Hirdetés

2024. március 29., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#851) Laca 012 válasza freemanone (#850) üzenetére


Laca 012
őstag

Egyelőre nem tudtam többet foglalkozni vele, majd maximum a hétvégén távolról belépek valamelyik gépre, aztán megnézem gép-gép között mi a szitu.. Egyelőre mind a 3 kliensen XP van, de lassan váltani akarok, mert a lányok néha annyi dolgot megnyitnak, hogy a 2GB RAM megtelik az XP32 bit meg nem lát többet alkalmazás szinten, a 64 bitesben meg nincs magyar verzió.. (meg már nem is lehet kapni..)
Minden esetre meg fogok szenvedni, mert pl. épp ma szoptam egy nyomtatómegosztásos dologgal.. :O
Ebben a rendszerben szintén egy 1043-as routeren osztozik 2 gép meg néha egy laptop, az egyiken win7, a másikon XP a laptopon szintén win7.. A nyomtatót ami USB-n csatlakozik, az XP-ről sec-perc alatt meg tudtam osztani, csak pont a másik gép lenne amin a WIN7 van, az megy non-stop üzemben és ha az xp-s gép éppen nincs bekapcsolva, akkor a laptopról nem lehet nyomtatni.
Igazából a routerrel akartam megosztani IP nyomtatóként, csak az meg azért nem működik, mert a win7-es driverben olyan sajátos felülete van, hogy már nem enged portot módosítani, és nem is látszik, milyen portot használ.. :W

(#852) drika válasza Laca 012 (#849) üzenetére


drika
tag

Nem csoda. Ez a firmware egyetlen byte-ban sem tér el az előzőtől. Csupán átnevezték.

(#853) Laca 012 válasza drika (#852) üzenetére


Laca 012
őstag

Nekem 2.0 volt fent, attól elvileg valami MAC OS támogatással többet tud ez a 2.02...
Nem?? :F

(#854) Laca 012 válasza freemanone (#850) üzenetére


Laca 012
őstag

Gép-gép között is ugyan olyan lassú sajnos...
Lehet inkább TP-Link WR1043ND + OpenWRT probléma lesz.. Bár direkt minden QOS és egyéb szarság ki van kapcsolva benne, ráadásul anno azért került rá OpenWRT, mert kellett a nyomtatótámogatás, de már arra sincs szükség.. Remélem kiderül mi szivat ennyire... :U

(#855) DonCosta válasza drika (#852) üzenetére


DonCosta
tag

Ez a végleges 2.02 verzió enged downgradelni? A béta nem enged(ett) és amint jópár hozzászóllással előbb kibeszéltük, időnként a ventilátort felpörgeti akkor is ha épp nem használja senki a NAS-t. Esetleg nem oldották meg a végleges verzióban ezt a hibát :F (bár ha bitre ugyan az akkor nem :( )

(#856) freemanone válasza Laca 012 (#854) üzenetére


freemanone
őstag

Ez azért részben jó hír! Legalább az kiderült, hogy feltehetőleg nem a NAS a ludas! Mielőtt a router-hez hozzányúlsz én még egy dolgot kipróbálnék.
Két gépet összekötni direktben egy sebesség teszt erejéig!
Erős gyanú a router, de nem zárhatóak ki a PC-k sem teljesen, egyenlőre!

(#857) rzerge


rzerge
aktív tag

Sziasztok!
Most már szépen elérem az általam regisztrált dddns címet kívülről is. Azt szeretném megcsinálni, hogy a nas-ra csinálok egy weblapot, és ha be van kapcsolva a nas, akkor a rajta levő weblap elérhető, és onnan tudná a látogató nézegetni a képeket, vagy elérni tartalmakat az általam szerkesztett weblapról. Megoldható ez?
Pm-ben a segítséget légyszi!
Köszi
:R

"Olyan szarul nézel ki! Iszol te rendesen?"

(#858) Laca 012 válasza freemanone (#856) üzenetére


Laca 012
őstag

Mivel fizikailag itthon vagyok, sajnos nem tudok kábelezni... :(
De még azon is el kell gondolkozzak, hogy egy esetleges router firmware frissítés után a beállítások megmaradnának-e, avagy kizárnám magam a rendszerből hétfőig... :U
Mondjuk jó lenne ettől függetlenül még innen távolról megoldani, mert hétfőn amikor dolgoznak a gépeken, nehezen viselik el a "kötelező kávészünet"-et.. ;]
Olyat tudnék esetleg, hogy az egyik gépen van wifi is, amivel ha bekapcsolnám, rá tudnék csatlakozni a másik irodai hálózatra is (az is egy WR1043ND).
Akkor azt a gépet a wifin vezérelve a vezetékes hálózaton keresztül még esetleg router beállításokat is vissza tudnék állítani.. Csak előbb a tartományokat átlőném, nehogy a 2 dhcp szerver kiüsse egymást.. :U

Egyébként így néz ki kb. a teljes háló:

[ Szerkesztve ]

(#859) freemanone válasza Laca 012 (#858) üzenetére


freemanone
őstag

Hááát, ha vissza akarod tenni a gyárit akkor azt illik resetelni. Az 1. hálózaton nincs net? Jól veszem ki az ábrából?
Mert hacsak onnan nem tudod elérni a 2. hálón csücsülő routert, akkor szerintem ne állj neki távolról kicserélni a FW-t gyárira. Kéne egy reset amivel elveszted ugye a távoli bejelentkezés jogát. Openwrt ugye sokkal bővebb beállítási lehetőségeket tartalmaz és ha onnan rosszul emel át valamilyen configot a gyári FW az tud szép dolgokat művelni. Én ha FW-t módosítok gyári - egyedi között, akkor előtte és utánna is resetelni szoktam. Egyszer pórul jártam és azóta betartom ezt.

Viszont hétfőn 5 perc alatt ki tudod deríteni, hogy a gépek vagy a router a gond. Mint említetted gigás a switch. Azon keresztül nem tart sokba összekötni a gépeket, már ha a kábelek és a távolság engedi. Ugye a belső elrendezést nem ismerem! :D
A reggeli KV közben gyorsan rápattansz a gépekre. Azért csak nem harapják le a fejed a lányok! :DD

[ Szerkesztve ]

(#860) Laca 012 válasza freemanone (#859) üzenetére


Laca 012
őstag

De van az első hálón is net, oda is van írva (net1), csak ott nem ip telefonos pirelli router/modem van, hanem egy sima D-Link modem. :K

A gépeket a routertől függetlenül érem el távolról, úgyhogy ha wifin az első hálózatról kap netet a második hálózat 3. gépe (amelyiknél az alaplapon véletlenül van egy integrált wifi is), akkor azt elérném, onnan meg a vezetéken keresztül a routert is még "restore default" után is..

Switch-es próbánál azt nem tudom, hogy ha a routerben a QOS kikapcsolása ellenére mégis megy valami korlátozás, akkor az a külső switch-en nem marad-e érvényben... Mert ha teljesen lehúzom a routert, akkor meg ugyebár DHCP szerver híján állítgathatok fix ip-t a gépeken is..
Mondjuk egy gépen is elég , mert a nas így is statikusra van már belőve... :U

Na, de holnap már úgysem ezzel akartam foglalkozni, akkor tényleg majd hétfőn játszok vele kicsit a lányok nagy örömére.. ;]
Egyébként a switch közvetlenül a router mellett van, úgyhogy pillanatok alatt át lehet dugdosni.. :K

Köszi a tippeket!

(#861) freemanone válasza Laca 012 (#860) üzenetére


freemanone
őstag

Uhh tényleg.... fogjuk rá, hogy szombat van és kiszúrta a szememet azért nem vettem észre! :DDD
Sok sikert a próbákhoz, reméljük, hogy a router FW a gond és egy gyári megoldja.
Azért a fix ip-t nem tart 1-1 percnél tovább beállítani! ;]
Tudom, hogy lustaság fél egészség.... nade akkor is!
A tesztben meg pont az lenne a lényeg, hogy a router kikerüljön a láncból teljesen, így kizárhatod a PC-ket.
Azért majd írj, hogy mi lett. Kíváncsi vagyok!

[ Szerkesztve ]

(#862) Laca 012 válasza freemanone (#861) üzenetére


Laca 012
őstag

Hiba1: A NAS tester-t a gépen a dokumentumok mappából futtattam, ami át van irányítva a nas-ra, ezért oda-vissza ment az adatforgalom és szerintem ezért (is) volt sokkal gyengébb, mint most, mert a teszt fájlt is a NAS-on hozta létre.

Másrészt kiiktattam a TP-Link routert a második hálózatból, mert így nem is igazán volt értelme.
Most a nyomtató (ami úgyis 10/100-as) illetve a switch van bedugva a T-Home -os Pirelli routerbe és a 3gép meg a NAS a switch-en kommunikál..

Ami "izgalmas, az az, hogy a 3gép közötti sebesség írásnál
~21 - 24MB/s, olvasásnál ~29 - 30MB/s között alakul, viszont van egy gép, amiről olvasni valamiért gyorsabban lehet egy másikat és nem nagyon tudom elképzelni miért:

NAS performance tester 1.4 http://www.808.dk/?nastester
Running warmup...
Running a 400MB file write on drive X: 5 times...
Iteration 1: 23,36 MB/sec
Iteration 2: 22,90 MB/sec
Iteration 3: 23,59 MB/sec
Iteration 4: 23,27 MB/sec
Iteration 5: 22,67 MB/sec
------------------------------
Average (W): 23,16 MB/sec
------------------------------
Running a 400MB file read on drive X: 5 times...
Iteration 1: 39,32 MB/sec
Iteration 2: 40,00 MB/sec
Iteration 3: 40,51 MB/sec
Iteration 4: 40,83 MB/sec
Iteration 5: 40,63 MB/sec
------------------------------
Average (R): 40,26 MB/sec
------------------------------

Most a NAS sebessége:

Running a 400MB file write on drive Z: 5 times...
Iteration 1: 17,40 MB/sec
Iteration 2: 16,98 MB/sec
Iteration 3: 17,86 MB/sec
Iteration 4: 15,69 MB/sec
Iteration 5: 17,96 MB/sec
------------------------------
Average (W): 17,18 MB/sec
------------------------------
Running a 400MB file read on drive Z: 5 times...
Iteration 1: 28,64 MB/sec
Iteration 2: 27,29 MB/sec
Iteration 3: 30,66 MB/sec
Iteration 4: 28,35 MB/sec
Iteration 5: 30,55 MB/sec
------------------------------
Average (R): 29,10 MB/sec
------------------------------

(#863) freemanone válasza Laca 012 (#862) üzenetére


freemanone
őstag

hiba1: sorry, de ez epic fail :DDD

Na pont az ilyen anomáliákról beszéltem az elején. A kirívó gép kvázi azonos az én eredményeimmel, de ha megnézed írásban is gyorsabb az a gép majd ~6MB/s-el. Ha valamelyik lassabb PC-re másolsz a másik kettő közül valamelyikről akkor túl tudod lépni a ~30MB/s-t? Ha nem akkor lassú vinyó vagy win hálózati config gond abban a két gépben. Másra nem tudok gondolni. Nem a NAS és nem is a hálózat, ez szerintem biztos.

szerk: most szúrtam csak ki, hogy másik meghajtóra írsz! Ez azért van mert más a meghajtó betűjele gépenként vagy valóban több partició van a NAS-on?

[ Szerkesztve ]

(#864) Laca 012 válasza freemanone (#863) üzenetére


Laca 012
őstag

Nem, csak 1partíció van és az van tükrözve.. Az "X" hálózati meghajtó, az az egyik gép asztala..
Az asztalokat osztotam meg a gépeken és azzal teszteltem a gep-gép közötti sebességet.. Azt a sebességet a NAS meg sem közelíti sajnos egyik gépről sem, de ezzel már elvagyunk...

(#865) freemanone válasza Laca 012 (#864) üzenetére


freemanone
őstag

Ja, az más! Valamit félre olvashattam. Azért örülök, hogy kiderültek a turpisságok.

(#866) Laca 012 válasza freemanone (#865) üzenetére


Laca 012
őstag

Azok a turpisságok kiderültek, de közben jött egy sokkal nagyobb szopi... :W
Tegnap szóltak a lányok, hogy az egyik gépen nem tudják megnyitni az outlook-ot, mert a NAS-on eddig használt .pst file az outlook szerint "nem személyes mappafájl"..
Tök jó, hogy eddig gond nélkül üzemelt kerek 1évig, és most valamiért belerondított a fájlba.. Helyre sem lehet hozni, szóval azok a levelek, amik az utolsó backup óta jöttek, vagy íródtak, azok mentek a levesbe.. :W
Ma ugyanezt eljátszotta a másik 2 gép .pst- ivel is, szóval nem gépfüggő a dolog, és nem is igazán tudok még tippelni sem, hogy mitől hülyült be... :(

Amin még gondolkodtam, hogy lehet raid helyett jobban járnék, ha az egyik hdd menne csak napközben, éjjel meg leszinkronizálna a másikkal... most pl. csak 1 napi levelezést buktunk volna, sőt, igazán azt sem, mert úgy van belőve az outlook, hogy csak egy hét után törölje a leveleket a szerverről. Viszont úgy emlékszem, hogy a FW.-ben levő backup, az nem szinkronizál, csak komplett mappa tartalmat másol/felülír.. jól gondolom?
Ez esetben valami ötlet, csomag, vagy script amit lehetne cron- ból futtatni éjjelente??? :F

(#867) FearLess88


FearLess88
csendes tag

Hali!
Egy kis segítség kellene ahhoz,hogy a nas-hoz csatlakoztatom a nyomtatót felismeri első lépésben a gépem ip nyomtatóként látja nyomtatás kanyar nélkül. De ha a gépet újra indítom akkor még mindig látja de ha nyomtatni akarok akkor lefagyassza az egész progit. ugyan ez van a többi géppel is. Vajon miért?

Májkí

(#868) zharmat


zharmat
csendes tag

Sziasztok,

DNS-320 NAS-nál azt hiszem sebességbéli problémáim adódtak... A mérések a következő eredményt hozták:

NAS performance tester 1.4 http://www.808.dk/?nastester
Running warmup...
Running a 400MB file write on drive N: 5 times...
Iteration 1: 2,53 MB/sec
Iteration 2: 2,55 MB/sec
Iteration 3: 2,57 MB/sec
Iteration 4: 2,58 MB/sec
Iteration 5: 2,57 MB/sec
------------------------------
Average (W): 2,56 MB/sec
------------------------------
Running a 400MB file read on drive N: 5 times...
Iteration 1: 2,43 MB/sec
Iteration 2: 2,44 MB/sec
Iteration 3: 2,44 MB/sec
Iteration 4: 2,50 MB/sec

Siralmas, igaz? :(

A NAS egy WRT54GL-hez van csatlakoztatva, a laptop, pedig amiről futtattam a mérést wifin keresztül (ami tudom, hogy nem jó, de számomra a kényelmet jelenti).

A NAS firmware száma 2.02, transmission van rá telepítve. Jeleleg 35 torrentet seedel, a mérésnél működött, mivel egy olyan mérést szerettem volna csinálni, amely átlagos használat mellett mutatja meg az értékeket.

Szerintetek, hogyan lehetne elmozdulni a mélypontról?

(#869) freemanone válasza zharmat (#868) üzenetére


freemanone
őstag

Kábellel, vagy minimum 150N Lite, de inkább 300/450N-es routerrel és wifi adapterrel.
Wifi 54g = 24Mbps max, ami barátok közt is épphogy 3MB/s erősen alulról karcolva, mint azt észleled is.

[ Szerkesztve ]

(#870) zharmat válasza freemanone (#869) üzenetére


zharmat
csendes tag

Köszönöm a választ!

És ha ilyen eszközt beszerzek, akkor mekkora javulásban bíz6ok?

(#871) freemanone válasza zharmat (#870) üzenetére


freemanone
őstag

Ezt wifi-nél nemigazán lehet megjósolni, de ha jó a vételi erősség, akkor 150N lite: 80mbps max, ami ~9MB/s. 300N-esnél 180mbps is elérhető ami már ~22MB/s. 450N-es adapterem pedig nincs, így arról nem tudok nyilatkozni. De ezek erősen eszköz és hely függőek. Minden tárgy fal stb ami a router és az adapterek közé áll beleszól és a távolság is számít. Valamint ugye nem mindegy, milyen antenna van az eszközökben. USB stick-es wifi adaptert nem ajánlok, legyen csak külső, cserélhető antennája. Azoknak jobb vételi erősségük.
Kábelnél pedig gigabit esetén 24MB/s írás és 50MB/s olvasás, de ez sem tisztázott, mert ha visszaolvasol, volt itt egy pár ember akiknél lassabb volt az olvasás.
Hozzáteszem, hogy ezeket az értékeket egy Cisco E4200v1-es routerrel értem el és ugyan USB stick-es adapterekkel, de nem több mint 5m-re a routertől közvetlen rálátással.

Nem szabad hinni a routerek dobozán feltüntetett 150, 300, 450Mbps sebességnek. Az csak a ratelink, G esetén 40-50% között van az efektív sebesség, N-es routereknél ez már egy kicsit jobb és 60% körüli elméleti max-ot lehet elérni, de sokminden beleszól a történetbe! Ha fontos a sebesség sajnos a kábel a legjobb megoldás.

[ Szerkesztve ]

(#872) dobost


dobost
senior tag

Sziasztok!
Nekem a NAS 6-8Mb/s-al olvas TP-LINK TL-WR1043ND routerrel és az alaplapi hálókártyám is gigabites... :O Ez egy csöppet siralmas tekintve, hogy pont ezért cseréltem a routeremet gigabitesre. :F
Tud valaki arra megoldást, hogy az áhított 20-25Mb-ot hogy érhetném el?
1 DB Samsung 640es winyó van benne és minden winyót használó dolgot leállítottam. (funplug)

Csak simán hálózati meghajtóként mappeltem, de FTP szerveren keresztül is lassú. :(

Köszi!

Üdv,
Tamás

(#873) kenand válasza dobost (#872) üzenetére


kenand
veterán

Nekem ugyen ez a konfigom van. Macbokról 20 megával tudtam ráírni, szóval tud tövbbet.
A gépen is gigabites háló kártya van?

(#874) dobost válasza kenand (#873) üzenetére


dobost
senior tag

Igen, a gépben is gigabites van, igaz egy Asrock alaplapi integrált... :W
Lövésem sincs, hogy mi lehet a baja, de ez így kicsit sovány. :O
Nem kell beállítani valamit a NAS-on is, hogy hozza ezt a sebességet?
Esetleg más kábel, mint a gyári?

(#875) freemanone válasza dobost (#874) üzenetére


freemanone
őstag

dugd rá a NAS-t a gépre és nézd meg úgy mit hoz. Ha úgy gyorsabb akkor lehet, hogy cat5-ös kábeled van a router és a gép között. Router FW alap vagy valamilyen mod?
Nem az alaplapi integrált lan vezérlővel van a baj, ezt hidd el :) hacsak nem hibás! :DDD

(#876) dobost válasza freemanone (#875) üzenetére


dobost
senior tag

Kipróbáltam, hát nem szaggatta szét a kábelt a sebesség. :DDD
4-5Mb/s.
A routeren alap FW van, kipróbáltam cat5ös kábellel illetve a NAS-hoz kapott cat5e -vel is... :O

Lehet probléma esetleg, hogy a winyón alig van hely? Ami még fura nagyon, hogy régebben vitt 10 felett is, de elég sporadikusan és csak 1X tapasztaltam ezt, mintha egyik folderből gyorsabb lenne, mint a másikból... :F

(#877) freemanone válasza dobost (#876) üzenetére


freemanone
őstag

alíg van hely? :D hát ez könnyen lehet a problémád..... szóval ha jól értem, rádugtad a PC-re a NAS-t és ugyanazt a tempót kaptad. Ha gondolod nézd meg, hogy a routeren keresztül 2 gép között, hogy tudsz másolni, de szerintem a géppel, windows-al, vinyóval lesz a gondod.

(#878) lzs79


lzs79
csendes tag

Érdeklődnék, nálatok hogy sivít a "masina" :F
Tegnap megnéztem egy kb 60 perces filmet este 9 körül.
Éjfél körül inkább kikapcsoltam, mert úgy süvített a ventilátor, hogy nem tudtam aludni. Láttam már "home made" megoldásokat, de érdekelne, hogy van-e "szike" nélküli megoldás :U

(#879) Laca 012 válasza lzs79 (#878) üzenetére


Laca 012
őstag

Nekem 2.0 és utána következõ firmware-ekkel csinálja, hogy hiába állítom automatikusra (off/lo/high), akkor is másnap arra megyek be a céghez, hogy süvít.. Aztán webes felülten átállítom elõször állandóra, majd vissza automatikusra, aztán olyankor vissza is áll alacsony fordulatra, vagy akár ki is kapcsol.. Szóval konkrétan olyan, mintha egy felpörgés után beragadna.. Mivel nálunk fizikailag másik szobában van, végülis elviselhetõ, de elõbb-utóbb csapágyas lesz a ventilátor az tuti...

(#880) freemanone válasza lzs79 (#878) üzenetére


freemanone
őstag

"szike"? :D Merész vállalkozás lenne! Az a szitu, hogy a gyári hűtése szerintem baromira alulméretezett. Gyakorlatilag, ha nincs nyitva a teteje szinte semit nem ér. Forrnak a vinyók és a procija is. A leggyorsabb megoldás ha fúróval böksz 1 kis lyukat az elejére, már az is sokat segít rajta. Bár nemtudom mit vártok egy 38mm-es ventitől.....
Kicsi, a légáteresztő járat teli van akadályokkal, így a légáramlásról nemnagyon lehet beszélni. (az hogy a kezeden érzed, még nem jó...) Azt pedig tudjuk, hogy a magas hőmérsékleten üzelemtetett IT cuccok hamarabb évülnek el, mint a hűvösen tartott társaik.
Szívem szerint letörném a "mérnök" kezét aki megálmodta a hűtést. :U

[ Szerkesztve ]

(#881) Claude Leon válasza dobost (#876) üzenetére


Claude Leon
senior tag

Esetleg még próbálhatod cat6-al is, mert gigabitre is van 1000base-T és TX, a TX-nek pedig az 5e kevés.

(#882) lzs79 válasza freemanone (#880) üzenetére


lzs79
csendes tag

Igen "szike". Ilyesmire gondolok. :U

(#883) freemanone válasza lzs79 (#882) üzenetére


freemanone
őstag

Azért írtam, hogy a szike merész vállalkozás, mert tudom milyen mocsok kemény anyagból van: [link]
Ha érdekel dobhatok fel képeket... De "boatkiller" megoldásához nagyon közeli!
Meg hozzáteszem, hogy nem elég a múanyagot kivágni. A fém vázba is bele kell vágni, hogy a légáram rendesen meginduljon. Kezeden is érezhető a különbség. Valamint olyan ventit válassz amit 5V-ról is lehet hajtani! Amióta megcsináltam nekem a venti folyamatosan megy, mivel nincs hangja elfér. Ha kapcsolgatós lenne akkor alacsony fordulaton nem indul el, közepes-en zúgó motorhangja lesz és néha be kell lökni, magason viszont szépen forog. 12V-os ventit dobtam rá, mert nem találtam 92mm-es ventiből 5V-osat.

[ Szerkesztve ]

(#884) cSuwwi válasza freemanone (#883) üzenetére


cSuwwi
aktív tag

Jó lehet ez a hűtésmod, szerintem én is összedobom pár napon belül.
Ahogy nézem boatkiller megoldását, az sima 8cm-es ventillátor, és marad egy kis hely mellette.
Egy 8 cm-es venti kell bele, aminek 3 eres vezetéke van (egy tápból akartam kioperálni, de csak 2 eres :(), és akkor ahogy mondod 5V-tól éled. De ha lemegyek a boltba, az első 2 feltétel még kiszúrható, de hogy megy-e 5V-tól, az lutri.

Nincs az a tökkelütött hülye, aki ne találna magának valami állást. A bölcs arról ismerszik meg, hogy nem is próbálkozik ilyesmivel. – Bukowski

(#885) freemanone válasza cSuwwi (#884) üzenetére


freemanone
őstag

Nézni kell neten venti teszteket!
Coolink SWiF2-921-et használ Boatkiller kollega.
Én pedig: Antec Tricool 92mm
Mindkettő 9,2cm-es! :D
Hamár lúd legyen kövér és ne aprózzuk el. Nem múlik semmi sem azon az 1cm-en árban. Munkában több, de a végeredmény nagyon kifizetődő, ha egy szobában ülsz/alszol vele meg pláne. Jó a 2eres kábel is hozzá, ha nem akarod vezérelni. Nekem tökéletes lenne, de csak ilyet kaptam a környéken, amiről tudtam, hogy szépen pörög 5V-on.

(#886) Laca 012 válasza freemanone (#880) üzenetére


Laca 012
őstag

"Gyakorlatilag, ha nincs nyitva a teteje szinte semit nem ér."

Ha nincs rajta a teteje, akkor főleg nem ér semmit!! :(
Ugyanis akkor az alsó és elöl körben elhelyezett szívó nyílások helyett felülről beszívott levegőt tolja is ki egyből és nem is megy végig a dobozon a levegő.

Ha "megfúrkálod" a doboz tetejét, azzal kb. meg ugyanúgy végleg elveszíti az egész légcsatorna a jelentőségét és átmegy passzív hűtésbe az egész, csak még a felszálló hő útját el is zárja a tető lyukain beszívott és ventilátorral kinyomott levegő által képzett "légfüggöny", ami már tényleg a zárt dobozzal egyenlő!
Sőt, akkor még az is jobb ha tényleg nincs tető és felfelé akadálymentesen tudna távozni a gravitációs áramlástól a meleg. (bár ez az áramlás nyilván lófütty, nem véletlenül tervezték ventilátorosra!)

A legkézenfekvőbb megoldás szerintem, hogy a CPU-ra ragaszt az ember valami kis öntapadós hűtőbordát (Pl. Zalman RHS-1 készlet-ből a magasabbik)

Aztán valószínűleg a hdd-től is erősen függhet a dolog.. Nálam a 2db WD GreenPower HDD most a hőségben általában 42-43°C ami bőven jó, de persze lehet 7200-as HDD-k jobban melegedhetnek!
A ventilátor fordulatát különben a CPU hőmérséklete szabályozza, úgyhogy azt mindenképp érdemes bordázgatni!!
Én most reggel raktam rá az imént linkelt Zalman készletből egy bordát és egyelőre nem is pörög fel maxra, hanem alacsony fordulat és a kikapcsolt állapotot váltogatja..
(Talán ha így marad és nem is pörög maximumig, talán "beragadni" sem tud..) :U

(#887) freemanone válasza Laca 012 (#886) üzenetére


freemanone
őstag

Én hiszek neked, de a méréseim nem. :N
Ha levettem a tetejét az eredeti és a moddolt hűtéssel is alacsonyabb volt a hőmérséklet, mint a zárt térben.
Az öntapadós borda valóban jó ötlet.
Nem a tetejét, hanem az elejét érdemes megfúrni. Járattam egy darabig előlap nélkül is.
A leírt dolgokat legalább 1-1 napig teszteltem, szóval én annyira nem hiszek a belső légcsatornákban.
Azmeg hogy a NAS mit vél melegnek és mit nem, hát izé..... Majd én megmondom neki h mi a normális üzemi hőmérséklet. :))
32°C fölött nem látom a vinyókat sose.

(#888) Laca 012 válasza freemanone (#887) üzenetére


Laca 012
őstag

Hát igen, mondjuk a 32°C a legideálisabb a gyártók ajánlása szerint is, annál a leghosszabb az élettartamuk, de a 42-43°C sem életveszélyes :K
(Mondom én, aki anno a WL500gP Routert bordáztam agyon, a hosszú élettartam reményében, sőt még a tápot is átgyúrtam "kicsit", mert gyári állapotban max. 1,5évet bírt mindenkinél.. ;] )

Egyébként ventilátorból tudom javasolni a Scythe SONY folyadékcsapágyas ventilátorokat.. Nálam az otthoni NAS/router/szerver -ben egy 92mm-es teljesít szolgálatot és már ~4,2V-tól indul.. :K (520-525-ös fordulaton pörög)

Egyébként a hőfokot én nem úgy mértem, csak amit a webes felületen mutat SMART-ból, azt néztem, de nekem fedél nélkül magasabbra emelkedik pár fokot.. :K
Legjobb szerintem 2,5"-os notebook HDD-vel lenne, csak győzze az ember megfizetni.. :O

[ Szerkesztve ]

(#889) freemanone válasza Laca 012 (#888) üzenetére


freemanone
őstag

Tény, hogy nem életveszélyesek a hőfokok, de a gyári ventit mindenképp ki akartam herélni a helyéről, mert borzalmas hangja van! :DDD Még alacsony fokozaton is..... (este, csend van a szobában, csak neten olvasgatsz és van 1 háttérbúgás :F )
A venti ajánlást köszi, következő modnál emlékezni fogok rá! :D

SMART-ból vannak az adatok nekem is. Ez viszont érdekes, hogy magasabb lett, nálam pont hogy hült kb 2 fokot. A 2,5-es vinyóknál full passzív lehetne az egész ez tény, de azokból van már 2TB-os emberek által is megvehető változatban? :))

Igazából nagyon meg vagyok vele elégedve amióta kapott egy új ventit. Szenvedtem a kivágásával, de megérte!

Otthoni NAS/router/server, ez egy átalakított egyedi HTPC akar lenni? Iszonyat komolyan néz ki. :Y

(#890) Laca 012 válasza freemanone (#889) üzenetére


Laca 012
őstag

A NAS/szerver/router nem átalakított, hanem épített, (Digi-s beltéri tokjából "faragtam" a házát) de igazi HTPC célra nem igazán alkalmas, mert direkt a legalacsonyabb fogyasztású atomos lapra épül..
A 7"-os, utólag érintőpanellel kiegészített kijelzőn épp a 480p-s videók futnak(youtube lejátszási listák), vagy webrádió, de csak otthoni "háttérzaj"-nak. :K
Mondjuk fogyasztásban duplája a DNS-320 -nak, de sebbességben és teljesítményben is veri rendesen.. (Az Ubuntu server konfigurálhatóságáról meg már ne is beszéljünk..)
Főleg amióta 7200-as fordulatú WD5000BPKT notebook HDD-k vannak benne Raid-ben tükrözve.. (előtte 2db 5400-as WD5000BEVT volt benne.
Igazából még a "tragédia" előtt is ez volt az épp megfizethető számomra, 1TB-osokról (pláne nagyobbakról) a mai árak mellett nem is álmodok, örülök, hogy ezek már megvannak és remélem bírják még legalább az 5év gari erejéig..

(#891) cSuwwi


cSuwwi
aktív tag

Tegnap délután/este én is feltuningoltam a doboz hűtését.
Nekem 2db 2 TB-os WD Green figyel bennük, 45°C felett voltak folyamatosan. Az asztalom alatt vannak, ahol levegő se nagyon van.
Most a hűtőcsere után 37-38°C körül van terhelés alatt is. Majdnem folyamatosan használatban van, a zenéim is itt vannak.
Nem volt ventim itthon, lerongyoltam a legközelebbi számtech boltba, és amit kaptam az lett a nyertes :D
Kimértem, 2.6V-nál kezd el pörögni, szóval korrekt. Még high-on se hallani, abszolúte nem zavaró, így részemről is ajánlott a beavatkozás.

ilyen lett
A bal alsó csavart nem tettem be, mert elegem volt már a vaslemez hajtogatásából. Itt a probléma az, hogy pont annyi hely van, hogy a 3.5-es winyó beférjen, így a csavar fejét már süllyeszteni kéne, amit az egyik oldalon sikerült, a másikon meg nem annyira.

Viszont jó szakemberhez híven az összeszerelés után több alkatrészem is maradt :DD
A fedő leszedő mechanika szétesett amikor bontottam, és hirtelenjében nem jöttem rá, hogy kéne összerakni. Esetleg ha valaki lefényképezné, azt megköszönném.
A kis csúszka maradt meg, egy rugó, illetve egy fekete műanyagdarab. Gondolom ebből kéne összeeszkábálni :D

Ami érdekes lehet még, hogy a venti ugye fújja ki a levegőt, ergo valahol be is kéne jönnie. Csak elöl van erre lehetőség, elég korlátozottan (oldalt vannak apró lyukak, meg alul), ami a 4cm-es ventihez elég lehet, de ehhez szerintem kevés. Lehet hogy a lyukak tágításával, vagy újak elhelyezésével hatékonyabbá lehetne tenni. Nemde?

[ Szerkesztve ]

Nincs az a tökkelütött hülye, aki ne találna magának valami állást. A bölcs arról ismerszik meg, hogy nem is próbálkozik ilyesmivel. – Bukowski

(#892) freemanone válasza cSuwwi (#891) üzenetére


freemanone
őstag

Jól látod, a vinyók mellett jön be minimális levegő, ha itt megfúrod, vagy más módon tágítod, mégjobb eredményeket fogsz kapni. :K
Én egyébként pont a fémház hajtogatását elkerülendő és a rögzítés könnyebbsége miatt csavaroztam a burkolatra a ventit :DD
Tudom, hogy így kilóg belőle, de nem számít. A hátulját nem kell nézegetni! :DDD

(#893) audi100td


audi100td
nagyúr

Sziasztok,

azt valahogy nem lehet megoldani, hogy közvetlenül a NAS-t kötöm a gépemre? Elég sok menteni valóm lenne, viszont a routerem sajnos nem Gigabites, így nagyon sokáig tart a folyamat.

(#894) freemanone válasza audi100td (#893) üzenetére


freemanone
őstag

Hi, dehogynem! A NAS-nak van saját DHCP servere. Rákötöd és megy is. :))

(#895) audi100td válasza freemanone (#894) üzenetére


audi100td
nagyúr

Tegnap rádugtam simán a gépre, de nem látta, be is kell valamit állítanom? Sima hálókábelem van, nem keresztezett.

Köszi

(#896) freemanone válasza audi100td (#895) üzenetére


freemanone
őstag

A kábel már régóta nem számít.
1: NAS-ban DHCP servert kikapcsoltad?
2: PC-n fix IP címet használsz a routerhez?
3: kap ip címet a PC-d amikor rádugod a NAS-t?

biztos lehet máshogy is, de nekem így tutira működik: NAS DHCP server bekapcsolva, PC-n dinamikus IP-re állítva simán megy.

(#897) audi100td válasza freemanone (#896) üzenetére


audi100td
nagyúr

DHCP be van kapcsolva, IP dinamikus, megpróbálom megint.

szerk: most ok, köszi :R

[ Szerkesztve ]

(#898) freemanone válasza audi100td (#897) üzenetére


freemanone
őstag

igazán nincs mit. :DD

(#899) DM-Fan


DM-Fan
nagyúr

Sziasztok!

Pár gyors kérdés a D-Link DNS 320-szal kapcsolatban:

- használja valaki WD15EARS típusú HDD-vel? Mennyire komálják egymást? Egy WD20EARS-om van médialejátszóban, wdidle3-mal kikapcsoltam a parkoltatást, így semmi bajom ezzel a HDD-vel. Megbízható a 1,5 TB-os testvére is, ha ugyanúgy kiiktatom a parkoltató elektronikát? Megfelelően működne ebben a NAS-ban? Csakmert a kompatibilitási listában csak a WD20EARS van benne.
- vajon kompatibilis lehet ez a NAS a Seagate ST2000DL004 típusú 2 TB-os HDD-vel? A kompatibilitási listában csak az ST2000DL003-at látom, ami nyilván korábbi modell. Jobb választás lehet az ST2000DL004, mint a WD15EARS?
- Linksys WRT54G router-rel megfér vajon?
- mennyire könnyen hozható össze mondjuk NFS-protokollal egy Popcorn médialejátszóval? 100-as hálón megbízható sebességgel ki tudja szolgálni router-en keresztül pl. mkv-val a lejátszót?
- simán megoldható, hogy belső hálón PC-ről elérjem FTP-n?
- beállítható, hogy milyen HDD-hőfoknál kapcsoljon be a ventillátor?
- van valami saját tűzfala, hogy netről ne lehessen rajta keresztül bejönni?
- ékezetes fájlneveket valóban egyáltalán nem tud kezelni?
- Android/iOS támogatása van?

Jó áron van, kéne egy korrekt NAS, csak kicsit félek tőle, hogy mennyire lesz könnyen testreszabható és megbízható, mondjuk egy dupla ennyibe kerülő Synology-hoz képest.

[ Szerkesztve ]

Get Moded!

(#900) cSuwwi válasza DM-Fan (#899) üzenetére


cSuwwi
aktív tag

Nekem 2db 20EARS van benne, de néztem egy seagate 2TB-ssal is. Az hogy nincs a támogatottsági listán semmit nem jelent. Sima sata2-es winyó kell bele (2.5, vagy 3.5").
WDIdle nálam is beállítva. Ha nem egyformák a winyók akkor a raides használat talán nem annyira jó, én ezért vettem bele 2 egyformát.

A gépem alaplapja is kényeskedő, vettem direkt olyan ramot amit támogatnak, hibázott a memóriatesztnél. Mondom szar a ram, megesik. Vettem még egy párat. Azzal is hibázott...
Eladtam mindkettőt, vettem olyat amit nem támogat, azóta nincs gond. Ennyi a támogatásról :D

Bármilyen router jó neki, csak összedugod vele, állítasz neki ipcimet és használod. Windowsos gépen használja a megosztást, külső elérésre én belőttem egy sftp-t rá, mert felcsatolható meghajtóként, az ftp kicsit elavult sztem.
A tűzfalat a routeren kell beállítanod. De mivel linux az alapú, iptablessel biztos lehet bohóckodni rajta.
Ékezetessel semmi gond. Android/IOS támogatásról nem tudok, lehet hogy van valami csomag erre. De alapból sztem nincs benne ilyen.

Ennyi pénzért jó cucc, de nem kell tőle csodákat várni. 1080p-s mkv-kat nekem jól visz gigabites hálón (gépen megnyitom a nasról tallózva, és TV-n nézem)

Nincs az a tökkelütött hülye, aki ne találna magának valami állást. A bölcs arról ismerszik meg, hogy nem is próbálkozik ilyesmivel. – Bukowski

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.