Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#101) mr_ricsi válasza atesss (#98) üzenetére


mr_ricsi
veterán

Adnak hozzá magyar kezelésit a dobozban.
(Aki a benne lévő képlet értelmét megfejti, kap tőlem egy láda sört.)

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#102) mr_ricsi válasza emitter (#100) üzenetére


mr_ricsi
veterán

"Cosfi-t tényleg nem tud az EC3000? A Conrad leírása szerint tud.."

"ÜZEMMÓDOK
Kétféle üzemmód áll rendelkezésre.
1. Normál mód
A főkijelző a pillanatnyi teljesítményt, alatta a másodkijelző a tarifa alapján az óránkénti költséget („costs/h") mutatja.

2. Adatrögzítés üzemmód („REC")
A fogyasztó által felvett energia (kW
Költség/tarifa kijelzés
A fogyasztó pillanatnyi teljesítménye
Az üzemelés alatt mért legkisebb teljesítmény
Az üzemelés alatt mért legnagyobb teljesítmény

A rögzítésből a normál módba úgy térhet vissza, hogy a "STA/STP" és "MODE" gombot egyidejűleg lenyomja több mint 2 másodpercre. Ekkor a gyűjtött adatok törlődnek (a tarifa megmarad). A "REC", "ON" és "TIME" szimbólumok eltűnnek."

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#103) atesss válasza mr_ricsi (#97) üzenetére


atesss
addikt

Érdekes, hogy valahol az Energy Monitor 3000 is 11e-ért van: [link]
Mondjuk a Conrad álltalában nem egy olcsó hely. :U
De így elsőre nem láttam sok helyen EM3000-t. Kifutó modell lenne ?

De igazából 10 vagy 11e-ért már szerintem ezt nem venném, hanem akkor már az ENERGY LOGGER 4000-t 12e-ért.
Sokkal többet tud, + az SD kártya az ami nagyon jó lenne.
Hacsak nem mondod azt, hogy sokkal pontatlanabb lehet.

Ezt nem értem. A kapcsolt áramot központilag kapcsolják be és ki. Minek azt figyelni? Kell egy átkapcsoló-automatika, és kész.
Hát csak figyelni akarnám, hogy álltalában mikor van éjszakai áram.
Ahogy észrevettem néha a bojleren, az utóbbi hónapokban többet van éjszakai (vezérelt) mint néhány éve. Lehet a válság miatt úgytudom kicsit csökkent fogyasztás az oka.
Pl. gondolkozok azon, hogy pár dolgot átkötök arra (vagy arra is, egy gyors kapcsolású relével). A PC tápegységek "Hold Up Time"-ja alapján az is elbírná. Sőt korábban ki is próbáltam egy szokvány relével, simán ment a gép még az Azona tápommal is, nem kapcsolt le a relé átkapcsolásakor.
És ha egy 24h-t bekapcsolt gép működéséből kb. 8h-t 60%-os árú éjszakai árammal menne, az azért megtakarítás.
De ha mást is átkötök, még többet lehetne megtakarítani.
Igazából az egész lakást át kéne kötni ilyen éjszakaira átkapcsolósra.
És akkor ha van éjszakai, minden arról menne. :P
Akkor ha épp itthon vagy, lehetne pl. a főzést-sütést is az éjszakai áram meglétéhez igazítani.

(#104) MaSzKa


MaSzKa
senior tag

meg vettem digitális fogyasztásmérőt ALDI- ba 2500Ft-ért és azzal is kínlódok :D

pl Duron 650 Asrock alaplapal 256MB A-data 400 DDR-rammal 300W gagyi tápegységgel
75W

Asus K8V-X + AMD Sempron 3000+ Socket754 2xHynix D43 512MB DDR400 Ram Samsung 120GB 2MB IDE Hdd Macron MPT-401P 400W P4 ATX Tápegység
50W

Samsung 931BF
25W

20-25éves kb 80cm-es Philips TV 100W
kb 20éves kb 55cm-es TV 80W

SonyPSP 1004
2W

Gázkazán
60W :DDD


* energiafogyasztás-kijelző (kW/h), összköltség-kijelző, áramfelvétel, hálózati feszültség, stb.
* túlterheltség-kijelző
* gyermekzárral
* elemekkel együt

Időkapcsoló óra*
999 Ft meg ezt vettem
[ Szerkes
digitális időkapcsoló óra beltérre: LCD-kijelző, 20 programtárhely/nap, gyerekzárral, max. kapcsolási teljesítmény: 3 680 W

ja és mind2-re 3év cseregarancia van :R :R :R :C :C

[ Szerkesztve ]

(#105) jumpi


jumpi
csendes tag

Nahát igen.. mire felsírtam már el is kapkodták... :W :W :W Megérte volna, mivel jó áron van :DD

(#106) emitter válasza MaSzKa (#104) üzenetére


emitter
őstag

és miért kínlódsz? :F ma vetted? Ha nem titok, melyik aldiban? És mennyi volt még belőle? ;]

szerk: ha tudom (ha előre gondolkoztam volna..), odamegyek az akció napján kora reggel, felvásárlom az összeset, aztán eladom őket dupla áron :(

[ Szerkesztve ]

(#107) MaSzKa válasza jumpi (#105) üzenetére


MaSzKa
senior tag

ja nagyon megérte
nem is bántam meg :DD

Ajkai aldiba

de jumpi is akart venni ma, de már lecsúszott róla elfogyott, mint a cukor :DDD

[ Szerkesztve ]

(#108) mr_ricsi válasza atesss (#103) üzenetére


mr_ricsi
veterán

[link]

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#109) MaSzKa válasza mr_ricsi (#108) üzenetére


MaSzKa
senior tag

csesszék meg
már így is minden fos alapon lehúzzák az embert

pl karbantartási díj
egyensúlyzási díj
rendelkezésreállási díj
stb díj.......... :( :O

(#110) jumpi válasza MaSzKa (#107) üzenetére


jumpi
csendes tag

ja most voltam zárás előtt :D Feltúrtam a kirakatot... volt ott időkapcsolós 5 fajta :DDD
Erről lekéstem sajna :O

(#111) canniball válasza MaSzKa (#109) üzenetére


canniball
nagyúr

És ezek kiteszik a számlád felét...

"...ez nem a legalkalmasabb mód a tájékoztatásra egy ilyen típusú változásról."
Van "némi" igazságtartalma, ez így fel sem tűnt (csak az hogy egyre magasabb összeg szerepel a csekken)...

https://tinyurl.com/ycoexz4o *** Only the good die young...

(#112) emitter


emitter
őstag

nem kell valakinek EL-3500 féláron?
[link]

(#113) MaSzKa válasza canniball (#111) üzenetére


MaSzKa
senior tag

hát sajnos tényleg felháborító :W

(#114) MaSzKa


MaSzKa
senior tag

upsz ezt még elfelejtettem leírni a 999Ft-ot Digitális időkapcsolóhoz hátha érdekel valakit

napi 20 program hely, tömbkapcsolás hétfőtől vasárnapig, nyári téli időszámítás, véletlenszerű kapcsolás, gyerekzár, visszaszámlálási funkció, állandó időkijelzés, működés ellenőrzőlámpa, 2 elemet tartalmaz
3év gari
max 3680Wattot kapcsol

[ Szerkesztve ]

(#115) atesss válasza MaSzKa (#114) üzenetére


atesss
addikt

Ja-ja engem érdekel !
És ebből még talán maradt is, mert asszem a fogy.mérőre már nincs sok esélyem. :(
Ebből hány db. volt kb., és hogy láttad, mennyi lehetett eredetileg (pl. az alapján, hogy mennyi hely volt neki) ?

véletlenszerű kapcsolás
Na ennek mi a franc az értelme ? :D

Ajkai aldiba
Pedig pont szombaton voltunk arra is (somlói telken). És gondolom közel van a 8-as úthoz. Francba, hogy nem néztem meg az akciót.

[ Szerkesztve ]

(#116) MaSzKa válasza atesss (#115) üzenetére


MaSzKa
senior tag

ajkán ma még kb 5db volt este

eredetileg volt vagy 40db-is csütörtökön

véletlenszerű kapcsolás: pl ha nem vagy otthon tolvajok ellen :DD

(#117) MaSzKa válasza MaSzKa (#104) üzenetére


MaSzKa
senior tag

http://www.gt-support.de/download.php?l=2

Fabrikat: Globaltronics
Model: GT-PM-03 - Power Meter

ezt a FAQ-t találtam a fogyasztásmérőmről

Kézikönyve:
http://www.gt-support.de/files/IM_GT-PM-03_CH_D_F_I_1.pdf

Technische Daten
Ein-/Ausgangsspannung: 230 V ~ / 50 Hz
Stromaufnahme: max. 16 A
Spannungsmessbereich: 190 V - 276 V
Strommessbereich: 0,01 A - 20 A
Leistungsmessbereich: 1 W – 3680 W
Frequenzanzeige: 45 - 65 Hz
Auflösung: 0,5 W
Verbrauchsmessung: 0,00 - 9.999,99 KWh
Anzeigedauer: bis 9.999 h 59

Messgenauigkeit
Volt: ± 3 % des Messwertes 1) 2) 3)
Ampere: ± 3 % des Messwertes ± 0,002 A 1) 2) 3)
Watt: ± 3 % des Messwertes ± 1 W 1) 2) 3)
KWh: ± 3 % des Messwertes ± 0,1 kWh 1) 2) 3)
Leistungsfaktor: ± 0,1 % des gemessenen Leistungsfaktors
0,7 =< cosφ =< 1,0 2) 4)
1) Frequenz: 45-65 Hz
2) Messung bei normaler Raumtemperatur
3) Klirrfaktor von Spannung / Strom < 15%
4) Messstrom >= 1.00 A / sinusförmig.
Frequenz = 50 oder 60 Hz.
Keine elektronische Schaltung

(#118) emitter válasza emitter (#106) üzenetére


emitter
őstag

de szerencsétlen vagyok...
ma reggel felhívtam a Piliscsabai ALdit, nagy meglepetésemre azt mondták h még van néhány db belőle. Na jó, akkor ugorjunk ki érte (Óbudáról). 1 óra sem telt el, már ott voltam, és néztem a hűlt helyét a mérőknek, ugyanis a csaj szerint azóta fogyott el h beszéltünk :(
Ebben azt nem értem csak h csüt óta eltelt 4 nap, azalatt nem fogyott el viszont most hétfőn 1 óra alatt igen?
Úgyhogy marad a 12 ezres EnergyLogger, mert több aldit nem fogok én már megpróbálni :)

(#119) mr_ricsi válasza emitter (#118) üzenetére


mr_ricsi
veterán

Te még a Mikulásban is hiszel, ugye?

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#120) atesss válasza emitter (#118) üzenetére


atesss
addikt

No nekem sikerült !
Nemrég értem vissza a Törökbálinti Aldiból, ott még volt 5 db, abból én 3-at meg is vettem.

Előtte telefonáltam a központi 06-23-533-500 -ra, nagyon kedves volt a csaj, megnézte nekem hol van elvileg (aztán ez a központi készletinfó ~ pár órás késésben volt úgytűnik), aztán kapcsolta is a boltot.
Meg próbáltam keresni digitális időkapcsolót is, de az már sajnos mindenhol elfogyott. :(
3x hívtam fel a központit, aztán a végén már inkább elkértem a még megkérdezni akart boltok listáját, és én hivogattam fel őket.
Végül aztán vettem 2db analóg beltéri időkapcsolót is (egy csomagban, 1000ft).

De a fogyasztásmérőt nekem el is rakták, a nevemre.
A boltban kirakva már nem is volt, megkérdeztem az egyik árufeltöltőt, és szólt talán a boltvezetőnek vagy nemtom ki is volt, de valami magasabb beosztásúnak tűnt.
Szerintem telefonon is vele beszéltem.
Aztán ő hozta ki a dobozt a maradék 5db-al, és kérdezte mennyi kellene.
De amúgy még 9 körül telefonáltam a boltnak, és 1 után voltam csak ott, addig nem fogyott el az 5-ből semennyi.
Mondjuk lehet azért, mert ki sem volt rakva; ha nem kérdezel rá, nem is tudod hogy van még néhány (vagyis elvileg 2 azon a 3-on kívül amit ugye nekem elraktak). :U

A 3db közül lehethogy majd az egyik eladó lesz.

Ebben azt nem értem csak h csüt óta eltelt 4 nap, azalatt nem fogyott el viszont most hétfőn 1 óra alatt igen?
Valoszeg valaki elvitt egyszerre 5-10 db-ot. :U

[ Szerkesztve ]

(#121) emitter válasza atesss (#120) üzenetére


emitter
őstag

én is megkérdeztem, hogy nem rakná-e el nekem, azt mondta, nem..
Viszont a boltban nem csak megnéztem h nincsm, hanem meg is kérdeztem az árufeltöltő csajt, akivel telefonon beszéltem, és ő mondta h nincs már..

úgyhogy most várok a conrad-os Logger-re megérkezésére :)

(#122) kpal válasza MaSzKa (#104) üzenetére


kpal
veterán

A debrecei ALDI-ban van ilyen ?

(#123) atesss válasza kpal (#122) üzenetére


atesss
addikt

Elvileg mindegyikben volt, kérdés elfogyott-e már.
Nincs túl nagy esélye, hogy van még, de hátha szerencséd van; nekem sikerült.

Hivd fel a központit ahogy az előbb írtam.
És ha találsz, próbálj meg ragaszkodni ahhoz, hogy elrakják neked.

Csak egy bolt van Debrecenben (vagy a környékén) ?
Az aldi-hungary.hu -n van üzletkereső is.

(#124) kpal válasza atesss (#123) üzenetére


kpal
veterán

1bolt van de utánna kérdezek hátha lesz. 1w-alatt ez mér?

(#125) canniball válasza kpal (#124) üzenetére


canniball
nagyúr

Nem.

https://tinyurl.com/ycoexz4o *** Only the good die young...

(#126) atesss válasza emitter (#121) üzenetére


atesss
addikt

No én szerintem nem árufeltöltővel beszéltem telefonon (sem), nekik lehet kissebb a "hatáskörük". De szerintem simán csak rendes volt a Törökbálinti.
Telefonon is és előben is kedves volt a csaj, és még nem is nézett ki rosszul. :)

Melyik Loggert veszed, a 3500-asat vagy a 4000-set ?
És honnan ?
A 4000-s a Conradnál akcióban van (asszem 14e helyett 12e).
Én is azt vettem volna, ha nem sikerül az Aldiban (lehet így is majd lecserélem, előszöris meglássuk milyen ez, eddig csak a mikróval próbáltam; az 1260W-1280W, 750W mikróteljesítmény mellett - nem is olyan jó a hatásfoka...)

Mondjuk nekem nem igazán sikerült különbséget találni a kettő közt, csak abban hogy a 3500-as 4 hónapig, a 4000-s 6 hónapig tudja mérni és tárolni az adatokat.
És a 4000-t a Conradnál "Új" -nak írják.
Viszont ez az SD kártyás megoldás nagyon jónak tűnik !
A saját szoftvere se néz ki rossznak, de elvileg tovább tudod vinni az adatokat bármilyen programba is.

Forrás: [link]

Mutatja, hogy melyik nap melyik percben mennyi is volt a fogyasztás !
(Bár azt nemtudom mekkora is lehet pontosan az adat felbontása, de lehet hogy másodperc alapú is akár.)
És te állítod be a grafikonnak intervallumát.
Meg külön tud kezelni 9 fogyasztót.

[ Szerkesztve ]

(#127) mr_ricsi válasza emitter (#121) üzenetére


mr_ricsi
veterán

"én is megkérdeztem, hogy nem rakná-e el nekem, azt mondta, nem.."
Mivel akkor már egy darab sem volt belőle. De ha ezt megmondják, akkor a kedves vevő biztosan nem megy el az üzletbe, így meg volt remény, hogy esetleg veszel egy zacskó nápolyit például.

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#128) kpal válasza canniball (#125) üzenetére


kpal
veterán

Ennyiért elnézem hogy nem tudja.

(#129) canniball válasza kpal (#128) üzenetére


canniball
nagyúr

Helyes hozzáállás. :)

https://tinyurl.com/ycoexz4o *** Only the good die young...

(#130) kpal válasza canniball (#129) üzenetére


kpal
veterán

Te milyen fogyimérőt használsz ?

(#131) canniball válasza kpal (#130) üzenetére


canniball
nagyúr

Voltcraft Energy Monitor 3000-t.

https://tinyurl.com/ycoexz4o *** Only the good die young...

(#132) kpal válasza canniball (#131) üzenetére


kpal
veterán

Én is tanulmányoztam eszt a Voltcraft Energy -t. Mi a tapasztalatod pontosan mért 1w alatt is mér vagy elég 2500ft-os is?

(#133) canniball válasza kpal (#132) üzenetére


canniball
nagyúr

Ha emlékeim nem csalnak az útmatató szerint 1,5W-tól mér pontosan. Mér alatta is de hogy mennyire pontos nem tudom, nem volt mivel összehasonlítani.
Ha lett volna ilyen aldis kütyü mikor megvettem én tuti inkább azt választottam volna, nem csekély az árak közti eltérés...

https://tinyurl.com/ycoexz4o *** Only the good die young...

(#134) kpal válasza canniball (#133) üzenetére


kpal
veterán

Ami neked van most ha jol tudom az 6000ft.

(#135) canniball válasza kpal (#134) üzenetére


canniball
nagyúr

Én ~10k-ért vettem, most is kb. ennyiért láttam.

https://tinyurl.com/ycoexz4o *** Only the good die young...

(#136) MaSzKa válasza atesss (#126) üzenetére


MaSzKa
senior tag

ez jónak tűnik, csak túl drága nekem

(#137) luciferk válasza kpal (#134) üzenetére


luciferk
senior tag

A 6000Ft-os az ez [link] a canniball fogyimérőjének a kisöccse

(#138) atesss válasza MaSzKa (#136) üzenetére


atesss
addikt

Igen, pontosan ez a gond...
Bár én szerintem mégis ilyet vettem volna, ha ezt az Aldisat nem sikerül.

Érdekes ez az Aldis mérő, vagyis az adatlapja.
Majd mindjárt felrakom, mert vannak olyan dolgok, amit nem igazán tudok értelmezni (vagyis remélem rosszul értelmezem...).
És úgytűnik nem a fordítással van gond, mert németül is valami ilyesmi van írva, amennyire értem.

Meg az is érdekes, hogy úgytünik nullázni simán csak a kWH-t, meg az eltelt időt (amennyit bekapcsolva - vagyis 0W-nál nagyobb fogyasztással töltött a fogyasztó a legutóbbi nullázás / elemkiszedés óta) lehet.
Meg a Cost / kWH-t, és a riasztási (ha ezt túllépi a fogyasztó, akkor szól) W-ot meg A-t lehet még máshogy nullázni.
De ha a max W-ot, max A-t nullázni akarod ki kell venni az elemet. :F

És tényleg igaz, hogy kikapcsolni sem lehet...
Legalább a kijelző ne működne ilyenkor.
Bár azt nem próbáltam mit csinál hosszabb idő után, ha nincs bedugva, lehet kikapcsol a kijelző.

Nemsokára lesz majd oszcilloszkópom, azzal elvileg ki tudom majd mérni pontosan, hogy mennyire is mér jól ez az Aldis cucc.
De azt még nem teljesen tudom, hogy hogyan kéne összeállítani a mérést.
Bár még nem is nagyon gondolkoztam rajta.

(#139) atesss válasza kpal (#134) üzenetére


atesss
addikt

Nem mindegy ám, hogy Energy "Check", "Monitor", vagy "Logger" !
Ugyanolyan számmal van többféle is.
Fentebb leírták a különbséget, pl: [link]
A 10e-s kategóriában szerintem mindenképp a Loggert érdemes venni, #126-ban írtam hogy miket tud.
12e a Conradban a Logger 4000, akcióban.
A másik meg 10 vagy 11, annyit szerintem simán megér a sokkal nagyobb tudása (pl. az SD kártyás adatfeldolgozás) miatt.
Pontosságban meg valoszeg van ugyanolyan jó.
Alatta 6000-ért ezt a másikat érdemes lehet, bár az meg nekem azért nem lenne jó, mert nem tud cosφ -t.

[ Szerkesztve ]

(#140) kpal válasza atesss (#139) üzenetére


kpal
veterán

ok,csak elnézztem :)

(#141) emitter válasza atesss (#138) üzenetére


emitter
őstag

Szia, bocs elfelejtettem válaszolni, szóval én igen, a conrados 12k-s Logger4000-t vettem..

Oszcilloszkóp: szerintem a leírásában ismertetve lesz a hatásos/meddő telj. mérési módja, de ha nem, akkor googlen tuti találsz hozzá leírást. Egyébként ha jól emlékszem tanulmányaimból, van ugye X és Y bemenet rajta (mindegyik kétpólusú, koax-bemenet), az áramot átvezeted az egyiken, a másikon meg méred a feszt. És a szkópon összeszorzod a két mennyiséget, így megkapod a látszólagos teljesítményt. Ezt a cosfi-vel szorozva megkapod a hatásost, sinfi-vel szorozva a meddőt.

(#142) mr_ricsi válasza emitter (#141) üzenetére


mr_ricsi
veterán

"Ezt a cosfi-vel szorozva megkapod a hatásost, sinfi-vel szorozva a meddőt."
A cosFI-t honnan veszi :F

"az áramot átvezeted az egyiken"
Nagyimpedanciás bemenetei vannak, ezért nagyon kicsi áram folyna át rajta.

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#143) emitter válasza mr_ricsi (#142) üzenetére


emitter
őstag

Igazad van, rosszul emlékeztem, az áramot úgy méri, hogy egy Hall-szondás lakatfogó méri direktben az áramot, ami ezzel arányos feszültséget állít elő, és az megy a szkópra. Továbbá a másik szkóp-bemenetre nem a 230V, hanem egy 230/12V-os trafó kimenete megy. Úgyhogy nem olyan egyszerű a dolog :)

Van egyszerűbb megoldás is a hatásos telj. mérésre, az ún. 3-voltmérős módszer, ehhez csak egy ismert értékű ellenállás kell, és 3 sima AC-voltmérő.

atesss: ha kell, emailben átküldöm az útmutatót (amiből még anno ezeket tanultam)

(#144) atesss válasza emitter (#143) üzenetére


atesss
addikt

Elvileg kitaláltam a dolgot:
Egyik csatorna:
Egy ismert, kis értékű (mondjuk a mérendő "ellenállás" 0,5%-a alatti, hogy ne nagyon csökkentse a mérendőre eső feszültséget) a mérendővel sorba kötött ellenálláson figyelem a rá eső feszültséget a szkóppal.
Ebből az áram megvan Omh képlettel, és ez úgytudom minden időpillanatban igaz, függetlenül a hálózati fesz fázisától, a fázisszögtől, a terhelés egy hullámon belüli változásától (pl. PFC nélküli tápokhoz), stb..
Másik csatorna:
A feszültséget meg elvileg simán figyelni akarnám a 230V effektívet, ez 324V csúcsban.
Csak nemtudom lehet-e ennyit mérni szkóppal.
Ami adatlapot eddig megnéztem, lehet adni a bemenetre ugyan, de 10V/Div körül van a min. érzékenység, azaz nem tudnám megjeleníteni az egész hullámamplitúdót.
Úgyhogy erre lehethogy kéne a trafó.
De azon sosem lehet más a fázis, mint a transzformálandón ?
Fázisszöget meg leolvasom a szkópról.
Bár ha kisilabizálom, hogy hol van a 0V a hullámban, akkor nem kéne trafó sem; jó lenne úgy is, ha nem látom az egész hullámot.
De amúgy furcsa, hogy nem lehet mérni normálisan 230V effektívet szkóppal, szerintem csak valamit rosszul értelmeztem.

De effektív áram és feszültség elég pontos mérésére jó lenne egy sima multiméter is (#15-ben olvasva, amit mr_ricsi írt, de most már így nekem is rémlik méréstechnikából). Csak a kettő közt lévő fázisszög mérése bonyolult, az effektív kiszámításához.
Illetve ha ("-Feszültség áram harmónikus torzulása <15%"), az lehet még gond, hogy a multiméterek nemtudom hogy mérik ilyenkor az áramot.

Szkóppal kitöltési tényezőt meg csak akkor lehet mérni, ha digitális, nem ? (vagy azzal is csak a jobbakkal?).
Bár még nemtudom milyen lesz nekem, majd 1-2 hét múlva kiderül, ha megjön...

Van egyszerűbb megoldás is a hatásos telj. mérésre, az ún. 3-voltmérős módszer, ehhez csak egy ismert értékű ellenállás kell, és 3 sima AC-voltmérő.
Ez jobbnak hangzik, bár akkor 2 multimétert kéne beszereznem még, mondjuk abból talán az 1000Ft-osak is megteszik, meg kell nézni milyen pontosak.
De google-el meg is van: [link]
De azért ha könnyen megy, átküldhetnéd a te leírásodat is, abból is lehethogy megtudok még valamit.

Csak ha ez tényleg ilyen egyszerű, akkor miért nem ezt alkalmazzák ezekben a fogyasztásmérőkben ?
Vagy ezt alkalmazzák ?
Csak akkor meg nem lenne érthető, hogy miért van sok mérőnél, hogy egy bizonyos cosφ alatt nem tud mérni, illetve nincs megadva, hogy milyen pontosan (pontatlanul...) mér.

De most lesz Villamosságtan II laborom, ott szkóppal fogunk mérni, megkérdezem a tanárt is, szerinte hogyan lehetne. Meg megkérdezem mit mond az Aldis fogyasztásmérőre, vagyis az adatlapjára (sajnos most épp kölcsönadtam, a másik kettőt meg nem akarom kibontani mert egy ajándékba menne, a másikat meg valoszeg eladom majd, és bontatlanul könnyebb).

(#145) emitter válasza atesss (#144) üzenetére


emitter
őstag

Én is pont erre gondoltam, hogy veszek még két 1000Ft-os multimétert, és megnézem ezzel a módszerrel hogy hasonlót mér-e, mint a Voltcraftom (ami még nem jött meg sajnos)..

A 3-voltmérős módszer:

Olyan mérőtranszformátor kell a szkóphoz illesztéshez, ami nem forgat fázist. De a legjobb, ha megkérdezed a tanárodat.. Főleg h miért nem mérnek ezek a bolti küytük egy bizonyos cosFI alatt, ez engem is érdekelne.

A laborsegédletem vonatkozó részét majd átküldöm vmikor..

(#146) Batman2


Batman2
őstag

Üdv mindenkinek !

Ha váltakozó áram esetében van szükség fogyasztás mérésre, akkor én valami kis ferrit gyűrűs indutktív jelforrást tudnék elképzelni a mérés alapjául !
Erre gondoltam: [link]

Üdv.: Batman2

Batman2 - Viva la Mercedes W123-200D 1979

(#147) emitter válasza Batman2 (#146) üzenetére


emitter
őstag

ez egy áramváltó ha jól látom.. de számomra egyszerűbbnek tűnik a 3-voltmérős módszer, ha már házilagos bütykölést akarunk :)

(#148) mr_ricsi válasza atesss (#144) üzenetére


mr_ricsi
veterán

Egy dologról feledkeztek meg baromira: amikor a számítógéptáp a "fogyasztó", csak a feszültség szinusz, az áram görbéje nagyon nem az.
Hiába citáltok ide olyan mérési módszereket, ami olyan színuszos hálózatokra igaz, ahol az áram is szinuszos, csak valamilyen szögértékkel el van tolva a feszültséghez képest, mert az itt nem fog működni.
Szinuszos áramnál egy kétsugaras szkópon a feszt és az áramot egymásra vetítve a csúcsok távolságából könnyen meghatározható a FI szögérték, de egy nem szabályos áramgörbénél mit kell nézni :F

A PC tápok esetén nem értelmezhető a cosFI. És a PowerFactor véletlenül sem ugyanaz, mint a cosFI, csak színuszos hálózatban azonos az értékük.

"Csak nemtudom lehet-e ennyit mérni szkóppal."
Feszültségosztó és érintésvédelem.

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#149) atesss válasza mr_ricsi (#148) üzenetére


atesss
addikt

No aztán mielőtt elmentem, elkezdtem megnézni, hogy mi lesz a labor anyaga, és akkor jutott eszembe, hogy nem is lesz óra, mert ma meg holnap dékáni szünetünk van. Úgyhogy szerdán tudom majd megkérdezni a tanáromtól, esetleg hétfőn az előadáson.

Hát ebben sajnos igazad van...

Ezért akartam elolvasni már régóta ezt a PFC-s cikket, de akkor most itt az idő rá.
Szinuszos áramnál egy kétsugaras szkópon a feszt és az áramot egymásra vetítve a csúcsok távolságából könnyen meghatározható a FI szögérték, de egy nem szabályos áramgörbénél mit kell nézni
Hát lett egy olyan gondolatom, hogy ha digitális szkóppal mérek, és az áram hullámalakot tovább tudom vinni PC-re, akkor ott biztos létezik olyan feldolgozó program, ami kiszámolná.
De a következő mondatod alapján ez sem ok, legalábbis a cosFI-re.
Akkor viszont az a furcsa, hogy akkor ezek a bolti fogyasztásmérők miért értelmezik mégis a cosFI-t PC-tápoknál is. :U

Mondjuk gondolom azért, ami álltalában oda van írva, hogy
"Feszültség / áram harmonikus torzulása < 15%"
Ez mit is jelent akkor pontosan ?
És ha ezt a számértéket akarjuk megfogalmazni, akkor tudnál erre a 15%-ra egy konkrét példát írni (olyasmit ami a PFC-s cikkben van az ábráknál) ?

És a PowerFactor véletlenül sem ugyanaz, mint a cosFI, csak színuszos hálózatban azonos az értékük.
No de akkor ezt hogyan lehetne mérni ?
Szkóppal szerintem jó esélye van hogy lehetne mérni.
De persze lehet csak digitálissal, ahogy az előbb írtam.

És akkor ilyen esetben a három voltmérős módszer sem alkalmazható gondolom.

De valamilyen mód biztos van a hatásos telj. mérésére az analóg fogyasztásmérőn kívül.
Vagy ilyen esetben még az sem mér pontosan ?

(#150) mr_ricsi válasza atesss (#149) üzenetére


mr_ricsi
veterán

"Akkor viszont az a furcsa, hogy akkor ezek a bolti fogyasztásmérők miért értelmezik mégis a cosFI-t PC-tápoknál is."
Azért, mert a potenciális vásárlóik valószínűleg még nem is hallottak a PowerFactor-ról. Meg talán azért, mert színuszos fogyasztókkal jobban boldogulnak, és így nem reklamálhat senki, ha a TV-jét vagy a PC-jét rosszul méri.

"Ez mit is jelent akkor pontosan ?"
Minden periodikus jel létrehozható egy alap szinusz frekiből, és annak egész számú többszöröseiből. 50Hz-es jelnél 100, 150, 200, stb. Az 50Hz az alap harmonikus, a többi mind felharmonikus.
[link]
[link]
[link]

Ha a hálózati fesz vagy az áram jelalakja eltér a szabályos szinusztól, levezethetők az 50 Hz többszörösei. A K4=3% torzítás azt jelenti, hogy a 4. felharmonikus, a 250Hz amplitúdója 3%-a az alap harmonikusnak. A teljes harmonikus torzítás (THD) az összes felharmonikus összege.

Ez kell hogy 15% alatt legyen a példa szerinti műszernél.

"No de akkor ezt hogyan lehetne mérni ?"
Sűrű mintavétel a feszről és az áramról, előjeles szorzatok, majd átlagszámítás.

"Szkóppal szerintem jó esélye van hogy lehetne mérni."
Szerintem esélytelen.

"És akkor ilyen esetben a három voltmérős módszer sem alkalmazható gondolom."
Elvileg működhet, gyakorlatilag az a kérdés, hogy a digit multiméterek milyen pontosan képesek az effektív feszültségeket meghatározni nem szinuszos jelalakoknál.

De valamilyen mód biztos van a hatásos telj. mérésére az analóg fogyasztásmérőn kívül.
Tulajdonképpen mit akarsz mérni?
PC pillanatnyi teljesítményfelvételét?
Ez mit jelent a gyakorlatban, amikor a proci másodpercenként 25-50-szer képes a fogyasztásását 10 és 130W között változtatni. Vagy egy VGA 25 és 110W között? Az emberi szem tehetetlensége miatt le sem lehet olvasni ilyen gyorsan változó számokat.

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.