Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Hálózat, szolgáltatók  »  DIGI kábel TV (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-04-23 20:12:23

LOGOUT.hu

Ez a fórum a Digi kábeltévével foglalkozik! Ha más, de hasonló nevű szolgáltatásról szeretnél kérdezni, kérjük használd a megfelelő fórumot:
Digi Internet
Digi Mobil
Műholdas (tányéros, DVB-S) digiTV
Digitális Földfelszíni televízió (Mindig TV, DVB-T)

A téma összefoglaló tartalma aktuális! Ha úgy érzed, hogy régen frissült, annak csak az oka, hogy nem változnak gyakran a dolgok!
A DIGI Távközlési és Szolgáltató Kft. (korábban: Egyesült Magyar Kábeltelevízió Kft.) 1996-ban alakult, hat kisebb kábeltelevíziós cég összeolvadásából. A folyamatos fejlesztéseknek köszönhetően a cég portfóliójában hamarosan megjelent a kábeltelevíziót, szélessávú, korlátlan internetet és alacsony havidíjú telefonszolgáltatását magába foglaló triple-play szolgáltatás.

1. Kapcsolat
Székhely: 1134 Budapest, Váci út 35.
Telefonos ügyfélszolgálat,hibabejelentés Tel: 1272
Külföldről is hívható telefon szám: +36 1 707 0707
Fax: +36 1 707 6700
Levelezési cím: 1385 Budapest, Pf.: 832
E-mail cím: hibabejelento@digikabel.hu
[Facebook]

2. Kábel TV díjcsomagok városonként (Analóg és Digitális)
díjcsomagok
csatornalista
ÁSZF

3. Most szeretném beköttetni a DigiKábelt. Mi a leggyorsabb módja?
Ellátogatsz a legközelebbi ügyfélszolgálati pontra és személyesen megrendeled. Ez a leggyorsabb módja a szolgáltatás indításának. Amennyiben ráérős a dolog úgy interneten is megrendelheted, de az lassabb ügymenetet eredményezhet.

4. Mennyi idő amíg bekötik?
Ez területenként változó és az sem mindegy hogy társasházi vagy kertes házi övezetben laksz. Ez utóbbi jelenleg nagyon sok türelmet igényelhet. Optimális esetben az első verzió esetén 1-4 hét alatt meg kellene lennie.

5. Milyen kábeleket húznak be és mire kell oda figyelnem a bekötéskor?
Társasházi (FTTB, optika az épületig) bekötés esetén a - folyosón,alagsorban egyéb helyeken lévő - szolgáltatói dobozból húznak be egy koax kábelt. (Internethez pedig egy UTP-t.) Amennyiben a lakáson belül van korábbról koax kábel, azt rendszerint meghagyják, felhasználják.
Új bekötés esetén sok esetben azonban már nem használnak FTTB módszert, vagyis egészen a (panel)lakásba beviszik az optikát. Ilyenkor is még két lehetőség van:
a. felszerelnek az optikai kábel végére egy F668-as ONT-t vagy hasonlót, amely mindhárom technológiát kiszolgálja (TV, internet, telefon), vagy
b. felszerelnek egy kis FTTH Receiver nevű dobozt (TBN100B vagy hasonlót), amelynek csak egy koax kimenete van a kábeltévé számára, és e mellé még felraknak egy ONT-t is, amely a telefont és az internetet szolgáltatja. A kettő együtt általában így néz ki. Hátránya, hogy két tápegység, két eszköz, több kábel...
Kertes házi (FTTH, optika az otthonig) bekötés esetén az utcai villanyoszlopról húzzák be optikain keresztül és egy ONT-t (Optical Network Terminal) telepítenek, ahogyan fentebb az a. illetve b. pontban le van írva.
Sajnos néhány helységben (leginkább kisebb településeken) azonban a Digi nem optikai hálózatot épített ki (vagy vett át előző szolgáltatótól), hanem DOCSIS 2.0 illetve 3.0-ás hálózatot. Ez azon kívül, hogy lassabb internetet eredményez, azt is jelenti, hogy a lakásba csak egy koax kábel jön be akkor is, ha internetre is előfizetünk. Ezt a kábelt valahol a lakásban ketté osztják, az egyik ágat lehet vinni a tévé(k) felé (szükség esetén tovább osztani), a másik ágat a Modem felé. (Amely az internetet és a vezetékes telefont szolgálja ki.)
A bekötésnél pár dologra kell figyelni. Ez főleg esztétikai kérdéscsoport, pl. parketta szegély mögött esetleg csatornában szeretnéd ha mennének a kábelek. Egyeztess a szerelővel, mert lehet jobban jársz, ha magad megcsinálod az elrejtést vagy profira bízod, akinek szerszámai is vannak és kulturáltan megoldja. Ilyenkor elég ha behúzzák a kábeleket a végpontokig ráhagyással (TV/Box, PC (router), telefon) és lepróbáljátok a rendszert, hogy működik-e a szolgáltatás rendesen. Porszívó pedig legyen bekészítve ha fúrni kell a falat.

6. Kötelező-e a szolgáltatói box a digitális csatornák vételéhez?
A nem kódolt DTV csatornákhoz nem kötelező, használhatsz saját eszközt, csak tudja a DVB-C szabványt. (HD csatornákhoz a H.264 (MPEG4) támogatása is kell.) Ez lehet Set-Top-Box (STB), PC-s tv tuner vagy TV beépített DVB-C tunerrel.

7. Hogyan tudom rögzíteni a Digi adásait?
Több megoldás is létezik. Az egyik, hogy kérünk (bérelünk) a Digi-től olyan box-ot, amely képes a rögzítésre. (Most már csak ilyet adnak egyébként.) Sajnos azonban ezek a box-ok merevlemez nélkül érkeznek, vagyis nekünk kell egy külső USB-s merevlemezt is csatlakoztatni ahhoz, hogy működjön ez a funkció. Fontos tudni még, hogy a szolgáltatói box-szal rögzített felvételt csak a box tudja lejátszani! Nem lehet azokat számítógépen sem megtekinteni, felesleges próbálkozni.
A másik megoldás, hogy saját magunknak vásárolunk olyan box-ot, amely tud rögzíteni (és megfelel az előbb említett technikai feltételeknek).
A harmadik megoldás akkor él, ha a tévénk is képes a digitális csatornák rögzítésére. Ebben az esetben csak a tévénkhez kell csatlakoztatni egy merevlemezt.
Természetesen számítógéphez vásárolt DVB-C tunerrel is lehetséges (a nem kódolt) csatornák rögzítése.

8. Eddig IPTV előfizető voltam, szeretnék - ahogy eddig - egyszerre két műsort rögzíteni és egy harmadikat nézni. Ez lehetséges Digi esetén is?
Röviden a válasz: a Digitől kapott eszközökkel nem. A Digi-s box-ok nem támogatják azt, hogy más csatornát nézz, mint amit éppen rögzítesz vele.
A hosszabb válasz viszont az, hogy kisebb befektetéssel megoldható. Mivel a Digi valódi, klasszikus kábeltévé formában oldja meg a sugárzást, a koax kábelt (és ezzel a sugárzott jelet) annyi felé oszthatjuk el a lakásban, amennyi felé akarjuk. (Annyi megkötéssel, hogy 4-5 készülék esetén már szükséges lehet jelerősítő beépítése is.) Nem csak, hogy a kábelt oszthatjuk el, de a kábelen is minden időpillanatban "jön" egyszerre minden csatorna (MUX), amely csatornákból megfelelő eszközzel bármennyit rögzíthetünk. (IPTV esetén ezt nem tehetjük meg.)
Innentől saját pénztárcánktól és szaktudásunktól függ, hogy milyen megoldást választunk. Kereshetünk olyan box-ot, amely képes két csatorna egyidejű rögzítésére (két DVB-C tunerrel rendelkezik), vagy építhetünk saját médialejátszót, amelybe két DVB-C tunert teszünk. (Pl. Raspberry Pi segítségével.) Ne feledjük: a koax kábelt akármennyi eszköz felé szétoszthatjuk, tehát jó megoldás lehet az is, ha olyan box-ot vásárolunk rögzítéshez amiben csak két DVB-C tuner van, hiszen miközben az a box két adást rögzít, közben a harmadik csatornát a tévé a saját DVB-C tunerével nézhetjük. (Extrém esetben az is jó megoldás, ha két darab egytuneres box-szal rendelkezünk.)

9. Szükséges-e valamilyen előfizetői kártya a digitális csatornák vételéhez?
Nem, a Digi a fizetős filmcsatornák kivételével szabadon sugározza a digitális csatornákat.

10. Akkor mégis mihez kell kártya?
Egyes filmcsatornákhoz (HBO, HBO 2, HBO Comedy, Cinemax, Digifilm) illetve az erotikus csatornákhoz.

11. Tehát, ha nem fizetek elő a prémium csatornákra, akkor egyáltalán nem kell se box, se kártya?
Amennyiben régi, hagyományos (CRT) tévéd van, vagy lapos tévéd, de DVB-C tuner nélkül, akkor érdemes box-ot kérni a Digi-től (bérelni, esetleg vásárolni). Ebben az esetben ugyanis box nélkül csak az analóg formában továbbított csatornákat láthatod, amivel nem csak az a gond, hogy nem olyan jó minőségű (átlagos CRT-n ez nem feltűnő), viszont nem is láthatod az összes csatornát. (Majdnem a csatornák fele hiányzik az analóg kiosztásból.)
Amennyiben azonban DVB-C tunerrel és MPEG4 dekódolóval ellátott tévével rendelkezel (ezt a tévé kézikönyvében ellenőrizheted), akkor semmi szükséged box-ra. (Illetve ha szükséged van a műsorrögzítő funkcióra, akkor ezt is tudnia kell a tévédnek, de ez a tévébe épített funkció sem ritka ma már.) Ma már szinte csak ilyen tévéket lehet kapni.

12. Ezt a kártyát tudom saját STB-vel/TV-vel használni?
Igen, ha CI+ kompatibilis készülékkel rendelkezel. Ha a készüléket 2010-2011 után gyártották, jó eséllyel tudja fogadni a DIGI CA modulját. (Samsung esetében 2010-es gyártásúak tudják)
Fontos tudni azonban, hogy nem teheted meg azt, hogy a meglévő, Digi-s boxból kiveszed a kártyát és berakod a tévédbe. Már eleve, ehhez még kellene egy CA modul is, de az igazi gond az, hogy a szolgáltatói boxokban lévő kártyák párosítva vannak a box-hoz, vagyis csak abban működnek. A megoldás az, hogy a Digi-től SmartCAM-et kell kérned. (Ez egy olyan CA modul, amely újabban már kártya nélkül működik, viszont bármelyik CI+ és DVB-C kompatibilis tévébe belerakhatod és nézheted vele a kódolt csatornákat.)
Egy hozzávetőleges kompatibilitási listát itt találsz. De általánosságban elmondható, hogy minden mai tévével működnie kell már ennek.

13. Minden csatorna, ami az analóg csomagban van, fogható digitálisan is?
Döntő többségük igen. Egyes külföldi adók pl TVP (lengyel állami adó) illetve egyes helyi adók (pl. Debrecen TV, Alföld TV, Kispest TV) hiányozhatnak a digitális kínálatból.
DVB-C tunerrel ellátott tévén tehát gyakorlatilag felesleges is behangolni az analóg csatornákat.

14. Minden HD csatorna fogható SD-ben is?
Egy kivételével mind: az Epic Drama csak HD-ben érhető el.

15. Mi a helyzet a rádiókkal?
Digitálisan jelenleg csak a Kossuth, Petőfi és Bartók rádiók foghatók.

16. Mi a helyzet a HD adókkal? Kell-e külön fizetni értük?
Nem, a TV csomagnak megfelelő HD adók foghatók HD ready vagy FullHD/UltraHD TV készülékkel, vagy Set Top Box-szal, ha rendelkezik beépített MPEG-4 képes DVB-C tunerrel.

17. Milyen felbontásban sugároznak a HD adók?
A szolgáltatók szinte kivétel nélkül mindig úgy adják tovább a műsort, ahogy ők kapják. Magyarországon HD csatornák esetében az 1080i50 az egyeduralkodó. Erre azt mondani, hogy ez kevés, butaság. A tévéadás sugárzásának szabványa ez, hozzá nem értéséről tanúskodik az, aki 1080p50 felbontást vár. Fontos tényező leginkább a sávszélesség, amely szolgáltatónként változhat. Ebben a Digi nem áll rosszul. [link]

18. A többi csatorna képminősége milyen?
Az SD csatornák felbontása ugyebár PAL rendszer esetén adott (720x576i50), ettől a Digi sem tér el. A minőséget tehát a sávszélesség határozza meg. Kábelszolgáltató lévén azonban a Digi nem igazán érdekelt a sávszélesség alacsonyan tartásában, ezért szerencsére ezzel sem lehet gondunk. Elmondható, hogy a Digi olyan sávszélességgel továbbítja mind a HD, mind az SD csatornákat, ahogyan ő is kapja a csatornáktól. Erről egy részletesebb leírást, illetve a többi szolgáltatóval készített összehasonlítást itt találsz.

19. Milyen paraméterekkel adja a digitális adásokat a Digi?
QAM Érték mindig 256
Symbol Rate 6900, kivéve a közszolgálati adóknál, ahol ez 6000.

20. Mi a különbség az analóg és a digitális előfizetés között?
Technikailag semmi. A koax kábelen mindenképpen jön az összes csatorna mind digitális, mind analóg formátumban. (Analógban természetesen kisebb a választék.) Attól lesz egy előfizetés digitális, hogy kérsz a Digi-től box-ot, mert régi analóg tévéd van, vagy SmartCAM-et a digitális kódolt csatornák vételéhez. Ebben az esetben az előfizető jogosulttá válik digitális csatornákkal kapcsolatos hibák bejelentésére is. Ha azonban analóg előfizetésről van szó (de mégis a digitális csatornákat néznénk korszerű DVB-C tuneres tévén), akkor csak a 2500Ft-os kiszállási díj fejében veszi fel az ügyintéző a digitális csatornákkal kapcsolatos hibabejelentést. Esetleg meg lehet próbálkozni azzal, hogy analóg hibát jelentünk be (szemcsés a kép) és a kiérkező szerelőnek vázoljuk a valós problémát.
Itt kell megjegyezni azt is, hogy sajnos Gellénháza, Misefa, Nagykapornak, Szentistván, Teskánd településeken csak az analóg csatornák érhetőek el.

21. Nem jönnek be a közszolgálati adók/rádiók vagy egyes csatornákat nem hangol be a tv digitálisan, mit tegyek?
Digikábelen ezek az adók (közszolgálatiak) némileg eltérő paraméterekkel rendelkeznek.
Manuális keresésnél ezeket az adatokat kell megadni:
Frekvencia 114,5 Mhz, 121,5 Mhz, 128,5 Mhz, 135,5 MHz; Symbol Rate 6000; QAM 256
Egyes készülékeknél célra vezető megpróbálni a teljes illetve hálózati keresés opciót is (Samsung) illetve NY vagy É európai ország van kiválasztva (nem nyelv!), pl.: Finnország, Ausztria, Németország, stb. (LG)
Esetleg érdemes megpróbálni 0,5Mhz-zel magasabb frekvenciát megadni (Például 135,5Mhz helyett 136Mhz-et.)
A többi csatorna esetén alapelv tehát az, hogy kikeresed a lakóhelyed szerinti digitális csatornalistából azokat a csatornákat, amelyek hiányoznak, megnézed melyik frekvencián van (a MHz érték akkor jelenik meg, ha a nyilat a csatorna neve fölé viszed) és a tévékészüléked használati utasításának segítségével kézzel behangolod azt a MUX-ot (csatorna csoportot), amelyik hiányzik. (6000, vagy 6900-as Symbol rate értékkel.)
Akinek esetleg problémát jelentett az általános iskolai tananyag elsajátítása, a tévé pedig nem MHz-ben, hanem kHz-ben várja az értéket, azoknak segítség: 1000-el szorozd meg a MHz-et, hogy megkapd a kHz értéket. :)

22. A TV-m (LCD, plazma, LED) nem olyan régi, de nincs benne DVB-C tuner
A 2010 után gyártott TV-k többségében már van DVB-C tuner is a T (földfelszíni) mellett.
Emellett sok tévé országbeállítástól függően aktiválja a DVB-C tuner-t. (Nem összekeverendő a nyelvi beállítással!) Főleg régebbi tévéknél jellemző az, hogy ha Magyarországot állítunk be, akkor tiltja a DVB-C tunert. (Valószínűleg abból a nagyon buta meggondolásból, hogy a gyártás idejében még nem volt DVB-C adás Magyarországon.) Próbáljuk meg tehát Finnországra, Ausztriára, vagy Németországra állítani a tévé regionális beállítását. (Nem a nyelvet!) Hasonló meggondolásból ne fogadjuk el a tévé olyan felajánlását sem, amely esetében szolgáltató szerint (Digi/UPC) megkeresi a csatornákat, mert így is futhatunk bele olyan problémába, hogy csak az analóg csatornákat keresi meg.
Amennyiben egy új tévével nem sikerül behangolni a digitális csatornákat, akkor biztos lehetsz benne, hogy valamit nem jól csináltál (használati utasítást érdemes újra elolvasni), mert ma már minden új tévé tartalmaz DVB-C tunert és az előbb említett trükkök nélkül működnie is kell. (Persze, kifoghattál egy hibás példányt, de nem ez a jellemző...)

23/a. Eltűnt néhány csatornám, kockás pixeles a kép, mit tegyek?
Először is ellenőrizd, hogy a hiba oka a túl alacsony, vagy a túl magas jelszint (jelerősség). Amennyiben inkább alacsony, akkor nézd át a kábelezést. Sokszor előfordul, hogy egy porszívózás, szekrény odébb tolás az elosztó közvetlen szomszédságában kábellazuláshoz vezet és máris hiányoznak a HD közszolgálati, vagy egyéb más csatornák.
Amennyiben nem tapasztalsz javulást, akkor osztó csere javasolt, ezt vagy egyénileg megoldod vagy kihívod a Digit. Sok esetben a jelvesztés a kinti elosztó szekrényben van, ehhez mindenképp a Digit kell kihívnod.
A digitális jel erősségét, minőségét sok tényező befolyásolhatja, főleg elektromos készülékek (konyhai gépek) zavarhatnak be elavult elektromos hálózaton, de pl. egy router is okozhat problémát. Néhol problémát okozhat a MindigTV sugárzása is. Ilyenkor nagy valószínűséggel valahol a kábel árnyékolásával lehet probléma. (Panelházban ez lehet lakáson kívül is!)
Amennyiben régi, vagy sérült a kábelezés, osztás vagy a csatlakozók a lakásban, akkor illő kicserél(tet)ni, ezen ne múljon a megfelelő vétel.
Legrosszabb, de egyben a legritkább verzió pedig, hogy elromlott a készülék tuner része.

23/b. Több tévékészülék van a lakásban és van amelyiken szétesik a kép, van amelyiken nem.
A különböző készülékek különböző mértékben érzékenyek a jelszintre. Lehetséges, hogy az egyiknek egy adott jelszint megfelel, a másiknak pedig nem. Tipikusan egyébként az mondható el, hogy a Digi-s box-ok sokkal jobban tolerálják a magas/alacsony jelszintet. Ezért simán megtörténhet az, hogyha Digi-s box nélküli előfizetéshez kihívunk Digi-s szerelőt, akkor ő megmutatja, hogy a Digi-s box-szal márpedig jó a kép és elköszön. (Lásd 24. pont megjegyzését.) A lényeg, hogy ez is jelszint problémát jelez. Addig kell játszani a jelszinttel, amíg minden készüléken nem lesz megfelelő a jelminőség.

24. 100% jelerősség mellett alacsony a jelminőség, szétesik a kép. Mi a megoldás?
Túl magas jelszint esete.
Olvasd át ezt.

Se a 23., se a 24. pont nem segített: ebben az esetben szinte biztos, hogy fórumon keresztül más sem fog tudni segíteni. Digi-t ki kell hívni. Vagy tévészerelőt.
Ne felejtsük azonban: a Digi hozzáállása az, hogy ha nincsen Digi-s box a lakásunkban, akkor az, hogy a tévéddel be tudod fogni a kódolatlan DVB-C jelet, csak egy grátisz szolgáltatás. Vagyis: ha gond van a digitális csatornákkal, akkor nézd az analógot. (Vagy fizess a Digi-s box-ért.)
Éppen ezért tanácsoljuk azt, hogy ezeket a problémákat inkább saját magunk oldjuk meg, hosszabb távon megéri.

25. Csak az M4 HD csatornával van gondom, nem sikerült behangolni, vagy ha igen, elfelejti a tévé.
Sok esetben felmerülő probléma, egyelőre egyértelmű megoldás nem született. Érdemes megpróbálni a már említett fél MHz-el magasabb frekvencián keresést. Illetve sokan írták azt is, hogy sok próbálkozás után végül megmaradtak a csatornák. Többször meg kell tehát próbálni behangolni ezeket a csatornákat. Esetleg érdemes a Symbol Rate értékkel is játszani (6000 helyett pl. 6001-el.)
Globo beltéri esetén.
Esetleg még ez.

26. Nem Digi előfizető vagyok, pedig olyan, mintha az lennék: ugyanazok a technikai feltételek és a csatornakiosztás.
Itt nagyon részletesen kiderül minden, csak nézzétek végig.

27. Nagyon elégedett vagyok, szeretnék hűségidőt hosszabbítani!
2017. október 24. óta van lehetőség a hűségidő hosszabbításra mindenféle trükk nélkül. Úgy tűnik azonban, hogy ezt egyelőre csak személyesen lehet megtenni, interneten/telefonon keresztül nincs rá lehetőség.

28. DIGI Online
Mi szükséges a DIGI Online szolgáltatáshoz?
- élő DIGITV/DIGI/DIGI+ televíziós csomag és internet előfizetés
- legalább egy megkapott Digi-s számla (regisztrációhoz kéri a számla sorszámát)
- ügyfélkapu regisztráció [link]
- lejátszásra alkalmas Android-alapú készülékek (A DIGI Online alkalmazás legalább 4.0-ás Android operációs rendszert futtató eszközökre (tablet, okostelefon, esetleg okostévére) tölthető le.)
- zavartalan szélessávú internet kapcsolat (vezetéken, wifi-n vagy mobilhálózaton keresztül)
Aki nem akar várni az első számlára, az megpróbálhatja felhívni az ügyfélszolgálatot, ahol a bekötés után elkészülő első számla számát már meg tudják mondani.
1.) Ügyfélkapun a bejelentkezés után, hozz létre DIGI online jelszavaidat az Ügyfélkapu/Ügyintézés/DIGI Online/Új jelszó menüpontban. Egy ügyfélkapu-regisztrációval maximum 3 különböző DIGI Online jelszót lehet létrehozni, egy jelszó egymást követően különböző eszközökre is átvihető és a 3 jelszóval egyidejűleg 3 különböző eszközön nézhetőek a tévéműsorok.
2.)Töltsd le mobileszközre DIGI Online alkalmazást a Google Play Store-ból [link]
3.) Az alkalmazásba való bejelentkezéshez ad meg az ügyfélkapus felhasználóneved (fióknév vagy email cím) + az ügyfélkapun belül a DIGI Online-hoz létrehozható három jelszó egyikét.
A DIGI Online EU-n belül bárhol használható, ahhoz csak folyamatos szélessávú internetkapcsolat szükséges. Az ajánlott sávszélessége minimum 384kbps (kiválasztott minőség függő). A tartalom lejátszása adatforgalmat generál. A hálózati adatforgalmazásból esetlegesen származó költségek a szolgáltatás felhasználóját terhelik.

DIGI Online szolgáltatás keretében elérhető csatornák.

A Felhasználó azon csatornákat érheti el a szélessávú internethez csatlakoztatott eszközön, amelyek a Felhasználó által igénybe vett televíziós szolgáltatás feltételeinek megfelelnek.

DIGI Online felhasználási feltételek és adatkezelési szabályzat

A Digi Online-al kapcsolatos ÁSZF/H melléklete pdf fájl formátumban.

29. CL foglalat, CAM modul, CI kártya, Conax kártya?
Neeeem!!! Helyesen:
a. CI(+) foglalat (Common Interface rövidítése.) Ez a rés a tévén. :)
b. CA Modul (Conditional Access Module, vagyis a CAM rövidítés esetén az M betű a Modul rövidítése!) Ezt dugod a tévé résébe.
c. Előfizetői kártya. Egyszerűen csak ennyi. Nem CI kártya! (Lásd a. pont!) És nem is Conax kártya, mert a Conax egy kódolási fajta, amit például a MindigTV Extra használ, azonban a kábeles Digi Nagra-t illetve Irdeto-t használ.

30. Mikor kerül be az x csatorna a kínálatba?
Nem igazán volt olyan, hogy csatornabővítést a Digi előre bejelentett volna. Biztosra tehát szinte sosem tudható, felesleges ilyen kérdéseket bárhol feltenni.

31. Koax kábel? Elavult technológia! UTP-t húztam be az egész házba!
Sajnálatos, de ez így ebben a formában nem igaz. Az, hogy a számítástechnikából kikopott a koax alapú hálózati megoldás, még egyáltalán nem jelenti azt, hogy tévéműsorhoz ne lenne megfelelő, sőt! Mellesleg ha csak egy kis számolást végzünk (összeadjuk az összes MUX sávszelességét), akkor az jön ki, hogy jelenleg a Digi koax kábelein is majdnem 1Gbit/s sávszélességet foglalnak el csak a digitális tévécsatornák. Ehhez pedig még ott van a nem kevés analóg csatorna is ugyanazon a kábelen. (Vagyis butaság azt gondolni, hogy a koax kábel egyet jelent a 10Mbit/s átviteli sebességgel.) A kábeltévé koax kábelt jelent ma is. Sajnos tehát a hibát az követte el, aki az új házba csak UTP kábeleket húzott be...

32. Miért kéri a TV az HBO csatornák közti váltogatásnál a pin kódot?
A CAM-okat (CAM + kártyákat) bekapcsolt gyerekzárral adja át a DIGI. (Törvényi előírás).
A CAM menüjében ki-, bekapcsolható a gyerekzár, ill. a kód megváltoztatható. (Az alapértelmezett kód 0000.)

33. Miért kell párhuzamosan HD-ban és SD-ben is továbbítani a csatornákat?
Sok olyan szolgáltatói box van még kint az előfizetőknél, amely csak MPEG2-t tud. A HD-s csatornák viszont MPEG4 kódolásúak. Akinek ilyen, SD box van a lakásában, azt valószínűleg úgy sem zavarja, hogy nem látja HD-ben csatornákat, a Digi-nek viszont valószínűleg nem lenne olcsó mulatság csak úgy grátisz lecserélni ezeket a boxokat.

34. Vezeték nélkül szeretném szétosztani a kábeltévét a lakásban. Lehetséges ez?
Ahogy az már említésre került, kábeltévén minden pillanatban jelen van az összes csatorna (MUX), a sugárzás egyirányú, a tévé nem küld a "központ" felé semmilyen jelet arról, hogy mely csatornát választottuk ki éppen. Ebből következik, hogy ahhoz, hogy klasszikus módon használhassuk a tévénket és esetleg használjuk annak TimeShift, rögzítés funkcióit, a tévének látnia kell a koax kábel bemenetén a teljes spektrumot. Ez Digi kábeltévé esetén majdnem 1Gbit/s sávszélességet jelent, ami azt hiszem belátható, hogy semmilyen otthoni, vezeték nélküli eszközzel nem vihető át.
A vezeték nélküli AV trasmitterek csak 1 videó- és hangjelet képesek átvinni, vagyis arra képesek, hogy egy Set-Top-Box-on behangolt csatornát továbbítsanak a vevő felé. (A tévé pedig ebben az üzemmódban monitorrá degradálódik, ahogy minden Set-Top-Box-os megoldás esetén.) Vagyis egy Set-Top-Box-ot el kell helyezni a koax kábel végén, amibe az AV transmitter adóját kell csatlakoztatni, és így az az 1 csatorna nézhető a vezeték nélküli vevő végén, amit éppen a Set-Top-Box befogott. Látható, hogy ez nem igazán kényelmes megoldás, illetve arra sem jó, hogy több tévén különböző csatornákat nézzünk. (Persze elvi akadály továbbra sincs annak, hogy minden eszközt duplázzunk, triplázzunk, de nem hiszem, hogy bárki ilyen megoldásra gondolt...)
Esetleg lehet próbálkozni ilyen megoldással. Így csak a DVB-C tunerek számának kell egyeznie a házban lévő tévék számával. Ezzel a megoldással viszont a kódolt (prémium) csatornákról le kell mondani.

35. Az EPG nem mutatja minden csatornán több napra előre a műsort.
De mutatja. Azonban alapvetően mondhatjuk úgy, hogy két EPG van. Van egy rövid távú (elkövetkező 3-4 óra műsora) és van egy hosszabb távú. (A mai és a következő 6-7 nap műsora.) A rövidtávú EPG-t minden MUX tartalmazza a teljes MUX készletre, vagyis az összes százakárhány csatorna elkövetkező 3-4 órájának műsorát tartalmazza. Vagyis, bármely MUX-ra kapcsoltunk éppen (amit ugye az határoz meg, hogy melyik csatornát nézzük), láthatjuk, hogy az elkövetkező 3-4 órában mi megy az összes csatornán. Az Info gombra ezt jelenítik meg a tévék/boxok, ezért van az, hogy bármelyik csatornát nézzük éppen, az Info gombbal megnézhetjük bármelyik másik csatorna műsorát. De ahogy említettem, ez csak a következő 3-4 óra műsorát tartalmazza, ha a tévé/box támogatja, hogy az Info megjelenítésénél megnézzük a következő, majd az azt követő műsort, akkor lehet, hogy azt már nem tudja megjeleníteni. (Hiszen a rövidtávú EPG azt már nem tartalmazza.)
Ezért van a teljes, hosszútávú EPG, ami bár nagyjából egy hétre előre tartalmazza a műsorokat, csak az aktuális MUX-hoz tartozó műsorokat tartalmazza. Vagyis, ha az x MUX valamely csatornáját nézzük, akkor láthatjuk több napra előre azt, hogy mi fog menni az összes csatornán, ami az x MUX-on van, de nem látjuk több napra előre annak a csatornának a műsorát, amely az y MUX-on van! Ez azonban csak addig van így, amíg át nem kapcsolunk az y MUX-ra. Amint átkapcsolunk az y MUX-ra, úgy (egy kis idő után) már láthatjuk az y MUX csatornáinak műsorát is több napra előre, és látjuk az x MUX műsorait is, de azt csak azért, mert a TV/box megjegyezte az x MUX hosszútávú EPG-jét. (Kikapcsolásig.)

Amennyiben először írsz ebbe a topicba, a hozzászólásod azzal kezd:
pz6t
Így tudjuk, végigolvastad. :)

Összeállította br.rak , dh66e, Flashget, Watt25, illetve köszönet a fórumban közreműködő minden tagnak.

Útvonal

Fórumok  »  Hálózat, szolgáltatók  »  DIGI kábel TV (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.