Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb  »  Diákhitel - 12% kamat (téma lezárva)

Hozzászólások

(#1) divot


divot
veterán

Szerintem ez sokakat érint itt a PH!-n, ezért nyitottam neki új topicot. Nehogy valaki belefusson egy olyan konstrukcióba, ami nek már nem éri meg. A lényeg, hogy a következő félévben akár 12 %-nál is magasabb lehet a diákhitel kamata. A cikk itt:

[L]http://index.hu/gazdasag/magyar/dhitel040107/[/L]

(#2) csabika25 válasza divot (#1) üzenetére


csabika25
aktív tag

Aki pedig már törleszt, az el ne felejtse a havi részletet átállítani 3180 Ft-ra!

''Isten fut Windows alatt''

(#3) tildy


tildy
nagyúr

Én pl megszivtam diákhitellel. a tavalyi tanévre akartam cska felvenni, és mivel kooposoknak nem jár diákhitel, így azt mondták nem kell semmit tennem, nem fogok kapni októberben.Hát nem elintézte a hök, hogy a kooposok is kaphassanak?!:F

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#4) divot válasza csabika25 (#2) üzenetére


divot
veterán

Off
Csabika, nem inkább a Windows fut Isten alatt, mert hogy nagy az Úr állaktertje? ;]
On

(#5) PeliScan


PeliScan
addikt

Inkább nem is mondok semmit, kezd nagyon elegem lenni... :(((

Komolyan kezdik felhúzni az agyam. :((

(#6) csabika25 válasza divot (#4) üzenetére


csabika25
aktív tag

Neeem. Klasszikusokat csak pontosan vagy sehogy.:D;]

''Isten fut Windows alatt''

(#7) divot


divot
veterán

Ma hivatalosan is bejelentették, hogy a második félévben a kamat 11,95%-ra emelkedik. :(

És most had idézzem föl a Kovács László - Pokorni Zoltán vitát:
Kovács László: ''A diákhitelnek egyetlen baja van, hogy magas a kamata.'' :O

(#8) MaUser válasza divot (#7) üzenetére


MaUser
addikt

Lehet, hogy erre gondolt: ''A diákhitelnek egyetlen baja van, hogy nem elég magas a kamata.'' :(

Ez pedig már egészen felháborító, hogy a magyar állam amikor csak eszébe jut megváltoztatja a nyújtott kedvezmények mértéket. A lista nagyon hosszú: először a 80-as években az otp lakáshitel, aztán a hto támogatások, majd a lakáshitel, aztán diákhitel, de már a sulinet is....
Szóval ha az állam hitelét (értsd: megbízhatóságát) növelni szeretné kedves mindenkori kormányunk talán itt kellene kezdeni és ne más ország alsó fertályát masszírozni....

Bocs ha kicsit kemény voltam, de már kezdem unni, hogy mindíg a kisembereket vágják át a palánkon...

[Szerkesztve]

''A file-cserélés öli meg a filmipart? Inkább a filmipar öli meg a file-cserélést. 2 hónapja nincsen semmi értelmes film, amit érdemes lenne letölteni...''

(#9) divot válasza MaUser (#8) üzenetére


divot
veterán

Nem voltál kemény. Tökéletesen megfogtad a lényeget: ilyen körülmények között ki mer hosszútávon tervezgetni?

(#10) PeliScan válasza divot (#7) üzenetére


PeliScan
addikt

Ugyan már... :(((

(#11) wipes


wipes
senior tag

Hát, a diákhitelt még ''vissza tudom csinálni'' eddig 3 félévnyit felvettem
márciusban visszamegyek dolgozni. (eddig gyeden voltam itthon,
a havi 60-70e mellé jól jött kiegészítésnek, asszony dolgozik, és meg közben föiskolára járok levelezőn) Úgyhogy elkezdem most törleszteni, a következő félévnyit meg már nem veszem fel. Ennyivót. :)

[Szerkesztve]

(#12) divot válasza wipes (#11) üzenetére


divot
veterán

:( Több együttérzést a nép egyszerű fiaival.

(#13) wipes válasza divot (#12) üzenetére


wipes
senior tag

OK, sorry. Eddig szükségem volt rá, azért vettem fel én is, de ha megint dolgozni fogok, nem kell, (tandíjat nem fizetek) hiába vagyok rá jogosult, ekkora (és később még mennyi lesz :( ) kamattal már nem éri meg, lassan annyi lesz, mintha személyi kölcsönt vennél fel.

[Szerkesztve]

(#14) PeliScan válasza wipes (#11) üzenetére


PeliScan
addikt

Hát igen, én még csak egy félévnyit vettem fel, de ha nem lesz munkám most, akkro sajnos megint fel kell vennem. :(

Télleg, pl márciusban mondhatom azt h ''ennyivót'' és akkor ''csak'' annyit kell majd visszafizetnem, vagy ígyisúgyis félévenként számolják?

(#15) wipes válasza PeliScan (#14) üzenetére


wipes
senior tag

Szerintem most még le lehet mondani a második félévit.
De ha havonta veszed fel, akkor a következő hónaptól nem mondhatid le félév közben. Hacsak nem változott azóta ez is.

[Szerkesztve]

(#16) fokukac


fokukac
nagyúr

hmm.

pár dolgot hozzászólnék. a betéti és a hitelkamatok nem szakadhatnak el egymástól, és egy normál gazdaságban a hitelkamatok mindig magasabbak, mint a betéti kamatok. Ha fordítva lenne, mindeninek megérné eladósodni, nem?

csak így zárójelben : a jegybanki alapkamat jelenleg 12,5 %

ehhez kellene viszonyítani.

amikor az a nevezetes pokorni-kovács vita volt, akkor pedig 7 % volt a jegybanki alapkamat.

-------------------------------------------------

És, hogy ez miért jó? meg lehet róla kérdezni pl. Járait.
jelenleg ez az egy dolog, amivel szinten tartják a forint árfolyamát, de ezzel csak a spekulánsokat vonzzák ide, akiknek a számára kamatparadicsom vagyunk.... egész Európában 2, meg 3 % mindenhol a kamat, nálunk meg 12,5. mindez a tavalyi 4,7 % infláció mellett. hát kell ennél több egy spekulánsnak?

ja, és még valami : csak ez a legutóbbi 3 %-os alapkamat-emelés kb. 100 milliárddal növeli az állam idei kamatkiadásait. ezt mi fizetjük. mi, valamennyien. spekulánsnak lenni meg jó.


Ui. aki meg diákhitelt kap, az örüljön, hogy kap. de ez nem ajándék. ez hitel, amit vissza kell fizetni. ha igazán rászorulsz, akkor viszont jobb, mint a semmi. nem?


ezért a pár dologért kell szurkolni : Járai csökkentse a kamatot, valami reális, fenntartható szintre, kicsit engedje el az árfolyamot, (elvégre azért lebegő)
a kormány pedig scökkentse a hiányt
és akkor - nem rövid távon - de előbb utóbb mindenkinek jobb lenne...

Pleased to meet you - hope you guess my name

(#17) icecave


icecave
nagyúr

Sziasztok. Kérdés: második félévben mikor jön a diákhitel?
Mert 2003ban márciusban jött két adag, most meg azt hallottam, hogy aki egyben igényelte az összeget, az február 15én már megkapja.
Nos?

(#18) Polesz válasza fokukac (#16) üzenetére


Polesz
addikt

Tökéletesen egyetértek veled.

Egyébként aki számítógépet akar venni és nem diákhitelből, annak bizony a THM 26-40% között mozog. Tudom, hogy ez nem vígasz, de ha már dolgozni fogsz akkor nem az a 12% fog földhöz vágni. Csak legyen melóhelyetek.

Elméletileg nincs különbség elmélet és gyakorlat között. Gyakorlatilag van.

(#19) PeliScan válasza Polesz (#18) üzenetére


PeliScan
addikt

Nah igen, de pl mát nem annyira egyértelmű hogy megéri felvenni. Én ebben a félévebn nem dolgoztam, főleg a diákhitel miatt mert így volt pénzem. Most erősen fogntolgatom h beiktatok vmi munkát, és ''leadom'' a diákhitelt, így pénzügyileg kb ugyanott leszek, csak pályakezdő koromban nem kell -10% miatt paráznom.

Ha belegondolok, hogy netán vmkior kell lakás és autó is, az + csak hitelből lehet (ami soksok törlesztőrészlet havonta) akkor elég reális a diákhitelt kilőni. :(

(#20) Gh0sT


Gh0sT
addikt

Szerintem jó dolog a diákhitel, ha tehetném felvenném ismét. Ez volt az 5. félév, amikor igénybe vettem és megérte. Egy csomó mindent vettem belőle, mondhatni kikupálódtam. Olyan dolgokat engedhettem meg magamnak, amikről csak álmodni mertem, és mindezt úgy, hogy nem kellett a szüleimre támaszkodnom. Fizettem az albérletem, ha kellett a tandíjamat, megvehettem a számítógépem, amin dolgozok, stb... A kamata pedig még mindig jónak nevezhető.
Igen, tartozom közel 700.000 Ft-tal kamatokkal együtt, de most hogy dolgozom visszafizetem.
Szerintem ez egy jó ugródeszka lehet, ha az ember megfelelően használja. Nekem bevált. :)

Soha nem késő, hogy azzá válj, aki lehettél volna.

(#21) Rox válasza Gh0sT (#20) üzenetére


Rox
tag

Én az ötödik év elején jártam, amikor bevezették, nem is vettem fel. Nem akartam törlesztéssel kezdeni az önálló életemet, nektek is elég lessz majd a lakáshitelt fizetni.
Sok ismerősömnél pedig azt tapasztaltam, hogy ész nélkül költötték minden olyan dologra, ami nem a létfenntartáshoz szükséges: szgépcsere, digitális fényképezőgép (nem a 40.000 Ft-os kategóriában...), nyaralás, bulizás. De a diákhitelt nem erre találták ki, nem is ilyen célokra kellene felhasználni. Annak kelelne felvennie, aki enélkül tényleg nem tudja kifizetni az albérletét, vonatjegyét, vagy nem tud rendszeresen étkezni.
A mai egyetemi oktatás mellett igenis lehet melózni, ezt tapasztalatból tudom. Nem csak diákmelót...


[Szerkesztve]

(#22) tildy válasza Rox (#21) üzenetére


tildy
nagyúr

Ez így van.
Én két félévre akartam csak felvenni, sajnos a 3. félév egy véletlen folytán becsúszott.(Elvileg nem járt nekünk, azt mondták nem kell lemondani, úgyse fogjuk kapni, aztán mégis....)

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#23) joghurt válasza Rox (#21) üzenetére


joghurt
addikt

Jól beszél! A sok hülye elkölti minden baromságra, aztán amikor meg vissza kell fizetni, akkor panaszkodik, és szidja a kormányt.

És valóban, kevesen gondolnak bele, hogy ha törlesztéssel kezdik a diploma utáni éveiket az egyetem alatti pénzkeresés helyett, sosem lesz saját lakásuk (hacsak a család nem rakja a seggük alá).

A tej élet, erő, egészség.

(#24) divot válasza joghurt (#23) üzenetére


divot
veterán

Az állam feltételezi, hogy a felsőoktatásban tanulok el tudják dönteni, hogy valóban szükségük van-e a hitelre, avagy sem. Mi mást tehetne? :F

(#25) beeboy


beeboy
addikt

Ez a bankárszemlélet.
Amit ''adnak'' két kézzel veszik vissza.
Az ''adnak'' azért idézőjel, mert az is a miénk, mi dolgoztunk érte, mi teremtettük azt az értéket amit ''adniuk'' kell.

Egyébként a sulinet is nyet!
''...A pártelnök a Sulinet-programot érintő lehetséges változtatások között a jövedelemhatár bevezetését, a támogatott eszközök körének áttekintését említette. Úgy vélte, társadalmilag igazságtalan, ha az adófizetők pénzét olyanokra pazarolják el, akik valójában nem rászorultak. Rogán Antal (Fidesz) szerint Kuncze Gábor nyilatkozata is azt példázza, hogy amit a koalíció fél szívvel adott, azt két kézzel veszi vissza....''

Nem vagyok intelligens. Én AMDligens vagyok...

(#26) Loretto


Loretto
veterán

én is felvettem de visszamondom.sajnos még igy is sokan veszik ill.használják mert nincsenek olyan helyzetben hogy melőzzék.

Soirée...

(#27) Loretto


Loretto
veterán

azért erdekes a FIDESZ meglátása miszerint egyes diákok a nyugdijasévéig fogja törleszteni ezt a hitelt.

Soirée...

(#28) rdi válasza beeboy (#25) üzenetére


rdi
veterán

Off: 1) Várd ki a végét.
2) Ha neked nyet (lesz) a sulinet, akkor nincs miért sajnálni.
3) Ez itt a dikhitel topic.


On: Tényleg érdekes, ha én most elmegyek tanulni xxx évesen estire, akkor jár a dejákhitel?

Vki számolja már ki, hogy akkor most 10 évvel is meghosszabbodik a törlesztési idő, vagy csak néhány hónappal? Ez nyílván bonyolult számításokat igényel, telán egyszerűbb lez, ha totózunk:

1 - 8 hónapnál kevesebb
2 - 8 év
X - csak az öregisten tuggya.

Fej! Tor! Potroh!

(#29) detri válasza fokukac (#16) üzenetére


detri
aktív tag

Szeretem mikor valaki nem csuklóból fikázza a történteket, hanem tudja kb. mi miért van. Gondolhatjátok, hogy nem azért emelik, mert jól ki akarnak b***ni a diákokkal a ''szemét vörösök''...
Szépen vissza kellene tenni a helyére a Surányit meg a Bokrost, azt kész, ők legalább értik a dolgukat.

[Szerkesztve]

(#30) MaUser válasza detri (#29) üzenetére


MaUser
addikt

OFF
Ezért kergették el szinte közfelkiáltással Horvátországból? Ezért csinált 28%-os inflációt a 12%-ból? Ugye tudod, hogy szerinte az oktatás helyzetét a tandíj oldaná meg? Szóval elismerem, hogy jó szakember (Ki volt más olyan kormánytag, aki ha valami módosult a költségvetésbe egyből ment újraszámolni az egészet? Senki...), de szociális érzékenysége az nulla. Számára mi számok vagyunk....
ON
Egyébként a diákhitellel az a két fő baj, (ahogy loretto is írta) hogy nem arra költik amire kellene. (Másrészről viszont látom, hogy egyetemistaként néhány diák számára ez az egyetlen lehetőség arra, hogy normális körülmények közt végezhesse el a főiskolát/egyetemet. Tehát megszűntetése nagyon nagy hiba lenne.) A másik viszont az állam nem konzekvens politikája. Ha egyszer azt mondja egy párt fővezére, hogy ők nem emelnek, akkor ki a fene számítana erre:F(Szívesen látnák már egy olyan törvényt, ami az ilyen hazugságokat bűntetné, ha már a társadalom ne bűnteti...)

Utólag hozzáírva: Senki nem gondolja, hogy a ''szemét vörösök'' a diákokkal akarnak kicseszni (remélem ez maradhat, mármint a kicseszni) hanem hogy, rengeteg olyan fölösleges dologra költenek közben, amelyből ennek az emelésnek a bevételét pótolni lehetne. Pl.: államtitkári lakások hirtelen, köztévé milliárdos hűtlen kezelései, minisztériumok további duzzasztása leépítés helyett és persze a tök fölösleges állandó bizottságosdi. Vagy akár a pártok állami támogatása, de lehetne nézni az új fölösleges szervezetek kezén elfolyt pénzeket.

[Szerkesztve]

''A file-cserélés öli meg a filmipart? Inkább a filmipar öli meg a file-cserélést. 2 hónapja nincsen semmi értelmes film, amit érdemes lenne letölteni...''

(#31) detri válasza MaUser (#30) üzenetére


detri
aktív tag

OFF
''Számára mi számok vagyunk...'' Igen, azok, ez a dolga. Van kismillió más minisztérium, szervezet, mittoménmi, aminek az emberekkel kell foglalkoznia, nem neki.
Igen, tudom, hogy tandíjat vezetne be, de azt is tudom, hogy nem a mostani többszázezres tandíjakról van szó, SOKKAL kevesebbről, és mint sokminden másban ebben is a rászorulókét az állam fizetné. Egyébként a diákok (sajnos nem emlékszem pontosan az adatra, de kb) fele most is fizet tandíjat, százezreket.
Hogy Horvátországból miért ''kergették el'', hát azt sosem fogja senki megtudni, egyik fél ezt mondja, a másik azt. Természetesen nem osztogatni akart egy bajban lévő gazdaságban. Őszintén szólva abszolut nem emlékeztem már az ügyre, de van róla pár cikk. [L]http://www.nepszabadsag.hu/Default.asp?Query=bokros+horv%E1t&Mode=1&Ord=0&TInt=0&YF=2004&MF=1&DF=1&YT=2004&MT=1&DT=1&Search=2[/L]
Bocs a sok offért mindenkitől...
ON

(#32) divot válasza detri (#31) üzenetére


divot
veterán

A nagy lóizét az a dolga. Ez az állam lassan semmit nem nyújt, csak beszedi a sápot. Ha te ilyen Bokros-országban akarsz élni, nosza, de én egy kicsit másként képzelek el egy normális államot.

(#33) tildy válasza divot (#32) üzenetére


tildy
nagyúr

Valahol , valamikor meg kell húzni a nadrágszíjjat

EGy ideig ki lehet ilyet bírni....

"Tartsd magad távol azoktól, akik le akarják törni az ambíciódat! A "kis" emberek mindig ezt teszik, de a nagyok éreztetik veled, hogy te is naggyá válhatsz" - Mark Twain

(#34) divot válasza tildy (#33) üzenetére


divot
veterán

Nem, és nem, és nem!!! :(

Alapvetően téves felfogás, hogy az állam osztogat, és a többi, mivel ezzel elfogadjuk, hogy az államnak van osztogatni való pénze. Márpedig nincs. Pénzünk nekünk van, amit bedobunk a közösbe, és választott képviselőink döntenek, hogy mire költik. És ez óriási különbség.

(#35) MaUser válasza detri (#31) üzenetére


MaUser
addikt

OFF
Ha nagyon nem ide illék kérem valamelyik moderátort szedje ki.
Az oktatásban ma a tandíj 10-15eFt. A sokszázezer (70-+oo-ig) a költségtérítés díjja. Testvérem anno fizetett tandíjjat, akkor még mindenkinek kellett fizetnie. Most egyetemen a 11. és 12. 13. aktív féléved után kell fizetned (főiskolán 7.-8.) (Kivétel ha nem teljesítesz az előző félévben 15 kreditet, mert akkor már előbb is fizetned kell! ) tandíjjat és utána leszel költségtérítéses. A tandíj a halgatói normatíva 3-15% lehet. Ez a intézmény hatáskörbe tartozó döntés. Szóval ma az okatás a képzési idő végéig ingyenes állami finanszírozás esetén. Ehelyett ha havi 10-15eFt-ot kellene fizetni azért, hogy tanulhasson az ember már erősen elgondolkoztatna sokakat, hogy megéri-e. És így persze igencsak sérül az oktatáshoz való jogunk is (Az esélyegyenlőségről már nem is beszélve).

Másodszor: Ha az állam a rászorultakat segíti, az a gyakorlatban sajnos azt jelenti, hogy támogatást kap a minimálbéres ''rászoruló'' vállalkozó, a sokgyermekes kisebbség, de akinek mindkét szülője csak 60-70eFt-ot keres az mehet a búsba. De ezt is már elmondta sokszor Bokros Lajos, hogy szerinte itt a középosztály túltámogatott, csak azt feljti el mindíg, hogy az itteni középosztály (tanárok, orvosok, gyári munkások) nyugaton létminimum alatt élnének jóval.

ON

''A file-cserélés öli meg a filmipart? Inkább a filmipar öli meg a file-cserélést. 2 hónapja nincsen semmi értelmes film, amit érdemes lenne letölteni...''

(#36) divot válasza MaUser (#35) üzenetére


divot
veterán

Bokros technokrata, a rosszabbik fajtából. Ez a fajta ''működtessük az államot, mint egy multi céget'' hozzáállásnak semmi értelme, mivel az államnak nincs saját vagyona, mégis úgy akar viselkedni, mint ha lenne. Ez gazdasági paradoxon.

(#37) MaUser válasza divot (#36) üzenetére


MaUser
addikt

OFF
Mondtam én egy szóval is, hogy egyetértek Bokros gondolataival? Csak azt mondtam jó szakember (=jó mérleget csinál), de nekem egyébként is sok bajom van a közgazdaságtannal, mint a gazdaság leírásra vonatkozó tudománnyal, mert a múltat tudják csak elemezni, de a jövőre sosincs ötletük. (Lásd: Japán defláció, Usa bankárainak állandó pánikolása, stb, stb...) No de ez már nagyon elvezet a témától....
Egyébként még 96-ból van egy 1984-et idéző Nagy testvér figyel c. karikatúrám amin a plakátokon Bokros arca néz le a népre. Majd ha járok otthon beszkennelem.:)
ON

De hogy legyen egy kis ON is: Szvsz nem kellene önfenntartóvá tenni mindenáron a rendszert. Elvégre ez egy szociális juttatás, ami a mi tanulásunkat segíti elő. Vagyis az ország humántőkéjének növelésében segít. Helyette inkább a túlképzéssel kellene valamit csinálni, esetleg állami támogatás megvonásával, mert az nem állapot, hogy egyes szakokon szinte mindeki végez, de a diploma meg nem ér semmit...

''A file-cserélés öli meg a filmipart? Inkább a filmipar öli meg a file-cserélést. 2 hónapja nincsen semmi értelmes film, amit érdemes lenne letölteni...''

(#38) divot válasza MaUser (#37) üzenetére


divot
veterán

Tudom, hogy nem lelkesedsz Lajosért, én sem ellenedben, hanem melletted írtam, amit írtam.
Egyetértünk abban is, hogy nem kell mindennek önfertartóként működnie. Hiszen akkor alakítsunk Magyar Köztársaság Rt-t, válasszunk igazgatótanácsot, és mindenki az általa befizetett összeg arányában kap majd a megtermelt javakból. Na ez a bokrosi gondolkodás legnagyobb hibája.

[Szerkesztve]

(#39) BEE


BEE
addikt

Nem értem min vitatkoztok!

A diákhitel azért lett mert az állam KEDVEZMÉNYES hitellel
akarta támogatni a diákok tanulását.
Ez ugyanis MEGÉRI az államnak hosszútávon.

Ezekután aki megvonja a kedvezményt az a diákhitel létét
kérdőjelezi meg, hiszen piaci hitelt bárki kaphat elvileg.

Semmi más nem történt mint hogy az egyik társaság
kijelenti hogy fontosak a diákok, míg a másiknak csak a pénz a
fontos.
Az hogy ki mire költi a kapott pénzt az lényegtelen,
mert az minden pénzt ugyanígy költ el.

A feltételek állandó változása pedig csak arra jó,
hogy aki rászorult lenne, az se merje fölvenni.

BEE

Fradi volt, Fradi lesz, amíg a földön ember lesz !

(#40) ptiboy válasza BEE (#39) üzenetére


ptiboy
senior tag

Kb ja!

én se vettem föl egyszer sem!
pedig lenne helye!

most már 12% !
honann is indultak?............
és mi lesz a vége?.............

már az elején láttam h. átb*szás az egész!
és lám...

gusztustalan ez az ország!!! ( 1.5 év mulva végzek! huzok mint a vadlibák!)

de a PH!-t külföldről is rendszeresen látogatom! :C

:)

(#41) rdi


rdi
veterán

Valaki válaszolja már meg a kérdésemet, hogy 10, 15 vagy 20évnyi törlesztő részlettel kell többet fizetni eztán?

Fej! Tor! Potroh!

(#42) divot válasza rdi (#41) üzenetére


divot
veterán

Mivel a 12% egy félévre érvényes (után vagy emelkedik, vagy csökken, vagy stagnál, a pillanatyni gazdasági helyzettől függően), így pár hónappal többről van szó.

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb  »  Diákhitel - 12% kamat (téma lezárva)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.