Hirdetés

2024. április 16., kedd

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#851) philoxenia válasza *Ropi* (#850) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Kettőt szoktál mérni?

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#853) Geryson válasza #45553408 (#852) üzenetére


Geryson
addikt

Mi az, hogy "tévesztettél a hőmérséklet tesztnél" a lábadon?

Miért akarod elódázni az inzulint, mi a baj az inzulinnal?

Rinderkennzeichnungsfleischetikettierungsüberwachungsaufgabenübertragungsgesetz

(#854) philoxenia válasza Geryson (#853) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

A kettes típusnál nem ugyanaz az inzulin legtöbbször, mint az egyesnél, itt a saját mellé adod, gyakran nagyon magas inzulinszintet produkálva. Gondolom a hangvillás tesztnek felel meg a hőmérsékletes.

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#856) #32577792 válasza #45553408 (#855) üzenetére


#32577792
törölt tag

Ismerős.
Nekem nincs az a meleg, mikor nem fázna a két lábfejem :(
Nagyon figyelni kell, hogy milyen zokni, milyen cipőt veszek fel.
Most elkezdtem Bemer terápiára járni, majd kiderül mennyire hatásos.

(#858) beleszólok válasza #32577792 (#826) üzenetére


beleszólok
senior tag

A HbA1c-nek nézz utána, az egészen más! Pontosabban az egy %-os érték, minden százalékhoz van rendelve egy átlagos vércukorszint, de nem úgy van, hogy a 6.4% = 6.4mmol/l.

Idézet a wikiből:

Az átlagos vércukorszint HbA1c-értékre való átszámolásához az alábbi formula használatos:

HbA1c [%] = (Átlagos vércukorszint [mg/dl] + 86) / 33,3

Átszámítás a százalékos és moláris (régi és új) koncentrációk között:

HbA1c [%] = (HbA1c [mmol/mol] + 24) / 11

[ Szerkesztve ]

Tiszavirág: http://youtu.be/YdcsiW0kfso

(#859) beleszólok válasza Geryson (#853) üzenetére


beleszólok
senior tag

Inzulinnal főleg az a baj, hogy könnyen összejön vele egy durva hipo.
Én is II-es vagyok, a kórházból inzulinnal engedtek el, volt pár 2 alatti értékem, egyszer bringázás közben... Azóta én is rettegek, mikor kerül elő újra az inzulin (szerencsére találtam orvost, aki értett is a szakmájához és átállított tablettára)

Tiszavirág: http://youtu.be/YdcsiW0kfso

(#860) *Ropi* válasza philoxenia (#851) üzenetére


*Ropi*
félisten

Inkább hármat: úgy könnyebb kiejteni a hibásat.

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#861) #32577792 válasza beleszólok (#858) üzenetére


#32577792
törölt tag

Hát ott van, hogy mennyi a negyedéves HbA1c értékem, ehhez hasonlítottam a mérőm által mért 3 havi átlagot.
Az előbbi volt 6,4 és dcont 6,6 átlagot számolt.
Tisztában vagyok azzal, hogy a 6,4% az nem 6,4mmol

(#862) beleszólok válasza #32577792 (#861) üzenetére


beleszólok
senior tag

Akkor jó... én közel tíz évig abban a hitben éltem, hogy 1:1 a megfeleltetés. :)
Sajnos a D-Contból csak a Personal volt olyan precíz, hogy én is el tudtam fogadni.

Tiszavirág: http://youtu.be/YdcsiW0kfso

(#863) #32577792 válasza beleszólok (#862) üzenetére


#32577792
törölt tag

Hát nem tudom, a personal nekem közel sem mért annyira pontosan mint a partner

(#864) philoxenia válasza #45553408 (#852) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

[link]

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#867) philoxenia válasza #45553408 (#866) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Nekem szokott segíteni, persze a 600 kalóriát nem merem, de igyekszem minél kevesebbet enni.

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#869) philoxenia válasza #45553408 (#868) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

A mérleg a legjobb barát...

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#870) beleszólok válasza #32577792 (#863) üzenetére


beleszólok
senior tag

A personal a laborhoz képest le volt maradva... már nem emlékszem pontosan, úgy 0.5-1mmol/l-rel. Viszont önmagához képest pontos volt, tehát ha kétszer mértél ugyanabból a vércseppből, akkor jó esélyed volt, hogy a két mérés közt néhány tized eltérést kapsz.
A későbbi készülékek már úgy vannak kalibrálva, hogy nagyjából a laborral megegyező számokat mutassanak.

A Trend miatt anno reklamáltam is a gyártónál, de aztán felvilágosítottak, hogy ott van a várható pontosság a tesztcsík leírásában. (+/- 20% ha jól emlékszem)
Volt olyan, hogy egy bökés, két tesztcsíkra cseppentve a vért, az egyik 5.5, a másik 6.9 volt.
Na nálam ez már nem fér bele, úgyhogy addig keresgéltem, míg találtam egy olyat, ami ennél pontosabb.
Évente egy-két doboz csíkot használok csak, így különösebben már nem zavar, hogy drágább, mint a D-Conté.

Tiszavirág: http://youtu.be/YdcsiW0kfso

(#872) beleszólok válasza #45553408 (#871) üzenetére


beleszólok
senior tag

AccuChek. Sokáig utáltam, mert minden korábbinál magasabb értékeket mutatott, de sajnos a labor végül mindig igazolta, hogy az a valódi. :(

Tiszavirág: http://youtu.be/YdcsiW0kfso

(#873) bullseye válasza philoxenia (#867) üzenetére


bullseye
addikt

Én vagyok teljesen hülye, vagy ez a 600 kalóriás diéta alapból 800?

'Micsoda nyűg" by Rest (FA Brotherhood) │ Szarkazmus valószínűsége: 70%

(#874) philoxenia válasza bullseye (#873) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Nem az 600. Csak ezt nyilván orvosi ellenőrzés mellett csinálták és vigyáztak a tápanyagbevitelre.

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#875) prannk


prannk
őstag

Ti vérnyomásotok hogy szokott állni? Magas normál vagy alacsony?

Galaxy s7 akksit és hátlapot vennék

(#877) prannk válasza #45553408 (#876) üzenetére


prannk
őstag

Én 21 éves vagyok és 145

Galaxy s7 akksit és hátlapot vennék

(#878) Geryson válasza prannk (#877) üzenetére


Geryson
addikt

Nekem kb. 20 éves korom óta 130 és 140 között van. Elvileg úgy tudom ez még normális, de azt mondták, hogy a rizikófaktor miatt legyen ez alacsonyabb és rögtön felírtak valamit rá, valami minimális tartalommal (tehát egy gyártó legkisebb tartalmú szerét, de ez már régen volt és nem emlékszem). Szedtem vagy 1 évig, de aztán abbahagytam, mert nem igazán változott és inkább gyógyteázom meg ilyenek.

Most 120 és 140 között ingadozik tök furcsán, de "sajnos" ritkán 120, inkább a 130-135 a szimpi neki. Nem is értem miért van ez, de ez még a cukor kiderülése lett így. Örülnék ha alacsonyabb lenne, de nem tudom rávenni sehogy, hogy lejjebb menjen. Én mondjuk ezt is mérem rendszeresen, heti 2-3 alkalommal legalább.

Rinderkennzeichnungsfleischetikettierungsüberwachungsaufgabenübertragungsgesetz

(#879) beleszólok válasza Geryson (#878) üzenetére


beleszólok
senior tag

Előírásoknak megfelelően méred? Vagy csak ledibod magad a székre és mérsz?

Tiszavirág: http://youtu.be/YdcsiW0kfso

(#880) *Ropi*


*Ropi*
félisten

Higiénia 2014: most jövök kontrollról, bementem a kórházi WC-re. 6-an jöttek be kis dologra amíg bent voltam, de kifelé kezet csak 1 mosott... :W

(#875) prannk: 134-140 (ma pl. ez utóbbi volt) általában. Tudom: lehetne kevesebb is...

[ Szerkesztve ]

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#881) Geryson válasza beleszólok (#879) üzenetére


Geryson
addikt

Leülök, mérek. Miért, hogyan kell? :)

Rinderkennzeichnungsfleischetikettierungsüberwachungsaufgabenübertragungsgesetz

(#882) bullseye válasza philoxenia (#874) üzenetére


bullseye
addikt

Na de ezt írják már az elején.

"The diet was predominantly based around:
Optifast meal replacement sachets, which provided 75% of the calories (600 cals)
The other 200 calories came from non-starchy vegetables."

Az 800. Nem mintha számomra ez működőképes lenne a +200 kalóriától, csak fura.

'Micsoda nyűg" by Rest (FA Brotherhood) │ Szarkazmus valószínűsége: 70%

(#883) beleszólok válasza Geryson (#881) üzenetére


beleszólok
senior tag

Viszonylag nyugodt állapotban leülsz, vársz pár percet (egyes leírások szerint 2-3, mások szerint legalább 5) és akkor mérsz.
Előtte mellőzendő többek közt a kávé, tea stb. fogyasztás, fürdés és hasonlók.
Ha megvan a mérőd leírása, abban pontosabb leírást találsz.

Tiszavirág: http://youtu.be/YdcsiW0kfso

(#884) cigam válasza beleszólok (#870) üzenetére


cigam
félisten

Évente egy-két doboz csíkot használok csak

Hogyhogy nem méred rendszeresen(naponta)?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#885) beleszólok válasza cigam (#884) üzenetére


beleszólok
senior tag

Mert tablettán élek, nincs szükség olyan szoros kontrollra.

Tiszavirág: http://youtu.be/YdcsiW0kfso

(#886) cigam válasza beleszólok (#885) üzenetére


cigam
félisten

Ez furi. Én is tablettás vagyok, de szinte nem múlik el úgy nap, hogy egy főétkezést (elötte/utánna) ne ellenőrizzek. Ez 1részt nagyon jó visszajelzés, hogy ezt ehetem továbbra is, vagy nem. Másrészt jól látszik a heti, havi átlagomon, hogy rendben vagyok-e.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#887) #32577792 válasza beleszólok (#885) üzenetére


#32577792
törölt tag

negyedévente csinálnak vérvételt?

(#888) beleszólok válasza #32577792 (#887) üzenetére


beleszólok
senior tag

Évente. Egyrészt nem is törődöm vele különösebben, másrészt eddig nem volt olyan vészes a cukrom, hogy indokolt lenne a rendszeres (és drága) ellenőrzés.

Tiszavirág: http://youtu.be/YdcsiW0kfso

(#890) #32577792 válasza #45553408 (#889) üzenetére


#32577792
törölt tag

Nekem igazán strasszos a munkahelyem és pár kolléganő..
Én most rákaptam a meditációs/relax zenékre
Egyébként a nyugodt, pihentető alvás csodákat tesz reggelre
Ha éjszakázok a gép mellett, reggel fáradt vagyok és magasabb a cukrom is.

(#891) beleszólok válasza #45553408 (#889) üzenetére


beleszólok
senior tag

Komolyan kérdezem: pszichiáterrel próbáltál már beszélni? (mondjuk pszichiáterből még nehezebb megbízhatót találni, mint más orvosból :( )
A képen látható, homeopátiás szer orvos által felírható megfelelője rövid távon segíthet esetleg.
Mikor altató helyett a háziorvosom Xanaxot írt, azt vettem észre, hogy hónapokig 10-20Hgmm-rel csökkent a systolés és 5-10-zel a diastolés érték - cukrot nem befolyásolta. Viszont hosszú távon hozzászokik a szervezet (-> egyre több kell) és függőség is kialakul, szóval tényleg csak addig szabad szedni, amíg pszichiáter ajánlja (háziorvos nem releváns, úgy vettem észre, többségük nincs tudatában, hogy milyen veszélyesek ezek a szarok :( )

Tiszavirág: http://youtu.be/YdcsiW0kfso

(#893) beleszólok válasza #45553408 (#892) üzenetére


beleszólok
senior tag

Mikor pár éve előjöttek olyan problémáim, hogy légszomj, szédülés, "majdnem elájulok érzés", akkor a kardiológus után 'áterhez küldtek, mert biztosan pánikbetegség. (nem az volt, de ez más téma)
Áter megkérdezte, hogy milyen panaszom van, meséljek kicsit magamról, az előzményekről, valamit írt a számítógépbe, aztán a kezembe nyomott egy kezelési lapot vagy mit (A4-es lap, teli latin szöveggel, nagyjából leírva, hogy mit gondol rólam) és egy receptet.
Azt hiszem, ez az átlagos.
Ha szerencséd van, akkor esetleg nem csak kérdez, hanem egyrészt válaszol a kérdéseidre, ha vannak, meg hajlandó elmondani magyarul is, hogy milyennek látja a helyzetet, mit tud javasolni.

Tiszavirág: http://youtu.be/YdcsiW0kfso

(#894) [Prolixus] válasza beleszólok (#891) üzenetére


[Prolixus]
addikt

Ha egy orvos "altatót" ír fel, az az esetek 90%-ban valamilyen benzodiazepin készítményt jelent. A Xanax is egy benzodiazepin, alprazolam a hatóanyaga...Altatót kaptál altató helyett? A benzodiazepineknek van egy hatásspektruma (anxiolitikus-szorongásgátló hatástól kezdve a szedatohipnotikus-altató hatáson át az izomrelaxáns/központi idegrendszeren keresztül ható (izom)görcsgátló hatásig), amely spektrumot lényegében szinte minden benzodiazepin tudja (a különbség elsősorban a biológiai féléletidőben van). Az, hogy éppen melyik hatásig "sikerül" eljutni a spektrumon a bevett dózistól függ.

Érdemes nem keverni a tolerancia (hozzászokik a szervezet), és a dependencia (függőség) fogalmakat, mert a kettő nagyon nem ugyanaz. Utóbbi csak nagy dózis rendszeres szedésénél szokott (általában!) kialakulni. Ilyen dózisokat nem is szoktak felírkálni hosszú távon, csak ha nagyson-nagyon muszáj. És előbbiből nem következik automatikusan az utóbbi. Az megint egy más dolog, hogy sokan úgy kapkodják be ezeket a tablettákat, mint a szaloncukrot ha éppen van valami bajuk az életükkel.

A vérnyomáscsökkenés egyébként ismert, és nem is olyan ritka, az esetek többségében kedvező mellékhatása a benzodiazepineknek. Az általad említett tapasztalt jelenség teljesen "normális".

[ Szerkesztve ]

I'm no hero Doc, I'm just your regular US Army Mark 4 cyber commando

(#895) [Prolixus] válasza Geryson (#881) üzenetére


[Prolixus]
addikt

Nagyon szakszerűen akarod? Úgysem fogod így, de íme, hogy kellene: :DDD

Nyugodt környezetben mérsz, mérés előtt 5-10 percet nyugodt testhelyzetben ülsz. Méréskor lábak nincsenek keresztben, alkar asztalon vagy alátámasztva, felkart nem szorítja semmi (tehát feltűrt pulóver vagy ilyesmi). Mérés közben nem beszélsz, effektíve nem csinálsz semmit csak lélegzel. Egy mérés nem mérés, ezért egymást után 3 mérést kell csinálni (1-2 perces időkülönbségek legyenek a mérések között), majd átlagolni a kapott eredményeket. Lehetőleg egy nap több ilyen mérési "ciklust" le kell játszani, az ideális napi 3 (vagyis 3x3). De ami ettől sokkal fontosabb: Ha csak egyszer mérsz egy nap (vagyis 1x3-at...egy mérés nem mérés ugyebár), azt lehetőleg a nap ugyanazon időpontjában kell megejteni. És mérés közben eszedbe sem jut, hogy "na vajon most milyen magas/alacsony" lesz, hanem illatos tavaszi réten kellemes napsutésben ugrabugráló szivárványos unikornisokra gondolsz.

Kérdés? :DD

[ Szerkesztve ]

I'm no hero Doc, I'm just your regular US Army Mark 4 cyber commando

(#896) beleszólok válasza [Prolixus] (#895) üzenetére


beleszólok
senior tag

Saját tapasztalat: lehet rajta röhögni, de ez a pár apróság 10-40(!)Hgmm eltérést is jelenthet önmagában.
Meg az is, hogy milyen mérőt használsz.

Tiszavirág: http://youtu.be/YdcsiW0kfso

(#897) beleszólok válasza [Prolixus] (#894) üzenetére


beleszólok
senior tag

Hm. Akkor részben tapasztalat, részben az orvosaimtól származó infó: kaptam altatót, a nevére nem emlékszem, de még ébredés után is álmos voltam tőle órákon át. Elmondtam az orvosnak, kaptam helyette a Xanaxot. Előbbi leírásában kifejezetten szerepelt az altató szó, míg a Xanax esetében úgy tudom, szorongás csökkentő a "hivatalos" megnevezés. A kettő közt (ezt már orvos mondta) az a különbség, hogy az altató elvileg jóval rövidebb ideig hat, hamarabb kiürül a szervezetből, a szorongás csökkentő hatása tovább tart. (Nem keresem a logikát, hogy akkor miért voltam álmos az altatótól napközben és miért nem a xanaxtól)

Hozzászokás/függőség: a kettő, úgy vettem észre, valahol együtt jár. Először csak az volt feltűnő, hogy már nem segít elaludni, később már egyéb problémákat is okozott, amire jött, hogy akkor növeljük az adagot. A vége az volt, hogy a napi egy .25-ös szép lassan felkúszott 3x.5-re. Aztán mikor pánikbetegség gyanúval kikötöttem egy pszichiáternél, akkor derült ki, hogy a feledékenység, lelassult gondolkodás stb. mind a gyógyszer miatt vannak, nem a cukorbetegség következményei.
Itt jött képbe a függőség: kb. három hónap alatt, elég kellemetlen dolgokat átélve (zsibbadások, szívritmus zavar, szédülés stb.) sikerült annyira elhagyni, hogy már tudok aludni nélküle is.

A röhej az egészben, hogy nem olyan problémám volt az alvással, hogy indokolatlanul nehezen és rosszul aludtam, pusztán egy félhülye szomszédunk van, aki rendszeresen bulizgatott hajnalig. Ha meg nem buli, akkor éjfél és két óra közt járt haza, természetesen olyan zajjal, hogy a füldugó ellenére is felébredtem.
És ez vitt oda, hogy végül napi 1.5mg kellett ebből a szarból, hogy létezni tudjak. Mivel szomszéd azóta csendesebb lett, már tudok aludni gyógyszer nélkül is. Az egésznek annyi a lényege, hogy a továbbiakban ilyen gyógyszert csak akkor, ha a megfelelő orvos mondja. És nagyon nem ajánlom senkinek, hogy ilyesmit kérjen a háziorvostól. (Van aki a beteg kérésére felírja)

Tiszavirág: http://youtu.be/YdcsiW0kfso

(#898) [Prolixus] válasza beleszólok (#897) üzenetére


[Prolixus]
addikt

Idézet a Xanax betegtájékoztatójából:
"A Xanax tabletta hatóanyaga, az alprazolam egy triazolo-benzodiazepin típusú vegyület, amely szorongásoldó, nyugtató-altató, izomlazító és görcsgátló hatással rendelkezik."

Ahogy írtam, minden benzodiazepinnek ugyanaz a hatásspektruma. A biológiai féléletidejük különbözik (vagyis, hogy meddig hat/menniy idő alatt ürül ki), esetleg abban lehetnek különbségek, hogy egyik vegyületnek ilyen hatása tűnik a tapasztalatok alapján kifejezettebbnek, a másiknak meg olyan. De ezzel óvatosan kell bánni, mert ez valószínűleg részben egyénfüggő is, mivel elvileg az összes benzodiazepinnek ugyanaz a dolog a target fehérjéje, egy úgynevezett GABAa recepor (+/- egyéb targeteek is lehetnek, de ezekről még keveset tudunk). Tehát papíron, "hivatalosan" minden benzodiazepin szorongáscsökkentő, altató, görcsgátló és izomrelaxáns hatású gyógyszer. És még félhivatalos szinten sincs a megnevezésekben olyan bontás, amire utalsz, a félreértések elkerülése végett, mert a potenciális hatásaik ugyanazok lehetnek. Nyilván a pácienseknek laikus szinten szoktak magyarázni, szóval én nem vonom kétségbe, hogy neked valaki "hivatalosan" szorongáscsökkentőnek nevezte a Xanax-ot. De a valóság ettől még a fenti.

"A kettő közt (ezt már orvos mondta) az a különbség, hogy az altató elvileg jóval rövidebb ideig hat, hamarabb kiürül a szervezetből, a szorongás csökkentő hatása tovább tart. (Nem keresem a logikát, hogy akkor miért voltam álmos az altatótól napközben és miért nem a xanaxtól)"

Pedig lehet kellene, mert ez így pont hülyeségnek tűnik. :) Persze azért ilyenkor én mindig azt mondom, hogy szeretném hallani a szó szerinti magyarázatot az orvostól, mert saját tapasztalatok alapján amit az orvos elmond, aztán meg amit később a beteg ebből megjegyez/értelmez/visszamond, sokszor lényegi dolgokban tér el egymástól. Persze NO OFFENSE, ez valahol természetes is (gondolom), mert szerintem intelligens embereknél is megfigyeltem ezt, szóval most nem degradálni aakarom a te értelmi képességeit pusztán ennyi alapján (és persze még mindig ott van a lehetőség, hogy ilyen hülyén mondta el az orvos...sajnos).

A lényeg az, hogy a rövid féléletidejűeket használják elsősorban altatóként (pl. midazolam, meg a Z szerek - zoplidem, zaleplon...ezek mind hatóanyagok természetesen), mert szorongáscsökkentésre a hatástartamuk alapján nem kényelmesen használhatóak.

A közepes hatástartamúakat használhatják altatásra meg szorongáscsökkentésre is (ide tartozik az alprazolam (Xanax) is). A hatás ahogy írtam korábban is, jelentős részben dózisfüggő. Persze a szorongáscsökkentő dózisnak is van elalvást segítő hatása (ha nem is kifejezetten altató hatású - ahhoz magasabb dózis kellene), úgyhogy ezeket szeretik a legjobban olyan betegeknél akiknek NEM kifejezetten CSAK az elalvással van gondjuk . Az előny jellemzően ennél a dózistartománynál az, hogy napközben nem vagy zombi tőle, vagy legalábbis nem annyira. Ez persze egyénfüggő is, ezért kell játszani sokszor a hatóanyagokkal/dózisokkal.

A hosszú féléletidejűeket (pl a jól ismert diazepam) elsősorban szorongásgátlásra használják, altatóként nincs értelme használni őket, mert a hatásidejűk jóval túlnyúlhat az 8-10 órán, vagyis ettől garantáltam zombi leszel napközben is, ha nem a legminimálisabb dózisban szeded.

Lehet te utóbbiból kaptál neked nem megfelelő dózisban. Mindenesetre az altató/szorongásgátló hatás olyan tekintetben nem bontható ketté, hogy "gyorsabban kiürül, de a szorongáscsökkentő hatása tovább tart". Ha már kiment a szervezetedből a gyógyszer, nincs semmilyen konkrét hatása. Az természetesen viszont igaz, hogy a szorongásgtló hatás mindegyik gyógyszernél tovább tart, mint az altató hatás, mivel utóbbihoz a magasabb dózis kell, vagyis egy ilyen gyógyszernek olyan vérkoncentrációnál még lehet szorongásgátló hatása, ahol már nincsen kifejezetten altató hatása.

"Hozzászokás/függőség: a kettő, úgy vettem észre, valahol együtt jár. Először csak az volt feltűnő, hogy már nem segít elaludni, később már egyéb problémákat is okozott, amire jött, hogy akkor növeljük az adagot. A vége az volt, hogy a napi egy .25-ös szép lassan felkúszott 3x.5-re."

Hát ha tolerancia megjelenésekor folyamatosan pumpálják a dózist felfelé, akkor persze, hogy előbb-utóbb a függőség is megjelenik. De attól ÖNMAGÁBAN, hogy valakinél tolerancia alakul ki, még nem lesz függő is egyben, előbbiből nem feltétlen következik utóbbi (csak akkor, ha a válasz a folyamatos dózisemelés az orvos részéről). Sajnos sok betegnél ez amúgy elkerülhetetlen.

"a feledékenység, lelassult gondolkodás stb. mind a gyógyszer miatt vannak, nem a cukorbetegség következményei.
Itt jött képbe a függőség: kb. három hónap alatt, elég kellemetlen dolgokat átélve (zsibbadások, szívritmus zavar, szédülés stb.)"

Hát nemtom, ezek jól ismert mellékhatások, cukorbetegségnek valami súlyos előrehaladott állapotban lehetnek esetleg ilyen mellékhatásai (tudtommal), a vascularis károsodások miatt. "Érdekes", hogy akárki is nézett rá a papírjaidra, nem egyből a gyógyszerre gondolt...ejnye.

Nem azok a kifejezetten jellemző elvonási tünetek, amiket írsz, de "belefér a pakliba" (bár szivritmus zavar az szerintem így látatlanban inkább szívritmus zavar érzés volt nálad, mint konkrét, EKG-val diagnosztizált ritmuszavar). Az biztos, hogy nagyon nem lehet kellemes. Sokszor azok a tünetek jönnek vissza, amik ellen anno elkezdték szedni a gyógyszert, csak hatványozottabban. Innentől kezdve a kör bezárult. Persze ahogy írtam, sajnos sok beteggel nem lehet mást kezdeni bizonyos körülmények miatt, mint egy életre a gyógyszer rabjává tenni. Örülök, hogy nálad sikerült elhagyni.

"És nagyon nem ajánlom senkinek, hogy ilyesmit kérjen a háziorvostól. (Van aki a beteg kérésére felírja)"
Ezzel én is így vagyok. A benzodiazepinek megfelelő dózisban és megfelelő korlátozásokkal használva kiváló gyógyszerek, de sajnos könnyen el tud szaladni a csikó. Úgyhogy én is csak azt tudom tanácsolni, hogy ne a gyógyszer legyen az első próbálkozás a probléma kezelésére.

[ Szerkesztve ]

I'm no hero Doc, I'm just your regular US Army Mark 4 cyber commando

(#899) beleszólok válasza [Prolixus] (#898) üzenetére


beleszólok
senior tag

Akkor én is idézek a betegtájékoztatóból:

"A Xanax tabletta a következő betegségek esetén alkalmazható:
- Szorongásos állapotok.
- Depresszióval társult szorongás.
- Depresszió.
- Az előbbi betegségek szervi vagy más betegségekkel társulva.
- Pánikbetegség."

Elalvással kapcsolatos gondokat itt nem említenek.

Közben találtam valamit, azt hiszem, Zopigen volt az amit előtte kaptam és amitől még délelőtt is ásítoztam:

"1. MILYEN TÍPUSÚ GYÓGYSZER A ZOPIGEN FILMTABLETTA ÉS MILYEN BETEGSÉGEK ESETÉN ALKALMAZHATÓ?
A Zopigen filmtabletta egy altató, amely hatását az agyban fejti ki álmosságot előidézve. A Zopigen a beteg életvitelét nagymértékben korlátozó, vagy jelentős kimerültséget okozó súlyos álmatlanság rövidtávú kezelésére alkalmazható."

(nem biztos, hogy ez volt, már nincs meg a doboza, pedig szoktam őrizgetni, hogy ne felejtsem el, mit szedtem)

Valahogy a kettő számomra elég eltérő.
Hogy miben térnek el egymástól azt talán a háziorvosom mondta, talán a neten egy orvos, erre már nem emlékszem, évekkel ezelőtt volt. Majd rákérdezek az orvosomnál, ha legközelebb bejutok hozzá.
(hogy zombi legyek tőle, ahhoz Xanaxból biztosan nem elég egy tabletta ;) )

A papírjaimra nem nagyon néztek rá, háziorvosnak egyszer említettem ilyesmit, ő kapásból neurológushoz akart küldeni, arra meg valahogy nem vágytam akkor sem. :DD

Ritmuszavart konkrétan a vérnyomásmérőm is jelezte több alkalommal, szóval az biztosan volt valamilyen mértékben és lehet, hogy csak véletlen egybeesés, de akkor jelentkezett ilyen durván, hogy a mérőm is észrevette, mikor leszokóban voltam a Xanaxról. Azóta csak nagyon ritkán és a mérő sem jelzi.

Tiszavirág: http://youtu.be/YdcsiW0kfso

(#900) [Prolixus] válasza beleszólok (#899) üzenetére


[Prolixus]
addikt

"Elalvással kapcsolatos gondokat itt nem említenek."

Nincs is rá szükség. Az alvással kapcsolatos panaszok jellemző tüneteit képezik a depressziónak, vagy a szorongásos zavaroknak. Az alvászavar általában egy tünet, nem önálló betegség. A benzodiazepinek hatásosak lehetnek akkor is, amikor az alvászavar nem valaminek a tüneteként jelentkezik, viszont ilyen kezelési indikációjuk nincsen, a potenciális mellékatásaik és a dependencia veszélye miatt. A betegtájékoztatón ezért nem szerepelhet a "következő betegségek esetén alkalmazható" listán pl. az Insomnia, mint önálló entitás (annak ellenére, hogy altató hatású gyógyszerek)

A Zopigen hatóanyaga zopiclon. Ez is egy Z betűs szer, a hosszabb féléletidejű. De ez valójában nem benzodiazepin. Na itt most jogosan mondhatod, hogy akkor magamnak mondok ellent. Ez így is van, de csak azért, mert CSALTAM: én is leegyszerűsítettem a dolgokat korábban, mert nem lett volna értelme ilyen szinte belemenni a témába, plusz nem volt kevdem ennyit írni. :) Nade, akkor közeledjünk jobban a valósághoz:

A Z betűs szereket (zolpidem, zaleplon, zopiclon) a benzodiazepinek közé szokták sorolni az egyszerűség kedvéért, de ez csak félig meddig helyes a hatásspektrum alapján, kémiai szerkezetüket tekintve meg egyáltalán nem, mivel kémiai szerkezetüket tekintve NEM benzodiazepinek. Viszont ugyanúgy a GABAa receptoron hatnak, de nem feltétlen ugyanazokon a GABAa receptorokon, és nem feltétlen ugyanolyan affinitással. Ez így eléggé hülyeségnek tűnik? :) Oké, ha csak ennyit írok, akkor annak is tűnhet, megintcsak teljesen jogosan. Az újabb látszólagos ellentmondás feloldása érdekében még jobban mélyíteni kell a magyarázat szintjét.

A GABAa receptor valójában nem egy egységes struktúra a szervezetben. Ez a receptor egy 5 alegységből álló fehérjekomplex, az alegységek lehetnek alfa, béta, gamma, delta stb. Ezek az alegységek különböző kombinációkban alkothatják a tényleges receptort. A különböző hatásokat (szorongáscsökkentés/altatás/görcsgátlás/izomrelaxáns hatás) úgy tűnik az befolyásolja, hogy elsősorban melyik alegységhez van nagyobb affinitása a gyógyszernek. A szorongásgátló hatásért a kutatások alapján úgy tűnik hogy a béta alegységhez való kötődés a felelős, míg az altató hatásért az alfa alegységhez való kötődés. Namost, úgy tűnik, az IGAZI benzodiazepinek szinte mindegyik alegységhez kötődnek valamilyen affinitással, ezért minden igazi benzodiazepinnek ugyanaz a POTENCIÁLIS hatásspektruma. Bár a tényleges hatásokban lehetnek az egyes gyógyszerek között különbségek (erre írtam, hogy a tapasztalatok alapján egyik másik ilyen gyógyszernek kifejezettebbnek találták az altató, vagy szorongáscsökkentő hatását, ami a fentiak alapján, teljesen érthető), ugyanakkor ez részben egyénfüggő is, ezért kell óvatosan bánni a tapasztalatokkal.

A kivételt a Z betűs szerek alkotják, melyek ahogy írtam fentebb, nem igazi benzodiazepinek. Kémiailag biztosan nem, hatásukat tekintve sem teljesen. A GABAa receptorhoz kötődnek ugyan, de úgy tűnik a kutatások alapján, hogy kifejezetten nagy affinitásuk van az alfa alegységhez (altató hatás), a többi alegységhez való affinitásuk meg meglepően kevésve. A klinikai tapasztalatok ezt alátámasztják. A Z betűs szereknek ugyanis görcsgátló vagy izomrelaxáns hatásuk szinte egyáltalán nincs, szorongásgátló hatásuk is sokkal alacsonyabb mértékű szokott lenni, mint egy igazi benzodiazepiné.(Cserébe függőség, pontosabban az elvonási tünetek, szorongás, nyugtalanság, és meglepő módon, fokozódó alvászavaros panazsok is sokkal ritkábban alakulnak, mint az igazi benzodiazepinek esetén): Ez az oka annak, hogy a Z betűs szereket szinte kivétel nélkül csak altatásra használják, "csak" altatóként emlegetik.

A Z betűs szerek tehát nem alkalmazhatók depresszióban, szorongásos állapotokban, mert ezeken a betegségeken nem nagyon segítenek, max az alvászavaros, ezekkel a betegségekkel jellemzően együttjáró panaszokat kezelik. A betegtájékoztatón ezért nincsenek is felsorolva ezek. Viszont mivel szinte csak altató hatásuk van, ha az alvászavar mint önálló entitás, és nem pedig mint tünet jelentkezik, ezek engedhetőek meg a leginkább. Ezért írják a betegtájékoztatón az álmatlanságot, mint kezelési indikációt (nem vizsgálva, hogy lényegében van-e valami az alvászavar mögött, vagy nincs). Viszont nem véletlen csak rövid távon használhatóak, mivel a súlyos alvászavarokat mindig alaposan ki kell(ene) vizsgálni.

Mivel amúgy a zopiclon (Zopigen) a leghosszabb hatású Z betűs szer, nem meglepő, hogy napközben problémáid voltak a szedése miatt. Nem értem igazából, hogy miért ezt írták anno fel neked, miért nem a rövid hatásúakközül valamelyiket (lehet ez sokkal olcsóbb, mint a másik kettő).

"Ritmuszavart konkrétan a vérnyomásmérőm is jelezte több alkalommal, szóval az biztosan volt valamilyen mértékben és lehet, hogy csak véletlen egybeesés, de akkor jelentkezett ilyen durván, hogy a mérőm is észrevette, mikor leszokóban voltam a Xanaxról."
itt mire gondolsz, hogy jelezte a mérő a ritmuszavart?

[ Szerkesztve ]

I'm no hero Doc, I'm just your regular US Army Mark 4 cyber commando

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.