Hirdetés

2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#501) laszlohu


laszlohu
addikt

Anyukám titkos recept szerint szokta házilag elrakni savanyúságnak a csemegeuborkát,
és a titkos adalék a kristálycukor, (persze felforralva),mi így szeretjük,
bár nyilván, aki cukorbeteg, az nem ehet kristálycukrot.

[ Szerkesztve ]

(#503) szijartg


szijartg
senior tag

Otthonra melyik a legjobb vércukorszint mérő szerkezet?
Persze, ne legyen nagyon drága!

(#504) cigam válasza szijartg (#503) üzenetére


cigam
félisten

Amelyik szimpatikus. Nagy difi nincs köztük. Rendszeres használatra kell, vagy csak néha ellenőrizni a szintet?
Tudjon számítógépes kapcsolatot/statisztikát, online naplót vezetni?
Fontos, hogy magyarul kommunikáljon?

A kialakítás is egyéni szimpátia kérdése. (pl. accu-check, vs összes többi)
Esetleg érdemes megnézni a hozzátartozó tesztcsíkokat, az ujbegyszúró tűit könnyen megkapod-e (és mennyiért!) a környékbeli boltokban.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#505) bullseye válasza cigam (#504) üzenetére


bullseye
addikt

+ érdemes az orvosi vérvételnél kérni egy cseppet, és rögtön mérni az alapján, hogy kiderüljön kb. mennyi a különbség. És ezt néha ismételni.

'Micsoda nyűg" by Rest (FA Brotherhood) │ Szarkazmus valószínűsége: 70%

(#506) Geryson válasza szijartg (#503) üzenetére


Geryson
addikt

Nekem 2 db D-Cont Partner készülékem van. Volt előtte AccuCheck, baromi gyors, szép is - de bizony jóval drágább volt bele a tesztcsík.

Rinderkennzeichnungsfleischetikettierungsüberwachungsaufgabenübertragungsgesetz

(#507) cigam válasza Geryson (#506) üzenetére


cigam
félisten

Drágaságról jut eszembe: Lehet, hogy egy ezressel megdrágult a dcont tesztcsík?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#508) Geryson válasza cigam (#507) üzenetére


Geryson
addikt

Hát ez passz. Egy kész vagyon, amikor kiváltom a 10 doboz csíkot, de utoljára ezt decemberben tettem és nem is figyeltem az árát... :(

Rinderkennzeichnungsfleischetikettierungsüberwachungsaufgabenübertragungsgesetz

(#509) cigam válasza Geryson (#508) üzenetére


cigam
félisten

Én csak 1-2 dobozzal veszek, de 3k-ról felment majdnem 4k-ra. (+/- pár százas, mert helyfüggő)

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#510) whited


whited
addikt

Sziasztok
Van itt olyak közületek, akit megkereshetnék pm-ben?
Barátnőm szakdogát ír a cukorbetegség , és egyéb más betegségekről és szeretnék a nevében pár kérdést feltenni, lenne itt vállakozó szellemű? :F :R :R

Ha nem válaszolok a PM-re, elképzelhető, hogy nem kaptam meg, ilyenkor kérlek küld el újra, köszönöm

(#511) cigam válasza whited (#510) üzenetére


cigam
félisten

Szerintem tedd fel a kérdéseket, aki meg akar, az privátban válaszol.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#512) whited válasza cigam (#511) üzenetére


whited
addikt

Rendbe, tehát a kérdések

" Teljesen névtelem, és a témám az egészséges életmód kialakítása ovis korban, hogy előzzük meg a már belénk kódólt betegségeket, a visszaemlékezések és mostani ovisok összehasonlítása ...
Ha valamelyik kérdés nem világos nyugodtan írj. A segítségedet előre is köszönöm

1. Hogyan alakult ki a tej érzékenység, mi alakíthatta ki ezt?
2. Milyen tüneteket produkált?
3.Milyen vizsgálatokon kellett átesned?
4. Miket lehetett ezek után enned?
5.A tünetek mennyi idő után csökkentek?
6.A család hogyan élte ezt meg, hogyan viszonyultak az új kialakult helyzethez?
7. Te magad hogyan élted meg ezt a helyzetet?
8. Barátok, ismerősök viszonyulása az új helyzethez?
9. A család életében ez anyagiakban hogyan mutatkozott meg? ( más fajta, drágább élelmiszereket kellett vennetek, ezért máson kellett sporolnotok, stb...)
10. Mivel pótoljátok a kieső élelmiszereket, vitaminokat? Szükséges-e a pótlás?
11.Az immunrendszerrre gyakorolt hatása, csökkent-e az immunrendszer védő hatása ezáltal?
12. Mit tesztek az immunrendszer megvédése érdekében? Gyógyszeres kezelés, megfelelő táplálkozás, sport.... Javult e az érzékenység mellett az immunrendszer képessége?
13.Az intézmények, bölcsöde óvoda iskolák hogyan viszonyultak hozzá? segítettek benne, vagy pedig gátoltak? ( gátlás: magadnak kellett az étkeztetést megoldani" :R :R

Ha nem válaszolok a PM-re, elképzelhető, hogy nem kaptam meg, ilyenkor kérlek küld el újra, köszönöm

(#513) [Prolixus] válasza whited (#512) üzenetére


[Prolixus]
addikt

De ez a téma hogy jön a diabeteshez? Nem értem az összefüggést a topic meg a bnőd témaválasztása között. Na mindegy. Amire tudok válaszolni szakmai oldalról:

1. Itt kicsit bizonytalan vagyok, az emlékeim már kopnak, de úgy tudom a tejérzékenységet az esetek 99%-ban nem alakítja ki semmi, az "magától" kialakul, ha kialakul (ez a primer-laktózintolerancia). A laktáz nevű emésztőenzim hiánya okozza. Ezt az enzimet termelő gén természetesen szinte minden emberben megvan, csecsemőkorban igazán aktív, aztán a természetes folyamat az lenne, hogy serdülő-felnőttkorra fokozatosan lecsőkken a génről történő fehérje-expresszió (csecsemőkor után már nincs szükségünk anyatejre, tej nélkül is teljes érétkű lehet az étrend, így maga az enzim, ami kifejezetten a tejben lévő szénhidrátot, a laktózt tudja csak lebontani, egyszerűen feleslegessé válik). Ez a folyamat viszont sok embernél nem következik be, a laktáz termelése felnőttkorban is megmarad.

Hogy ennek mi az oka passz, nem tudom erre mennyire találtak eredményeket. Rémlenek például olyan kutatási eredmények, hogy a tejivás sokáig tartó nélkülözése is csökkenti az enzim termelődését például. Lehet valamilyen feed-back mechanizmust áll a fennmaradó enzimtermelés mögött.

Még két verziója van a "betegségnek", az egyik a congenitális (veleszületett) verzió, ami szerencsére nagyon ritka, és valamilyen géndefektus eredménye, már újszülöttkorban jelentkezik, lévén az újszülött anyatejes táplálása lehetetlenné válik. A harmadik verzió a secunder intolerancia, ezt gyakorlatilag bármilyen bélbetegség kialakíthatja, ami károsítja a vékonybél hámsejteit. Amíg a bolyhok "egészsége" nem áll ehlyre, addig meg is marad.

2. Puffadásos, hasi görcsös, hasmenéses tüneteket produkál. Meg persze ezek következményét, ha nem kerül felismerésre: Fogyást, súlyos esetben kiszáradást.

3. Általában az érintett vagy a szülők (ha még gyermekről van szó) megfigyelik, hogy tejre, tejtermékekre jelentkeznek a panaszok, szóval sokszor az anamnézisből majdnem biztos diagnózist lehet felállítani. Ha ez nem egyértelmű, akkor laktózterheléses vizsgálatot, vagy H2 kilégzéses tesztet lehet csinálni az érintetten.

4. A laktázaktivitás hiányának mértéke egyénfüggő, van akit nem kell teljesen eltiltani a tejtől/tejtermékektől, csak erősen le kell korlátozni a fogyasztásukat. A még tolerálható mennyiséget általában kitapasztalják a betegek maguknak is. Ha a laktázhiány súlyos, akkor gyakorlatilag az étrendből kiesik a tej és az összes tejtermék. Pontosabban minden, amiben van laktóz. Áthidaló trükkök persze vannak. Laktózmentes tej, de laktáz enzimet is lehet tablettával bevinni a laktóztartalmű étkezések mellé.

11. Lévén a tejben semmilyen olyan nyomelem, vitamin, vagy tápanyag nincs, amit ne lehetne pótolni máshogy, megfelelő étkezés mellett önmagában a laktóz-intolerancia semmilyen hatással nincs az immunrendszerre. Ezzel kábé a 12-es kérdést is megválaszoltam. "Kezelt" intolerancia mellett, a laktóz elkerülésén túlmenően nem szükséges tenni semmit az "immunrendszer megvédése érdekében".

I'm no hero Doc, I'm just your regular US Army Mark 4 cyber commando

(#514) whited válasza [Prolixus] (#513) üzenetére


whited
addikt

Akkor lehet félre értettem a topik címét, vagy csak simán tájékozatlan vagyok, azt hittem valami okból, hogy akik itt írnak, azok között van olyan aki cukorbeteg, ezért is írtam ide a kérdéseket

Ha nem válaszolok a PM-re, elképzelhető, hogy nem kaptam meg, ilyenkor kérlek küld el újra, köszönöm

(#515) cigam válasza whited (#514) üzenetére


cigam
félisten

No és milyen összefüggést vélsz felfedezni a cukorbetegség, és a tejallergia között?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#516) [Prolixus] válasza whited (#514) üzenetére


[Prolixus]
addikt

Látom a szarkazmus nagyon megy, de azért kíváncsi vagyok mit fogsz válaszolni cigam 40 milliós kérdésére.

I'm no hero Doc, I'm just your regular US Army Mark 4 cyber commando

(#517) whited válasza [Prolixus] (#516) üzenetére


whited
addikt

hogy egy idióta vagyok :W , rossz kérdések kerültek bemásolásra....
Amint tudom, akkor a jókat másolom be, és mindenkitől elnézést kérek, abszolút elkerülte a figyelmemet.

Ha nem válaszolok a PM-re, elképzelhető, hogy nem kaptam meg, ilyenkor kérlek küld el újra, köszönöm

(#518) [Prolixus] válasza whited (#517) üzenetére


[Prolixus]
addikt

Az bizony nagy fail. :DDD

Na mindegy, ezután nem mondhatjátok, hogy nem vágjátok a tejallergiát. :)

I'm no hero Doc, I'm just your regular US Army Mark 4 cyber commando

(#519) lacam71


lacam71
tag

Üdv,

Valaki magyarázza már el nekem pls, hogy ha ezt látom egy doboz feliratán: 100g termékben 98g szénhidrát, amelyből cukrok 0g. Mit jelent? Ez most emeli a vércukor szintet ugyanúgy mintha 98g szénhidrátból 98g a cukor?

Kösz.

(#520) Geryson válasza lacam71 (#519) üzenetére


Geryson
addikt

Dehogy emeli ugyanolyan szinten! :) Ha ez a 98 g pl. fruktóz, aminek a GI-je alacsony, akkor az sokkal jobb, mint ha 98 g baromi magas GI-vel rendelkező cukrot ennél meg. Tehát emelni fogja, de (akár) másképp, mint ha cukrot ennél.

Ezt most egyszerűen bemásolom Wikiről:

Szénhidrátok közé tartozik például a szőlőcukor (glükóz), a gyümölcscukor (fruktóz), a répacukor (szacharóz), a keményítő, és a cellulóz.

Rinderkennzeichnungsfleischetikettierungsüberwachungsaufgabenübertragungsgesetz

(#521) lacam71 válasza Geryson (#520) üzenetére


lacam71
tag

Kösz, :R de a lényeg az, hogy emeli. Mivel 1.-es típus vagyok akkor ez is felejtős ha jól értem. :F
Egyébként a Ricola-dobozán találtam.

(#522) Geryson válasza lacam71 (#521) üzenetére


Geryson
addikt

A Ricola cukorra gondolsz?

Nézd, én "mindennel" úgy csinálok, ahogy már leírtam korábban. Cukormérés, tesztfogyasztás, óra vagy másfél óra múlva cukormérés. Így rájössz, hogy mit csinál az értékeiddel és adott esetben rátesztelsz egyet úgy is, hogy szúrsz inzulint.

Nyilvánvalóan tortát én nem eszem, mert tudom mit okozna, de mondjuk egy cukorral soha nem szoktam gondolkodni...

Rinderkennzeichnungsfleischetikettierungsüberwachungsaufgabenübertragungsgesetz

(#523) cigam válasza Geryson (#522) üzenetére


cigam
félisten

Hát de "cukormentes". Rá is van írva :D
Nem mellesleg egy cukor miből másból álna mint szénhidrátok? 100g-ban 96g a szénhidrát. Egy cukorka 2.5g, ergó a napi szénhidrát adagodat szinte nem emeli semennyire.

Vagy tévedek?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#524) Geryson válasza cigam (#523) üzenetére


Geryson
addikt

Igen, de azért nem mindegy, hogy milyen a GI-je. Ezért "fontos" az, hogy ne cukor legyen.

Amúgy tényleg nem szabadna emelnie - de erre írtam, hogy ki kell próbálnia a saját szervezetével, hogy mit eredményez.

Rinderkennzeichnungsfleischetikettierungsüberwachungsaufgabenübertragungsgesetz

(#525) cigam válasza Geryson (#524) üzenetére


cigam
félisten

Egészen véletlenül, pont itt van elöttem egy "citromfüves". A doboza szerint 96%poliol, vagyis cukoralkohol, aminek GI-je 10 alatt van.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#526) Geryson válasza cigam (#525) üzenetére


Geryson
addikt

Hát igen, annak nem szabadna szinte semmit emelnie...

Rinderkennzeichnungsfleischetikettierungsüberwachungsaufgabenübertragungsgesetz

(#527) cigam


cigam
félisten

Ma reggel a pékségben összefutottam a Sanbendetto cukormentes limonádéjával.

Megörültem neki, mert a teái is bejöttek, ez is finom. Bár a barackos teaára nincs ráírva, hogy cukormentes(létezik cukormentes verzió is), de a szénhidrát/cukor értéke 0. A leírásában már úgy emlegetik, hogy ...cukorral és édesítőszerekkel.

Ennyi még belefér? Ezért 0 a táblázatos érték? Mennyire pontosak a feltüntetett adatok?

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#528) cigam


cigam
félisten

A http://www.dkponline.hu/ oldalra beregisztrálva 50%-os kedvezmnyt kapsz az accucheck készülékre, + nyeremények is vannak, ha feltöltöd az adataidat(mérési eredményeidet).

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#529) prannk


prannk
őstag

Vcan valakinek valamilyen kinyomtatható táblázata amibe az értékeit írja? szénhidrát előtt,után stb.

Galaxy s7 akksit és hátlapot vennék

(#530) cigam válasza prannk (#529) üzenetére


cigam
félisten

Nekem a dcont-hoz adtak egy kis füzetecskét, ill. most fogom megrendelni az infra egységet hozzá, és online nyílvántartani. Amúgy az accucheck oldalán anno láttam egy letölthető táblázatot, de nem ugrik most be pontosan hol.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#531) *Ropi* válasza cigam (#530) üzenetére


*Ropi*
félisten

Kerestem de nem találtam, aztán beugrott, hogy Excelben semmi perc alatt lehet csinálni. ;)

A Méry készülékem is így csinálja: USB-n keresztül kitolja Excel táblába. :)

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#532) cigam válasza *Ropi* (#531) üzenetére


cigam
félisten

Igen, én is a táblázatkezelőre gondoltam, hogy 5 perc alatt meg lehet csinálni, de közben megtaláltam: PDF
Eddig csak ezzel, ill. az online verziókkal találkoztam. Kerestem még okostelefonra is hasonló elemző programot, de nagyon keveset találtam, és eddig egyik sem tudta ami kell. Esetleg van aki talált/használ ilyen programot?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#533) Geryson válasza prannk (#529) üzenetére


Geryson
addikt

Én is Excelben csinálnám és oda be lehet vinni még egy csomó egyéb dolgot is (pl. sportoltál-e aznap, vétkeztél cukros dolgokkal) és így később visszanézni sokkal egyszerűbb mint az, hogy ránézel egy értékre és vakarod a fejed, hogy mi is történt aznap. Trendvonalat csinálhatsz, átlagokat vonhatsz. Az Excel tényleg baromira jó egy ilyen dologra!

Rinderkennzeichnungsfleischetikettierungsüberwachungsaufgabenübertragungsgesetz

(#534) cigam válasza Geryson (#533) üzenetére


cigam
félisten

Esetleg feltöltenéd valahova?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#535) Geryson válasza cigam (#534) üzenetére


Geryson
addikt

Mit? :) Én nem csináltam, de csinálnám! :)

Ha kell Excel segítség, szólj és összedobunk egy táblázatot Skypeon egy fél óra alatt. Elvileg elég jól kenem-vágom az Excelt, szép dolgokat tudok vele művelni!

Rinderkennzeichnungsfleischetikettierungsüberwachungsaufgabenübertragungsgesetz

(#536) cigam válasza Geryson (#535) üzenetére


cigam
félisten

Jaaa.. Azt hittem kész megoldásod(táblázatod) van rá :B

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#537) philoxenia


philoxenia
MODERÁTOR

Most nézem mennyire felpörgött mostanában a topik...

Arról viszont kevés szó esett, hogy mennyire befolyásolja a cukrot a stressz, pláne a cukorértékek miatti stressz, anno jártam úgy pár éve /2-es vagyok/ hogy reggel mértem éhgyomorra 6 fölött volt és evés nélkül folyamatosan méregetve nem akart lemenni sehogy sem... :D Azóta tájékozottabb vagyok már és tudom, hogy a 7 alatti értékeknél nálam nemigen erőlködik az inzulintermelés, ha eszem akkor fölmegy a cukorérték 8-9 közé kb. majd onnan kezd csökkenni, mert akkor már beindul az inzulintermelésem, /glimepiridet szedek 1mg-ot naponta/ Mértek-e valakinek már inzulinszintet az itteniek közül? Mert nekem még soha.. Pedig jó lenne tudni, hogy most a cukor sok, vagy az inzulin kevés...

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#538) cigam válasza philoxenia (#537) üzenetére


cigam
félisten

Az inzulin szintet hogyan mérik?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#539) prannk válasza Geryson (#535) üzenetére


prannk
őstag

Én elfogadom.

Galaxy s7 akksit és hátlapot vennék

(#540) philoxenia válasza cigam (#538) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Vérből laborban.

[ Szerkesztve ]

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#541) cigam válasza philoxenia (#540) üzenetére


cigam
félisten

Eddig azt hittem a vércukrot mérik, és ebből következtetnek az inzulin jelenlétre/hiányra.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#542) philoxenia válasza cigam (#541) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Sokáig én is azt hittem, aztán pár év "betegség" után a dietetikus elszólta magát amikor rákérdeztem, hogy miért nem mérnek inzulinszintet soha, mielőtt az inzulinkezelést felírnák, hogy felesleges, mert a 2-es típusban a legtöbbször nem kevés az inzulin, hanem inkább több. Azóta erőltetem a diétát, hogy az összinzulintermelést visszafogjam a lehetséges mértékig... "az inzulin elsődleges szerepe nem a cukorszint csökkentése, hanem a plusz energia elraktározása szűkösebb időkre. A vércukorszint csökkenése csupán mellékhatás a tárolási folyamatban. " Hasonló következtetésre jutottam én is. Persze nem pontosan, nekem az a kis elméletem, hogy a "cukorbetegség" hosszú távú szövődményeit okozhatja akár a magas inzulinszint is... Nálam a 4 alatti érték már bejelez, olyankor eszem, azonban volt már olyan, mikor visszajött evés nélkül kilencre, majd az gyorsan lecsökkent hat alá, mindez egy órán belül. Azaz a máj és a hasnyálmirigy nálam dolgozik, legföljebb nem tudja hozni az összhangot tökéletesen. Három alá még soha nem ment a cukrom, az imént 3,9 -et mértem, így már ettem is gyorsan egy kis kenyeret, de a legtöbbször beleférek az egészséges értékekbe. Fogyni ellenben nagyon lassan tudok most, de nem is törekszem az optimális súlyra, mert azt soha nem tudnám elérni, amit az orvosok előírnának. 172 cm -hez most 92-93 kiló vagyok. 95 kg fölött már romlik a cukrom, de így eddig a normál érték közelében tudtam tartani a HbA1C, legutóbb 5,9 volt 6-os referenciaérték mellett. holnap megyek majd laborba, pár napon belül kiderül, hogy most hogy állok. /anno 2006 májusában azaz nyolc éve, 14,6-os éhgyomri értékkel kezdtem.../

[ Szerkesztve ]

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#543) [Prolixus] válasza philoxenia (#542) üzenetére


[Prolixus]
addikt

Ez a linkelt írás több helyen csúsztat, vagy pontatlanul fogalmaz, azért ne vegyétek minden szavát szentírásnak.

I'm no hero Doc, I'm just your regular US Army Mark 4 cyber commando

(#544) philoxenia válasza [Prolixus] (#543) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Természetesen csak annyit szűrtem le belőle, hogy a konzervatív terápia, hogy írjunk föl gyorsan inzulint, nem feltétlen megalapozott... A környezetemben lévőknél legalábbis nem hatott csodaszerként, az inzulinkezelés előtti nyolcas cukorral lébecoló szomszédom nem javult a hatására, most stabilan 10 körül van neki elmondása szerint...
Az ilyen cikkeket szeretem nézegetni . Néha értek is belőlük valamit... :D

"A fizikai tevékenység még testsúlycsökkentés nélkül is akár 50%-kal mérsékli a
magas inzulinszintet. Preventív szerepe van az izomzatban lezajló aerob,
„antidiabeticus” folyamatok-, a csökkent glükóz-tolerancia-, és így a 2-es típusú
cukorbetegség kialakulásában. A fizikai aktivitás hatása független a BMI-től, a
diabétesz családi előfordulásától és a nemtől. A rendszeres torna leginkább a
hasi zsírszövet redukcióját eredményezi, amely széruminzulin-és lipid szintekre
kedvező hatású."

Ez például biztosan igaz, saját tapasztalat is.

[ Szerkesztve ]

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#545) [Prolixus] válasza philoxenia (#544) üzenetére


[Prolixus]
addikt

Na közben szerkesztettem én is, de lejárt az idő. Szóval szerk az előzőhöz:

Szerk: például ez is egy csúsztatás, amit linkeltél. Olyan nincs hogy elsődleges/másodlagos hatás. Az inzulinnak van többféle hatása, és pont. A vázizom és zsírszövet sejtjeinek membránjába az inzulin helyezi ki a GLUT-4 nevezetű, facilitált diffúziót segítő transzportert, így ezek a sejtek képesek glükózt felvenni, csökkentik a vércukorszintet. Aztán az inzulin a májban úgy szabályozza az enzimek aktivitását (aktiválja a piruvát kinázt, és a foszforuktokináz1-et), hogy a glikolízis legyen aktív, ne a glukoneogenezis, ez is csökkenti a vércukorszintet. A májban és a vázizmokban aktiválja a glikogén szintázt, így vércukorból lehetséges a raktározó glikogén szintézise. Aztán persze igaz, hogy az inzulin gátolja a zsírszövetben a hormonszenzitív lipázt, így gátolja a zsírlebontást, és aktiválja a zsírsavszintézis elkötelező enzimét, az acetil-Koa karboxilázt. Ezáltal való igaz, hogy az inzulin teszi lehetővé a zsírszövet képződését.

Ezek a hatások összefüggenek, ezért hívják az inzulint anabolikus hormonnak. Egyik sincs a másik nélkül, mivel mindegyikért az inzulin a felelős. Fontossági sorrendet nem lehet felállítani, mivel mindegyik hatása nagyon fontos a test normális működéséhez.

Az elméleted téves, a szövődményekhez semmi köze nincs a magas inzulinszintnek 2-es diab esetén. A szövődményeket a magas vércukor, és ezáltal az erek és az erek környéki extracell. tér fehérjéinek kóros utólagos hiperglikációja okozza, ez a pathológia alapja, erre a folyamatra úgymond "válaszként" indulnak el azok a reakciók, amik végül a macro és microangipathiához vezetnek (retinopathia, neuropathia, nephropathia).

Egyébként ja, az inzulin halálos is lehet, a víz is, meg a kálium is, de még az oxigén is. :D

"Természetesen csak annyit szűrtem le belőle, hogy a konzervatív terápia, hogy írjunk föl gyorsan inzulint, nem feltétlen megalapozott..."
Ez így van, de az inzulinfelírás 2-esben nem konzervatív terápia egyáltalán. Ez nemotm, honnan jött egyáltalán? 2-esben ez az utolsó fegyver, amikor már kimerültek a pancreas béta sejtjei, amikor már az éveken át tartó "túltermelés" után a 2-esben is az lesz a helyzet, hogy nemcsak relatív, hanem abszolút értelemben is kevés lesz az inzulin. Régen eleve úgy is hívták ezt a két típust, hogy az 1-es volt az inzulin-dependens, a 2-es meg az inzulin-independens diabetes, utalva arra, hogy az 1-es betegek sajnos totálisan az inzulinterápiától függenek, a 2-es betegek viszont nem! Ez később kikopott a szakzsargonból lévén a legutolsó állomása a 2-esnek is az inzulindependencia (azért, amit fentebb is írtam), de idáig a betegek jelentős része szerencsére nem szokott eljutni.

A terápia legelső pontja 2-es diabetesben a diéta. Utána jöhetnek a gyógyszerek, első körben mindig a nem inzulinotrop (inzulintermelést nem serkentő) gyógyszereket kell felírni (ide tartoznak az olyan hatóanyagnevek, mint a metformin, pioglitazon, acarbis, miglitol, a különféle gliptinek, exenatid, meg még egy fél tucatnyi újabb gyógyszer). Csak ha így sem boldogul az orvos a beteggel, akkor írja fel az inzulinotrop gyógyszereket (ezek hatnak úgy, hogy serkentik az inzulintermelést). Ha ezekkel, kombinált terápiával satöbbivel sincs eredmény, akkor jöhet az inzulin, mint "utolsó fegyver". Az ismerősöd is nemtom mióta cukros, vagy hogysmint alakult a terápiája, de ha az orvosa már a terápia elején egyből inzulint írkált fel neki, akkor érdemes lenne neki a pszichiárián meglátogatni a kollégákat.

I'm no hero Doc, I'm just your regular US Army Mark 4 cyber commando

(#546) [Prolixus] válasza philoxenia (#544) üzenetére


[Prolixus]
addikt

A kiragadott példa megint lényegében helyes, csak faszság amiket leírnak. :) A sport tudtommal lényegében egy dolog miatt csökkenti (bizonyítottan!) a vércukorszintet: Rendszeres sportolás hatására a korábban említett GLUT4 transzporterek inzulintól függetlenül is kihelyeződnek a vázizomsejtek membránjába, ezáltal csökkentik a vércukorszintet. Aprócska dolognak tűnik, de mivel a testünk tömegének jelentős részét tezsi ki a vázizom, összességében mégis jelentős hatás ez. Ha van egyéb hatása is a sportnak (mert persze lehet), az ettől sokkal bonyolultabb valami, és a részletei még nem ismertek pontosan (különben belénkgyalulták volna biokémiából).

Szóval jah, igaz, a sport a testsúlytól, nemtől, diabetestől függetlenül csökkenti a vércukort. Mondjuk azt hozzáteszem, hogy havalaki rendszeresen sportol és normálisan étkezik, elég nehéz összehozni, hogy ne normalizálódjon a testsúlya!!

Az idézet többi részét, főleg az "az izomzatban lezajló aerob,„antidiabeticus” folyamatok-" részt értelmezni sem tudom, fingom nincs hogy jött ide az aerob-anaerob anyagcsere például.

[ Szerkesztve ]

I'm no hero Doc, I'm just your regular US Army Mark 4 cyber commando

(#547) *Ropi* válasza cigam (#532) üzenetére


*Ropi*
félisten

Így hirtelen ezt találtam.

Weboldalam: http://karpatisandor.hu

(#548) cigam válasza *Ropi* (#547) üzenetére


cigam
félisten

Köszi! Majd kell hozzá egy tablet ;)

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#549) philoxenia válasza [Prolixus] (#545) üzenetére


philoxenia
MODERÁTOR

Sajnos sok orvos híve annak az elméletnek, hogy azonnal adjunk inzulint, hogy kíméljük a béta sejteket . A régebbi háziorvosom például ezt favorizálta volna, szerencsére már nyugdíjas. Persze van pár perc egy betegre, értem én, de mikor a húgysavam kissé magas lett, a mostani is egyből gyógyszerért nyúlt, /Milurit/ aminek az elolvasott mellékhatásait két nap múlva mind éreztem. Persze akit a farkas megmart a kutyától is fél, de mióta a Pravastatin Pliva helyett alkalmazott Nikrontól komoly izomfájdalmaim és szerintem jelentős izomvesztésem is volt, mire papíron szinte esélyem se lett volna, ha elfogadjuk a ráírt mellékhatások gyakoriságának előfordulhatóságát.
Minél több gyógyszert szedünk együtt, annál több kölcsönhatás léphet föl, ami az életmódbeli és testalkatbeli eltérések és táplálkozási szokások különbözősége miatt a terápia kiszámíthatóságát tág határok közé helyezi.
Az üzemorvosomnak említettem, egy éve, hogy olvastam a Losartan húgysavcsökkentő mellékhatásáról, amiről Ő nemhogy nem hallott, de elhinni sem akarta.
Ha az inzulinterápia nem hordoz magában veszélyeket, akkor nyilván sok "cukros" azon "elmélete", hogy megeszem még ezt a tortaszeletet, aztán majd több inzulint adok be helytálló lenne, de én ebben inkább nem hiszek... :N
Azt, hogy valójában mennyire is merültek ki a béta sejtek, csak abból szokták leszűrni, hogy a páciensnek magas a cukra. Nem vizsgálják az inzulinrezisztencia mértékét, a valódi elfogyasztott ételmennyiséget az általam ismert betegegeknél legalábbis. A bevallott étel, a valóban elfogyasztott ételmennyiséggel azért igen gyakran nem korrelál szorosan...
Szépen hangzik a 150-160-170g szénhidrát naponta, de sok betegnél a mérleg, ha van is berozsdál a kamrában... Nem is beszélek a "félbarna kenyeret eszem"-ről, amit a sütőipar leginkább maláta hozzáadásával állít elő...
Miközben valódi ellenőrzött körülmények közötti valódi diétával szinte "csodát" lehet elérni. [link]

Később általában nem értek egyet azzal, amit korábban leírtam. Ehhez néha évek kellenek, néha percek csak...

(#550) [Prolixus] válasza philoxenia (#549) üzenetére


[Prolixus]
addikt

Kissé átgondolatlan dolgokat írsz! Például ugye tudod, hogy mennyi az esélye annak, hogy nálad az Milurit ÖSSZES feltűntetett (gondolom mindet elolvastad amit odaírtak) mellékhatása jelentkezett? Mindössze két nap alatt?!

Sokkal kisebb ennek az esélye, mint statinoknál az izomfájdalomnak. Statinkezelés mellett a rhabdomyolízis (izompusztulás) egy ritka, de jól ismert, alaposan dokumentált mellékhatás.Méghozzá veszélyesis lehet, mivel akut veseelégtelenséget okozhat. Nem tudom milyen gyakoriság volt a betegtájékoztatóra írva, de az 1/1000, 1/10000 sem egyenlő nullával. Szóval lehetséges, hogy nálad ez valódi mellékhatás volt. Ugyanakkor arra is megvan az esélyed, hogy ha autóban ülsz karambolozol és meghalsz, télen elesel a jégen és kitöröd a nyakad stb. Szerintem statisztikailag nem is sokkal kisebb, mint egy ilyen mellékhatásnak például. Szóval ilyen mellékhatás bárkivel előfordulhat, de ilyenek miatt nem szabad félni a gyógyszerektől sem, mivel az úton is csak átmész, hiába bármikor elüthetnek.

A sok gyógyszer - sok interakció kérdésben természetesen igazad van, ameddig lehet, törekedni kell a gyógyszer nélküli terápiára. Sajnos ez sok esetben viszont nem megoldható. Az említett magasabb húgysavszint esetén, tekintve, hogy gondolom olyan idős sem vagy, én pl.biztosan az étkezési szokások változtatásához nyúltam volna először, de a nagy magyar valóság az, hogy az ilyen előírásokat a betegek nagyon nagy többsége nem tartja be, úgyhogy néhány szerencsés kiváteltől eltekintve kifizetődőbb lehet egyből a gyógyszerhez nyúlni. Általánosítani persze nem szabadna az orvosoknak, de könnyebb mondani ezt, mint csinálni.

"Ha az inzulinterápia nem hordoz magában veszélyeket, akkor nyilván sok "cukros" azon "elmélete", hogy megeszem még ezt a tortaszeletet, aztán majd több inzulint adok be helytálló lenne, de én ebben inkább nem hiszek..."
Ezt jól teszed! Én sem írtam sehol, hogy az inzulinterápiának nincsenek veszélyei. Ezt esetleg már te gondoltad tovább a hozzászólásomból. Minden gyógyszernek vannak mellékhatásai, így az inzulinnak is. Ha eltekintünk magából a gyógyszerkészítményből adódó, ritka mellékhatásoktól, akkor a leggyakoribb, és szinte minden inzulinkészítményt, vagy analógot érintő (nem egyenlő mértékben persze!) mellékhatás a hipoglikémia.

Ami persze nem játék, hisz hipoglikémiában simán meg lehet halni (másrészt a hipozás eléggé felborítja az egész terápiát meg cukorháztartást, utána egy darabig még jól kezelt diabetes mellett is valószínűleg ugrándozni fog a cukor, és a statisztikák alapján minél több a hipózgatás inzulin mellett, annál rosszabb a beteg hosszútávú életkilátása). De az általad korábban linkelt cikk ezen része pl. egyértelműen a riogatásra és a szenzációhajhászatra ment rá, hisz mindentől meg lehet halni. Ezért írtam, hogy a víz, a kálium, az oxigén stb is okozhat halált.

Inzulinrzisztenciát közvetlenül nem is lehetne vizsgálni, sehogy sem tudod lemérni, hogy mégis hány inzulinreceptor van a sejtek felszínén, azok milyen affinitással kötik az inzulint, illetve mennyire módósult az inzulin által indukált jelátvitel, ami végülis felelős lenne az inzulinválaszért. Az inzulin szintje mérhető, csak értelmetlen, mivel pillanatni értéket mutat. Ahhoz, hogy érdmi következtetéseket lehessen belőle levonni, több napon át, napi többszöri alkalommal kellene mérni. A klinikai gyakorlat számára ez kivitelezhetetlen, hiszen bajos és drága. Sokkall egyszerűbb a vércukrot és a HemoglobinA1c-t mérni.

A hozzászólásod utolsó részével egyetértek. Diétával és sporttal egy kezdődő 2-es diabot simán lehet kezelni, és fogyni is simán le lehet a megfelelő testsúlyhoz. Kurva nehéz, mert ha minden étel valóban azt is tartalmazná, amivel reklámozzák, még akkor is sok odafigyeléssel, fegyelemmel, kitartással és lemondással járna (úgy meg főleg, hogy a boltban kapható ételek fele ipari hulladék a minőségét tekintve)...de nagyon is lehetséges, és nagyon is szép eredményeket hozhat.

[ Szerkesztve ]

I'm no hero Doc, I'm just your regular US Army Mark 4 cyber commando

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.