Hirdetés

2024. április 23., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Processzorok, tuning  »  Csal a cpu szenzora? (téma lezárva)

Hozzászólások

(#1) ultim


ultim
csendes tag

Sziasztok!
Néhányan azt állítják, hogy rossz vagy legalábbis néhány fokot csal a CPU-m hőszenzora. Szerteném tudni, mit gonodltok erről, ill. akinek van ilyen konfigja mint nekem, annak mekkora hővel megy a procija.

konfig: ASUS p4p800 deluxe, intel 2.4c (800fsb) cpu
hűtők: a dobozos procihoz kapott gyári hűtő + 1db 12cm-es rendszerhűtő a cpu hűtője felett, hogy rögtön ki is szívja a meleg levegőt a házból

Hőadatok:
CPU: szobahőmérseklettől és terheléstől függően 31-43 fok (az utóbbit terhelve sem haladja meg), most éppen 31(ez a legalacsonyabb, amit valaha is mértem, szobahőmérséklet alacsony - esős idő)
MB: nem szoktam nézni, most éppen 39fok

Használt utility: Asus PC-Probe (alaplaphoz adták, nem rég lett frissítve)

Lehetséges ez?

(#2) DcsabaS válasza ultim (#1) üzenetére


DcsabaS
senior tag

A legkülönfélébb hibák léphetnek fel.

Van, hogy a szenzor csak pár fokot csal valamerre, de lehet akár néhány tucat fokos félremérés is. (Így üzemképtelenné is válhat egy alaplap(!), ugyanis akkora hőmérsékletet is észlelhet, amely mellett automatikusan kikapcsolja a tápfeszt, és a CMOS BIOS kisütése sem segít akkor, ha a default érték az hogy vegye figyelembe a CPU hőmérsékletét.)

Amúgy az alaplap (rendszer, avagy ház) hőmérsékletét is jól kell mérni, mert általában ehhez, mint hidegponthoz van mérve a CPU hőmérséklete, így ha ezzel gond van, akkor a CPU hőmérsékletének mérésével is.

Még olyan is előfordulhat (bár ASUS-nál nem valószínű), hogy a 2-féle hőmérséklet felcserélődik.

Hőmérő híján, és feltételezve, hogy a hűtőborda és a CPU között jó a termikus kapcsolat, 42-45 fokos hőmérsékletet már kellemetlen a kezünknek (''erősen lázas beteg''), az 50 fok körüli hőmérsékletet pedig már nem is bírjuk huzamosan elviselni. Ennek alapján az egészen durva tévedéseket ki tudjuk szűrni.

Megjegyzés:
Ha a CPU és a hűtőborda között rossz a termikus kapcsolat (pl. egy beszorult kvarc szemcse miatt!), akkor a borda hűvösnek mutatkozik, mikösben a CPU valójában igen forró lesz.

(#3) [w] válasza DcsabaS (#2) üzenetére


[w]
őstag

ez egy tök jó leírás volt, engem már csak az érdekel, hogy MSI lapknál vajon hol van a ''házhőmérő'' szenzor? ezt tudja valaki pontosan?

cmdr PETER W. VOLKOV

(#4) t-shirt


t-shirt
veterán

úgy halottam hogy az asus alaplapok alá míg az abit alaplapok főlé mérnek,
az én abit-om 7-10 fokkal mért főlé

[Szerkesztve]

(#5) DcsabaS válasza [w] (#3) üzenetére


DcsabaS
senior tag

Elég nagy a változatosság, úgyhogy nehéz lenne biztosan megmondani. (Még külső hőmérőket is lehet némelyik alaplaphoz csatlakoztatni.)

Mindenesetre elvileg a CPU-tól és más melegedésre hajlamos dolgoktól minél távolabb célszerű lennie, pl. az utolső PCI slot eleje környékén (az alaplap szélén). Maga a szenzor lehet egy kis zöld, kék, sárga, stb. csepp szerű mütyűr, amit ezesetben viszonylag könnyen fel lehet ismerni. Esetleg felirat is lehet mellette, pl. RT és egy (sor)szám.

Sajnos lehet még kisebb is, egy kis felületszerelt kockácska, amelyhez esetleg felirat sem társul, így nem lehet megkülönböztetni a vagy 100 másik hasonlótól.

(#6) [w] válasza DcsabaS (#5) üzenetére


[w]
őstag

nos, ezzel nem jutottam előrébb... :D az alaplapok általában szarásig vannak felületszerelt apró mütyürökkel és azok közül is sok a kocka meg a csepp :DDD

a kérdés tehát még nyitott!

cmdr PETER W. VOLKOV

(#7) DcsabaS válasza [w] (#6) üzenetére


DcsabaS
senior tag

Hogy-hogy nem jutottál előrébb?!?

- tudod, hogy mellette RT1, RT2, RT3, stb felirat várható
- tudod, hogy tipikusan 2 db hőszenzorra kell számítanod, amelyek hasonlóak (akár egyformák), és egyikuk a CPU foglalata közepén, a CPU alatt foglal helyet, a másikuk pedig egy ettől távoli helyen, leírtam hogy leggyakrabban hol.
- tudod, hogy mi a leggyakoribb színezés, méret és alak.

Mindezek alapján, ha kezedbe veszed az alaplapot, elég jó eséllyel elvégezhető az azonosítás. (Én ezt nem tudom megtenni, mert nem nálam van az alaplap.)

Ha már kialakult egy egyértelmű gyanú, akkor a biztos azonosítás is elvégezhető úgy, hogy mialatt az alaplapi BIOS-ban figyeljük a mindenkori mért hőmérsékletet, a gyanús alkatrészhez közelítünk egy meleg dolgot, pl. forrasztópáka hegyét.

(#8) kundalin válasza t-shirt (#4) üzenetére


kundalin
csendes tag

HELLO!

Nekem egy Asus A7N8x alaplappal van problémám.
A BIOS kb 15 fokkal mutat többet a windowsos progihoz képest.
A legnagyobb bajom az,hogy nem lehet szabájozni a bios-ban ezt az opciót.

Van erre valami orvosság az alaplapcserén kívül??

THX

AMD FAN!!!!!!!

(#9) mr_ricsi válasza kundalin (#8) üzenetére


mr_ricsi
veterán

''Van erre valami orvosság az alaplapcserén kívül??''
Igen! Cseréld le a progit, ugyanis a Bios-ban mutatott érték a pontos(abb).

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#10) [w] válasza DcsabaS (#7) üzenetére


[w]
őstag

azok a feliratok számomra hangyányiak, nemtom más hogy van vele.
ráadásul egy házban elég kevés a hely, oda se lehet férni. kivenni ezért nem fogom se a lapot, se a procit a foglalatból, csupán érdekelt volna mégis mit és hol mér a szerkezet.
a pákás dolgot pláne hagyjuk, annyit nem ér az egész, hogy elbaltázzam a lapomat.

cmdr PETER W. VOLKOV

(#11) Flashy válasza kundalin (#8) üzenetére


Flashy
veterán

nézd meg Everest-et, lehet hogy 2 hőmérsékletet fog kiírni: CPU és CPU diode, hasonlítsd össze.

(#12) rog válasza [w] (#10) üzenetére


rog
addikt

dehát megvan a válasz nem?
az alaplap alsó részén van egy szenzor, olyan helyen ahol az alaplapra szerelt alkatrészek hőtermelése nem befolyásolja a mérést..ez most lehet a pci slotok között, vagy a déli híd környékén. hogy pontosan hol van, az a mért hőmérséklet szempontjából tök lényegtelen.

(#13) t-shirt válasza kundalin (#8) üzenetére


t-shirt
veterán

nem tudok orvossáágról, de az alaplap csere sem feltétlenűl segít, az új lapod is mellé mérhet :D,

nem tudom miért van ez így 2004 ben, de valahogy nem tudnak pontos procihőt mérni, pedig fontos lenne

(#14) Flashy válasza t-shirt (#13) üzenetére


Flashy
veterán

talán nem annyira fontos a pontos érték mint amennyire felfújják. a procinak egy a fontos: ne legyen a tönkremenési határ fölött. persze tudom, az se mindegy hogy mennyivel van alatta. de sokkal kevesebb idegbajos ember lenne ha csak annyit tudnánk hogy alatta vagyunk, vagy közel vagyunk már hozzá. az alaplap úgyis lekapcsol magától a hőmérő értékétől függetlenül (tapasztalat :) ) ha túl meleg a proci.

(#15) t-shirt válasza Flashy (#14) üzenetére


t-shirt
veterán

ez igaz, de egy ennyire bonyolult és integrált berendezés nem képes egy ilyen egyszerű feladatot ponossan elvégezni mint egy hőmérséklet mérés :F,

[Szerkesztve]

(#16) Flashy válasza t-shirt (#15) üzenetére


Flashy
veterán

hát fenetudja. a digitális-analóg rendszerek összekapcsolása mindig macerás. eleve nagyon kevés lineárisan működő dolog van a gépben, semmi nincs ami bármire is lineárisan változna, feszültségre, áramerősségre, ugyanígy a hőmérsékletre sem. lehet hogy egy hőmérő 20-40fok között jó közelítéssel lineárisan működik, 40 fölött viszont durván elkezd torzítani valamelyik irányba. persze mindenre lehet megfelelően bonyolult kapcsolást építeni, ami már elég pontos, úgy tűnik prociba nem hajlandóak pontosabbat integrálni. talán túl bonyolult lenne, vagy beszorítva a procimagba a saját disszipációja már tönkre is tenné a mérési pontosságát.
valami olyasmit is olvastam, hogy a hőmérők nem decimális számot adnak celsius-ban, hanem valami olyan értéket vagy értékeket, amiből a szoftver számol nekünk vissza fokot valami alapján, ha két progi kis különbséget mutat azonos időpontban, az emiatt lehet, máshogy közelítenek vissza celsiusba.

(#17) heihachi válasza ultim (#1) üzenetére


heihachi
addikt

Ha most arra gondolsz, hogy nagyon alul mér, akkor szerintem nem. Nekem kb ugyan ilyenek a hőmérsékletek a nagy melegben.
Korábban tök szar volt a házon belüli légáramlás, az +10 fok procinak, +10 fok belső hőmérséklet. Kissé átalakítottam, most hűvösebb..
Szerintem ezek az értékek amiket mértél teljesen normálisak.

1800+ XP-ről váltottam, és először nekem is furcsa volt, hogy ilyen hideg :C

"Lehet a Shift 2 már realisztikusabb mint a valóság" by NOD

(#18) kundalin válasza Flashy (#11) üzenetére


kundalin
csendes tag

Sziasztok)
Megnéztem és kb 15fok a különbség a CPU és CPU diode között.(EVEREST)szerint.Tudtok valami MEGOLDÁST erre a problémára??Előre is köszz!!!!!!!(ASUS A7N8X ver.2.0

[Szerkesztve]

AMD FAN!!!!!!!

(#19) mr_ricsi válasza kundalin (#18) üzenetére


mr_ricsi
veterán

''Tudtok valami MEGOLDÁST erre a problémára??''
A procifoglalat közepéről kiforrasztod a termisztort, és teszel helyette egy ugyanolyan értékűt, csak hosszabb lábakkal, ami üzem közben hozzáér a proci aljához. Ezzel a különbség máris lecsökkent kb. a felére.

Vagy jobban hűtöd és kevésbé húzod a procit.


Van szoftveres megoldás is: del EVEREST.exe [enter] :)

[Szerkesztve]

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#20) kundalin válasza mr_ricsi (#19) üzenetére


kundalin
csendes tag

HI

Honnan vegyek másik Termisztort??Találnom kéne egy régebbi alaplapot és kiszedni!?Mennyire macerás ez a művelet?Mi van akkor,ha hibás vagy nem érintkezik amit beraktam?Alaplap se kép se hang??:))üdv

AMD FAN!!!!!!!

(#21) mr_ricsi válasza kundalin (#20) üzenetére


mr_ricsi
veterán

Bár a leírt megoldás működik, de nem gondoltam, hogy komolyan veszed!

Miért baj, hogy nem egyforma a kettő, amikor a CPUdiode a CPU belsejében a chip hőmérsékletét mutatja, a CPU pedig a CPU külsejéét (vagy a foglalat közepit)???

''Honnan vegyek másik Termisztort''
Elektronikai alkatrészboltban. (Kiveszed a régit, ellenállásmérővel leméred 25°C-on, és akkora értékűt kérsz.)
Egyébként a termisztor nem rokona Terminátornak, csupán egy alkatrész neve, ezért nem kell a nagy T az elejére! :)

''Mennyire macerás ez a művelet?''
Ha van szabályozható fűtésű pákád és megfelelő gyakorlatod, akkor semmi kihívást sem találsz benne. (2 forrasztás az egész)

''Mi van akkor,ha hibás vagy nem érintkezik amit beraktam?''
Lehetetlenül alacsony, vagy lehetetlenül magas hőmérsékletet jelez ki a biosod.

''Alaplap se kép se hang''
Ha elég ügyes vagy...

[Szerkesztve]

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#22) Flashy válasza mr_ricsi (#21) üzenetére


Flashy
veterán

kösz a komoly választ :) de azért ismételjük meg még egyszer hogy a műveletet inkább ne próbálja meg megcsinálni :)

(#23) kundalin válasza mr_ricsi (#21) üzenetére


kundalin
csendes tag

HI!

A feladaton vagyok!Nekifogtam..:))
Tetszett a hozzászólás!!:)))))
Remélem jó alacsonyra sikerül a hőfok:))

Köszönöm

AMD FAN!!!!!!!

(#24) Flashy válasza kundalin (#23) üzenetére


Flashy
veterán

ha alacsony hőfokot akarsz mérni akkor inkább tedd messzebb a hőmérőt :)

(#25) mr_ricsi válasza Flashy (#22) üzenetére


mr_ricsi
veterán

Szeretném kihangsúlyozni, hogy amit leírtam, az működik, valóban úgy van, és pl. az Abit KT133a-n gyárilag így van megoldva a hőmérő! Nem károsítja az alaplapot, stb.

Én csak értelmét nem látom, hogy Kundalin kolléga ezt megcsinálja, amikor van egy belső szondás hőmérséklet-adata (CPUdiode).

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#26) mr_ricsi válasza kundalin (#23) üzenetére


mr_ricsi
veterán

Írd ide, legyél szíves, hogy valójában nem fogod megcsinálni, (vagy legalább azt, hogy még éjszaka is pillanatforrasztót tartasz a párnád alatt), mert kölönben mindenki a torkomnak ugrik, hogy rábeszéltelek a hülyeségre! :Y




Majd küldök képet, hogy az Abiton hogyan van ;)

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#27) kundalin válasza mr_ricsi (#26) üzenetére


kundalin
csendes tag

Nem ugrottam neki végül.
Más megoldásra jutottam.
:)):DD
A CPU dióda jelzi a magasabb hőfokot,ami ha jól tudom a processzor belsejében található.Ezt a hőfokot jelzi a BIOS is,ha nem tévedek.
A a probléma magját a bios kijelzése képezte.
Sajnos ezen nem lehet segíteni csak jobb hűtéssel,amit megoldottam.
A procin azért már nem szeretnék experimentálni:)

Minden oke ,,

THX

AMD FAN!!!!!!!

(#28) Flashy válasza mr_ricsi (#25) üzenetére


Flashy
veterán

nekem KD7A van, és mindenhol csak 1 CPU értéket látok, nincs külön diode, Abit meg nem volt hajlandó rendesen elárulni hogy akkor ez most a diode akar-e lenni :)

(#29) kundalin válasza Flashy (#28) üzenetére


kundalin
csendes tag

HELLO,,

Everest proginak ki kéne jeleznie.
Nálam is kicsit furcsa a dolog,mert néha megjeleneik a cpu dióda hőmérséklete,aztán ujra eltűnik,,
ui:Hűtőbe kell tenni a pc házat:)

AMD FAN!!!!!!!

(#30) hefe


hefe
aktív tag

Hi. Mit kell figyelembe venni? A sima cpu hőfokot vagy a cpu diode hőfokot?

Lehetetlen, mint CON mappa a Windows-ban :D

(#31) Flashy válasza hefe (#30) üzenetére


Flashy
veterán

a dioda az a belseje, a sima az meg valahol alatta. szerinted?

(#32) Flashy válasza kundalin (#29) üzenetére


Flashy
veterán

nem jelzi. próbáltam régebbi verziót mert ajánlották, de az se. megkérdeztem Abit-ot de csak egy pdf-et küldtek a szenzor chip leírásával, amiből nem derül ki :D úgyhogy ennyi.

(#33) mr_ricsi válasza kundalin (#29) üzenetére


mr_ricsi
veterán

Kundalin & Flashy:

Elvileg mindkettőtök alaplapja a belső hőmérsékletet méri. (Akkor mégsem, ha a procifoglalat közepén megtaláljátok a thermaldiódát.) A biosban lévő termal-protectek viszont teljesen biztosan a CPUdiode-ról veszik a hőadatot. (Mindkettőtök alaplapjánál így van)


Kundalin:
Pár órás használat után menj be az alaplapod biosába, és jegyezd fel a két hőmérsékletet, és hogy a bios mit ír hozzájuk. (melyik a CPU)
Ezután lépj ki, bootolj be, és az Everestet nézd meg.
A biosos hőmérsékletek max. pár fokot változhattak, így be tudod azonosítani, hogy az Everest által mutatott 3 adatból 2 melyik, és hogy helyesen írja-e mellé, hogy MB(Case) vagy CPU.

Aztán hogy a 3. mit mér, mér-e egyáltalán valamit, azt kísérletezéssel lehet meghatározni. (A CPUdiode legalább 6 fokkal több kell legyen, mint a CPU, és ha a CPU-t terhelni kezded valami fűtőprogival, akkor gyorsabban kezd nőni az értéke.)

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#34) Ati9500


Ati9500
senior tag

1 apró hiba... proci felett lévő venti ne kifele szívjon hanem befele nyomja a friss levegőt!!!
-ez nagyon fontos!!!

(#35) L_ajos


L_ajos
őstag

Hol lehet kapni lézeres hőmérőt amivel ki lehet mérni a cuccot?:F

PSN felhasználó: Foxxika | Samsung S23 Ultra | Canon EOS 1300D Kit

(#36) [w] válasza L_ajos (#35) üzenetére


[w]
őstag

mr_ricsi: amd-kben mióta, melyik szériától van belső dióda (ha van)?

lézeres hőmérőt legutóbb ob*-ban láttam, de valszeg hasonszőrű társainál (pr*ktiker) is megtalálható.

cmdr PETER W. VOLKOV

(#37) mr_ricsi válasza [w] (#36) üzenetére


mr_ricsi
veterán

A Palomino magos XP-ktől kezdve.

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#38) mr_ricsi válasza Ati9500 (#34) üzenetére


mr_ricsi
veterán

''proci felett lévő venti ne kifele szívjon hanem befele nyomja a friss levegőt!!!
-ez nagyon fontos!!!''

Igen, valóban! Ez okvetlenül kell ahhoz, hogy a vinyó nagy biztonsággal megsüljön. :Y

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#39) Flashy válasza mr_ricsi (#33) üzenetére


Flashy
veterán

rendben. akkor nekem csak a dioda értékem van, mást nem ír ki CPU-hoz csak dióda. mondjuk a hőmérséklete tényleg olyan, ami ha nem a dióda lenne hanem a proci alatt, akkor már füstjelekkel írnám ezt a hozzászólást :)

(#40) kundalin válasza Flashy (#39) üzenetére


kundalin
csendes tag

Hello.

Milyen alaplap, és procid van?

AMD FAN!!!!!!!

(#41) Flashy válasza kundalin (#40) üzenetére


Flashy
veterán

Abit KD7A, benne 2400+TBred

(#42) kundalin válasza Flashy (#41) üzenetére


kundalin
csendes tag

Milyen hőtartományba mozog az alaplapod és a procid??Milyen ventid van?
Nekem az a meglátásom, hogy a cpu dióda,ami a prociban helyezkedik el és a szimplán cpu pedig az alaplapi termisztor.
Asus A7N8X alaplapomnál is furcsán jelentkezik a hőmérséklet Everest ver.1.10.106.A cpu dióda hőmérséklete pár másodpercig előbukkan,azután ujra eltünik.
Nálam a különbség a két szenzor között kb15 fok.Érdekelne ,hogy kinek mennyi szokott lenni ez a különbség??

Üdv

[Szerkesztve]

AMD FAN!!!!!!!

(#43) mr_ricsi válasza Flashy (#41) üzenetére


mr_ricsi
veterán

''Abit KD7A''
Ez -ugye- a KT400-as lapjuk. A biosban lévő venti fordulatszám szabályzót Te használod?

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#44) Flashy válasza mr_ricsi (#43) üzenetére


Flashy
veterán

aha, KT400A. nem használom, örülök hogy full sebességen nem sült meg a proci pár hete :) FalconrockII, nyitott ház (rossz a szellőzése és nincsenek ventihelyek)
normál időjárásnál nem megy fel 60 fokig terhelve, idlében cpuidlével együtt akár 45 alá is lemehet. pár hete a 70-et rezegtette játék közben.
tapogatás alapján a hőmérő jól mérhet. mint írtam, nekem minden program csak 1 CPU hőt ír, 45 fok alatt fogható, 60 körül már éget a borda.

(#45) mr_ricsi válasza Flashy (#44) üzenetére


mr_ricsi
veterán

Nálam KV7, TB1700+, FalconII, zárt ház, hátul +2db 8cm-es venti, és 43-44°C-os a proci. (5-6°C-kal mutat többet, mint a CPU foglalatban mérő Epoxnál ugyanez a konfig.)

Igazából még nem hajkurászom, mert ideiglenesen egy Vargánya táp van most benne, és jobb nem kísérteni a sorsot...

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#46) Pyro


Pyro
csendes tag

Üdv! tud valaki egy oldalt ahol össze van gyűjtve melyik alaplap mennyit csal a fokokal? nekem MSI Max2 FISR-em van és a 2400-as P4-em 30fokos szobában 50fok körül mozog terhelés nélkül. Ez aggaszt! agyatok véleményt. :F




[Szerkesztve]

[Szerkesztve]

[Szerkesztve]

"...téged még a Bushmanok is kitagadnának..."

(#47) mr_ricsi válasza Pyro (#46) üzenetére


mr_ricsi
veterán

A P4-ben van belső hővédelem, ezért ha magas lenne, sem lenne károd belőle, max. lefagy a gép.

És az 50 fok sem ad okot aggodalomra, főként, ha gyári hűtővel ilyen.

Megaztán: az is köztudott, hogy az Intel procik nagyon melexenek! :C

Sokkal kellemesebb úgy hibát keresni, ha tudod, hogy másban kell!

(#48) Pyro válasza mr_ricsi (#47) üzenetére


Pyro
csendes tag

tudok a hővédelemről de akkor is barátságosabb nekem ha hideg. ha pentium melegszik mit csinál az AMD?

"...téged még a Bushmanok is kitagadnának..."

(#49) Pyro válasza mr_ricsi (#47) üzenetére


Pyro
csendes tag

Tulajdonképpen hol mérnek az alaplapok proci hőt? A magban van, vagy a foglalat körül?



[Szerkesztve]

"...téged még a Bushmanok is kitagadnának..."

(#50) kundalin válasza Pyro (#46) üzenetére


kundalin
csendes tag

Pyro

A szokványos dolgokat tudom ajánlani:

- Hűtőpaszta csréje

- H.borda portalanítása

- Jobb cooler(ha a többi nem segít

- És végső esetben JOBB PROCI!:)) ((AMD))!!

AMD FAN!!!!!!!

Útvonal

Fórumok  »  Processzorok, tuning  »  Csal a cpu szenzora? (téma lezárva)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.