Hirdetés

2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  PC játékok  »  Crusader Kings II

Hozzászólások

(#1) McCartman


McCartman
senior tag

Február 14-én jelent meg a Crusader Kings folytatása, amely a Paradox Interactive történelmi stratégiai játékainak sorában a középkori, feudális Európát hivatott feldolgozni. Ha valaki nem ismerné az első részt, leginkább úgy lehetne leírni, mint a Mount&Blade és az Europa Universalis keresztezése. Hiszen nem kvázi országokat, hanem karaktereket és rajtuk keresztül dinasztiákat irányíthatunk akik földdel, címekkel rendelkeznek. Mindezt az EU játékokhoz hasonló környezetben és időkeretben tehetjük, a játék több évszázadot ölel fel.

PCDome ismertető

Trailers: (fotórealisztikus grafikával , must see :DDD )

Crusader Kings II - Seven Deadly Sins: Wroth
Crusader Kings II - Seven Deadly Sins: Lust
Crusader Kings II - Seven Deadly Sins: Envy
Crusader Kings II - Seven Deadly Sins: Pride
Crusader Kings II - Seven Deadly Sins: Sloth
Crusader Kings II - Seven Deadly Sins: Greed

[ Szerkesztve ]

Pentium I @233 Mhz MMX ; 96 Mbyte EDO RAM ; Voodoo 1 4 Mbyte ; 3,2 Gbyte Maxtor UDMA 66

(#2) McCartman válasza McCartman (#1) üzenetére


McCartman
senior tag

látom nem valami népszerűek a Paradox játékai ezen a fórumon , mondjuk azt nem értem miért.
senki sem szereti a stratégiákat ami esetleg az agyat is megdolgoztatná?
ébresztő , van élet a béefhármon és a wowon túl is emberek.

[ Szerkesztve ]

Pentium I @233 Mhz MMX ; 96 Mbyte EDO RAM ; Voodoo 1 4 Mbyte ; 3,2 Gbyte Maxtor UDMA 66

(#3) Antonius1978 válasza McCartman (#2) üzenetére


Antonius1978
addikt

En ismerem, es imadom is oket :)
Foleg a Hearts of Iron sorozat fogott meg, jo volt igy vagy ugy csonka Magyarorszagot egeszben latni, majd elfoglalni majdnem az egesz Europat es a Szovjetunio 2/3-at, valamint atomhatalom lenni :)

Epp a tegnap jatszodtam kb 5-6 orat a CK 2-vel, egyelore meg csak bamultam ki a fejembol, hogy mit is kell csinalni, ugyanis egybol belecsaptam a kozepebe, nem jatszodtam az oktato resszel.
Magyarorszagot valasztottam, temesi grofkent kezdtem 2 tartomannyal, aztan csak 1 maradt, a temesi, mert a masikat a masik fiam orokolte.
Probalgattam a diplomaciat, oktatast meg egyeb dolgokat, kis haborut, de nem tiszta hogy mit hogyan kell csinalni, ma azt hiszem sor kerul az oktatoresz vegigjatszasara.

(#4) BMWFan


BMWFan
aktív tag

(#5) wednesday


wednesday
őstag

Nagyon jó játéknak tűnik, igazi agyalós, taktikázós, rengeteg lehetőség van benne. A kiismerése sem egy egyszerű és gyors folyamat, azt már most tapasztalom. :P

Aki szereti az igazán összetett, lassú játékmenetű és szürke állományt megdolgoztató stratégiai játékokat, annak ez egy nagy kincs.

(#6) wednesday


wednesday
őstag

Néhány próbajáték után már kezdek belerázódni a dolgokba. Ez a játék hatalmas, nagyon visszaadja a középkori hangulatot és légkört. :R Dinasztiák, trónharcok, titulusok, cselszövések, hűbéri rendszer, vallás, kultúra stb. A casus belli-re szükségünk van, egy háborúhoz. Nem támadhatunk meg csak azt, akit akarunk.

Most Svédország királyaként kezdtem el egy játékot (magyart, majd akkor ha már megvan a rutin).

Első lépésem az volt, hogy megpróbáltam valamilyen módon leszámolni a pogány sógorral, veszélyesnek ítéletem a csak félig keresztény országra (sok a pogány előkelőség is). Választó fejedelem is volt. Az ország törvényein is változtatni akartam, (választó fejedelmek, hűbéresek korlátlan hatalma). Ebbe a játékba körültekintően kell eljárni sok helyzetben, ha nem akarjuk, hogy az uralmunk veszélybe kerüljön. Sokszor nyíltan nem is lehet fellépni, vagy nagyon nem tanácsos. A dánok szövetségét kerestem, házassággal. Jól jön ha be tudom őket hívni nagyobb baj történik. A korona törvényen változtattam, kicsit korlátoztam a hűbéresek hatalmát. Egyéb intézkedésekkel próbáltam a nyulat kiugrasztani, így nem sokkal rá a sógor fegyverrel felkelt. Ez már nyílt felségárulás, úgyhogy jöhet a leszámolás (persze ha én nyerek). Le is vertem a felkelést a bűnös tömlöcbe került, hercegi címtől megfosztottam. Sajnos a csatában meghalt az első szülött fiú, így a 3. szülött fiút jelöltem utódnak (alkalmasabbnak érzem az uralkodása a tulajdonságai és tudása alapján, mint a másodikat). Úgyhogy a választó fejedelemség most jól jött. A Primogenitúra bevezetése most elhalasztva. Persze ilyenkor a másodszülött elégedetlen.

Nem sokkal később ismét felkelés tört ki ellenem, 5 pogány vezető is fegyvert fogott. Szerencsére egyesével vertem le őket, nem tudták seregeiket egyesíteni. Ez után sokkal szilárdabb volt az ország vezetése. A birtokokat hűséges(ebb) keresztény vazallusok kapták, a térítést is elkezdtem az északi területeken. Az ország területét is tudtam növelni újabb pogány területek meghódításával. A hírszerzőm kiderítette, hogy a másod szülött fiú szervezkedik, így tömlöcbe került.

Mind ez alatt teltek az évtizedek az uralkodó meghalt, a 3. szülött vette át a hatalmat. Egyenlőre 2 lány született. Primogenitúrát még mindig nem vezetem be. Egyenlőre az unokaöcsi (a bebörtönzött fia) van megnevezve utódnak, jók a tulajdonságai. De ha lesz fiú még változhat a dolog. Korona törvényen ismét szigorítottam, nemesek kötelezően kiállítják seregeik egy részét, nem háborúzhatnak egymás ellen és a hitetlenek földjét most már negatív megítélés nélkül elkobozhatom. Történt is 2 újabb lázadás, de hamar levertem. A lázadások következtében a birtokokat is átszerveztem. A királyi birtokok nagy részét egy tömbbe helyezem el, így könnyebb csoportosítani az erőimet. A vazallusok területeit meg szétszórom és beékelem a többi területem közé. Így könnyen ellenőrzésem alatt tarthatom őket (nem tudnak egyesülni olyan könnyen és én is hamar a földjeikre érek ha kell). Van kis elégedetlenség ellenem, de uralom a helyzetet. 3 hercegi címem is van (választó fejedelemként túl nagy a hatalmam), amit nem néznek jó szemmel, meg a korlátozásokat.

Na majd folytatom. Remélem nem csak magammal fogok itt beszélgetni, tényleg csak ajánlani tudom ezt a játékot. Kellően összetett és "agyalós". :K

(#7) wednesday


wednesday
őstag

Na megszületett a 4. lány után végre a fiú. Csak üröm az örömben, hogy szegény "tompa" képességű, tehát minden ismeretre -3 pont kezdetnek. Persze ahogy felnő sok tulajdonságot magára szedhet (sok múlik a mentoron), de ez akkor se tetszik. :W Pedig nagyon jók voltak a szülők tulajdonságai, tehetséges lángelmék voltak (lányok jó képességűek). Na mind1 ez van. :P

Most vagy hagyom az unokaöcsinek a trónt, vagy kiharcolom a fiúnak. Végül is ebbe a játékba a vérvonal a lényeg. Ha kihal a házunk akkor ér véget a játék, ezt kell kerülni. Lehet az unokaöcs jobb király lenne.

(#8) wednesday


wednesday
őstag

A király most 53 éves. Meggondoltam magam, az első szülött lányt jelölöm a trónra. Így az unokaöcsit kell majd kicseleznem. Lehet nem lesz zökkenőmentes a trónváltás. Külpolitikai események is zajlanak rendesen.

Ugye norvég koronaherceghez adtam a lányomat (mind a kettőt más herceghez). Most Norvégiába trónviszály van. Ugyanis nem a koronaherceg lett az uralkodó hanem a legidősebb lány lett a királynő. Úgyhogy kitört a testvérháború és ebbe én is beavatkoztam, a vőt támogatva. A másik vőt bebörtönözték. Csak nem egyszerű a háború, a norvég királynő a dánoktól kért segítséget, így eléggé elhúzódnak a harcok, rendesen lekötik az erőforrásaimat (6 éve tart a viszály).

Közben párhozamosan paraszt felkelések is zajlanak az északi területeken (gyak. pogány lázadások). Azokat is folyamatosan le kell vernem. Térítem a népet és már 3 püspökséget is alapítottam ezeken a területeken.

Közbe a vazallusok is zúgolódnak, túl sok hercegi cím mait (de egyszerűen nem fogom átjátszani kevésbé megbízható embereknek), a seregek összehívása miatt is. A rokonságot is figyelni kell, sokaknak nem fog tetszeni, az utódlás.

Az uralkodás egy küzdelmes nehéz folyamat. :D

(#9) wednesday


wednesday
őstag

A hercegnő trónra kerülése után az első 10 év szakadatlan háborúskodással telt. Nagy volt az elégedetlenség. Lappföldre vezettem hadjáratot a pogány finnek ellen (presztízs növelés céljából, jól jöhet egy új uralkodónak a tekintély növekedés). Erre már nem is tudom mikor a pápa kiátkozta a királynőt. :Y

Na innentől nehezebbé vált a helyzet (-30 megítélés a kiátkozottnak). Párhuzamosan harcoltam a pogány finnek ellen (nagy szerencse, hogy a norvég királynő besegített), közbe egy hercegi és grófi lázadást is levertem, és végül egy parasztlázadást is. Zsoldos sereget is fel kellett fogadnom, ami drága mulatság volt (ugye ilyenkor apad a kincstár, a másra szánt pénzt háborúra kell költeni).
Két cselszövést is leleplezett a hírszerzőm, ők is börtönbe kerültek. Közben nem csak fegyverrel próbáltam a helyzeten javítani. A kancellár diplomáciai küldetéseken több területen is szerzett jó megítélést a grófoknál az országon belül (+25). Birtok és címek adományozása stb. A finn területek kis részének meghódítása után (nagyrészt a norvégoké) bűnbocsánatot kértem és kaptam (persze nem ingyen) a pápától. Úgyhogy az uralkodás 12. évében sikerült konszolidálni a helyzetet.

Nem mellékesen a német-római császár a királynő férje (matrilineáris házasság). Született 4 gyerek a házasságból, 3 fiú 1 lány. Sikerült a 2 idősebb fiúnak hercegi címet adományozni, a legidősebb a trón várományosa. Vannak még ellenlábasok az országban, de ismét uralom a helyzetet. Már nem jelentenek komoly veszélyt (amíg a királynő él). :U

[ Szerkesztve ]

(#10) wednesday válasza wednesday (#8) üzenetére


wednesday
őstag

Igen, közben az lemaradt, hogy a norvég trónviszály kedvezőtlenül alakult. Gyakorlatilag a háború megnyerése küszöbén (sikeres csaták és ostromok) tisztázatlan körülmények között 31 évesen meghalt a vő, így a követelése is sírba szállt. :U

Így kb 8 évnyi vérrontás után maradt az eredeti felállás a norvég trónon. Nem kicsit voltam ideges, ez a háború sok áldozatot követelt a semmiért. :O

(#11) wednesday


wednesday
őstag

A királynő 76 éves koráig uralkodott.
A fiú viszont a német-római császárnak is megválasztották, így a nyakamba szakadt egy hatalmas birodalom. :Y

Német-római császár, Itália és Svédország királya, Köln, Lombardia, Bergslagen, Vastergötland hercege a grófságokat már fel se sorolom. 450 területet ellenőrzök, 74 hűbéres köztük 2 király és 22 herceg. Hát ez kihívás lesz ekkora birodalmat átlátni. :P
Természetesen mind a három királyságba mások a törvények, arra is figyelni kell.
A bajor herceggel már háborúban állok. Túl sok saját területtel is rendelkezem, azokból is át kell majd ruháznom.

(#12) #79621120


#79621120
törölt tag

Mennyi DLC-t akarnak még hozzá kiadni ? :U

(#13) dani1022


dani1022
csendes tag

Sziasztok, szeretnék lanon játszani a Crusader King II játékkal, csak sehol nem találok embert, aki szeretne vele játszani itt keressen meg, köszönöm: https://www.facebook.com/Dangesz

(#14) pengwin válasza McCartman (#1) üzenetére


pengwin
addikt

Crusader Kings II - Seven Deadly Sins: Piracy

Kár, hogy ilyen kihalt ez a topic, kedvenc játékom.

[ Szerkesztve ]

Üdv, pengwin

(#15) wednesday válasza pengwin (#14) üzenetére


wednesday
őstag

Én is szeretem. :) Csak sajnos tényleg kevés játékos lehet, vagy nem itt beszélik meg a dolgokat. Pedig a Paradox stratégiák egész jók. EU IV-nek ph-n nincs is topikja.

Ha valakinek van jó története vagy kérdése, az azért írjon nyugodtam ide. Szívesen olvasgatok akár történeteket is kivel mi történt.

(#16) pengwin válasza wednesday (#15) üzenetére


pengwin
addikt

A paradoxos fórum egyáltalán nem kihalt, vannak nagyon jó modok is hozzá, és jók voltak a DLC-k amik kijöttek hozzá.
Már lehet bizonyos köztársaságok patrícius családjaival játszani.
Lehet mohamedán, pogány, karaktert választani, a térkép kibővült Indiával és Közép-Ázsiával...

Foglaltam már hont, ami után Árpád sikeresen elfoglalta Nagy-Morvaországot, meghódította a horvátokat, majd a fia lerohanta a gyengélkedő Bizánci Birodalom európai felét.
Azért elővigyázatosságból elkezdődött a déli végvárvonal kiépítése a Boszporusz-Dardanellák vonalon... ;]

Üdv, pengwin

(#17) wednesday válasza pengwin (#16) üzenetére


wednesday
őstag

Ha ott lett volna a valóságban is a végvárvonal, akkor azt hiszen nem lett volna itt gond. ;]

Mikor én játszottam anno magyarokkal Bizánc nagyon erős maradt. Az első számú hatalmak között volt mindig, katonai ereje általában a legnagyobb volt. Nehéz volt bármint is kezdeni vele. Lehet ott követtem el anno a hibát, hogy az elején 2x is nagy erőkkel segítettem Bizáncot. Nem akartam, hogy túl hamar bedarálják és valami erős muszlim ellenfél keveredjen az "előszobába".

Csak lestem az alkalmat, hogy mikor tudok éppen betámadni egy területet, mikor nagyon el folt foglalva máshol + annyi pénzem volt, hogy nagyszámú zsoldos sereget tudjak felfogadni. De azt is csak rövid időre. Nagyon ki kellett számítani a hadüzenet idején, a zsoldosok felfogadásának idejét stb.

(#18) pengwin válasza wednesday (#17) üzenetére


pengwin
addikt

az Old Gods DLC-vel 867-ben is kezdhetsz... én onnantól kezdve kb 900-910-re bedaráltam Bizáncot. csak ugye honfoglalás befejeztekor kapsz egy nagy rakat ingyenhadsereget (mint amilyen Hódító Vilmosnak van az 1066-os kezdéskor)... úgy meg igazából nem nehéz.
Közben viszont csak a kihívás kedvéért áttértem a pogány valláról a kopt kereszténységre... your own personal Jesus! (a vallás feje a kopt pápa, aki a játékban hercegi rangban van, csak egy kis szerencse kellett volna, hogy letegye a hűbéri esküt miután Alexandriából asszem Vácra költöztettem)
Viszont a nem keresztény szomszédság nagy előny, mivel úgy a vallási különbségek kimeríthetetlen casus belli-t szolgáltatnak, és még a pápa is szeretni fog.

Üdv, pengwin

(#19) wednesday válasza pengwin (#18) üzenetére


wednesday
őstag

Tényleg, amíg ott nem foglalunk hont a Kárpát-medencében, bármekkora területet behúzhatunk?

Honfoglalás után jön a még sereg? Nem úgy van, hogy a kezdősereg elég nagy, hogy viszonylag zökkenőmentesen lehessen bejönni?

(#20) pengwin válasza wednesday (#19) üzenetére


pengwin
addikt

Van egy 6-10 ezres kezdősereg, ami alapból nem gyenge, azzal lehet foglalni a hont... ehhez jön még a rendes sereg, amit a birtokaidról állítasz ki.
Amint a Kárpát-medencében letelepedsz, kapsz egy 15-40 ezres sereget, csak hogy lehessen kalandozni. :DD

Üdv, pengwin

(#21) wednesday válasza pengwin (#20) üzenetére


wednesday
őstag

És ez a sereg megmarad, ha áttérünk a kereszténységre (vagy valamelyik nem pogány hitre)?

Mert ugye logikus, hogy nagy sereggel tudunk kalandozni, meg tudunk védekezni ha bekapunk egy keresztes inváziót, ha elege van belőlünk a nyugatnak. De a letelepedésnél már a szabad emberek többsége már nem katonáskodik, elvileg.

Meg gondolom, ha a sereg jó része odavész azt nem könnyű pótolni már.

(#22) pengwin válasza wednesday (#21) üzenetére


pengwin
addikt

Megmarad a sereg a kereszténységre áttérés után is, de szépen lassan el fog olvadni, mivel a Keleti Frank Kir. és a Bizánci birodalom közé települsz be. Ha a gép van a magyarokkal, akkor arra elég, hogy megvédje Magyarországot.
A letelepedés csak annyit jelent, hogy a játék kezdetén egy "Kingdom of Magyars"-nak hívott törzsi címed van (nem lehetnek de iure vazallusai, akkor sem ha 100 évig ural egy hercegséget). Amint elfoglalsz elég területet a Kárpát-medencében, a decision-ök között felugrik, hogy "Magyarország megalapítása": kárpát medencében minden hozzád tartozó tartomány asszimilálódik, törzsi cím cserélődik a magyar királyira, sereg összegyűlik Pesten, viszont a Kárpátoktól keletre elvesztesz minden területet, és a magyar kultúra eltűnik Etelközből, a helyére besenyők és oroszok kerülnek (bár ez utóbbi kitrükközhető ha előtte függetleníted ezeket a területeket)

Üdv, pengwin

(#23) wednesday válasza pengwin (#22) üzenetére


wednesday
őstag

Akkor lényegesen egyszerűbb 867-be kezdeni, mint 1066-ba. :)

A játékomban nagyon féltem a mongol inváziótól, de az elmaradt. Valahogy elterelődtek, elakadtak, el voltak mással foglalva.

Majd az EUIV-el akarok megismerkedni, egy EU-s játékkal sem játszottam még. És ránézésre sokkal összetettebb, mint a CK2.

(#24) pengwin válasza wednesday (#23) üzenetére


pengwin
addikt

nem olyan egyszerű a 867-es kezdés sem... ha pogányként belekötsz a szétszakadt Karoling Birodalomba és kapod a nyakadba az összes Karoling részkirályság hadseregét... ami mindenféle épület nélkül simán 20-30 ezres...

Remélem valamelyik következő játékukban csinálnak már valamit az AI-val, mert nagyon idegesít, hogy a feljebb állított nehézségi szint csak annyit jelent, hogy negatívan módosítja az országod fontosabb stat-jait, ahelyett, hogy a gép jobban játszana.

EU4 nekem megvan, Steam-en volt valami 50 vagy 66%-os akció. Szerintem a CK2 jóval összetettebb, mivel EU4-ből gyakorlatilag kikerül a szerepjátékos rész. CK2-ben nekem a családmenedzsment volt a legnehezebb.

EU sorozat nekem sokkal kisebb kihívás volt, pl. még EU3-ban volt szép gyarmatbirodalmam Tűzföldtől Alaszkáig és a Mississippiig... Navarrával. ;]
Meg volt egy magyar királyom, aki mellékállásban Német-Római Császárként ügyködött, és mikor a birodalom már majdnem teljesen központosítva lett, megörökölte francia trónt is... csak úgy. mert volt egy királyi házasság, amikor kihalt a helyi dinasztia. Mindezt még jó pár évtizeddel 1700 előtt.

Üdv, pengwin

(#25) pengwin válasza wednesday (#23) üzenetére


pengwin
addikt

meg add hozzá, hogy honfoglalás után még kb. 20 év, mire a magyarországi birtokok normális mennyiségű katonát tudnak besorozni. Általában olyan 1-2 ezer ember jön össze az elején, mert minden báróságon rajta van a friss hódítás jelző...

Üdv, pengwin

(#26) pengwin válasza wednesday (#23) üzenetére


pengwin
addikt

903 Szeptember 27.

De kicsit már unom Európát, szóval azt hiszem váltani fogok erre.

[ Szerkesztve ]

Üdv, pengwin

(#27) wednesday válasza pengwin (#26) üzenetére


wednesday
őstag

Akkor te jól ismered az EU sorozatot is. Nekem az még újdonság erejével hat. Lehet azért mondom, hogy CK2 egyszerűbb, mert már ismerem. Igen, CK2-ben az urakodóház, nemesi ház, menedzselésére épül a játék, EU-nál meg országra.

És pont az okozza a nehézséget (a gyengébb angol tudásom mellett), hogy hirtelen nem tudom, mi mire való. Mégha a leírást értem is, a hatásai nem ismertek még előttem. Mennyi katonát állítsak ki, hogy osszam el a pénzeket, békében vegyem e jobban vissza a csúszkát, a flottánál is? A kereskedelemhez hogyan kell hozzáállni stb.

A kibővített békerendszer is első látásra jobb (aztán, hogy játékban milyen érdemi hatása lesz más kérdés). Jobban teszik, hogy több féle feltétel van, nemcsak mint CK2-ben, hogy győzelem, semleges béke, megadás. Lehet egyezkedni dolgokról.

Ez valami mod? Trónok harca lenne?

[ Szerkesztve ]

(#28) pengwin válasza wednesday (#27) üzenetére


pengwin
addikt

a békerendszere jobb, de emberi játékos nagyon vissza tud vele élni gép ellen (értéktelen dolgokat ajánlasz fel, pl. elfogadod, hogy kikaptál)
katonából általában az a jó, ha a support limiteden vagy kicsivel alatta vagy, háború elõtt pedig hagyod, hogy az emberi-erõforrás tartalék feltöltõdjön.
ha nincsenek lázadozó tartományaid és a hadsereged ezredei meg a flotta hajói 100%-os létszámon/állapotban vannak, akkor le lehet vinni békeidõben a fenntartási csúszkát. ilyenkor a csapatok harci morálja a béka feneke alá megy, valamint lassabban vagy egyáltalán nem kapnak erõsítést. háború elõtt 2-3 hónappal feljebb kell vinni a finanszírozást, hogy a hadsereg munkára-harcra kész legyen
költségvetésnél meg országfüggõ, hogy mire kell költeni pl. Angliával, Portugáliával vagy Velencével flottafejlesztés + kereskedelem, Magyarországgal praktikusabb a hadsereget fejleszteni. a kormányzati fejlesztés meg mindenkinek kötelezõ, mert az nyitja ki a "National Idea" helyeket, amik óriási bónuszokat adhatnak (+50% flotta vagy hadsereg méret, +0,5 morál, +10% adó, stb...)

[ Szerkesztve ]

Üdv, pengwin

(#29) wednesday válasza pengwin (#28) üzenetére


wednesday
őstag

Köszi a kezdő leírást. :) Itt is kelleni fog jó pár próba játék, mint CK2-nél, hogy képben legyen az ember.

A HOI3-at is próbáltam, az is tetszik. Bár egy idő után manuálisan mozgatni és "kötözgetni" az egységeket a hierarchiában...elég pepecselős. Automatának meg szerintem nem sok értelme van, ne a gép játsszon már, hanem a játékos, aki jobban is boldogulhat.

(#30) wednesday válasza pengwin (#28) üzenetére


wednesday
őstag

Ja igen, ha mondjuk kereskedő állammal kezdek pl: Portugália. Akkor a flotta finanszírozása nem csak a hadihajókra van hatással, hanem a kereskedőkre is?

Mert ha itt viszem le a csúszkát a morálon kívül a "Light Ship Trade Power" egyre rosszabb %-os arányt mutat. Magyarán csak a hadsereg fenntartással lehet babrálni ha tengeri hatalom akarunk lenni? Vagy ennek is lehet arany közép útja?

[ Szerkesztve ]

(#31) pengwin válasza wednesday (#30) üzenetére


pengwin
addikt

Bocsi, kicsit megkésve válaszolok, remélem elolvasod.
A kereskedelmet alapjaiban nem befolyásolja, hogy mennyit költesz flottára, de van egy bónusz, ami attól függ, hogy mennyi "Light Ship"-ed van. Na az lejjebb mehet.
A flotta fenntartása elég költséges, de ha alacsony morállal elkapja a flottádat az ellenfél, akkor megsemmisül, sőt, akár el is foghatják a hajóidat, a pótlásuk meg nagyon idő- és pénzigényes. vagyis a flottánál nem érdemes csak az abszolút minimumot költeni.

Üdv, pengwin

(#32) wednesday válasza pengwin (#31) üzenetére


wednesday
őstag

Köszi. :)

(#33) woryz


woryz
senior tag

Hátha feléled kicsit ez a topic. :)
Megvásároltam én is ezt a játékot, van valami tanácsotok egy kezdőnek? Magyarítás van hozzá? Elég komplexnek tűnik... :C

(#34) woryz


woryz
senior tag

Megkérdezem, hátha nézi még valaki ezt a topicot. :)

Mitől van az, hogy van négy gyerekem - 3 fiú: 15; 11; és 0 éves valamint egy 5 éves lány, és a 0 éves az örökösöm... Nem is tudom átállítani...

(#35) wednesday válasza woryz (#33) üzenetére


wednesday
őstag

Nem egy gyakran látogatott topic, sajnos. :)

A másik nagy kedvencemnek az EUIV-nek nincs is topic-ja.

Gondolom azóta már belerázódtál a játékba.

(#36) woryz válasza wednesday (#35) üzenetére


woryz
senior tag

Most vettem csak észre, hogy történt mozgás a topicban. :))) Egy francokat, nekem ez túl bonyolult, és az angolom meg gyenge hozzá... Próbáltam keresni hozzá magyarítást (mondjuk nem túl intenzíven), hátha segít. :)

Én a HoI3 után kerestem volna egy játékot addig amíg nem jön ki a HoI4 és / vagy egy stabilabb BICE a háromhoz...

(#37) woryz válasza wednesday (#35) üzenetére


woryz
senior tag

Azóta se rázódtam bele, mondjuk hanyagoltam is a játékot. Várom a magyarítást, mert azzal hátha komfortosabb lesz / lenne a sok tutorialt / leírást olvasgatni.

EUIV is megvan, de nem vittem túlzásba azt sem. :)

(#38) Antonius1978 válasza woryz (#37) üzenetére


Antonius1978
addikt

Szia, mintha a WOT topicban lattalak volna.
Nem tudom hogy a jatekhoz keszult-e magyaritas, de engem is erdekelne, habar jol tudok angolul.
Utoljara amikor jatszodtam, azt hiszem, hogy elertem a legfelsobb ponterteket, 3 orszagnak voltam kiralya - Magyar,Horvat, Lengyelorszagnak, es a Karpatia birodalom csaszara, ez utobbit csak a kiegeszitokben tudod csinalni, a birodalom cimere III Bela oroszlanos cimerpajzsa.

Ez az EUIV az micsoda ?

(#39) woryz válasza Antonius1978 (#38) üzenetére


woryz
senior tag

Láthattál ott, szoktam ott rinyálni... :B

Én nagyon elakadtam az elején, kétszer futottam neki, egyszer kihalt a dinasztiám örökös nélkül (még a honfoglalás se volt meg - azszem az Old God DLC miatt korábban kezdődik a game) másodszor meg szaporák voltak mint a nyulak és nem tudtam követni őket. :)
Hogy kell ezt a házasságot csinálni? Próbáltam, hogy a vallás legyen azonos, meg jó legyen a megítélés (nem emléxem pontosan milyen szót használ rá a program). Van valami tanácsod kezdőknek? Mire kell nagyon figyelni az elején? Gondolom, nem jó, ha mindjárt megpróbálok elfoglalni annyi területet, amennyit csak lehet... Meg valahogy a kereszténység felvétele se feltétlenül jó az elején...

EUIV - Europa Universalis IV

[ Szerkesztve ]

(#40) Antonius1978 válasza woryz (#39) üzenetére


Antonius1978
addikt

Mi a neved a tankban ? Nekem ugyanez.
Ami a jatekot illeti, majusban miutan befejeztem a normal jatekot, gondoltam kiprobalom a honfoglalast, 1 kicsit jatszodtam, masnap meg kijottem Angliaba, ugyhogy a honfoglalasrol nem tudok nyilatkozni.

A normal jatekban, ha Magyarorszaggal kezdesz 1066-ban vagy mikor, akkor erdemes osszegyujteni az elejen egy sereget, nemi zsoldos haddal megfejelve, es keresztes haborut inditani a Havasalfoldi, de inkabb a Moldvai terulet ellen, be tudsz foglalni jopar megyet, de nem lehet hosszu kotelre hagyni, mert Bizanc is terjeszkedik, es ha nem sietsz, elhappolja eloled a teruleteket.Van meg egy csel, amit alkalmazni szoktam penzszerzesre, majd legkozelebb arrol is irok.

(#41) woryz válasza Antonius1978 (#40) üzenetére


woryz
senior tag

Nekem is, ez a nevem. :)

És hogy vannak az építések, meg térítések? Meg a vazallus rendszer? Én most lehetek királlyal is, meg nemessel?

(#42) Antonius1978 válasza woryz (#41) üzenetére


Antonius1978
addikt

Majd felveszlek havernak a tankban, es ha megyunk szakaszban, akkor tudunk eloben beszelgetni a Crusader Knights-rol.Raneztem a statodra, ugy tunik inkabb a tuzer szakmaban jeleskedsz, az nem is baj, mert jo egy tamogato a hatterbol :D

Az epiteshez tobb dolog szukseges, ugymint legeloszor penz, aztan tudomany - ertsd : rendelkezned kell a technologiaval, pl az elejen nem tudsz mondjuk 5-os szintu varfalakat epiteni, mert az az idok folyaman kutatodik ki, a kiraly kepessegebol es egy rakas egyeb dologbol, pl a kiralyi tanacs tagjainak es egyeb tenyezoknek az egyvelegebol.
Egy megyeben altalaban egy var, egy varos es egy apatsag all.Ha van meg szabad beepitheto terulet, akkor meg tudsz epiteni vagy egy varat, vagy egy varost, vagy egy apatsagot.Tehat negy telepulesed lesz az adott megyeben.A magyar kiralysagban nincs olyan megye, hova 5 vagy 6 telepulest epithetnel, ilyet csak elfoglalni tudsz,altalaban 5 telepules a legtobb amit foglalassal tudsz szerezni, pl a nemet csaszarsag, vagy Bizanc kozpontja Konstantinapoly az 6 vagy esetleg 8 telepulesbol all, ha jol emlekszem.
En altalaban varat szoktam emelni a beepitheto teruletu megyeben, mert ha sok fiad szuletik, adnod kell nekik cimet meg foldbirtokot, ekkor megteszed az adott var barojanak, azaz nekiadod a varat, es maris letudtad a gondot a nyakadrol.Az elejen.Mert kesobb annyi leszarmazottad lesz, es mar foglaltak a foldbirtokok, hogy ez majd gondot okoz.Persze lesznek lazadasok is elobb-utobb, ekkor a bunos uraktol elkobozhatod a foldbirtokukat, es atadhatod annak aki huseges hozzad.Ehhez az kell, hogy gyozz, valamint az orszag torvenyei meg kell engedjek az elkobzast.

A terites az elmeletileg magatol folyik, de ha nagyon akarsz mondjuk ortodoxokat katolicizalni, akkor a kiralyi tanacs kaplan beosztasu tagjat elkuldheted az adott teruletre/megyebe, hogy jelenlete fokozza az eroszakos atteritest.Ehhez ki kell valasztani neki a kuldetest.

A vazallusi rendszer, az olyan mint ahogy volt a kozepkorban.Egy var baroja, vagy egy varos vezetoje, vagy az apatsag vezetoje vazallusa a megye/tartomany uranak, aki mondjuk hogy grof.Vannak kiralyi hercegek, akik mondjuk 4 tartomanyt/megyet birtokolnak, 1 beloluk a kozpont, azaz a herceg a sajat tartomanyanak a grofja egyuttal, ellenben a 3 tobbi tartomany grofja alarendeltje a hercegnek.A herceg meg a kiraly alarendeltje, a kiraly meg - pl a nemet-romai csaszarsag eseteben pl a cseh kiraly - a csaszar alarendeltje.
Van olyan is, hogy az egyik herceg birtokan, az egyik grofja megyejeben epitesz egy varat, amit a fiadnak adomanyozol.Ha te epittetted a varat, akkor az a tied, es ha a fiadnak adomanyozod, akkor a fiad mint baro neked lesz az egyenes alarendelted, sem a grof sem a herceg vazallusa nem lesz, kiveve, ha at nem adod valamelyiknek a vazallus feletti jogot.Ez nemely esetben majd igy lesz, mert pl lazadashoz vezethet az, hogy az egyik herceg akarja az adott var barojat sajat vazallusanak, ez ertheto, mert ez a baro nem neki tartozik engedelmessegel, a baro sereget nem tudja a sajat erdekeben mozgositani, es a baro nem neki adozik, hanem neked stb.

Igen, lehets egy egyszeru nemessel, azaz egy tartomany grofjaval, az a legkissebb rang amivel jatszodhatsz, aztan lehetsz herceg is, vagy kiraly, sot akar nemet-romai, vagy bizanci csaszar is, sot, pl Velence doge-ja is.Igaz ezekbol egyet sem probaltam, de velul en is csaszar lettem mert alkottam egy birodalmat.

Te csak probalgass dolgokat, es amit nem ertesz, kerdezd meg, en mostmar nagyjabol tudom hogy hogyan mukodik a jatek.

(#43) woryz válasza Antonius1978 (#42) üzenetére


woryz
senior tag

Rendben, legyünk "barátok" :)

Köszi az infokat, azszem átrágom magam rajtuk, és ha lesz időm, akkor újra elindítom a gémet. :R

(#44) Antonius1978 válasza woryz (#43) üzenetére


Antonius1978
addikt

Be is jeloltelek a tankosban.
Te csak probalgasd a dolgokat, ha elakadsz, kerdezz.
Masik dolog, hogyha gyerekeid vannak, akkor neveld te oket, ne bizd mas nevelore, mert akkor megszabadulhatsz a negativ tulajdonsagaiktol.

(#45) woryz válasza Antonius1978 (#44) üzenetére


woryz
senior tag

És tudom az összes gyerekemet én nevelni? Mi értelme (pozitív hatása) van annak, ha átadom a nevelést? Vagy csak negatívumai vannak?

(#46) Antonius1978 válasza woryz (#45) üzenetére


Antonius1978
addikt

Egyszerre nem tudod mindet, azaz mondjuk van 4 gyereked, ebbol csak 2-t tudsz te nevelni egyszerre, de mondjuk alakulhat ugy is, hogy mind a 4-et te tudod felnevelni, attol fugg, hogy hany evesek, mert a nevelest ha jol emlekszem 6 eves korban kezded el, 16 eves korig tart.Kisse nehez lesz ezt korulirnom, de megprobalom.
Mondjuk a 4 gyereked egymas utan szuletett. Amint az elso eleri a 6 eves kort, a tobbi 5,4,3 eves, ugyebar.
1 ev mulva az elso 7, a masodik 6 eves lesz - neki is elkezdheted a nevelest, a tobbi 5, valamint 4 eves.
Ez igy megy 10 even keresztul amig az elso 16, masodik 15, harmadik 14, a negyedik 13 eves nem lesz.
Ekkor az elso gyerek felnotte valik, a masodikot meg nevel(het)ed 1 evig, ugye 15+1 ev, es a felnott elso gyerek helyere berakhatod a harmadik gyereket nevelni meg 2 evig, azaz az utolso 2 evben te nevelheted 14+2 ev, a negyediket meg 3 evig, 13+3 ev.Nem tudom mennyire ertheto, ezeket te kell csinald, hogy megertsd, mert leirni eleg nehez.

Ha atadod a nevelest, akkor lehet jo es rossz hatasa.Ugyanis azt hiszem, hogy az a szemely szemelyisege, aki neveli a gyereket, lenyomatot hagy a gyerekben.Tehat pl ha a nevelo falank, akkor bizonyara van egy veletlenszeru % arra, hogy a nevelt gyerek is az lesz, mert azt latja a nevelojetol, ez igy teljesen esszeru.
Persze ha a nevelonek csupa jo tulajdonsaga van, akkor nagyjabol azokat orokoli a nevelt gyerek, de mindezek mellett asszem bead szorvanyosan 1-1 rossz tulajdonsagot is.
Ha viszont te neveled a gyereket, akkor mindig ertesitest kapsz arrol, hogy pl a gyerek falank, ezesetben megnyilik egy ablak, ahol pl megmagyarazod a gyereknek, hogy nem jo sokat zabalni, mert elhizik, ekkor torlodik a falanksag, de persze donthetsz ugy is, hogy a falanksah helyes dolog, akkor azt mondod a gyereknek, hogy zabalj csak tovabb fiam, es akkor nem torlodik ez a tulajdonsag.Persze, itt is van egy veletlen % hogy megsem sikerul lebeszelned, vagy epp biztatnod a gyereket.

(#47) woryz válasza Antonius1978 (#46) üzenetére


woryz
senior tag

Szerintem értem, köszi. :)
Visszaigazoltalak a tankosban. :)

(#48) woryz


woryz
senior tag

Nah, mondom a tegnapi este, kezdjük el újra, és próbáljunk meg megbarátkozni a játékkal, de volt valami firssítés, és olyan funkciók kerültek a gémbe... Nah, mind1. :)
Viszont mindjárt az elején el is akadtam... Hogy érdemes "házastársat" választani? Mert a magyarokkal kezdtem, és még él Álmos, akinek nincsen asszonya, de Árpádnak sincs. Most mivel Álmossal vagyok (szerintem) kellene feleséget keressek? Vagy elég Árpádnak? Vagy mindkettőnek? És akkor érdemes a megítélésen kívül a vallásra is figyeljek?
És mindjárt háborúval kezdtem, szóval a csata részt is át kellene beszéljük, mert van egy nagyobb csapatom, de tudok még behívni / gyártani egységeket? Illetve mire kell figyeljek a hadseregnél? :R

(#49) woryz


woryz
senior tag

További kérdéseim vannak. :) Újra elkezdtem a játékot és az első napokban már létrejött egy, függetlenségért küzdő frankció. A főnököt kineveztem (rangot kapott), majd megszűnt a frankció. Igazándiból örülnék, ha tudnám, hogy miért / mikor (milyen feltételekkor) jönnek létre...
Mivel háborúval indul, gondoltam küzdök kicsit a bolgárokkal, végülis elkalapáltam őket. Látom, lehet békét kötni velük, meg 100% az esélyem, mondom király, lépjük meg. Erre átadta a Dunáig a terülteit... Nem baj, csak meglepett. :)
Pontosan hogy mennek az ostromok, terület foglalások? Szerettem volna mást nevezni a birtok élére amit elfoglaltam (és ilyen sroffozott területként jelent meg), de nem tudtam. Lehet, hogy csak békeidőben lehet / nem lehet?
Volt egy egység, ami az én nemesem katonáiból állt, de nem tudtam irányítani, és sehogy se találtam meg a módját, hogy átvegyem az irányítást felettük...

(#50) woryz


woryz
senior tag

Most lehetne venni óccsóért DLC-t, mire lehet érdemes beruházni? Nem akarok tízezreket költeni rá, pedig lassan lehetne. :)

Útvonal

Fórumok  »  PC játékok  »  Crusader Kings II
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.