Hirdetés

2024. április 18., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#151) dorka+ válasza Dexter68 (#150) üzenetére


dorka+
csendes tag

a distillert már intézem ;)
akkor most prn vagy ps legyen inkább?
ezt a scitex vip2 l2-t meg honnan szedjem le? És mivan, ha a filmeseknél meg nem ilyen van? Hogy lehet azt beállítani hogy file-ba nyomtat?
Akkor ez a device independent postscript az így nem elég?

Túl sokat kérdezek? :DDD

az office bigyót eddig sem használtam, mire nem is tudom mire való, de szerintem ezután sem lesz rá szükségem. ezt csak úgy valahogy berakta ide magának, de nem tudom honnan vette.

dorka+

(#152) Dexter68 válasza dorka+ (#151) üzenetére


Dexter68
addikt

Ha postscript, akkor legyen ps. A kedvemért :)

A Scitex VIP rajta van az XP (vagy bármelyik Windows) telepítő cd-jén, de sztem az xp-s telepítéshez nem is kell cd.

A fájlba nyomtatást meg a portoknál lehet kiválasztani. A telepítésnél is megkérdezi, hogy melyik portra nyomjon, meg később is lehet változtatni.

Kérdezz sokat! ;) Úgy tanul az ember! :C
Ha van időm, válaszolok.

Arculat tervezés | Weboldal készítés | Nyomdai anyagok | Illusztrációk, grafikák, festmények | http://www.artcharacter.hu

(#153) dorka+ válasza Dexter68 (#152) üzenetére


dorka+
csendes tag

na de mért pont ps? Ezt én nem értem hogy akkor miért van kétféle lehetőség, ha ugyanaz a kettő. Valami különbségnek lennie kell.
Persze ha akarod, akkor a ps-t választom.
Sajnálom, de én ilyen vagyok, ha valamit nem értek hogy miért van, akkor az nem hagy nyugodni.
xp-s telepítés CD nélkül? Ez kicsit nekem kínaiul hangzik.
De egyébként meg van az xp CD-n.
Most nincs időm telepíteni, de majd megnézem hogy hol van ez a CD-n.
Örök hálám a sok segítségért.
Te vagy az egyetlen ember, akinek köze van a kiadványszerkesztéshez és hajlandó segíteni. Akiket ismerek, azok mind el vannak szállva maguktól, és sosem érnek rá, túl sok a munkájuk :U
De én azt mondom, hogy bármennyi munkájuk van, 10 percet igazán szakíthatnának rám.
tudod, annak van ideje, aki akarja is hogy legyen

dorka+

(#154) Dexter68 válasza dorka+ (#153) üzenetére


Dexter68
addikt

Azé ps, mert PostScript.
A nyomtató telepítés miatt meg nem kell böngészni az xp cd-t, hanem Start menü -> beállítások ->Nyomtatók -> Nyomtatók hozzáadása.
itt a gyártók közül kiválasztod a Scitex-et a nyomtatók közül meg a VIP-et.

Tudod: az úttörő ahol tud, segít. Én meg úttörő korom óta semmilyen közösségnek nem voltam tagja. (persze fiatal vagy, honnan tudnád :D )

Arculat tervezés | Weboldal készítés | Nyomdai anyagok | Illusztrációk, grafikák, festmények | http://www.artcharacter.hu

(#155) Csipi


Csipi
aktív tag

Szia Dexter! Megkaptad véletlenül az e-mailt a képekröl mert nekem egy visszajelzés jött, hogy egy e-mail nem ment el valahová. Persze nem mertem megnézni miröl van szó, nehogy vírus lett volna ami tette magát, hogy ö internet mailer.

Nemes dolog azokon segíteni akik annyit tudnak most, mint amennyit te is tudtál valamikor az elején...

(#156) Dexter68 válasza Csipi (#155) üzenetére


Dexter68
addikt

Szia Csipi! Persze, megkaptam, majd kiértékelem, és írok.

Arculat tervezés | Weboldal készítés | Nyomdai anyagok | Illusztrációk, grafikák, festmények | http://www.artcharacter.hu

(#157) dorka+ válasza Dexter68 (#154) üzenetére


dorka+
csendes tag

na hát nekem ez nem válasz hogy mert postscript, most ugyanúgy nem tudom hogy mi az istennek találtak ki kétfélét, hogy ha ugyanaz. Ebben nekem nincs logika.
na de mindegy, ha te sem tudod rá a választ, nem baj, te sem tudhatsz mindent, ezt elnézem neked. :DD Lényeg hogy legyen ps Dexter kedvéért.
Ja és ma ellestem a filmeseknél, hogy egy srác ps-t mentett.
Akkor maradjunk a ps-nél, ha már postscript :)

Hát én nem voltam úttörő soha, az kimaradt az életemből, meg mostanában is csak a saját utamat próbálom törni.
De azért én is segítek másoknak, amiben tudok.
Bár tőlem itt még senki nem kérdezett semmit. Szerintem itt én lennék az utolsó akitől kérdeznének :P

dorka+

(#158) dorka+


dorka+
csendes tag

telepítettem a scitex VIP l2-r, vagy valami ilyen neve van :) meg beállítottam a portoknál hogy nyomtatás: file-ba
most csak az nem sikerül, hogy a tulajdonságokba nem tudom beállítani a papírméret. Illetve van egy legördölű fül, és van ott ezerféle papírméret, de konkrétan olyan nincs, ahol én saját két kezemmel beírhatnám, hogy mondjuk 450 mm, meg 320 mm. Most csak úgy mondtam egy számot :)

ja és még azt nem tudom, hogy mi történik akkor, ha a filmeseknél nem ilyne nyomtató van?
És miért jobb így, mint a device independent postscript akármivel (hú lehet hogy hülyeséget írtam, de fejből most nem tudom pontosan ezt az angol kifejezést)

dorka+

(#159) Race-Face válasza dorka+ (#158) üzenetére


Race-Face
tag

Pedig kell lennie egy ''Post Script - egyéni lapméret''-nek is a papírméretek között. Én régen a Linotype 630-assal küldtem le mindent, az is alapból benne van a vindózban, mióta vettünk levilágítót, a saját driverével írok ps-t (DotMate 5000p).

Érdemes azzal a driverrel ps-t írni, amit a levilágítóstúdió ad a levilágítójukhoz. Hozzánk is hoznak mindenfélével írt ps-t, de gond még nem volt. Illetve ha volt, nem amiatt... Szóval szerintem nagy gáz nem lehet, ha nem a saját driverrel írod a ps-t.

Ja, ps írásért nehogy fizess, nem ördöngősség :) Van néhány információ, amire szükséged van, például hogy milyen rácssűrűséggel dolgozik a nyomda, ez nálunk pl. 200 lpi, sok helyen 150, az azért néha kevés tud lenni...
A Digitart magazinban (nem reklám) volt egy cikk a ps írásról, kezdőknek. Indulásként azt is tudom ajánlani. Esetleg elküldöm mailben. :)

Kelj fel és járjunk!

(#160) dorka+ válasza Race-Face (#159) üzenetére


dorka+
csendes tag

nem találok egyéni lapméretet. A másikkal, amikro a device .... postscripttel próbálkoztam, ott be lehetett írni akármit, ezzel viszont nem.

Most kezdek rájönni, hogy tényleg egy pofon egyszerű dologról van szó, pár kattintás az egész. Csak néhányan a környezetemben azzal etettek, hogy ebben milyen sok a buktató. Emiatt tartottam eegy kicsit a dologtól, és úgy gondoltam hogy erre én nem vagyok képes. De talán mégis.
Persze biztos igazuk van, hibák mindig vannak, lesznek is. De szerintem ennek egy titka lehet, hogy nagyon oda kell figyelni. A print preweiw-nál jól meg kell nézni, hogy jók-e a színek, szöveg, jelek, kifutó,minden. Csak figyelem kérdése.
De mivel én eddig nem csináltam ilyet, biztos nem egy komlett újság ps-írásával fogom elkezdeni. Hanem inkább valami kevésbé költségesen kisérletezek, meg megkérek valakit hogy ellenőrizze le.

Na például, ezt én nem tudom, hogy milyen rácssűrűséggel dolgoznak. És nem is igazán értem, hogy most mit értesz ez alatt. Konkrétan az offszet nyomógépnek a rácssűrűsége vagy mi akar ez lenni. Bocsi hogy ennyire hülye vagyok. De amit nem tudok, azt inkább megkérdezem, ahelyett hogy okosan bólogatok, mintha érteném :B
Valamint azt sem tudom, hogy a ps-nél hol lehet beállítani, hogy milyen rácssűrűségű legyen. :F

Ha a cikket elküldenéd, annak nagyon örülnék.
Bár már kaptam egy pdf-et egy könyvféléből, de szerintem nem fog ártani az sem, ha kapok máshonnan is :DDD Ki tudja, hogy abban milyen hasznos információk vannak számomra.

dorka+

(#161) dorka+


dorka+
csendes tag

okés, az egyéni lapméret megvan
én voltam a béna, nem nyitottam ki a szemem eléggé :)
hát igen, itt kezdődik a figyelés :DD

dorka+

(#162) Race-Face válasza dorka+ (#160) üzenetére


Race-Face
tag

A ps írásban azért tényleg van néhány buktató, pl. overprint beállítások, direkt színek beállításai, ilyesmi, de ezek csak speciális esetekben jönnek elő. Szóval ne aggódj, sikerülni fog.

A rácssűrűség nem a nyomdagép tulajdonsága, hanem az adott nyomtatási technológia (ofszet, szita) egyik jellemzője. Ha nagyítóval megnézed a filmet ott, ahol raszter van, látod, hogy különböző méretű kis pontocskák alkotják a képet. Ezek a pontok minél nagyobbak, az adott szín annál nagyob mértékben lesz jelen a nyomaton (a francba, mocsok szájbarágós ez így, de mindegy). A raszterpontok mérete változik, a távolságuk nem. A 150 lpi azt jelenti, hogy egy inchen 150 sorban vannak a raszterpontok. Ofszet nyomtatásnál általában ennyit használnak, de szerintem ez kevés, mi 200 lpi-t használunk műnyomó papíron, 175-öt ofszeten. A végtelenségig nem lehet növelni ezt sem, mert mondjuk 300 lpi-nél már olyan kicsik a pontok, hogy nagyitóval sem lehet látni (illetve csak nagyobb nagyításúval). A Drupa-n osztogattak Heidelbergék 300 lpi-s plakátokat, nagyon durva. Ilyet azért a nyomdagépek többsége nem bír...
No, elkanyarodtam. Ha megnézel egy óriásplakátot, ott ez a rácssűrűség nagyon kicsi. Közelről szabad szemmel lehet látni a raszterpontokat.

A rácssűrűséget corelben a postscript írásakor lehet beállítani. A PostScript fülön van alul egy ''screen frequency:'' lenyíló fül. Oda kell beírni a kívánt értéket. A ''default'' régen (Corel8) még 60 lpi volt, most azt hiszem 150. Onnan gondolom, hogy a régen a hozzánk került anyagok jó része 60 lpi-vel jött, aztán egyszer csak eltűntek, most már 150 az alap. Úgy látszik, sokan nem állítgatják... pedig elég fontos.

Ma esti órának vége, ha érthetetlen voltam, sorry, legközelebb nem ilyenkor állok neki magyarázni :)

Kelj fel és járjunk!

(#163) dorka+ válasza Race-Face (#162) üzenetére


dorka+
csendes tag

hú, egész sokmindent felfogtam abból amit írtál :)
köszi
A buktatókra szerintem szépen rá fogok jönni majd idővel, ki kell tapasztalni, csak lehet hogy majd a pénzem bánja. De még mindig jobb mint most, amikor havonta ráköltök vagy 6000-et arra, hogy mások írják nekem a ps-t.
Most még ennyit költök rá, mert kevés munkám van, de később ha több lesz, akkor mégtöbbet költenék rá.
na, erről a rácssűrűségről:
azóta megtaláltam már hol lehet beállítani, de köszi, hogy leírtad :) nálam is alapból 150 a default egyébként.
a lényeg, az én munkáimat egy egyszínes romayoron szokták kivitelezni :) De majd utánajárok hogy mások milyen lpi-s filmeket szoktak hozni. Szerintem ez rajta van a filmeken is az apróbetűs információknál

:D néztem már óriásplakát nagyon közelről. Hülyének is néztek a többi járókelők, de az akkor nem számított
értem miről beszélsz (ezen még én is meglepődök) majdnem ugyanaz mint a dpi, csak el vannak forgatva a dolgok.
Akkor még azt megkérdezném, hogy a separation fülnél a színek mellett van olyan hogy az elforgatás miylen szögben van. Ezek alapból beállítódnak, ehhez soha ne is nyúljak, és akkor jó lesz?



dorka+

(#164) dorka+


dorka+
csendes tag

megkérdeztem a nyomdászt, hogy milyen filmeket szoktak hozzá vinni. Többnyire mind 133 lpi-s. Néha 150-eset is hoznak, de azzal sem volt gondja. Úgyhogy akkor nem értem, hogy miért nem mindig 150 -eset hoznak legalább. Szerintem erre sokan nem is figyelnek, csak ha alapbeállítás 133, akkor úgyhagyják.
Egyébként 200 lpi-s filmet senki nem hozott még ide, úgyhogy nem tudom hogy akkor mi történne. Egyszínes romayor, hát én nem tudom hogy ez mire képes.

dorka+

(#165) Race-Face válasza dorka+ (#164) üzenetére


Race-Face
tag

nem találom a Digitartnak azt a számát, amiben a ps írásról van szó. A 3. és az 5. szám hiányzik. Pedig megvan, csak nincs meg... :)
Mindegy, megtanulod anélkül is.
Egyszínes romayor. Az igen... Szerintem color munkát ne oda vigyél, nem az a kategória. Keress egy helyet, ahol van négywerkes gép (mondjuk egy Heidelberg), ott beigazításkor meg tudod nézni, milyen lesz a végeredmény, még mielőtt kinyomnák. Ha nem tetszik a szín, valamennyit tudnak állítani a terhelésen, az jól szokott jönni. Plusz ha színmintád is van valamiről, négyszínnyomó gépen esetleg még ki is nyomják ugyanolyanra...

Ja, még valami, az lpi meg a dpi nem ugyanaz ám... Persze itt is van dpi. A levilágítónak is van fizikai felbontása. Ez nálunk 3600 dpi maximum. Ennek ott van jelentősége, hogy a levilágítónak különböző méretű raszterpontokat kell tudnia létrehozni. Pl. egy 1-2 %-os raszterhez olyan kicsi raszterpontok tartoznak, hogy az ember alig veszi észre még nagy nagyítás mellett is.

Kelj fel és járjunk!

(#166) Race-Face válasza dorka+ (#163) üzenetére


Race-Face
tag

jah, separations fül.
Ott nenyúkapiszka, csak ha tudod, mit csinálsz :)
Ha cmyk-ban dolgozol, jó az úgy, ahogy van. Direkt színeknél már más a helyzet.
A corel alapból a fekete elforgatási szögét állítja be az összes direkt színnek. A legtöbb esetben jó az úgy is. Konkrétan akkor, ha a színek nem egymásra nyomtatódnak. Tehát ha mondjuk van egy piros szöveged, aztán van mellette ződ szöveged, aztán valahol lejjebb egy kis rózsaszín (látod magad előtt? ugye, milyen széééép...)
Viszont ha van egy duotone képed, azok színeknek más-más szöget kell megadni, különben brrrr...

Kelj fel és járjunk!

(#167) dorka+ válasza Race-Face (#165) üzenetére


dorka+
csendes tag

azért még bízom benne hogy a digitart meglesz, de ha nagyon nem találod, hagyd a fenébe, ne pazarold rá az idődet a keresésére.

Kikérem magamnak az egyszínes romayor nevében is :((
tudod, milyen jó kis gép az? Ja és nem is csak a gépen múlik. Mert az a nyomdász, aki ezt a kis aranyos nyomdagépet használja, a legprecízebbek közé tartozik, és ezt többen is mondták már rajtam kívül is. Nem is beszélve arról hogy a legjobb áron számítja :) És rengeteg négyszínes munkája van. És nem volt még reklamáció.
Ebben a városban ő a legjobb nyomdász (és ez nem csak az én véleményem), de lehet hogy országos viszonylatban is megállja a helyét. Nagy tapasztalata van, és iszonyú precíz, ő nem ad ki a kezéből akármit. És el lehet érni a romayorral is azt amit a négyszínes Heidelberg. Na jó azért azt lehet hogy nem, de a laikus nem venné észre a különbséget.

na ez az lpi nekem még nem annyira tiszta az elmémben, de lényeg hogy a romayorra jó lesz a 150, ha már mások is hoztak ide ilyet.

dorka+

(#168) Race-Face válasza dorka+ (#167) üzenetére


Race-Face
tag

Kikérheted magadnak az egyszínes romayor nevében, akkor is igaz, amit írtam.
Miszerint: csak a végén derül ki, hogy is fog kinézni az anyag. És ez elég probléma pl. visszatérő munka esetében. Elég nehéz ugyanolyanra nyomni...
Ja, még egy elég kellemetlen élmény: amikor még nem volt B/2-es méretben is 4 werkes gépünk, egy egyszínes Dominanton nyomtuk a B/3-nál nagyobb cuccokat.
10.000 db color katalógust kellett nyomni, szép meló színenként... Az első színnel nem volt gond. Még talán a másodikkal se. A harmadik már nem nagyon akart ráállni. A negyedik meg egyáltalán nem. Ugyanis a négyszeri átengedés+idő+stb alatt a papír egy kissé megnyúlt. Elvágtuk a filmet, próbáltunk utána menni a nyúlásnak, nem sok sikerrel. Apró negatív szöveg volt, és rögtön ''világított'', ha nem volt a helyén mindenki. Szívtunk vele nem keveset. A vége az lett, hogy 1 raklapnyi papírt csomagolásra használtunk el.
Azóta már van egy 5 szín+lakk B/2-es gépünk is.

Még egyszer: a romayort nem akartam szidni (dícsérni se...), a gépmestert meg pláne. Elhiszem, hogy szépen nyomtat, még azt is, hogy kinyomja úgy a color munkát, mint egy négyszínesen (csináltuk egy jó ideig mi is ezt, mint írtam), csak valamit még hozzátennék. Minimum négyszerannyi idő alatt.

Kelj fel és járjunk!

(#169) dorka+ válasza Race-Face (#168) üzenetére


dorka+
csendes tag

Egyértelmű hogy időben sokkal több az egyszínes gépecske. Elhiheted hogy ez a nyomdász sem ilyenen dolgozna ha lenne pénze egy négyszínesre.
De ő maszekban csinálja, mivel a nagy nyomda itt becsődölt (de az nem az övé volt, csak ott volt alkalmazott).
Nyilván ebből így nem nagyon lehet gyorsan meggazdagodni. :)
De ha van egy felesleges négyszínes gépetek, amit nekem akartok adni, akkor elfogadom :DDD, addig meg ezzel kell hogy gazdálkodjunk.
Ha olyan nagy darabszám lenne, amit ezzel nem tud időre teljesíteni, azt természetesen visszük máshova, de egyébként meg vagyunk vele elégedve.
Ő is anyázik sokszor hogy itt elcsúszik, ott elmászik, szidja a gépet, de aztán mindig megoldja. Csinál ő is sok selejtet, ami kell a beálláshoz, de szerintem máshol sokkal több tüzelő és csomagolóanyag születik :)
Ez igaz, hogy csak a végén derül ki. Ez maximálisan hátrány, de én még ebben az emberben nem csalódtam. Különben meg sosem fog kijönni ugyanaz a gépből, mint ami a monitoron van. Ez akármilyen nyomtatónál is így van. Meglepetés :DD

Na kicsit eltértem a corelos témától. Nem baj, legfeljebb kitiltanak innen :U

dorka+

(#170) Race-Face válasza dorka+ (#169) üzenetére


Race-Face
tag

Nem is arról beszéltem, hogy ugyanaz lesz a szín, mint a monitoron.
Hanem van egy munkád, és egy hónap múlva utánrendelnek. 4 werkes gépen PONTOSAN ugyanolyanra ki lehet nyomni újra. 1 werkesen nem túl valószínű...

Sejtettem, hogy pénzügyek miatt dolgozik romayoron, nem hobbiból :)
Képzeld, a mi nyomdánk is egy romayoron kezdte.

Kelj fel és járjunk!

(#171) Dexter68


Dexter68
addikt

Hahajj! A nyomda ördöge. :Y Hosszú évek tapasztalata: magyarországi nyomda két nem egymást követő műszakban nem tudja ugyanazt a színt produkálni... Persze ott, ahol olyan négywerkessel dolgoznak, ahol elektronikusan eltárolják az adott munka beállításait, kisebb a tévedés lehetősége. De valahogy kevesebbet keresek rajta. ;] Nagyon rajta kell lenni, meg kell találni azt a SZAKEMBERT, aki ezt az igényt a legjobban meg tudja közelíteni. Én szoktam nyomatni olyan nyomdával is color melót ahol 1 werkes romayor van. Persze ismerem a gépmestert 8 éve :)
És mindig van színminta, vagy előző nyomat, amihez állítja a terhelést vagy proof.

Örülök, hogy nem egyedül osztom az észt, mert öreg vagyok már és bár szívesen segítek, lehet, hogy be vagyok már gyöpösödve :D. Túl rég nyomom egyedül a rokkendrollt.

Arculat tervezés | Weboldal készítés | Nyomdai anyagok | Illusztrációk, grafikák, festmények | http://www.artcharacter.hu

(#172) neduddki


neduddki
nagyúr

HI!

Tiszelt Kollegak egy kerdes!
Van egy egy a0-as meretu ne mtul bonyolult /szoveg + nehany negyszog, haromszog/ plakat corell 12-ban.. .
Ki akartuk nomtatni, mire nahany oran keresztul felvagta 100-ra a prcocit es ugy maradt, a nyomtatokezeleoben megjelent egy elokezdemny, de egyebkent semmi.. a gep egy 1.6-os centrinos 512MB-s joszag nyomtato hp 800-42-as aprosag..
koszi

udv

neduddki

ps. haz az egnek megoldottuk /to tiff/, csak kivancsi vagyok, a filet nem en csinalta,mivel corellt csak elinditani tudom:- )))

https://facebook.com/bestwax.eu, mailto: bestwax.eu@gmail.com hamarosan: www.bestwax.eu a lustasag fel egesseg, en tejjesen egesseges akarok lenni

(#173) dorka+ válasza Race-Face (#170) üzenetére


dorka+
csendes tag

Valószínű engem ez azért nem foglalkoztat annyira, hgyo mi lesz ha utánrendelnek, mert ez még nem igazán fordult elő itt nálam :)
Én inkább egyszeri munkákat csinálok. Van visszatérő meló, de az egy reklámújság. A háttérszín az ugyanaz, de a képek mindig mások, de azt nincs mihez hasonlítgatni. A háttérszínt meg el tudja találni ez a nyomdász is a romayorral.
És ha mutatok neki egy nyomtatot, (akár egy tintasugarassal készültet), hogy olyat akarok, akkor azt is megtudja közelíteni hellyel-közzel.
Ha esetleg visszatérő megrendelésem lenne, és pont ugyanolyat akarnak, és nem azt kapják, és nekik az nem jó, akkor megmondom hogy nyugodtan el lehet vinni egy nagyobb nyomdába, de anyagilag az nekik nem lesz jó ;]

De persze egyértlemű, hogy a 4 werkes gép az mindennél jobb, osztom a véleményt, de nekem arra nincs keret, hogy vegyek egyet, és arra sincs, hogy azzal csináltassam a dolgaimat, mert én így sokkal jobban járok.

dorka+

(#174) Race-Face válasza Dexter68 (#171) üzenetére


Race-Face
tag

Mi rendszeresen visszatérő munkákat nyomunk, mondjuk 80%-ban. Például konzervcímkék, csomagolóanyagok. Gyártunk németeknek, svédeknek, akik olyan minőségi színvonalat igényelnek, amit szerintem otthon sem kapnak meg.
Nehéz volt ráállni egy ilyen szintre. Ezért az ELMÉLETI szakemberek meg fognak kövezni, de sz@rt nem érünk prooffal, denzitométerrel, akármivel. Sokszor hiába kapunk proofot, szép fényes színek vannak rajta, de ha épp matt papírra kérik a melót (vagy címkepapír, ofszet papírra már gondolni se merek...), köze nincs a nyomatnak hozzá. Ilyenkor a megrendelővel a nyomatot hagyatjuk jóvá, a proofot meg szépen elfelejtjük :) Utánnyomásnál a már beállított színt elég nagy pontossággal tudjuk hozni. Az egyik gépünkön nekünk is van szalagos meghajtó, ahol beállításokat lehet tárolni, de nem használjuk.
Ja, a másik probléma, a papír. A hazai papírnagykerek elfelejtenek szólni, ha átállnak egy másik gyártóra. Megkapunk két külön szállítmány papírt, azonos grammsúly, mindkettő műnyomó, de kicsit máshogy viselkedik rajta a festék, más a száradási idő. Tök jó. És ezzel a kutya nem foglalkozik.
Csak ámulnak-bámulnak, hogy a gépmestereink inkább szemre állítják be a színeket...

Kelj fel és járjunk!

(#175) Race-Face válasza neduddki (#172) üzenetére


Race-Face
tag

Corel 12 nálam produkált néhány érdekes dolgot, ezért gyorsan töröltem. Még szerencse, hogy nem vettük meg... őőő... akkor hogy próbáltam ki? :B Ismerősnél... :)
Én visszamenteném 11-be, és onnan megpróbálnám kinyomni. Ha megoldódik, corel 12 a ludas. Ha nem, akkooooor... add kölcsön azt a hp 800-ast, kipróbálom, nálam megy-e :DD

Kelj fel és járjunk!

(#176) Dexter68 válasza neduddki (#172) üzenetére


Dexter68
addikt

Na, én ezért nem nyomtatok semmit semmilyen szinten Corelből. Abból csak a baj van.

Arculat tervezés | Weboldal készítés | Nyomdai anyagok | Illusztrációk, grafikák, festmények | http://www.artcharacter.hu

(#177) Dexter68 válasza Race-Face (#174) üzenetére


Dexter68
addikt

Teljesen igazad van. Nekem úgy tanították, hogy először OBJEKTÍV módon beállítjuk a terhelést (denzitométer-proof stb.) aztán jön a SZUBJEKTÍV beállítás, amikor addig basztatjuk, amíg szemre szép nem lesz. Na, azt aláíratjuk és mindenki hepi.

Arculat tervezés | Weboldal készítés | Nyomdai anyagok | Illusztrációk, grafikák, festmények | http://www.artcharacter.hu

(#178) dorka+ válasza Dexter68 (#177) üzenetére


dorka+
csendes tag

kedves Dexter,

megint jövök a hülye kérdéseimmel. Az történt, hogy megvan már a Distiller nevű program. És próbáltam vele megnyitni a ps. fájlomat. Csakhogy nem sikerült. Mivel egyből elkezd belőle pdf-et csinálni, de az 30 perc alatt nem sikerült neki, úgyhogy inkább bezártam az egészet, mert felidegesített.
Nem hittem hogy egy ilyen kis ps. ekkora gondot tud okozni. Én azt hittem hogy ez sokkal könnyebben megy. Ugyanis a postscript fájlokról én úgy tudom hogy azok mindennel kompatibilisak, exportálhatóak, importálhatóak, azt csinálhat az ember vele amit akar, erre meg kiderül, hogy utólag meg sem tudom nézni. És ha importálható, akkor miért nem tudja a corel sem beimportálni. Ezt nekem magas :U
Distillerhez nem értek, most látok ilyet először, de ha egyszerűen el tudod mondani az instrukciókat hogy mit csináljak hogy megnyissa a ps-emet, akkor lécci írd le.

dorka+

(#179) Race-Face válasza dorka+ (#178) üzenetére


Race-Face
tag

A distillerben elég sok beállítási lehetőség van, de ezek nem befolyásolják azt, hogy csináljon valamilyen pdf-et. Megkérdezi, hogy melyik ps-t akarod konvertálni, mi legyen a kimenő pdf fájl neve, aztán megcsinálja. Lehet állítgatni, hogy pl. a képek felbontását, tömörítését, színterét változtassa-e, a fontok beágyazását, de mindezektől függetlenül valamit csinál. Ha nem tetszik neki a pdf, akkor is dob hibaüzenetet, ami nem mindig értelmes, de odaírja a végére, hogy no pdf produced, vagy valami ilyesmi.
De elindul a % jelző csík, vagy történik valami?

A ps formátumot egyébként nem sok program tudja importálni. Nem is nagyon szokás. Vannak speciális változatai, pl. az eps, sőt a pdf is az, azokkal már a többség elboldogul valamilyen szinten.
A corel8 pl. néhány ps-t beolvas, még ha nem is túl jól, ugyanaz a ps corel9-től fölfelé már csak hibaüzenetet eredményez. Érdekes...

Szerk.: már csak az a baj, hogy a kérdés nem nekem szólt, illetve konkrétan Dexterhez szólt. Ilyenkor mi a teendő? Ha már beírtam, nem akarom kitörölni... :B :)

[Szerkesztve]

Kelj fel és járjunk!

(#180) Dexter68 válasza dorka+ (#178) üzenetére


Dexter68
addikt

Kedves Dorka :) Kioffolom, mert kicsit eltértünk a Coreltől.
A Distillernek az a dolga, hogy a ráhúzott postcriptből azonnal pdf-et csináljon. Lehet egy csomó mindent állítgatni. Felbontást, színmélységet stb.A pdf-nek egy egyszerű ps-ből általában 2 percen belül létre kéne jönnie. De elvben létrejön egy .log kiterjesztésű file, amiből ki lehet olvasni a hibaüzenetet, ha hibás lenne a ps.
Hanyas a Distillered? A 3-as elég gyors volt, utána a 4-es lassú, mint az állat. A 7-esnek elég jó a sebessége azóta.
A 30 percet soknak tartom.
Ha nagyon nem műxik, installáld újra.
A kompatibilitás az a szó, ami önmaga létezését tagadja. :P
Pláne a postscriptek esetében.
(Corelke meg az a progi, ami saját magával sem kompabilis)

Arculat tervezés | Weboldal készítés | Nyomdai anyagok | Illusztrációk, grafikák, festmények | http://www.artcharacter.hu

(#181) Dexter68 válasza Race-Face (#179) üzenetére


Dexter68
addikt

Nem baj, majd hajnalban egy tisztáson megverekszünk Dorka kegyeiért :DD:DD:DD
Hozom a családot is. Ilyet még úgyse láttak :D:D:D:D

Arculat tervezés | Weboldal készítés | Nyomdai anyagok | Illusztrációk, grafikák, festmények | http://www.artcharacter.hu

(#182) Race-Face válasza Dexter68 (#181) üzenetére


Race-Face
tag

Én nem verekszem nő kegyeiért, most mondta az asszony :DD

Kelj fel és járjunk!

(#183) Dexter68 válasza Race-Face (#182) üzenetére


Dexter68
addikt

...pedig már majdnem megigértem a gyerekeknek :DDD:DDD

Arculat tervezés | Weboldal készítés | Nyomdai anyagok | Illusztrációk, grafikák, festmények | http://www.artcharacter.hu

(#184) dorka+ válasza Race-Face (#179) üzenetére


dorka+
csendes tag

a kérdés Dexterhez szólt, de nem haragszom meg ha más is próbál segíteni.
Úgyhogy inkább írom úgy, hogy kedves Dexter, és Race-Face, és a sorrend nem számít, írhattam volna fordítva is :)

a distillerben én semmihez nem értek, ebből kifolyólag fogalmam nincs hogy mit állítsak rajta, még akkor sem ha sokmindent lehet állítani

Hát először úgy indítottam el, hogy a sajátgépből rákattintottam a ps file-ra és akkor automatikus elindult a distiller, és már csinálta is a pdf-et. És a százalékjelző csík elindult és 30 perc után el is ért a 100%-hoz, amikor elkezdte megint újból az egészet, tehát nem sikerült pdf-et csinálnia.
Akkor a ps hibás. De mi baja lehet egy ps-el? Milyen hiba lehet benne?
Szerintem csinálok inkább egy másik ps-t, egy egyszíneset, aztán kipróbálom, hogy azzal megy-e.

dorka+

(#185) dorka+ válasza Dexter68 (#180) üzenetére


dorka+
csendes tag

én ugyan nem offolok ki semmit. Vagy inkább kioffoljam? Akkor nem rúgnak ki innen?
De egyébként ennyi erővel már csinálhatnék magamnak egy topicot, hogy ''Dorka hülye kérdései mindenféléről'' :)

a distillerem 6-os. Ilyen volt az illegális netpiacon :)

Úgylátom te a corellel nagyon nem vagy jóban :DDD
Én viszont még hiszek benne, hogy kibékülhetünk

dorka+

(#186) Dexter68 válasza dorka+ (#184) üzenetére


Dexter68
addikt

A hatoshoz is sok türelem kell.
PS hiba után érdemes újraindítani a gépet és lehet, hogy minden jó lesz. Ha félrecsúszik a windows postscript-motorja, akkor a következő újraindításig már nem tud rendes ps-t csinálni.
De azt el tudom képzelni, hogy egy Corel által írt ps-t sokáig disztillál, mert rettenetes a corel ps-kimenete. Emléxem, hogy amikor levilágítottam, a legtovább ezeken molyolt a RIP.
Érdemes lenne végigvárd, és megnézni, hogy mi lesz.
Beállítások: Ctrl-J.
Szerintem minden egyértelmű, de kérdezz bátran.

Párbaj lefújva... de akkor mit csinálunk holnap?:)


[Szerkesztve]

Arculat tervezés | Weboldal készítés | Nyomdai anyagok | Illusztrációk, grafikák, festmények | http://www.artcharacter.hu

(#187) dorka+ válasza Dexter68 (#186) üzenetére


dorka+
csendes tag

azt a ps-t akkor sem csinája meg, akármennyiszer újraindítom. Valószínű, hogy az nem jó. De hogy mi a hiba benne, azt ne kérdezd :)
Most csináltam egy másikat, egy színes. Az nem tartott tovább neki 1 percnél. Úgyhogy nem a distillerrel van baj.

Létezik hogy egy négyszínes ps file 110 megás legyen?
Általában mekkorák szoktak ezek lenni? Én azt hittem hogy ezek sokkal kisebbek szoktak lenni? VAgy nálam van valami gixer benne?



[Szerkesztve]

dorka+

(#188) Dexter68 válasza dorka+ (#187) üzenetére


Dexter68
addikt

Létezik, ha tele van nagy képekkel, effektekkel, clipping path-szal, és egyéb trükkök. Lehet még nagyobb is. A Corel a gradienteket is iszonyú bonyolultan írja le.
Nem véletlen, hogy nem ajánlom senkinek, hogy corelkéből csináljon postscriptet.
Ha már muszáj corelben dolgozni (sokáig én is ezt hittem), érdemes egy eps-t vagy ai-t menteni belőle, majd illustratorban szépen kinyitni és megnézni, hogy mit is csináltunk valójában. Aztán ha jó, akkor quarkban hozzáírni a szöveget és lehet ps-t írni.

Arculat tervezés | Weboldal készítés | Nyomdai anyagok | Illusztrációk, grafikák, festmények | http://www.artcharacter.hu

(#189) dorka+


dorka+
csendes tag

Tud valaki segíteni, hogy lehet corelben úgy megvágni egy képet, hogy ne maradjon ott (elméletben) a levágott rész? Van valami normális vágóeszköz a görbeigazgató nyilacskán kívül? Biztos hogy van, csak én nem tudom merre keressem.

dorka+

(#190) Dexter68 válasza dorka+ (#189) üzenetére


Dexter68
addikt

Miért Corelben akarod a képet vágni? Miért nem valami pixelharcos progiban?
De direkt Neked megnéztem: Bitmap kijelöl –> F10 benyom –> sarkokat helyérehúz –> Bitmap menü –> Crop bitmap.

Arculat tervezés | Weboldal készítés | Nyomdai anyagok | Illusztrációk, grafikák, festmények | http://www.artcharacter.hu

(#191) dorka+ válasza Dexter68 (#190) üzenetére


dorka+
csendes tag

köszi :)
Ez így macerás lesz, ha mindig menüből kell előszedni a dolgokat. Viszont valakinél láttam hogy ki van téve a corel kezelőfelületére egy ikon (oda a felső sorba). És csak arra rákattintott és azzal meg lehet vágni. De hogy az mi volt, azt nem tudom..

eddig pixelharcos fotósoppan csináltam. Csak itt az a gáz, hogy rengeteg kép van (kb 500). Mindegyiket meg kell vágni, grayscalre állítani, és 300 dpi-re levenni a felbontását, valamint kontrasztot is kell állítani. És corelbe be kell importálni és a helyére rakni. Én ezt fotosoppan csináltam, és utána áttettem corelbe, egyik másik csajszi meg corelben csinált mindent. És nem tudom hogy most melyik lenne a gyorsabb.
Nekem a photosoppban a vágás gyorsabban megy, Meg a 300 dpi-re és a grayscalre és mentésre tudok actiont csinálni. Meg az már úgy rááll a kezemre. Corelben meg sosem csináltam ilyeneket, hogy képpekkel babráljak ott. Így most nem tudom, hogy melyik lenne a célszerűbb. Ha begyakorolnám corelben, biztos menne ott is gyorsan. Vagy hagyjam inkább az egészet, és maradjak Photoshopnál?

dorka+

(#192) Dexter68 válasza dorka+ (#191) üzenetére


Dexter68
addikt

Ezt Neked kell kitalálni. Ismered a véleményem Corelkéről... Én amit lehet, Photoshopban csinálnék, és csak azt Corelben, amit muszáj. De ez csak az én heppem.

Arculat tervezés | Weboldal készítés | Nyomdai anyagok | Illusztrációk, grafikák, festmények | http://www.artcharacter.hu

(#193) dorka+ válasza Dexter68 (#192) üzenetére


dorka+
csendes tag

szerintem most photoshopnál maradok,mert így hogy eddig nem használtam ilyenre a corelt, mondhatjuk úgy hogy kezdő vagyok benne.
Te a corelt alapból nem használnád semmire, de akkor úgy kérdezném, hogy illustrator vagy photoshop képek vágására, kontrasztolásra?
Bár nem tudom hogy az illustratorban mit lehet meg mit nem, én még nem is láttam.
Valaki viszont azt mondta rá, hogy pontatlan. Igaz ez?

dorka+

(#194) Dexter68 válasza dorka+ (#193) üzenetére


Dexter68
addikt

Én mindenképp photoshop-ban csinálnám. Azon a véleményen vagyok, hogy mindent a megfelelő eszközzel kell csinálni. Nálam egyébként az az általános munkamenet, hogy pixel-alapú cuccok elkészülnek photoshopban, vektor-dolgok Illustratorban (régen corelke), és az egészet Quarkban gyúrom egy kiadvánnyá, illetve a szövegek tördelése is abban történik. Így létrejön egy minőségileg ideális helyzet, miszerint grafikát grafikus progival készítünk, kiadványt meg kiadványszerkesztővel. Persze tudom, hogy mindegyikre ráírják, hogy tudja az összes többit, de szvsz ez csak marketingfogás. Quark is tud rajzolni a 4-es óta, de még sosem jutott eszembe használni. Photoshopban is lehet tördelni és vektoros információként elmenteni, de én még életemben nem sz*ptam annyit anyaggal, mint amikor ilyet kaptam levil. céljából. Dráma. Tudják a progik, csak általában rosszul tudják.
Ez olyan mintha ráírnám a névjegyemre, hogy tipográfus és sztepptáncos :) Aztán meg lehetne nézni, hogy hogy szteppelek. (kb. mint egy gerincen lőtt öreg medve)

Arculat tervezés | Weboldal készítés | Nyomdai anyagok | Illusztrációk, grafikák, festmények | http://www.artcharacter.hu

(#195) dorka+


dorka+
csendes tag

lenne egy kérdésem.
Corelből ps filet akarok csinálni, és azt szereném hogy vágójelek is legyenek rajta.
Ha a lapméretet akkorára állítom, amekkora a kiadvány vágott mérete lesz, akkor corelke be tudja tenni a vágójelet a lapméret sarkaihoz, ez így jó is lenne. De mi van akkor, ha a film közepére is kellene vágójel? Vagy esetleg kettő is, mert van rajta rátöltés középen is, ami majd vágásnál kiesik.
Ha a közéső jeleket kézzel belerajzolom a dokumentumba, akkor az nem lesz jó, mivel azt a lapon kívülre rajzolom, és ami nincs rajta a lapon, az ugye nem látszik a ps-en.
Erre csak az a megoldás ha a sarokjeleket, és a középjeleket is kézzel teszem rá, és akkor a lapméretet nagyobbra veszem? vagy van más lehetőség is?

dorka+

(#196) Dexter68 válasza dorka+ (#195) üzenetére


Dexter68
addikt

Hát bizony, amíg Corelkedtem, én is kézzel pakoltam fel a jeleket...

Arculat tervezés | Weboldal készítés | Nyomdai anyagok | Illusztrációk, grafikák, festmények | http://www.artcharacter.hu

(#197) dorka+ válasza Dexter68 (#196) üzenetére


dorka+
csendes tag

Hát már félig rájöttem a megoldásra :)
a prepress fülnél van olyan hogy marks to object'' és akkor nem a lapméret sarkaihoz teszi, hanem az objektum sarkaihoz. Ez persze csak akkor jó, ha nincs rajta kifutó.
De most nekem az nem is kell. Így lehet nagyobb a lapméret, mint az objektum és így elég csak a középjeleket rárajzolni, ami végülis gyakorlatilag semmit nem könnyít a helyzetemen, de azért jó tudni, hogy hogy is van ez.:)
Tehát középre sehogy nem tudok másképp jeleket bepakolni, csak rajzolgatva.

Illustrator másképp csinálja?

dorka+

(#198) Dexter68 válasza dorka+ (#197) üzenetére


Dexter68
addikt

Illustratornál lehet ún. trim marks-okat definiálni, de nem használom, mert kizárólag Quark-ból írok ps-t. Időnként még ott is szükség van „kézi” megoldásokra, de csak ritkán.

Arculat tervezés | Weboldal készítés | Nyomdai anyagok | Illusztrációk, grafikák, festmények | http://www.artcharacter.hu

(#199) Race-Face


Race-Face
tag

Hurrá, hurrá, hurrá! Meg kell osszam veletek, mennyire mélyült Corel iránti elkötelezettségem.
Hoztak hozzánk egy anyagot nyomtatni, névjegykártyák B/3-as ívre montírozva, Corel Draw 9. PS-t írtam, levilágítottam, kinyomtattuk, jön az ügyfél, hogy az egyik névjegy háttere félig eltűnt. Megnéztem az állományt, ott látszik teljesen.
A galibát egy lens effect okozta. A kolléga egy bitmap képet tett félig átlátszóvá a transparency-vel. A drága corel színrebontás után ezt egy átlós vonal mentén szétvágta (?), attól balra színrebontotta, jobbra ''elfelejtette''. Már a preview képen is látszott. Ha bitmappé alakítottam, úgy már jó volt (eredetileg is bitmap kép volt plusz a lens effect).
Természetesen az anyagi felelősség az enyém, hiszen ''én rontottam el''. Az a vicc az egészben, hogy a corel egy saját maga által létrehozott effectet nem tud lekezelni, nem egy beimportált valamit, mert azt még valahol megérteném... (annyira azt se)
Lassan már annyit szívtam a corellel, hogy bemegyek a codrához, hogy a corel 12-t már ingyen is ideadhatnák...

Kelj fel és járjunk!

(#200) Dexter68 válasza Race-Face (#199) üzenetére


Dexter68
addikt

Na, már mikor megmondtam, hogy az effekt nem arra való, hogy használjuk!
Az csak marketing fogás, jól néz ki a dobozon. Corel által írt eps-t mindig ellenőrizni kell minimum Illustratorban, de ha nem, akkor acrobatban, vagy bármiben, ami nem Corel.

[Szerkesztve]

Arculat tervezés | Weboldal készítés | Nyomdai anyagok | Illusztrációk, grafikák, festmények | http://www.artcharacter.hu

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.