Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) kamikaze boci


kamikaze boci
őstag

Akik CNC-mart, agyonplexi, helyből felszálló modra számítanak, azoktól előre elnézést kérek. :) Ez a gép egyszerű szerkezet, megpróbáltam benne közös nevezőre hozni az igényeimet az innen-onnan kapott vagy megmaradt alkatrészekkel.
A gépnek az elkészülte után meg kellett felelnie minimum öt feladatnak:
-házimozi,
-archiválás,
-levelezés, telefonálás, üzenetküldés,
-letöltés,
-tartalék gép.
Mindezt természetesen csendben, olyan csendben, hogy amikor nincsenek bekötve a visszajelzők, 1-2 méter távolságból ne lehessen eldönteni, hogy a gép üzemel, vagy sem.

Egyetlen a szokványostól eltérő tulajdonsága a kétfajta üzemmód. Az egyikben csak egy darab 12 cm-es, 5 volton járatott ventilátor hűti a rendszert, a másikban bekapcsolódik a SCSI „alrendszer”, amit kizárólag archíválásra és tesztelésre használok (illetve tesztelésre használnék, ha hoznának hibás eszközöket, de nem hoz senki.).

A fúrás-faragás unalmas részletei helyett inkább a furcsább eredetű alkatrészek történetét mesélem el. A „hogyanok”-ról természetesen írok, ha valakit érdekel, bár a kivitelezésben nincs semmi különleges. Köszönet azoknak a fórumozóknak akik segítettek! Nem nevezem meg őket, nem akarom rontani a hitelüket (kabátügy:) ). Remélem, hogy benéznek majd.

HÁZ

Még tavaly vittem néhány alkatrészt T.-nek, aki elvitt magával Sz.-hez. A tornácon hegyekben álltak a régi AT-s házak, köztük egy Colani 486 HIGHSCREEN. Luigi Colani a ma élő ipari formatervezők egyik legnagyobbja, már egészen kölyök koromtól rajongtam érte. Semmitől sem riadnék vissza, hogy a Mester egyik remekét magaménak tudhassam. Szerencsére Sz. szíve minimum aranyból van, csak egy feltételt szabott, azonnal el kell vinnem, hogy nehogy meggondolja magát. A teljes képhez hozzátartozik, hogy vonattal érkeztünk Pestre negyvenegy-két kilós barátnőmmel. Pénteken egy előre nem tervezett bevásárlást kellet megejtenem a nagykerben, egy ház és az aprólékok. Így hazafelé a csapatot egy dobozos ház, egy alaplap, egy hangfal szett, néhány tíz egér, a méretes Colani, egy adag DVD/CD tokkal, két hátizsák, néhány kisebb tatyi és nem utolsó sorban barátnőm alkotta, aki minden, csak nem serpa. Végül két forduló P.-től és egy telefon haza, hogy jöjjenek elém az állomásra, mert 5 éves korom (na jó, egy 8 évvel ezelőtti fesztivál) óta először segítség nélkül nem jutok haza. (P., remélem, most nem azon töröd a fejed, hogy melyik tárhelyre töltsd fel a képeket..;) )

[kép]

Itthon nagy lelkesedéssel fogtam az átalakításhoz, az első kör az ATX-esítés volt. Sajnos véletlenül eltörtem az ajtó pántját, vagyis azt a kis műanyag pöcköt, amin az ajtó fordul. Ettől annyira elkeseredtem, hogy hónapokig jegeltem a munkálatokat, míg egy napon bátyám talált egy ilyen házat a zsibin. 500 forint volt, kissé hiányos, de egy ép ajtóért semmi sem drága. Újra nagy lelkesedéssel fogtam az átalakításhoz, de sajnos véletlenül eltörtem az ajtó pántját, vagyis azt a kis műanyag......

Harmadik ház nincs.

Szombatonként járom a zsibit, szerdánként pszichiáternél vagyok.

[kép]

egyéb állatfajták

(#2) kamikaze boci


kamikaze boci
őstag



ELŐLAP

Mivel volt két házam, az egyik előlapból kiszedtem a kapcsolósor paneljét, és bevágtam a másik előlapba. Így van két sor visszajelző és négy kapcsoló, amiknek a szerepéről majd később. Az előlapra beépítettem két USB kivezetést, de egyelőre nem működnek, mert az öreg BX6-oson nincs megfelelő aljzat.

[kép]

A festést egy ismerősöm testvére intézte, eredetileg grafitszürkét akartam. A mester saját hatáskörben döntötte el, hogy a fekete-szürke kombináció jobban tükrözi a mai kor ízlését. Engem egy 20-as években divatos lakkcipőre emlékeztet, de ingyen volt, és már csak ritkán vagyok miatta búskomor. A festés minősége egyébként sokkal jobb, mint ahogy a képeken látszik, sajnos a fényképezőgép nem a legjobb.

[kép]

SCSI

Eredetileg kellett a fenének a SCSI, inkább néhány éhes sakál. Viszont kaptam két HDD-t kábelekkel, még abban a korszakban, amikor mindent felhalmoztam, és a lakásban néha 3-4 gépmatuzsálem is fogyasztotta az áramot. Természetesen mindig gyártottam hozzá ideológiát, hogy az miért jó nekem, nekünk. Szóval, a fórumon szereztem egy SCSI vezérlőt, és kiváló barátom P. közbenjárásával egy külső SCSI egységből egy passzív tápot. A merevlemez hűtését egy kisméretű, alacsony feszültségen járatott ventilátor oldja meg, nem mintha számítani az alacsonyabb fordulat egy SCSI HDD mellett. Az AT-s főkapcsoló a házon az ipari formatervezés szépségesen csúf műremeke, az „alrendszer” főkapcsolója lett belőle. Így külön lehet elindítani a SCSI eszközöket a főtáptól függetlenül, vagyis eldönthetem, hogy csendben letöltök, vagy tudatni akarom a szomszédokkal, hogy éppen archiválok.

[kép]
[kép]

TALP

Hátul fix, elől forgó kerekek, független MacPhershon felfüggesztéssel, elől-hátul tárcsafékkel, a legolcsóbbak a barkácsáruházból. A fix görgők kicsit alacsonyabbak, de legalább nem áll meg a gépben a kóla. Hogy mennyire komoly a veszély: festés előtt a gépben találtam alaplap és ház közé szorult csavart, paprikás chipset, golyóstollat. Egyébként kerék mániás vagyok, a takarítás miatt.

[kép]

HANGRENDSZER

A jó öreg SB Live-ok hangzása még mindig sokkal szebb mély hangok tekintetében, mint a legtöbb alaplapi integrált hangkeltőé (mea culpa, ha valakinek valaha mást mondtam). A telefonálás, beszélgetés miatt az első hangszórók csatornáját meg kellett osztani a füles és az erősítő között, az adapter minden nagyobb áruházban beszerezhető. Nem vagyok audiofil, ennyi éppen elég egy Genius HT 5.1-el.

egyéb állatfajták

(#3) kamikaze boci


kamikaze boci
őstag



PROCESSZOR

550-es P3-as, Katmai magos. Kiváló teljesítményű, és hűvös. Csak a története von le az értékéből. Az egyik nyáron meglátogattam apámat, leültem az íróasztalához és megnyomtam a Compaq Desktop kapcsolóját. Másodpercek alatt kövér, kékes füst borított be mindent. Teljesen reménytelen dolog lett volna megmagyaráznom, hogy a történtekben nem én vagyok a hibás.

Ezekben az irodai PC-kben minden speciális. Az elégett alaplap agyonintegrált, különleges alakú, a VGA foglalata eltér a megszokottól, természetesen a ház is csak hasonlít az ATX-esekre, így gyakorlatilag az egész gépet újra kellett építenem. A fájdalomdíj a maradék passzív hűtéses processzor volt.

[kép]

AT vs. ATX

A számomra érdekes különbség AT és ATX között a hátlapi kivezetés, a kapcsolók/visszajelzők, és az alaplap rögzítés.

Hátlap

A hátlapról talán hallgatnom kellene, a legrondább részlet a projektben. Eredetileg a teljes hátsó lemezt cserélni akartam, de az egyik ház ráment, mert hiába fúrtam át a ponthegesztéseket, deformálódás nélkül nem tudtam levenni. Lehajtattam egy lemezt hozzá, ami éppen azzal a két milliméterrel volt nagyobb az eredetinél, ami miatt nem lehetett volna az oldallemezeket rögzíteni. A tápot egyelőre két csavar fogja, a kártyákat tartó profilt egy kelenföldi fórumozótól vettem, talán 500 forintért. Házzal együtt kaptam meg a vasútállomáson, a parkban csavaroztam szét, hogy ne kelljen úgy átutaznom a városon, mint egy ószeresnek. (A maradék a kuka mellé került, hátha valakinek pont egy csonka házra van szüksége.)
Később még dolgozni fogok rajta.

Kapcsolók

A főkapcsoló az „üzemmód” váltó, a négy kisebb közül kettő a reset és power, a másik kettőre egy-egy ventilátort kötöttem, a rendszer HDD-nek és a processzornak, videokártyának. Ha nagyon megdolgoztatom a gépet, a biztonság kedvéért elindítom a póthűtést. A négy LED közül egy a HDD, egy a SCSI HDD, egy a power és egy a kisebb táp visszajelzője. A két kulcsos kapcsolót még nem kötöttem be, de beépítettem őket, később talán találok nekik valami értelmes feladatot.


[kép]


Alaplap

Az alaplapot egy 5 mm vastag plexire csavaroztam, mert a műanyag rögzítése könnyebb feladatnak tűnt , mint az alaplap összes furatát pontosan átjelölni a házra. A plexire egyébként is szükség volt, mert az alaplapot közel 1,5 centivel meg kellett emelni a hátlapi kivezetésekhez

[kép]

TÁP

A nagyobbik táp egy Codegen 300 wattos. A 8 centiméteres ventit egy 12-esre cseréltem. Ehhez a burkolat tetejét vágtam ki, ahogy ez manapság az újabb tápoknál szokás. A különbség, hogy nálam a ventilátor kívül van, és 5 volton üzemel. A kisebb táp éppen elfér az alaplap mellett, a főkapcsoló indítja. A terhelési problémáktól nem félek, a nagy táp megkapja a maga szokásos eszközeit, a kicsi korábban is csak HDD-ket, illetve CD írót vitt.

[kép]

egyéb állatfajták

(#4) kamikaze boci


kamikaze boci
őstag

VGA

Egy közönséges passzív hűtéses MX440 SE S-Video-val és kompozittal. Utóbbi szempont volt, mert az azóta tragikus véget ért TV csak ezen a kimeneten volt hajlandó elfogadni a jeleket. A VGA már új korában sem volt egy erőmű, de a PIII 550-512 MB RAM-440 SE 64MB hármas 3DMark rekordokat döntögető gyilkos teljesítménye éppen megfelel a céljaimnak.

[kép]

HDD

Itt még ugyancsak akad tennivaló, abban viszont biztos vagyok, hogy a gyári gumibakos rezgéscsillapítók nem sokat érnek. Bölcsős rögzítés van tervben, ha egyszer lesz időm. A hűtés opcionális, egy 7 volton járatott 8 cm-es venti(5 volton nem indul el). Az IDE kábeleket szétvágás nélkül kötegeltem, összehajtogattam őket, mint egy harmonikát.

[kép]

CD/DVD

Semmi különös, mindenevő és olcsó LG-k, egy-egy 4081B, GCE-8523B és GDR-8162B. Ha igazán csendben akarom nézni a filmeket, bemásolom őket a HDD-re.

UTÓSZÓ

Lassan egy éve, hogy a fenti felállásban üzemel a gép, hiba nélkül, teljes mértékben megfelelve az eredeti elvárásoknak. Télen-nyáron az elfogadható tartományban vannak a hőmérsékleti értékek, bár ilyenkor az oldallapot nem csavarozom a helyére. „Kicsit savanyú, kicsit zöld”, nincs befejezve, talán nem is lesz soha, de az én házam. Az eredeti cél a tapasztalat szerzés volt, és egy dolgot biztosan meg is tanultam. Legközelebb alaposan megfontolom, hátha jobban járok, ha boltban veszek házat magamnak.:)

A teljes képhez már csak egy HIGHSCREEN egér hiányzik:


[kép]


egyéb állatfajták

(#5) Fade_Away


Fade_Away
őstag

:C

(#6) (Kolombusz)


(Kolombusz)
veterán

Gratulálni tudok neked csak. Én még egy alaplapcserétől is félek :D

(#7) Gergello


Gergello
addikt

Húha, ez nagyon cool! Az a kép ahol távolról van a ház áááá
gyönyörű
respect!:C:R

(#8) PPeter


PPeter
addikt

Látom kiválóan hasznosítottad a külső SCSI ház tápját és az egyéb - sokszor rekordokba illő cipekedőmutatványokkal elvitt - holmikat, kedves barátom :)) , csak így tovább, gyűjtöm az újabb finomságokat :DDD neked. Íme a jó munkásember, akarom mondani munkásboci :D , egy átlagos látogatás után, felpakolva.
[kép]

PPeter - Privátokat van hogy hetekig nem olvasom. Éjszaka és vasárnap ebédidőben ne hívjon senki a DVD-írós problémájával, köszi! A BURN.HU már nem az én oldalam!

(#9) kamikaze boci válasza PPeter (#8) üzenetére


kamikaze boci
őstag

te aljas szemétláda:D

egyéb állatfajták

(#10) CactuS válasza PPeter (#8) üzenetére


CactuS
Arcképgyáros

:C

Have you ever noticed that anybody driving slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac? George Carlin

(#11) kamikaze boci válasza PPeter (#8) üzenetére


kamikaze boci
őstag

Azért az hozzátartozik, hogy ez egy másik alkalom, amikor csak a kocsiig kellett így eljutnom:D Még mindig kész vagyok, hogy milyen tapintatlan vagy:D:D:D

egyéb állatfajták

(#12) PPeter válasza kamikaze boci (#11) üzenetére


PPeter
addikt

Ugyan, semmiféle személyiségi jog nem sérül, nem vagy felismerhető a képen :DDD drága barátom. Na mennyé' igyad le magad :C én már bontottam egy jófajta hideg sört az egészségedre. És gratiula a Colani projecthez, várom a Tizio tervezetet :DDD

PPeter - Privátokat van hogy hetekig nem olvasom. Éjszaka és vasárnap ebédidőben ne hívjon senki a DVD-írós problémájával, köszi! A BURN.HU már nem az én oldalam!

(#13) kamikaze boci válasza PPeter (#12) üzenetére


kamikaze boci
őstag

A személyiségi jogokkal nincs is semmi baj, de azt hová tegyem, hogy ma este a társaságban a legváratlanabb pillanatokban felröhögtem, és mindenki hülyének nézett?:D :D

egyéb állatfajták

(#14) PPeter


PPeter
addikt

Ha tudtam volna, hogy egy ártatlan képpel elüldözöm a komoly szakmai fórumozókat a topikodból, akkor kétszer is meggondoltam volna, hogy betegyem-e a képed. De valószínűleg akkor is betettem volna. :DDD

PPeter - Privátokat van hogy hetekig nem olvasom. Éjszaka és vasárnap ebédidőben ne hívjon senki a DVD-írós problémájával, köszi! A BURN.HU már nem az én oldalam!

(#15) PPeter


PPeter
addikt

:DDD Ha ennyire nem érdekel senki ez a colani csendes mod, akkor legalább kamikaze bocis képeket tegyünk még fel ide! Kutatok az archívumban.... :D

PPeter - Privátokat van hogy hetekig nem olvasom. Éjszaka és vasárnap ebédidőben ne hívjon senki a DVD-írós problémájával, köszi! A BURN.HU már nem az én oldalam!

(#16) nemtommi válasza PPeter (#15) üzenetére


nemtommi
senior tag

Engem érdekelne, ha lenne róla kép :O
Vagy csak nálam van gond az Operával?

(#17) kamikaze boci válasza nemtommi (#16) üzenetére


kamikaze boci
őstag

Nem, már leszedtem őket, hogy a topik a feledésbe merülhessen, de PPéter barátom volt olyan kedves, hogy uppolta[kép].

Sajnos a képeket már úgy elástam, hogy lehet, hogy meg sincsenek, bocsi...

egyéb állatfajták

(#18) didyman


didyman
őstag

Boci, Peti, nahát :hello: :) Szia srác, szia kollega :DDD

Már várom a képeket :D

"Az Antióchiai Szent Kézigránát. Mínár atya az őrizője e kegyes ereklyének"

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.