Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2021-12-30 20:26:58

LOGOUT.hu

A Chakra OS megszűnt, tegnap jött a hivatalos hír. Hogy a jövőben látjuk-e még, azt nem tudni. Szép volt, de nincs tovább. Most a hozzá legközelebbi disztró az a Manjaro KDE...

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------v

ChakraOS - korábban Chakra Project - asztali Linux disztribúcióval kapcsolatos alapvető információk:

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#951) Claude Leon válasza CPT.Pirk (#950) üzenetére


Claude Leon
senior tag

Persze, mert kissé kacifántos volna az a támogatás.

(#952) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

No itt az új update csomag, a sokat emlegetett 3.12-es kernellel.

linux 3.12.6
xorg-server 1.14.5
xf86-video-ati 7.2.0
catalyst 13.12
xf86-video-nouveau 1.0.10
nvidia 331.20
nvidia-304xx 304.117
nvidia-173xx 173.14.39
mesa 10.0.1

Viszont mivel az AMD nem frissíti a legacy drivert az új Xorg verziókhoz, így aki a zárt legacy drivert használta régebbi Radeon kártyájához, az kénytelen lesz a nyílt drivert használni ezentúl.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#953) azozo válasza CPT.Pirk (#952) üzenetére


azozo
senior tag

Na már csak egy friss iso kellene 4.12 -vel ;)

(#954) rybank válasza CPT.Pirk (#952) üzenetére


rybank
senior tag

Van valami cikk, hogy mit hoz az AMD-sek számára az új kernel?

(#955) BoB válasza rybank (#954) üzenetére


BoB
veterán

Nem tudom a teljesítménynövekedésen kívül hoz-e más újítást, de ezt én is alá tudom támasztani; nagyon nagyot gyorsult a grafika! :K

Szerk.: találtam egy ilyet: "automatic GPU switching in laptops with dual GPUs"
forrás

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#956) Apollyon válasza rybank (#954) üzenetére


Apollyon
Korrektor

[link] [link] [link]

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#957) rybank


rybank
senior tag

Mindkettőtöknek hálásan köszönöm. :R

(#958) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nálatok (Radeon tulajok) nem volt gond frissítés után?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#959) azozo válasza CPT.Pirk (#958) üzenetére


azozo
senior tag

Hát most vettem észre hogy a forgó gömbös effekt nél elkezd hároszögenkéntire bontani a képet míg végül teljesen szétesik minden éredekes hmmm :F /ati5770/

(#960) CPT.Pirk válasza azozo (#959) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Az effektek terén gondok vannak radeonnal. Itt nézd meg a két graphicsos postot: [link]

Kb. a zárt driver kontra OpenGL dolog van, az effektek OpenGL-en át mennek.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#961) azozo válasza CPT.Pirk (#960) üzenetére


azozo
senior tag

Néztem most opengl 3.1-re tettem ...
Amugy oké csak annál az effektnél hozza elő...

(#962) CPT.Pirk válasza azozo (#961) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Zárt Catalyst drivert használsz?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#963) Apollyon


Apollyon
Korrektor

Most akkor mi ez a Xorgos buli? Ha zárt driverrel raknám fel a legújabb Chakrát, akkor fekete képernyő fogadna, szóval a 3650-emmel mindenképp a nyílt drivert lennék kénytelen feltenni?

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#964) BoB válasza Apollyon (#963) üzenetére


BoB
veterán

Valamit csináltak AMD-nél mert emlékszem hogy felidegesített hogy az új driver még mindig nem támogatja az 1.14-es xorg-ot, de azóta ez változott. Lehet a honlapon volt elírás és az előzőből maradt, de javították.

Tehát felteheted, menni fog (elvileg).

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#965) CPT.Pirk válasza Apollyon (#963) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Az AMD dobta a normál driverből az 5000-es szériánál idősebb kártyák támogatását, így marad a legacy driver, de az meg olyan mintha nem is létezne, mert nem frissítik az új xorg verziókhoz.

Szóval igen, ahhoz a kártyához csak a nyílt drivert tudod használni, vagy valami olyan disztrót, ahol egy ideig még marad a xorg 1.12, mint pl. a Debian.
Viszont ha nem használsz valami speckó funkciót a catalystből mint pl. a scaling, akkor simán jó lehet a nyílt is ahhoz a régi kártyához.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#966) BoB válasza CPT.Pirk (#965) üzenetére


BoB
veterán

A legacy dolgot el is felejtettem. Amúgy nemtom mi van velem most év végén.

Nem menne a catalyst, mert a 3.12-es kernelt nem támogatja. Legalábbis ez a hivatalos álláspont.

egy másik topikban meg azt írtam kell a 3.12-es kernel hozzá. :(

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#967) CPT.Pirk válasza BoB (#966) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ennek ellenére 3.12-es kernelen megy a Catalyst, most is használom. Az AMD leírásai nem mindig jók, meg pl. a Linuxos release notes se szokott kijönni időben.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#968) BoB válasza CPT.Pirk (#967) üzenetére


BoB
veterán

Tuti ez volt, nemhiszem hogy annyira hülye lennék, tisztán emlékszem hogy azt írták nem megy az új xorg-al. Asszem ezt a megjelenés napján vagy a rákövetkező nap néztem, úgyhogy igazad lehet.

Ezért is írtam már hogy hivatalosan, mert már nem tudom mennyire lehet hinni AMD.nek...

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#969) azozo válasza CPT.Pirk (#962) üzenetére


azozo
senior tag

Gyakorlatilag
az van fent ;)

(#970) CPT.Pirk válasza azozo (#969) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nálam per pillanat csak Xrender alatt működik a composition, azaz az asztali effektek. Az OpenGL-es módokban bizonyos effekteknél szétesik a kép, pl. a széthulló ablakoknál. Még nem tudni, hogy mi lehet a hunyó.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#971) Apollyon válasza CPT.Pirk (#967) üzenetére


Apollyon
Korrektor

Köszi a válaszokat.
A scaling az én esetemben mikor lehet probléma? Mondjuk a youtube videóknál, vagy videólejátszónál nem működik többé a "Fit to window" a képarány beállításnál?

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#972) CPT.Pirk válasza Apollyon (#971) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nálam az LcdTV miatt kell, mert felbontás függő, hogy a kép kisebb lesz pár centivel mint a képernyő, vagy éppen kilóg róla annyira, hogy nem látod a panel tálcát. Az okát nem igazán tudom, Windows alatt is ugyanígy kell a scalinget állítanom.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#973) trytron


trytron
csendes tag

Sziasztok!
Pár disztró kipróbálása után a Chakra mellett döntöttem. Ezen úgy tűnik kb. minden műxik, még a "kritikus" (legalábbis a PH-s linuxos topic-okban) 3g netmegosztás laptop wifivel is. Ráadásul gyönyörű a KDE felület :C A nyomtatómat, Canon MP190-et viszont nem sikerült beüzemelni. Nyomtató hozzáadásakor meg sem jeleníti, cups telepítve. Próbáltam gyártó oldalálól drivert, letölti, csak nem tudom mit kéne csinálni vele... :( Ha valakinek van ötlete, szívesen veszem. A válaszokat előre is köszönöm :R

(#974) CPT.Pirk válasza trytron (#973) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Canon cuccokhoz kell a külső cnijfilter progi telepítése, ezt a ccr-ből [link] tudod megtenni.
Elképzelhető, hogy önmagában megoldja ez, meg max egy restart utána:

ccr cnijfilter-common-x86_64

Ha nem, akkor van mp190 specifikus csomag az Arch AUR tárolójában, onnan át lehet venni a csomagot.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#975) trytron válasza CPT.Pirk (#974) üzenetére


trytron
csendes tag

Köszönöm szépen :R Magától megoldódott ;) Az történt, hogy oktopin nyomtam egy frissítést, letöltötte az új frissítéseket (elég sokat, több mint 0.5GB :Y ) bekapcsoltam a nyomtatót, felismerte, telepítette a drivert és már működik... Nem értem, eddig többször is megpróbáltam, nem ment... A lényeg, hogy megy a nyomtató. Remélem minden problémám így oldódik meg Chakra alatt :C Azért köszönöm a hsz-ed :R

(#976) CPT.Pirk válasza trytron (#975) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Hehe, akkor az utolsó kernel frissítés lehetett a megoldás, amit most kaptál meg. :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#977) trytron válasza CPT.Pirk (#976) üzenetére


trytron
csendes tag

Lehetséges :) Bár általában szeretem tudni a konkrét ok-okozati összefüggéseket, ez esetben eltekintek tőle :K Lenne még egy kérdésem, csak hogy feltegyük nálam az i-re a pontot. A laptopon a 3g megosztáshoz be kell pötyögni a következő két sort minden indítás után. Arch Wiki alapján, működik is.
sudo sysctl net.ipv4.ip_forward=1
sudo iptables -t nat -A POSTROUTING -o hso0 -j MASQUERADE
Ezt KATE-el már beírtam txt-be, indítás után konzolból futtatni is tudom (bash 3g.txt + root jelszó)
Lehetne ezt valahogy automatizálni, hogy indítás után magától lefusson?

(#978) CPT.Pirk válasza trytron (#977) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ezt lehet fel kellene dobni a nagy linuxos topicban, mert így helyből nem tudok rá mit mondani. :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#979) trytron válasza CPT.Pirk (#978) üzenetére


trytron
csendes tag

OK :)

(#980) Rimuru válasza trytron (#979) üzenetére


Rimuru
veterán

Archwiki mindenre jó: [link] [link] ;)

Vigyázat, csalok!

(#981) trytron válasza Rimuru (#980) üzenetére


trytron
csendes tag

Köszönöm. Megnézem :R

(#982) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Most raktam Chakrát egy AMD A8 apus-g gépre. Csak a nyílt driveres módban adott képet telepítés után, de ott legalább jó. Viszont meglepett a sebesség. Megcsináltam minden frissítést tegnap, meg átkapcsoltam az "egyszerű" - K betűs - boot animációra, így is csak mindössze 28-30 másodperc egy komplett boot, semmi nincs kikapcsolva vagy letiltva.

A8 5600K + 2*2GB 1333MHz ram + 1TB normál vinyó, nem is SSD. Állati :) .

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#983) Brogyi


Brogyi
senior tag

Gecko-mediaplayer csomagot sikerült már valakinek felvarázsolni? Nekem kemény 50perc után azt mondja nincs elég hely. Pedig egy csont üres 250GB-s vinyóra probálom egy über 4magos asztalai szutyokkal. Úgy látom a xulrunner-gtk2 teleszemeteli a tmp mappát aminek lehet egy fix korlátja, és elakad a gnome-mplayer telepítéssénél. Az pedig simán felmegy ha üres a tmp.
Hol itt a hiba?

(#984) Brogyi válasza Brogyi (#983) üzenetére


Brogyi
senior tag

Itt az üzi:
{standard input}: Fatal error: can't write SVGFESpecularLightingElementBinding.o: Nincs több hely a lemezen
Mi az hogy nincs hely?? :W

(#985) Rimuru válasza Brogyi (#984) üzenetére


Rimuru
veterán

Azt nem mondtad hogy mivel próbálod, de mindegy, fordítani akarsz amit a tmp-be csinálsz az meg alapból a RAM-od méret, és ebből a csúszol ki. A legkönnyebb megoldás ha máshol kezded el fordítani.

Vigyázat, csalok!

(#986) Brogyi válasza Rimuru (#985) üzenetére


Brogyi
senior tag

8GB RAM
a kód pedig
ccr gecko-mediaplayer

[ Szerkesztve ]

(#987) Rimuru válasza Brogyi (#986) üzenetére


Rimuru
veterán

Gondlom közben nem csinálsz semmi RAM igényes dolgot, ha így van akkor nagyon durva amit művel fordításnál. :Y Viszont a helyhiány ezért szokott történni (vagy esetleg nem úgy van beállítva a tmp) ccr-t nem ismerem nézz olyan kapcsolót hozzá amivel megadhatod neki a munkakönyvtárat. (pl yaourt esetén ez kellene --tmp <dir>)

Vigyázat, csalok!

(#988) Brogyi válasza Rimuru (#987) üzenetére


Brogyi
senior tag

Valamiért a chakra nem használja a swap-ot pedig csináltam. Amikor elérte a 4GB tmpfs határt akkor a swap-ot kellett volna használnia. Jól gondolom?

(#989) Brogyi válasza Brogyi (#988) üzenetére


Brogyi
senior tag

A tmpfs határt feltolva elkezdte használni a swap-ot. Elég keményre írták ezt a xulrunner-t, mert a 8GB kevés a telepítéshez. Ezenkívül biztos, hogy hiba van benne. Elmentem egy gamét tolni, mert már elegem van a több órás fordításból.
A default tmpfs határ a RAM fele. Ha eléri nem swap-pol hanem hibaüzit ad. Szép. Ezt hogy gondolták? Miért nem swap-pol? :F

[ Szerkesztve ]

(#990) Vladi válasza Brogyi (#989) üzenetére


Vladi
nagyúr

swappinest nézd meg.

gecko amúgy is szar, használj mplayert vagy vlc-t. :D

[ Szerkesztve ]

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#991) CPT.Pirk válasza Vladi (#990) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Te itt? :D

Brogyi: mire jó ez a cucc, amit fordítani akarsz?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#992) Vladi válasza CPT.Pirk (#991) üzenetére


Vladi
nagyúr

Elnézést, hogy belekontárkodom. :B
:D

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#993) Rimuru válasza CPT.Pirk (#991) üzenetére


Rimuru
veterán

Böngészőbe beépülő, gnome-mplayer valószínű sok gtk függőséggel. ;]

Vigyázat, csalok!

(#994) CPT.Pirk válasza Vladi (#992) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Semmi gond, a gnome-os progik behúzzák a függősségeiket! :D

colomb2: mit néznél meg vele? Milyen böngésző alatt? Nekem a Windows only TV társaságaink médiatáraival vannak bajaim.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#995) Rimuru válasza CPT.Pirk (#994) üzenetére


Rimuru
veterán

Régebben az MTV/Híradó.hu-hoz jó volt. Nem tudom neked mi kell de pl Silverlightos videókhoz nem jó (RTL), amit Windows alatt media player-rel játszana le azokat viszi.

Vigyázat, csalok!

(#996) F34R válasza CPT.Pirk (#994) üzenetére


F34R
nagyúr

pipelight es a mocskos rtl most is megy vele :DDD

(#997) CPT.Pirk válasza F34R (#996) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Na akkor ezt majd kipróbálom.

colomb2: egy időben sikerült a vlc-t beépítenem a Firefoxba, de többet nem tudtam megoldani.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#998) Claude Leon válasza F34R (#996) üzenetére


Claude Leon
senior tag

De jó, hogy korábban megjelöltem ez a topikot (amikor még keresgéltem a korábban megszűnő disztrom utódját), így még egy okkal kevesebb, hogy átbootoljak linukszról, ha a zassony a lekésett sorozatait később bepótolná :)

Brogyi: -"-

(#999) F34R válasza Claude Leon (#998) üzenetére


F34R
nagyúr

annyit meg hozzafuznek hogy nem a regi mono projekt hanem a wine es a silverligh osszehozasa normalis libekekkel-

(#1000) azozo


azozo
senior tag

Én most a magyarorszag.hu--ban levő java beüzemelésén münkálkodom...Ötletek... :))

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.