Hirdetés

2024. április 20., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2021-12-30 20:26:58

LOGOUT.hu

A Chakra OS megszűnt, tegnap jött a hivatalos hír. Hogy a jövőben látjuk-e még, azt nem tudni. Szép volt, de nincs tovább. Most a hozzá legközelebbi disztró az a Manjaro KDE...

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------v

ChakraOS - korábban Chakra Project - asztali Linux disztribúcióval kapcsolatos alapvető információk:

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#251) CPT.Pirk válasza St3ven (#250) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Egy relog mindenképpen kell, de inkább a restart.

Meg kellene nézned, hogy az /etc/X11xorg.conf fájlban mi szerepel a driver nevénél. Tehát valami ilyesmit keress:

Section "Device"
Identifier "My Device Name"
Driver "openchrome"
EndSection

Ott a Driver "openchrome" helyett elvileg Driver "via" lesz. Nem tudom, hogy ezt átírta-e, ha nem, akkor marad a régi. Mindenesetre bemásolhatnád majd a file tartalmát.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#252) St3ven válasza CPT.Pirk (#251) üzenetére


St3ven
addikt

Nem javult a helyzet, sőt. :( A drivereket feltettem, legalábbis ezt olvasom ki az alábbiakból:

figyelmeztetés: a(z) unichrome-dri-7.11.2-1 naprakész -- újratelepítés
függőségek feloldása...
belső ütközések keresése...

Célok (1): unichrome-dri-7.11.2-1

Teljes telepített méret: 0,25 MiB
Tiszta frissítési méret: 0,00 MiB

Kezdődhet a telepítés? [I/n] i
(1/1) csomagok integritásának ellenőrzése [######################] 100%
(1/1) csomagfájlok betöltése [######################] 100%
(1/1) fájlütközések vizsgálata [######################] 100%
(1/1) frissítés: unichrome-dri [######################] 100%

Az eredmény: nem stimmel a felbontás a képernyőmhöz (eddig ez OK volt), és nem is választható az 1280×800-as arány.

Az általad említett fájlban viszont nincs benne sehol sem "VIA" kifejezés. "Chrome" viszont van, itt:

Identifier "Card0"
Driver "openchrome"
BusID "PCI:1:0:0"
Option "DRI" "true"

Azt hiszem, most pihentetem a dolgot, megnézem a Peppermintet, aztán ha nem tetszik, visszateszem a Chakrát, aztán faragom tovább. Mondjuk elég nehéz a 32 kbit/sec-os nettel, dehát csak azt látja, ad-hoc wifi hálózaton.

Van élet a Facebook és Twitter után? - https://logout.hu/bejegyzes/st3ven/mastodon.html

(#253) CPT.Pirk válasza St3ven (#252) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Az openchrome a nyílt driver, erre képes jelenleg. Azt kellett volna kicserélni VIA szóra, telepítgetni nem kell.

Ha esetleg megint megpróbálod, válaszd a "nem szabad driverekkel" opciót a bootoláskor.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#254) St3ven válasza CPT.Pirk (#253) üzenetére


St3ven
addikt

Újraraktam nulláról a Chakrát, ezúttal a nem szabad driveres menüponttal indítva a Live CD-t.
A különbség (+), és ami nem változott (-):

+ nincs az a betűritkításos bug
+ nem omlanak össze azonnal a beépített böngészők
+ a sticket felismeri, sőt, a T hálózatát is látja, rá is csatlakozik...
- ...mégsincsen net (kapcsolat sebessége: ismeretlen, jelminőség: 0%, MAC-cím: nincs)
- továbbra is először a krikszkrakszok jelennek meg pl. a K-menüre vagy a nagyobb tálcapanelekre kattintva
- a driver továbbra is "openchrome"
- hiába állítom be a rendes időzónát és időt manuálisan, az óra minden indításnál két órával előbbre van

Az androidos telómról megosztott ad-hoc wifi hálózatára simán csatlakozik (amire a Kubuntu nem képes), csak éppen a 32 kbit/sec-cel nem tudok sokat kezdeni. :(

szerk.:
Jól értem, csak simán írjam át az "openchrome" szót "VIA"-ra? :Y

[ Szerkesztve ]

Van élet a Facebook és Twitter után? - https://logout.hu/bejegyzes/st3ven/mastodon.html

(#255) CPT.Pirk válasza St3ven (#254) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

No, elvileg miután felraktad az unichrome-dri csomagot, átírhatod via-ra a driver nevét és újraindíthatsz.

Az időzóna dolog ismert, pár napja valahogy be tudtam állítani a laptopomon (frissen felrakott Chakra), hogy az óra alatt kint van a Budapest szó is, és úgy mindig a jó időt mutatja. Egyébként ez feltehetően egy KDE-s bug, valamint a Windows megléte tud még bezavarni, mert az meg a bios óráját buzerálja.
Egyébként azt hiszem pár perc vissza fog állni az óra a normális értékre, mikor frissít a netről.

Ez a csatlakozás a T-s hálózatra magától megy? Jelszó meg ilyenek nincsenek?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#256) St3ven válasza CPT.Pirk (#255) üzenetére


St3ven
addikt

Sajnos meg vagyok lőve rendes net nélkül, ezt kapom eredményül.

: A csomagadatbázisok szinkronizálása...
hiba: nem sikerült a(z) 'core.db' fájlt letölteni a mirror.rit.edu helyről : Connection time-out
hiba: nem sikerült a(z) core frissítése (letöltőfüggvénytár hiba)
hiba: nem sikerült a(z) 'platform.db' fájlt letölteni a mirror.rit.edu helyről : Operation too slow. Less than 1024 bytes/sec transferred the last 10 seconds
hiba: nem sikerült a(z) platform frissítése (letöltőfüggvénytár hiba)
hiba: nem sikerült a(z) 'desktop.db' fájlt letölteni a mirror.rit.edu helyről : Operation too slow. Less than 1024 bytes/sec transferred the last 10 seconds
hiba: nem sikerült a(z) desktop frissítése (letöltőfüggvénytár hiba)
hiba: nem sikerült a(z) 'apps.db' fájlt letölteni a mirror.rit.edu helyről : Connection time-out
hiba: nem sikerült a(z) apps frissítése (letöltőfüggvénytár hiba)
hiba: nem sikerült a(z) 'games.db' fájlt letölteni a mirror.rit.edu helyről : Operation too slow. Less than 1024 bytes/sec transferred the last 10 seconds
hiba: nem sikerült a(z) games frissítése (letöltőfüggvénytár hiba)
hiba: nem sikerült szinkronizálni egyik adatbázist sem
hiba: nem sikerült inicializálni a tranzakciót (letöltőfüggvénytár hiba)

Márpedig a fentiek kellenek a sudo pacman -S unichrome-dri-hoz, különben reklamál

figyelmeztetés: database file for 'core' does not exist
figyelmeztetés: database file for 'platform' does not exist
figyelmeztetés: database file for 'desktop' does not exist
figyelmeztetés: database file for 'apps' does not exist
figyelmeztetés: database file for 'games' does not exist
hiba: cél nem található: unichrome-dri

Szóval valahogy a stickes netet kellene először működésre bírni.
Nem kell semmilyen jelszó hozzá, Kubuntuban rákkantitok, és fent is van a hálózaton. Most egyébként úgy sikerült egyáltalán felismertetnem a Chakrával a dolgot, hogy a tegnapi javaslatodra manuálisan adtam hozzá a hálózatot.

Van élet a Facebook és Twitter után? - https://logout.hu/bejegyzes/st3ven/mastodon.html

(#257) CPT.Pirk válasza St3ven (#256) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Olvasd át az ide vágó Arch-os wikit, csak annyi eltérés van Chakra alatt, hogy az usb_modeswitch csomag helyett usb-modeswitch van.

A vga-hoz kellő egy csomag felrakását nem tudod megoldani a telós net megosztással? Ott mást nem szedne le. Egyébként letöltheted kézzel is tar.gz fájlként Kubi alól és kézzel felteheted. [link]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#258) St3ven válasza CPT.Pirk (#257) üzenetére


St3ven
addikt

OK, köszi a linket, átolvasom.

Na, nagy nehezen, megint kb. hatodszorra lejött a csomag (core, platform, desktop, apps, games) a telós nettel, és ez lett a vége:

Teljes letöltési méret: 468,84 MiB
Teljes telepített méret: 1634,79 MiB
Tiszta frissítési méret: 126,88 MiB

Kezdődhet a telepítés? [I/n]

Viszont ha itt most ha igent nyomok, kb. napok alatt töltené le ezeket. :(

Szóval inkább nyomattam a sudo pacman -S unichrome-dri parancsot, hátha az még összejön:

sudo pacman -S unichrome-dri
függőségek feloldása...
belső ütközések keresése...
:: A(z) unichrome-dri és a(z) xf86-video-openchrome ütközik egymással. Eltávolítja a(z) xf86-video-openchrome csomagot? [i/N] i

Célok (2): xf86-video-openchrome-0.2.906-1 [removal] unichrome-dri-7.11.2-1

Teljes letöltési méret: 0,08 MiB
Teljes telepített méret: 0,25 MiB
Tiszta frissítési méret: -0,25 MiB

Kezdődhet a telepítés? [I/n] i
:: Csomagok letöltése a(z) platform tárolóból...
unichrome-dri-7.11.2-1-i686 77,0 KiB 3,70K/s 00:21 [#################################] 100%
(1/1) csomagok integritásának ellenőrzése [#################################] 100%
(1/1) csomagfájlok betöltése [#################################] 100%
(1/1) fájlütközések vizsgálata [#################################] 100%
(1/1) eltávolítás: xf86-video-openchrome [#################################] 100%
(1/1) telepítés: unichrome-dri [#################################] 100%

Most így állok. Visszajelentkezek a Chakrába, és beleírom a "VIA"-t a xorg.config-ba, aztán majd beszámolok.

[ Szerkesztve ]

Van élet a Facebook és Twitter után? - https://logout.hu/bejegyzes/st3ven/mastodon.html

(#259) St3ven válasza CPT.Pirk (#257) üzenetére


St3ven
addikt

OK, alakul, visszajutottam a tegnapi állapothoz.

Az eredmény: nem stimmel a felbontás a képernyőmhöz (eddig ez OK volt), és nem is választható az 1280×800-as arány.

Most kellene átírnom a "openchrome"-ot "VIA"-ra, csak éppen nem engedi sem Chakrából, sem Kubiból, nincs írási jogosultságom hozzá.

Van élet a Facebook és Twitter után? - https://logout.hu/bejegyzes/st3ven/mastodon.html

(#260) CPT.Pirk válasza St3ven (#259) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Sudo-val kellene. Per pill ha jól értem, törölted az openchrome csomagot az unichrome telepítésével és az előtt indítottad újra, hogy beírtad volna a via szót a xorg.conf-ba.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#261) St3ven válasza CPT.Pirk (#260) üzenetére


St3ven
addikt

Igen, lényegében töröltem a telepítés során, azt hittem, ha ütközik, akkor úgy a jó, ha törlöm, bár még szerepel a xorg.config-ban az "openchrome" szó.

Ezt hogy Sudo-val kellene, ezt hogy érted?

Van élet a Facebook és Twitter után? - https://logout.hu/bejegyzes/st3ven/mastodon.html

(#262) CPT.Pirk válasza St3ven (#261) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Kellenek a rendszergazdai jogosultságok a xorg.conf szerkesztéséhez, mert nem te vagy a tulajdonosa a fájlnak.

sudo nano /etc/X11/xorg.conf

Bekéri a jelszavadat, és így már tudsz bele írni.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#263) St3ven válasza CPT.Pirk (#262) üzenetére


St3ven
addikt

Ne haragudj, amiért ilyen béna vagyok, de a fenti parancsot begépelve a terminálablakba nekem ennyi látszik egy fekete képernyőn (miután beírtam a jelszót):

[ Új fájl ]
^G Súgó ^O Mentés ^R Beolvasás ^Y Előző old.^K Kivágás ^C Pozíció
^X Kilépés ^J Sorkizárás^W Keresés ^V Köv. old. ^U Beilleszté^T Helyes-e?

Hol/hogy tudom beírni, hogy VIA? Mert továbbra sem enged menteni a Kate.

Vagy ezt a Chakrából kellene intéznem? Most Kubi alatt próbáltam, mert itt van net.

[ Szerkesztve ]

Van élet a Facebook és Twitter után? - https://logout.hu/bejegyzes/st3ven/mastodon.html

(#264) CPT.Pirk válasza St3ven (#263) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Kate? Az a KDE-s grafikus szövegszerkesztő. Azt is használhatod, ha elindítod root jogokkal, de a nano az minden körülmények között ott van a terminálban (sőt, kb. minden disztróban is ott van alapból) így praktikus megtanulni a használatát.

Egyébként a mentés benne a CTRL + o, a kilépés meg a CTRL + x.

A leírtak alapján azt mondanám, hogy elírtad a fájlnevet, és üres fájlt hoztál létre. Mert ellenkező esetben látnod kellene azokat a sorokat, amiket korábban már kimásoltál ide.

*szerk: ha felcsatoltad a Chakra partícióját, akkor Kubi alól is meg tudod szerkeszteni ugyanúgy.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#265) St3ven válasza CPT.Pirk (#264) üzenetére


St3ven
addikt

Akkor meg vagyok lőve. Terminálban ezt látom:

A fájl tartalma Kate-ben megnyitva:

Mindez Kubi alól, kimásolva a te hsz-edből a sudo nano /etc/X11/xorg.conf parancsot.

Van élet a Facebook és Twitter után? - https://logout.hu/bejegyzes/st3ven/mastodon.html

(#266) CPT.Pirk válasza St3ven (#265) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A parancs úgy abban a formában nem jó, az a Kubi fájlrendszerében dolgozik, ott ezek szerint máshol van a xorg.conf, mert egyébként azt nyitná meg, nem a Chakráét..

Nem tudhatom innen, hogy hova csatoltad a kubi fájlrendszerében a Chakra meghajtóját.

Tehát a sudo nano után azt a pontos elérési utat add meg, amit a Kate-el végigjársz a fájl megnyitásához. Vagy a kate-et indítsd rendszergazdai jogokkal.

Alt + F2 és oda kdesu kate, majd enter. Esetleg kdesudo, disztró válogatja.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#267) St3ven válasza CPT.Pirk (#266) üzenetére


St3ven
addikt

Igen, kipróbáltam a teljes elérési utat bepötyögni, azzal végül ment! :C

sudo nano /media/Chakra/etc/X11/xorg.conf

Javítottam a sort, mindjárt indítom a Chakrát, aztán beszámolok.

Kipróbáltam a kdesu kate parancsot is, elég sokat tanulok ma tőled, ezeket az okosságokat mentem is le könyvjelzőbe. :R

Van élet a Facebook és Twitter után? - https://logout.hu/bejegyzes/st3ven/mastodon.html

(#268) St3ven válasza St3ven (#267) üzenetére


St3ven
addikt

Valami még mindig nem kerek. Továbbra is megnyújtott a képernyő, és nem is választható a monitoromnak megfelelő felbontás. :(

Már látom, nem kellett volna lecserélni a drivereket azok miatt a színes csíkok miatt, eddig legalább a többi megjelenítésbeli dolog rendben volt. :O

Van élet a Facebook és Twitter után? - https://logout.hu/bejegyzes/st3ven/mastodon.html

(#269) CPT.Pirk válasza St3ven (#268) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A hiányzó felbontás létrehozható az xrandr-el. Nem bonyolult a dolog: [link]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#270) St3ven válasza CPT.Pirk (#269) üzenetére


St3ven
addikt

OK, követtem az utasításokat, de valami nem klappol, kiemeltem félkövérrel, hol van a gond. A hiba ellenére megpróbáltam továbbvinni a dolgot, de az utolsó lépésnél elhasaltam, gondolom nem véletlenül.

[user@home ~]$ xrandr -q
xrandr: Failed to get size of gamma for output default
Screen 0: minimum 640 x 480, current 1280 x 768, maximum 1280 x 768
default connected 1280x768+0+0 0mm x 0mm
1280x720 0.0
1024x768 61.0
800x600 61.0
720x576 0.0
720x540 0.0
720x480 0.0
640x480 60.0
1280x768 0.0*

[user@home ~]$ cvt 1280 800
# 1280x800 59.81 Hz (CVT 1.02MA) hsync: 49.70 kHz; pclk: 83.50 MHz
Modeline "1280x800_60.00" 83.50 1280 1352 1480 1680 800 803 809 831 -hsync +vsync

[user@home ~]$ xrandr --newmode "1280x800_60.00" 83.50 1280 1352 1480 1680 800 803 809 831 -hsync +vsync
xrandr: Failed to get size of gamma for output default

[user@home ~]$ xrandr -q
xrandr: Failed to get size of gamma for output default
Screen 0: minimum 640 x 480, current 1280 x 768, maximum 1280 x 768
default connected 1280x768+0+0 0mm x 0mm
1280x720 0.0
1024x768 61.0
800x600 61.0
720x576 0.0
720x540 0.0
720x480 0.0
640x480 60.0
1280x768 0.0*
1280x800_60.00 (0x166) 83.5MHz
h: width 1280 start 1352 end 1480 total 1680 skew 0 clock 49.7KHz
v: height 800 start 803 end 809 total 831 clock 59.8Hz

[user@home ~]$ xrandr --addmode VGA 1280x800_60.00
xrandr: Failed to get size of gamma for output default
xrandr: cannot find output "VGA"

[user@home ~]$ xrandr --output VGA --mode 1280x800_60.00
xrandr: Failed to get size of gamma for output default
warning: output VGA not found; ignoring

[user@home ~]$ xrandr --addmode viachrome 1280x800_60.00
xrandr: Failed to get size of gamma for output default
xrandr: cannot find output "viachrome"

[user@home ~]$ xrandr --addmode viachrome 1280x800_60.00
xrandr: Failed to get size of gamma for output default
xrandr: cannot find output "viachrome"

[user@home ~]$ xrandr --addmode chrome 1280x800_60.00
xrandr: Failed to get size of gamma for output default
xrandr: cannot find output "chrome"

[user@home ~]$ xrandr --addmode openchrome 1280x800_60.00
xrandr: Failed to get size of gamma for output default
xrandr: cannot find output "openchrome"

Van élet a Facebook és Twitter után? - https://logout.hu/bejegyzes/st3ven/mastodon.html

(#271) CPT.Pirk válasza St3ven (#270) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Passz, azon kívül, hogy valószínüleg a monitorod nem küld EDID információkat, sokat nem tudok hozzátenni már a problémához. Chakra fórumában talán tudnak rá mondani valamit.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#272) St3ven válasza CPT.Pirk (#271) üzenetére


St3ven
addikt

Köszönöm a segítséget, nem bírtam vele két nap után se, egyelőre pihentetem a Chakrát.

Feltettem a helyére a Peppermintet, egyelőre jó kiegészítője a fő rendszerként futó Kubuntunak.

Van élet a Facebook és Twitter után? - https://logout.hu/bejegyzes/st3ven/mastodon.html

(#273) CPT.Pirk válasza St3ven (#272) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Kiváncsiságból megnézhetnéd, hogy ott v. kubi alatt milyen drivert tölt be.

hwinfo --gfxcard

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#274) St3ven válasza CPT.Pirk (#273) üzenetére


St3ven
addikt

Ezt írja terminálban:

> hal.1: read hal dataprocess 2613: arguments to dbus_move_error() were incorrect, assertion "(dest) == NULL || !dbus_error_is_set ((dest))" failed in file ../../dbus/dbus-errors.c line 282.
This is normally a bug in some application using the D-Bus library.
libhal.c 3483 : Error unsubscribing to signals, error=The name org.freedesktop.Hal was not provided by any .service files
30: PCI 100.0: 0300 VGA compatible controller (VGA)
[Created at pci.318]
Unique ID: VCu0.oz8i1_JoFO2
Parent ID: vSkL.S16qDHSKEeD
SysFS ID: /devices/pci0000:00/0000:00:01.0/0000:01:00.0
SysFS BusID: 0000:01:00.0
Hardware Class: graphics card
Model: "VIA CN896/VN896/P4M900 [Chrome 9 HC]"
Vendor: pci 0x1106 "VIA Technologies, Inc."
Device: pci 0x3371 "CN896/VN896/P4M900 [Chrome 9 HC]"
SubVendor: pci 0x1558 "CLEVO/KAPOK Computer"
SubDevice: pci 0x0664
Revision: 0x01
Memory Range: 0xa0000000-0xbfffffff (ro,non-prefetchable)
Memory Range: 0xc9000000-0xc9ffffff (rw,non-prefetchable)
IRQ: 9 (no events)
I/O Ports: 0x3c0-0x3df (rw)
Module Alias: "pci:v00001106d00003371sv00001558sd00000664bc03sc00i00"
Driver Info #0:
Driver Status: viafb is not active
Driver Activation Cmd: "modprobe viafb"
Config Status: cfg=new, avail=yes, need=no, active=unknown
Attached to: #15 (PCI bridge)

Primary display adapter: #30

[ Szerkesztve ]

Van élet a Facebook és Twitter után? - https://logout.hu/bejegyzes/st3ven/mastodon.html

(#275) CPT.Pirk válasza St3ven (#274) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Valami problémát ír az alján.

Érdemes lenne átnézned a modprobe viafb-s témákat googleben: [link]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#276) duncanx


duncanx
csendes tag

címzett:CPT.Pirk
tárgy: sos
folyamat: újratelepítés w7 mellé
probléma forrás: csiliviliszuperúj grub2
eredmény: w7 használat (!!!) ami egy nap alatt elérte az éves átlagos használati és ingerszintet.
megoldási alternatívák: dos, lotus 123(?) hasítófejsze, rászokni az alkoholra és/vagy az rtl-re ...
rekreáció: igazikönyv-papírból-nyomtatva-olvasva
online interakció felderítése folyamatban.

(#277) CPT.Pirk válasza duncanx (#276) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

He? ;]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#278) duncanx válasza CPT.Pirk (#277) üzenetére


duncanx
csendes tag

kedves Pirk
Felraktam a legfrissebb verziót, de nem indul el, csak fekete képernyőt ad.
Hol lehetne utánanézni, hogy mi a baja, ill. mit kéne vele csinálni?
tudnál adni valami tanácsot?
kösz

(#279) CPT.Pirk válasza duncanx (#278) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nincs kitöltve az adatlapod.

Tehát amikor beraktad a live image-t, akkor gond nélkül volt kép, meg minden, erre most telepítés után nincs? Az első opciót használtad a telepítő indításakor, vagy a "nem szabad driverekkel"-t?

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#280) duncanx válasza CPT.Pirk (#279) üzenetére


duncanx
csendes tag

nem tudom mire gondolsz az adatlap kitöltésére... a hardverre?
az online elérhetőségeim ott vannak...
Az előző verzió, a 7. havi is gond nélkül futott.
bizonyos frissítéseknél feloldhatatlan folyamatokat produkált.
Természetesen a live módban végig próbáltam amit tudtam és a nem szabad driverekkel-módban indítottam.

viszont más a grub, és tanácstalan vagyok.

[ Szerkesztve ]

(#281) CPT.Pirk válasza duncanx (#280) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Jah a HW-re.

Akkor az előző verzió ment a gépen, de gondok lettek a frissítéssel és csináltál egy új telepítést?
Mi a helyzet a grub-al?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#282) duncanx


duncanx
csendes tag

igen csináltam egy új telepítést, úgy ahogy mondod
... amikor a grub-ban indítom, akkor csak fekete képernyő az eredmény.
A w7 meg elindul.
Van /boot is amit szintén formáztam.
a betöltési lista lefut és nem ír ki hibát. Partició hibát se..
recovery mode esetén dettó
egyszerűen megáll

[ Szerkesztve ]

(#283) CPT.Pirk válasza duncanx (#282) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nagyon érdekes, vagy próbálj meg egy friss telepítést az összes kellő partíció formázásával, vagy tedd fel az egyel korábbi rendszert, majd pacmanból tolj egy teljes frissítést.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#284) duncanx válasza CPT.Pirk (#283) üzenetére


duncanx
csendes tag

Minden partíciót formáztam live módban is és a telepítésben is.
Annyit változtattam, hogy az eddigi kubuntu / partíciót (20Gb) töröltem, mivel teljesen át szeretnék állni a chakrára. Elég nekem egy rendszer is a mindennapi gépemre és arra jutottam a használat alapján, hogy most már elég stabil ez nekem.
Ezért formáztam telepítés előtt. Megnéztem más programokkal is a partíciókat, hogy nem a "szektormérettel" van e baja. (Nem jut eszembe a pontos neve a "szektornak")
Nem láttam gondot, nem piszkáltam, nem is btrfs.. , ext4, sima elsődleges, meg kiterjesztett, stb.

Több helyen is azt olvastam, hogy gondok lehetnek a frissítéssel.
Persze most nem találom azokat a hozzászólásokat az oldalon, így nem is tudok konkrétumot mondani. Kicsit töredezett és szerteágazó a fórum és nem is mindig egyértelmű számomra mit hol keressek.
Valószínűleg az a megoldás amit mondtál. Én sem találtam jobbat.

Köszönöm a segítséged.

(#285) CPT.Pirk válasza duncanx (#284) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Frissítési gondot nem olvastam, mostanában nem volt ilyennel kapcsolatos a news-ban. Viszont mindenképpen 64 bitest tegyél fel, gondolom már olvastad, hogy rövid időn belül már csak 64 bites kiadást fognak csinálni.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#286) duncanx válasza CPT.Pirk (#285) üzenetére


duncanx
csendes tag

64 bit.. Igen olvastam, és szerintem ez egy jó lépés. Nagyon okos az, hogy figyelik pl. a letöltéseket és így a használat igényét.
Ugyan ez elmondható a programokkal kapcsolatos szavazásokról is és még lehetne sorolni.
Alapból ott a Tomoyo -ami egyszerűen zseniális-, vagy most a Kaptan/Kapudan is egy nagyszerű húzás.
Ezekért szimpatikus nekem nagyon ez a disztribució és a szellemiség ami jellemzi.
Elképzelhetetlen itt egy unity rémtörténet.
Egy studio xps 1647 az amit napi szinten nyúzok, és így 64-es a gép. Az is volt rajta minden, és az is lesz.
Bár most látom van i686 is a hetedik haviból, mert azt meg a torrent-ben tartottam.
...szerintem az ...-o-matic-ban olvastam egy hete valamit a frissítési gonddal kapcsolatban és nem is ez volt a fórum címe/tárgya/témája..., de az is lehet becsap az emlékezetem.
megyek telepíteni...

(#287) duncanx


duncanx
csendes tag

grafika problémák(?) az induláskor 2012.09.08.
lehetséges megoldások, megközelítések:

- a 07-es verzió sem indul el, amennyiben a frissítéskor felkínált, megkérdezett összes frissítést (kb 6-7) kérjük.
Esetleges lehetőség ezekeet egyenként telepíteni, hogy kiszűrjük, melyik okozza a problémát.

- a belépéskor a program/teszt- lista csak részlegesen fut le.
hogyan lehet kimerevíteni és a képernyőn tartani, hogy ne tünjön el?

- Új grub2-2.00, beleértve a grafikus dharma téma, Qt 4.8.2 nem települ megfelelően a 7-es frissítését követően (és / vagy valami akadályozza a futását)
Látszólag települt és nem írt ütközést sem.

- Az új 8-as verzió telepítésénél, a telepítés végén felkínálja, hogy visszatérhetünk live módba.
ezt választva, belépve kellene talán tesztelni a grafikai módot.
Milyen módszerek állnak rendelkezésre?

- a 8-as kiadási megjegyzéseiben a következő szerepel: Frissítve xorg-server, és a legújabb saját fejlesztésű grafikus illesztőprogramok, beleértve az összes új katalizátor-legacy - Move a / usr / lib, hogy felkészüljenek a systemd switch is további csomagok telepítését a mi adattárak.
ezeknek a frissítését nem láttam a 7-es frissítésénél.

Azt feltételezem, hogy a xorg-server és a grafikus illesztőprogramok, vagy a könyvtárak környékén lehet a baj, mert tán rossz a hivatkozás.
hogy lehet ezeket kideríteni?

[ Szerkesztve ]

(#288) CPT.Pirk válasza duncanx (#287) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Meg kellene írnod a fejlesztőknek ezeket a dolgokat. Én felraktam most az X64-es Claire iso-t, frissítettem is azóta, de semmi probléma nem merült fel, minden tökéletesen megy nálam.

A boot alatti "cheklistet" nem tudod kimerevíteni (ezt a fejlesztők írták nekem), csak utólag a var/log könyvtárban a kern.log fájlt olvasva tudod megtalálni, hogy mivel volt a bibi a boot alatt.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#289) duncanx válasza CPT.Pirk (#288) üzenetére


duncanx
csendes tag

Kedves CPT.Pirk

cheklist :
Megpróbálom megjegyezni, feljegyzem de örülök, hogy értetted mire gondoltam.

var/log könyvtárban a kern.log fájl:
Ezt egyrészt ezt feljegyzem, másrészt hogy megnézzem ahhoz kellene a monitor.

Hogy írjak a fejlesztőknek... Azzal még nem lenne gond, de mint látod nemigazán tudok mit írni és ez a probléma feltárásához így igen kevésnek tűnik.
Jó pár éve használom már napi szinten, szinte kizárólag a linuxot.
Mivel kíváncsi vagyok sokat kipróbáltam, élesben ugyan úgy mint virtualboxban, vagy más virtuális mód.
Talán kétszer kellett bogárjelentést írnom, akkor is rc verzióról.
Idáig mindig megtaláltam valamilyen módon a megoldást, most is ebben bízok.
Hisz a problémák másoknál is jelentkeznek, és legtöbbször mire én találkozom velük már valaki meg is írja a megoldást.
A hardverem meg kifejezetten linux barát a bluetooth és a wifi modult kivéve, amiket meg már kitanultam.

Szerintem valami triviális hibáról van szó.
Vagy én voltam figyelmetlen valami részletet illetően, vagy már javították is.
Amiben tanácstalan vagyok, hogy hol fogjam meg a dolgot?
A 7.-havinál? Már ott is igen nagy átvariálások voltak. Mindegyiket csináljam végig?
Ám ezt nem tehetem sima frissítéssel, hisz a tükrök már mást adnak.
Ezért szerencsésebbnek tűnik a legújabb alapján elindulni.

Szóval még nem adom fel és áttúrom a fórumot.
Ha meglelem a hiba okát megírom.

(#290) CPT.Pirk válasza duncanx (#289) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Egy tippem van, amikor bootolsz a lemezről, ott válaszd ki a "haladó" vagy valami hasonló nevű opciót, ott meg tudod adni a megfelelő felbontást, olyankor a nyílt driverrel fog elindulni. Jártam úgy régebbi kártyával már, hogy csak ebben az opcióban működött, a többiben nem.

Am. én is az utolsó kiadással próbálkoznék.

Jah, most jutott eszembe, ha a nem induló rendszer partícióját felcsatolod a live rendszer alatt, akkor meg tudod nézni a kern.log-ot, hogy mi történik.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#291) duncanx válasza CPT.Pirk (#290) üzenetére


duncanx
csendes tag

Szerintem nagyon nagyon jó az ötleted!
Nem gondoltam rá, mert szinte reflex szerűen választottam a nem szabad driveres indítást, mert eddig az volt a jó.
Ez azt jelenti, hogy nem a hardvert szondázza induláskor.
Közben találtam ezt: http://chakra-project.org/bbs/viewtopic.php?id=8211
A tünetek szinte teljesen azonosak, és nekem persze 4670-es kártyám van.
Itt azt is írják, hogy aki nem olvassa a híreket... az tulajdonképpen magára vessen :-)
és milyen igazuk van.
tehát jó fele kutakodtunk a xorg irányába.

Mindezeket most félre rakom, mert látom kijött a 2012.09.
Töltöm is le és lehet, hogy nem kell ezzel foglalkozzam, mert feloldották.

Az egyik tanulság számomra az, hogy megváltozhatnak olyan dolgok, amikre nem is gondoltam és amiket eddig nem kellett figyelni. Ebből következett az, hogy nem figyeltem kellően az újdonságok, változások fórum részeket, mert nem gondoltam, hogy ilyen kihatások lehetnek.
Így tehát a másik tanulságom, hogy alaposabbnak kell lennem.

(#292) duncanx


duncanx
csendes tag

szerintem itt a megoldás:
http://www.chakra-linux.org/wiki/index.php/Switching_Between_Free_and_Non-free_Video-Drivers#Steps_to_switch_from_radeonhd_to_Catalyst.2Ffglrx

(#293) CPT.Pirk válasza duncanx (#292) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

RadeonHD? Az ARCH-os dolog, itt a 4670-he a Catalyst Legacy drivert kellene használnod, mert csak x időnként ad ki az AMD friss drivert az 5xxx-es széria előtti kártyákhoz.

Am. én is szívtam már meg, mikor furcsát kérdezett a pacman, pedig csak el kellett volna olvasni a news-ban, hogy mi van. Van egy haverom, az meg véletlen sem olvasná el az ilyesmit, csak nyomja neki amit éppen gondol. :DDD

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#294) duncanx válasza CPT.Pirk (#293) üzenetére


duncanx
csendes tag

Kedves CPT.Pirk

A helyzet úgy áll, hogy a 2012.9 telepítésnél az automatikus belépést kikapcsoltam (egy felhasználó), és így a telepítés után már végigfutott a belépési folyamat!
Tehát egyelőre erre a telepítésnél figyelni kell.
itt a jelenlegi / var / log / kernel.log :
http://pastebin.com/sczs5tvV
már nem volt kedvem végigböngészni, majd holnap befejezem.

(#295) duncanx válasza CPT.Pirk (#293) üzenetére


duncanx
csendes tag

kedves CPT.Pirk

Leírnám, összefoglalnám néhány tapasztalatom a Chakra 2012.09 havi Claire telepítése kapcsán, talán még másnak is hasznos lehet.
Lényeges részlet, hogy RadeonHD 4670-os (mobil) videokártyám van.

A telepítés számomra kicsit furcsa, vagy szokatlan volt, mert az ahogy és amilyen módon indítottam az első (live) belépést, az meghatározta az eredményt.
(Bevallom elkerülte eddig a figyelmemet, hogy ez így működik.)
Azaz a telepítés látszólag sikeresen lezajlott, minden lényeges elem feltelepült, semmi hibát, vagy belső ütközést nem látni és az első önálló lemezről indításkor a cheklist (köszönöm Pirk) egyszerűen megakad, a képernyő elsötétedik, a merevlemez még megy kb. egy percig és itt a dolog megáll. Ez volt a hibajelenség.

Ennek az volt az oka, hogy (a live módban) általában a nyelv kiválasztása után a nem szabad szoftverekkel való indítást (fölülröl azt hiszem harmadik) választottam, és így az felismerve a videokártyát a megfelelő drivert húzta be és telepítette később. Ám ez itt most -telepítés esetén- a fenti eredményre vezetett.
Live módban semmi nem jelezte ezt, és minden tökéletesen működött!

Ahhoz hogy elinduljon a telepítést követő első alkalommal, a live lemezről való indításnál az alapbeállításokat, azaz a nyílt driveres módot kellett választanom a telepítés utáni sikeres, vagy inkább grafikusan is induló eredmény érdekében.
Amennyiben így telepítettem, minden működik.

Az én videokártyám esetében a gép hangosabb lett 2-5% CPU átlagos terhelés mellett is így szerintem az én esetemben a Pirk által is javasolt Catalyst Legacy drivert kell telepítenem.
Hogy miért ezt és hogyan az itt van leírva:
http://www.chakra-linux.org/wiki/index.php/Switching_Between_Free_and_Non-free_Video-Drivers#Steps_to_switch_from_radeonhd_to_Catalyst.2Ffglrx
(kedves Pirk, minden itt írt lépést végre kell hajtani, a KMS letiltásán kívül?)
Mindenki válasszon hardvere és/vagy igénye szerint.

Jelenleg nem látok ilyen tartalmú hibajelzést -vagy figyelmeztetést- a Chakra fórumában. Az is lehet, hogy a telepítéssel kapcsolatos "megszokásom" hozta ezt a "hibajelenséget".
Ám ne feledjük igen-igen friss kiadásról beszélünk.

Az ellenjavallat ellenére feltelepítettem az Apper programot amivel a programok apraját (!) raktam fel. Persze ellenőrizem a konzolban nincs e hiba vele.
Ennek pusztán kényelmi (lustaság) oka volt, ám idáig nem okozott gondot.

(#296) szaszayanou


szaszayanou
aktív tag

Sziasztok!

Mi lehet annak az oka, hogy kb. másfél hete nem talál frissítéseket a chakra?

sudo pacman -Syu
:: A csomagadatbázisok szinkronizálása...
a(z) core naprakész
a(z) platform naprakész
a(z) desktop naprakész
a(z) apps naprakész
a(z) games naprakész
:: Teljes rendszerfrissítés indítása...
nincs teendő

Still stands Thine ancient sacrifice, An humble and a contrite heart.

(#297) azozo válasza szaszayanou (#296) üzenetére


azozo
senior tag

Látom te is észrevetted ;)

(#298) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Gondolom a 32 bites kiadást használjátok. Pár hete jött a hír a weboldal news részén, hogy abbahagyják a 32 bites vonalat és már csak a 64 bites Chakrát csinálnak. [link]

Ahogy olvastam egyrészt már a fejlesztőknek se nagyon van 32 bites gépe a tesztelésre, már kvázi kihaltnak tekintik a dolgot továbbá az a gondjuk, hogy 2-3 csomag karbantartóra jut 5-6000 csomag, és így h. dobják a 32 bitet, a mennyiség megfeleződik.

Lehetséges lépések most:
-ha tudja a gép a 64 bitet, akkor egy friss telepítés a Claire iso-ból,
-ha nem tudja, akkor másik disztró keresése. Elég hasonló a Manjaro Linux KDE-s verziója: [link]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#299) szaszayanou válasza CPT.Pirk (#298) üzenetére


szaszayanou
aktív tag

A híreknél éppen nem kerestem a megoldást. Azt olvastam, hogy a 64bites rendszerek több ramot esznek. Ez mennyire igaz? 1Gb ram van a gépben.

Still stands Thine ancient sacrifice, An humble and a contrite heart.

(#300) CPT.Pirk válasza szaszayanou (#299) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Havernál Minecraft meg böngészés után mindössze 500Mb-n állt a fogyasztás. Most nem vagyok Chakra előtt, így a sajátomon nem tudom megnézni, de ennél kevesebbet láttam utoljára.

Nem nagyon látok rá okot, hogy miért fogyasztana többet a 64 bites kiadás.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.