Hirdetés

2024. április 16., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  CentOS Linux

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 04:52:58

LOGOUT.hu

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#951) samujózsi válasza chepavel (#948) üzenetére


samujózsi
tag

Annyit tudok róla, hogy fent van a CentOS bugtrackerén a hiány és nem zárták le.

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#952) chepavel válasza samujózsi (#951) üzenetére


chepavel
aktív tag

Erre gondolsz?
Van valami workaround javaslatotok?
Nem szeretnek 7-re visszaterni...

Áj Láv Aggregáth 5.0! ||| Rosetta@home, lépj be Te is a PH! csapatába! ||| https://500px.com/pavelandras

(#953) samujózsi válasza chepavel (#952) üzenetére


samujózsi
tag

Igen, arra. Sajnos nem használok HA eszközöket, nem tudok többet segíteni.

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#954) Vladi válasza chepavel (#952) üzenetére


Vladi
nagyúr
LOGOUT blog

"Van valami workaround javaslatotok?"
Elballagunk a redhat ibm főhadiszállásra és pár nyakelvest kiosztunk. Mert a 8-asból nemkevés kulcsapp hiányzik. :W

fedora 28-30-ig bezárólag keress csomagokat, valamelyik fel fog menni rá és működni fog. Tipikusan a nagyverzó váltás előtti utolsó, már ha érthető amit gagyogok. :DDD

mod: maszek javaslatom, ha 3-nál több ilyenbe botlassz, tedd vissza a 7-est. :(

[ Szerkesztve ]

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#955) samujózsi válasza Vladi (#954) üzenetére


samujózsi
tag

Mod mod: tedd vissza a 7-est. ;)

Primadonnát felveszünk! https://youtu.be/9lETrcMJZJM

(#956) Vladi válasza samujózsi (#955) üzenetére


Vladi
nagyúr
LOGOUT blog

fedora 32 alfára várok. :(

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#957) chepavel


chepavel
aktív tag

Csak hogy senkit se furdaljon a kivancsisag.. Epp CentOS 7 telepites van folyamatban... :N
Koszonom az utmutatast! :R

Áj Láv Aggregáth 5.0! ||| Rosetta@home, lépj be Te is a PH! csapatába! ||| https://500px.com/pavelandras

(#958) Thusor


Thusor
őstag

Nem vagyok túlságosan járatos a CentOS világában, eddig Ubuntu vonalon mozogtam. Viszont most mindenképpen a szegedi HPC környezetében kell dolgoznom, melyen CentOS 7.7 található. El tudnátok nekem mondani, hogy CentOS-en melyik fileba kell tennem a PATH-ot, hogy a mindig betöltésre kerüljön? Ubuntu alatt ugye ez a .profile vagy .bashrc esetleg .bash_profile.

AOC Q3277PQU monitor / HP Workstation z600 / Synology DS1618+ / Synology DS218+ / DELL PowerEdge T20 / Xbox Series X / Apple MacBook Air (M1)

(#959) Vladi válasza Thusor (#958) üzenetére


Vladi
nagyúr
LOGOUT blog

"mindig betöltésre kerüljön? "
bootnál vagy loginnél. Egyébként szerintem ugyan úgy bashrc

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#960) Thusor válasza Vladi (#959) üzenetére


Thusor
őstag

Loginra gondoltam. Mikor bejelentkezem terminalba akkor betoltse a PATH-ot.

AOC Q3277PQU monitor / HP Workstation z600 / Synology DS1618+ / Synology DS218+ / DELL PowerEdge T20 / Xbox Series X / Apple MacBook Air (M1)

(#961) sonar


sonar
addikt

Sziasztok,

CentOS8-nál jött be egy olyan (számomra idegesítő) feature, hogy bootolás után nem jönnek fel az interface-ek ha nincsen rajtuk link. És mindig nmcli con up "device" kell.
Az interface amúgy fel van konfigurálva és az onboot be is van állitva
ONBOOT=yes
Ti találkoztatok már ilyennel? Esetleg vkinek megoldása rá?

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#962) kovaax


kovaax
őstag

Sziasztok,
Felraktam a CentOS 8-at már egy ideje, de most vettem észre, hogy a /var/log/boot.log kb. az első boot-kor íródott, azóta semmi:
[root@localhost log]# ls -ld anaconda/ boot.log
drwxr-xr-x. 2 root root 4096 ápr 26 17.01 anaconda/
-rw-------. 1 root root 12761 ápr 26 17.04 boot.log
[root@localhost log]#

Miért nem írja minden boot-kor? Elméletileg kellene neki:
[root@localhost log]# grep boot /etc/rsyslog.conf
# Save boot messages also to boot.log
local7.* /var/log/boot.log
[root@localhost log]#

-=- There's no place like /home -=-

(#963) sonar válasza kovaax (#962) üzenetére


sonar
addikt

Nem tudom én sosem néztem a boot.log-ot. Helyette mindig a /var/log/messages -t nézegetem.
Vagy journalctl -b

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#964) kovaax válasza sonar (#963) üzenetére


kovaax
őstag

De azok nem úgy néznek ki mint a boot.log, nekem meg az kéne. Meg különben is, ha be van állítva, akkor működjön.

-=- There's no place like /home -=-

(#965) Vladi válasza kovaax (#962) üzenetére


Vladi
nagyúr
LOGOUT blog

Ezt nem a systemdé csinálja most? Valahova máshova?

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#966) kovaax válasza Vladi (#965) üzenetére


kovaax
őstag

Redhaton rsyslog csinálja, és oda. Gondolom itt is neki kéne akkor...

-=- There's no place like /home -=-

(#967) kovaax válasza kovaax (#966) üzenetére


kovaax
őstag

Kijött a 8.2.2004, de nem javult ez a hiba, ráadásul a gnome-os szoftverek nem tudott frissíteni, kézzel kellett... :-(

-=- There's no place like /home -=-

(#968) kovaax


kovaax
őstag

Sziasztok,
Van két öszvér alaplapom (lásd az adatlapomon): a Gigabyte-n látja a centos installer a dvd író/olvasót, de nem látja a vinyókat, így nem tudom rá felrakni a centos-t egyáltalán. Az Asus-on látja, de ott meg a dvd író/olvasót nem látja, usb-ról fel tudtam installálni, de nem lát semmit, amit berakok az olvasóba (adat cd, dvd, audio cd), /dev/sr0 sincsen, semmi... Mit lehet ezekkel kezdeni? Más disztrók csont nélkül látnak mindent, elég régi már mindkét alaplap...

-=- There's no place like /home -=-

(#969) Vladi válasza kovaax (#968) üzenetére


Vladi
nagyúr
LOGOUT blog

Más csatin vannak a meghajtók? pata?

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#970) kovaax válasza Vladi (#969) üzenetére


kovaax
őstag

Igen, van pata és sata is, a gigabyte-on minden sata-n van, az asus-on a dvd pata, vinyók sata.
Ez az Asus:
kovaax@otthon:~$ lspci
00:00.0 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] RS780 Host Bridge
00:02.0 PCI bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] RS780 PCI to PCI bridge (ext gfx port 0)
00:04.0 PCI bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] RS780/RS880 PCI to PCI bridge (PCIE port 0)
00:11.0 SATA controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] SB7x0/SB8x0/SB9x0 SATA Controller [IDE mode]
00:12.0 USB controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] SB7x0/SB8x0/SB9x0 USB OHCI0 Controller
00:12.1 USB controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] SB7x0 USB OHCI1 Controller
00:12.2 USB controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] SB7x0/SB8x0/SB9x0 USB EHCI Controller
00:13.0 USB controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] SB7x0/SB8x0/SB9x0 USB OHCI0 Controller
00:13.1 USB controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] SB7x0 USB OHCI1 Controller
00:13.2 USB controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] SB7x0/SB8x0/SB9x0 USB EHCI Controller
00:14.0 SMBus: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] SBx00 SMBus Controller (rev 3c)
00:14.1 IDE interface: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] SB7x0/SB8x0/SB9x0 IDE Controller
00:14.2 Audio device: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] SBx00 Azalia (Intel HDA)
00:14.3 ISA bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] SB7x0/SB8x0/SB9x0 LPC host controller
00:14.4 PCI bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] SBx00 PCI to PCI Bridge
00:14.5 USB controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] SB7x0/SB8x0/SB9x0 USB OHCI2 Controller
00:18.0 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Family 15h Processor Function 0
00:18.1 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Family 15h Processor Function 1
00:18.2 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Family 15h Processor Function 2
00:18.3 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Family 15h Processor Function 3
00:18.4 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Family 15h Processor Function 4
00:18.5 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Family 15h Processor Function 5
01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Cedar [Radeon HD 5000/6000/7350/8350 Series]
01:00.1 Audio device: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Cedar HDMI Audio [Radeon HD 5400/6300/7300 Series]
02:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller (rev 06)
kovaax@otthon:~$

Ez a Gigabyte:
bash-5.0$ lspci
00:00.0 RAM memory: NVIDIA Corporation MCP61 Host Bridge (rev a1)
00:01.0 ISA bridge: NVIDIA Corporation MCP61 LPC Bridge (rev a2)
00:01.1 SMBus: NVIDIA Corporation MCP61 SMBus (rev a2)
00:01.2 RAM memory: NVIDIA Corporation MCP61 Memory Controller (rev a2)
00:02.0 USB controller: NVIDIA Corporation MCP61 USB 1.1 Controller (rev a3)
00:02.1 USB controller: NVIDIA Corporation MCP61 USB 2.0 Controller (rev a3)
00:04.0 PCI bridge: NVIDIA Corporation MCP61 PCI bridge (rev a1)
00:05.0 Audio device: NVIDIA Corporation MCP61 High Definition Audio (rev a2)
00:06.0 IDE interface: NVIDIA Corporation MCP61 IDE (rev a2)
00:07.0 Bridge: NVIDIA Corporation MCP61 Ethernet (rev a2)
00:08.0 IDE interface: NVIDIA Corporation MCP61 SATA Controller (rev a2)
00:08.1 IDE interface: NVIDIA Corporation MCP61 SATA Controller (rev a2)
00:09.0 PCI bridge: NVIDIA Corporation MCP61 PCI Express bridge (rev a2)
00:18.0 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Family 10h Processor HyperTransport Configuration
00:18.1 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Family 10h Processor Address Map
00:18.2 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Family 10h Processor DRAM Controller
00:18.3 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Family 10h Processor Miscellaneous Control
00:18.4 Host bridge: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD] Family 10h Processor Link Control
02:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] RV620 LE [Radeon HD 3450]
02:00.1 Audio device: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] RV620 HDMI Audio [Radeon HD 3450/3470/3550/3570]
bash-5.0$

-=- There's no place like /home -=-

(#971) Fenyő válasza kovaax (#968) üzenetére


Fenyő
őstag

Dud isokra lesz szükséged, mert nincsenek benne a vanilla Centos 8 kernelben, másold fel a megfelelő isokat a telepítő médiádra és boot paraméternek add meg az inst.dd opciót amivel be tudod tallózni a telepítő médiát ahová az isot másoltad és már látni fogja a telepítő az nv satán lévő eszközöket...

[ Szerkesztve ]

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#972) kovaax válasza Fenyő (#971) üzenetére


kovaax
őstag

Köszönöm!

Ha jól értem, az asus-ra ha felrakom az iso-ban levő kmod-pata_amd-0.4.1-3.el8_2.elrepo.x86_64.rpm csomagot, akkor látni fogom a pata dvd játszót?

-=- There's no place like /home -=-

(#973) Fenyő válasza kovaax (#972) üzenetére


Fenyő
őstag

Igen, ha már fent van a rendszer satás meghajtón, akkor a patás csomagot már simán lehet elrepo-ból telepíteni, ha rendszert akarsz telepíteni kell a dud iso.

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#974) kovaax válasza Fenyő (#973) üzenetére


kovaax
őstag

Sikerült telepíteni a pata_amd csomagot, be is tudtam tölteni, aztán kavartam egy sort össze-vissza, de csak nem akart működni a dolog. Aztán bebootoltam a Debiant, hogy az mit használ, hát ezeket:
ata_generic            16384  0
pata_atiixp            16384  0
libata                270336  4 libahci,ahci,ata_generic,pata_atiixp

Próbáltam keresni csomagot erre, de csak a kernel-ml-5.7.4-1.el8.elrepo.x86_64 -ban találtam meg, úgyhogy felraktam azt, így már működik:
ata_generic            16384  0
pata_acpi              16384  0
pata_atiixp            16384  0
libata                282624  5 libahci,ahci,pata_acpi,ata_generic,pata_atiixp

Köszönöm a segítséget!

-=- There's no place like /home -=-

(#975) Fenyő


Fenyő
őstag

A kmod-pata-amd csomag kell hozzá ,azért érdemes inkább repóból feltenni, mert verzióugrásoknál gyakran ezek is frissülnek, ilyen régebbi gépeknél ha minden működik, jó a vanilla kernel is, azzal baj nem lehet, amúgy nekem is van egy ilyen nv satás, amd patás, nv ethernetes gépem, amiből alapból semmit nem ismer fel a 8-as, na arra külön művészet volt feltenni netinstallal mire végre találtam egy olyan hálókarit amit végre felismer, na ezt jól félre is tettem ilyen esetekre. :DDD

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#976) kovaax válasza Fenyő (#975) üzenetére


kovaax
őstag

Abban nincs benne a pata_atiixp, csak a pata_amd, ami nekem nem jó. De legalább eljutottam az elrepo-hoz. Igen, úgy izgalmasabb, ha lesz időm, lehet megpróbálom a másik gépen az installt dud-dal... :B

-=- There's no place like /home -=-

(#977) Vladi


Vladi
nagyúr
LOGOUT blog

Mentőötletnek ott van még az, hogy kiszeded a hdd-t átteszed egy másik gépbe, ott telepítesz és felteszed ami kell. Majd mehet vissza.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#978) kovaax válasza Vladi (#977) üzenetére


kovaax
őstag

Az túl egyszerű lenne. ;)

-=- There's no place like /home -=-

(#979) Vladi válasza kovaax (#978) üzenetére


Vladi
nagyúr
LOGOUT blog

Pedig én többször is alkalmaztam. például van olyna vékony kliensem, amire csak 1 db memó kártyát tudsz rákötni és slussz. na azt pölö így telepítettem.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#980) kovaax válasza Vladi (#979) üzenetére


kovaax
őstag

Nincs is vele semmi baj, tök jó megoldás!

Megnéztem már a másik gépen, hogy miket tölt be, hát nagyon szép az eredmény:
ash-5.0$ lsmod|grep ata
ata_generic            16384  0
pata_acpi              16384  0
sata_nv                32768  2
pata_amd               24576  0
bash-5.0$

Szóval előbb kellene egy olyan dud iso-t gyártanom, amiben van sata_nv és pata_amd is... :C

-=- There's no place like /home -=-

(#981) Fenyő válasza kovaax (#980) üzenetére


Fenyő
őstag

Nem kell gyártani csak az említett 2 isot rámásolni a telepítő médiára és bootolásnál betallózni inst.dd-vel (tipikusan /dev/sdb1 ha pendriveról telepítesz), vagy elég csak az nv sata és később tudod telepíteni az amd patát...

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#982) kovaax válasza Fenyő (#981) üzenetére


kovaax
őstag

Közben gondolkoztam én is (néha nem árt! :C ): mivel nincs pata eszköz a gépben, csak az sata_nv érdekes. :K

-=- There's no place like /home -=-

(#983) kovaax válasza kovaax (#982) üzenetére


kovaax
őstag

Győzelem! Nem fogom leírni, hogy mi mindennel szopattam magam délelőtt, csak a végeredményt:
1. A dud iso-knak usb-re (vagy cd-re) írva OEMDRV lesz a labelje, így ha be vannak rakva egy installkor használható forrásba, kis szerencsével fel fogja ismerni és használni is fogja az installer őket. Ez az én gépemben csak úgy volt megoldható, ha egy 8 Gigás usb-re kiírtam a teljes*** Centos 8.1 iso-t, egy másikra meg a dd-sata_nv-3.5-1.el8_1.elrepo.iso -t, mivel csak sata vinyók vannak benne.
2. Tehát bedugtam a két usb-t, és elindítottam az installt, szépen felismerte a két sata vinyót a gépben, sikerült felinstallálni.
3. ***: Azért kellett teljes install iso, mert Nvidia nForce 430 hálókártya van a gépben, amit szintén nem támogat a Centos kernele, így nem lehet netinstallt csinálni. Úgyhogy az install után letöltöttem az elrepo-ról a kmod-forcedeth-0.0-3.el8_1.elrepo.x86_64.rpm csomagot, és felraktam rpm-mel. Reboot után lett net.
4. Ezután engedélyeztem az elrepo repositoryt, onnan felraktam a biztonság kedvéért még a kmod-pata_amd-0.4.1-2.el8_1.elrepo.x86_64.rpm csomagot is, ha véletlenül szükség lenne pata eszközre is a gépben.
5. Ezután toltam egy update-t, és szépen frissült minden Centos 8.2-re.

Hát ezt szépen összehoztuk! :R

-=- There's no place like /home -=-

(#984) Véreshurka


Véreshurka
senior tag

Sziasztok!

Talán nem a legjobb topikban érdeklődöm, de mivel egy CentOS 8-as is van a képletben, gondoltam először megejtem itt.

Próbálkozom feltelepíteni a Graylog szervert egy qemu/kvm alatt futó CentOS 8-ra, amit csak sima szerverként telepítettem. A telepítés sikeresen le is zajlott, viszont a Graylog-ba nem tudok adatot küldeni a tűzfalamról. Az a gyanúm, hogy nincs nyitva az a port amin keresztül kommunikálniuk kellene. Természetesen magán a CentOS-en kinyitottam a szükséges portokat ezzel a paranccsal:
root-ként léptem be a szerverre:
firewall-cmd --add-port=9000/tcp --permanent --> ez a Greylog szerver portja
firewall-cmd --add-port=9200/tcp --permanent --> ez az Elasticsearch portja
firewall-cmd --add-port=5143/udp --permanent --> ez az a port ahol a Greylog szervernek kapnia kellene a logokat a tűzfaltól. Mindegyik parancs kiadása után a success kiírás fogadott, és a firewall-cmd --list-ports pedig ki is listázta ezeket a portokat. Természetesen a firewall-cmd --reload minden esetben le lett futtatva. Viszont a Graylog-ba nem érkeznek a logok a tűzfaltól. Próbálnám felderíteni, hogy egyáltalán tud-e kommunikálni a CentOS az 5143-as porton, amihez az ncat segítégét hívtam, mert úgy találtam a neten, hogy ezzel az eszközzel sikeresen ki lehet deríteni, hogy megy e a kommunikáció az adott porton. Ezek lettek az eredmények (a Graylog szerver a 192.168.122.11 címet kapta):

[vereshurka@otthon]$ nc -vz 192.168.122.11 22
Connection to 192.168.122.11 22 port [tcp/ssh] succeeded!
[vereshurka@otthon]$nc -vz 192.168.122.11 9000
Connection to 192.168.122.11 9000 port [tcp/*] succeeded!
[vereshurka@otthon]$ nc -vz 192.168.122.11 9200
nc: connect to 192.168.122.11 port 9200 (tcp) failed: Connection refused
[vereshurka@otthon]$ nc -vz 192.168.122.11 5143
nc: connect to 192.168.122.11 port 5143 (tcp) failed: No route to host
Illetve csináltam egy nmap-os keresést is:
[vereshurka@otthon]$ nmap -Pn 192.168.122.11
Starting Nmap 7.80 ( https://nmap.org ) at 2020-10-08 15:14 CEST
Nmap scan report for 192.168.122.11
Host is up (0.42s latency).
Not shown: 996 filtered ports
PORT     STATE  SERVICE
22/tcp   open   ssh
9000/tcp open   cslistener
9090/tcp closed zeus-admin
9200/tcp closed wap-wsp

És igazából itt akadok el, mert, sem az ncat nem tudja elérni a portot, sem az nmap nem látja. Mivel az ncat azt írta ki, hogy nincs route a hoszthoz, így még próbálkoztam egy ilyen paranccsal:

[vereshurka@otthon]$ ip route get 192.168.122.11
192.168.122.11 dev virbr0 src 192.168.122.1 uid 1000
    cache
Nem tudom ez nem azt akarja jelenteni, hogy van route-om a szerver felé?

A tűzfalban nem sok mindent kell tenni, be kell jelölnöm, hogy küldjön log-ot egy távoli syslog szerverre, majd meg kell adjam a szerver címét és a port számot amit meg is tettem: 192.168.122.11:5143.

Esetleg lenne-e bárkinek valmilyen ötlete, hogy még mit tudnék tenni az ügy érdekében?

Előre is köszönöm!

El Psy Kongroo

(#985) sonar válasza Véreshurka (#984) üzenetére


sonar
addikt

Helló,

Ha virtualgépen futtatod lehet, hogy a host gép tűzfala fogja a portot.

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#986) Véreshurka válasza sonar (#985) üzenetére


Véreshurka
senior tag

Köszi!

A host-on nincs bekapcsolva a tűzfal. Este viszont megcsináltam az egészet VirtualBox alatt, ott a network-öt bridge-re állítottam a CentOS-nek és működött a dolog. Valószínűleg az lesz a probléma, hogy qemu/kvm alatt is létre kell majd hoznom egy bridge interface-t, mert egyébként nem tudnak kommunikálni egymással. Ezt még tanulmányozom, illetve emésztgetem, mert még kicsit zavaros a dolog :) Illetve azt hittem hogyha elérem a guest-et ssh-n + elérem a guest alatt futtatott szervert web gui-n a megadott porton (9000) a host-ról akkor ezzel nem kell foglalkoznom, de ezek szerint nem így van. Viszont szimpatikusabb a Virtual Machine Manager a VirtualBox-nál, azért is próbálkoztam először azon virtualizálni.

El Psy Kongroo

(#987) sonar válasza Véreshurka (#986) üzenetére


sonar
addikt

Igen Bridgelni kell különben cumi van.
Ha jól emlékszem akkor tudsz a KVM-ben bridgelni ha előtte a host masinán már létezik a bridge
Nálam így van, ez az eno24 a fizikai interface és egy br0.
eno24: <BROADCAST,MULTICAST,UP,LOWER_UP> mtu 1500 qdisc mq master br0 state UP qlen 1000

br0: <BROADCAST,MULTICAST,UP,LOWER_UP> mtu 1500 qdisc noqueue state UP qlen 1000
link/ether 6c:0b:84:b7:1e:ca brd ff:ff:ff:ff:ff:ff
inet xxx.xxx.xxx.xxx/zz brd ccc.ccc.ccc.ccc scope global br0
valid_lft forever preferred_lft forever
inet6 fe80::6e0b:84ff:feb7:1eca/64 scope link
valid_lft forever preferred_lft forever

# cat /etc/sysconfig/network-scripts/ifcfg-eno24
TYPE="Ethernet"
NAME="System eno24"
UUID="c8dbd03e-29e5-4bad-97c2-4d9dcb5f2032"
DEVICE="eno24"
ONBOOT="yes"
HWADDR="66:00:88:77:11:22"
BRIDGE="br0"
ZONE=internal

# cat /etc/sysconfig/network-scripts/ifcfg-br0
DEVICE="br0"
TYPE="Bridge"
NAME="Bridge br0"
ONBOOT="yes"
BOOTPROTO="none"
UUID="d2d68553-f97e-7549-7a26-b34a26f29318"
IPV4_FAILURE_FATAL="yes"
IPADDR=xxx.xxx.xxx.xxx
PREFIX=zz
DEFROUTE="no"
IPV6INIT="no"
IPV6_AUTOCONF="no"
IPV6_DEFROUTE="no"
IPV6_PEERDNS="no"
IPV6_PEERROUTES="no"
IPV6_FAILURE_FATAL="no"
IPV6_ADDR_GEN_MODE="stable-privacy"
ZONE=internal
STP="no"

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#988) Véreshurka válasza sonar (#987) üzenetére


Véreshurka
senior tag

Köszi! :R Bár a hoszt egy debian alapú disztró, de ez is már segítség lesz kicsit joban megérteni a dolgot. Most azt találtam ki, hogy ha már úgyis van a gépen virt manager akkor arra felteszem a mostani rendszeremet és azon kísérletezgetek. Nem is értem miért nem jutott hamarabb eszembe... :W De a további kérdéseimmel átcuccolok majd másik topikba, lenne bőven :)

Annyi kérdesem viszont hadd legyen már még, hogy azt jól érzékelem, hogy a centos-t főleg szerverként futtatják? Esetleg páran asztali gépen is? Vagy inkább vegyes a kép? Gondoltam centos inkább szerver alá a hosszabb támogatás miatt és fedora asztali gépekre / laptopokra.

El Psy Kongroo

(#989) Vladi válasza Véreshurka (#988) üzenetére


Vladi
nagyúr
LOGOUT blog

Nekem most is van 7-es 2 másodlagos gépemen is. Sajnos a 8-as már alig használható desktopnak.
Az elv, hogy mindenre kapsz 1 appot és oszd be. Vsizont a 8-ban már vért kell izzadni minden mütyűr telepítéséért. :(

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#990) sutszi válasza Véreshurka (#984) üzenetére


sutszi
veterán

Graylog nálad hogy vált be? Nekem melóban nagyon nem jött be... de én úgy érzem rosszul konfigurálják... Java-s exception callstack nem igazán jelenik meg jól...
Neked van valami pro tipped ehhez?

Mondja, Mr. Babbage, ha rossz adatokat ad meg a gépnek, akkor is jó válasz fog kijönni belőle?" Képtelen vagyok felfogni azt az értelmi zavart, ami valakit egy ilyen kérdés feltevésére késztethet. - by Charles Babbage

(#991) sutszi válasza Vladi (#989) üzenetére


sutszi
veterán

8-miben változott ekkorát?

Nekem most pihole fut 7 alól...de félek az upgrade-től.

Mondja, Mr. Babbage, ha rossz adatokat ad meg a gépnek, akkor is jó válasz fog kijönni belőle?" Képtelen vagyok felfogni azt az értelmi zavart, ami valakit egy ilyen kérdés feltevésére késztethet. - by Charles Babbage

(#992) sonar


sonar
addikt

Én CentOS-t nem igazán tudok elképzelni asztali distronak. A gui-s dolgokra nem fektetnek annyi hangsúlyt, mint mondjuk egy Ubuntu, sokmindent rá lehet heggeszteni, de akkor már érdemes fedora-t nézni ha mindenáron rpm vonalon akar maradni az ember.
Ami nagy előnye van a CentOS-nak szerintem az a fizikai vasak (szerveren) támogatása. Valamint a kickstart alapú telepítést is nagyon szeretem.

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#993) Vladi válasza sutszi (#991) üzenetére


Vladi
nagyúr
LOGOUT blog

Egy csomó apró lib hiányzik belőle, ami a 7-en még alap volt. VAgy legalább epelből elérhető. Így szinte forgatni sem tudod a programokat. Pl: nincs guis torrent...

sonar:

Tökéletesen beválna asztalinak, én majd 5 évig kizárólag azt használtam.
Ami ennek feltétele:
- elégséges lib megléte
- néhány alap pogram gyári tárolóból
- elégséges 3d party tároló

Ebből msot szinte egyikse teljeseül, pedig 7nél még elfogadható volt!

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#994) sonar válasza Vladi (#993) üzenetére


sonar
addikt

No igen, de őszintén megmondva nekem se a gnome se az xfce nem jött be. Pedig nem vagyok design fan, de bennem nagyon visszás érzéseket keltett mindkét felület. A 8-asról ne is beszéljünk...
Desktopra nálam régóta a Mint Mate a favorit.

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#995) Véreshurka válasza sutszi (#990) üzenetére


Véreshurka
senior tag

Boccs, de csak lelkes kezdő amatőrként kontárkodtam a programban, így ehhez nem igazán tudok hozzászólni. Értsd: remekül tudtam követni egy leírást :U Alapvetően a tűzfalam logjait szeretném Grafana-n keresztül megjeleníteni [link1] [link2], így kötöttem ki a Graylog-nál és a CentOS-nél, de sajnos még csak odáig jutottam, hogy a Graylog-ba bejönnek a nyers logok, de egyelőre nem tudom szétválogatni őket.

A válaszokat pedig köszönöm mindenkinek! Még disztró keresésben vagyok, azért is érdeklődtem a CentOS után, mert keresések közben láttam, hogy ehhez is rengeteg jó leírás tartozik.

El Psy Kongroo

(#996) Vladi


Vladi
nagyúr
LOGOUT blog

RIP CentOS Linux. :O

Az ég áldja meg, a legjobb disztró volt, amit valaha használtam, durván 10 évig volt fenn az, 5 6 és 7 négy különböző gépemen. A zájbiem meg rohaggyon ki a cipőjéből. :(((

Kérdés: mi legyen a topik sorsa?

1. úgy illene, hogy 7 eolig némi kommuniti szupportot azért tarcsunk fenn.
2. zárjuk a francba az egészet, vegyen mindenki tamagocsit pc helyett...
3. kivárjuk, mi lesz a sorsa a dolgoknak, kinő -e látható időn belül egy új projekt ezzel a szemlélelttel.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#997) sonar válasza Vladi (#996) üzenetére


sonar
addikt

Mi történt pontosan? A héten hulla vagyok böngészni.

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#998) Vladi válasza sonar (#997) üzenetére


Vladi
nagyúr
LOGOUT blog

ibm/redhat volt szíves kinyírni. mostmár nem lesz önálló disztró, hanem ilyen teszt felület a rhel-hez. Már nem azért, de az eddig a fedora volt. :F

a 7 eol-ig lesz támogatva, a 8-at viszont lelövik 2021-ben!

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#999) sonar válasza Vladi (#998) üzenetére


sonar
addikt

ouhh, napi szinten használom a munkám során a CentOS-t.
Épp kezdtünk átállni CentOS8-ra

Viszont hackaday-an úgy olvasom, hogy helyette lesz majd Rocky Linux

[ Szerkesztve ]

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#1000) Vladi válasza sonar (#999) üzenetére


Vladi
nagyúr
LOGOUT blog

Rocky linux jó kezdeményezés.

Történeti háttere, hogy a két eredeti alapító egyike kezdte el. A másik sajnos már nem él, ő volt a Rocky az ő nevét viseli a projekt.

Ezzel kapcsolatos kérdések:

1. sikerül -e elég fejlesztőgárdát összehozni a minimális feladatokhoz? kiadás és frissítések időben közlése
2. sikerül -e elég anyagi támogatást összehozni.

Egyelőre úgy néz ki, hogy van mozgás a projekt körül.

3. mit szól hozzá az ibm? komoly pénzt t ennék rá, hogy valahogy be fogja támadni a projektet, még ha nincs is igaza, a pereskedés időt és pénzt von el a fejlesztőktől
4. időben el lehet -e készülni, mennyit vár a közösség? 1-3 évet???

1 év múlva megmondom, ti meg ne migráljatok 8-ra!! legalább 1 évet ki kell várni!

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  CentOS Linux
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.