Hirdetés

2024. április 20., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  CentOS Linux

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 04:52:58

LOGOUT.hu

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#201) BoB válasza Tim82 (#199) üzenetére


BoB
veterán

Én GOG-on vettem meg őket akciósan. Azok mindenféle probléma nélkül mennek Win7-en.

Egyébként kedvenc játékaim, és szerintem ID>BG :D

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#202) Tim82 válasza BoB (#201) üzenetére


Tim82
nagyúr

Én még onnan sem szeretném egyelőre újra megvenni őket, hiszen itt figyelnek a polcomon. :)

Win 7-nél annyi a nyűg, hogy csak csökkentett módban lehet az eredeti (nem modernizált) verziókat feltenni. Meg az általános probléma, hogy widescreen felbontásokat nem támogatnak. Erre van mod - ami pont az én Baldur's Gate verziómmal nem működik.

A kacsacsőrt milyen irányba kell értelmezni? :) (Mármint fura lenne, ha az ID lenne a jobb, de persze ízlés kérdése.)

[ Szerkesztve ]

"You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

(#203) BoB válasza Tim82 (#202) üzenetére


BoB
veterán

Külföldi fórumokon vallási szintű vita hogy melyik a jobb. Nekem mindig is az ID tetszett jobban.

Helyedben letorrentezném a gog-osat. Úgyis megvetted. Azon meg nincs semmilyen másolásvédelem. Minek szenvedni a régivel?

Az új BG-ket már megvettem, és az ID-t is meg fogom amikor akció lesz. Nekem megéri, nagy fan vagyok.

Ezeknek a natív linuxos támogatása is érkezik majd elvileg.

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#204) Tim82 válasza BoB (#203) üzenetére


Tim82
nagyúr

Nem tudom, az ID első része nekem sima hack'n'slash, persze annak meg jó. A másodikat viszont szeretem, jó a történet és jól sikerült a D&D 3rd edition szabályrendszer implementálása.

A BG-t, PT-t meg történet és karakterinterakciók miatt szeretem jobban az ID-knél.

Valószínűleg rászánom magam majd valamelyik GOG-os akcióban az újra megvételükre... előbb-utóbb. Az eredeti játék amúgy elvi kérdés nálam. :)

"You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

(#205) Vladi válasza Tim82 (#199) üzenetére


Vladi
nagyúr
LOGOUT blog

Akkor egy mai gép röhögve evlinné virtuális gépen.
Szerintem megéri a ráncfelvarrott változatokat. Régi élmény modern köntösben. Arról nem is beszélve, hogy akár linuxos kiadása is lehet.

Én pl. megvettem ps3-ra a Prince of Persia HD-t. :C

(#200) body007:

xp-s kérdés? Itt? :Y Tegyél fel rá egy tisszességes tűzfalat és ott tiltsd le az internetet, csak a belsőt engedélyezd. Vagy a routerben tiltsd ki mac cím vagy ip alapján.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#206) Trepee válasza Vladi (#196) üzenetére


Trepee
csendes tag

Hol is kezdjem.

Tényleg köszönöm a sok segítséget.
Istenigazából, mivel mint írtam baromira nem értek a linuxhoz, valamikor Debiannal foglalkoztam kicsit/tényleg kicsit/, ezért a nagios oldalán turkáltam. Találtam is egy videót, ami lépésről lépésre mutatja mit is kell csinálni.
CentOS6.5 re telepíti a kislány a videóban a nagit, az oldalukról leszedett "telepítővel".
Kb. ezt próbáltam másolni, mikor jött az epel tárolos probléma, ami miatt elkezdtem itt nálatok kérdezősködni.

Gondolom a "hogyan telepítsük a nagiost" videó készítői 1-2 lépést kihagytak a videóból ami miatt nekem nem sikerült a látottakat másolva feltelepítenem a programot. / a videón szerintem amikor lefuttatják a ./fullinstall-t akkor csak ellenőriz a telepítő, mert már alapból fent van a nagios a rendszerükön./

Mi a nagios?
A nagios egy hálózatot figyelő rendszer, ami képes szinte mindent monitorozni (amilyen plugint az ember feltesz rá, ill. ír hozzá), és ami miatt mi szeretnénk telepíteni, hogy képes a beállításoknak megfelelően azonnal értesíteni (vagy akár előre beállított programokat futtatni), ha valami leáll, nem működik kikacsol stb...
Személy szerint Én a rendszerünk kritikus pontjait szeretném monitorozni,/és értesítést kérni/, hogy ne a felhasználóktól tudjam már meg ha valami nem működik a hálózatban. Kb. az 1 hete már nem működik e-maileknek szeretnék elébe menni. De ha valaki nagyon lelkes, a kliens gépekre kitelepített agentekkel akár még azt is monitorozhatja, hogy a felhasználó gépének mennyi a memóriája, vagy mennyire gyilkolja a processzorát, mennyi a szabad területe a merevlemezem, vagy amit csak akarunk.
Figyeltetni lehet a hálózatot, portokat, eszközöket.
És igen, fizetős a program, amit ha beválik ki is fizet a cég.

A linket amit megadtál elolvastam. Nagyon jó, így már sok mindent értek, ami eddig nem volt világos.
Lefuttattam a yum install nagios-t. Szépen fel is települt. Viszont ismét teljesne más végeredményt kaptam mint a videón. pl. a web interface felületet nem láttam települni, így megint csak nem fogom tudni használni a programot. :(

A videón a nagiso xi ki is írja a webes ip-jét amin keresztül be tudnék lépni, megnézem az oldalukat, hogy hátha írnak valamit erről, hogy melyik csomagot kéne ehhez telepítenem.

Ja.. a repóból kilistáztam a nagios* gal, hogy mi van, sajnos annyit talál, hogy kezelhetetlenen, mivel külön kilistázza az összes plugint, ami eszméletlen mennyiség. :(

De legalább a nagios fent van! :)

(#207) Vladi válasza Trepee (#206) üzenetére


Vladi
nagyúr
LOGOUT blog

Legalább működik és elkezdheted használni. :)

Erre a célra egyébként a centos igen jó választás. A debian mellett ez az ami még olcsó (ingyenes) és stabil pont ilyen céges (enterprise) felhasználásra. az összes webszervernek valami 1/4-e nem véletlenül futtat centost! :Y

Ez van, ez tőled sok tanulást fog igényelni, de ha professzióból fogalkozol céges környezetben hálózatkezeléssel, akkor igen jó ajánlólevél az enterprise linux ismeret! :K

"pl. a web interface felületet nem láttam települni, így megint csak nem fogom tudni használni a programot."
Ajj 3 cm-re a céltól nehogy már elkeseredj. :DDD

Nem ezen a címen kellene keresni:
http://localhost/nagios/
? Vagy távolról:
http://szerver.ip/nagios/

Amúgy grafikus felület van a centen?

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#208) Trepee válasza Vladi (#207) üzenetére


Trepee
csendes tag

Szia!

igen, van grafikus felület.
elvileg nem kéne Apache (ha jól emlékszem) a böngészőből való eléréshez?
Gondolom az alapból nem nagyon települ fel.

A nagiost sajna nem tudom használni webes elérés nélkül, mindenképpen kéne neki valami IP, amiről be tudok lépni, és tudom configolni magát a nagiost, és ott látnám az adatokat is, mi megy , mi nem.

Az Apache beállítáa ugyan az mint a debianba, vagy a centos ben az megint csak más?

(#209) Vladi válasza Trepee (#208) üzenetére


Vladi
nagyúr
LOGOUT blog

Szerintem neked egy jó leírás kellene inkább. ezt találtam.
Én sajnos nem értek hozzá, itt elfogyott a tudományom. :)

jééé itt is az epelből telepítik. :P
Én vi helyett nano-t javaslok.

[ Szerkesztve ]

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#210) Vladi


Vladi
nagyúr
LOGOUT blog

Ha érdekel valakit, a nav által kiadott abevjava simán települ és fut centos 7-en. Az rpm-eket kell csak telepíteni, yum localinstallal. jre függősége van, elvben a nyíltat használja és megy is.

Egyébként zárójelben jegyzem meg, hogy a kezét törném le az illetőnek, aki ezt az rpm-et összehozta. Minek górja be a szemetét a /usr/share alá? Nem tud kultúráltan települ az opt alá? :W
Egyébként az milyen, hogy az installt a post install szkriptbe teszi? :DDD
Persze a csomag információ tartalma is 0. Most szedem szét és nézem meg, ki követte el. ;]

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#211) Tim82


Tim82
nagyúr

Tegnap este SSD-t cseréltem (96 GB-os SSD-ről 160 GB-osra), a régi SSD tartalmát CloneZillával átklónoztam az újra. A klónozás 1:1-ben történt, maradt 64 GB lefoglalatlan terület az új SSD-n, erre szeretném kiterjeszteni a /home-ot. Milyen paranccsal vagy tool-lal volna legcélszerűbb? (Más Linux disztró alatt ezt GParteddel megoldottam, ez itt nem járható út az LVM miatt, ahogy ebbe korábban is belefutottam.)

lvextend -L+64G /home (illetve /dev/centos/home-mal is) parancsot már próbáltam, az nem hajtotta végre (ha otthon leszek estefelé, bemásolom a kimenetet, ha ez lényeges).

Gondolom, a partíció megnövelése után a partíción használt fájlrendszert is ki kell terjeszteni a megnövelt partícióra, ha jól értettem ez alapján.

[ Szerkesztve ]

"You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

(#212) Claude Leon válasza Tim82 (#211) üzenetére


Claude Leon
senior tag

lvextend majd azután játszik, ha már lesz alá pv.
Szerintem csinálj partíciót a szabad területre, arra extendálhatod a vg-t, majd arra terjesztheted rá az lv-t, meg utána az fs-t.
(alaposabb kifejtésben)
.
Elvileg az lv-s partíciót is kijjebb tudnád húzni, aztán hozzáillesztve a pv-t,vg-t már bővítheted az lv-t, de arra hirtelen nem hoz a google találatot.

(utoljára majd 20 éve gyakoroltam, még hp-uxxal)

[ Szerkesztve ]

(#213) Tim82 válasza Claude Leon (#212) üzenetére


Tim82
nagyúr

Ezen átrágtam magam hétvégén többször is, de nem tudtam vele megoldani (vagy valamit én néztem el, tekintve, hogy relatíve kezdő Linuxosként nem túl könnyen emészhető olvasmány). Mindenesetre köszönöm! :R

Viszont most a GParted-es megoldás működött - a lefoglalatlan 64 GB-ra "ráhúztam" az LVM-es partíciót, majd a system-config-lvm segítségével kiterjesztettem a /home-ot erre a 64 GB-ra.

Minden jó, ha a vége jó. :)

"You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

(#214) Vladi válasza Tim82 (#213) üzenetére


Vladi
nagyúr
LOGOUT blog

Jóvanakkor. :D

Viszont nekem cent 6 nem akar ntfs-t csatolni. Azt írja, nem ismert fájlrendszer. Pedig minden csomag fennvan. :F Majd ha lesz időm, bohóckodok még vele.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#215) Tim82 válasza Vladi (#214) üzenetére


Tim82
nagyúr

Ha jól emlékszem, nekem 7 alatt ntfs-3g és ntfsprogs van fent, ezekkel gond nélkül kezeli a külső vinyóimat. Nem tudom, 6 alatt is ezek kellenek-e.

(A Wine32-s dologgal kapcsolatban ami késik, nem múlik. :) )

"You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

(#216) Claude Leon válasza Vladi (#214) üzenetére


Claude Leon
senior tag

Holnap bedumpolhatom a teljes csomaglistát egy fű alatt beüzemelt centosról, igaz az még 6.4

(#217) Vladi válasza Claude Leon (#216) üzenetére


Vladi
nagyúr
LOGOUT blog

Hát nem biztos, hogy az segít rajtam. De köszi azért.
Valami más gond lehet. :F Minden szükséges csomag megvan ugyanis.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#218) Vladi válasza Vladi (#217) üzenetére


Vladi
nagyúr
LOGOUT blog

Közben meg is találtam: link. mindjárt tesztelek.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#219) Vladi válasza Vladi (#218) üzenetére


Vladi
nagyúr
LOGOUT blog

Nevezett topikban leírtam a megoldást, lényeg, hogy downgradelni kell kézzel a csomagot. Amíg nincs újabb frissítés, ez van. Már akit érint. :D

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#220) Vladi


Vladi
nagyúr
LOGOUT blog

Érezhetően egyre nő a centos népszerűsége. Ez meglep. Már a disztróvacsin is 7. :Y Mindjárt beelőzi a fedorát. :DDD

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#221) Tim82


Tim82
nagyúr

CentOS 7 az mtp-kezelésért felelős csomagok telepítése után teljesen jól kezeli a Nokia Lumia 820-amat. Egyedül a (sikeres) leválasztás után dob fel valamilyen hibaüzenetet, de ennyi belefér - gond nélkül látta mind a telefon saját háttértárját, mind a benne lévő micro SD kártyát. Utóbbira kipróbáltam a fájlmásolást is.

(Follow-up, mert korábban részemről felmerült említés szintjén a téma már itt.)

[ Szerkesztve ]

"You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

(#222) body007 válasza Vladi (#220) üzenetére


body007
addikt

Na azért ne igyunk (igyál) előre a maci bundájára... :D

Mindenkit egyforma külső inger ér, de egyén függő, h éljük meg :P

(#223) Tim82


Tim82
nagyúr

Szigorúan elméleti kérdés: egy PIII alapú laptopon (mondjuk Celeron 600 MHz / 512 MB RAM / ATI Rage Mobility VGA / 800*600-as felbontású kijelző) mennyire lenne használható egy CentOS 5 XFCE-vel (vagy LXDE-vel, ha az lehetséges)? Mondjuk vinyó helyett egy CF kártya vagy egy kisebb mSATA SSD menne bele átalakítóval.

Gondolkodom egy "retro gamer laptopon", kb. ilyesmi specifikációkkal (a futtatandó játékokkal ennél bőven gyengébb gépen játszottam anno és alapvetően kényelmesebb megoldás lenne, mint a Virtualbox/DOSBox/Wine-s próbálkozások), esetleg egy triple boot felosztással (FreeDOS / Win 98SE / valamilyen elfogadhatóan futó Linux). Mivel a CentOS-t használom napi szinten, nem volna rossz, ha alkalmas lenne a gépen lévő "modern" rendszernek.

"You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

(#224) Vladi válasza Tim82 (#223) üzenetére


Vladi
nagyúr
LOGOUT blog

Ez a gép az abszolút minimu. Link, itt látod. Elfogadja, meg elindul rajta, de szeirntem még az 5 is keserves lesz. Egy próbát megér. lxde nincs hivatalos tárolóban én úgy emlékszem. Esetleg fluxbox.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#225) Tim82 válasza Vladi (#224) üzenetére


Tim82
nagyúr

Köszönöm a gyors választ. :R

"You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

(#226) alitak


alitak
senior tag

Sziasztok,

van egy fejlesztői Centos 6.5 rendszerünk, httpd, php, mysql. Laravel rendszerben fejlesztünk. 3 hónapig teljesen jól működött a rendszer, azonban 1-2 hete folyamatosan akadozás van. Minden kérés előtt van 0.5-2mp delay. Tudnátok tippet adni, hogy merre kezdjem el keresni/hol lehet gond?

Nec arte, nec marte | használt hardverek jó áron: http://goo.gl/lUwLkw

(#227) Vladi válasza alitak (#226) üzenetére


Vladi
nagyúr
LOGOUT blog

Kezdjétek azzal, hogy frissítitek. Főleg ha online is van a gép. 6.6-ig kellene egy sima
yum update

Utána meg kéne nézni, hogy áll erőforrásokkal. pl: htop programban a memória és cpu használatot. iotoppal meg a hdd használatot tudod megnézni. Meg az is kiderül, hogy milyen app használja a gépet.

Egyébként mennyi erőforrás van benne?

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#228) alitak válasza Vladi (#227) üzenetére


alitak
senior tag

Szia,

virtual szerverként fut, 2gb ram van hozzárendelve, viszont 5en használjuk 1 projekthez. A php és mysql miatt kicsit tákolni kellett, mert a rendszerünkhöz 5.4 php kell és amikor készült, nem volt csomag 6.5 alá. Mikor elindult a fejlesztés, rendesen működött minden, a rendszerünkben a fejlesztés során nem került bele semmi, ami indokolná, főleg, hogy minden egyes oldalletöltéskor ott a delay.

htop alapján mysql fun néhol 1-2% memóriával (cca 10 process), meg a httpd 1% memória értékkel (10-15 process). Általános load az 0.1 néha, láttam már olyat. Gyakrabb a 0.05. Kéne, hogy kiugró értékek legyenek, vagy ezek már azok?

Nec arte, nec marte | használt hardverek jó áron: http://goo.gl/lUwLkw

(#229) Vladi válasza alitak (#228) üzenetére


Vladi
nagyúr
LOGOUT blog

Nem, ez szinte semmi. :F A gazdagépen sincs lassulás? Ott is nézd meg az értékeket.

A php/mysql tákolás mit takar? 3rd tárolóból lett felvéve? A frissítést csináld meg azért!

A htopban fura nevű processek nem voltak?

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#230) alitak válasza Vladi (#229) üzenetére


alitak
senior tag

Nah, update megment, el is indult minden. Viszont ugyanúgy lassú.

Tákolás annyi, hogy hivatalos repoból felment a php/mysql, majd utána jött az epel tároló, abból a php54w, amit aztán átemeltem a php helyére.

Jelenleg ezek a repok vannak:
WandiscoSVN Wandisco SVN Repo
base CentOS-6 - Base
epel Extra Packages for Enterprise Linux 6 - i386
extras CentOS-6 - Extras
updates CentOS-6 - Updates
webtatic Webtatic Repository EL6 - i386

thop hoz pár olyan processt, amit nem ismerek, de nem tűnik gyanúsnak, inkább az én tudatlanságom, hogy nem ismerem. Ha memória szerint rendezem sorba, akkor az első 25-35 mysql/apache kérés. Utána levélkezelős, sshd, htop, ntpd, vsftpd, syslog, cron. Semmi gyanús szerintem.

Nec arte, nec marte | használt hardverek jó áron: http://goo.gl/lUwLkw

(#231) Vladi válasza alitak (#230) üzenetére


Vladi
nagyúr
LOGOUT blog

Mennyire lassú? A gazdagépet is nézted? Ha nincs nagy fogyasztása egyik folyamatnak sem, akkor nem igazán tudom mi lehet.

Még azt megnézheted, hogy ha dolgoztok rajta és lelassul, akkor mit mutat htopban. Van -e kiugró cpu használat, vagy merevlemez pl.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#232) body007 válasza Vladi (#231) üzenetére


body007
addikt

vagy iotop esetleg?

Mindenkit egyforma külső inger ér, de egyén függő, h éljük meg :P

(#233) alitak válasza Vladi (#231) üzenetére


alitak
senior tag

Áttelepítettem a projektet local webserver alá. A boot time 80ms lett. A Centos alatt 1-2 másodperc. Nem az sql a hiba ezek alapján. Az első válasz megérkezésére kell várni azt az 1-2 másodpercet. Több ablakos folyamatos frissítgetéssel iotop legmagasabb értéke 118k/s volt, de ez már nagyon kiugró volt. Inkább 50-60 k/s. Így viszont a boot idő 3-4 másodpercre ugrott.
A "stresszteszt" alatt htop első pár helyére a httpd ugrott fel, 20-30-40% cpu idővel, valamint a load is 4.79 2.20 0.89. 3 klienstől megugrott az egész, jó eséllyel a httpd a ludas ezek alapján?

Nec arte, nec marte | használt hardverek jó áron: http://goo.gl/lUwLkw

(#234) Vladi válasza alitak (#233) üzenetére


Vladi
nagyúr
LOGOUT blog

elképzelhető, bár szeirntem még ez se olyan nagy load.

Mentőötletként esetleg váltsatok centos 7-re, abban már 5.4-es php van. Ha virtuális a gép, akkor viszonylag könnyen meg lehet csinálni. csak indítasz egy új gépet, telepíted aztán átrakod a cuccaitokat.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#235) alitak válasza Vladi (#234) üzenetére


alitak
senior tag

Érdekes módon a sok nyomozás óta megijedt a rendszer, már 0.5-1s a delay "csak". Centos7-et azért nem akartunk, mert az éles helyen centos 6.5 van cPanellel. Abban van php54, amit nem is értek. Megpróbálunk váltani, jobb ötletem nincs sajnos nekem se.

Köszönöm szépen a segítséged! :R

Nec arte, nec marte | használt hardverek jó áron: http://goo.gl/lUwLkw

(#236) Tim82


Tim82
nagyúr

Follow-up a trim-es thread-del kapcsolatban.

Rájöttem, hogy miért nem működik (vagy legalábbis nem működik jól) az automatikus trim. (Az SSD egy Intel X18-M G2 160 GB.)

A megoldás ez volt:

Change the value of issue_discards option from 0 to 1 in /etc/lvm/lvm.conf. (forrás)

Ezek után már ezt kapom kimenetként:

[tim@localhost ~]$ sudo hdparm -I /dev/sda | grep TRIM
[sudo] password for tim:
* Data Set Management TRIM supported (limit 8 blocks)
* Deterministic read ZEROs after TRIM
[tim@localhost ~]$

"Minden jó, ha a vége jó"

"You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

(#237) Tim82


Tim82
nagyúr

Újabban időnként valami "megfogja" a gépet, jellemzően akkor, ha már jó pár napja megy és több sleep-wake cikluson van túl; ilyenkor van, hogy hosszú másodpercekre nem hajlandó kattintásra reagálni. Elvileg nem throttling/túlmelegedés okozza, a noti langyos levegőt fúj ki magából, a procihasználat nem ugrik meg, így hardveres okokat kizárnék. Az egérmutatót tudom mozgatni. A dolog nem böngészőfüggő, Opera 12.16 és Pale Moon alatt is csinálja, jellemzően ezek valamelyike, Thunderbird, illetve a háttérben a Dropbox kliens megy. Mi lehet az ok, illetve hol tudok ilyesminek utánanézni (= milyen log-okat túrjak elő, honnan)? (A konfig: CentOS 7 / Lenovo Thinkpad X201 / Intel Core i5-520M a saját IGP-jével / 8 GB RAM / Intel G2 160 GB-os SDD.)

Előre is köszönöm. :R

"You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

(#238) Vladi válasza Tim82 (#237) üzenetére


Vladi
nagyúr
LOGOUT blog

A meleg nem így látszik meg. Valami hirtelen nagy loadot okoz. Esetleg dmesg tailt nézz. Vagy htopot. Mondjuk ezt én másik gépről nézném, ssh-n keresztül. Direkte elő tudod idézni?

Én most 100 Ft-t tennék x-re.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#239) Tim82 válasza Vladi (#238) üzenetére


Tim82
nagyúr

Köszi a tippeket, holnap megnézem. :R

Nem, direkt nem tudom előidézni, de az SSH-t - talán - Windows-os gépről meg tudnám nézni.

"You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

(#240) Rimuru válasza Tim82 (#239) üzenetére


Rimuru
veterán

Vagy elkezdheted manuálisan is logolni a dolgokat. De elsőnek ajánlanám mondjuk a qps-t ez rajzol grafikont úgy hogy azon láthatod mi okozott terhelést.

Vigyázat, csalok!

(#241) Tim82 válasza Rimuru (#240) üzenetére


Tim82
nagyúr

Köszönöm. :)

Lehet, hogy megvan a ludas, egy-két napon kiderül. Valószínűleg az OpenWeather kiterjesztés kezdett el furcsaságokat művelni, úgyhogy kikapcsoltam most.

"You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

(#242) Vladi válasza Tim82 (#241) üzenetére


Vladi
nagyúr
LOGOUT blog

Ha meglesz, akkor érdemes utána járni. Ezt forrásból, vagy csomagból telepítetted?
Mindkét esetben jelezheted a probélmát, vagy a fejlesztőnek, vagy a redhat bugzillán.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#243) body007 válasza Vladi (#242) üzenetére


body007
addikt

Nem teljesen ide tartozik (mert fedora), de nálam mostanság a systemd szokta megfogni a gépet úgy, h csak a reboot segít :W Arra már rájöttem, h elkezdi valami oknál fogva tekerni az ssd-t (hatalmas i/o terhelést okozva), alig bírok átlépni másik konzolra, h utánanézzek...

Mindenkit egyforma külső inger ér, de egyén függő, h éljük meg :P

(#244) Tim82 válasza Vladi (#242) üzenetére


Tim82
nagyúr

Egyik sem, a lentebb linkelt oldalról (ami amúgy a gnome.org :) ), egy FF add-on segítségével egy kattintással lehet telepíteni az ott lévő extension-öket Gnome 3-hoz.

Van onnan más extension is, de némi logfigyelés után ez okozhatja. Nem is a CPU terhelés ugrik meg, hanem a hálózati forgalom - mintha akkor "dermedne le" a gép, amikor ez lekéri az időjárás-adatok frissítését.

[ Szerkesztve ]

"You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

(#245) Vladi válasza Tim82 (#244) üzenetére


Vladi
nagyúr
LOGOUT blog

Fura viszont, hogy a hálózati forgalom megfog. Annak nagyon nem kéne. :U

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#246) Tim82 válasza Vladi (#245) üzenetére


Tim82
nagyúr

Felmerült bennem már korábban, hogy valahogy beszívtam egy rootkit-et, de rkhunter-rel nézve semmit sem talált.

A CPU terhelés is megugrik olyankor, de nem 100%-ra, hanem kb. 50-60-ra. Tekintve, hogy négy szálról van szó és egy szálon ugrik meg, szerintem annak sem lenne szabad megfognia... mégis.

"You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

(#247) Rimuru válasza Tim82 (#246) üzenetére


Rimuru
veterán

Nem ismerem a Gnome bővítmények működését de simán el tudom képzelni hogy úgy megakasztja hogy pl várakozik valamire rá meg a Gnome vár (bár ez elég trehány munkára utalna).

Vigyázat, csalok!

(#248) Vladi


Vladi
nagyúr
LOGOUT blog

Valami készül. :)

* 2015-02-17 Karanbir Singh <kbsingh@centos.org>
- Include the CR repo for upcoming 7.1 release ( and beyond )

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#249) Tim82 válasza Vladi (#248) üzenetére


Tim82
nagyúr

Várjuk szeretettel. :)

Az én esetemben egyébként biztos, hogy a linkelt OpenWeather Gnome-kiterjesztés fogta meg időnként a gépet, azóta nincsen gond, hogy kikapcsoltam.

"You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

(#250) Ablakos


Ablakos
őstag

Egy oracle 12c telepítés, lehet annyira egyszerű, mint a támogatott RH distro alatt?

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  CentOS Linux
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.