Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#401) JohnyBlue válasza PuMbA (#400) üzenetére


JohnyBlue
őstag

De en nem ezeken a helyeken es idoben fotoznek... eddig nagyszinpadot mondjuk f4en iso1600on lottem meg most ezzel meg 12800? Ez nekem nagyon nagyon karcsu... akkor maar inkabb egy zoomos ehhez kepest fenyes uveg ;)

https://ipollo.com/?ref=johnyblue

(#402) PuMbA válasza JohnyBlue (#401) üzenetére


PuMbA
titán

Hát ez egy low-cost természetfotós objektív szerűség szerintem :)

(#403) JohnyBlue válasza PuMbA (#402) üzenetére


JohnyBlue
őstag

Sztem tovabbra is jobban megeri eg. mkII 100-400... es vagy 1.4-2x... rugalmasabb, fenyesebb ;)

https://ipollo.com/?ref=johnyblue

(#404) p_adam válasza JohnyBlue (#403) üzenetére


p_adam
addikt

Nyilván sokkal jobb mindenes tele, a közeli fókusz, fényerő stb. de a 2x telekonverter már pont ugyanott van, mint a 800/11, sokkal drágábban, és ott már a képminőség is erősen romlik, ha valakinek van rá pénze és szüksége, akkor adott esetben nem rossz kiegészítő.
Vannak dolgok, amikhez még a 800mm se sok, afelett viszont egyelőre nem gyártanak objektívet, csak a drágábbakra lehet telekonvertert rakni (vagy az új Olympus 150-400mm f/4.5 a beépített 1.25x telekonverterrel, nem tudom mennyi lesz majd...)

A Nikon 800/5.6 4x annyi fényt enged be, de ennek ellenére csak 3.6x akkora súlyú és csak 1.6x nagyobb a pakolási hossza (kinyitva 1.3x) és még egy egyedileg hozzágyártott 1.25x telekonvertert meg koffert is adnak hozzá, az AF is villágyors, a képek is magukért beszélnek.
De mindez 17.7x annyiba kerül.

Korábban egyébként a tükrös objektívek töltötték be ugyanezt a szerepet, csak ott még az 'egyedi' háttérmosással meg a manuális is meg kellett birkózni :) (Tudtommal a Minolta/Sony gyártotta az egyetlen AF képes 500mm f/8 tükörobjektívet, és a beépített szenzor stabilizálással nem is volt rossz)

[ Szerkesztve ]

(#405) Mirman válasza p_adam (#398) üzenetére


Mirman
őstag

Tisztában vagyok vele hogy ez csak 1:2 makró. RF 35mm 1.8am van és imádom. Ha ez hasonlóan éles lesz nyitva akkor én teljesen elégedett leszek vele. :R

A 600 F11 nekem azért tetszik mert én tényleg csak jó fényvisszonyok közt nappal használnám kézből. Oda tökéletes választás lenne szerintem hobbizni . Iso-t mamár azért lehet tolni (köszönjük topaz denoise) . Az EF 150-600-ak amik vannak kétszer ilyen nehezek a canon 100-400at elszámítva pedig úgytudom nem lehet konverterezni (de ha lehet is akkor se egy apró 1 kilós obiról beszélünk már). Nyilván vannak hátrányai de én kíváncsi leszek rá mit tud.

(#406) p_adam


p_adam
addikt

Canon EOS R5 Body £4199
Canon EOS R6 Body £2499 (24-105mm f/4-7.1 IS STM kit £2899)

[ Szerkesztve ]

(#407) Plexicushio válasza p_adam (#406) üzenetére


Plexicushio
senior tag

Remélem jó sok mindent bejelentenek még. Holnap kettőkör, live. :DDD

(#408) PuMbA válasza Plexicushio (#407) üzenetére


PuMbA
titán

Már alig maradt mit bejelenteni, csak pár részlet hiányzik a szivárgásokból :)

[ Szerkesztve ]

(#409) p_adam válasza Plexicushio (#407) üzenetére


p_adam
addikt

Az R6 ütős hibridnek tűnik, 1DX III szenzor és processor (ami £6499, nem £2499), nem lesz olyan strapabíró, a UHS-II SD korlátozni fogja a belső felvételi opciókat, de 2.6x olcsóbban, RF bajonett, IBIS, forgatható LCD + EVF kombóval felvértezve valószínű, hogy sokáig tartani fogja a kezdőárát, mert semmi komoly dologban nem szenved hiányt, 20MP meg nem kihívás az EF objektíveknek sem (ND filterrel is adapterezhetők)

FF 4k 60p módban nem lesz AF, a 4k 30p módban meg sok lesz a rolling shutter, ezek az ismert hátrányai, meg lehet UHD lesz (mint az R és RP), ami megmagyarázná az "5K readout" dolgot, minimális crop szélességben.
Mondjuk két használt EOS R (vagy A7III) simán kijön majd az árából, de ahhoz képest, hogy eddig egy 1DX II alatt nem volt semmi hasonló (és abban nincs Canon Log, 10-bit, az LCD fix, meg a méret és súly...) ez azt mutatja, hogy visszavették az irányt a 'mainstream fotó/videó' felé.

Kíváncsi leszek, milyen visszajelzéseket kap majd, az R sok kritikát kapott a kimarad dolgok miatt (az indulóára valóban vicc volt ezzel összehasonlítva), akkor viszont az R6 ugyanezek meglétéért dicséretet érdemel ;)

(#410) Plexicushio válasza p_adam (#409) üzenetére


Plexicushio
senior tag

De kihagytad a legfontosabbakat:
- Head detection AF
- Animal detection AF

:DDD :DDD

Nagy kár az AF hiányáért 4K 60p módban... :N
IBIS+IS - no akkor az új 600/800 f11-gyel lehet majd kézből celebet candid videózni 1/125-ön. Erre még biztos jó. ;]

[ Szerkesztve ]

(#411) p_adam válasza Plexicushio (#410) üzenetére


p_adam
addikt

Igen, ezek nagyon fontosak, még jó, hogy a joystick nem maradt le azoknak, akik tudják, hogy sokszor jobban járnak, ha nem a kamerára bíznak mindent ;)

Ez csak a FF módra érvényes (meg legalább így a rolling shutter kevesebb), az 1.4x crop módban van 4k 60p és AF.
A Z6s és A7 IV várhatóan a most használt 24MP BSI szenzort fogja használni új processzor mellett, ami csak 1.5x crop módban fogja tudni a 4k 60p-t, FF módban nem (meg a Panasonic S1, vagy S1H is ilyen) tehát nem lesz hátrányban.
Egy A7sIII (vagy inkább A9s) még többet fog tudni videóban, de az már az R5 kategória.

[ Szerkesztve ]

(#412) Plexicushio válasza p_adam (#411) üzenetére


Plexicushio
senior tag

Kövezzetek meg, rugdaljatok össze, köpjetek le ... de én még örülök is az a crop (mód)-nak videóban (is). :B Így már OK. Viszont a felső kijelzőért tényleg kár, az nekem nagyon tetszik az R-en. ~1 millkóért beleférhetne...
Ebből sejhető, hogy a felhasználási területem legtöbbször nem a széles nagylátó' :DD

[ Szerkesztve ]

(#413) p_adam válasza Plexicushio (#412) üzenetére


p_adam
addikt

Inkább ez, mint bármi más, a Sony esetében pl. a keresőt és LCD-t korlátozták le, utóbbi felbontására azért még kíváncsi leszek, de valószínűleg ugyanolyan jó marad, mint az R esetében.
Igen, szerintem sem zavaró az APS-H vagy APS-C körüli videó crop (inkább ez, mint nagyobb rolling shutter). Tekintve, hogy egyes RF objektívek durván vignettálnak, ha Canon Log módban vesz fel valaki és korrigálni szeretné, akkor nagyon zajos lesz tőle a kép (geometrikus torzításra, örvénylő háttérmosásra is igaz, jobban hajaz a s35mm kinézetre)
EF-S objektívek szintén nagyon jók lehetnek, remélem nem csak a Canon-féle 1.6x részre lesznek szoftveresen korlátozva, mert simán kirajzolják az 1.4x részt, nyitva vignettálnak, de rendkívül olcsók.
Na mindegy, augusztus végéig úgysem lesz elérhető az R6, szóval gyűjtögethetik az előrendeléseket, tőlem nem kapnak ;]

(#414) Plexicushio válasza p_adam (#413) üzenetére


Plexicushio
senior tag

Látom közben a CR-en bőszen osztod a népeket. ;]

Azon viszont így -utaánanézés nélkül- meglepődtem hogy 4k60p -t már nem bírná az UHS-II szabvány? Nem csak inkább a jelenlegi max.(?) V90-es videó class? ;)

(#415) kovsol válasza Plexicushio (#414) üzenetére


kovsol
titán

Bírná még raw ban is.
Nem egy kamera van most is ami tud 4k60 SD kártyára.

[ Szerkesztve ]

May the Force be with you!

(#416) p_adam válasza kovsol (#415) üzenetére


p_adam
addikt

Igen, de nem azzal a tömörítéssel, amit a Canon kamerák használnak (a Panasonic sem megy sosem 400 Mbps fölé, az EOS R 480 Mbps), azt már valószínűleg csak a CFast 2.0 vagy CFExpress bírja, de mivel az EOS R5 tudja az összes módot, ki fog derülni, hogy mi az, amihez nem elég a UHS-II, csak a CFExpress.
Nyilván attól is függ, mennyire van kiépítve a kamera, hogy maximalizálja a kártya sebességét, általában a tényleges írási sebesség jóval kevesebb, mint az elméleti elérhető minimum.
De ha minden felvételi mód IPB (nem csak a 4k60p), akkor az már biztos Cripple Hammer™, a hardvert/árhoz viszonyítva ez nem lenne meglepő.

(#417) kovsol válasza p_adam (#416) üzenetére


kovsol
titán

480Mbit/s is csak 60MB/s. Ezt még egy normális UHSI kártya is röhögve megugorja.
A jobb USHII kártyák 300MB/s írás közelében vannak. Ha csak 200MB/s -t nézünk is 1600Mbit/s ről van szó.
A gond az, hogy a gyártok, köztük az Canon is a vázakban alacsony frekvencián üzemelő SD interface-t használ, így a váz közelébe nem tud menni a 300MB/s írásnak.
EOS R 100MB/s -t tud írni, egy Sony A7R4 200MB/s -t in camera. Ezzel még csak nem is feszegetjük a maxot egy UHSII kártyának.

[ Szerkesztve ]

May the Force be with you!

(#418) p_adam válasza kovsol (#417) üzenetére


p_adam
addikt

Csak nem lehet véletlen, hogy egyik gyártó sem megy 60MB/s fölé SD kártyával, ha sorozatfelvételt lő, akkor a belső puffer is segíthet gyorsítani a dolgot, a videó valószínűleg kicsit máshogy működik, mert jóval több erőforrást foglal le.

Ezt a 60MB/s dolgot mondjuk az ősrégi CF kártya is bírja az 1DX Mark II vázban, a 4k60p (MJPEG), ami fölé megy és csak a másik CFast 2.0 foglalatos kártyával működik (viszont abból sem kell a legdrágábbat megvenni, a közepes sebességű is elbírja)
A termékleírás alapján 10-bit 4:2:2 lesz, csak a Panasonic FF tudja hasonló áron (fizetős frissítéssel)

"UHS-I Cards have a maximum speed of 104 MB/s"

Szóval ez mondjuk nem igaz, hogy az UHS-I elbír többet, ha egyszer videóhoz a minimum írási sebesség számít nem pedig az elméleti elérhető maximum.

[ Szerkesztve ]

(#419) kovsol válasza p_adam (#418) üzenetére


kovsol
titán

Amíg 100MB/s -t alig tud maxolni a váz addig nem csodálom, ha nem akarnak többet: [link] Egy sima USB kártyaolvasóval meg 230MB/s is elérhető ugyan azzal a kártyával.

Magiclanternesek is az SD interface tuningjával tudnak kihozni magasabb írási sebességet a kamerákból. 40MB/s helyett 55MB/s -t ki tudnak így hozni. Van olyan kamera ahol 100MB/s- ig tudtak órajelet tuningolni, de az még nem stabil.

Nem maga a kártya a limitáló, hanem az SD interface a vázakban. Gondolom egy CF Express foglalat alacsonyabb órajelen is magasabb átvitelre képes a szélesebb adatbusz miatt.

[ Szerkesztve ]

May the Force be with you!

(#420) p_adam


p_adam
addikt

Az új AF egyébként f/22-ig is működik (EOS R f/11, A9II f/16), tehát az új ultra lassú DO optikák telekonverterrel is működnek (a képminőség rovására) és az 1DX III-ból átemeltek 4 féle programozható követési módot.
Kevés fényben pedig EV-6.5, amit az AF tud (EOS R EV-6 f/1.2-es objektív esetén)

A maximális elérhető stabilizálásra pedig 8 lépést írnak mindkét kameránál (IBIS + IS esetén, gondolom a stabilizált RF objektívek esetén a legjobb)

A normál vakuszinkronban pedig utolérték a normát, 1/250 lett mindkettőnél a korábbi 1/200 (RP esetén 1/180) helyett.

Az R5 4K30p FF videó módja egyébként nem dobál el pixeleket, 8K-ból lesz leméretezve (tehát jelentős rolling shutter, de ISO-ban is nagyon jó lesz) és rendelkezik 1.6x APS-C crop videófelvételi móddal is, 5K kiolvasás 4k60p is megy rajta (tehát a 4K120p csak FF line-skipped)

(#421) p_adam válasza p_adam (#420) üzenetére


p_adam
addikt

Az R5 8k módban a gyártó szerint 20 percet bír, 4k60p módban pedig 35 perc körül tud egyhuzamban felvenni (a belső limit 30 perces, tehát azonnali újraindítás esetén 30+5 perc).
Az R6 valószínűleg némileg többet bír, mivel nincs ennyi pixel és ugye valószínűleg nincs engedélyezve az AF a FF 4k60p módban.

(#422) kovsol


kovsol
titán

Live event link: [link] youtube: [link]
Már megy.

[ Szerkesztve ]

May the Force be with you!

(#423) p_adam


p_adam
addikt

DPreview
TCSTv
Jordan szerint nagyon jó az IBIS
1.07x UHD crop az EOS R6 esetében széltében, pont, ahogy gondoltam :)

[ Szerkesztve ]

(#425) JohnyBlue


JohnyBlue
őstag

Jol gondolom hogy ha egy r6 ra feltekerek egy kánon 400 5.6 non ist akkor az ugyahogy stabilizalva lesz?

https://ipollo.com/?ref=johnyblue

(#426) p_adam válasza JohnyBlue (#425) üzenetére


p_adam
addikt

Igen, persze valószínűleg mindennel működik bizonyos mértékben és manuális objektívekhez is be lehet állítani. Objektív IS nélkül 5 lépés körüli lehet a mértéke, a DPreview táblázata csak az RF objektívekhez közölte le, hogy kombinálva mennyi. Érdekes hogy a súlya miatt az R6 + RF 28-70mm f/2L (vagy RF 85mm f/1.2L) párosra is 8 lépést ad meg :D

"Canon Europe: Dynamic range – we can tell you that the EOS R5 is one stop better than the EOS R, and that the EOS R6 is similar to the EOS-1D X Mark III."

[ Szerkesztve ]

(#427) Plexicushio válasza kovsol (#415) üzenetére


Plexicushio
senior tag

:K nem hiába volt gyanús ez a kijelentés.
még 4k 120fps-t is röhögve.
Amúgy a linkelt oldal eléggé "alá mér", tud az R max. olyan 170-180 MB/sec-et is más oldalak szerint. Szvsz ez hitelesebb.
Ezek R eredmények, mivel: "The results above were measured using a Canon EOS R. Based on a 7-point random examination, measured values are applicable to the Canon EOS M6 II as well. The deviation between both cameras is below ±2 percent."

Egyéb felhasználói tapasztalatok azt mondják, hogy 140 MB/s körül tetőzik az M6.

"Here are the timings I get with my 64 GB Sandisk Extreme Pro UHS-II (300 MB/s read, 260 MB/s write) SDXC card...
31 image burst (26.1 MB RAW files) @14 fps before buffer-full slowdown. Total elapsed time from first shot until buffer clear was 10 seconds."

A RAW burst mód hálálja meg legjobban a gyors kártyát, akkor akár 400 frame-t is tud huzamban rögzíteni, és lehet vele ilyen remek 5.1K 30fps RAW vidiket is csinálni, DPAF-el ;]

https://www.youtube.com/watch?v=ltc4qiWFQjg

(#428) sztyui2


sztyui2
őstag

Fél éve használom az EOS R-t, igaza van Ropi-nak, vízszintes vonalakra tényleg nem tud fókuszálni, de ez nagyon ritkán jön elő, inkább tesztkörnyezetben, én 2x futottam bele eddig, de csak otthoni próbálgatás során. Normál szituációkban egyébként elég jó a fókuszálása.
Nekem jönni fog a táskába egy R6 az EOS R mellé, az 5DIII talán marad, talán megy, majd meglátjuk.
Plusz van egy 5DII-m eladó, ha valakit érdekel :))

Csak, hogy mondjak én is véleményt az R6-ról, sajnálok pár visszalépést az R után :(
A kijelzőt kár, hogy lespórolták, francnak se kell a hülye módtárcsa, örültem, hogy végre megszabadultunk tőle az R-ben. Úgyis mindenki M-et meg AV-t használ max, 1D-ken sincs hülye módtárcsa, nem véletlen...
Vagy ha már annyira kellett a módtárcsa, miért nem rakták a bal oldalra az ON-OFF switch fölé, ahogy az 5DIII/5DIV-en is van :F
Kár, hogy az EVF-ből nem kapta meg az 5milliósat, bár az EOS R-el azonos 3,6M-es is nagyon jó. Amit viszont sajnálok, hogy a kijelzőt is downgrade-elték, R és R5-nek 2,1milliós LCD-je van, az R6-nak csak 1,6m :(
Meg kicsit sajnálom a visszalépést a 20megapixelre is, nyilván elégséges, de azért 30Mpx után nehezen költ az ember 1misit egy 20megapixeles gépre. Legalább 24-26 körül lehetett volna, az még a számítógépet sem terheli meg nagyon. Az R5 45 megapixele már overkill, és a drága CFExpress kártyákkal beleszámítva gyakorlatilag az R5 ára 2db R6-ot is kiad, így az R5-nek én nem igazán látom értelmét.
Szóval összességében jó lett volna ha az R6 tényleg MINDENBEN jobb lenne mint az R, és nem játszottak volna megint termékpozícionálósat. Legalább a dupla kártyát meg az IBIS-t megkaptuk... :)

(#429) Plexicushio


Plexicushio
senior tag

úgy látom nem volt említve, de az R6 EVF-je csak nem azonos az R5-el, hanem az R-t örökölte (felbontásban, frssítésben).
Annyi baj legyen, erre a Dual Pixel AF II-re vagyok én kíváncsi :DD

RF 100-500L dupla nano USM motor! :Y De drága még így is. Viszont 363 mm-ig f/5.6 - ez nagyon korrekt! Csak az utolsó 30mm-en f/7.1

Ezekből a vázakból most eladnak majd megint annyit, hogy félek belekényelmesednek a fejlesztésekbe, vagy azok "lecsorgatásába". :DD

(#430) p_adam válasza Plexicushio (#427) üzenetére


p_adam
addikt

Itt a táblázat, és igen, a kijelentés tökéletesen helytálló volt, a 4k60p-t csak IPB tömörítéssel bírja el a UHS-II SD interfész a kamerában (de mondjuk mindegy, mert az R6 egyébként is csak IPB-t tud minden módban)

(#431) Plexicushio válasza p_adam (#430) üzenetére


Plexicushio
senior tag

Nem, mert nem a szabvány/interfész maga a korlátozó tényező, hanem a kamera írási képessége a kártáyra, na meg ezt is írtad:

"Szóval ez mondjuk nem igaz, hogy az UHS-I elbír többet, ha egyszer videóhoz a minimum írási sebesség számít nem pedig az elméleti elérhető maximum."

Ez előtt dobtam be, hogy akkor V90 a kevés maximum, nem maga az UHS-II. Tehát? Ne mozgasd ennyire a kapufát. ;)

[ Szerkesztve ]

(#432) Plexicushio válasza sztyui2 (#428) üzenetére


Plexicushio
senior tag

Simán jobban kéne egy R6 + grip + 100-500L , mint magában egy R5. :))
A megapixelekkel egyetértek, egy picit több nem ártott volna.

(#433) sztyui2 válasza Plexicushio (#432) üzenetére


sztyui2
őstag

100-500 nekem nagyon nem kéne :D
Inkább az RF 85/1.2L lenne fincsi :))

(#434) p_adam válasza Plexicushio (#431) üzenetére


p_adam
addikt

Oké, eredetileg is a kamera UHS-II gyakorlati írási sebességére gondoltam, meg azt is leírtam hogy hol van meghúzva a határ (kb. 500 Mbps körül, efelett hiába a V90 kártya, nem lesz képes folyamatosan felvenni)
Érdekes, hogy a V90-et csak a 8K IPB felvételi mód igényli, ugyanolyan méretű mint más felvételi módok, de valószínűleg jobban képes ingadozni, ezért nem elég a V60 osztályú kártya.
Az R6-hoz a tömörítés miatt a 4k60p felvételi módon kívül nem is szükséges UHS-II kártya, gyors UHS-I is elegendő lehet.

[ Szerkesztve ]

(#435) p_adam válasza sztyui2 (#428) üzenetére


p_adam
addikt

Ha több lenne mint 20MP, akkor már nem tudna "olcsón" ilyen magas fps értékeket és ISO érzékenységet meg videós dolgokat (Egyértelműen mindkét kamerát vegyes felhasználásra szánják, ez fő szempont volt a tervezésnél)
Meg persze többet kéne fejleszteni hozzá, ha megint egy új szenzort kapna meg az összes többihez képest. Nem olyan rossz az, ha cserébe az 1DX III AF rendszere marad benne.
Az EVF és kijelzők is ugyanezek, valamiben muszáj különböznie az R5-től, ha a múltat nézzük, akkor korábban a joystick is gyakran "eltűnt", az sokkal rosszabb lett volna.

(#436) sztyui2 válasza p_adam (#435) üzenetére


sztyui2
őstag

Bizony, a joystick vagy akár a duplakártya hiánya vagy az IBIS vagy hasonlók hiánya sokkal fájóbb lett volna :(
Azért markolattal meg mindennel együtt megint zsebbenyúlós kör lesz ez :D
Amúgy még arra vagyok kíváncsi hogy az új LP-E6NH-t tudja-e majd fogadni az EOS R egy firmware frissítéssel, mert akkor abból muszáj lesz beszerezni, amúgy is már venni akartam akksit, de ezt még megvárom :)

(#437) p_adam válasza sztyui2 (#436) üzenetére


p_adam
addikt

Nem látom különösebb akadályát, hogy egy 5D Mark II is menjen vele - csak tölteni nem hiszem, hogy tudja ;)
Az 1DX-ben bemutatott LP-E19 is ugyanúgy működött a korábbi kamerákkal, az újabb töltő volt az, ami szükséges volt hozzá (a régikkel nem működik), de itt még az is ugyanaz maradt, mint korábban (LC-E6E)

[ Szerkesztve ]

(#438) Plexicushio válasza p_adam (#435) üzenetére


Plexicushio
senior tag

Nyílván ez így van, de ha a casual shooter felületesen ránéz, és azt látja, hogy no ebben is Digic X (ami nem a római 10-esre utal kedves Pumba, hanem az ex-re ;] ) van, és a sorozat ugyanolyan, az AF is ugyanaz, akkor akár joggal fel is sírhat, hogy butított. :DD Persze inkább itt legyen spórolás, mint az említett dolgokban. Az AF meg picit jobb is, mint ami az 1DX-ben (ami már csaknem A9 szint) van.

(#439) p_adam válasza Plexicushio (#438) üzenetére


p_adam
addikt

Ha már az EVF gyengébb, remélem a joystick segítségével belenagyítás mozgatása nem lesz olyan idegesítő, mint az R-nél, ahol a touch bar nagyon jó a be/ki nagyításnál (meg a vízszintezőt kapcsolom be/ki a bal gombbal, másra szinte egyáltalán nem jó), de utána ellentétes irányban mozgatható a terület, ami a legidegesítőbb feature díjra erősen esélyes (mivel az AF pontot természetesen a normális irányban mozgatja).
Biztos úgy voltak vele, hogy "jól van, használd csak akkor a drága vintage obidat a mieink helyett, elvégre ezért fejlesztettük a DPAF szenzorokat, de akkor így kell"
Mennyire kell mazochistának lenni ahhoz, hogy az ember a nagyítást nem igénylő jobb keresőért vegyen egy drágább, feleslegesen sok megapixeles (vintage obikra még feleslegesebb) gépet :D

De az se rossz, hogy az okos user a vázon spórol, így pl. az RF objektívekre tud költeni a jövő szempontjából, aztán meg 20MP-en használja ezeket, holott a 30MP-t is megeszik reggelire :D

(#440) p_adam


p_adam
addikt

Még egy apró R6 adalék, amiben szintén tévedtem a korábbiakra alapozva.
Az 1DX III szenzorához képest másmilyen az AA szűrő, de ami fontosabb, hogy nincs letiltva az AF semmilyen módban, megy a FF UHD 4k60p (1.07x crop) esetén is.
Elég komoly videós kamera, csak ha már belsőleg lekorlátozták a tömörítést, akkor a micro-HDMI helyett lehetett volna valami jobb.

(#441) Plexicushio


Plexicushio
senior tag

(#442) p_adam válasza Plexicushio (#441) üzenetére


p_adam
addikt

Az R6-hoz vajon mért nincs ugyanilyen dokumentum... Remélem azért, mert ott egyáltalán nem ilyen problémás a helyzet.
Meg szerintem ha valaki az R5-ön bekapcsolja az APS-C crop üzemmódot, az is javíthatja a dolgot, meg szoftveres finomhangolásra is lehet majd számítani, csak nem azonnal.

(#443) Plexicushio válasza p_adam (#442) üzenetére


Plexicushio
senior tag

(#444) wms válasza Plexicushio (#443) üzenetére


wms
senior tag

Ez tényleg nem semmi! :C

(#445) Plexicushio


Plexicushio
senior tag

PDF doksi:
Canon EOS R5 and R6 Improvements

Az "R" viszonylatában. Könnyen és gyorsan áttekinthető, részletes. Többet nem is érdemes tudni. :DDD

Azt hittem, hogy pl. az RF 70-200 F4L IS -legalább- a fejlesztése be lesz jelentve, szóval idénre még marad majd ez-az úgy tűnik.

[ Szerkesztve ]

(#446) p_adam válasza Plexicushio (#445) üzenetére


p_adam
addikt

Ez csak a Part 1, hol a többi? :)
Lassan kezdenek jönni a tesztek az R6-ról, az R5 egyelőre még béta státuszban van.

Az előnyök és hátrányok így néznek ki nagyjából:
+ állóképekre kb. mint az 1DX III LV, csak 12fps 20fps mechanikus helyett
+ FF 4k 60p videó
+ 1080p 120fps
+ nagyon jó IBIS (elektronikus is hozzáadható)
+ nagyon jó AF (minden módban)
+ nagyon jó ISO
+ dinamika is rendben van
+ 10-bit 4:2:2 belső felvétel
+ Canon színek
+ Canon ergonómia, finomított kezelés, forgatható kijelző
+ EF objektívek, adapter lehetőségek
+ tudásához mérten jó ár

- olcsóbb LCD, nincs top LCD, polikarbonát külső váz
- rolling shutter (lehet jobb, mint az 1DX III, ami cserébe nem melegszik túl)
- 20 perc körüli túlmelegedés a FF felvételi módban
- UHD miatt 1.07x crop
- gyenge crop mód (1.6x felméretezett 4k felbontású, nem 1.4x 1:1, ami logikus lenne)
- H.265 kódolás erőforrásigényes
- Micro-HDMI (wtf, bár a Sony is így nyomja, de legalább mini-HDMI volt korábban)

Az IPB-t én nem soroltam hátránynak, mivel a konkurencia nagy része is ezt tudja, a 20MP vs átlag 24MP szerintem szintén nem lényeges különbség, a dupla SD kártya meg a joystick, vagy USB-C folyamatos táplálás dolgokkal ugyanez a helyzet az előny fronton.

Inkább videó terén lett lefogva ez a kamera is, az R5 a melegedés és rolling shutter dolgot is képes megoldani a "normál" 4K felvételi módban és kinézetre az is jó (azóta már eltávolították, mivel hivatalosan béta) meg még 1.6x crop módban is kitűnő a minősége
Így az egy sokkal komolyabb "kettő az egyben" videós kamera (a szenzor pixelenkénti kiolvasása sokkal gyorsabb, mintha egy generációval újabb volna)
Majd a Canon Log 3 is bele fog kerülni még jobb dinamikával egy firmware frissítéssel, az R6-hoz nem ígérnek semmit (gondolom csak akkor javítanák, ha egyáltalán nem vennék az emberek, de ez nem valószínű).

(#447) kovsol válasza p_adam (#446) üzenetére


kovsol
titán

H.265 egyébként előny is, mert azonos bitrate mellett jobb képminőséget ad, mint a 264.
Aki meg 1+ millás gépet vesz és 4k60 -ban akar videót szerkeszteni talán már belefér neki egy olyan GPU ami hardveresen gyorsítja a 265 -t.

May the Force be with you!

(#448) PuMbA válasza kovsol (#447) üzenetére


PuMbA
titán

"egy olyan GPU ami hardveresen gyorsítja a 265 -t."

Ja, hát már a 3-4 éves VGA-k simán tudják :)

(#449) p_adam válasza kovsol (#447) üzenetére


p_adam
addikt

A legtöbb ember inkább panaszkodik rá, az 1DX III-ra is inkább ráraknak még egy külső felvevőt, hogy 10-bit 4:2:2 Prores kódolással menjen a dolog, sokkal gyorsabban lehet végezni a projekttel és egyáltalán nem kell vele annyit szenvedni. (mondjuk a 30 perces korlátozást is feloldja meg ott fix a kijelző is, meg persze az SSD is olcsóbb)
Van, aki inkább átkódolja az egészet, de ez megint rettentő sok plusz idő.

Ha a jelenleginél jobb lesz a hardveres meg szoftveres támogatás, akkor jó lesz, de egyelőre még nem tartunk itt, a legtöbb embert ez a dolog negatív meglepetésként érheti (a többi kamera esetében is) ezért érdemes megjegyezni. Lehet, hogy a Canon H.265 különbözik attól, amit más kamerák használnak.

[ Szerkesztve ]

(#450) kovsol válasza p_adam (#449) üzenetére


kovsol
titán

Jó ha a Proreshez hasonlítjuk akkor persze, hogy erőforrás igényes, de a prores meg iszonyat sok helyet elfoglal a h265-höz képest.
Render időben egyébként elértük azt a szintet, hogy a h265/264 között igazából nincs eltérés.

[ Szerkesztve ]

May the Force be with you!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.