Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb  »  Calisthenics/Street workout (téma lezárva)

Hozzászólások

(#1) westcoastog


westcoastog
veterán

Mi is az a calisthenics?

Röviden: a calisthenics a saját testsúllyal való edzést jelenti. Ezen edzésforma a legősibb módja a teljesítmény növelésének. Lehetőséget ad arra, hogy nagyobb izomcsoportokat komplikált eszközök nélkül egyszerre mozgathassunk. Jelenleg egyre felkapottabb, ennek egyik oka a crossfit mozgalom előtérbe kerülése, illetve, hogy kezdik felismerni végre az emberek, hogy a legszebb cél a testnevelésben és az edzésben az, amikor a saját testsúlyodat vagy képes mozgatni.

A második nagy löket az ex-fegyenc Paul Wade könyve a Fegyencedzés volt, amelynek most jelent meg a folytatása. Ebben a volt elítélt a rácsok mögött töltött húsz év alatt összegyűjtött technikáit találhatjuk meg. Ennek hatására lett igazán nagy trend a saját testsúlyos edzés. A könyv semmi innovációt nem tartalmaz, nem megváltás, csupán az eddigi tapasztalatokat, módszereket, mozgásokat veszi számba és összegzi nekünk, így kezdőknek, vagy egyedül edzőknek nagy segítség az elindulásban és egy edzésterv kialakításában.

Most pedig lássuk, milyen előnyei vannak, ha a saját testsúlyos edzést választod.

A saját testsúlyos edzésben természetes mozgásokkal dolgozhatsz, ami azért nagyon jó, mert ezáltal úgy használod a tested, ahogy ki van találva, nem pedig kötött, egysíkú, specifikus mozgásokat hajtasz végre, ami irreálisan építheti az izmokat és károsan hathat az ízületekre. A ma oly divatos szóval illetve: funkcionális edzésmódszer. Fő edzésednek is megállja a helyet, de kiegészítésnek is tökéletes, előszeretettel gyakorolják más sportok mellé erőnövelésre.

Bárki bármit mond, a konditermes edzés kötöttebbé teszi az izmokat, hiába a nyújtás az edzések előtt, és után. Ez sokkal kisebb mértékben van jelen ennél az edzésformánál. Nagy előnye még, hogy sokkal kevésbé káros az ízületekre, mivel nem mesterségesen generált mozgásokat kell végrehajtanod.

Nagyon kevés eszközre van szükség hozzá. Sok gyakorlat elvégezhető eszköz nélkül is, ami kellhet, az egy húzódzkodó rúd(vagy bármilyen természetes pótlék, lásd: fa :) ). Ezért gyakorlatilag bárhol edzhetsz, bármikor. Amennyiben pedig szert teszel egy húzódzkodó, esetleg tolódzkodó állványra, gyakorlatok sokasága válik elérhetővé.

street-workout

A street-workout is újabban lett elterjedt kifejezés, semmi új nincs benne, saját súllyal való testépítést takarja, ennek helye pedig az utca, ahogy a neve is előrevetíti, a legolcsóbb edzőterem. Egy régi szovjet játszótérmaradvány, esetleg egy új-építésű "felnőtt-játszótér", teljesen mindegy, tökéletes helyszínt biztosít az ilyen edzésekhez. Kis hazánkban nem sok csapat és helyszín adott ennek a gyakorlásához, reméljük, hogy ez a jövőben fejlődni fog.

A módszer egyik jelképe, a nagy-öreg Hannibal, aki a BarStarzz csapatát erősíti, hasonló társulat a BarBrothers, illetve itthoni alternatívájuk a HunBars. A képek és videók alapján azt hihetné az ember, hogy ebben átverés van, valahol el van ásva a kutya, ott a szteroid, ott a por, valami. Nem. Csak az évek munkája látható, minden nap kemény edzéssel. Máshogy nem megy, nem lesz látványos és rohamos a fejlődés, ezt nem ígéri senki. De a végeredmény tekintetében nem túl nagy befektetés.

Egy kis motiváció a BarBrothers csapatától, ahol látható, hogy minden csak idő és akarat kérdése: link

Illetve egy kedvcsináló hazai berkekből is is: link

Magyarországi vonatkozás: street-workout.hu, nagyon hasznos része a parkkereső, ami elég szegényes, de legalább ennyit meg lehet találni már a neten is.

Egy kis plusz adalék, aki kedvet érez, hogy belevágjon, és úgy érzi, hogy ilyen jellegű mozgáskultúra áll hozzá közel, az nézzen utána a kettlebell és crossfit fogalmának is, ezek nem csak izom, hanem jobb állóképesség-növelést is adnak, főleg az utóbbi, a különböző edzések kombinációja pedig sosem volt tiltott, ellenkezőleg, inkább ajánlott :)

Idevágó olvasmányok:

Paul Wade: Fegyencedzés 1 & 2

Pavel Tatsouline: A meztelen harcos

*** Nagyon fontos ***
Ezen gyakorlatok, még ha egyszerűen is tűnnek, minél magasabb szinten vannak, annál pontosabb végrehajtást igénylenek, ezért is születtek a könyvek, és a csapatok, akik egymást segítik. Ha csak nekiállsz az utcáról, akkor lehet, hogy egy darabig menni fog, de a magasabb szintű gyakorlatokat helyes instrukciók nélkül nem fogod tudni megcsinálni, adott esetben még magadban is kárt tehetsz!

Források, idevágó oldalak:

fitbuilder.hu
metalozott-testek.hu
street-workout.hu
barstarzz.com

szerkesztette:

westcoastog , hoffman_

(#2) westcoastog


westcoastog
veterán

Na próba cseresznye, hátha itt is találunk pár sportembert. :))

(#3) hoffman_


hoffman_
nagyúr

UP! a jó kis topicnak, reméljük szép lassan lesz itt is élet :)

"The time you enjoy wasting is not wasted time."

(#4) nem_tom


nem_tom
őstag

A fegyencedzést én is nyúzom itthon. Bár nem régóta, szóval csak az elején tartok. :)

UP! nekije! :D

(#5) westcoastog válasza nem_tom (#4) üzenetére


westcoastog
veterán

Most láttuk hoffmannal hogy van fegyencedzős topik cirka 200hsz-el, szerintem át lehetne költözni ide, ez mindenes. :DDD
Hajrá, akkor remélem topik lakó leszel. :)

[ Szerkesztve ]

(#6) enginev3.0


enginev3.0
félisten

Figyelni fogok nagyon.
Kedvencem Hannibal for king, és van amivel próbálkozunk is. Bár én már jó ideje amatőr szinten testépítést nyomom, viszont nagyon tetszik az összes workout feladat
Ezt próbáljuk összehozni ügyesen, és fel is tudunk tápászkodni a tetejére egyszer, persze elég nyögvenyelősen de segítség nélkül, viszont mindig az edzés végére marad mert ha nem jól csinálunk valamit akkor a kar nagyon megtud fájdulni bicepsznél

A sas száll ide - száll oda, de a szálloda nem sas ide - sas oda || Logitech <3

(#7) westcoastog válasza enginev3.0 (#6) üzenetére


westcoastog
veterán

Jó lesz, jó lesz, jöhetnek a napi edzés megbeszélős, technika tanulós hsz-ek is. :)

(#8) nem_tom válasza westcoastog (#5) üzenetére


nem_tom
őstag

Ez a töpic kicsit tágabban foglalja magában a testsúllyal való egyzés témáját. Plusz ez a "Street workout"-al is folgalkozik. Szóval inkább ennek van jövője úgy vélem. :)
Bár nekem ez az utcai edzés nem kivitelezhető, mivel vidéki vagyok és nem időmilliomos. Jó az itthon is nekem. :)

"Hajrá, akkor remélem topik lakó leszel."

Köszi, ez attól függ hozzátudok e majd szólni a dolgokhoz. :DDD

(#9) koshmar


koshmar
őstag

Itt a helyem.

Egy medvével nehéz beszélgetni, mert gyakran félbeszakit..

(#10) enginev3.0 válasza westcoastog (#7) üzenetére


enginev3.0
félisten

Várom én is
Főleg tippeket hogy mivel lehet ezekre a feladatokra erősíteni
Bevallom a könyvet lusta vagyok elolvasni, szeretem a konkrét dolgokat

A sas száll ide - száll oda, de a szálloda nem sas ide - sas oda || Logitech <3

(#11) westcoastog válasza nem_tom (#8) üzenetére


westcoastog
veterán

Igen, ez volt a cél, mindent magába foglaljon.
Nálunk itt falun van játszótér, ott voltam ma is, mamáméknál unalmamban két kajálás között 90 fekvőtámasz, 3 féle, hazaérve irány a játszó és még ott is elkezdtem a húzódzkodásokat.
Ha jobb idő lesz, akkor a kertben lehet építek egy húzódzkodót és mellé korlátot is.

(#9) Tibii91
Gondoltam hogy neked szólnom sem kell. :D

(#10) enginev3.0
Szépen gyűlünk aztán jönnek a tapasztalatok és tanácsok is, komolyabban foglalkozni ezzel kb december közepén kezdtem el, de a fejlődés látható és érezhető, kezdéskor 2x10 fekvőtámaszt alig bírtam most már egy nap minimum 90-et megcsinálok különböző fajtákból lassan nyomva, persze közöttük pihenésekkel. (szélesen 3x10, vállszélesen 3x10, szűken mutatóujjak összeérintve 3x10, meg még amit kitalálok. :) )
Szóval mindennapi kemény munkával elérhető bármi. :))

(#12) hoffman_ válasza nem_tom (#8) üzenetére


hoffman_
nagyúr

vajmi kevés rá az esély, hogy pont jó lesz, de nézd meg ezt az oldalt, egy-két vidéki placc is van. arról nem is beszélve, hogy egy sima gyerekjátszótér is elég, ha olyan a felépítése, én eddig ilyeneket kerestem. idő nem kell sok, ha napi 20-30-60 perced van rá, amit minden nap rá tudsz szánni, már sínen vagy bőven.

enginev3.0:

a folyamatosság a lényeg. nem fogsz muscle up-ot csinálni kapásból, sőt, szerintem hónapok se feltétlenül elegendőek az ahhoz való izomzathoz, bár számít az is, hogy honnan indultál.

én eddig csak itthon csinálgattam szolidan, a napokban döntöttem el, hogy ki fogok járni most már, a hajógyári szigeten kint vagyok bringával 10 perc alatt. szegényes, de legalább valami. más kérdés, hogy kvázi nulláról kezdek, szóval az első 1-2 hónapban elég cinkes, amit virítani fogok, pláne a mai alkalom függvényében, 20 perc után kidőltem, egyszerűen leszakadtak a kezeim, pedig csak húzódzkodtam, meg tolódzkodtam.

ja, meg kippinggel próbáltam indítani, de az sem olyan könnyű, amilyennek látszik. ez volt az első alkalom, hogy próbáltam, nehezebb sokkal, mint vártam. hiába a hintázás, 90 kilót így mozgatni egyszerűen még nem megy. videókon persze ez is, mint szinte mind, könnyűnek tűnik :D

mod:

arról nem is beszélve, hogy a húzódzkodás és tolódzkodás, pláne ezek ilyen-olyan spéci változatai már bőven nem a kezdő szint. ahogy westcoastog is írta, gyakorlatilag a fekvőtámasz az alapja, onnan is lehet/kell kezdeni.

nem csoda, ha pofára esik az ember, ha rögtön sokat akar markolni az elején. nekem van sport múltam, de még így is lestem nagyot :DDD

[ Szerkesztve ]

"The time you enjoy wasting is not wasted time."

(#13) hoffman_


hoffman_
nagyúr

anti-mottó :D

"The time you enjoy wasting is not wasted time."

(#14) kmagor


kmagor
csendes tag

Up :K

(#15) nem_tom


nem_tom
őstag

Sokkal egyszerűbb és időben is kedvezőbb ha itthon edzek. Csak egy húzódzkodórúd kéne, de azt majd valahogy intézek. :)

(#16) koshmar


koshmar
őstag

Hannibalról tényleg érdemes megnézni pár videót.

Egy medvével nehéz beszélgetni, mert gyakran félbeszakit..

(#17) hoffman_ válasza koshmar (#16) üzenetére


hoffman_
nagyúr

nekem ezek a cseh srácok a kedvenceim, meg az 1.hsz-ben lévő barbrothers motivációs vidi, amin látod is a fejlődést.

nem_tom:

nyilván otthon is jó csinálni, teljesen mindegy, hol edzel. húzódzkodót vagy érdemes a plafonba, de ha van rá helyed, akkor inkább ilyen 2-in-1 az ideális, amin lehet tolódzkodni is, sajnos nálam nem fért el.

"The time you enjoy wasting is not wasted time."

(#18) Dexar007


Dexar007
veterán

Topik zárható.
Viszlát.

Give me your cum,bull!

(#19) nem_tom válasza hoffman_ (#17) üzenetére


nem_tom
őstag

Szűk kéztartással lehet ezen húzódzkodni? Meg gondolom jó drága. Én valami házi készítésűre gondoltam.

(#18) Dexar007: Viszlát! :U

[ Szerkesztve ]

(#20) hoffman_


hoffman_
nagyúr

közben nyálazom át az előzőleg nyílt topicot, ahol találtam egy hasonlóan pöpec topicot, sajnos az sem pörög túlzottan, szerintem érdemes lenne berakatni az 1.hsz-be.

Funkcionális edzés (Kettlebell, TRX, CF, Súlyemelés és még sok minden más)

nem_tom:

ezen tolódzkodni lehet :D és olyan szélességben, ahogy felrakod a falra, sajnos ennyi hátránya van, hogy ez fix marad. a húzódzkodás az más, ott olyan kéztartással húzod magad, ahogy akarod, van rá egy egész rudad, amire figyelni kell, az az, hogy túl széles fogás már nem egészséges az ízületnek vízszintes rúdon, ahhoz van kitalálva a hajlítás a rudakban.

[ Szerkesztve ]

"The time you enjoy wasting is not wasted time."

(#21) BÁ Nutrition válasza nem_tom (#19) üzenetére


BÁ Nutrition
addikt

van már fegyencedzés meg kettlebell topic is
az utcai edzés topic még hiánycikk volt :R :C

én asszem nyitok még egy tv torna topicot is és akkor teljesen le lesz foglalva ez a témakör :B

youtu.be/KKSQtQqLVdU ill "az a 10 ember ide, aki benne van a "kis" csoportba, többiek meg huzzanak""

(#22) hoffman_ válasza BÁ Nutrition (#21) üzenetére


hoffman_
nagyúr

igen, tegnap jól megálmodtuk, csak az előzetes research maradt el... :B most nézem, hogy van crossfit-re is totyik, sok lesz így a jóból :D

mod:

tévé tornát ne fikázd, mostanában kezdték el ismerős csajosok, és kivannak a rubint réka féle másfél órástól, azt mondják vér izzadnak :DDD

[ Szerkesztve ]

"The time you enjoy wasting is not wasted time."

(#23) spammer válasza hoffman_ (#22) üzenetére


spammer
veterán

Ugorjatok át a modkerbe, kopiztassátok be az 1. hsz-t a fegyencesbe, ezt meg lehet zárni. Már mindennek külön topikja lesz lassan :D

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#24) hoffman_ válasza spammer (#23) üzenetére


hoffman_
nagyúr

korrekt, kicsi a piac:D rajta vagyok.

"The time you enjoy wasting is not wasted time."

(#25) nem_tom válasza hoffman_ (#20) üzenetére


nem_tom
őstag

Tolódzkodásra nem tartok igényt, jó lesz nekem a sima rúd is. Mindent a fegyencedzés szerint csinálok. Abba nincs tolódzkodás és a vállszélességnél szélesebb fogásban húzódzkodás. :)

(#26) hoffman_ válasza nem_tom (#25) üzenetére


hoffman_
nagyúr

nincs benne tolódzkodás? mindjárt leveszem a polcról és leporolom :D ha nincs benne, akkor majd a második részben :D elég hasznos mutatvány pedig.

"The time you enjoy wasting is not wasted time."

(#27) nem_tom válasza hoffman_ (#26) üzenetére


nem_tom
őstag

Nézd meg nyugodtan. Akkor majd ha eljutok a 2. könyvhöz, akkor azt is beiktatom... ha van benne egyáltalán. Azt nem ismerem. :D

(#28) PumpkinSeed válasza hoffman_ (#26) üzenetére


PumpkinSeed
addikt

Már jövök is. :D

"Akinek elég bátorsága és türelme van ahhoz, hogy egész életében a sötétségbe nézzen, elsőként fogja meglátni benne a fény felvillanását." - Kán

(#29) hoffman_ válasza nem_tom (#27) üzenetére


hoffman_
nagyúr

szerintem abban benne lesz :)

PumpkinSeed:

akkor kicsit változik a terv :D így:

*** közérdekű ***

asszimilálódni kell, mi jöttünk későn, a folytatás itt lesz elérhető, az első hsz pedig átkerül oda! ez a totyik zárásra kerül, de semmi nem változik, a másik témája ugyanez, ott lehet folytatni, ami itt el lett kezdve :)

[ Szerkesztve ]

"The time you enjoy wasting is not wasted time."

(#30) westcoastog válasza hoffman_ (#29) üzenetére


westcoastog
veterán

Címet is érdemes lesz szerintem átíratni.

(#31) hoffman_ válasza westcoastog (#30) üzenetére


hoffman_
nagyúr

megtörtént az is, már csak várni kell :)

"The time you enjoy wasting is not wasted time."

(#32) westcoastog válasza hoffman_ (#31) üzenetére


westcoastog
veterán

Akkor jó. :)

(#33) Dexar007 válasza hoffman_ (#29) üzenetére


Dexar007
veterán

Na mit mondtam,hogy zárható?! ;]

Give me your cum,bull!

(#34) dokee78


dokee78
félisten

Gondolom ezek már kidolgozott izmokhoz hatásosak.
Full kezdőknek irány a konditeem először?

(#35) hoffman_ válasza Dexar007 (#33) üzenetére


hoffman_
nagyúr

:))

dokee78:

nem, dehogy. pont ez az, hogy nulláról is lehet kezdeni, sőt sokan teszik így. nem fogsz rögtön 10x6-os szériával húzódzkodni. folyamatos edzés, kis lépésekben, és sok idő. de a határ a csillagos ég.

de ne itt folytassuk, hanem a fuzionáltban! :)

nem értem hh nem lett még zárva :D

[ Szerkesztve ]

"The time you enjoy wasting is not wasted time."

(#36) westcoastog válasza Dexar007 (#33) üzenetére


westcoastog
veterán

Végül is nem vész el, csak egyesül, örömöd nem lehet teljes. ;]

(#34) dokee78
Fáradj át a másikba. :)

[ Szerkesztve ]

(#37) koshmar válasza dokee78 (#34) üzenetére


koshmar
őstag

Az ízületek tönkretételéhez? Igen.

Egy medvével nehéz beszélgetni, mert gyakran félbeszakit..

(#38) dokee78


dokee78
félisten

Nem ugyanaz a 2 topik?Mert a Modkerben láttam,azt hittem ugyanaz.
Átnézek oda. :K

Akkor olvasom a Fegyencedzést és nekiállok.

[ Szerkesztve ]

(#39) westcoastog válasza dokee78 (#38) üzenetére


westcoastog
veterán

hoffmannal terveztünk hogy nyitunk egy ilyet ami mindent összefoglal, de aztán észrevettük hogy van fegyenc topik, miután megnyitottam ezt, így most egybeolvasztottuk az első hozzászólásunkat a fegyenc topikkal, +bővítve lett street workouttal. :K

Mostantól ez legyen zárva. :)

[ Szerkesztve ]

(#40) BomiBoogie


BomiBoogie
MODERÁTOR

A topik a tagok kérésére lezárva, itt folytatják.

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  Egyéb  »  Calisthenics/Street workout (téma lezárva)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.