Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#4101) Bestspiler7 válasza Pompi (#4100) üzenetére


Bestspiler7
tag

Szóval ha nincs igazolványod, de van kisérőd, akkor elvileg merülhetsz. Hát akkor meglátjuk még, mert ha évente 2szer merülnénk akkor nem biztos hogy megéri megcsinálni nekünk ezt a képzést. (Bár azért itthon pár probamerülés akkár medencében biztos hasznos lenne)

(#4102) Pompi válasza Bestspiler7 (#4101) üzenetére


Pompi
MODERÁTOR

Nem teljesen. Ez egy szolgáltatás amit az adott helyen vagy nyújtanak vagy nem. Pár alap dolgot átvesztek a felszerelés használatáról és együtt lementek, a kísérőd, aki helyi ember, folyamatos kontaktban van, fogja a palackodat, te pedig nézelődsz. Lementek 8-10 méterre és lent vagytok 10-15 percet.

[ Szerkesztve ]

Feel Good Inc.

(#4103) F-ECT$ válasza Bestspiler7 (#4101) üzenetére


F-ECT$
titán

Ha szabadon akarsz nézelődni, akkor érdemes belevágni, különben csak kézen fogva visznek le a normálisabb helyeken. Ha meg elengedik a kezed, de nincs meg a képzettséged, akkor könnyen bajba kerülhetsz. Végzett búvárok is meg "tudnak" halni, nem érdemes a képzésen spórolni.

Én azt javaslom, hogy itthon végezzétek el az alap tanfolyamot, és Bali előtt menjetek el néhány merülésre, akár itthoni bányatóba, akár az Adriára.

Felszerelést viszont ne nagyon vegyetek még, az első pár merüléshez bőven jó lesz a bérelt, és ha beszippant a búvárkodás, akkor ráértek beruházni a saját cuccba.

Dive ever, work never.

(#4104) t72killer válasza Bestspiler7 (#4101) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

oktatóval merülhetsz próbamerülés/oktatás címen. Persze a víz alatt nincs rendőrség, ha vesz az ember komplett felszerelést, nekivághat nyugodtan a Titanicnak roncsmerülni, senki se fogja ezért megbüntetni. Más kérdés, hogy gond lesz a túlélési esélyekkel.

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#4105) WiZARD


WiZARD
addikt

Így utolsó pillanatban el is indulnék venni maszkot, uszonyt, ruhat. Budapesten melyik boltot ajanljatok? ;)

Soha ne vitatkozz idiótákkal! Lesüllyedsz az ő szintjükre és legyőznek a rutinjukkal. **** www.PhenomeNato.com ****

(#4106) F-ECT$ válasza WiZARD (#4105) üzenetére


F-ECT$
titán

Én csak az aquanautát ismerem, és már évek óta nem vettem cuccot...

Dive ever, work never.

(#4107) WiZARD válasza F-ECT$ (#4106) üzenetére


WiZARD
addikt

Thx, meg is vettem mindent amit akartam ;)

Soha ne vitatkozz idiótákkal! Lesüllyedsz az ő szintjükre és legyőznek a rutinjukkal. **** www.PhenomeNato.com ****

(#4108) Sanyabá válasza Pompi (#4100) üzenetére


Sanyabá
senior tag

Szia!

Mikor voltál Balin, és hol merültél? Ja, meg nyilván az ár sem mellékes.

A tanulás gyökere keserű,de a gyümölcse édes.

(#4109) attiati


attiati
veterán

sziasztok

Visszaolvastam pár hsz-t. Soha nem sznorkeleztem és nem voltam tengerben. (Felszerelés sincs, de pipát + ruhát vehetek) Csak szeretnék belekóstolni nyaralás közben. Sznorkel erre megfelelő és fogok eleget láni?

hely: Bali és Nusa Penida. Eseteleg Flores (Komodo, Rinca), de oda lehet nem jönne velem senki.
cél: lehetőleg pipával ráját és halakat látni (+ esetleg teknőst)

Intro dive-nak gondolom nincs értelme esetemben? Szerintem még a sznorkelt is szoknom kellene. Mivel lehet rákészülni itthon?

[ Szerkesztve ]

(#4110) F-ECT$ válasza attiati (#4109) üzenetére


F-ECT$
titán

Sok kérdés, pár válasz:

Intronak max ott a helyszínen van értelme, ha látsz valami jó bázist.

Vegyél maszkot, légzőcsövet és gyakorolj uszodában.

Hogy szabadtüdővel látsz-e ráját az függ a helytől is, elvi esély van rá.

[ Szerkesztve ]

Dive ever, work never.

(#4111) attiati


attiati
veterán

egy 1,5mm-es felső elegendő lehet sznorkellhez és főleg leégés ellen a strandoláskor?

illetve a nyaralós túrákon kapott maszk élvezhető lesz egy hobbi túrán első alkalomra?
(nem vennék most emiatt és bele sem férne a táskába, maximum ha kint veszek egyet és kint is hagyom)

[ Szerkesztve ]

(#4112) F-ECT$ válasza attiati (#4111) üzenetére


F-ECT$
titán

Ha kellően meleg a víz, akkor bőven elég ez a felső, viszont egy ilyen mellé már lehet nem árt 1-2 kg ólom is, hogy le tudj merülni. Leégés ellen is jó, arcra, nyakra, kézfejre és lábakra kell persze krém :)

Ha nem ereszti a be a vizet a maszk és kényelmes, akkor tökéletes lesz hobbi célokra.

Dive ever, work never.

(#4113) attiati válasza F-ECT$ (#4112) üzenetére


attiati
veterán

Beszorul alá a levegő?
Vagy miért kell az ólom?
Sajnos a kézipoggyász súlykorlátba az sem fér bele.

Vizben is használ a krém? Úgy tudom, hogy egyik napozó krém sem vízálló, hiába is írják rá. Illetve a koralloknak gondolom nem használ a napozó krém.
Köszi a gyors választ!

[ Szerkesztve ]

(#4114) F-ECT$ válasza attiati (#4113) üzenetére


F-ECT$
titán

Tengerben amúgy is nehéz lemerülni a nagyobb felhajtóerő miatt, amit tovább erősít az, hogy a ruhában nagyobb a térfogatod. Emellett a levegő is beszorul alá, ugyanis ez a nedves ruha lényege: beenged egy kis vizet a bőröd és a ruha közé, azt felmelegíted a testeddel, és a ruha + a szövetébe szoruló levegő szigeteli. Ezért nem árt már a sznorkelhez is ólom. (Ólom egyébként a legtöbb bázison van, érdemes inkább bérelni, mint a csomagban helyet találni neki.)

A vízálló krém, főleg ha hagysz időt neki beszívódni, akkor azért segít, de nem árt időnként újra kenni. A korallnak és egyéb élőlénynek persze hogy nem használ, de ha vörösre égsz, az meg neked nem jó :)

[ Szerkesztve ]

Dive ever, work never.

(#4115) t72killer válasza attiati (#4113) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

A búvárpoggyászba ruhát, dzsekit, uszonyt, szemüveget, búvárórát, logbookot és igazolványokat viszünk, opcionálisan fotó-videócuccot. Épp elég ezekeket cipelni, nemhogy 6-8 kiló ólmot + egy 15kilós palackot is hurcoljon az ember:)).

A ruha neoprén, ami gyakorlatilag egy zártcellás szivacs. + ahogy a kolléga is írta a tengervíznél még az emberi test is könnyebb.

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#4116) Sanyabá


Sanyabá
senior tag

Úgy látom nem nagyon merül mostanában senki. :N
Egy hónap múlva megyünk Maldív szigetekre, Mafusira.
Merült-e valaki ott?

A tanulás gyökere keserű,de a gyümölcse édes.

(#4117) tknof1871


tknof1871
őstag

Üdv! Sajnálom hogy offtopik témával jövök! Elnézést!

A búvárok jól értenek a levegő ellátáshoz, CFM, LPM, airflow, stb. Nem merülök hanem egy gyárban dolgozom, fizikai munkát végzek. A levegőben por van és pontosan nem is tudom milyen gázok és gőzök. (Kaphatunk FFP1-es egyszer használatos papír maszkot (de nem hiszem örülnének ha tényleg egyszer használnánk). Gyakorlatilag senki se használja, kimerítő benne dolgozni.)

Találtam egy derékszíjon hordozható kicsi akkumulátoros levegőszűrőt, egyéni védőeszközt, TR-300 a neve. A működési elve hogy egy elektromos ventilátor átszívja a szűrőn a levegőt, a szűrt levegő csövének a csatlakozása kvázi szabványos, így egyszerűen csatlakozik a többször használható gumi vagy műanyag maszkokhoz és félmaszkokhoz.

Az a nagy terv hogy építek egy ilyen hordozható levegőszűrőt. Nem pontosan olyat mint ahogy az igazi kinéz de olyat ami ugyanezen az elven működik.

Az a kérésem hogy akinek van erre ideje nézzen rá milyen az eredeti készülék, mik a paraméterei. Írja le még milyen dolgokat vegyek figyelembe, mennyi levegőre van szükség percenként, mi az amivel nem számoltam. Ha minden szükséges paraméter megvan akkor azok alapján elkezdhetem keresni azt az elektromos motorral meghajtott ventilátort ami alkalmas a feladatra.

Ez egy videó az eredeti készülékről.

A gyártó prospektusa szerint a TR-300 ezt tudja:
Airflow Greater than 6 CFM (170 Lpm), (Nominal 6.7 CFM, 190 Lpm).
A TR-300 riasztást ad (hang- és fényjelzés) ha az Airflow 6 CFM (170 Lpm) alá csökken aztán kikapcsol.

Végeztem számításokat. Mennyi az Airflow egy felnőtt esetében (rövid guglizás után szerzett adatokkal):
Nyugalomban 9 LPM (liters per minute) = 0.317832 CFM (cubic feet per minute).
Fizikai munka közben 54 LPM (liters per minute) = 1.906992 CFM (cubic feet per minute). Eszerint vagy rosszul számolok vagy rossz adatokat találtam vagy valamit félreértek vagy a TR-300 minimum 3x több levegőt fúj be a maszkba mint amire igazán nehéz fizikai munka közben szükség van. Ez a bizonytalanság nem jó.

És van még valami amivel egyáltalán nem tudok számolni. Egy szűrőn keresztül kell szívni a levegőt. Az egy ellenállás ami állandóan ott van és így kell a folyamatos levegőszállítást biztosítani.

Windows 10 Home 64 bites operációs rendszer; LG G4 6.0 Android verzió

(#4118) t72killer válasza tknof1871 (#4117) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

A számításod valószínű jó, szimplán biztonsági okokból túl van méretezve a rendszer. A több leszállított tiszta levegő egy darabig nem gond, a kevesebb viszont légszomjhoz vezetne.

A többi részhez (szűrők, stb) nemigazán értek:B.

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#4119) WiZARD válasza tknof1871 (#4117) üzenetére


WiZARD
addikt

Biztos érdemes ezzel küzdeni?
Ha még nem tetted volna, akkor elsőre inkább próbálnék valami komolyabb maszkot.

Ugyan csak havi 2-3 órákat szoktam dolgozni olyat, amihez maszkot veszek fel a por ellen, de a korábban használt olcsó, 1x használatos ffp3 maszk után egy megváltás volt, amikor elkezdtem egy 3M 6300-as maszkot használni, 3M 2125 szűrőkkel.

Soha ne vitatkozz idiótákkal! Lesüllyedsz az ő szintjükre és legyőznek a rutinjukkal. **** www.PhenomeNato.com ****

(#4120) tknof1871 válasza WiZARD (#4119) üzenetére


tknof1871
őstag

Biztos érdemes ezzel küzdeni?
Ez még csak egy érdekes gondolatkísérlet. Kockáspapíron számolgatni mit mennyiért kellene venni az építéshez, az semmibe se kerül.
Pont azt terveztem hogy veszek saját pénzen egy 3M félmaszkot a 6 ezres sorozatból és hozzá való szűrőket. Talán már meg is lenne a 6300-as. Közbejött valami amiből fel kellett épülnöm. Mikor meg akartam venni már a koronavírus para közepén voltunk. Minden maszk elfogyott, ami maradt azt túlárazták.
Ugyan csak havi 2-3 órákat szoktam dolgozni olyat, amihez maszkot veszek fel a por ellen
Arra tippelek nálunk maszkban kellene végigvinni a műszakot. Csak megérzés.

Windows 10 Home 64 bites operációs rendszer; LG G4 6.0 Android verzió

(#4121) F-ECT$ válasza tknof1871 (#4117) üzenetére


F-ECT$
titán

Búvárkodásnál az alap levegőfogyasztást 20 LPM-re teszik, ezzel tervezik a merüléseket. A valós ettől eltérhet, egy jó kondiban lévő tapasztalt búvár elvan 10-14 LPM-mel is nyugodt körülmények és áramlásmentes víz esetén, de felmehet 40-60 LPM közé is stressz és/vagy nagy fizikai igénybevétel mellett.
Szóval szerintem is jó számokat találtál, de ha az egészségedről van szó, akkor én maradnék a bevált, nagy múltú cégek termékeinél, legyen az maszk vagy hordozható levegőszűrő.

Dive ever, work never.

(#4122) tknof1871 válasza F-ECT$ (#4121) üzenetére


tknof1871
őstag

Itthon ÁFA nélkül 170 000 forint alatt nem találtam TR-300at. Magyarországon ezt egy munkáltató se veszi meg. Ha én veszem meg akkor a többi szükséges dologgal együtt negyed millió forint végösszegre számíthatok.
Szerintem megér egy kis számolgatást, töprengést, mennyiből lehet építeni egy ilyen képességű eszközt otthon. A működési elve faék egyszerű.

Windows 10 Home 64 bites operációs rendszer; LG G4 6.0 Android verzió

(#4123) WiZARD válasza tknof1871 (#4120) üzenetére


WiZARD
addikt

Persze, más lehet egy ilyen rendszer, mint a sima maszk. Csak arra céloztam, hogy mielőtt ebbe sok energiát ölsz, talán érdemes jobb maszkot kipróbálni, mert teljesen más mint egy 1x használatos, egyszerűbb darab. Kisebb az ellenállása, a ki-be szelepek miatt talán jobb a légcsere is benne.

Ilyen ipari cuccokat arra árazzák be, hogy majd a munkáltató megveszi, neki belefér bőven. Ami jobb esetben így is van, csak nem itt a balkánon...

Soha ne vitatkozz idiótákkal! Lesüllyedsz az ő szintjükre és legyőznek a rutinjukkal. **** www.PhenomeNato.com ****

(#4124) F4ther


F4ther
tag

Sziasztok,

Látom covid óta kicsit halott a topic.

De azért bizakodva írok, hátha egy szaki tud nekem válaszolni.
Temérdek dechatlon utalványt kapok, és emiatt olyan kérdésem merült fel, hogy mennyire jó, ha egy komplett búvárfelszerelést vennék dechatlonból?
Azon belül is, onnan mit javasolnátok?
Vagy felejtős a dolog?

Egy sima PADI nyíltvizi búvárengedélyem van, semmi extravagáns cél nincs. Maximum ha további képzéseket végeznék el.

Árban limit nincs, az ésszerűség a cél meg persze a biztonság.

(#4125) Ferdzsoo válasza F4ther (#4124) üzenetére


Ferdzsoo
addikt

Ahogy elnézem vannak (igaz kifutó, alap) Suunto kompjúterek, meg pár Cressi mellény, ezekkel nem foghatsz mellé. Nagyobb probléma a számodra megfelelőt megtalálni mind méretben, mint típusban főleg ha kezdő vagy ehhez jó ha van egy hozzáértő eladó aki segít neked. (Ami a decathlonban viszonylag ritka jelenség :DDD , főleg egy ilyen témakörben) Saját márkás termékeiket én kerülném.
A kínálat is nagyon minimális minőségi cuccokból.
Légzőkészülék szinte csak saját márkásuk van, nekem nincsen vele tapasztalatom, de ezen biztosan nem spórolnék. Szervíze ezeknek megint egy kérdés.
Ha ruha méretet és típust találsz, szerencséd lehet, Bare /Cressi/Mares/ruhákat nézhetsz, de szerintem egy kezdőnek szüksége van felszerelés vásárláshoz egy hozzáértő eladóra.
Ha a szűrőben nyomsz egy szűrést Cressi/Mares/Suunto -ra akkor kb láthatod hogy mik jöhetnek szóba. És azt is hogy milyen szegényes a kínálat. Bár szvsz a Mares is inkább alsó kategória. A többi mind noname/saját márkás cucc. Én biztosan elkerülném ezeket.
Alapból ha bemész egy búvárboltba kb mellényből lesz nekik 15 féle. + a méretek.
Az a mellény ami nekem jó, lehet neked nem, és nem a méret miatt.
Szóval nem egyszerű...
Remélem tudtam segíteni.

[ Szerkesztve ]

"It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is most adaptable to change."

(#4126) F4ther


F4ther
tag

Köszi az infót,

Ebből inkább azt veszem ki hogy az ötlett bukott, akkor nem tudom hogy tudok értelmesen elkölteni százezreket dechatlonba, pedig a búvár cucc jó lett volna :R

(#4127) Ferdzsoo válasza F4ther (#4126) üzenetére


Ferdzsoo
addikt

Ha a D4i- Suunto computer tetszik akkor azt venném a helyedben.
Nekem a sima D4 van most már lassan 10 éve és hibátlan. Lassan 200 merüléssel...

[ Szerkesztve ]

"It is not the strongest of the species that survives, nor the most intelligent that survives. It is the one that is most adaptable to change."

(#4128) F-ECT$ válasza F4ther (#4126) üzenetére


F-ECT$
titán

Én nem vetném el teljesen a dolgot, abc, táska, mellény, ruha, computer, lámpa van vállalható a kínálatban, és ezek is több százezerbe kerülnek összesen. Légzőkészüléket kell majd máshonnan szerezni (sőt azt se biztos, mert a Cressi bőven ajánlható hobbi tevékenységhez).

[ Szerkesztve ]

Dive ever, work never.

(#4129) F4ther


F4ther
tag

Köszönöm a válaszokat.

Akkor maradok az eredeti tervnél, végülis így a nagy része beszerezhető. Egyébként már sok mindent vettem dechatlonból, nem minőségi, de nem is volt konkrét csalódásom. Amire kellett azt tudta.

(#4130) F-ECT$ válasza F4ther (#4129) üzenetére


F-ECT$
titán

Fogj meg egy tapasztalt búvárt (vagy az oktatódat ha nyitott rá), és azzal menj el vásárolni. Meg előtte érdeklődj, hogy ezek vannak-e az adott boltban, mert nem árt felpróbálni vétel előtt.

Dive ever, work never.

(#4131) jozsi252


jozsi252
veterán

Sziasztok,

Kicsit halott a topic de hátha tud valaki segíteni. X-XVII. ker Pécel Gödöllő fele tudtok olyan céget aki 300bar nyomásra tudna palackot tölteni? Paintballhoz kellene.
Köszi!

iPhone 13 Pro Max

(#4132) Sanyabá


Sanyabá
senior tag

Google nem tud segíteni?
Katasztrófavédelemnél szerintem mindenütt van kompresszor, ott érdeklődj.

A tanulás gyökere keserű,de a gyümölcse édes.

(#4133) jozsi252 válasza Sanyabá (#4132) üzenetére


jozsi252
veterán

Igen azt tudom, meg a tűzoltóságoknál is de utcáról ha beesik valaki nem hiszem h segítenek neki.

iPhone 13 Pro Max

(#4134) Sanyabá válasza jozsi252 (#4133) üzenetére


Sanyabá
senior tag

Mondjuk igen, jó ha van ismerős.
Akkor marad a búvár szféra.
Búvár szakárúházban is tudnak kontaktot adni, sőt telefonon is.

A tanulás gyökere keserű,de a gyümölcse édes.

(#4135) F-ECT$ válasza Sanyabá (#4134) üzenetére


F-ECT$
titán

Mondjuk azt nem tudom, hogy 300 Bar mennyire megszokott, búvárkodáskor 220 Bar fölé nem nagyon töltik az átlag palackokat.

Dive ever, work never.

(#4136) Sanyabá válasza F-ECT$ (#4135) üzenetére


Sanyabá
senior tag

Nem búvárkodáshoz kell az érdeklődőnek, hanem paintball-hoz. :K

A tanulás gyökere keserű,de a gyümölcse édes.

(#4137) F-ECT$ válasza Sanyabá (#4136) üzenetére


F-ECT$
titán

Tudom. De egy búvárbázison nem biztos hogy van olyan kompresszor, ami tud 300 Bar-ra tölteni ;)

Dive ever, work never.

(#4138) Sanyabá válasza F-ECT$ (#4137) üzenetére


Sanyabá
senior tag

Mondjuk nálunk tud a kompresszor 300-at, de hogy másnál is tud-e , azt nem tudom.

A tanulás gyökere keserű,de a gyümölcse édes.

(#4139) t72killer válasza F-ECT$ (#4137) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Érdemes hűteni a palackot pl jeges vízzel. Igaz, a szénszálas palackok, amivel a paintball-osok is nyomják, messze nem vezetik olyan jól a hőt, mint egy acél v pláne alupalack.

[ Szerkesztve ]

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#4140) Jazz


Jazz
veterán

Sziasztok,

snorkellezéshez keresek valami jó szemüveget. Volt egy hobbi 20k huf szettem, de a szemüveg elsüllyedt, pipa meg van.

Ha már veszek szemüveget valami jót akarnék, ami nem párásodik, bátran merülhetek vele mélyre, nem fog az orromba folyni a víz stb.

Minden véleményt szívesen fogadok. Köszi

free your mind

(#4141) t72killer válasza Jazz (#4140) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Tusát kapni nálatok? Nekem nagyon bejött.

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#4142) F-ECT$ válasza Jazz (#4140) üzenetére


F-ECT$
titán

Párásodás ellen elég beköpni.

A többi meg alap tulajdonság ha illeszkedik a maszk. A márka itt nem olyan fontos.

Dive ever, work never.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.