Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#189) F-ECT$


F-ECT$
titán

Part 2/a - Merülések
Elöljáróban annyit, hogy nagyon sok mindent láttam a merülések alatt, de sajnos egy csomó élőlénynek nem tudom a nevét. Szóval a merülések leírása nem a látott élőlények felsorolását fogja tartalmazni, de ez nem azt jelenti, hogy ne láttam volna korallokat, polipot, csigákat, halakat,... :)
A merülésekre 2 hajóval mentünk: egy kis fahajóval (kb 12 ember + 1 helyi és egy Bp-i divemaster) és egy gumicsónakkal, ez utóbbiba 5 ember + 1 helyi és egy Bp-i DM fért el. A merülőhelyen a fahajó horgonyozott le, és a gumicsónakot hozzákötöttük. A csoportok úgy alakultak (majd nem is változtak), hogy 2 csoport lett a fahajós emberekből, és egy csoport a gumicsónakosokból. A helyi vezetők a 2 fahajós csoporthoz csapódtak.
Az első merülés simán indult. Lementünk 10 m-re, ott párokba rendezőtünk. A vezető mellett volt 1 búvár (őt nem az aquanauta tanította, azért került oda, és nem is ment neki olyan jól a merülés) utánuk 2 búvár, és a végén is 2 búvár, köztük az egyik én. A párom már viszonylag profinak volt mondható hozzám képest. (50 vs 5 merülés.) A rendeződés után elindultunka sziklafal mentén kb 25 m mélyen. A fordulás után már jöttünk visszafelé, amikor kb 15 m-en találtunk egy mélyedést a falban. Ránéztem a merülőtársamra, és mivel minden OK volt ezért odafordultam a nyíláshoz. Ott tátottam a szám egy picit (cápatojásokat néztem), majd mikor visszafordultam azt láttam, hogy a merülőtársam szájában az oktopusz, és ott van nála a merülésvezető. Mint később kiderült a reduktoráról lejött a csutora és mikor levegőt akart venni, akkor ugye víz jött be, de mivel a szájával még érezte a csutorát, és a maszkja miatt nem látta, hogy maga a második lépcső levált róla, ezért azt gondolta, hogy biztos csak a szája szélén nyelt egy kis vizet. Ezért kifújta a maradék levegőjét vett még egy ''levegőt'' és utána nem csinált semmit. Én ott voltam 1-2 m-re, de lényegében ledermedt. Azért az oktopuszát megpróbálta elővenni, de az beragadt a zsebébe. Ekkor úszott oda a merülésvezető, és kiszabadította. Szerencsére nem pánikolós tipus, mert különben igen nagy bajba kerülhetett volna ha pl elkezd felúszni úgy, hogy a tüdeje tele van vízzel és levegőt sem tud venni...
A második merülés a mi csoportunkban extra esemény nélkül telt el (a merülések pontos helye valamelyik korábbi hozzászólásomban megtalálható), viszont egy másik csoportban 25 m mélyen egy csaj jelezte a vezetőnek, hogy valami baj van. A vezető mutatta a társának, hogy ússzon oda hozzá, és próbáljon segíteni, és ő is elindult a csaj felé. Viszont a csaj ezt már nem várta meg, hanem fellőtte magát, de olyan sebességgel, hogy a vezető 10 m mélységig üldözte, de nem érte utol. Ezután azt nézték lentről, hogy visszasüllyed-e. (Ha valaki nem búvár: a bepánikolt búvár ha felér a felszínre, elfelejti felfújni a mellényt, csak az uszonnyal tartja fenn magát. Mivel túl gyors volt az emelkedése, ezért a vérben buborékok keletkeznek, melyek elzárják az agyi ereket és a búvár elájul. Ekkor elkezd süllyedni és vízbe fulladhat.) Szerencsére a merülés elején történt mindez, és a csaj megúszta a dolgot.
A többi merülés leírására most nincs erőm, de folyt köv :)

Dive ever, work never.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.