Hirdetés

2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Thulcandra


Thulcandra
senior tag

Utóbbi napokban sok helyen vásároltam különböző termékeket, aztán épp itt olvastam előbb egyik topikban egy borravaló miatta fentakadást egy eladó részéről...
Nos én pincérként, majd pultosként dolgoztam jó ideig, nagyon sokat jelentett a borravaló, de a hosszú idő alatt egyetlen egyszer k*rtam csak fel magam borravaló miatt, mikor egy kb 30 fős csoport külön megkért h maradjak tovább nyitva mint 11, belementem, hajnali 3kor távoztak úgy 300 ft jatott hagyva a 100ezer körüli számlára... Volt még sok más cifra eset amin viszont csak röhögtem...
Na amire most kiváncsi lennék, szerintetek:

- Hol szokás, vagy illik borravalót adni, milyen üzletekben, szolgáltatásoknál?

- Az általád borravalósnak vélt helyen milyen mértékben adsz borravalót?

-Miért van az, hogy egyre több helyen bevágják a bunkót ha nem kapnak borrvalót, olyan helyeken ahol nem is lyan rég soha nem volt szokás jattolni?

- Megoldások szerinted?

- Én vendéglátó helyiségekben szoktam borravalót adni, de csak ha elégedett vagyok a kiszolgálással, s akkor 10% vagy picit felette. Ha nem voltam elégedett akkor is megesik h azért kerekítek felfele, pl. 3920 ft-ra otthagyok 4000 -et... Kiszolgálás a pultnál helyeken kizárólag csak felkerekített összegeket adok ha normális a pultos, pl 230as sörre 250et...

- A miért szerintem pedig az hogy az alkalmazottak egyre kevesebb fizetést kapnak, de ennek ellenére nem értem hogy pl. egy butikos csaj mi a fenére akar borravalót? Vagy egy számtek boltos vagy egy vasboltos, esetleg fagyiárus? Hogy jön ilyen munkakörökben dolgozóknak bevágni a bunkót mikor az ember visszakéri az apró visszajárót? Legyen az akár csak 1ft is. Itt természetesen most olyan vásárlásokat értem mikor az ember bemegy kijelenti, hogy ezt kérné, s leteszi a pénzt. Igaz szerintem ha fél órás kiszolgálás történik akkor is kérdéses a dolog...

- Megoldás szerintem a jutalékos rendszer lenne, s ezt jó is lenne feltüntetni az üzletekben! Ilyenkor az ember nem kerül kellemetlen helyzetbe, mert szerintem ha egy embert rendesen kiszolgálnak néha zavarba jön s nem tudja h akkor itt most illene vagy sem jattolni.
És ez a rendszer ösztönözné ez eladókat is normális, kedves kiszolgálásra.

Az előbbi 1ft -os visszajáróra kitérve még, hidd el te is kerülhetsz olyan helyzetbe mikor pont annyi pénz van nálad amennyi kell, s minden forintra szükséged van! S ilyenkor kegyetlen szarul esik mikor az eladó tök bunkón szórja vissza eléd az aprót, mikor te teljesen normális voltál vele...

" Ride away from falling ground, ride away from the big black cloud, ride away until the day come that we all live in a 2 wheel nation "

(#2) didros válasza Thulcandra (#1) üzenetére


didros
senior tag

Én vendéglátó helyiségekben szoktam adni szintén 10%-ot vagy felette még akkor is ha csak közepesen voltam megelégedve az étellel viszont a kiszolgálás rendben volt. Sajnos ha ismeretlen helyen eszek, nagyon gyakran belefutok silány ételekbe, de ez már olyan szinten magyar specialitás, hogy nem büntetem érte a felszolgáló srácot. (Bár tudom, a borravaló elvileg közös, tehát mindenki munkáját értékeli vele a vendég.)
Megoldás? Fogalmam sincs... Elsőször a vendéglátó helyekneknek kellene törekedni, hogy mindig a legjobbat nyújtsák, aztán jön majd az a borravaló magától, ha a vendégnek elkerekedik a szeme, hogy ''azannya, ilyen jót már hónapok óta nem ettem!'' :)

Ja, a jutalékos rendszert nem javaslom. Így nincsenek ösztönözve a felszolgálók a jobb munkára. Meg egyébként se legyen egységes a borravaló. Akinek van pénze bőven az adjon 30%-ot akár, ha menőzni akar ill nagyon elégedett. :)

[Szerkesztve]

(#3) Thulcandra


Thulcandra
senior tag

Hehh, úgy látszik csak engem idegesített a dolog. Ok, beállok a sorba és megszokom, hogy ez van :DDD

" Ride away from falling ground, ride away from the big black cloud, ride away until the day come that we all live in a 2 wheel nation "

(#4) lúzer válasza Thulcandra (#1) üzenetére


lúzer
veterán

Számtech bolton kicsit elcsodálkoztam.
Pofátlanság teteje.
Vajon a melósnak is ''felkerekítik'' az órabérét?

MO. RIP. - az utolsó kapcsolja le a villanyt.

(#5) #54715584


#54715584
törölt tag

ha olyan helyen vagyok, ahol jo a kiszolgalas es az etel/ital is jo volt, akkor szivesen hagyok borravalot, meg egyebkent is szoktam hagyni, ha olyan helyen vagyok, ahol ''kiszolgalnak''
viszont neha en erzem cikinek, hogy ha pl 290 egy kave, akkor csak 300-at hagyok ott
de volt mar olyan is, hogy nagyon jol ereztem magam 1-2 helyen, es a 2500-as fogyasztasert 3000-et hagytam ott
tudom ez sem sok, de hat ez mar boven 10% felett van :)

(#6) Eastman válasza Thulcandra (#1) üzenetére


Eastman
őstag

Én is pultban melózom, bár fix+fogyasztásért, de jól esik a borravaló. Én bárhol fizetek ha a vége 50 alatt van, 50-ig, ha fölötte, 100-ig kerekítek vagy pl 890-nél 1000-ig. Vendéglátóhelyen 10% stabilan. Sokszor előfordult velem, hogy 1-2 vagy 10 Ft híjja volt a pénzecskémnek, de ilyenkor 100 ból 80-szor az eladó rálegyint, hogy ''hagydmajdlegközelebbbehozod'' és ez nagyon jó érzés! Horvátországban - legalábbis ahol én jártam - minden kör után hozta a pincér a blokkot és letette az asztalra az ital mellé. Ez szerintem nagyon jó megoldás, nem is tudom, nálunk miért nem terjedt el. Persze a végén hozza az összesített számlát és ha akarod összehasonlíthatod a saját blokkjaiddal (de ez eleve bunkóság, de ha akarod megteheted). A végén természetesen lejattoltunk neki. 15 éve a szolgáltatásban dolgozom és jól esik a jatt. Évekig hűtőt, klímát szereltem, és tapasztalataim szerint a budai villában 4-5 klíma felszerelésénél nyista jatt, a nyögdíjas néni, akinek az izzót cseréltük a rissz-rossz hűtőjében fix, hogy 5 kilót letett. Az öreg kollegám nagyon jó erkölcsi érzékkel kiokosított ilyenkor, miszerint kétszer visszautasítod a nénit, de ha harmadszorra is ''erősködik'' biztos, hogy oda akarja/tudja adni azt a kis 500 forintját és csak megsérted őt, ha nem fogadod el. ...és akkor a kávéról ne is beszéljünk, ami ugye a millereknél nem nagyon volt. Legutóbb a pizzafutárnak nem tudtam jattot adni csak egy 50-est és elnézést is kértem tőle mert tudom, hogy a jattból él, de rosszul esett, hogy köszönés nélkül faképnél hagyott. A nincsből is adtam neki egy ötvenest, nem kellett volna bunkóznia. :(

https://logout.hu/tema/re_gerincserv_muteti_kezelese/keres.php?suser=Eastman ⮞ Műtét nélkül is lehet megoldás...

(#7) Thulcandra válasza Eastman (#6) üzenetére


Thulcandra
senior tag

Na igen pont ez idegesít fel engem, hogy mostanában egyre több ember megy át bunkó állatba ha nem kap egyáltalán vagy elég jattot... Aztán még a vásárló érezze magát szarul...

" Ride away from falling ground, ride away from the big black cloud, ride away until the day come that we all live in a 2 wheel nation "

(#8) Janoska26 válasza Thulcandra (#7) üzenetére


Janoska26
addikt

Én hol hagyok jattot, hol nem, mikor milyen kedvem van, no meg mennyire érdemli meg az eladó. Vendéglőbe természetesen a 10% jár tőlem is ha bejön amit kaptam, ha szar akkor úgyis marad nekik a maradékból :D . szinte mindenütt felkerekítek bármit veszek, utálom a fémpénzt csak lehúzza a zsebem, úgyhogy általában Én szoktam adni :).

(#9) erdey_a


erdey_a
őstag

Vendéglátásban szoktam kizárólag borravalót adni.
Ahol asztalhozjövős kiszolgálás van ott többet, pultnál csak kerekítek.

Pizzafutárnak 50-100 forintot szoktam.

Régebben fodrásznál is jatoltam, de erről leszoktam. 5 perc alatt megnyír géppel. Mikor még csattogtak az ollók, akkor volt velem meló, de most...

Vérboci

(#10) koxx


koxx
MODERÁTOR

Pizzafutárnak általában 100-150ft, gls/dhl stb. futároknak 300-500ft-ot szoktam adni, étterem/kocsma kb 10%.

(#11) Digital


Digital
addikt

Autószerelőként dolgozom,nekünk is szoktak jattolni...párszáz forint,esetleg egy kis limbólé :D,kávé.

[Szerkesztve]

"barackot,imádom a húsos barackot" Emlékszel a lassú internetre? Csak nyolc kép fért bele egy éjszakába...

(#12) kp78


kp78
addikt

Én jelenleg ingatlanok értékesítésével és hitelekkel foglalkozom. A múltkor egyik ügyfélnek kértem tulajdoni lapot, mikor jött hozzám fizetni, a 4000-es tul.lapra mindenáron 5000-et akart adni. Aztán mikor már negyedszerre is azt mondta, hogy tegyem el, nem tudtam mit csinálni, elfogadtam. :B
Persze nem fordult még elő velem ilyen, meg szerintem mostanság nem is fog.
De én nem is várom el.

Viszont tény, hogy egyre több helyen várják a potyát, ha megérdemlik, ha nem :(

(#13) lúzer válasza koxx (#10) üzenetére


lúzer
veterán

Nálam egy futár bevágta a durcit, mert céges csomagot hozott, naná hogy nem adok a saját pénzemből jattot. ;]

MO. RIP. - az utolsó kapcsolja le a villanyt.

(#14) TheReMiXeR


TheReMiXeR
senior tag

Látom a kedves topiknyitót, hogy nagyon felzaklatta az az 1Ft-os téma.

Részemről a borravaló témája tök evidens.
Ott, ahol megérdemlik ott adok.

-Étteremben, ha elégedett vagyok (habár 99%-ban mindig ugyanoda járunk) 20-30% borravalót is hagyok, mert értékelem, hogy finom amit eszünk illetve kinyalják a valagunkat. Megjegyzem nem a borravaló miatt...

-Benzinkútnál, ott nem kap senki semmit... Kerekre tankolok, nem nehéz visszaadni a visszajárót vagy bankkártyával fizetek...

-Bármilyen másik boltban, ahol 5-10Ft-ok jönnek vissza, mert úgy vannak árazva a termékek ott sem kérem vissza...

-rendszeresen kávézom, egy jó kv nekem akár a dupláját is megéri...

-Futárnak sem 50-100Ft-ot adok, még akkor sem ha az kimondottan ingyenes...
A tapasztalások azt mutatják, hogy az 1órás várakozási idő soha nem egy óra. A futár megjegyzi, hogy hol milyen a fizető egyén és próbálja minél gyorsabban kiszállítani a rendelt ételt. Nekem a friss meleg étel megér ennyit.

-Zárás utáni vásárlás vagy megrendelés esetén alap, hogy megintcsak megtisztelem az eladót egy kávé árával...

Tehát alapból emberi dolognak tartom, hogy megtisztelem az illetőt egy kis jattal ha megérdemli. Nem vitázom ezügyben senkivel sem. Mellesleg nem keresek milliókat, lehet hogy emiatt nem vagyok sz@rrágó? Dolgoztam én is jattos helyen, és hát szvsz nagyon sokat jelent a jatt...

Azt viszont elítélem, aki nem adja vissza alapból a visszajárót. Majd a kedves vevő ha úgy dönt, akkor ott hagyja ha nem kell neki az apró. Ez evidens.

(#15) Protezis válasza TheReMiXeR (#14) üzenetére


Protezis
őstag

Legszivesebben 2 labbal rugnam valagon a pizzafutarokat, legalabbis azokat, akikkel en talalkozok. Pofatlansag, hogy az 1 oras kiszallitasi idot tullepve nem vonja le az arbol a kiszallitasi dijat (holott ez nagybetukkel fel van vesve a honlapra / szorolapra) es nem ker elnezest, a borravalot meg elvarja.
Amikor meg szovateszem a dolgot, megrazza a penzeszacsijat, es megkerdezi, kell -e meg apro.

Amugy kerekiteni szoktam. Ezen felul nem adok. En se kapok senkitol.

Hopp, ez nem neked ment, csak felrenyomtam

[Szerkesztve]

(#16) #54715584 válasza Protezis (#15) üzenetére


#54715584
törölt tag

jut fejembe nekem is a kajas kiszallitasrol:
-ha netrol rendeltem kajat, mindig adtam borravalot a futarnak, foleg, ha telen szakado hoban egy oran belul kihozta a kajat, ez pedig a budai hegyekben igencsak kellemetlen feladat :)
-viszont ahol nagybetukkel hirdettek, hogy ha egy oran belul nincs meg a kaja akkor ok alljak a szallitasi dijat, es masfel ora mulva hoztak ki, akkor nem fizettem ki a szallitasi dijat, ha problemaztak a futarok, jattot sem kaptak
-volt ahol ha kestek, kaptam ajandek desszertet, chipset, uditot, stb
-vegul odaig jutottam, hogy az egyik helyen torzsvasarloi kartyat kaptam, par % engedmennyel, de akkor is azt a kedvezmenyt odaadtam a futarnak, mert korrekt volt az egesz, gyorsan kijott a kaja, majdnemhogy meg forron, finoman is foztek, sosem kaptam maradekot vagy rossz kajat, es a futarok is normalisak voltak, sot, a vegen mar csak 3 futar hozta nekem a kajat, muszaktol fuggoen :)
persze altalaban kajajeggyel fizettem, de az 1000 Ft-os kaja melle meg egy 200ast neha 300at is odaadtam borravalonak, sot, mivel a kollegaim/noim is ugyanonnan rendeltek, mindig volt egy kis muanayag doboz tele aproval, hogy tudjunk adni vmit a futaroknak :)
egyebkent mostanaban ha kavet vagy kisebb dolgot veszek, akkor kerekitek :)

[Szerkesztve]

(#17) tkazmer


tkazmer
addikt

Én általában csak kerekítek, illetve rendes éttermekben(pl mekiben nem) adok borravalót is. Ennek mértéke változó. Jah, és ha a visszajáróban van egyforintos, azt elteszem, mert egy barátom gyűjti, és neki szoktam adni:)

úgy tervezték, hogy kibirjon egy atomtámadást is. De nekünk komolyabb fegyvereink vannak, mint pl Béla bá, a földmunkagépkezelő

(#18) Sátán44 válasza Thulcandra (#1) üzenetére


Sátán44
addikt

Műszaki áruházban dolgozok és nagyon is jól esik,ha kapok borravalót,tudod miért?Teljesítménybéres vok és dögöljön meg aki kitalálta.Volt most 2 napom,amikor kidolgoztam a belem és 2 nap alatt 1425 ft-ot kaptam.Miután eladok egy terméket pl mosógépet,nem megyek el és szarok a vásárlóra,hanem segítek neki felrakni.Van mikor a borravalóm több mint a 10 óra után ledolgozott bérem.Ezért sz@r a kereskedelem!

Kis bohóccal is lehet nagy cirkuszt csinálni... :-)

(#19) Kidus


Kidus
őstag

Engem az irrital nagyon a kaja hazhoz szallitasban, hogy eddig a futarok 90%-a nem birt visszaadni. Mikor tudok, akkor ratolok mindig, vagy ha 1820, akkor 2kbol nem kerek vissza pl, de van olyan, hogy bizony meg kell szamolni a penzem nekem is, es baromi zavaro, hogy egyszeruen nincs is felkeszulve arra, hogy vissza kell adni.
Es meg raadasul van, akinek eszebe sem jut visszaadni, sarkon fordul, es ott hagy. Vagy kozli, hogy nem ad vissza. Ilyenkor nyilik a bicska.
A legjobb az volt, mikor rendeltem egy szamomra uj helyrol, 40-60 perc vallalt kiszallitassal. Nem viccelek, 2 es fel orat vartam a kajara, majd jott a futar, hogy hat dugo van a varosban ( este 8kor hogyne :) ), es mikor fizettem, eloszor ugy gondolta, hogy nem ad vissza. Mivel latta, hogy nem mozdulok, es nem koszonok el, elkezdett feszengeni, majd kotoraszni. Valami 5 percebe telt, mig sikerult elobanyasznia a visszajaro kb 200Ft-ot, kozben meg motyogott mindenfelet az orra alatt, de eskuszom, elegtetellel neztem vegig.

Etteremben illik jattolni, bar ritkan jarok, de akkor mindig szoktam, 10%, meg akkor is, ha szerepel az etlapon, hogy benne van mar a jatt is az arban. Ha nem vagyok elegedett, akkor is hagyok, csak kevesebbet. Nem sokszor fordult meg elo, hogy gondom volt :)

Egy szo mint szaz: a borravalo szerintem egy olyan osszeg, amivel az elegedettsegedet fejezed ki. Ha nem akarok adni, akkor nem adok, senkinek semmi koze hozza, hogy azert mert nincs mibol, vagy mert nem tetszett a kiszolgalas, mindkettot el kell fogadni, nem pedig szemmel verni. Normal esetben az ember tisztaban van vele, hogy a pincernek/futarnak stb. ez egy fontos tenyezo, es ennek fenyeben jattol. Ha meg nem, hat nem. Alap, hogy legalabb legyen nala a visszajaro osszeg.

Assuming Control

(#20) paramedic


paramedic
aktív tag

Mentősöknek mindig adjunk... :U

Nem várják el, de jól esik nekik, ha a hetedikről kell lecipelni egy 100+ beteget és a hozzátartozó megköszöni. Ugyanazt az ellátást kapja a beteg, de mégis más az egész.
Van temérdek olyan helyzet (pl. eszméletlen gázolt), ahol természetesen, fel sem merül a dolog.

[Szerkesztve]

(#21) Petya25


Petya25
addikt

Látom régen járt erre bárki is...
Azért én most csak megosztom a ma esti élményemet.
Két pizzát rendeltünk, viszonylag gyorsan meg is jött. Én szaladtam ki érte, vesztemre. Képes voltam 60 Ft borravalót adni amit párom szóvá tett, miszerint vagy 160-at is adhattam volna... Rendben házhoz hozzák, de az árában ez nincs benne? Nem elég, hogy felfele kerekítek 100-ra. A fizetésemnél nekem sem kerekítenek felfele 10000-re...

Antonio Coimbra de la Coronilla y Azevedo, bizony!

(#22) Zoli bácsi


Zoli bácsi
őstag

Ha már feljött a topik...had dicsekedjek! Ma kaptam egy ezres jattot. Meg is voltam lepődve, mert már előtte vagy egy hónapig semmit. Mentőknél dolgozom, abszolút nem várjuk el, de néha jólesik egy kis kávéra való. Huszonpár éve annyi volt minden hónapban a borravaló, mint a fizetés. (4-5e. ft) Majdnem mindenki adott 20-50, neadj' isten 100ft-ot. Egy 24 órás szoliban 30 körüli menetlevél (szállítás) volt, minden szoli után lett párszáz ft. Mostanában semmi nincs, vagyis ritka, mint a fehér Zorró. Persze nem is várjuk el, sőt, ha látjuk hogy nagyon rászoruló a kuncsaft, el sem fogadjuk. Azt már rég megfigyeltem, hogy a szegény, öreg nyugdíjas falusi mamóka dugaszolja talán az utólsó ezresét is, bezzeg ahol két Merci áll az udvaron, azt sem mondják hogy kösz, ha levarázsoljuk a magatehetetlen papát a padlásszobából a meredek és szűk lépcsőkön. Szóval nálunk a borravaló gyakorlatilag megszűnt. Másodállásban dolgozom egy betegszállító cégnél, amit látok, ott is hasonló a helyzet. Szerintem meggondolják az emberek, hogy mire adnak ki pénzt, nagy a szegénység.

(#23) bullseye válasza Zoli bácsi (#22) üzenetére


bullseye
addikt

sajnos erről eszembe jutott a borravaló Vs. hálapénz.
Gondolom Te eléggé közelről látod/érzed, hogy mennyire alul van fizetve legtöbb ember az EÜben, de nemrég szóba került idehaza egy eset, hogy az orvos/főnővér kötelező hálája mellett a legkisebb emberi/szakmai kötelességért is kellett dobálni a 100-ast a nővérekbe (15 éve még valamivel többet ért). Nem kicsit lettem dühös az illetőkre, meg a rendszerre. Tudom, nem a Te személyes hibád, de ez hogy a fenébe lehet ennyire,,, ?

'Micsoda nyűg" by Rest (FA Brotherhood) │ Szarkazmus valószínűsége: 70%

(#24) FehérHolló


FehérHolló
veterán

Én vendéglátó helyeken (szállás, étterem, kocsma) ha közepesen meg vagyok elégedve, hagyok ~5%-ot, ha nagyon meg vagyok elégedve, akkor 10-et. Utóbbi szokott a gyakrabb lenni, általában jól fogom ki a helyeket.
Kiskerekben (számtech bolt, pékség, ilyesmi) nem szokásom semmit hagyni. Mondjuk 20-30k nagyságrendnél szoktam mondani, hogy a 20 forint visszajáróval ne szórakozzon.

Ellenpélda: Múltkor Debrecenben egy viszonylag kellemes küllemű étterem elé ki volt írva, hogy aznap este Tequila Sunrise koktélakció van. Barátnőm nagyon ráizgult, betértünk. Itallapot - étellapot nagy kegyesen kihozta az elkövető, akinek sajnos megzavartuk a nyugodt tévé nézését. Keressük a koktélokat (én Zombit szerettem volna inni), sikertelenül. Odavánszorgok a tévéző pincérhez, aki egyébként háttal ült nekünk, kérek koktéllapot. Azt mondja, hogy nem szolgálnak fel koktélokat.
Mondom jó, erre is felkészültünk, XY száraz vörösbort kérek egy üveggel. - Tegnap szerencsére megitták azt a vackot (3000 forint feletti borról beszélünk), nem tud nekünk kihozni belőle.
Ezt eljátszotta még két másik borral, majd végre akadt egy, ami létezett is náluk.
Hűtőből kiveszi a palackot, majdnem hozzáfagyott a kezem. (Ez a száraz vörösbor 16-18 fokon szolgálandó fel.) Inkább kértem azt, ami kinn volt a polcon. Egy 24-26 fokos is jobb, mint a kockásra fagyasztott.
Ilyenkor illik megkóstoltatni a vendéggel a bort. Miután rábólint, tölteni nekik. Utána egy hőszigetelő edénybe betenni. Satöbbi. Ezek közül egyik sem történt meg. (Kihúzta a dugót, odaadta az üveget és két poharat hozzá, hogy vigyem ki. Szégyen.)
Megittuk, jót beszélgettünk. Fizetnék. Megint nekem kell odamennem. A bor 4600 forint volt, adtam neki egy ötezres papírfecnit. Néz-néz, olyan fél perc múlva szóltam, hogy kérek vissza 400 forintot. Teljesen besértődött. Megint nekem kellett magam kellemetlenül éreznem.
Szerintem teljesen igazam volt. Már akkor ott kellett volna hagyni a helyet, amikor kinyögte, hogy egyáltalán nem szolgálnak fel koktélokat.

Skynet is real. It's called Google.

(#25) kételkedem válasza FehérHolló (#24) üzenetére


kételkedem
addikt

Szerintem teljesen igazam volt. Már akkor ott kellett volna hagyni a helyet, amikor kinyögte, hogy egyáltalán nem szolgálnak fel koktélokat. :K

Ha igazad van, megengedheted magadnak, hogy megőrizd a nyugalmadat! °°XLIII°° "Isten, áldd meg a magyart" Kölcsey 1823

(#26) A_ScHuLcZ


A_ScHuLcZ
addikt

Boltból vásárolt áru kiszállításánál szokás borravalót adni? Mivel webshop, így üzletük nincs, csak kiszállítással lehet az áruhoz jutni, ám az Budapesten és vonzáskörzetében 7kg-ig ingyenes. Az imént hozták meg a rendelt cuccot, ami kerek 10e Ft-ba került, és utólag már úgy érzem, hogy illett volna borravalót adnom, mert gyorsak voltak, és teljesen korrektek.
A pizzásnak vagy az étteremben a felszolgálónak mindig szoktam adni, csak nem tudom itt is illik-e, elvárják-e, avagy a kettő teljesen más.

"I'd tell you a joke about UDP, but you probably wouldn't get it."

(#27) Angelina87 válasza FehérHolló (#24) üzenetére


Angelina87
tag

Üdv.
Ha egy vendéglátó hely, illetve a személyzet ennyire felkészületlen, akkor azt ott kell hagyni. Debrecenben egymást érik a jobbnál jobb bárok, éttermek, kávézók -> Ha nincs, amit szeretnék fogyasztani, sarkon fordulok és kimegyek!
De akkor már főleg, ha a borral így bánnak!!
- És igen, nem hogy borravalót adok, hanem kérem a panaszkönyvet és bizony beleírom, hogy milyen faragatlan a felszolgáló-

" A világon vendég vagyok."

(#28) headhunter


headhunter
addikt

Postásnak, mennyi borravalót "illik" adni?

pl.: Nyugdíj kézbesítésnél.

0-30.000 Ft : ?
30.001-60.000 Ft : ?
60.001-90.000 Ft : ?
90.001-120.000 Ft : ?
120.001-150.000 Ft : ?
150.001Ft - :
?

[ Szerkesztve ]

(#29) pimmi válasza headhunter (#28) üzenetére


pimmi
senior tag

0

(#30) carl18


carl18
addikt

Bementem egy boltba délután busz előtt felváltani az 5000 ft-os bankjegyemet úgy húzta a száját a nő hogy nem vásároltam semmit, délelőtt pedig vásároltam. Érdekesnek találom mikor a boltba bunkó flegma fejet vágnák és még hülyének is néznek, persze ok nélkül. :DDD

Hiába szúr, itt Ryzen a úr!

(#31) konci79 válasza headhunter (#28) üzenetére


konci79
őstag

Üdv.
Nem mai kérdés,látom,de nem összegfüggő .
Ember és a kapcsolat milyensége.
Van olyan aki ~300.000-ből semmit se ad,van aki 40.000-ből 400-at...
Postás meg minél többet kap annál jobban örül,és könnyeben tesz szívességet is ha meghálálják neki.
Persze vannak a nagylelkűek,20-25 ft hoz hozzáteszi hogy igyon meg egy kávét (megtörtént)...
Legmegalázóbb esetem: Fickó mondta hogy várjak:kb. 3 perc keresgélés után kijött 2 db 5 ft-ossal és hozzátette hogy sok kicsi sokra megy(vállalkozó,nem szegény)...

(#32) pimmi válasza konci79 (#31) üzenetére


pimmi
senior tag

ezzel nincs is baj, én is adok, álltalában futárnak 200 at, postás nekem pénzt nem hoz, persze ha olyan van adok, fater 5ezret a nyugdíjból,
de amikor egyik nap a postás azt mondta még a jatt elött hogy nem támogatom a szegény postásokat? :Y , hát ez durva, persze ez után semmit sem kapott, de elég fura dolog ez...

[ Szerkesztve ]

(#33) konci79 válasza pimmi (#32) üzenetére


konci79
őstag

Ilyennek én se adnék.
Én pl sosem kértem még,ahhoz nincs pofám,vagy kapok vagy nem...
Sőt,ha néha valaki többet akar adni a "szokottnál" visszakérdezek hog biztos-e.
Szívességi alapon is teszünk sokmindent,de ez 99%-ban jatt alapon megy,2-3 alkalom és ha valakinek nem esik le hogy az már nekem nem lenne dolgom,pluszmunka stb,akkor nincs szívesség.
Can ilyen is,azt hiszi hogy 85 nettóért majd ide meg oda elmegyek,hívogatom,stb...Nem igazán..

[ Szerkesztve ]

(#34) pimmi válasza konci79 (#33) üzenetére


pimmi
senior tag

persze a szivesség más, ilyen van nálunk is, átveszi ajánlottamat, nem kell lemenni, nyilván adok neki, de mikor kér, ez azért pofátlan dolog, és ez nem is a postásunk volt, valami beugró segítség, na mindegy,
az meg hogy 25 forintot adott, ilyen nekem is volt melóhelyen, megcsináltunk egy faszinak kb.500 ezres vasalógépet sos kellett neki, garis volt de mondta ha előre veszzük jól járunk, na kollégámmal nekiestünk, mindenünk vizesvolt, kész let, hívtuk, erre kiosztott per kopp 200 forintot, hogy igyunk PÁR sört (2009 -ben volt), vissza adtuk és elköszöntünk, most mit mondjunk erre....
egyébként azt a 0 kettővel ezelőtt az után írtam miután beszolta a nem segítem a szegény póstást dumát
a másik, a mi nyugdijhordónk, azt mondta nekem nemrég, hogy 1 kezén megszámolja ki ad 5 ezer jattot, én meg mondtam neki, Peti 5 ezret? :Y én mikor melózok még az 50 et se kapom meg....

[ Szerkesztve ]

(#35) alex devil


alex devil
senior tag

Masszőrnek mennyit szoktatok adni? (Nem happy endes)

S23

(#36) pimmi válasza alex devil (#35) üzenetére


pimmi
senior tag

500 -1000 ártól függően

(#37) Plafoon válasza alex devil (#35) üzenetére


Plafoon
tag

0 ft

(#38) #31757056


#31757056
törölt tag

En mar egy jo ideje kulfoldon elek, ahol a legtobb helyen nem szokas jattolni, olyan szinten hogy amikor borravalot probalok adni nem is ertik mit akarok, kajakra vissza adjak a penzt. Mar ahol kezpenzzel fizetek mert 90%-ban lehet minden helyen bankkartyaval ingyenesen, es mar a legtobb helyen megy a contact-less is. Boltokban, kocsmakban mindig visszadnak, a fodrasz csak akkor fogadja el ha o maga is bevandorlo. Annyira hozzaszoktam ehhez, hogy jomultkor otthon egy etterembe ettunk es nem is ertettem miert olyan vidam a pincer, meg udvarias, gondoltam magamban mi van ezzel :) mikor kijott a szamla adtam neki egy egesz kerek osszeget de nem sok volt benne a jatt, 100 forint alatt, hat mondom oddadaom neki hatha elfogadja... Miutan kimentem egy ora mulva esett le, hogy miert volt ez a faszi annyira kedves meg ugralt korbe, homlokomra csaptam, hat a jatt (!)... En hulye meg kiszurtam a szemet valami kis apropenzzel :D Azota mindig probalok adni olyan 300-500ft-ot az ettermekben, helyzettol fuggoen ahogyan kerekedik fel a szamla.

[ Szerkesztve ]

(#39) mucicica válasza #31757056 (#38) üzenetére


mucicica
csendes újonc

Na ja, adtunk 400 forint borravalót, és a pincér még csak nem is köszönt távozáskor.

(#40) Plafoon válasza mucicica (#39) üzenetére


Plafoon
tag

Nagyon frusztráló igen, mikor azon izgulsz egész este hogy elég borravalót adsz-e a pincérnek.

(#41) #96349952


#96349952
törölt tag

Én a tescós házhozszállítóknak szoktam adni 500 és 1000 között, ha ketten vannak, akkor 1500-2000, havonta egyszer jön, nagy tételt hoz ki, megérdemli. Átlagban 120-130 termékről van szó, 24 liter tejekről 24 üveg ásványvíz, 30 üveg egyéb üdítő, meg a havi kaja, ez meg az, ami kell a háztartásba. Általában kétszer fordul. Negyediken vagyunk, lift nincs, szóval mire felhozza azt a rengeteg mindent, félig halott. Szóval tőle nem sajnálom, inkább őt szoktam sajnálni...

Pizzafutár, kajafutár, hát ez a gyorsaság függvénye. Fél órás késés után köszönjük a kaját és csukjuk az ajtót, 1 órás késés után nem vesszük át a kaját. Ha időben jön, 3-500 forint üti a markát. Dohányboltban felkerekítek, ha egy doboz cigi 1130, akkor 1200 és helló. Étteremben tíz százalékozunk, és kb. ennyi. Napi kifőzdés: Megint csak kerekítés, ha 2200-2300 a végösszeg, akkor 2500-at fizetek. Ugyanez ha esetleg 3200, néha előfordul de akkor is kap 3 kiló jattot. Tudom, hogy szarul vannak fizetve, sajnálom őket.

Egyébként elégé elmebeteg összegek szoktak kijönni, én vezetek havi bevételi--kiadási naplót, volt olyan, hogy az egyik hónapban 12 ezer ment el jattra. :D

[ Szerkesztve ]

(#42) konci79


konci79
őstag

GLS futár hozott csomagot, hívja a nejem hogy menjen le(4. emelet), jó lementem,kapott 300ft-ot.
Előző gls-es srác mindig feljött ,az 5-600 at kapott.
Tegnap láttam hogy az új fiú lehivta a szomszédot is...
Várok még egy csomagot,de ha megint lehív nem kap semmit,pedig mindig adok,ismerek is több futárt,de ez új stílus nekem hogy csak azért hív hogy menjek le...

(#43) Narxis


Narxis
nagyúr

Néha szoktam borravalót adni de alapvetően nem. Én úgy tanultam, hogy borravalót pincéreknek szokás adni étteremben ha kimagasló a kiszolgálás, de nem járok étterembe. Egyedül szeretek enni. Legutóbb a fodrászomnak adtam 200 forintot, előtte meg 500 forintot de kb. 1 évben 2-szer max. 3-szor megyek fodrászhoz géppel lenyíratni, most kicsit megszívta mert sűrű a hajam és nem viszi a gép mivel fél évet növesztettem, meg amikor tud akkor azonnal lenyírja nem kell időpontra mennem de ha tehetném magam nyírnám mert nem szeretek beszélgetni.

Mostanában viszont pofátlan grimaszokat nyomott a gls-es futár és a pizzás futár is. Tessék már nekem megmondani, hogy miért kell egy csomagkiszállító futárnak borravalót adni? Megáll a kapu előtt, tesz 2 lépést és kezembe adja a csomagot. Erre minek adjak borravalót? Pizzafutárnál szintén, ha mondjuk kihozza fél óra alatt akkor azt mondom rendben van. Legutóbb egy olyan helyről rendeltem ahonnan még sose és szó szerint a város másik végéről hozta, finom is volt, meleg is volt a pizza de 1 óra 20 perc alatt ért ide és 500 forint volt a kiszállítási díj ami a honlapjukon nem volt egyértelműen feltüntetve, irányítószám alapján kalkulált egy 300 forintos szállítási díjat, én nem is az 500 forintot sajnálom hanem, hogy a honlapjukon nincs egyértelműen feltüntetve a szállítási díj. Egyébként a futár nem is tette szóvá a pontos összeget, lehet jól megfizetik őket de többet nem rendelek tőlük sőt inkább bemegyek én a pizzáért de nekem nem fognak grimaszolni.

Egészen elképesztő, hogy az adható borravalóból már elvárt borravaló lett. Valahol, talán facebookon fakadt ki egy pizzás futár, hogy ha a "sok gyökér nem ad borravalót akkor majd nem hozza ki senki nekik a pizzát". Na akkor nem hozza ki. Ki nem szarja le? Majd elmegyek érte én, 100-szor inkább mint hogy ilyen bunkókkal kerüljek fizikai kapcsolatba. Ne belőlem akarjon megélni a postás meg mindenféle futár csak azért mert a fizetés helyben történik. Van elég vastag bőr a pofámon, hogy berágok és hajszál pontos összeget fogok fizetni mindenkinek, csakazértis. Aztán várom melyik teszi majd szóvá.

Szóval ez a véleményem erről, ha kevés a fizetése akkor kérjen fizetésemelést vagy váltson munkahelyet.

Thanos was right.

(#44) ktr_lala


ktr_lala
csendes tag

Sziasztok!

Saját vélemény, szokás: étteremben, kávézóban (és hasonló helyeken) kb. 10%-ot adok. Étel futárnak is szinte mindig adok, nagyjából 200 Ft-ot. Viszont ilyen csomagszállítónak soha nem adok, nem is gondoltam volna, hogy van aki szokott. Pizza futárnak csak akkor nem adtam mikor nagyon sokat késet és kihűlt étellel állított oda. Illetve volt egy bunkó, aki nem köszönt csak oda büfögte, hogy 1590 Ft.

(#45) @tco@ válasza ktr_lala (#44) üzenetére


@tco@
aktív tag

Étteremben és kávézóban igen (kivéve, ha van szervizdíj) és nem pultnál rendelős ugye, Tesco futárnak, postásnak, GLS futárnak stb nem szoktam adni. Kajarendelés esetén szintén 10% mint étteremben.

(#46) daninet


daninet
veterán

Lehet engem utálni de én nem adok sehol borravalót. Kártyával fizetek, beütik, ennyi. Utálom a borravaló koncepcióját, utálom, hogy sok helyen véletlenszerűen ráírják a blokkra. Első kézből tudom, hogy sok szarabb helyen egyszerűen elveszik az alkalmazottaktól.
Ha senki soha nem adna a munkáltatók se számolnának azzal, hogy az egy fix fizetés kiegészítés.
pizzát is applikáción keresztül veszek bankkártyával, hogy ezt elkerüljem.

Miért vegyem meg, ha 3x annyiért, 3x annyi idő alatt megépíthetem? ´¯`·.¸¸.·´¯`·.¸><(((º>

(#47) t72killer válasza daninet (#46) üzenetére


t72killer
titán
LOGOUT blog

Szerintem is hülye, adócsaló rendszer, de az a szerencsétlen, akivel szemben ülsz/állsz nem tehet róla, hogy úgy fizetik hogy "majcsak kap borravalót is". Amerikában a pincérek 3$ körüli órabérért dolgoznak, amiből kb hajléktalanként se lehet arrafelé megélni.

Ha tudom, hogy ilyen helyen vagyok (jellemzően angolszász országok), ott adok kb 10% körül, kártyával is (szimplán mondom, hogy kerekítse fel az összeget).

Az viszont biztos, hogy az egéb iparágak, lásd csomagszállítás, egészségügy(:Y) adócsalását nem fogom támogatni csak azért, mert nekik is megtetszett a borravalós modell. Csomagszállítás témában meg amennyit elloptak tőlünk + utána a német DHL letagadta, az bőven sok borravalóra elég.

Mindig meglep milyen sokan hiszik el, hogy van ingyen ebéd.

(#48) sherlock82


sherlock82
senior tag

Étteremben rendszerint 10 % körül, adok , bár mikor mutatták a blokkon a felszámolt szerviz díjat majdnem hanyatt vágtam magam, hogy mennyi is a számla végösszege.

Pizzafutárnak is 200 ft körül, általában kártyával fizettek ekkor mondjuk.
De egyébhelyeken nem nagyon szoktam borravalót adni.

Iphone 8, Adidas ultraboost 22, Casio G-Shock GBD-200-9ER

(#49) xboxelado444


xboxelado444
újonc

A problema az meg mindig hogy a fonok a borravalot ugy kezeli mint a fizetes reszet.

(#50) xboxelado444 válasza t72killer (#47) üzenetére


xboxelado444
újonc

En fizessem meg a fillerbaszo fonoke helyett?

(#51) Plissken


Plissken
tag

Régen én voltam a kajafutárok álma, volt, hogy sokkal többet adtam, mint 10%. Mióta viszont ez az irdatlan áremelkedés van, meg valahol még kiszállítási díj is, azóta maximalizáltam 300-350 ft-ban. Van ahol a kiszállítási díj+jatt a kaja ára harmadát is eléri, döbbenet.

(#52) totron válasza t72killer (#47) üzenetére


totron
addikt

Hiszek a segítség intézményében és bár tényeket közölsz, bennem mégis felordít a kérdés, hogy egy idegent miért én tartsak el.. Ne mossuk össze a jótékonykodást és a gazdasági folyamatokat. Külön bőszít, mikor nagyhangú közhelyhuszárok teszik le gondolatukat a témában, miszerint ígyszokás/ebbőlélnek. Fizessék akkor, én meg olyan zsebet tömök, amit én gondolok, nem pedig ostoba birkapressziónak engedelmeskedve tejelek.

A kényszerkommunikációt generáló borravalóért hajtás egyébként is kínos, fárasztó is mindkét oldal részére. A fogyasztók a hibásak azért, hogy hálapénzi magasságokba mélységekbe emelkedhetett ez a szokásjog, pont a hozott párhuzamaid (egyéb területek) támasztják ezt alá: aki kitalálja és működik, az alkalmazni fogja. A borravaló teljes eltűnésével pedig korrigálódna a helyzet, letűntté téve ezt a neverending bohóckodást. A kötelező szervizdíj meg egy vicc, legjobb esetben is átnevezés. Fú de utálom az egész vendéglátást, mint kultúrkört.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.