Hirdetés

2024. április 23., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Hűtés, házak, tápok, modding  »  Az új sp-97-em.. (téma lezárva)

Hozzászólások

(#1) _gerisoft_


_gerisoft_
tag

Hi All!

Kicsit hosszú lett, de azért remélem végigolvassátok.

Muszáj megosztanom Veletek az örömöm. Kezdem egészen az elején. Már nagyon vágytam egy új hűtőre, mert a régi Silent Breeze nem volt a legeslegjobb az enyhén tuningolt amd-mnek. Először filóztam a Silent Booston, majd a Volcano 12-n, mivel nagyteljesítményű ventije van és ráadásul állítható is. Aztán nézegettem még.. és megláttam ezt a 3 heatpipeos CSODÁT, egy Thermalright SP-97-et. Mikor viszont rájöttem, hogy ilyen sem itthon, sem kis Hazánkhoz közel nem kapni, így hát kezdtem lemondani róla. Jóapámnak egyszer megemlítettem mi a problémám, erre ő azt felelte, hogy van ismerős amerikában, meg tudnánk oldani a dolgok. Na ekkor felcsillant a szemem és a vizsgáim befejeztével éltem fater nyújtotta lehetőségeimmel. Leadtuk a drótot amcsiba, és kb 2-3 héttel később már az asztalomon volt. :)) Már amikor megláttam a dolboz nagyon izgatott lettem, nem is szereltem be aznap mivel remegett kezem, lábam. :) Nade máma viszont nekiláttam a beszerelésnek. El kell hogy mondjam, még nem raktam fel procihűtőt, és amd procit is most láttam először szemtől szemben. Mindent nagyon finoman csináltam, mivel szeretek ilyen dolgokkal elszórakozni, minden apró részletet megfigyelni, így jó sokáig tartott a beszerelés. Ezután minden kábelt a helyére dugtam és bekapcs. Rögtön BIOS-ba be, hátha nem jó vmi és akkor előbb értesüljek róla. Legnagyobb meglepődésemre semmi hiba nem jött elő. Mondom neki most akkor lódolj ablakokat. Erre amikor már bejelentkezhetnék kikapcsol a gép magától.. Ezt többször is eljátsztta a kis huncut. Nem kicsit féltem hogy elkúrt@m vmit.. első gondolatom, hogy lesarkaztam a procit.. már kezdtem is szomorkodni.. de amikor szétszedtem láttam, hogy semmi baja a magnak. Gyorsan mindent összepakoltam, BIOS-ban kikapcsoltam a ''Szgép ki, ha CPU venti meghal'' opciót és csodák-csodájára nem indult újra. Valószínű, hogy a 9cm-es Zalman (amit ráapplikáltam a Thermalright SP-97-re) miatt kapcsolt ki a gép, mivel nem látta az alacsony fodulatszámot (silent módban 1455 egész pontosan).
Szóval ennyi. Van egy nagyon jó hűtőm, aminél minden bizonnyal tudtam volna venni egy jóval olcsóbbat, de leszarom, mert nekem most jó. Két okból is. A procim 43 fokos az ~52 helyett és mindenkinek eldicsekedhetek ezzel a ritka hűtővel. :)) És nem utolsó sorban a VGA-n figyelő zalman bordák megörökölték a régi proci hűtő ventijét és így most nekik is jó! :)
Csak úgy mellékesen megjegyzem, hogy a régi procihűtővel, ami ehhez képest egy törpe, lent a nappalinkban (ami jóval hűvösebb a szobámnál) LAN partyn 45 fokos volt a proci.. mi lesz ezzel a monstrummal?! :))

''Két dolog biztos: a halál és az adatvesztés. Szerinted most melyik volt?''

(#2) #57764352


#57764352
törölt tag

Grat.
Kép?

(#3) -=Ghost=-


-=Ghost=-
őstag

nekem vízzel idle 39 használat (2óra bf 1942 desert combat) 45 fok!!! jeee :))
a 42 nél 3 fokkal jobb vagyok !!! jeee :DD

Záróvonal mellett csak az egy nyomvonalon haladó járműveket szabad megelőzni. pl: bicikli, motorkerékpár, úthenger.

(#4) _gerisoft_ válasza #57764352 (#2) üzenetére


_gerisoft_
tag

Estére teszek fel néhány képet, ha tényleg érdekel vkit..

''Két dolog biztos: a halál és az adatvesztés. Szerinted most melyik volt?''

(#5) -=Ghost=-


-=Ghost=-
őstag

engem! engem! engem!

télleg jó lehet... amúgy a 42az idle vagy terhelt?

Záróvonal mellett csak az egy nyomvonalon haladó járműveket szabad megelőzni. pl: bicikli, motorkerékpár, úthenger.

(#6) Zsiba válasza _gerisoft_ (#1) üzenetére


Zsiba
senior tag

Mégis mekkora prociról van szó és mennyire van húzva?

''One Ring to rule them all...''

(#7) -=Ghost=-


-=Ghost=-
őstag

honnan veszed hogy húzva van?

és mekkora a hűtő?
mijen a ház szellőzése?
mekkora a ház?

Záróvonal mellett csak az egy nyomvonalon haladó járműveket szabad megelőzni. pl: bicikli, motorkerékpár, úthenger.

(#8) Zsiba válasza -=Ghost=- (#7) üzenetére


Zsiba
senior tag

Onnan, hogy elolvastam amit írt, idézem:
''...mert a régi Silent Breeze nem volt a legeslegjobb az enyhén tuningolt amd-mnek.''

''One Ring to rule them all...''

(#9) -=Ghost=- válasza Zsiba (#8) üzenetére


-=Ghost=-
őstag

jóvan na! én is elolvastam de má nem emléxem ilyen pontosan a részletekre :))
rég vót :))

Záróvonal mellett csak az egy nyomvonalon haladó járműveket szabad megelőzni. pl: bicikli, motorkerékpár, úthenger.

(#10) supercow


supercow
őstag

Itt vannak róla képek, az egyik radikalmod hírben:
[L]http://www.radikalmod.hu/index.php?p=5&y=436[/L]

Szerintem nagyon szép és jó, csak kicsit nehéz :D

[Szerkesztve]

In nomine Pasta, et Fusilli, et Spaghetti Sancti. Ramen.

(#11) -=Ghost=-


-=Ghost=-
őstag

engem a beszerelt állapotról is érdekelneka képek... meg hogy max terhelésnél mennyi a cpu hőmérséklete

Záróvonal mellett csak az egy nyomvonalon haladó járműveket szabad megelőzni. pl: bicikli, motorkerékpár, úthenger.

(#12) Lidi válasza -=Ghost=- (#11) üzenetére


Lidi
aktív tag

Skacok !

A heatpipe működéséhez az kell hogy ez a hűtő vízszintesen álljon. Szóval álló gépházban ez nem egészen ok. nemde ?

(#13) -=Ghost=- válasza Lidi (#12) üzenetére


-=Ghost=-
őstag

sztem ez nagyon nem így van!
azt mondta hogy 42 fokos a procija... és feltételezem hogy álló háza van!
nem sok desktop házat látni manapág...
tehát műxenie kell a cuccnak :))

Záróvonal mellett csak az egy nyomvonalon haladó járműveket szabad megelőzni. pl: bicikli, motorkerékpár, úthenger.

(#14) zsiga667 válasza -=Ghost=- (#13) üzenetére


zsiga667
addikt

Ezen a bordán a heapipe tényleg nem műxik rendesen állítva, inkább csak designelem (magyarul parasztvakítás;]), ennek ellenére ez a borda az egyik legjobb léghűtő AMD-re. Ha nem hiszitek, hogy nem OK a HP, akkor próbáljátok ki fektetve, 1-2°-kal jobb lesz...

(#15) Lidi válasza zsiga667 (#14) üzenetére


Lidi
aktív tag

Nah, megnyugodtam hogy nem vagyok teljesen idióta......

(#16) andorpapa válasza Lidi (#15) üzenetére


andorpapa
őstag

Érdemes ellátogatni a gyártó honlapjára, ahol említik a kérdést, továbbá nem árt egy kicsit filózni azon, hogy vajon minek a rövidítése az SP, és ha már megvan, akkor érdemes rászörcsölni, hogy miben is különbözik a heatpipe-tól. Jó rejtvény, de megoldható.

COOLNESS! - somebody ssssstop me!

(#17) Fawkes válasza andorpapa (#16) üzenetére


Fawkes
őstag

Légyszi mond el mert nem tok angolul és naon érdekel!:)

(#18) zsiga667 válasza andorpapa (#16) üzenetére


zsiga667
addikt

Shit Pipe? ;] Egyébként az oldalon a FAQ részben azt írják róla, hogy úgy van tervezve, hogy ''minimalizálják a gravitáció hatását...''. Na ezt nehezen tudom elképzelni sötét paraszt agyammal... :) Légyszíves oszd meg velem az észt, hogy is műxik ez? (Azt tudom, hogy a ''sima'' HP-k hogy működnek.)

(#19) _gerisoft_ válasza #57764352 (#2) üzenetére


_gerisoft_
tag

Felraktam néhány képet ide: [L]http://gerisoftmultimedia.freeweb.hu/[/L]
Egyébként a proci egy 1700+es AMD @1900MHz (9,5x200), ami 1,75V-ot kap. A ház szellőzése jónak mondható, alul egy VS2L típusú coolink szívja be, hátul fent egy ugyanilyen szívja ki + még a táp is kifelé fúj (meglepő, mi? :) ).


[Szerkesztve]

''Két dolog biztos: a halál és az adatvesztés. Szerinted most melyik volt?''

(#20) andorpapa


andorpapa
őstag

Van egy olyan sejtésem, hogy az SP a superpipe rövidítése akar lenni, ugyanis így hívják a heatpipe továbbfejlesztését, amelynek az a lényege, hogy nem számít a heatpipe orientációja, állhat vízszintesen és függőlegesen is, viszonylag kicsi a két állapot közötti hőszállítási teljesítmény-különbség. Jelenleg a superpipe rendszer még nem tökéletes, nem olyan kiforrott, mint a hagyományos heatpipe, de bíztató, idő kérdése, és jó lesz. Hogy ez mennyire működik? Az SP-97 esetében ez nem teljesen egyértelmű, hiszen a borda heatpipe nélkül is überbrutál, de más, superpipe alapú coolereknél a hiteles tesztek azt mutatták, hogy jobb a hagyományos heatpipe-nál.

A Thermalright honlapján az áll, hogy ''Due to the multiple heatpipes we use on the design to minimize the gravitation effect on Heatpipe performance, we at Thermalright tested only 0.05celeius/W on an open case environment for best/worst scenario with Panaflo FBA09A12H.''
Bár a cég szerint minimális a hor. és ver. állapot közötti különbség, azért a 0.05 C/W már észrevehető, ami azt mutatja, hogy a technológia még nem tökéletes. De ez még nem vészes. Az Overclockers szerint az SP-97 hőellenállása (valószínűleg fektetve) 0.23 C/W, ehhez 0.05-öt adva még mindig csak 0.28 C/W, márpedig tudjuk jól, hogy 0.30 alatt csak a legjobbak vannak. Továbbá érdemes elolvasni a Systemcooling SP-97 cikkét, ott álló házban tesztelték, összehasonlítva az elődnek számító SLK-947U-val is, és nyert az SP-97.

Persze szeretném kihangsúlyozni, hogy a Thermalright SP sorozaton használt heatpipe (ami nagy valószínűséggel superpipe) igazából csak marketingfogás, olyasmi, mint régen a Cooler Master HHC-001-es csodája. A heatpipe lényege (és értelme) abban rejlik, hogy a hőt komolyabb veszteség nélkül lehet elszállítani, ismétlem: elszállítani a hőforrástól, jó példa erre a Zalman VGA coolere, vagy a Taisol heatpipe-os CPU hűtői. Azoknál a coolerknél, ahol a heatpipe az összefüggő borda aljáról a tetejére viszi a hőt, komolyabb hatást nem ér el a ''hőcső''. Akár meg is róhatnánk emiatt a Thermalright-ot, de nem tesszük, mert hiába vitatható a heatpipe alkalmazásának létjogosultsága, maga az SP sorozat nagyon frankón sikerült, és a felhasználót nem az érdekli, hogy mi van a cooleren, hanem az, hogy mennyire hűt. Ebből a szempontból pedig nem kell szerénykednie az SP hűtőknek.

COOLNESS! - somebody ssssstop me!

(#21) zsiga667 válasza andorpapa (#20) üzenetére


zsiga667
addikt

Akkor mégsem vagyok olyan hülye? :B Egyébként abban egyetértünk, hogy ez a borda valami elképesztően brutális...
OFF
Lenne egy kérdésem. Vagy 2... :) Mi a véleményed erről? [L]http://www.swiftnets.com/products/mcx462-V.asp[/L] Mennyivel jobb/rosszabb, mint ez a TR? (Halk ventivel.) És szerinted 8 vagy 9,2 centis ventit vegyek rá? És milyet? (Tudom, Papst-ot vagy Panaflo-t, de hol?) Egy Enermax 9,2-es megfelel neki?
ON

(#22) zsoltee10 válasza andorpapa (#20) üzenetére


zsoltee10
addikt

Örülök, hogy látlak. :)
Akkor a témánál maradva. kerestem, de nem találtam normális cikket, ami az slk900U-t hasonlítaná össze az sp94-gyel. mekkora a különbség?

(#23) Fawkes válasza zsoltee10 (#22) üzenetére


Fawkes
őstag

Mivan már le is akarod cserélni?;]

(#24) zsiga667 válasza zsoltee10 (#22) üzenetére


zsiga667
addikt

Szvsz nincs akkora különbség, amiért megérné lecserélni...

(#25) zsoltee10 válasza Fawkes (#23) üzenetére


zsoltee10
addikt

:D eredetileg sp94-t akartam szerezni, de Ausztriából sem tudok hozatni, ott sem kapható. :F

De állat ez az slk900u is, a 2.8 p4 100% terhelés mellett még nem volt 50 fokos, 1600rpm mellett. :)

most nézem a cikket a systemcooling-on, és kb 3 fok van a 947u, és a sp97 között. az slk900u, pedig kb. 1 fokkal jobban hűt, mint a 947, ergo az slk900-nál 2 fokkal jobb kb. az sp94/97 ennyiért tényleg nem éri meg +sokezer pénz, meg macera. :)

(#26) andorpapa válasza zsiga667 (#21) üzenetére


andorpapa
őstag

A hiteles tesztek azt mutatják, hogy a Thermalright SP-97 mindent visz, tehát jobb a Swiftech MCX462-V-nél, de alacsony fordulatszámú ventivel, tehát viszonylag alacsonyabb légszállítás esetén az új MCX lemaradása igen kicsi, vagyis úgy lett kialakítva, hogy kisebb CFM esetén ne legyen olyan nagy a teljesítményesés, mint más coolereknél. Ha engem kérdezel, akkor azt mondom, hogy teljesen mindegy, hogy melyiket veszed, mindegyikkel kegyetlenül jól jársz, és elméletileg 0.02-0.05 C/W lehet a maximális eltérés a kettő között azonos légszállítás esetén.

A venti már jó kérdés. Az egész attól függ, hogy vajon a legkisebb zajszint vagy egy arányos zaj/hűtés páros a cél. Ugyanis a legkisebb zajszintet egy 9.2-es ventivel tudod elérni, mondjuk olyan 1500 rpm körül, az már tényleg szuperhalk. Alapigazság: azonos zajszint mellett a 9.2-essel jobb hűtést érsz el, azonos légszállítás esetén viszont a 8 centis a jobb. Írtad, hogy halk ventiben gondolkodsz, tehát érdemes 9.2 centis ventilátort venni. Azt is jól tudod, hogy a Panaflo és a Papst a nyerő, bár én hozzátenném még a listához a minőségi YS Tech (tehát nem a legolcsóbb) darabokat is. És hogy hol lehet ezeket beszerezni? Ahol MCX462-V vagy SP-97 kapható, ott biztosan akad ilyen venti is.

Amúgy az első kérdésre visszatérve: talán azért ajánlottabb Thermalright coolerek után kutatni, mert könnyebb beszerezni őket. Szerintem MCX462-V még mindig kevesebb helyen kapható, mint mondjuk SLK-947, és talán az SP-97-et is több bolt árul. Ettől függetlenül az MCX462-V is egy übertutifrankószuperkirály hűtő. A 9.2-es Enermax is jó választás bármelyikhez.

COOLNESS! - somebody ssssstop me!

(#27) strike-force válasza andorpapa (#26) üzenetére


strike-force
őstag

''Ahol MCX462-V vagy SP-97 kapható, ott biztosan akad ilyen venti is.''

nem igaz!!!!! nálam van MCX-462-V 2 darab is eladó, mégsincs 9 centis ventim egy darab se !!!! :DD

R7-5800X / 32GB / RTX3070 / POCO_F3 (8/256) / i12 64GB - Just realize it!

(#28) andorpapa válasza zsoltee10 (#25) üzenetére


andorpapa
őstag

Valóban nincs egetrengető különbség az SP-94 és az SLK-900U között. A szintetikus tesztek is ezt mutatják. Az Overclockers ugyan nem tesztelte P4-es közegben a 900-ast, de a 947-et és az SP-94-et igen. Az SP-94 előnye 0.02 C/W 947-tel szemben, a 947 pedig nagyjából 0.01 C/W hátrányban van a 900U-val szemben, tehát közel azonosan teljesítenek, a 947 tulajdonképpen nem is újítás volt, hanem a 900 megreformálása, hogy jobban elférjen bármilyen alaplapon. Ebből pedig az következik, hogy az SP-94 - SLK900U különbség kb. 0.01-0.02 C/W lehet, a heatpipe-os verzió javára. Ez pedig igazolja a Systemcooling Socket A-s mérését (illetve az igazolja ezt, tehát keresztigazolás van a kettő között).

A következtetés pedig: nem éri meg cserélni, persze maga a tudat, hogy a legmájerebb coolered van, és nem a ''stock'' 900U, megérhet pár rugót, de pusztán hűtéstechnikai szempontból nézve igazánól érzékelhető különbség nincsen a két hűtő között.

COOLNESS! - somebody ssssstop me!

(#29) zsiga667 válasza andorpapa (#26) üzenetére


zsiga667
addikt

Nagyon köszi a válaszokat. Ma vettem meg az MCX-et, azért kérdeztem. És sajnos strike-force kollégának tényleg nem volt hozzá Papst ventije... :) Asszem marad az Enermax 9,2-es egyelőre, aztán ha nem tetszik, szerzek Papst-ot vagy Panaflo-t. Az YS-Tech csinálja a GlacialTech ventijeit, ugye? Azok tényleg jók!

(#30) andorpapa válasza strike-force (#27) üzenetére


andorpapa
őstag

Tényleg van eladó MCX462-V nálad??? Hol laksz (város, utca, házszám), a házon belül hol tartod az ilyen ketyeréket és mikor nem vagy otthon? :))

COOLNESS! - somebody ssssstop me!

(#31) zsiga667 válasza andorpapa (#30) üzenetére


zsiga667
addikt

Tőle vettem, van még neki 2, egri, és 15k-ért adja. És nemrég még házon kívül volt... De már elkéstél... :)

[Szerkesztve]

(#32) strike-force válasza andorpapa (#30) üzenetére


strike-force
őstag

nem kamu, itt van ni !!!!!

[L]http://prohardver.hu/rios3_forum.php?mod=40&id=41430&arc=f[/L]

de aszittem, hogy már láttad a topikot......

R7-5800X / 32GB / RTX3070 / POCO_F3 (8/256) / i12 64GB - Just realize it!

(#33) andorpapa válasza zsiga667 (#29) üzenetére


andorpapa
őstag

Gratulálok, jól választottál. Amúgy az Enermax venti sem szar, tehát nem hinném, hogy mindenképpen érdemes lenne másra cserélni. A GlacialTech-nek az Everflow gyártja a ventiket, YS Tech-kel néhány Coolink hűtőn lehet találkozni, na meg régebben pár GlobalWin-en is ilyen csücsült, külföldön pedig a Sunon, a Papst és a Delta mellett sok helyen a YS Tech volt még a választható ventilátor az Alpha bordákhoz (ó igen, PAL8045 és PAL8942!!!). Mondom, a YS Tech ventikkel kapcsolatban csak arra kell figyelni, hogy az alaptípusok nem számítanak nagy dobásnak, viszont a drágább modellek igen megbízhatók, és alacsony zajszinttel bírnak.

COOLNESS! - somebody ssssstop me!

(#34) zsiga667 válasza andorpapa (#33) üzenetére


zsiga667
addikt

Köszi. :B Már régóta álmodoztam egy ilyen bordáról... Akkor marad az Enermax.
Már csak a Tt V12-met kell elpasszolni. Nem veszed meg? :DDD

(#35) andorpapa válasza zsiga667 (#34) üzenetére


andorpapa
őstag

Vegyem meg? Egy hűtőt, aminek 0.30 fölött van a hőellenállása? Ugyan már... :D

COOLNESS! - somebody ssssstop me!

(#36) strike-force válasza andorpapa (#35) üzenetére


strike-force
őstag

akkor 1 swiftech-et tőlem ??????

R7-5800X / 32GB / RTX3070 / POCO_F3 (8/256) / i12 64GB - Just realize it!

(#37) Fawkes válasza andorpapa (#35) üzenetére


Fawkes
őstag

Tényleg andi te milyen hűtőt használsz?:)

(#38) zsiga667 válasza andorpapa (#35) üzenetére


zsiga667
addikt

VGA-ra gondoltam... ;]

(#39) DAni198


DAni198
csendes tag

Szerintem ezek a heatpipeok úgy tudnak minden állásban müködni, hogy a belsejükben van egy porózus réteg amin visszaszivárog a folyadék.
Itt egy beszédes kép:

NEC MultiSpeed HD laptop, V30-as proci (turbo286 klón), 640k(-nak elég nek kell lennie), 20MB vinyó, CGA video, 640x200 LCD :)

Útvonal

Fórumok  »  Hűtés, házak, tápok, modding  »  Az új sp-97-em.. (téma lezárva)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.