Hirdetés

2024. március 29., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Kinder


Kinder
senior tag

Ez az EU töketlenkedése.
1, Legyen az elektromos autó a jövő!
2, Zárjuk be az atomerőműveket!
vagy fordítva, tökmindegy, de látszik, mennyire előrelátóak. :C

[ Szerkesztve ]

(#2) Noukoum


Noukoum
veterán

Persze hogy muszáj lesz kitolni, mikor az egész francia energiapolitika becsődölt az atomerőművek miatt.

„Kettős úton halad az emberi élet: Egyik a gyakorlat, másik az elmélet. ”

(#3) Fritz Teufel válasza Noukoum (#2) üzenetére


Fritz Teufel
addikt

"atomerőművek miatt" nem az erőművek tehetnek arról, hogy még nincs legalább építés alatt a következő generáció. A döntéshozók a hibásak, nem a technika ;-)

Asus ROG Strix G513IH; Apple iPhone 14 Pro Max, Apple iPhone 13, Apple Watch Ultra, PocketBook Touch HD 2

(#4) Meridian


Meridian
senior tag

Nem szokásom dícsérni Bill Gates-t de egy dolog van amiért okés a csávókám. Warren Buffet haverjának pénzét (sajátját melindagates alapítványba forgatta bele, és annak tevékenységét inkább ne firtassuk) odaadta egy kutatócsoportnak, hoyg alkossanak meg egy új generációs atomerőművet. Bill Gates nem hisz a megújúlókban, ezt tudni kell róla.
A csapat sikerrel járt, és létrejött a TerraPower cég és az újgenerációs atomerőművük.

Néhány előny:
- nem képes felrobbanni, legrosszabb esetben nem termel áramot.
- hulladék - jelenleg atomtemetőkben és nyílt terű tárolókban tárolt - anyagot használ üzemanyagul.
- a keletkező hulladék már NEM RADIOAKTÍV! (persze ettől függetlenül veszélyes hulladk, mivel az urán és hasonló nehézfémek erőssen mérgezőek)
- focipálya méretű helyen elfér az egész erőmű (ez cirka 140x100méter méret)
- 350-500MW teljesítmány
- 5,5 óráig képes eltárolni a megtermelt energiát, sóolvadák tárolóban - tehát ahullmázóan jelentkező neergiaigényeket is képes kiszolgálni!

Egy dolgot nem tudok, hogy olcsó-e? De gondolom versenyképes.

A mostani kormány felelősége hoyg felvegyék ezekkel a kapcsolatot és berendeljenek PAKS2 mellé ebből 4-6 db-ot pluszban...! (és mint mindtom:?nem dúsított urán kell a működéséhez, hanem a dúsítás során visszamaradt anyagokat hazsnálja fel a un "utazó hullámhosz" (travelling wavelength) technológiával.

Néhány link:
https://www.youtube.com/watch?v=DNWEqOhWFPg
https://youtu.be/40mgf9JdYYk?t=107
https://www.youtube.com/watch?v=5bE8dvZybug
https://www.youtube.com/watch?v=QXTt4cGjYhQ

[ Szerkesztve ]

(#5) bkercso válasza Meridian (#4) üzenetére


bkercso
nagyúr

Spoiler! - Szenet és olajat kell égetni, mert abban van a profit meg a korrupció. Az új erőműből egyet kell venni pilot jelleggel és nagy sajtót csapni neki - aztán hagyni elrohadni.

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#6) azbest


azbest
félisten

nincsen ellenemre az atomerőmű sem, ha értelmesen építik és nem politikai háttéralkuk és zsebbe fizetések céljából.

Viszont az akkuk és a napelem remek kombináció. A szintetikus üzemanyagra meg majd akkor kéne megújulót használni, ha már túl sok felesleges energia van. Mert a szintetikus üzemanyag készítés sokkal kevésbé hatékony, mint elektromos rendszerekbe tolni az energiát.

Ezek a beruházások meg nagyon elszálltak mindenütt. Olyan, mint a NY-i nyilvános vécé létesítés, hogy teljesen mindegy, hogy az építkezés mibe kerül, mert az magában még csak kerekítési hiba. Viszont a köré kiépült bürokrácia és britt-tudósok féle tanulmányok sorozatgyártása amire ellopnak milliókat. Kell hatástanulmány, csak éppen ezzel visszaélve mindenféle baromságot is megtanulmányoznak hogy legyen mire számlázni és vinni a pénzt.

(#7) ledgeri válasza Meridian (#4) üzenetére


ledgeri
nagyúr

Majd ha az ilyen adatok nem olyan youtube csatornákon fognak megjelenni, amiken Elon Musk beszél az akkus repülőkről, és nem stock-footage, az egész, akkor esetleg lehet, hogy elgondolkozom azon, hogy információt kaptam.

// #ublockO-HardMode // anti-blockadblock-er // PH! új arculat: 1/ 500 // szeksziboj -nálam van egy pirospontod! // Találtam sárga fényű lézert! (kézit, ceruzaelemest) https://youtu.be/XQnmMjYHgcM //

(#8) Meridian válasza ledgeri (#7) üzenetére


Meridian
senior tag

ez a baj veletek. Egy picit sem akartok gondolkodni. Szted ez a cég a youtube-on létezik csak?
De segítek neked. Pedig csak elég lett volna a google-ba beírni azt a szót: "terrapower". A még gyengébbek kérhettek volna akár pl a chatGPT-től is segítséget...

Íme:
https://www.terrapower.com/

chatGPT:

És csak szólok, ez nem minden... megépítették az első erőművűket az USA-ban.. erdetileg Kínában akarták, de még a Trump éra Kínaellenes hozzállása ezt megakadályozta.

[ Szerkesztve ]

(#9) L3zl13 válasza Meridian (#4) üzenetére


L3zl13
nagyúr

nem képes felrobbanni
De fel tud. Az olvadt nátrium, ha vízzel érintkezik, hidrogén szabadul fel ami robban.
Ettől még lehet kevésbé veszélyes mint a túlnyomásos vízgőz amit jelenleg használnak.
Ezen kívül a sóolvadék egy erősen korrozív anyag ami okozhat gondokat az üzemeltetés során.

a keletkező hulladék már NEM RADIOAKTÍV!
Ez sem igaz. Nincs olyan, hogy teljesen elreagáljon a hasadóanyag. Amit tudnak az ilyen és más hasonló reaktorok, hogy csökkentik a radioaktív hulladék mennyiségét illetve, hogy olyan radioaktív hulladék keletkezik aminek a sugárzása sokkal gyorsabban (pár száz év után) már nem veszélyes szintre csökken.

A mostani kormány felelősége hoyg felvegyék ezekkel a kapcsolatot és berendeljenek PAKS2 mellé ebből 4-6 db-ot pluszban
Amennyire tudom, a cég még egyetlen produkív erőművet sem épített. Most épül egy prototípus kínában. Nem biztos, hogy a legokosabb dolog berendelni belőle rögtön 4-6 darabot, úgy, hogy nem tudni milyen problémák jönnek elő hosszabb távon. :U
Szerk: ja látom azt is lelőtték. Akkor még prototípus sem lesz vagy 10 évig...

Én atomenergia párti vagyok és látok jövőt ezekben az új tipusú erőművekben, de nem biztos, hogy érdemes felülni minden hypera amikor egy ilyen nagyszabású befektetésről van szó.

[ Szerkesztve ]

Aki hülye, haljon meg!

(#10) Alaaf Pi válasza azbest (#6) üzenetére


Alaaf Pi
aktív tag

A szállítmányozásnak is kell valami, s oda nem jó az akku jelenleg.

#4 Meridian: Ez nem annyira forradalmi ötlet, energetikusok körében már régóta ismert megoldás, csak általában pénzt nekik nem adtak politikusék.

[ Szerkesztve ]

(#11) UnA válasza Kinder (#1) üzenetére


UnA
Korrektor

"Ez az EU töketlenkedése." - ez éppen nem, nincs olyen EU irányelv, hogy zárjuk be az atomerőműveket.

(#12) Amacs válasza UnA (#11) üzenetére


Amacs
aktív tag

pontosan, ez nem EU-s irányelv, hanem német.
pont ott, ahol a legkevésbé kockázatos működteti atomreaktorokat.

(#13) Meridian válasza L3zl13 (#9) üzenetére


Meridian
senior tag

"De fel tud. Az olvadt nátrium, ha vízzel érintkezik, hidrogén szabadul fel ami robban."

Nem értek hozzá, de az egyik főmufti - azaz főtervező mérnök - mondja ezt, miközben szórakozottan nevetgél (amúgy a magas IQ-jú, kocka mérnököknél ez előfordul, a zsenik valójában bolondok, ugye? Én csak tudom.. magamat ismerve. :P :P )

Természhetesen ha valaki telepakol egy teherautót dinamittal, majd behajt akkor ez is robban. De magától nem.
Pont ez a lényege a TerraPwoernek, hogy legelső helyen a biztonság, második szempont a kevés hulladék (környezetkímélő lgyen), lehetőleg az ne legyen radioaktív - van erre most már technológia, pont ez a erőmű... ezt magyarázgatják is hogy ez a korszakalkotó ebben.
Tovább kis méret, könnyebb üzemeltethetőség.

De mondom, nekem ez nem szakmám, én csak azt amit a dokufilmekből kaptam infót azt tudom, meg aminek utánanéztem.

Amnúgy mindez mind mind mellékes. Ami lényges lenne: mi, azaz a Magyar Kormány, a magyar állam, miért nem forszírozza azt hogy ebből kezdésnek egy, ha bevállik, akkor 5-6 ilyen erőműt szétszórjon az ország területén? Oké, most átadtak egy 250MW-os naperőműt, de azzal képben van mindenki ugye, hogy ha napközben egy kisebb felhő belibben a Nap elé, akkor ez a 250MW már csak 20-30M, azaz legalább 230MW-ot pótló kiegészítő GÁZ ERŐMŰ is kell melléje - a stabil energiaellátás biztosítása érdekében.
Ráadásul a napelemes erőmű sem olcsó. Akksis tárolás? Na az a legdrágább mulatság. Az aranyárban van, és ráadásul nem éppen veszélytelen az üzemeltetése.. A Tesla csinált ilyne bazi nagy akksi telepet az Ausztráloknál, éppen hoyg megépült, és kigyúlladt az egyik blokk... a tűzoltók meg nem tudtak semmit sem kezdeni vele, csak anyit hogy ne terjeden tovább a tűz... azaz végignézhették hoyg ég porrá az egész, ez sajnos ilyen.

Szóval én atompárti vagyok, ezért is írtam ezeket a dolgokat ide, a francia fejlemények kapcsán. Amúgy sajnos a fúziós erőművekből 2040 előtt nem lesz még semmi sem - és azok megépítése szvsz az még drágább lesz mint a mostani atomerőműveké. Szóval szvsz hajrá TerraPower, csak a kormányunknak is lépni kellene ez ügyben, ráadásul így csökkenthető lenne az orosz függőségünk is - de mindazonáltal a Paks2-őt is meg kell építeni.

(#14) azbest válasza ledgeri (#7) üzenetére


azbest
félisten

nem olyan youtube csatornákon fognak megjelenni, amiken Elon Musk beszél az akkus repülőkről, és nem stock-footage, az egész

Azok mind fake csatornák. Lehet százszámra futtatják ezeket, dömpingelik ki a kamu tartalú videókat, valószínűleg géppel generált narrációval és hozzá stock videókból generált átvezető képekkel. Itt egy videó ;] , rengeteg példával:
YouTube’s Science Scam Crisis [link]

Sokszor mindenféle régi hírt kombinálnak át úgy, mintha valami aktualitás lenne. De manapság már az is előfordul, hogy esetleg meghamisítanak videókat, mivel hangot és képet is lehet generálni, hogy úgy mozogjon a szája, mintha tényleg adott személy mondaná.

#10 Alaaf Pi
hogy értsd, mire gondoltam, átfogalmazom. Amíg a megújulókból sokkal több is kellene, addig nem műbenzint kell csinálni az árammal, hanem akkukba tenni és áramként felhasználni. A műbenzint a felesleges energiával kell gyártani, amikor nagyon olcsó ez az áram és nincs hová tenni. Addig sajnos marad a hagyományos olaj, amíg nincs annyi felesleges megújuló energia. De nem is fognak addig megújulóból gyártani, amíg máshová költséghatékonyabb felhaszánlni, mert sokkal drágább lenne erre fordítani, mint olajból csinálni.

Szóval ezért is hülyeség a hírbéli felvetés.

(#15) Meridian válasza L3zl13 (#9) üzenetére


Meridian
senior tag

"Amennyire tudom, a cég még egyetlen produkív erőművet sem épített. Most épül egy prototípus kínában."

Nem fog az megépülni, mint mondtam Trump megfúrta - mint az köztudott ő szembeállt a kínaiakkal. Helyette Wyomingban épül vagy már meg is épült az erőmű (ez mini erőmű, ne feledjük!).
Itt a hír róla - 2 éves hír:
https://www.reuters.com/business/energy/utility-small-nuclear-reactor-firm-select-wyoming-next-us-site-2021-06-02/

Hmm és legalább az ára is kiderült. Cirka 1milliárd $... Paks2 12,5 milliárd €-ból épül meg. 2x1200MW blokkal. Ha 345 MW = 1 milliárd$, akkor 12,5 miliárd€ = 13,6 milliárd $... 13,6 milliárdból 13 db TerraPower épülhetne, 13x345 = 4485MW kapacitással... lényegében majdnem duplaannyi.

Tehát már csak az ára miatt is érdemes lenne foglakozni ezzel a dologgal.

(#16) Noukoum válasza Fritz Teufel (#3) üzenetére


Noukoum
veterán

Nyilván nem az atomerőmű tehet róla hogy a döntéshozók rossz döntéseket hoztak. :)
A rossz döntés pedig az volt hogy nem kezdték meg a megújulóra való átállást, ezt már ők is látják jó pár éve. Azért nincs építés alatt a következő generáció, mert nem éri meg.

[ Szerkesztve ]

„Kettős úton halad az emberi élet: Egyik a gyakorlat, másik az elmélet. ”

(#17) ledgeri válasza Meridian (#8) üzenetére


ledgeri
nagyúr

Majd részletezd már a hogy kik vagyunk "mi"...

Chatgpt, mint érvelés... hát ez is egy szint...

Picit tudományosabban elfogadottabb, vagy objektívebb dolgokra gondolnék (nature cikk, vagy sok-phd-s publikáció)... mert a pl solar roadways-nek is van weboldala, meg a boring company is jövő megváltónak ígérkezett... a "Do your reasearch" annyiban kimerül, hogy ránéztem az első forrásaid környezetére. Ütősebb érvek/források kellenek!

// #ublockO-HardMode // anti-blockadblock-er // PH! új arculat: 1/ 500 // szeksziboj -nálam van egy pirospontod! // Találtam sárga fényű lézert! (kézit, ceruzaelemest) https://youtu.be/XQnmMjYHgcM //

(#18) Noukoum válasza ledgeri (#17) üzenetére


Noukoum
veterán

Pedig az ilyen 600 megtekintéses youtube videók egy fokkal már jobb források, én google-n található fotókat szoktam kapni mint bizonyíték. :))

„Kettős úton halad az emberi élet: Egyik a gyakorlat, másik az elmélet. ”

(#19) Meridian válasza azbest (#14) üzenetére


Meridian
senior tag

Nyugodt lehetsz, a TerraPower az nem fake news.
Nem is youtube-on hallottam először róla, hanem ebben a dokufilmben:

https://www.imdb.com/title/tt10837476/?ref_=fn_al_tt_1
Inside Bill's Brain: Decoding Bill Gates - Minden, ami Bill Gates

Mint IT-s érdeklődtem a Netflixen leadott sorozat iránt, így tudtam meg ezt is.
Amúgy a sorozatot tudok ajánlani mindenkinek - akár utálod, akár kedveled Bill Gates-t :) .

A youtube-s linkeket meg azért adtam meg, mert konkrétan a dokufilmet nem tölthetném ide fel... részletét sem. :P Az egyik a dokufilmben is benne van. Az a rész amikor nevetgélve magyarázza a mérnök hogy inkább egy gödröt ástak a helyszínen, hogy el tudják helyezni a teszt reaktort az épületben. :P Ugyanitt magyarázza nevetgélve, hoyg ezzel az erőművel a legnagyobb probléma csak az lehet műszaki hiba esetén, hoyg nem termel áramot. Mivel nem is vízzel hűtik, és nincs nagynyomású rendszer sem. Tehát az erőmű nem szándékosan nem robban fel, nem is képes rá.

(#20) ledgeri válasza Noukoum (#18) üzenetére


ledgeri
nagyúr

Csak kattintgatva már láttam kettőben ugyanazt a képet egy lerakatról, és kettőben kétféle "napelemek közt megyünk a szélturbina felé" CGI rendert... :O ( ;] )

// #ublockO-HardMode // anti-blockadblock-er // PH! új arculat: 1/ 500 // szeksziboj -nálam van egy pirospontod! // Találtam sárga fényű lézert! (kézit, ceruzaelemest) https://youtu.be/XQnmMjYHgcM //

(#21) Mr K válasza Meridian (#15) üzenetére


Mr K
senior tag

A TerraPower nem épített egyetlen erőművet sem. Terveztek egyet Kínával, de az kútba esett. Most elvileg kaptak pénzt egy USÁ-ban felépítendő kísérleti(!) reaktorra, eredetileg 2027-es céldátummal, ami máris csúszott egy évet. Jelenleg a projekt a tervezési szakasznál tart, és sokan szkeptikusak, hogy a tervezett határidőt tartani tudják. (Többek között végig kellene mennie egy csomó engedélyeztetési eljáráson (mindenféle technikai demóval), azaz 20 éven belül optimális esetben sem lesz belőle "kereskedelmi" forgalomban lévő termék.)

A nátrium még ha nem is robban, de legalább remekül ég mind a levegőben, mind a víz alatt...

Források: [link], [link] (mindkettőben vannak további hivatkozások, ha ezek nem számítanak elég komolynak.)

[ Szerkesztve ]

''The third planet is incapable of supporting life. Our scientists have said there's far too much oxygen in their atmosphere.''

(#22) Meridian válasza ledgeri (#17) üzenetére


Meridian
senior tag

Mit nem értesz azon, hogy ez hivatalos cucc? Nem a youtube. Hanem a cucc.
Mereven "csakazértse"? Ugye, nem egy csökkent értelmi képességű vagy - mert az esetben nem fárasztom magam azzal, hogy meggyőzzelek...

(#23) Mr K válasza Noukoum (#16) üzenetére


Mr K
senior tag

Nem a technológia miatt csődölt be, hanem mert a Covid járvány idején elhalasztották a kötelező karbantartásokat, mondván hogy ráér az később is, legfeljebb majd vesznek áramot az olcsó orosz gázzal táplált erőművekből, vagy a németektől. Nem jött be. Gondolom azért levonták a tanulságokat...

''The third planet is incapable of supporting life. Our scientists have said there's far too much oxygen in their atmosphere.''

(#24) Meridian válasza Mr K (#21) üzenetére


Meridian
senior tag

"Most elvileg kaptak pénzt egy USÁ-ban felépítendő kísérleti(!) reaktorra, eredetileg 2027-es céldátummal, ami máris csúszott egy évet. Jelenleg a projekt a tervezési szakasznál tart, és sokan szkeptikusak, hogy a tervezett határidőt tartani tudják"

Az első korrekt reakció. Köszi! :) éÉn sokat nem tájékozódtam az aktuálatisáokról, az sajnálatos tény, hogy anno Trump megfúrta a dolgot (valszeg Biden is ugyanúgy megfúrta volna - mert abból még enynit sem nézek ki, aki szellemekkel társalog :PPP )... lehet, hogy akkor már lenne egy működőképes reaktor is már azóta.

Amúgy van egy másik ígéretes projekt is, a Fraunhoffer Institute (Németország), PowerPaste nevű anyaga... Hidrogén meghajtáshoz üzemanyag... (kiválthatja a 8-900bar-os hidrogén tároló tartályokat pl a gépkocsikban - energiasűrűsége olyan mint a benziné súly- és térfogat arányosan is - lítium akksik ehhez képest csak 10-15%-ot tudnak.) de 2019 óta nincs újabb hír és aktualitás, csak az, hogy létezik. Rájuk írtam, de felsőoktatási intézmény kutatójának kellene lennem vagy valami olyan cég aki használni fejleszteni akarná ezt, így csak sablon választ kaptam, hogy folyamatban van a kutatás.

[ Szerkesztve ]

(#25) VinoRosso


VinoRosso
veterán

EV...

Olyan megerőltető lett volna leírni, hogy elektromos jármű, hogy a cikkíró agyvérzést kapott volna, ezért inkább csak EV...

(#26) azbest válasza Meridian (#19) üzenetére


azbest
félisten

ja, az oké, én is hallottam már sok cég mikro erőművéről, vannak ígéretesnek hangzók. Kifejezetten a generált tartalmú csatornák miatt írtam, hogy sok olyan van és tartalmilag lehet ember rá sem néztett csak legenerálták és friss szenzációként tolják fel őket. Tartalmilag meg vagy jó helyről lopták az összeollózott tartalmat vagy nem.

(#27) dabadab válasza Meridian (#8) üzenetére


dabadab
titán

Egyébként ha ennyire okos vagy, hogyan nem hallottál még az AI hallucinationről vagy ha igen, akkor miért nem raktad össze magadtól, hogy miért nem jó ötlet a ChatGPT-t tények forrásaként használni? Vagy legalább minimálisan utánanézni, hogy miképp működnek a modern atomreaktorok és ettől miben különbözik a TerraPower, ahelyett, hogy félig megértett szövegrészeket próbálsz meg visszaadni?

DRM is theft

(#28) dabadab válasza bkercso (#5) üzenetére


dabadab
titán

Spoiler! - Szenet és olajat kell égetni, mert abban van a profit meg a korrupció.

El tudod mondani, hogy a szénben meg olajban milyen olyan korrupció meg profit van, ami másban nincs? :U

Hagyjuk már ezeket az egypálcikás összeesküvéselméleteket, most komolyan.

DRM is theft

(#29) Mr K válasza Meridian (#24) üzenetére


Mr K
senior tag

Én sokkal kevésbé vagyok optimista. Gates-ék nem találtak fel semmit, hanem elővettek olyan régi ötleteket, amiket annak idején nem tartottak perspektivikusnak. Persze azóta eltelt ötven év, megváltozhattak a körülmények. De nulláról felépíteni egy technológiát, az rengeteg buktatót rejt. Ezt szépen demonstrálja egy másik "megváltó" technológia, a szilárdtest akkumulátor, ami lényegesen előbbre jár a fejlesztésben, de valahogy csak nem akar kereskedelmi forgalomba kerülni...

''The third planet is incapable of supporting life. Our scientists have said there's far too much oxygen in their atmosphere.''

(#30) Postas99 válasza Meridian (#4) üzenetére


Postas99
senior tag

Az EV-k jelenlegi akkupakk megoldása helyett én ezt látnám igazán alternatívának.
Egy kicsi akku is elegnedő hozzá a többi is befér egy jelenlegi benzin üzemű motor helyére.
Szintén hidrogén de ennek a neve POWERPASTE, ami egy szürke folyós(gyurma szerű) anyag ami megkötött hidrogént tartalmaz. Ehhez adnak vizet.
A technikai megalkotó a NÉMET! Drezdai Franhofer Intézet

Amit tud a cucc
Nem szennyezi a levegőt
Olcsó az előállítása
Nem robban
Nem mérgező
A nyersanyag amiből készül korlátlan
Nem kell 700 Bar nyomáson tárolni
Ezekben a videókban tök jól el van magyarázva minden.
[link]

Igazán azt nem értem ha a Németek ennyire előrehaladottak benne miért nem nyomják jobban. Van nem csak tech demo belőle.
Sokkal jobban hiszek egy ilyen megvalósíthatóságban mint abban hogy majd az EV mérhetlen energia igényét pont az akkuk és napelemek fogják megoldani. Nincs annyi ritkafém jelenleg bányászat alatt amivel ki lehetne elégyteni a gyártási igényeket és a a töltést is figyelembe vesszük akkor ez EU tényleg rossz lóra tett.
[link]
[link]
[link]
[link]

JA és a legjobb TCO mindennél a jelenlegi cuccoknál is olcsóbb lehet.

[ Szerkesztve ]

(#31) dabadab válasza Postas99 (#30) üzenetére


dabadab
titán

Sokkal jobban hiszek egy ilyen megvalósíthatóságban mint abban hogy majd az EV mérhetlen energia igényét pont az akkuk és napelemek fogják megoldani.

Az ugye megvan, hogy ez is ugyanúgy EV, csak fele-harmadakkora well-to-wheel hatékonysággal (és ebből következően két-háromszoros energiaigénnyel)? Vagyis ez nem eltünteti ezt az energiaigényt, hanem a többszörösére emeli.

DRM is theft

(#32) Mr K válasza Postas99 (#30) üzenetére


Mr K
senior tag

- Ez az anyag üzemanyagcellás hidrogénautóba passzolna, lényegében a hidrogéntartályt váltja ki.
- Előnye, hogy ugyanazon a térfogaton több hidrogént tud magával cipelni.
- A világ jelenlegi termelése a csoda-anyagból évi négy tonna. :)
- Az ipari méretű gyártást még ki kellene dolgozni.
- A reciklálást is (elvileg megoldható, de hosszú az út az elmélettől a gyakorlatig.)
- Teljesen új infrastruktúra kellene (paszta kazetta csereállomások).
- Ez csak a hidrogén tárolására megoldás, a hidrogén előállítására nem. "Zöld" hidrogént jelenleg csak nagyon rossz hatásfokkal tudunk előállítani (k. drága), ha szénhidrogénből állítjuk elő, akkor ott vagyunk, ahol a part szakad. (És a hidrogénre máshol is szükség lenne, pl. az ipari folyamatokban is ki kellene váltani a szénhidrogéneket, mint alapanyagot.)

''The third planet is incapable of supporting life. Our scientists have said there's far too much oxygen in their atmosphere.''

(#33) Postas99 válasza dabadab (#31) üzenetére


Postas99
senior tag

Ez pontosan melyik pontra alapozod azokból a digaramokból amit láttál? Megtennéd hogy PONTOSAN RÁMUTATSZ? Mert lehet én nem láttam azt a diát amiről Te beszélsz.
Mert nekem nem ez jött le bármelyik előadásnál, hogy olcsó az elállítás, a TCO pontosabban

[ Szerkesztve ]

(#34) dabadab válasza Postas99 (#33) üzenetére


dabadab
titán

Melyik része nem egyértelmű?

4:50-nél jól látszik, hogy ezt üzemanyagcellás autókba szánják (amik úgy működnek, hogy hidrogénből és oxigénből állítanak elő elektromosságot meg vizet), 6:50-nél meg az, hogy a hidrogén nekik se a fán terem, hanem külső forrásból hozzák. De ezek közül mindkettő olyan, amit kb. látatlanban meg lehet mondani, semmi meglepő nincs bennük.

Az meg ismert, hogy mennyi a hidrolízis meg az üzemanyagcella hatékonysága.

[ Szerkesztve ]

DRM is theft

(#35) Mr K


Mr K
senior tag

Amúgy a sok új atomerőmű azért is jó, mert az építés során rengeteg CO2-t termel. (Csak a cement gyártás a világ CO2 kibocsátásának ~8 százalékát termeli meg.) Azaz kb. az a helyzet, mint az akkumulátorgyártással: lehet, hogy később jó lesz majd nekünk (spórolunk a CO2 kibocsátáson), de most csak rontunk a helyzeten...

''The third planet is incapable of supporting life. Our scientists have said there's far too much oxygen in their atmosphere.''

(#36) Postas99 válasza dabadab (#34) üzenetére


Postas99
senior tag

[link] Nem hidrolizis.
De ha figyelembe veszem, hogy mennyi új bányát kéne megnyitni a jelenlegi akkumulátor technológiát használva és a megfelelő igényeket is ellátva sem kapacitás sem nyersanyag nincs annyi. Továbbra is úgy gondolom, hogy nem a giga akkupakk a jövő az elektormos autózás felé, bár gyerekként imátam az akksis rádiós távirányitós autókat.

[ Szerkesztve ]

(#37) Feketelaszlo válasza Amacs (#12) üzenetére


Feketelaszlo
senior tag

Meg osztrák, olasz, görög, dán, ír és részlegesen portugál irányelv is az atomenergia tilalma.

De ahogy az orosz és amerikai, úgy a francia nukleáris iparnak sem a tagállami tiltások a fő ellensége, hanem a munkaerő hiány. Az utolsó francia erőművet még az előző évezredben húzták fel - akik azt építették azok már jó eséllyel nyugdíjban vannak, s azóta a szigorodó előírások miatt nem kevesebb, hanem sokkal több emberre lenne szükség új projekteknél.
Ha a '90-es, 2000-es években jó képességű végzős műszaki egyetemista voltál akit érdekelt az energia akkor jó eséllyel nem a Framatome, Westinghouse vagy Roszatom felé vezetett az utad, hanem mondjuk inkább a TOTAL-hoz, Enronhoz vagy Gazpromhoz. Mára meg ugye egy zöld energia ágazat is kiépült ami kicsit szexibb karriert ígér, mint a nukleáris ipar.
Bár a szakember hiányt részben el lehet fedni átképzésekkel, nukleáris egyetemek alapításával, költség- és határidő- túllépésekkel, de ez valószínűleg kevés ahhoz, hogy egy tényleges nukleáris reneszánszt útjára tudjanak indítani. S ez érthető is - a mai fiatalok helyében én sem tenném fel a pályafutásomat hangzatos politikai programokra amiből hosszú távon vagy lesz valami, vagy nem.

(#38) polo493


polo493
tag

Micro atom erőműveket kell építeni ,helyileg kiszolgálná a városokat ,nem kellene tárolni ,elszállítani egy helyről mindenhová ,csökkenne a hálózati terhelés és olcsóbb lenne az energia ,Magyarországon szinte ingyen lehetne az áram ,csak nem épülnek a reaktorok ,csak a stadionok :((( emberek hülyén szavaznak ,mindig ugyan arra ,ha kilopnák a veséjét akkor is rájuk szavazz a birka magyar!

[ Szerkesztve ]

(#39) Noukoum válasza Mr K (#23) üzenetére


Noukoum
veterán

Csak hogy a covidnak nincs köze ahhoz, hogy tavaly az aszály miatt vissza kellett venni az erőművek teljesítményét. Az a fránya globális felmelegedés. Egyébként meg részben bejött, hiszen a németektől vették tavaly a rengeteg megújulót.

„Kettős úton halad az emberi élet: Egyik a gyakorlat, másik az elmélet. ”

(#40) Noukoum válasza Mr K (#35) üzenetére


Noukoum
veterán

Semmi köze a kettőnek egymáshoz, és az atomerőművel sem a CO2 lábnyom a baj. Az akkumulátorgyártással meg főleg, annál jelenleg nincs jobb.

polo493: máshol Európában miért nem épülnek micro atomerőművek?

[ Szerkesztve ]

„Kettős úton halad az emberi élet: Egyik a gyakorlat, másik az elmélet. ”

(#41) Egon


Egon
nagyúr

Az EV-k miatt maximumra kell pörgetni az atomipart

Ezek a kötsög egyéni vállalkozók, mindig velük van a baj, mindíííg... ;]

"Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

(#42) L3zl13 válasza polo493 (#38) üzenetére


L3zl13
nagyúr

A nagy erőművek többnyire jobb hatékonysággal működnek, mint a kissebbek.
Vezérlés, karbantartás, őrzés kell minden egyes erőműnek, ezek a kis erőműveknél megdobják az üzemeltetési költséget és valószínűleg nincs is elég szakember arra, hogy a sok kis erőművet üzemeltesse.

Alapvetően szerintem ezzel a modellel jelentősen romlana a nukleáris biztonság is.

Akkor még nem is beszélek olyanokról, hogy minden városban tüntetések és perek miatt évekkel tolódna az építkezés, mert ugye sokan szeretnék, hogy épüljön erőmű, meg legyen olcsó az áram, de "nehogy már az én kertem mellett"!

Azt se tudom, hogy jelenleg van-e már olyan micro atomerőmű típus, ami túl van a prototipus fázison.

Aki hülye, haljon meg!

(#43) bkercso válasza Postas99 (#36) üzenetére


bkercso
nagyúr

Ezért pörög fel az újrahasznosítás. ;)

Megjelentek! : MFD3 és MFA3 || bkercso HiFi készülékek: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/bkercso/keres.php?search_exac=0&search_title=0&usrid=341946&buying=0

(#44) UnA válasza bkercso (#43) üzenetére


UnA
Korrektor

Az elemes játékautók miatt? ;)

(#45) Mr K válasza bkercso (#43) üzenetére


Mr K
senior tag

Nem fog felpörögni. Az elmúlt időszakban nagyon kevés (autó) akkumulátor készült, azaz azokból nem lehet jelentős mennyiségű nyersanyagot visszanyerni. Amit most gyártanak, azok viszont legalább 10 (másodfelhasználással akár 20) évig használatban lesznek, azaz a következő 10-20 év során a nyersanyagigényt döntő részben bányákból kell fedezni. Mivel egyes előrejelzések szerint 2040-ig a lítiumkereslet negyvenkétszeresére nő majd globálisan, grafitból huszonötszörösére, kobaltból huszonegyszeresére és nikkelből tizenkilencszeresére fog nőni az igény, ezért rengeteg új bánya megnyitására lesz szükség. A zöldek imádni fogják. :U

(Amúgy újrahasznosítás persze addig is lesz (tipikusan az akkumulátor gyárak közelében, azaz Mo-n is rengetegre számíthatunk), de ezek elsősorban gyártási selejtet, illetve sérült vagy idő előtt tönkrement akkumulátorokat fognak feldolgozni.)

''The third planet is incapable of supporting life. Our scientists have said there's far too much oxygen in their atmosphere.''

(#46) Mr K válasza Noukoum (#39) üzenetére


Mr K
senior tag

Igen, bizonyos hónapokban az aszály miatt is csökkenteni kellett az erőművek teljesítményét. De érzésre sokkal többet nyomott a latban, hogy 2022-ben az 56 erőműből 26-ot(!) állítottak le karbantartás miatt. Ha előző években nem halasztották volna el a karbantartásokat, akkor az aszály ellenére sem lett volna gond. Amúgy rettenetesen nagy gond így sem volt: 2022-ben a francia áramfogyasztás 4%-a származott importból. (Magyarország jelenleg a fogyasztás ~30%-át fedezi importból. A fogyasztást egy-két éven belül 10%-kal fogják megdobni az épülő akku-gyárak. Ma jelentették be a legújabbat.)

''The third planet is incapable of supporting life. Our scientists have said there's far too much oxygen in their atmosphere.''

(#47) UnA válasza Mr K (#46) üzenetére


UnA
Korrektor

Ehhez még tudni kell, hogy a franciák nem használnak gázt fűtéshez, én a legtöbb helyen elektromos megoldásokat láttam.

(#48) angyalpc2 válasza UnA (#47) üzenetére


angyalpc2
aktív tag

Így van. de egész EU-ban erre hajtanak, korlátozzák a gázkazánok és konvektorok használatát, erős jogi szabályozás alá téve a telepítésüket... így ne méri meg gázzal füteni. pláne ha az orosz függést okoz.
(már pár éve is panelben gázkazán terveztetés maga volt a horror, így utólag villanyos megoldást választanék, olcsóbb jobb probléma mentesebb)

Egyértelműen a villannyal fűtés vagy geotermikus megújuló stb az irány

(#49) angyalpc2


angyalpc2
aktív tag

Továbbá az EV kocsik töltése panelek, szűk városokban továbbra is rejtély mikét akarják megoldani, gigantikus város feltúrások nélkül.
Merthogy a városi villamosi hálózat nem arra lett tervezve(pláne ami jó régi is), hogy este hazaérnek felcsattintják a töltőt az 50-100kw igényű kocsira (valahol útszélen) és bekapcsolnak mindent is a lakásban mellé. Majd Reggel levéve elmennek a munkahelyre ott felcsattintják 8-12-ig amikor egyébként is kiugróan nagy a fogyasztás.
Arról nem beszélve, hogy arra nincs hely a városokban, hogy parkolj panel mellett, nem még hogy tölts is. Érted a parkolásnál az a gond, hogy áll a kocsi és helyet foglal, a töltés közben órákig áll...és foglalja az értékes helyet.
Napelemek lerakása esélytelen, legfeljebb a háztetőkön. (márha nem úgy néz ki mint budapest 100 éves házai)

Így gyakorlatilag csak ott nem tudják használni az elektromos kocsit, ahol egyébként a hatótávja és levegőszennyezési problémája miatt kitalálták. :U
Hidrogén lesz ez...És igazándiból már az EU is azt tolná.
És akkor még nem beszéltünk az akkuról(gyártás szállítás feldolgozás kigyulladás)
Valamint arról, hogy a súly, hatótáv, degradálódás, (hőmérséklet és évek) súlyos költségek miatt már most látszik, hogy teherszállító kocsikba, buszokba, tehergépkocsikba kamionokba nem lesz jó. Ellenben igen jól bevált és működőképes a hidrogén, függetlenül attól, hogy a kút vagy a termelés még drága.
Az akkura is azt mondták hogy csökkeni fog, csökkent is el is érte a minimumot, mert egy ritka fémről beszélünk a világ másik részéről kell tonna szám szállítani nagyon pontos precíz technológia kell a gyártáshoz.
Másrészt ha olcsó valami akkor miért kellene újra feldolgozni? ugyan az a probléma kör mint az üdítős palack műanyag feldolgozás, olcsó, senkinek nem kell, ráadásul ezt tonna számra kellene a gyártó helyre visszaszállítani az eco cimka alapján.
Minnél jobban forszírozzuk, az EV kocsik ezzel az akku technológiával egy zsákutca.
Csak az elektromos rendszerben van tartalék, kevés az elektromos kocsi annak igen magas ára miatt. Már az is látszik, hogy nem lesz olcsó a töltése se. De ha van körülötted városodban 10-50db elektromos kocsi szorozd fel 100-1000db-al, és a problémák is felsokszorozódnak. (még ha ugyan ennyi benzin dízel kocsitól meg is szabadulunk) ÉS a gyártók is nem holmi EV1 ultra kompakt kocsikat, hanem ev SUV-okat gyártanak terveznek

Hidrogén lesz ez... [link] a tesla kamion meg még mindig csak egy hype..többet állt szervízben mint csipszet szállított.
És nah oké AZ EU meg is csinálja a zsúfolt városaiban ...egész ázsia USA brazília? Ausztrália? majd mindenhova töltőt rakunk?..zsákutca

[ Szerkesztve ]

(#50) Zsolt,72 válasza angyalpc2 (#48) üzenetére

Pontosan.

Az EU hosszabb távú tervei közt szerepel az új telepítésű eszközök tiltása. [kép]

Forrása: [link]

 iPhone 15

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.