Hirdetés

2024. március 29., péntek

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2022-03-20 11:25:48

LOGOUT.hu
Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#401) RetepNyaraB válasza liszi70 (#400) üzenetére


RetepNyaraB
veterán

Valamint elvisz értük a rendőr. A kiegészítők miatt viszont az asszony költözik el. Nemjó sehogyse.

"I don't know half of you half as well as I should like; and I like less than half of you half as well as you deserve."

(#402) #92251648 válasza liszi70 (#400) üzenetére


#92251648
törölt tag

Ebben sajnos nem tudok egyetérteni Veled.

(#403) Dorian válasza #92251648 (#399) üzenetére


Dorian
félisten

Igen, én így látom. Ugyanaz a cucc számomra csak akkor szól rosszabbul, ha nagyon nincs jó kedvem, és ennyi.

Jó a felvetésed, filmezés, zenehallgatás előtt pl. szívesen szívok egy kis moderált mennyiségű zöldet ;]

Kétfajta ember van. Kerüld mindkettőt!

(#404) liszi70 válasza #92251648 (#402) üzenetére


liszi70
nagyúr

Csak poén volt! :)

(#405) #92251648 válasza liszi70 (#404) üzenetére


#92251648
törölt tag

A topik nagy mennyiségű iróniát tartalmaz, véletlenszerűen bármelyik hozzászólásban előfordulhat.

(#406) Mathiask válasza #92251648 (#396) üzenetére


Mathiask
senior tag

"egyik nap miért tetszik jobban ugyanaz a produkció, mint másik napon"

Idemásolnám azt is amit a másik topicban írtál:

"a jelenlévő kb 30 hobbitárs nagy része lelkesen fogalmazta meg benyomásait, amik semmilyen korrelációt nem mutattak. Szinte vállalhatatlan produkciókat is egekbe magasztaltak és igen becsületes hangzásról is mondták egyesek, hogy nem tudnának együtt élni vele."

Én úgy gondolom, hogy túlságosan bízunk a fülünkben és az általad leírt két jelenség (egyszer ezt halljuk, máskor meg amazt, illetve hogy ugyanarról mindenki képes gyökeresen ellentmondó nyilatkozatot tenni) azt mondatja velem hogy nem kéne. Sokszor az az érzésem, hogy nagyon magabiztos véleményt tudunk megfogalmazni magunknak is rövid tapasztalásból is(hazaviszek valamit és bekötöm), amit a fenti jelenségek miatt sokkal nagyobb fenntartással kéne kezelni. Ha le is írjuk ezeket, akkor annak is aki olvassa. Persze tudom: "de hát hallom". Én úgy érzem ha ezt mindenki elfogadná, akkor sokkal nyugodtabban lehetne fórumozni, mert nem lennének nagy összecsapások, hogy "-Én ezt hallottam -Akkor süket vagy -Te meg beképzeled magadnak".

(#407) Tothg86 válasza Dorian (#403) üzenetére


Tothg86
tag

Számomra a kütyüzés mellett ez a pszichoakusztika a legizgalmasabb. Bar én ugyan a hifis ösvény elején járok még. Kis túlzással nem hallottam még kétszer ugyanúgy szólni a rendszeremet. Volt korábban egy hozzászólás a zenehallgatási rituálékról. Az alkohol engem tompít , nem jön elő a zenéből amit szeretek benne, hiába oldja az elvárásokat. Az sem jó, ha egész nap arra várok , hogy este zenét fogok hallgatni, mert gyakran csalódás a vége. Ha az asszony nyafog, szintén. Legjobb a nyugalom es pihent állapot, illetve ha jól elkapom, hogy épp milyen zene esik jól. Akkor viszont beindul a flow, megédesednek a hangok, jobban tetszik minden. Egyelőre rejtély önmagam számára is, hogy tetszeni fog-e a hang, amit hallok,amikor leülök elé, vagy sem.

(#408) alphamooncam válasza Mathiask (#406) üzenetére


alphamooncam
őstag

Nagyra becsülöm a türelmedet, a toleranciádat, és hogy hasonló képen gondolkodunk arról, ha valaki NAGYON magabiztos, kvázi ellentmondást nem tűrő nyilatkozatot tesz.

A belső hangom ilyenkor sikít, hogy vigyázz...

Az, hogy nagyon rövid idő alatt alkot valaki véleményt, az nálam már nem ennyire egyértelmű, mert sokszor én is így teszek.

Kérdezheted, hogy miért?

Azért, mert ami elsőre nem tetszett, azt később sem találtam még eddig soha jónak, ellenben ami elsőre jónak tűnt, az később lehet már nem is volt számomra annyira jó, mert ilyesmire azért volt bőven példa.

És akkor itt visszautalnék Fapaci által említett meghallgatásra, ahol ( vélhetően ) a résztvevők ismerik egymást, és vonatkoztatási pontként használják az általuk nagyra értékelt társuk véleményét, és ahhoz igazodnak, mindegy hogy mit hallottak.

Ezt még fokozni is lehet, pl. ha egy számomra nagyra értékelt, referenciaként működő fórumtárs úgy nyilatkozik, hogy "nem jól hallottad", az otthonit szoktad meg, meg hasonlókat, mindezt persze úgy, hogy nem hallotta azt amit én hallottam.

Na ilyenkor kerülök bajba, mert ugyan nem értek egyet, viszont vitatkozni sem akarok, hiába vagyok biztos abban, hogy mit tetszett, és mi nem tetszett, inkább megalkuszom, de a tüske marad.

Szóval mindenki esendő, és aki ezt a műfajt, értsd fórumozást műveli ezt nagyon észben kell tartania.

Retteg a szegénytől a gazdag s a gazdagtól fél a szegény. Fortélyos félelem igazgat minket s nem csalóka remény.

(#409) #92251648 válasza alphamooncam (#408) üzenetére


#92251648
törölt tag

Amiről írsz, az a teszt-stressz, ez teszi néhányak véleményét használhatatlanná, mert félnek tőle, hogy "hülyeséget" mondanak, ezért próbálnak igazodni mások véleményéhez.

Az említett összejövetelen csak néhányan ismertük egymást, a többség akkor látta először a többieket. A szerényebbek, rutinosabbak csendben maradtak, inkább a kezdők nyilvánultak meg. Aki részt vett már néhány teszten, meghallgatáson, az tudja, hogy az első benyomás sokszor csalóka, illetve nagy rutin kell ahhoz, hogy ne vigyen félre. Ezért is nem mindegy, mit mi után hallgatsz, mert óhatatlanul is előzőhöz viszonyítasz, ha nincs saját belső stabil hangzásmintád.

(#410) alphamooncam válasza #92251648 (#409) üzenetére


alphamooncam
őstag

Mit értesz stabil hangzásminta alatt?

( Írtam egy "esszét", aztán töröltem, mert rájöttem, hogy amíg ezt konfiguráljuk ;] , tök felesleges... )

Retteg a szegénytől a gazdag s a gazdagtól fél a szegény. Fortélyos félelem igazgat minket s nem csalóka remény.

(#411) RetepNyaraB válasza alphamooncam (#410) üzenetére


RetepNyaraB
veterán

Pontos elképzelés arról, hogyan kéne mondjuk egy általad jól ismert felvételnek megszólalnia, függetlenül a teszt eszközöktől (tehát van egy jó esetben 100%-os véleményed és ahhoz képest mit tud, amit épp hallasz).
Persze majd fapaci elnyihogja, ő mit gondol erről :DDD

Ui.: már itt elbukik az összes teszthallgatózás jó része, vagyis olyan zenék mennek, amelyekről nem rendelkezel stabilnak mondható elképzeléssel és megette a fene.

[ Szerkesztve ]

"I don't know half of you half as well as I should like; and I like less than half of you half as well as you deserve."

(#412) szazbolha válasza alphamooncam (#408) üzenetére


szazbolha
addikt

Valamit tanultam az itteni hifitopikokban amit talán más dimenzióban más feltételekkel már alkalmaztam, de most tudatosan.
Elmentem hangfalat vásárolni meghallgatással, és azt kértem az eladótól, hogy elsőként olyan zenét mutasson amit ő szokott hallgatni. Max. 10-15 perc, ezalatt mindketten lenyugodtunk valamennyire. Aztán kértem, hogy az én teszt CD-met rakja be és hallgassuk végig.
Ennyi elég volt.
Második felvonás: ha csak pörgetem a teszt CD-ről a számokat és egyiket se szeretném végighallgatni, akkor ott baj van.

Egyéb: DIY hangfal építéssel eljutottam arra a "szintre", hogy már jól szól (vagy hiszem hogy jól), de már nem tudok mihez viszonyítani, mert mindent eladtam ami volt.
Kell vegyek valamilyen hangfalat, amivel összehasonlítva azt mondhatom, na ettől biztos jobb. Azt gondolom a hang-emlékezetünk nem hogy napokra, de órákra se terjed ki, csak a nagyon durva eltérések maradnak meg. Ha viszont átdugom a kábelt, akkor azonnal hallom mi a különbség.
Persze lehetne mérni is....

(#413) #92251648 válasza szazbolha (#412) üzenetére


#92251648
törölt tag

Jófajta hangsugárzót építeni korrekt mérés nélkül ha nem is lehetetlen, de majdnem az. Akinek sikerült, az több évtizedes rutinnal rendelkezett.

A hangzásminta pont arra szolgál, hogy ne csak hasonlítgass, hanem egy hangzást önmagában is meg tudj ítélni. Ahogy az ételnél is el tudod dönteni, ízlik-e neked, anélkül, hogy egy másik ételt mellé (t)ennél.

[ Szerkesztve ]

(#414) #71562240 válasza szazbolha (#412) üzenetére


#71562240
törölt tag

"Azt gondolom a hang-emlékezetünk nem hogy napokra, de órákra se terjed ki,"

Szerintem jól ki tud terjedni évtizedekre is. Gyakorlat kérdése. Harminc-negyven évvel ezelőtti hangképekre is eléggé pontosan emlékezem - nyilván sokan mások is így vannak ezzel. Gyakorlat kérdése.
Ez persze (nem) független attól, hogy ha ugyanazt a felvételrészletet ugyanazon a rendszeren egymásután ötször meghallgatom, öt különféle hangképet tudok kikeverni magamnak az agyammal (tud kikeverni nekem az agyam), viszonylag széles határok között.

(#415) liszi70 válasza #71562240 (#414) üzenetére


liszi70
nagyúr

"Harminc-negyven évvel ezelőtti hangképekre is eléggé pontosan emlékezem"

Honnan tudod, hogy tényleg az maradt meg, ami volt, és nem torzult az emlékezet? Hogy tudod ellenőrizni? Mi a referencia a 30-40 évvel ezelőtti hangkép kontrollálásához?

(#416) #71562240 válasza liszi70 (#415) üzenetére


#71562240
törölt tag

1. Az emlékezet eleve torzul.
2., 3. Mint látási, tapintási, szaglási, ízlelési észlelésnél.

(#417) liszi70 válasza #71562240 (#416) üzenetére


liszi70
nagyúr

"1. Az emlékezet eleve torzul."

Nagyon igaz, pont ezért kérdeztem. Ezt elfogadhatjuk alapvetésnek. És ha elfogadjuk, akkor továbbra is fennáll a kérdés: Hogy tudod ellenőrizni, hogy tényleg arra és úgy emlékszel-e, ahogy történt? Mi a referencia a 30-40 évvel ezelőtti hangkép (vagy látás, tapintás, szaglás, ízlelés) kontrollálásához? Mi adja az alapot arra, amit írtál, hacsak nem vagy hipermnéziás? :) (Mondjuk az Istencsapása lehet.)

[ Szerkesztve ]

(#418) alphamooncam válasza RetepNyaraB (#411) üzenetére


alphamooncam
őstag

Pontos elképzelés arról, hogyan kéne mondjuk egy általad jól ismert felvételnek megszólalnia, függetlenül a teszt eszközöktől (tehát van egy jó esetben 100%-os véleményed és ahhoz képest mit tud, amit épp hallasz).

Ezt pont így gondolom én is, csak kiváncsi voltam ki-mit is ért ezalatt.

Fapaci!

Lehet-e ezt "egzaktabbul" meghatározni :) , pl. "Hifiidővel" lemérni, szakképzettséget igazoló okmánnyal igazolni, vagy egyébként mi az ami elfogadott arra vonatkozóan hogy stabil mintája van, vagy hogy hol van az a határ amikor a már nem kell arra számítania, hogy a Hifiidővel, szakképzettséggel stb. vagy magát hozzáértőnek gondoló (hülye vagy fiam, én 20 évet dolgoztam autóhifiszervízben* ) lesöpörje a véleményt, mert "nem tetszik".

Korábban beszéltem, hogy milyen meghatározó zenei élményem volt pl. egy dixieland zenekar előadásáról 2 méterről.

Nekem ez az egyik referencia. Szó szerint fájt, hasogatta a fülem a rezes, de egyben k*rva jó is volt, arról nem is beszélve, hogy ezt bármikor fel tudom idézni.

Ez már nevezhető stabil mintának?

Retteg a szegénytől a gazdag s a gazdagtól fél a szegény. Fortélyos félelem igazgat minket s nem csalóka remény.

(#419) #71562240 válasza liszi70 (#417) üzenetére


#71562240
törölt tag

"akkor továbbra is fennáll a kérdés:..."

És továbbra is fennáll a válasz. Szazbolhával ellentétben azt gondolom (tapasztalom, szakirodalmazom), hogy a hang-emlékezetünk hasonlóan kiterjeszthető időben, mint a többi észlelési emlékezetünk.

(#420) liszi70 válasza #71562240 (#419) üzenetére


liszi70
nagyúr

Nem ezt kérdeztem. :N Nem ismétlem, úgy látszik, erről ennyit.

Idézet egy cikkből:
"Az emlékek nagyon pontatlanok" - mondta el dr. Racsmány Mihály pszichológus, a BME egyetemi docense, az MTA Nemzeti Agykutatási Programjának kutatócsoport-vezetője. "Az emlékezeti rendszernek nem az a funkciója, hogy precíz filmfelvételeket tároljon a múltunkból." Sokkal inkább azért születnek meg, hogy segítsenek navigálni a jelenben, mindig az éppen aktuális céljainknak megfelelően."
"Valójában nem is igazán magukra a történésekre, hanem a történések saját magunk által megkreált verzióira emlékszünk. Kutatások kimutatták, hogy az emlékek sokkal inkább hasonlítanak arra az eseménysorra, ami akkor zajlik le a fejünkben, amikor először újra lejátsszuk a szóban forgó történést, mint magára az eredeti eseményre. Nem magára az eseményre emlékszünk, hanem az első visszahívásra, felidézésre - ekkor születik meg ugyanis a szó szoros értelmében az emlék, az, amit utána újra és újra előhúzunk. Ráadásul ezeknél az újra felidézéseknél az emlék is mindig módosul egy kicsit, aszerint, hogy éppen milyen élethelyzetben vagyunk, mi történik velünk, és mit tartunk fontosnak."

(#421) szazbolha válasza #71562240 (#419) üzenetére


szazbolha
addikt

Még a vizuális emlékezet is bizonytalan, hacsaknem valamilyen bevésődéshez kapcsolódik.
Nem esztétikai tartalmakról beszéltem.

(#422) #71562240 válasza liszi70 (#420) üzenetére


#71562240
törölt tag

Amit idéztél, azt mondtam én is, csak egy mondatban. Kérdésed kapcsán mondtam, hogy az emlékezet eleve torzít, az emlékkép eleve torzul. Azért szólaltam meg, hogy jelezzem, a hallási emlékezet hasonlóan "bravúros" időbeli képességekkel rendelkezik, mint a többi érzékelés-észlelés emlékezete, amelyek kapcsán esetleg nem tett volna olyan megjegyzést szazbolha, amilyet tett a hallásira. Eléggé jól emlékszünk bevésett festményre, bevésett forrórezsómegérintésre, bevésett ananászkonzervízre... Hasonlóan eléggé jól emlékszünk bevésett hangképekre - bevésési gyakorlat kérdése. Nem torzul többet és gyorsabban a hallási, mint például a festményrőli bevésett emlék. Erről van szó. Nem rosszabb a hallási emlékezetünk, mint más emlékezetünk. (Sőt, a biológiai evolúció kifejezetten rájátszik arra, hogy a halló állat - közte az emberállat - tudja, hogy mit hall.)

(#423) #71562240 válasza szazbolha (#421) üzenetére


#71562240
törölt tag

Na de bevésődéshez kapcsolódik. Rögtön jeleztem, hogy gyakorlat kérdése. A felnőtt busman a bozótban rögtön felismeri, hogy éhes oroszlánt hall-e vagy játékos monguzkölyköt. Gyakorlott benne. Benne van az emlékezetében, kifejezetten pontosan. Bevésődési alapon. A hifista sokáig és elég jól tud emlékezni régi hangképekre. Összehasonlítani tud rég hallott hangképeket. Ugyanis ezt gyakorolja a hifista nap mint nap, ergo, készségszintre fejleszti. Bevésődik, mint a busmannak az oroszlán hangja.

(#424) Panthera válasza RetepNyaraB (#411) üzenetére


Panthera
őstag

Pontos elképzelés arról, hogyan kéne mondjuk egy általad jól ismert felvételnek megszólalnia, függetlenül a teszt eszközöktől...

Ez lehet egy áhított (de elérhetetlen) rendszer hangja vagy inkább élőben hallott előadásra gondolsz? Mi legyen inkább a referencia?

(#403) Dorian: az ilyen eseteket hogyan éled meg, részletesebb a hang tőle vagy figyeltél már erre? Nem, nincs tapasztalat erre vonatkozóan, csak hallottam. :)

(#425) #71562240


#71562240
törölt tag

Harapjatok a Napba a Dalfutárral.
https://www.youtube.com/channel/UCf8i6LzNPLLcRm75H62CkHQ/videos

És iratkozzatok fel.

(#426) szazbolha válasza #71562240 (#423) üzenetére


szazbolha
addikt

"A felnőtt busman a bozótban rögtön felismeri, hogy éhes oroszlánt hall-e vagy játékos monguzkölyköt."
-
Igen, de arról már nehezen dönt. hogy a beazonosított oroszlán morranása ugyan az amint a tegnapié vagy másiké.
Elbeszélünk egymás mellett, te durva különbségekről beszélsz, amit nyilván megőriz az emlékezet felismerhető formában (lásd oroszlános példád) én meg arról amikor összehasonlítok egy jó meg egy picivel jobb hangfalat.
Ha 1 hét múlva mutatják vakteszten, nem fogom tudni beazonosítani melyik melyik.
Lehet te full pró vagy és neked menne, de szerintem az emberek döntő többségének nem. Nem a hallás akadályozza, hanem az elmosódó emlék.

[ Szerkesztve ]

(#427) RetepNyaraB válasza Panthera (#424) üzenetére


RetepNyaraB
veterán

Ideális esetben mondjuk olyan koncert, melyen ott voltál, jó helyen és aztán kiadták lemezen, remek hangmérnöki munka társaságában. Ez nem nagyon valósul meg természetesen :DDD
De azért jó felvétel sok van, amin hallani egész ócska cuccal is, hogy maga a rögzítés nagyon rendben van és akkor már tudsz navigálni az idea alapján, mikor hallasz egy hangképet. Persze bizonyosan meg lehet bárkit keverni egymás utáni kapcsolgatásokkal, de most ne a kötekedésre hegyeződjünk :N

"I don't know half of you half as well as I should like; and I like less than half of you half as well as you deserve."

(#428) liszi70 válasza #71562240 (#422) üzenetére


liszi70
nagyúr

"Amit idéztél, azt mondtam én is, csak egy mondatban."

Igen, te is mondtad, hogy torzít az emlékezet, ennek ellenére azt is mondtad, pontosan emlékszel 30-40 évvel ezelőtti hangképekre. :) Az idézet és a kutatások lényege, hogy amit gondolsz és írtál a saját emlékezetedről, az valószínűleg nem lehetséges, de nem tudlak és nem is akarlak meggyőzni, csak hangosan gondolkodom a kijelentéseden.
Persze az is emlékezet, amikor arra emlékszel, amit annak idején mondtál és megfogalmaztál arról a hangképről. Pozitív-negatív benyomásokra, amit megírtál vagy beszélgettél valakivel róla. De ez némileg más, mint magára a hangképre emlékezni, és a jelenben felhasználni összehasonlításra. Arról nem is beszélve, hogy ennyi idő távlatából, a vélemény is megváltozhat ugyanarról a hangról.

"Nem rosszabb a hallási emlékezetünk, mint más emlékezetünk."

Senki sem állította, hogy rosszabb. Ugyanolyan rossz. :D Természetesen általában, nem mindenkinek egyformán és a jelenlévők mindig kivételek! :)

[ Szerkesztve ]

(#429) #71562240 válasza szazbolha (#426) üzenetére


#71562240
törölt tag

Gyakorlat kérdése.
Szerk.: Márminthogy a példát éppen arra hoztam hasonlatként, hogy a gyakorlott fülnek-agynak markáns emlékező képessége van abban, amiben gyakorlott. A példában az oroszlán nem a monguzhoz képest értelmezendő (ahhoz nem kell gyakorlat), hanem az éhes oroszlán az egyéb (például jóllakott, veszélytelen) oroszlánhoz, a játékos monguzkölyök az egyéb monguzhoz - például a kígyóval éppen szembenéző anyamonguzhoz. A finomságokról szólt a példa, nem oroszlán versus monguzról.

[ Szerkesztve ]

(#430) Dorian válasza Panthera (#424) üzenetére


Dorian
félisten

Ilyenkor jobban tud az ember mást kizárva egy dologra figyelni, azt megélni-átélni.

Kétfajta ember van. Kerüld mindkettőt!

(#431) fehér_ember válasza #71562240 (#429) üzenetére


fehér_ember
addikt

Miért?
" ÓRA PERC MÁSODPERC"

Eladó Musical Fidelity DAC: https://hardverapro.hu/apro/musical_fidelity_a3_dac/hsz_1-50.html

(#432) #71562240 válasza fehér_ember (#431) üzenetére


#71562240
törölt tag

Kb. qubitek, azaz kvantumbitek transzformációja akar lenni kb. mátrixba. Köznapibb fogalmakkal olyasmi, hogy: 0 óra 0 perc 1 másodperc - digitekre lefordíthatatlan szójáték. :)

(#433) szazbolha válasza #71562240 (#429) üzenetére


szazbolha
addikt

Nem egyezik a véleményünk az emberi emlékezet lehetőségeivel kapcsolatban, de remélem ez nem probléma.

(#434) #71562240 válasza szazbolha (#433) üzenetére


#71562240
törölt tag

A tarpai grófné szép szőke lánya miatt,
Sterlichter zászlós pisztolygolyónak szaladt,
S Oszkay báró a rémes hír hallatán
Kardjába dőlt az ősi Oszkay ház padlatán!

S régi cselédje, kit Palkónak nevezett,
Bal karján pedig elvágván az ereket,
Vérit csorgatva tartott a kert végibe,
Fehér virágok patyolatszirma hullt vérire!

Egy Ivanics nevű elvadult rác fuvaros,
A Marosnak ment és elnyelte őt a Maros,
S mindez a grófné szép szőke lánya miatt,
Aki most épp a Geiger szálában van, ott mulat!

Szép leányok talpig bársonyban, hajladoznak gyönygykoszorúban.
Járjuk, hát járjuk, táncolva várjuk milyen halált hoz még az est!
Járjuk, hát járjuk, táncolva várjuk milyen halált hoz még az est!

A tarpai grófné szép, szőke lánya miatt,
Aki most épp a Geiger szálában mulat,
Egy puskamíves Alexi Miklós nevű,
Vagyont herdálván egyetlen kincse maradt, egy hegedű!

A tarpai grófné szép, szőke lánya miatt,
Aki most épp a Geiger szálában mulat,
Egy cigányprímás Sárközi Ferkó nevű,
Hajnalig húzza, míg végül lángot vet, a hegedű!

(#435) #92251648


#92251648
törölt tag

Feltételezem, senki nem tagadja, hogy van vizuális memóriánk, pl. felismerünk egy korábban látott tájat, vagy egy arcot. A hangszerek hangját sem felejtjük el könnyen, bármikor és (szinte) bármilyen rendszeren hallgatva felismerünk egy hegedűt, vagy egy ismerősünk beszédhangját. No de akkor miért is nincs hangzási memóriánk?

Szokták mondogatni, hogy hangmérnöknek könnyű, mert jobban hall, mint mások, pedig ez nincs így, csak másként, hatékonyabban kezeli a hallását. A folyamat tanulható, fejleszthető, tehát ahogy Kammerer is írta, rutin kérdése. A zenehallgató a hangzási arányokat akkor tudja minősíteni, ha van egy viszonyítási alapja (pl. egy másik rendszer/készülék hangja), de a gyakorlott hobbitársaknál, hangtechnikával foglalkozó szakembereknél ez a viszonyítási alap már egy belső minta, ami az agyunkban van elmentve. Nincs benne semmi boszorkányság. Ha kellő időt szánunk rá, bármilyen hangzást képesek vagyunk memorizálni és később viszonyítani hozzá.

(#436) liszi70 válasza #92251648 (#435) üzenetére


liszi70
nagyúr

"A hangszerek hangját sem felejtjük el könnyen, bármikor és (szinte) bármilyen rendszeren hallgatva felismerünk egy hegedűt, vagy egy ismerősünk beszédhangját."

Nem erről volt szó, kammerer sem azt állította, hogy 30-40 év után is felismeri a hegedű hangját. :D

"No de akkor miért is nincs hangzási memóriánk?"

Senki sem állította, hogy nincs. A beszélgetés arról folyt, milyen szintű lehet ez, és az, amit 30-40, vagy bármennyi éve hallottunk, az mennyire valós és torzult. És hogy tényleg a hangképre emlékszünk-e, vagy az ahhoz kötődő más emlékeinkre.

[ Szerkesztve ]

(#437) Dorian válasza #92251648 (#435) üzenetére


Dorian
félisten

Csakhogy itt nem az a helyes hasonlat, hogy felismerünk-e egy 20 éve látott tájat, hanem az, ha fel tudjuk idézni a 20 éve látott táj minden egyes részletét, a fű pontos árnyalatát, stb.

Kétfajta ember van. Kerüld mindkettőt!

(#438) liszi70


liszi70
nagyúr

(#439) Ear001 válasza Dorian (#437) üzenetére


Ear001
addikt

Nem egészen, hiszen a tanulásban benne van az is, hogy új szemszögből is meg tudjuk vizsgálni azt a régi hangemléket. És igen én is úgy tapasztalom, hogy igenis van hosszútávú hangmemória és a rutin meg az évek ezt igencsak fejleszti.

(#440) #71562240 válasza liszi70 (#438) üzenetére


#71562240
törölt tag

A topiknyitó címében mátrix formában felírt kvantumbitek segítségével az van leírva, hogy:

Audiokultúra 0 óra 0 perc 1 másodperc

Szerk.: Szerző azt akarta kinyilvánítani, hogy a kvantummechanika felhasználásának korszakába lépve (lásd kvantumfölény elérése) a high-fidelity is megszülethet végre. Mostanában valósul meg az a technológia, amelynek segedelmével a high-fidelity is megvalósulhat.

[ Szerkesztve ]

(#441) alphamooncam válasza Dorian (#437) üzenetére


alphamooncam
őstag

Nem a "fű pontos árnyalatára" emlékszem, hanem hogy hogyan kéne szólnia, egy szájharmónikának, annak ellenére, hogy 40-45 éve nem szájharmónikáztam.

Például a szájharmónikát helyesen visszaadni nagyon kevés hangsugárzó tud, vagy legalábbis én még nem nagyon találkoztam ilyennel. Persze csak szerintem.

Retteg a szegénytől a gazdag s a gazdagtól fél a szegény. Fortélyos félelem igazgat minket s nem csalóka remény.

(#442) liszi70 válasza #71562240 (#440) üzenetére


liszi70
nagyúr

Ok, azt tudom, hogy a topiknyitóban is benne van. Akkor sem értettem, de gondoltam valami szokásos kammerer-agymenés. ;] (Jó értelemben. :) ) Így tovább léptem rajta. De most, egy életem, egy halálom, gondoltam megkérdezem, pláne, hogy fehér ember sem értette, így bátorságot nyertem. Mondjuk semmi haszon fejibe, mert így, ebben a formában továbbra sem értem, ugyanis arra, hogy: "mátrix formában felírt kvantumbitek" még rákeresni sem vagyok hajlandó. :D

"Audiokultúra 0 óra 0 perc 1 másodperc"

Na ezt, így, ebben a formában abszolút értem. :)

(#443) #71562240 válasza liszi70 (#442) üzenetére


#71562240
törölt tag

""Audiokultúra 0 óra 0 perc 1 másodperc"
Na ezt, így, ebben a formában abszolút értem. :) "

Csak hát persze nem az van odaírva, ezért írtam fehér embernek, hogy "lefordíthatatlan szójáték". Hehe. Szóval csak itt és most a laikusok kedvéért úgy vesszük, mintha az lenne odaírva, hogy 0 óra 0 perc 1 másodperc. Hihihihi.

Szerk.: Tehát, aki nincs birtokában holmi kvantumbitnyelvnek, ne dőljön kardjába emiatt, bátran vegye úgy, mintha az lenne odaírva, hogy 0 óra 0 perc 1 másodperc! :)

[ Szerkesztve ]

(#444) liszi70 válasza Ear001 (#439) üzenetére


liszi70
nagyúr

Offba teszem, mert bár ontopik, de lehet, hogy már csak engem érdekel. :) Mégiscsak továbbviszem ezt a fonalat, bocsánat, számomra izgalmas téma.

"én is úgy tapasztalom, hogy igenis van hosszútávú hangmemória és a rutin meg az évek ezt igencsak fejleszti."

Ezzel szerintem senki nem vitatkozik, ez úgy van fogalmazva, hogy nem lehet fogást találni rajta. Biztos, hogy fejleszthető, mint minden emberi érzék, vagy teljesítmény. De vannak határok. A magasugrás is fejleszthető, az atléták 4x 5x akkorát ugranak, mint egy átlagember, de soha a büdös életben nem fog emberi lény 10m-t ugrani rúd nélkül. A 30-40 év után is pontosan emlékszem kijelentés véleményem és némely kutatási eredmény szerint igencsak a 10m-es science fiction kategória. Nem a szavakon lovaglok, lehet, hogy költői túlzásnak szánta, amit írt, de mégiscsak ez volt a beszélgetésindító kijelentés.
Az emlékezet akkor is torzul, ha nem tudsz, vagy nem akarsz tudni róla. Hogy lehet "gyakorolni", hogy ne torzuljon, és honnan tudod, hogy nem torzult, amikor ez tudat alatt megy végbe?
Több kérdést is feltettem már ezzel kapcsolatban, nem kaptam választ, persze lehet, hogy nem is megválaszolhatóak. :)

[ Szerkesztve ]

(#445) #71562240 válasza liszi70 (#444) üzenetére


#71562240
törölt tag

"A 30-40 év után is pontosan emlékszem kijelentés"

kammerer: "Harminc-negyven évvel ezelőtti hangképekre is eléggé pontosan emlékezem"
Az "eléggé" terminus ugyebár viszonyítóhatározó, arányítóhatározó.

(#446) p76 válasza #71562240 (#445) üzenetére


p76
senior tag

Érdekes hogy én ugyanígy emlékeztem egy 30 évvel ezelőtti LP hangjára amikor most meghallgattam egy digitális LP-ripet, hogy na ez pont úgy szól mint anno az Akain.
Érdekes hogy az agy miket tárol.
A másik ilyen hogy régen hallott lemezt hall újra az ember és amikor véget ér egy szám, tudom előre hogy kezdődik a következő szám akár 30 év után is :)

(#447) liszi70 válasza #71562240 (#445) üzenetére


liszi70
nagyúr

Jogos. De beillesztettem az "eléggé" szócskát, és érvényesek maradtak a kérdéseim. :)

(#446) p76
"meghallgattam egy digitális LP-ripet, hogy na ez pont úgy szól mint anno az Akain"

Pedig egészen biztos, hogy NEM pont úgy szól. Minden más lett azóta, az egész rendszered, de valószínűleg az akusztikád is. És te is. Látod, milyen érdekes az emberi agy? Összeköti a régi emléket és a mai valóságot. :)

"régen hallott lemezt hall újra az ember és amikor véget ér egy szám, tudom előre hogy kezdődik a következő szám"

Rengeteg fiatalkori lemez újrahallgatásánál tapasztalom ezt, legutóbb az Edda első lemezét hallgattam, és nem csak azt tudtam, hogy mi következik, de azt is, hogy mikor. :)

[ Szerkesztve ]

(#448) szazbolha válasza #71562240 (#434) üzenetére


szazbolha
addikt

ez mi?
és mit üzensz vele?

(#449) #71562240 válasza szazbolha (#448) üzenetére


#71562240
törölt tag

Válaszoltam a "nem értünk egyet, de remélem, ez nem probléma" kérdésedre.
Nem probléma. Több is veszett Krahácsnál! Ennél nagyobb bajunk ne legyen! Ez legyen a legkisebb bajunk! Történnek ennél nagyobb tragédiák is a világban! - például a tarpai grófné szép szőke lánya miatt.

(#450) cucka válasza liszi70 (#447) üzenetére


cucka
addikt

Ezért szokták azt mondani, hogy az audiofilnek lenni az olyan, mint egy vallás. Egyszerűen olyan dolgokat kell elhinni az emberi hallásról és emlékezetről, amik objektíven, csak a tényeket nézve nem igazak.
Amúgy szép és érdekes hobbi, de a logikát ne itt keresd.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.