Hirdetés

2024. április 23., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Processzorok, tuning  »  Atom klub

Hozzászólások

(#1) #95904256


#95904256
törölt tag

Lassan érkeznek az Intel legújabb, Atom nevú processzoraira építkező eszközök, így itt az ideje hogy megnyíljon az Atom processzorral kapcsolatos kérdéseket, észrevételeket kitárgyaló téma.

Összefoglaló:
Az Atom processzorokat két kódnévvel illeti az Intel. Silverthorne illetve Diamondville. Az előbbi néven az ultra-mobil kategóriába szánt, az utóbbival pedig a valamivel nagyobb teljesítményt képviselő, de szintén alacsony fogyasztású eszközökbe kerülő processzorokat illeti. Gyártástechnológiáját illetően 45nm technikával készül, ami azonos a legújabb Core2 processzorokéval. Azonban utasításkészletét tekintve csak a Conroe magos Core2 processzorokkal kompatibilis ( MMX, SSE..SSSE3, EM64T ), vagyis az SSE4.1-et már nem ismeri. Egyes típusokat ellátnak Hyperthreading technikával is.

(#2) Oliverda


Oliverda
félisten

"Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."

(#4) Chaser


Chaser
titán

Az ilyen procikkal szerelt miniITX lapok érdekesek lesznek. A nevét nem tudom miről kapta, amennyire kivettem se a fogyaszttását se a teljesítményét nem tükrözi:)

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#5) Roderic válasza Chaser (#4) üzenetére


Roderic
tag

hát ja......... :( :(
én sem értem miért dobott az Intel ilyen procit a piacra !! :O :O
egyrészt alig van rá kereslet és másodszor pedig naygon kevés MiniTX lap lesz!!

"No pain, No gain"

(#6) #95904256 válasza Roderic (#5) üzenetére


#95904256
törölt tag

Én most is tesztelek egy Intel D945GCLF (2) lapot, Atom 230-as processzorral. Azt kell mondjam hogy rendkívül olcsó. Vannak VIA-s mini-ITX lapjaim is, de azok ára többszöröse ennek. Szerintem lesz rá kereslet. Azzal sem értek egye hogy kevés ilyen lap lesz, hisz az Intel a Diamondville név alatt megjelenő processzorai épp ebbe a szegmensbe valók...

[ Szerkesztve ]

(#7) Roderic válasza #95904256 (#6) üzenetére


Roderic
tag

Nincs akkora reklámja mint pl.: az Új E8000-szériának és szrintem nem is lesz!!!

"No pain, No gain"

(#8) juliabrilke válasza #95904256 (#6) üzenetére


juliabrilke
addikt

Na végre ennek a processzornak is van topikja. :C

akosf:
1. Eddig csak a 230-as verziótval ellátott lapot láttam, de a többit nem . Erről van valami infód, hogy mikor lesznek elérhetőek? (főleg valamelyik HT-s verzióra lennék kiváncsi)
2. Eredmények? :U

(#9) DarkByte válasza #95904256 (#6) üzenetére


DarkByte
addikt


[link]
Az szép azért. Procin passzív borda van, a chipset-re meg propeller kell. :Y

[ Szerkesztve ]

(#10) juliabrilke válasza DarkByte (#9) üzenetére


juliabrilke
addikt

Csinálják az, amit a via eden-es lapoknál szoktak. Rá egy nagyobb bordát, aztán hűtsön mindent. :C

Arra azért kiváncsi lennék, hogy mennyire melegedhet a chipset borda. :F

(#11) Chaser válasza Roderic (#5) üzenetére


Chaser
titán

Nem a procival van baj, lesz rá kereslet. A neve nem passzol hozzá:) MiniITX lap már most is elég sok van, az más kérdés, hogy nálunk nem sokhoz lehet hozzájutni.

#6 akosf : Hol/mennyiért sikerült hozzájutnod? Tényleg érdekes hogy az SB-t hűtik, de azt meg lehet hackelni:) A P4 csati úgy látom itt se maradhatott el.

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#12) Chaser


Chaser
titán

Az intel oldalán nem találom a lapot :F

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#13) #95904256 válasza Roderic (#7) üzenetére


#95904256
törölt tag

E8000? Már mint a Wolfdale magos processzorokra gondoltál? Két külön kategória.

Aki olcsó ( néhány ezer forintos ) és kis fogyasztású ( néhány watt ) processzorban gondolkodik azt nem érdekli hogy milyen jó a reklámja az E8000-es szériának...

(#14) #95904256 válasza juliabrilke (#8) üzenetére


#95904256
törölt tag

1. Eddig csak a 230-as verziótval ellátott lapot láttam, de a többit nem . Erről van valami infód, hogy mikor lesznek elérhetőek? (főleg valamelyik HT-s verzióra lennék kiváncsi)

Egyelőre csak a D945GCLF/Atom230 lap van piacon. A többiek majd csak a Computex ( június 3-7. ) után jelennek meg. Egyébként a 230-as HT-s processzor...

2. Eredmények?

Ezt úgy ollóztam egy másik topikból:

Konfig: Intel D945GCLF ( Atom 230 1,6GHz ), 1x1GB Kingmax DDR2-1066 ( 533MHz 4-4-4-12 ), 80GB Maxtor merevlemez, Deer 360W tápegység, WinXPSP2

Fogyasztás Prime95 alatt: 44W

SuperPI 1M: 1:32.734

Everest:
Memória olvasás: 3566 MB/s
Memória írás: 2837 MB/s
Memória másolás: 1197 MB/s
Memória késleltetés: 122,6ns
CPU Queen: 3522
CPU PhotoWorxx: 2114
CPU Zlib: 8466
FPU Julia: 537
FPU Mandel: 129
FPU SinJulia: 285

Megnéztem az utasításkésleltetési időket is. Erősen látszik hogy egy éhenkórász arhitektúra. Integer utasításokban remekel, de FPU-ban harmatgyenge. Az SSE egység is csak 64 bites!

[ Szerkesztve ]

(#15) #95904256 válasza Chaser (#11) üzenetére


#95904256
törölt tag

Ha ráböksz a linkre a #6-os hozzászólásban, akkor ott meg is rendelheted. Én is a cartft.com-ról rendeltem.

(#16) juliabrilke válasza #95904256 (#14) üzenetére


juliabrilke
addikt

A teszteket Fercsa csinálta? Mert ő is rendelt ilyen cuccot az ebayről.

44W teljes terhelésnél? :Y Brutálisan sok! :C Egyébként te elégedett vagy vele vagy csak letöltőgépnek jó?
Mert kellene valami keveset fogyasztó dolog, ami kis házban lehet cipelgetni. De ha ennyire nem ok, akkor lehet, hogy egy ultra low voltage procis portable pc-re nevezek be inkább.

Neked mi a véleményed a lapról?

[ Szerkesztve ]

(#17) #95904256 válasza DarkByte (#9) üzenetére


#95904256
törölt tag

Két napi folyamatos üzem ( 100% terhelés ) után a procin a bordát 31,1˘C-osnak mértem. Majd este megmére a chipset-ét is. :)

(#18) #95904256 válasza juliabrilke (#16) üzenetére


#95904256
törölt tag

Ezt a pát teszt én futtattam le, kellene még valami?

A 44W-ot lehetne lejjebb vinni egy jobb táppal vagy SSD-vel de akkor meg nem lenne olcsó konfig. Az a pár watt nyereség meg csak sok évnyi használat után térülne meg a villanyszámlán.

Szerintem netezni, letölteni, szövegszerkeszteni jó. Számításigényes feladatokra viszont nem. Pár napja már fut az Einstein@Home rajta, de kb. 5-ször lassabban készülnek el vele a csomagok mint egy 1,6GHz-es Sempronon, igaz a HT miatt egyszerre kettő. Szóval lebegőpontos teljesítményben kb. egy 650MHz-es Sempronnal van pariban.

Hogy mi a véleményem a lapról?
A lappal minden rendben van, de a HT-t nem lehet kikapcsolni. Nincs rá opció.

(#19) #95561216


#95561216
törölt tag

Régi Pentium M-ekkel összehasonlítva mit tud? Laptopban egy 1.6-os mocorog, és több, mint elég, többnyire 600 mhz-en futkorászik.

(#20) juliabrilke válasza #95904256 (#18) üzenetére


juliabrilke
addikt

Hát nem is tudom. Elég vegyesek az érzések most bennem a vélemények és az eredmények miatt. (bár eredetileg is kicsi fogyasztásra szánták az előnyének)

Egy winrar benchmarkot tudnál futtatni rajta? :R Egyébként everest szerintem milyen proci van a közelében a processzorteszteknél? Sokkal lassabb lenne mondjuk 800-as vagy gyengébb ramokkal?

(#21) Chaser válasza #95904256 (#15) üzenetére


Chaser
titán

Azt láttam, azt hittem hazai beszerzés. 44W kicsit soknak tűnik, ebben biztos a 945-ös chip a hunyó, kb ennyi a fogyija a d201-es lapnak is, ott meg a proci "zabál". Mondjuk a csodaszarvas táp hatásfoka ilyen kis terhelésnél nem biztos, hogy akár 70%-ot elér. Egy noti vinyóval azért még 5-10W-ot le lehetne onnan csalni.

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#22) DarkByte válasza Chaser (#21) üzenetére


DarkByte
addikt

Nekem is fura ez a 44W. VIA C7 embedded gépecském eszik ~20W körül, igaz 12V-os adapterrel és csak Flash háttértár van benne. De szerintem ez még így sem olyan vészes, ha jól számolom 39 ft os kW árral felfelé kerekítve 1300 ft ot eszik ha 24/7 -ben megy.

(#23) KMT válasza DarkByte (#22) üzenetére


KMT
addikt

Nem tudom mennyi időre számoltad, de kb 6800 ft/év-re jön ki 24/7-ben, ami elég durva.
20 W mondjuk elég gyanús. Meg ugye kell egy monitor is. Az kapásból minimum megháromszorozza a fogyasztást. :D

Chaser:
Ha az atom-ra nem úgy gondolsz, mint ahogy szokás, hanem úgy, hogy az valójában egy pici dolog, akkor érthető a név választás (fogyasztás meg teljesítmény sajna :DDD ).

[ Szerkesztve ]

(#24) adalbert1 válasza KMT (#23) üzenetére


adalbert1
veterán

Szvsz a legtöbben ezt csak letöltő/második gépnek vennék, ott meg a legtöbb esetben nem kell monitor...

akosf : idle-ben mennyit eszik?

[ Szerkesztve ]

(#25) Chaser válasza DarkByte (#22) üzenetére


Chaser
titán

Hát ha jól sejtem teljesítményben alulmarad a d201-es lap cel 220-as procijától elég szépen. Hiába fogyaszt kevesebbet, ha a chipset meg többet eszik, a d201-nél épp fordítva van, de az a lap-proci már bruttó 12k-ért megvásárolható 3 év garral.

#23 KMT: Atom..kis dolgokból lesznek a nagyok, vagy mi?:) Sztem nem illik hozzá ez a név, adták volna neki a Picúrt, oszt' kész:D

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#26) DarkByte válasza KMT (#23) üzenetére


DarkByte
addikt

Hát elvileg 44x24 egy napra=durván 1 kW naponta. Ezt felszoroztam 30 nappal, ami ugye 30 kW és ezt szorozva 39 ft-os kW árral nekem 1200-1300 ft jön ki egy hónapra. Valamit rosszul számolnák? :F Egyébként a monitor jogos, de letöltőgép vagy router szerű feladatokra nem kell monitor, ott a VPN.

#25: biztosan alulmarad (márcsak a memória olvasási és írási sebességben is bődületes különbségek vannak), de szerintem az Atom-mal sem fog az ember játszani vagy HD-t nézni. Legalább is a kisebbekkel nem hiszem.

[ Szerkesztve ]

(#27) juliabrilke


juliabrilke
addikt

Dobni kell alá egy jobb chipsetet és nem lesz itt semmi gond. :C

SiS 662-el milyen lehet?

(#28) KMT válasza DarkByte (#26) üzenetére


KMT
addikt

Rosszul, de mégis jól. :)) Nézz utána, hogy mi a különbség a teljesítmény és az energia közt.
W*óra semmiképp sem kW mértékegységű. A kW-nak nem lehet ára, mert az egy pillanatnyi dolog, csak az energiáért fizethetsz (kWh).

Ha a 44 W-tal számolunk (bár én úgy értettem, hogy a 20szal számoltál, ezért lett más eredmény.), akkor
44 W*24 h/nap*31 nap/hó=32736 Wh/hó=33 kWh havonta. Ezt kell szorozni kb 42ft/kWh-val. 1375 Ft/hó.

Végülis te is ugyanezt csináltad a számokkal, csak a mértekegységekben volt kavarás.

(#29) DarkByte válasza KMT (#28) üzenetére


DarkByte
addikt

Igen, elírtam. Nem tudom miért írtam kW-ot a kWh helyett. :B

(#30) slett27


slett27
addikt

Atomtámadás. :)

"Ismerősöm szerint az ő Logitech Z-623-as rendszere (bizonyos esetekben) jobban szól, mert felére feltekerve is adja a mélyet, szétveri a házat a gettób@szó számokban !" by Rasiel :DDD

(#31) nike_


nike_
addikt

Ez ugye 22nm-es lesz?

(#32) Oliverda válasza nike_ (#31) üzenetére


Oliverda
félisten

Pár év múlva elképzelhető.

"Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."

(#33) nike_ válasza Oliverda (#32) üzenetére


nike_
addikt

Öö, szóval ez még nem az...

(#34) DarkByte válasza slett27 (#30) üzenetére


DarkByte
addikt

Szerintem a két magos Atom-okkal kellett volna kezdeni és akkor most nem kellene az egymagos apró notikat halálra ítélni.

[ Szerkesztve ]

(#35) leviske válasza Roderic (#5) üzenetére


leviske
veterán

Mit nincs rá kereslet? :DDD Szerinted az EeePC és társai mire fognak épülni? Az olcsóbb notikra és asztali gépekre sincs kereslet? :)

Bár attól függetlenül remélem a VIA majd jól leveri... ;] Szegény VIA-nak csak ez a terület maradt és még ezt is elakarja foglalni az Intel. :(

(#36) #95904256


#95904256
törölt tag

Na, kicsit jobban belenéztem a D945GCLF BIOS-ába és próbáltam állítgatni a dolgokat. A HT az eddigi meggyőződésem ellenére kikapcsolható. Valamint a memória sebessége is állítható 400/533/667 MHz-es értékekre, de 667/5-5-5-15-ös értéken nem éled fel, hiába van benne egy 1066-os Kingmax RAM. Jelenleg a legjobb érték amivel elindult az 533/3-3-3-9, úgyhogy ezen az értéken újra lefuttatom a teszteket. Az Intel a dobozra is ráírta hogy "DDR2 667 / 553 Memory Support", szóval nem egészen értem a dolgot.

A konfiguráción végülis nem változtattam ( maradt a 3,5"-es HDD és a Deer 360W-os táp is ), így a teljes gép fogyasztása az alábbi értékeket produkáltat:
Kikapcsolva: 2,6W
Készenlét: 3,2W
Üresjárat: 41W
100% terhelés: 44W

Hőmérséklet infrás hőmérővel mérve 100% terhelés ( Prime'95 két szálon ) mellett, 15 perc után ( mATX ház ventilátorok nélkül ), 25˘C-os környezeti hőmérséklettel:
Processzor: 31˘C
Memóriavezérlő (déli híd, ventilátorral): 38˘C
Perifériavezérlő (északi híd, borda nélkül): 55˘C

WinRar 3.71 benchmark
Multithread: 387 KB/s
Single thread: 240 KB/s

Cinebench R10
Rendering 1 CPU: 556 (26:30)
Rendering x CPU: 852 (17:17)

SuperPI 1M: 1:32.312

És végül az Everest eredményei ( Atom HT 1,6GHz ):
Memória olvasás: 3593 MB/s
Memória írás: 2829 MB/s
Memória másolás: 1201 MB/s
Memória késleltetés: 122,5 ns
CPU Queen: 3520
CPU PhotoWorxx: 2219
CPU Zlib: 8433
CPU AES: 1838
FPU Julia: 536
FPU Mandel: 129
FPU SinJulia: 285

(#37) DarkByte válasza #95904256 (#36) üzenetére


DarkByte
addikt

Kíváncsiságból érdekelne mennyibe került végül az egész lap a szállítással beleértve. Én 13k-ért vettem a vékonykliensemet még januárban + 5k volt a tápegység hozzá. Közvetlen az oldalon lévő ár az most 250 ft os árfolyammal számolva 18250 ft, ami hát tényleg nagyon jó ár egy ilyen újdonságért.

[ Szerkesztve ]

(#38) slett27 válasza DarkByte (#37) üzenetére


slett27
addikt

Kicsit mintha soványka lenne az FPU. :F

"Ismerősöm szerint az ő Logitech Z-623-as rendszere (bizonyos esetekben) jobban szól, mert felére feltekerve is adja a mélyet, szétveri a házat a gettób@szó számokban !" by Rasiel :DDD

(#39) #95904256 válasza DarkByte (#37) üzenetére


#95904256
törölt tag

Nekem 70 euróba volt a lap és még 16-ba a szállítás.
De láttam már 60 euró alatti áron is ezt a lapot.

(#40) DarkByte válasza #95904256 (#39) üzenetére


DarkByte
addikt

Akkor nagyon jó áron jutottál hozzá. :K
slett27: gondolom ezt az enyémre értetted. :D Igen, én is tudom hogy nem egy erőművész, de HSDPA router-nek szántam mikor mellette döntöttem és annak tökéletesen meg is felel. :)

[ Szerkesztve ]

(#41) slett27 válasza DarkByte (#40) üzenetére


slett27
addikt

Világos, nem a mostani asztali CPU-kból kell kiindulni.

"Ismerősöm szerint az ő Logitech Z-623-as rendszere (bizonyos esetekben) jobban szól, mert felére feltekerve is adja a mélyet, szétveri a házat a gettób@szó számokban !" by Rasiel :DDD

(#42) juliabrilke válasza #95904256 (#36) üzenetére


juliabrilke
addikt

Kiváncsi vagyok, hogy az ellenfelének szánt via nano mennyire éri be /előzi meg az atom procit. Akosf esetleg valami hír róla? :U

Mindehol csak azt látom, hogy 1,9x gyorsabb lesz, mint a cia C7 azonos órajelen működő procija. :F

[ Szerkesztve ]

(#43) #95904256 válasza juliabrilke (#42) üzenetére


#95904256
törölt tag

Szerintem max. off-ban illendő más procit felhozni ebben a témában. :U

Ha hinni lehetne annak a Gelnn Henry's doksinak amit a VIA terjeszt az Isaiah arhitektúráról, akkor az Atom számítási teljesítményben nem lesz komoly ellenfele. De nem úgy a fogyasztásban! Ennek a számítási teljesítménybeli különbségnek egyébként eléggé ellentmond az az előzetes benchmark ami a neten kering.

szerk: Tulajdonképpen egyenlőre hozták ki az FPU teljesítményt, holott az Isaiah rendelkezik egy rendkívül gyors FPU-val, 128 bites SSE enginnel, out-of-order végrehajtással.

[ Szerkesztve ]

(#44) shtml


shtml
őstag

Szerintem ez egy nagyon elb*szott lap. Többet fogyaszt, mint az én Celeron 220 processzoros D210GLY2-m és bizony k*rvára nem érdekel a processzor kisebb fogyasztása, ha az összfogyasztás mégis nagyobb. Na meg illett volna gigabites LAN-t tenni rá.

Edit: A fentebb közölt benchmarkokat nem igazán tudom értelmezni, mert a saját D201GLY2-met sem mértem. Most akkor ez az Atom processzoros lap jobban vagy rosszabbul teljesít, mint a Celeron 220 processzoros?

[ Szerkesztve ]

A szak­ember olyan barbár, akinek tudatlansága nem terjed ki min­denre. (Stanislaw Lem: Az Úr hangja)

(#45) juliabrilke válasza #95904256 (#43) üzenetére


juliabrilke
addikt

Off bekapcsolva! :K

Csak azért kérdeztem, mert szeretném ha összehasonlítási alap lenne az atom és a nano között és megéri-e várni, ameddig mind2 fajta proci kijön vagy ne tököljek a vásárlással.

Off kikapcsolva!

(#46) juliabrilke válasza shtml (#44) üzenetére


juliabrilke
addikt

Nem lenne ez rossz, csak a chipetet rontották el, amivel együtt jött ki. Legalább próbálkozgatnak! :DDD

(#47) #95904256


#95904256
törölt tag

Lefuttattam pár tesztet az egyik régebbi Prohardver! teszt alapján, hogy összehasonlítható legyen az Atom-ban lévő hyperthreading hatékonysága a Prescott és Northwood processzorokéval.

Cinebench 2003:
Prescott: 336 / 281 = 119,6%
Northwood: 383 / 321 = 119,3%
Atom: 137 / 90 = 152,2%

ScienceMark v2.0 / Molecular Dynamics
Prescott: 119 / 103 = 115,5 %
Northwood: 119 / 92 = 129,3%
Atom: 163 / 177 = 92,1%

Tehát a Cinebench esetén az látszik hogy a régi HT-hez képest az új megoldás hatékonyabb, a ScienceMark esetében ahol nem simán két szálon futtatja a program a számítást hanem kifejezetten HT optimalizált kódról van szó, ott ez gondot okoz!

[ Szerkesztve ]

(#48) Chaser válasza juliabrilke (#27) üzenetére


Chaser
titán

Sis-sel kevesebbet enne, de ettől jobb nem lenne. Én nf630i-vel nézném meg, 1 átlagos borda volt a chipen, és tuningkor is hűvösebb volt mint eddigi bármelyik lapom úgy 2005 óta. Azokkal a fícsörökkel amiket tud ez a chipset/ gyakorlatilag minden/ igencsak ütős, kisfogyasztású, és mellesleg kellemes árú miniITX lapot vehetnénk.

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

(#49) juliabrilke válasza Chaser (#48) üzenetére


juliabrilke
addikt

Jelenleg a legtöbb embernek szerintem elég lenne, hogy kevesebbet fogyasszon a chipset.

Szeritnem nf630-at és hasonló chipseteket nem nagyon fognak alá rakni. De majd meglátjuk.
;)

(#50) Chaser válasza juliabrilke (#49) üzenetére


Chaser
titán

Mivel az nf630i singlechip úgy érzem kevesebbet eszik mint a 945+ICH7, így ez az igény teljesülne is. 1etlen hátránya a DC hiánya, de mivel ezek a lapok ált. 1 DIMM-esek, így teljesen lényegtelen. Hej-hej, ha én lapgyártó lennék, milyen finomságok lennének a boltokban:D

_tejesen'® joálapotpan'™_-_Hamarosan a hiányból is hiány lesz...by Samus

Útvonal

Fórumok  »  Processzorok, tuning  »  Atom klub
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.