Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) G3


G3
csendes tag

Van egy szép Asus K50AB laptop nálam női tulajdonostól, alig használtan éppen a garancia lejárta után pár héttel. A problémája a következő: Bekapcsolás után a ventilátor forog, de kép nincs, se a DVD se a HDD nem pörög fel. A memóriákat kivettem megtisztítottam, a foglalatokat is szépen kitisztogattam. Kipróbáltam másik biztosan működő memóriával ugyanígy másik merevlemezzel, a gép nem mutat túl sok életjelet. BIOS frissítve nem volt. Rendszeresen ki volt takarítva, pormacskák nincsenek. A kérdésem, hogy hogyan lehet tovább vizsgálni a gépet, vagy érdemes-e egyáltalán? Alaplap szállhatott el?
(Azért igen idegesítő, hogy 2 év 2 hét után éppen nem garisan történik ez és a telefonon meg elhajtják az embert és nem is szépen, hanem igen bunkón. De ez már másik történet.)

G3

(#2) LeslieB válasza G3 (#1) üzenetére


LeslieB
csendes tag

Hali!
Nem tudom mennyire olvastál más fórumokat is ebben a témában, úgy néz ki, hogy ez valami tervezett elévülés ennél a tipusnál, Sokunknak szállt el így a gépe, és épp a garancia lejárta után. :((
Nekem is ezt csinálta. Úgy néz ki, hogy ilyenkor a videokártya fosik be, és ezért nem megy semmerre, sem a bios, sem semmi nem dolgozik, és még addig sem jut el, hogy a ventillátor visszamenjen csendes módba, csak süvölt ezerrel. Én megcsináltattam, mert mégiscsak olcsóbb mint újat venni. Valamivel több mint 30 ropi volt a javítás. Igaz, elsőre nem sikerült, mert kb 10 perc után megint behányt, de ezt már pár óra alatt megcsinálták, garanciában. (3 hónap garanciát adtak a javításra) Épp ma kaptam meg a gépet, és már úgy 2 órája járatom, most talán jó lesz. :C

(#3) szbs válasza LeslieB (#2) üzenetére


szbs
csendes tag

Halihó.....nekem 3-4 napja lett ugyanez és 2010 januárjában vettem meg ezt a rakás sz.rt újonnan....ja a gari ugye január végén járt le.....Azért elég érdekes, hogy a neten nagy számmal jelenik meg az asus kizé 50 ab gépek tulajainak ez a problémája ez időtájt....nemár b+.Ez azért undorító.Én nem csináltatom meg 30 ért inkább összetöröm úgyis annyit ér.Ezt a gusztustalan átkúrást b+...most mi az anyámat kezdjek vele?Este még semmi baja aztán reggelre dead....respect asus a qrva anyátokat!Alakítsunk klubbot:(

(#4) LeslieB válasza szbs (#3) üzenetére


LeslieB
csendes tag

Hidd el, én is valami ilyet éreztem, de azért én amíg jó volt, nagyon szerettem ezt a gépet. Hogy a többi mennyire vacak azt meg nem tudjuk, mert nekünk ilyen van. Én sem fogok mégegyszer ASUS-t venni, de mire mégy azzal, ha összetöröd? :Y Én is annyira fecsesztem magam, hogy összeszedtem csekély angol tudásomat, és meg is írtam nekik. (megköszönték, egyéb válasz még nincs)Szóval én azt mondom, aludj rá egyet, mert lehet, hogy sok az a 30 ropi, az is lehet, persze, hogy más szerviznél olcsóbb lenne, ezt nem tudom, de még mindig kevesebb, mint egy új gépet venni. Arról nem is beszélve, hogy lehet, hogy nem is akkora a gond, csak a szerviz találta úgy, hogy lehet vele keresni. Másik fórumban olvastam róla, hogy valami forrasztás engedi csak el, dehát én ezt sajnos nem tudom, ennyire nem vagyok képben a lap-top-okkal kapcsolatban. Nekem először azt mondták alaplap csere lesz. Azután mikor rákérdeztem, hogy mi lesz akkor az OEM Win7-tel, már azt mondták, hogy nem cserélnek alaplapot, csak chip-set-et rajta. Sztem ezt sem cseréltek, mert azt gondolom, abban van valami azonosító, amivel a win azonosítja a gépet, de nekem semmi gond nem volt amikor újra raktam.Most használom, és jónak tünik, de azt nem tudom, hogy meddig, remélem sokáig. Most is van egy kis gondom vele, de mivel kaptam garanciát a javításra, gyilkolom, hogy jöjjön elő a hiba, ha elő akar. Nevezetesen ha a takarékos videokártya megy, nagyon halkan valami magas frekvenciás sípoló hang hallatszik a gépből, de műxik. egyébként a kollégám most vett új gépet, de 120000-ért nem teljesít jobban, mint ez az öreg masina, ráadásul sokkal hitványabbnak érzem. (cs lötyög, ha ki ki akarom venni a lemezt, ötször-hatszor meg kell nyomni mire kiadja, mert a nyomásra az egész bemegy, a gombbal együtt, de akkor is lóg az egész, és a win7 teljesítmény értékelője is kevesebbre értékelte, mint ezt a gépet.

(#5) laika1200


laika1200
csendes tag

Ugyanez a típus van nekem is, plusz kettő van még ismerősöknél. Egy már behalt belőle (2 év 3 hónapra persze). Ennek apropóján megnéztem a miénket alaposabban és majdnem földre ültem amikor kiderült hogy teljes terhelés alatt 105°C-ig melegszik. Takarítás után is.
Maga a probléma az hogy 80°C-ig kb. 20%-os fordulaton megy a ventilátor, 90-100°C környékén emeli csak a fordulatszámot kb. 60%-ig ahol már meg tudja tartani a hőmérsékletet több-kevesebb sikerrel. (A fordulatokat csak saccolom mert bármilyen diagnosztikai progit használok minden fordulaton 30%-ot ír ki...) A bekapcsoláskori fordulatot még 105°C-on sem éri el a venti...

Ennél a típusnál szoftveresen nem lehet a fordulatot állítani. A VGA bioshoz nem lehet semmivel hozzáférni, az alaplapi biosban sincs még feloldható szinten sem semmilyen állítási lehetőség... pedig a 220-as van fent.

Szétkaptam a notit, a CPU és a GPU hűtés egy hőcsövön, igényes.... a beszívó nyílások kicsik, a ventilátor felett jó ha 3 mm hely van a levegő áramoltatásához... (hátlap levéve -10°C)

Na az igazi érdekesség: A venti alaplapi csatlakozójáról a citromsárga vezeték lekötése után megtáltosodott a hűtés, normál használat mellett 55°C, teljes terhelés mellett 78°C. Az eredeti állapothoz képest hamarabb felpörög a venti, sokkal dinamikusabb lett a vezérlése a fordulatszámnak is. Az ominózus vezetéket nem kell elvágni, szépen ki lehet szedni a dugóból és lehet szigetelgetni vagy zsugorcsövezni.

Mielőtt megcsináltam kb. egy teljes napot gugliztam bontás és szerelés nélküli (szoftveres) megoldás után.

Hátha másnak is bejön, ügyes kézzel 5 perc alatt megoldható :K

[ Szerkesztve ]

(#6) laika1200


laika1200
csendes tag

Ezeknek a notiknak általánosságban az szokott lenni a baja hogy a mérnökök abból indulnak ki hogy ezek a CPU-k és GPU-k 100°C-t lazán kibírnak ami általában igaz is. Azt viszont nem veszik figyelembe hogy a BGA tokozásnál klasszikus lábak nincsenek, apró óngolyókon áll az a mag. Tartós használatnál a nagy hőmérsékletingadozás miatt (hőtágulás, anyagfáradás) az óngolyók rideggé válnak, hajszálrepedések indulnak el bennük. Aztán amikor a hajszálrepedés "végigér" na akkor jönnek elő a fent leírt hibák, lehet vinni a notit szervízbe ahol "alaplap csere" címszó alatt reballozzák, kókány szervíz esetén adnak neki hőlégfúvóval vagy bevágják a sütőbe kicsit remélve hogy jó lesz az még... ha pedig nem jön be a művelet akkor visszalökik javíthatatlanként.

Alapból pedig ha meg is javítják akkor csak a hibát javítják, a kiváltó okot nem (túlzott melegedés), hiszen a szervizeknek és a gyártóknak is meg kell élni valamiből.

(#7) Cpt.Dave


Cpt.Dave
csendes tag

Ma sikeresen beleestem én is ebbe mivel egy K50AB szerencsétlen gazdája vagyok. tegnap este frankón ment majd kikapcsoltam. Ma hazajövök melóból. Bekapcs. Elléptem még kajáért jövök vissza még mindig csak búg. Gyerekkorában már eljátszotta ezt egyszer akkor a táppal játszottam akkor megjavult. Most memóriától kezdve amit mertem kivettem de sajnos semmi. Tudtok javasolni szervizet ahol megnézik esetleg nem lehúzási lehetőséget látnak bennem és korrekt módon megcsinálják? Ja igen. Garim már nekem sincs bár én kivételes vagyok ,mert én elég sokáig húztam. 2 év 6 hónap... Mocsok banda. Az előző acer notim 3 évig élt, de őt volt szobatársammal 1 évig gyilkoltuk a koleszban. Ennek ahhoz képest aranyélete volt. Végső esetben egy 30000-hez hasonló dologban is benne vagyok de új notira most még nem fussa meg ha egy mód van rá nem dobnék ki 1xx000 forintot egy új notiért ha ennek "csak" ennyi baja van. Táppal voltam így régen. elszállt. ó venni kell egy újat. 3-4000ft. Na mondom menjetek a f...ba. szétszedtem kiment a biztosíték. 20ft-ért vettem egy újat és lám működött...

(#8) RBJ


RBJ
addikt

most kaptam a kollegámtól egy notit. rendszeresen felraktam már neki a win 7 de most hiába rakom be a telepítő lemezt csak állandóan úgy csinál mintha nem boot olható lemezt raktam volna be.

Ubuntu / Realme GT2 / Fitbit charge 6 / Gaggia Classic / Xbox Series S

(#9) albi31


albi31
senior tag

A helyzet az,hogy nem véletlen amit művelnek a gyártók,nem csak az ASUS,mindenki használja ezt a chipet:

Ez egy eszközvezérlő chip amely 2008-tól jelen van(AMD-s CPU-s gépek 90%-nál megtalálható),mindenféle komolyabb hűtés nélkül, itt található "A"-val jelölt helyen az alumínium burkolat alatt az ASUS K50AB-be:

Javítása nagyon nehézkes,mert a régi chipek nagyságához képest a fele,így a golyócskák átmérője is kisebb(0.3mm..régieknél 0,5-0,6mm átmérő),de a golyócskák száma majd ugyan annyi(500 golyócska..és elég ha 1db eloxidálódik)a hatalmas terheléssel járó "hőnyíródás"következtében rövid az élettartama...

Egy pár módszerrel segíthetünk a gépeink élettartamának a növelésében:
1:évente elvisszük szakemberhez(nem számtech. boltba,mert a 90%-nak fingja sincs a dolgokról)kitísztitani.(kb 5eFt)
2:huzamosabb működés után hagyjuk "üresjáratban"(idle állapot)kb 5-10percig,míg visszahűl..és csak az után kapcsoljuk ki!

[ Szerkesztve ]

(#10) albi31


albi31
senior tag

Update:
A napokban járt nálam egy "öregebb"2008-ban látott napvilágot ASUS,egy X56-s,ami még Turion-s és 15.4"-s a kijelzője,és milyen érdekes,hogy majd kétszer akkora hűtő volt rajta,mit a K50AB-n,ja és 31W-s volt csak a CPU-ja a 35W helyett,ergo,kisebb teljesítményű CPU-hoz komolyabb hűtés párosítottak,mint az új nagyobb teljesítményű CPU-hoz,ami mint írtam 35W-s(kb 7-8fok eltérés)
A 25-30eFt-s tétel sajnos igaz,ennél olcsóbb javítás nem lesz hosszú életű.

(#11) Mr.Skynet válasza albi31 (#10) üzenetére


Mr.Skynet
senior tag

Még azt is hozzá lehetne fűzni, hogy aki kicsit is ismeri az IPC szabványokat, az már fogja is a fejét mikor a környezetvédelemről van szó. Az egyik lehető talán legnagyobb hiba a mai világban az ólommentes ón, paszta, labda stb. használata, alapból törik, rideg, igénytelenebb a forradás minősége, igen rövid az élettartama, lehetne még sorolni, egy szó mint száz, sz@r az egész.

Persze lehetne még anyázni a gyártókat, hogy olyan műanyag házba szerelik a gépet, hogy semmi tartása sincs, megfogtam a szomszéd 17" régi Fuji gépét, csuklóból csavartam rajta vagy 5cm-t (adott képet a noti, elengedtem, se kép se hang) közben elképzeltem ahogy a tizen nemtom hány rétegű nyák több helyen szálszakadásos lehetett volna :U Ott is jó kis ólommentes pasztával dolgoztak, miért van az, hogy a gyári forradás 1,5 év után kontaktos lett, de ólmos reballing óta eltelt 3 év és azóta is hibátlanul megy a noti :((

Már várom, hogy kényesebb helyeken, repcsik, autók stb. orvosi gépek elektronikáira is mikor erőltetik rá ezt a f.szom b.szta lead free szabványt, akkor majd emberek halnak meg az ilyen szép környezettudatos gyártástechnológiák miatt! :W

Ennek az egésznek nem feltétlenül az Asus a hibája, csak ezt most ők gyártották le és rajtuk csattan az ostor, bár megkockáztatom, hogy ha már több gyártónál is ugyan azzal a chip-el van a probléma és mindig ugyan az hal meg, akkor már talán az AMD is hibázhatott. Talán nem megfleleő hőprofil adatokat adtak a chip-jük mellé eladáskor, a többi gyártó (a nagyok is) pedig ennek megfelelően forrasztották be a termékükbe. Nvidia-nál is temérdek gpu-jával van gond, nem csak noti téren ezt is mindenki tudja, a maszek forraszgatós emberek már lassan ezekből gazdagodnak meg :DDD

[ Szerkesztve ]

(#12) szi7777777 válasza Mr.Skynet (#11) üzenetére


szi7777777
csendes tag

Hi!

Én is így jártam a notimmal, vagy hasonló módon. egyszer már volt garanciálisan videókártya cserén (kb 1-1,5 év után fosott meg), ezek után működött tökéletesen egy évig. Most kicsitt több mint 3 éves a noti. Először azt játszotta el, hogy se szó se beszéd egyszerűen nem kapcsolt be, csak világított a bekapcs gomb. Ezek után rengeteget szarakodtam vele, akksit kivettem töltőt dugdostam, ki-be kapcsolgattam és egyszer csak jó lett. Ezt eljátszotta pár napon belül 3x és most már sehogy nem tudom életre bírni.

A fő kérdés, hogy ólmos reballingot hol csinálnak, illetve mennyiért és ez mennyire jó megoldás? Esetleg más probléma is lehet?

Előre is köszi, üdv: Kristóf

(#13) Dodó77


Dodó77
csendes tag

Üdv!

Nekem egy 2010 májusában vásárolt K50AF laposom van, vagyis csak volt, mivel ma reggel úgy döntött, hogy nem akar bekapcsolni. Annyiban más az enyém, mint a Tiétek, hogy amikor bekapcsoltam, a DVD író a szokásos, kattanással jelzi a gép indulását, viszont utána semmi nem történik. Nincs se ventillátor, se semmi, viszont a proci ugyan úgy melegszik. Szóval lehet ez is alaplap? Igaz, a ramot kivettem, elindítottam, és semmi sípoló hang.. :W

A másik: olvastam h lehet hogy csak megolvadt az alaplapon valami, és azt forrasztással helyre lehet hozni. Valakinek van ebben valami tapasztalata?

(#14) Mr.Skynet válasza szi7777777 (#12) üzenetére


Mr.Skynet
senior tag

Ólmost is ott csinálnak, ahol ólommentest, csak meg kell kérdezni van-e nekik labdájuk ami ólmos és ha van akkor elvileg nem lehet vele probléma, már ha elvállalják a munkát.

Mennyire jó megoldás? Nem feltétlenül ettől fog teljesen tönkremenni az alaplap ha erre gondolsz. Az már inkább kérdéses, hogy mennyit károsodik maga a problémás alkatrész az 1-2 alkalomnál (míg a gyárban van) több elég komoly hőfokok közben (nem 1-2száz fokról beszélünk, hanem inkább ~400-ról). Meg persze fennáll az esélye, hogy esetleg nem is a forradással van baj, hanem az alkatrész talán tényleg meghibásodott. De persze nem csak az adott alkatrészről van szó, hanem a nyák és a rajta lévő többi apróság sem bírja a végtelenségig a melengetést. Nyilván ha egy rutinos ember megfelelő eszközökkel nekiállna javítani, akkor nem kell félteni semmit szóval nem rajta fog múlni a dolog, csak azt mondom, hogy nem teljesen veszélytelen ez az egész. De a legjobb ha inkább arra gondolsz, hogy veszíteni valód nem nagyon van amúgy sem.

(#15) Calmild


Calmild
csendes tag

Helló
Nekem is ugyanez a gondom, most több lehetséges problémát és megoldást olvastam. 30 ezret nem szeretnék rákölteni, mert nincs arányban az értékével. Nekem is kicsit több, mint három éves, ennél azért picit többet vártam. Mivel gari nincs már rá, szétszedtük és igazából annál tovább, hogy megnézzük az említett részeket, nem jutottunk. Nem igazán látom, hol lenne probléma a forrasztással, és azt sem tudom, hogy a citromsárga vezetéket hogyan vegyük ki onnan. Emellett gondolom ez már nem segít rajta. Azt is olvastam, hogy elvitték szervizbe, és utána nem üzemelt sokáig. Ebben az esetben, ha nem akarok rákölteni ennyit, de az olcsó javítás meg valószínűleg olyan is, jobban járok, ha eladom alkatrésznek?

(#16) Mr.Skynet válasza Calmild (#15) üzenetére


Mr.Skynet
senior tag

Hali!

Azt neked kell eldöntened mennyire ragaszkodsz a gépedhez :B de ha mondjuk tényleg 30K-ért javítanák akkor talán tényleg jobban megéri eladni. Már csak azért is, mert ha ugye tegyük fel 30-ért kapnál bele másik alaplapot, az ennyi pénzért nagy valószínűséggel használt lesz, tehát kérdéses lehet, hogy még mennyit fog menni míg aztán az is beadja a kulcsot - az új ára meg gép árba megy.
Persze kinek mennyit ér a lelkiismerete, van a kevésbé szép megoldás amit kb. le is írtál "Azt is olvastam, hogy elvitték szervizbe, és utána nem üzemelt sokáig." Az esetek nagy részében ez akkor alakul így, ha amolyan szegény ember reflow -jával javítanak (amit nem nagyon nevezhetünk javításnak). Ez nagyjából annyit tesz, hogy nyomnak némi flux-ot (folyasztószer) a problémás chip alá, aztán rámelegítenek hőlégfúvóval. Majd jééé megjavult, ekkor szép összegeket elkérnek a nagy-nagy 3 perces javításért. Csak azt felejtik el közölni, hogy mégis meddig lesz jó... 1 órát, 1 napot, 1 hetet vagy jobb esetben néhány hónapot.
Ennek az egésznek talán a legbarbárabb megoldása az mikor ezt az egészet a konyhai sütővel próbálják leutánozni :U Mondjuk az ilyen mécses jelenetek után már tényleg nemtom ki mit nevez javításnak :DDD :W

Egyébként a kulturált rendes javítás menetét nagy vonalakban már leírta albi31 kolléga :R

[ Szerkesztve ]

(#17) Calmild válasza Mr.Skynet (#16) üzenetére


Calmild
csendes tag

Köszönöm a választ! Kérdezősködtem kicsit, olvasgattam, szerencsére vannak még korrekt szakemberek, akik nem szédítenek ál-alaplapcserével. Az xboxklubon van szerviz, és ott speciális berendezéssel végzik ezt a reballingot. Remélem, nem számít reklámnak, vagy nem tilos hogy leírtam. Ott vállalható összegért végzik el a folyamatot. Még szimatolok kicsit, és szerintem Albit is megkérdezem, hátha ő lesz, aki megmenti :) Én ebben nem tudok egyebet tenni, mert sajnos nem értek hozzá. Sajnálom, hogy más asus tulajok is így jártak, pedig remek gép.

(#18) kamarast


kamarast
csendes tag

Szia!
Nekem is összeomlott, sem xp sem sem win 7 bootolható, cd dévédét nem olvassa el nem bootol, Találtál valami megoldást,? A gép kollégámé. Rádaásúl bár nem tartom magamat teljesen hülyének nem tudom megtalálni. hogy a HDD-t hogy kell kivenni mert fontos adatok raja. A teljes gépet szét kellene szedni
köszi
Tanás
tamaskamaras@gmail.com

(#19) suhi1962


suhi1962
csendes tag

Sziasztok.
Lenne egy kis segítségre szükségem.
Egy barátom laptopja meghibásodott.
ASUS K50AB tipusú gép.
Szerviz javította 1.5 évvel ezelőtt, még garissan.Alaplap csere,és még néhány dolog volt a papírra írva.
A lényeg az,hogy most nem indult a gép.Bekapcsolás után elég sokára kezdett el a venti pörögni,de kép nem volt.
Addig kinlódtam vele ,hogy sikerült be indítani,és a WIN7 szépen futott rajta.
Majd bele raktam a DVD meghajtót,az után újra megszűnt minden,bár nem vagyok benne biztos hogy ettől.Ma azt mondták,hogy a meghajtó nem jó,de nekem működik.
Na most, a videókártyát,és a déli hidat kissé átmelegítettem,így a kép előbújt.
Külső monitorról tökéletes,de a sajátja olyan,mintha kevés szín lenne vagy valami hasonló.
Tehát rossz a kép.
A kijelzőt nem tudom máshol próbálni,és ledes kijelzőm sincs másik.
Mi lehet a konkrét ok?

(#20) Nyááár válasza G3 (#1) üzenetére


Nyááár
csendes tag

Sziasztok!

Hogyha hibás laptopotokat szeretnétek megjavíttatni szakszerűen, keressetek meg.
Tipikus laptop hiba javítása (bekapcsol, de csak a venti pörög,ledek égnek, de nincs kép, nem indúl).

Szakszerűség, gyors precíz munkavégzés, megfizethető áron.
ATI és NVIDIA chipek javítása.

Kerresetek a hardverapro-n (klikk ide)

[ Szerkesztve ]

Üdv: Hegyi Károly +36202001801 laptopjavitas23@gmail.com

(#21) badeejay


badeejay
újonc

sziaszok, nekem is elő jött egy olyan hogy hamar felmelegszik a procim, valaki nem talált rá valami megoldást, mert még semmi nem ment ki egyenlőre a laptopból szerintem? ez a sárga kábel kihúzása nem volt rossz de akkor folyamatosan nagy fordulaton megy a hűtés.

(#22) Calmild


Calmild
csendes tag

Röviden a tapasztalatom: ez a hiba volt. Elvittem szervizbe, ahol megjavították egy külön erre való géppel Szfehérvár környékén. 4 hónap eltelt, ma ugyanaz a probléma. Felesleges javíttatni, ez a gép alapból kuka sajnos! Nem igaz, hogy elmegy még évekig utána. 4-5 hónap és viszlát.

(#23) il profeta


il profeta
csendes tag

Nekem ASUS K50AB-m van 2009 óta. Elég sokat volt nyúzva játékokkal. Ahhoz képest szinte hibátlanul működött. Tavaly volt egy kisebb problémája, hogy a gép terhelés alatt hamar felmelegedett és teljesen lefagyott. Mikor napi szinten többször előfordult szétszedtem. Elvolt folyva a rézcsövek alól a zselé így nem vezette el a hőt. Pár száz forintért vásároltam egy tubus zselét. Lekaptam a gépről a rezet és rendesen megkentem alatta+ a rezet is. Azóta hibátlanul működik a gép. A családban ezen kívül van még 2db idősebb ASUS laptop és mindegyik hibátlanul működik.

Az eredeti kínainál nincsen jobb!

(#25) Regenhart


Regenhart
újonc

sziasztok!

Nem olvastam el minden hozzászólást szóval elnézést ha az információt amit leírok valamilyen formában már megkaptátok. Velem és a k50ab-mel történt:

ugyanigy előjött a vga probléma bevittem szervízbe ahonnan továbbküldték állítólag a márkaszervíznek olyan címszóval hogy ők nem tudják megjavítani. 2 hónap után hivtak is hogy nem lehet megcsinálni csak nagyon drágán de ha gondolom megveszik a gépet 20 ezer forintért, mivel egyébként nagyon jó állapotban van. Én visszakértem a gépet javítás és minden nélkül. bevittem egy másik szervízbe ahol pontosan elmondták amit ti itt leírtok, hogy mi a hiba okozója stb de megcsinálják. 2 nap elteltével csörgött a telefonom hogy kész van és 5000 ft -lesz. Ennek már kb 5 hónapja és a gép tökéletesen üzemel, pedig játékok is pörögnek rajta és nem a super mario :) az egészben a plusz és a vicc hogy (sajnos nem tudom tényleg látott e márkaszervízet) de úgy küldték vissza hogy nem működik a balos 2db usb port, a DVD író és az aksi 10 perc után lemerül.
Tanulságos eset volt annyi szent. De azt láttam hogy páran irtak megoldást a problémára :) Megjegyzem én imádom ezt a gépet mert eddig tökéletesen megállta a helyét minden téren :)

(#26) HPeter11


HPeter11
újonc

Sziasztok.

Asus K50AB tulaj vagyok 2009 december óta. Egészen pár nappal ezelőttig a gép hibátlanul működött több mint 5 éven át majd derült égből villámcsapás pár napja meghalt. Tünet: bekapcsoló gombra nem reagál azonnal majd amikor hosszas nyomásra igen akkor is csak felpörög a ventilátor majd pörög, pörög, pörög.... Se kép se hang. Szétszedtem és megpiszkáltam amit tudtam (ram, hűtő stb), de igazából már sejtettem hogy alaplap probléma lesz ami be is igazolódott a mai napon miután bevizsgáltattam. Chipset probléma. 31k a csere. Ennyit nem szeretnék költeni egy majd 5 és fél éves gépre tekintve hogy a többi része is beadhatja a kulcsot bármikor. Rákerestem neten a dologra majd ide jutottam a fórumra. Elolvastam az összes hozzászólást és látom ez egy gyakori probléma. Az 5+ évvel ahogy látom rekorder vagyok :) Valaki esetleg tudna ajánlani szervízt ahol ezt a "reballingozást" megcsinálják? Regenhart sajnos nem lépett be utolsó hozzászólása óta pedig ő nyilván tudna nekem ebben segíteni. Írok Nyááárnak is hátha esetleg ő foglalkozik ilyesmivel, de ha esetleg bárki tudna segíteni ez ügyben azt megköszönném. Budapesten érdekelne a dolog. Laika1200 sárga drótos ventillátor mahinálását majd kipróbálom ha a gép visszajön a halálból.

(#27) sugarforce


sugarforce
őstag

Szerencsére/kevésbé szerencsére én is K50AB tulaj vagyok, vagy inkább voltam 2009 októbere óta. Tegnap este adta meg magát, épp dolgoztam vele, egyszercsak lefagyott a windows, aztán ennyi. Tegnap ráhagytam, nem foglalkoztam vele, gondoltam csak valami hülyeség lehetett, ma viszont már nem is akart a post screenig eljutni sem. 15-20 alkalomból egyszer bejött a kép, biosba belépvén meg szinte mindig lefagyott az egész. Gondoltam valami bios probléma lehet, viszont azóta már nem is jelenik meg a post screen, sem a bill. feletti ledek sem villognak, ahogy szoktak. Gondoltam ráhagyom, 1-2 óra elteltével odáig fajult már a dolog, hogy ha ram van benne - többféle kombinációt is kipróbáltam már-, akkor bekapcsolás után 3-4 mp-vel később lekapcsol magától.
Pénzt szervízre egyáltalán nem akarok már költeni, 30 ezret már egyáltalán nem ér nekem ez a gép, ha meg is tudják csinálni, kitudja hány hónapig megy még. Pedig jól kiszolgált ezalatt az 5,5 év alatt. Persze ahogy olvastam, hogy egyáltalán nem egyedi probléma, nagyon felidegeltem magam és elment a kedvem az asus-tól. Még 1-2 praktikát azért kipróbálok mielőtt teljesen lemondok róla, ha van valami fejlemény, írok.

(#28) laika1200


laika1200
csendes tag

Miskolcon tudom vállalni a k50ab és egyéb laptopok hasonló meghibásodásainak szakszerű javítását. Számla, 3 hónap garancia a javításra, sikerdíjas szervizelés (csak akkor kell kifizetni az előre megbeszélt összeget ha a javítás sikeres volt, nincs sem bevizsgálási, sem egyéb díj.)

Hasonló meghibásodás: a bekapcsoló gomb megnyomása után...
- a ventilátor felpörög de nem ad képet.
- bootolás közben a kép szemetel, az asztalon szemetel a kép, 3d alatt fagy a gép.
- bootolás közben kék halállal a gép újraindul.
- a noti a töltést veszi de nem történik semmi.
- a noti nem látja a merevlemezt.

A k50ab (k40ab) mint sok más manapság forgalomban lévő noti alapvetően alulméretezett hűtéssel került forgalomba. Ez a noti azonban még az átlaghoz képest is hanyag, kókler tervezés eredménye. Korábban már írták itt, a déli híd hője egy gyenge minőségű szilikonos hővezető párnával van a noti alsó burkolatának a vékony alumínium lemezére vezetve. A proci, a hd3200 integrált és a hd 4570 vga lényegében egy hőcsövön osztozik, egymást fűtik. Mindezt úgy, hogy a 4570 a ventilátor alsó burkolatának az alu lemezére van vezetve, a hd3200 csak egy független alulemezre ami valami általam ismeretlen rágógumi állagú szilikonos pasztával, kb. 2mm légréssel van a hőcsőre vezetve... A venti kicsi, magas fordulaton sem elegendő a légtolása. A hűtőborda kicsi, a lamellák szűkek, rettentő könnyen berakódik porral, ezzel tovább rontva az amúgy sem rózsás helyzetet. Az alsó burkolaton a légbeszívásra szolgáló nyílások részben belülről fóliával fedettek, ha eltávolítjuk a fóliát a hűtés hatásfoka javul, de a hűtőborda koszolódása halmozottan jelentkezik. A noti hűtési házirendje gyárilag rossz, szoftveresen nem módosítható, 90 fok környékén kezd a venti rendesen felpörögni. Ez abból adódik hogy a venti egyidejűleg kap pwm és feszültség alapú szabályozást, könnyen belátható hogy amikor pwm-en kapja az 50%-os max fordulat jelet, közben feszültség alapon is kapja az 50%-ot, akkor szépen 25%-on fog karistolni, a procik pedig szépen sülnek közben. A végén pedig a hab a tortán: Ez a noti elvileg képes lenne arra hogy kapcsolgat a két vga között, egyszerű netezés jellegű használat, filmnézés esetén csak a hd3200-at járatja, a hd4570-et pedig csak játék vagy a vga komoly terhelésénél kapcsolja be. Ezzel akksiról javulna a gép elérhető üzemideje, csökkenne a fogyasztás és a melegedés is. De! Ez természetesen csak a legújabb revíziójú alaplapokkal és a legújabb, hivatalosan nem is elérhető béta verziós biossal együtt működik így. Köszönjük meg hát az ASUS mérnökeinek ezt a csodát amit összehoztak nekünk.

Amit lehet tenni otthoni barkácsolással:

(0.) Alap dolog, kikapcsolás előtt a gépet addig üresen járatni amíg vissza nem hűl.
(1.) A korábban már ismertetett venti sárga vezeték kikötéssel a ventilátor egyik (pwm?) vezérlése megszűnik, ezért a fordulatszámot ugyan nem fogja tudni a gép kijelezni, de a vezérlése sokkal dinamikusabbá válik, hamarabb bekapcsol, fürgébben és magasabb fordulatszámmal reagál a hirtelen melegedésre. Ezzel semmilyen kárt nem okoz és javítja a hűtés hatásfokát.
(2.) Az levehető alsó takarólemezen néhány, a levegő beszívására szolgáló nyílás belülről fóliával fedett, ezeket a fóliákat éles késsel vagy tapétavágóval le lehet vagdosni (többet ér mint bármelyik noti hűtőpad:).
(3.) Havonta az alsó takarólemez levétele után a noti hátlapján azt a nyílást ahol a meleg levegő ki szokott jönni :) jó alaposan kifújjuk sürített levegővel, közben örülünk a ventilátorból kiáramló porfelhőnek. Ezután lámpával belevilágítunk a venti közepén a nyílásba (ahol a lapátok vannak), és hátulról ellenőrizzük (ahová a levegőt fújtuk) hogy teljes hosszában tiszták-e a lamellák. Ha még nem, a folyamatot ismételjük.

Amit szervizben meg lehet csinálni de otthon nem ajánlom:

(1.) A déli híd és a két VGA szilikonos hővezető párnáját megfelelő vastagságú, max. 20x20mm-es rézlapra cserélni, a sapka és a cpu nyák közötti smd alkatrészeket "phobya" vagy hasonlóan jó minőségű szilikon párnával kitakarni (zárlat ellen és a még jobb hőelvezetésért.) Ennél a műveletnél rettenetesen figyelni kell a megfelelő vastagságú anyagok felhasználására és minőségi, nem ezüst tartalmú pasztát kell használni.

Tapasztalatok: Modding nélkül aida64 rendszer stabilitásteszt teljes terheléssel 6 perc után 110 fok, 8 perc után 115 fok és kékhalál. A teljes hűtés moddolással 15 perc után 75 fok... normál használat mellett 65 fokos átlaghőmérséklet.

Akinek pedig már meghalt, íme néhány kép az egyik javításról.








(#29) laika1200


laika1200
csendes tag

Még néhány dolog:

Óvakodjatok a hőlégfúvós 5000-ért javítom típusú kontároktól, de ilyen előfordulhat a márkaszervizben is! Hely megjelölés nélkül albacomp és asus laptopokat már láttam "53000-ért alaplap cserés" szöveggel hozzám érkezni, megbontás után láthatóan a chip alá fluxot fecskendezve hőlégfúvózták, olyannyira nem törődve semmivel hogy a ram foglalat alatti fekete fólia szétolvadt stb... ezek után a noti ugyan életre kelt, kb. 1 hónapra, de utána nálam kötött ki, én meg mivel a tulajt személyesen ismertem nem tudtam elhajtani, kénytelen voltam szívni vele. Persze lehet hogy a tulaj füllentett és csak a szomszéd vérpistike "javított"
neki "olcsóban". De volt már nálam olyan radeon hd 6950 ami egy zárlatos mosfet miatt meghalt, úgy meghőlégfúvózták hogy a gpu sapkája a gázosodás miatt lerepedt a nyákról és ezzel a kártya kukaérett lett. Valójában pedig csak a kb. 1500 ft-os mostfet-et kellett volna cserélni (10 perces munka) és esélye lett volna hogy a kari életre kel. Normál esetben tapasztalataim szerint a notik több mint 90%-a javítható, de ha már gányolva volt ez az arány 20-30% és még szívni is kell vele, ezért vagy bevállalom, vagy nem.

A másik fontos dolog. Attól hogy a problémás noti javítva lett nem szűnik meg a karbantartási igénye, itt elsősorban a hűtő lamelláinak rendszeres sűrített levegős tisztítására gondolok. Ez a lakóhely és a használat jellege miatt lehet havonta de akár évente is, attól függően mennyi idő alatt tömődik el a hűtés.

Néhány szó az árakról. A jó felszerelés drága, csak példaként az a honton ht-r392 gép amivel én dolgozok csak magában több mint 400k itthon. A stencilek, óngolyó, minőségi flux, isopropyl alkohol, mérőműszerek, kézi forrólevegős gép, weller, stb. együttesen kb. 1 milliónál áll meg, és ez csak egy belépő szintű félprofi kezdő szett... akinek futja rá vehet milliókért is forrasztógépet. Arról nem is beszélve hogy ha jól emlékszem világviszonylatban a 3-ik legmagasabb fogyasztási adóval (27%) és nagyon magas egyéb adókkal és járulékokkal vagyunk megáldva. Magyarán aki ilyen javítással foglalkozik hivatalosan az először is ki kell fizesse a mohó állam bácsit, a rezsit, (a honton 4000w üzemi teljesítményű), bele kell kalkulálnia az árba a gép kopását, elévülését, a felhasznált anyagokat, félre kell tennie valamennyit fejlesztésre hogy lépést tudjon tartani a technológiával, végezetül pedig valamennyi aprót szeretne zsebre tenni a munkájáért cserébe.

Végezetül pedig budapestieknek tudom ajánlani az f27 szervizt [link] ők korrektek és profik. A Miskolc és vonzáskörzetében lakóknak pedig a Szoftver ABC mint átvevőpontunk is jelenthet megoldást notebook, VGA, konzol és TV chipek reballozása kapcsán

(#30) sityuka89


sityuka89
tag

Sziasztok, van egy asus k50ab notebook-om arra lennék kivancsi hogy egy esetleges BGA utan meddig életképes még a gép?

Elore is köszönöm a választ!

(#31) laika1200 válasza sityuka89 (#30) üzenetére


laika1200
csendes tag

Ha cserélődik a chip akkor kb. mint új korától, ha nem cserélődik akkor kiszámíthatatlan, 1 napot de akár éveket is mehet, nem lehet tudni, sok mindentől függ.

(#32) sityuka89 válasza laika1200 (#31) üzenetére


sityuka89
tag

És egy ilyen chip csere milyen árba van? Vagy ezt kulon kérni kell a BGA-nál? Mert hallottam hogy nem tudnak olyan jo fogyasztást csinalni mint a gyári...

Megy most 20 lenne egy BGA javítás?

[ Szerkesztve ]

(#33) laika1200 válasza sityuka89 (#32) üzenetére


laika1200
csendes tag

10.000.- + ÁFA a munkadíj, a te esetedben a 216-067402x chip lesz cserés, az 7.000.- + ÁFA. Aki olcsóbban tud az "refurbished" azaz felgolyózott használt chipet ad.

Megy most 20 lenne egy BGA javítás? Nem, a te esetedben 21.590.- a végösszeg, számlával, garanciával ha nálunk javíttatod. Ezen lehetne vitatkozni hogy sok-e vagy kevés de teljesen felesleges lenne belemenni.

[ Szerkesztve ]

(#34) sityuka89 válasza laika1200 (#33) üzenetére


sityuka89
tag

Nem szeretnék az árral vitatkozni! :) csak nem tudom mennyire lehetek bizakodó egy ilyen " BGA " után hiszen valaki szerint beválik es működik mint új korában mások szerint nem lesz hosszú életű.
Ha már azt a majd 22öt kifizetem elvárja az ember hogy ne csak 1-2 hónapig működjön.:)

Elméletileg a napokban lesz keszen a gép.
Kicsit gondba vagyok a megtartásával kapcsolatban.

(#35) laika1200 válasza sityuka89 (#34) üzenetére


laika1200
csendes tag

Attól függ hogy hol és hogyan javítják...

(#36) sityuka89 válasza laika1200 (#35) üzenetére


sityuka89
tag

Na ez jo kérdés mivel egyáltalán nem értek hozzá..így azt mond amit akar!
Erről kell valami papírt kapnom? Illetve a számlán rajta lesz hogy mit javítottak rajta?

(#37) laika1200 válasza sityuka89 (#36) üzenetére


laika1200
csendes tag

Elvileg rajta kellene hogy legyen a számlán vagy a garijegyen hogy mire javították, mert arra illik némi jótállást vállalni... papír nélkül nehéz. De ilyen hozzáállással bármelyik szervizben azt mondanak egy laikusnak amit akarnak.

(#38) sityuka89 válasza laika1200 (#37) üzenetére


sityuka89
tag

Nem a hozzáállásal van a baj hanem hogy nem akarom magam lejaratni..hidd el ha ehhez is értenek nem lenne ember aki atverne.:)

Szóval nagyon új vagyok ebben a szakmában ha lehetne ilyen képzavarral élni! :)

(#39) sityuka89 válasza sityuka89 (#38) üzenetére


sityuka89
tag

Most hivtam a szervízt es azt mondták hogy BGA utan az első teszten megbukott.. Nem ertem
Mondtak hogy ha ismét megbukik a forrasztas utan akkor chip cserével lehetne megmenteni!
Létezik hogy munkadijjal egyutt 40lenne egy ilyen csere???

[ Szerkesztve ]

(#40) Mr.Skynet válasza sityuka89 (#39) üzenetére


Mr.Skynet
senior tag

Hááát éppen lehet, de akkor valljuk be nem egy olcsó helyről van szó, vagy nagyon keményen minden tételesen kiszámláznak amit csináltak-felhasználnak. Felénk vidéken a helyi kisker ide viszi a gépeket [link] erre még rádobják a 15% árrést és így fizetsz picit többet mint 37ezert az egészért Bruttósan, hozzák-viszik (Komáromból) és már ez is elég szép összeg. Más kérdés, hogy a legtöbb gép javítása ennyit nem ér, ahogy egy K50AB javítása is kicsit véleményes, mert ha hibátlan lenne a gép, mondjuk 2x2GB ram-al és 500-as hdd-vel mondjuk jó szívvel ér a gép 35-40ezret feltéve ha még tud valamennyit az 5-6éves akkuja és nincs teljesen leharcolt állapotban. Bár ennyiért már néha i3-at is lehet kapni és fele annyit fogyaszt-fűt, kisebb a hőingás és kisebb az esélye, hogy bga hibás lesz, persze az ördög nem alszik, és ha valaki a portigrisekben főzi a gépet heteken-hónapokon át az ágyba a paplanba süppedve és nem kap szerencsétlen levegőt, akkor lehet az bármilyen gép bármilyen hűtéssel, picit feljebb a kollégának teljesen igaza van, nagyon szépen összefoglalta a dolgokat.

Mondjuk az Asus-t meg lehet szidni a tervezésért, de én nem csak őket hibáztatnám, érdekes módon az évek folyamán bebizonyosodni látszik, hogy az összes noti gyártó, aki AMD-vel szereli a gépet, az mind hülye és nem tud hűtést tervezni, persze... szerintem az amd nem kicsiket hazudik a hőtermeléssel kapcsolatos infókkal. Tényleg el kellene hinni(?), hogy "nagy elismert" gyártók is csak és kizárólag idióta mérnököket tartanak és ez még meg is éri nekik, hogy pl. a Dell gépében a rokonomnak a 3év gari lejártáig 5x cseréltek alaplapot? Biztos direkt csinálják és a mérnököket ezek után még meg is jutalmazzák, hogy gyerekek, király munkát végeztetek, csak így tovább ezzel a szériával és tesztelő oldalak véleménye alapján is még közvetetten buktunk 50 millió db potenciális vásárlót.

A legtöbb átlag user nem tudja, hogy mi van a gépében, azt látja, hogy Asus felirat virít előtte amikor megnyitja a Youtube-ot. Hallott róla valahonnan valakitől valamit, ha jót hallott róla megvette, ha rosszat akkor mást választ, talán ugyan azzal az AMD belsőséggel, ami ugyan úgy meg fog pusztulni csak idő és felhasználási mód kérdése. Szerintem már a noti gyártók is rájöttek, hogy nem buli ez nekik, kapjon elő mindenki a hozzá legközelebb eső szórólapot ahol árulnak notit és ha nem egy 80ezres rommá akciózott gépről van szó, akkor nézzük meg hány Inteles és hány Amd-s. Az a baj, hogy itt-ott ez sajnos érvényes a kedves Nvidiára is, szerintem az összes HP DV5-6 tulaj épp emiatt többet Nvidiás gépet nem vesz...

(#41) sityuka89 válasza Mr.Skynet (#40) üzenetére


sityuka89
tag

Köszönöm a választ! :)

Annyit még szeretnék kérdezni hogy igy ezzel a hibaval lehet értékesíteni szoval eladni alkatrészkent? Mert amugy nincs leharcolva mint ha új lenne. Aku is uj benne.
Es ha igen mégis mennyit lehetne érte kérni? :)

(#42) Mr.Skynet válasza sityuka89 (#41) üzenetére


Mr.Skynet
senior tag

Persze el lehet adni, alkatrészenként darabokban valószínűleg többet érne, de az sok-sok idő. Ez csak az én véleményem, de ha szép állapotú, és az alaplaptól eltekintve minden része hibátlan, akkor hardvertől függetlenül nekem plafon 20-at érne és azért ennyit írok, mert darabokban kb. ennyiért lehetne szerintem megválni tőle. Én 2-3 éve nagy reményekkel 40K-ért vettem egy hibás K52JE gépet, hogy orvosolható a problémája, bebuktam a dolgot, 1,5 évig hirdettem darabokban, nagy szerencsémre szinte mindent el tudtam adni belőle még 5 ezret kerestem is rajta, de nagyon sok macera és idő mire darabokban elkel egy komplett gép és azt kell mondjam így is szerencsém volt a géppel, hogy nem buktam rajta mondjuk 15-20 ezret.

Ahogy fent már említették 20-22K környékétől javítható korrekt helyen itt-ott picit többért, de itt nem is annyira az ár a kérdés szerintem, hogy mennyiért csinálják, hanem az, hogy tudja az ember, hogy rutinos profi kezébe kerül, nagyon érzékeny dolgok ezek, a sok év és sok áldozat árán kitapasztalt hőprofilok szinte már eszmei értékű egy adott szerviz számára. Sok helyen már a felhasznált anyagok, flux-ok, forrasz paszták, ónszívó harisnyák stb. nem is vesznek más fajtát csak amit ismernek, nehogy egy új dolog beleszóljon a jól kiismert rutin munkájukba. Nyilván a chip-ek ára is változó, tehát most egyik másik szerviz ha fix áron dolgozik chip-től függetlenül akkor sanszos, hogy egyiken lehet picit buknak, de többségébe a többi chip cseréjekor viszont nyernek a dolgon. Vagy az adott chip esetében más lesz az árajánlat is.

40K-t én nem költenék a gépre (megint csak magánvéleményem), 20-25K még jó lehet, főleg ha azt is figyelembe vesszük, hogy pl. most nincs felesleges ~140ezred egy másik új gépre, de pl. 20-25ezret még ki tudsz gazdálkodni és továbbra is tudod használni és tudod, hogy most pár évig ez a hiba nem jön majd elő. Egy másik használt gépnél meg ugye megvan az esélye, hogy 2 hónap múlva az is bga-s lesz, sose lehet tudni. Ezeket neked kell bevállalnod illetve mérlegelni, hogy neked mi éri meg jobban. ;)

(#43) sityuka89 válasza Mr.Skynet (#42) üzenetére


sityuka89
tag

Hűű :) köszönöm a segítséget.
Igazából 20nál tobbet nem szeretnék rakolteni
Tenyleg nagyon szép újszerű állapotban van. Úgy döntöttem hogy eladom
Persze reális keretek között szóval hogy nekem is és az esetleges vevőnek is jó legyen :)
Igaz mar most buktam rajta :/ de ha már valamennyi visszajönne belőle azt egy asztali pc-be fektetnem
Persze ráfizetéssel.:) mert így gép nélkül necces még úgyis jogy van konzolom.:)

(#44) laika1200 válasza sityuka89 (#39) üzenetére


laika1200
csendes tag

BGA utan az első teszten megbukott.. Nem ertem
Mondtak hogy ha ismét megbukik a forrasztas utan akkor chip cserével lehetne megmenteni!
Létezik hogy munkadijjal egyutt 40lenne egy ilyen csere???

- sikertelen BGA után nincs "még egyszer megnézzük", chip csere van...
- téged nagyon le akarnak húzni a chip-cserés árral

(#45) sityuka89 válasza laika1200 (#44) üzenetére


sityuka89
tag

Ezt most nem ertem..
Lehúzni? Mégis mivel?
Nyilván ha a gep takolt es ilyen olcsó alkatreszes megoldással adják vissza ami max 1hetig birja akkor vissza visszem es hidd el hogy a pénzem is visszajön.:)

(#46) laika1200 válasza sityuka89 (#45) üzenetére


laika1200
csendes tag

Azért az árért amit neked a chip cserére mondtak új lapot lehet bele venni. Erre írtam hogy lehúzás. Nem sugalltam hogy tákolt gépet fogsz visszakapni. Nálunk az a szokás hogy egy chipet csak egyszer golyózunk, ha ezután nem éled a gép akkor a chipet cseréljük. De pl. az Nvidia chipeket nem golyózzuk, azonnal cseréljük. Ennek az az oka hogy nem szeretjük ha gariban bármi visszajön, amit ha elkerülni nem is tudunk de legalább amennyire lehet próbáljuk leszorítani a garis ügyintézések számát.

(#47) sityuka89 válasza laika1200 (#46) üzenetére


sityuka89
tag

Köszönöm az infot..:)
Arra jutottam hogy eladom alkatreszkent nem szeretnék a továbbiakban foglalkozni a géppel

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.