Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) r.e.m


r.e.m
csendes tag

Kezdem az elején: Volt egy CT7NJL lapom ezelőtt, amiben gyári hibás volt a termáldióda (folyton lekapcsolt). Nagy nehezen beismerték. Erre kicseréltem a lapot erre az Aopen-re. Megy is rendesen, de amikor manipulálni akartam a CPU-t (Barton 2500+, stepping 0), a következő bootnál már csak egy nagy fekete képernyőt kaptam. Úgy is maradt. Sajna voltam olyan hülye, hogy nem néztem meg a bios revíziót (most elég távol vagyok a szerkezettől, úgyhogy innen nem is fogom tudni megmondani), de talán nem a legelső lehet, mert ''látta'', Bartonnal van dolga. Mi lehet a gond szerintetek? Vajh' én vagyok a legpechesebb, és kifogtam egy abszolúte tuningellenes procit, vagy sz*r a bios? Ide írom mi is volt a gépben a kisérletezés pillanatában.

Aopen AK79D-400Max, Barton2500+, Kingston HyperX KVR2700C2 256MBx2, Radeon9100 (ez kölcsönbe volt), vízhűtés

Nem tudom meddig leszek a net előtt; sajna lassan mennem kell. 'Szal nem udvariatlanságból lesz, ha nem reagálok ma.

Köszi előre i, ha bármi tippetek van.
:U

Mink csak két dógot' kerülünk: a sarat meg a munkát...

(#2) Kosh Naranek válasza r.e.m (#1) üzenetére


Kosh Naranek
tag

Nagyon kevés dolgot írtál le, gyakorlatilag semmit.

A következő dolgokat kell megadnod az érdemi tanácsadáshoz:

1. Mekkora fsb-t állítottál be a procina/memóriának?
2. Szinkron vagy aszinkron módban használod a memóriát?
3. Mekkora feszültséget állítottál be a procinak?
4. Fixre állítottad-e a biosban az AGP frekvenciát?
5. Hol vetted az alaplapot? (Ez fontos, nem röhög!)

Amit láttatlanban tudok javasolni:

1. Legfrissebb bios letölt és bios fless elindít, de csak szigorúan default beállításokkal!!! Semmi tuning!!!

2. A biosban beállítod a VCore-t 1,75V-ra, a memória órajelét pedig AUTO-ra (így az mindig megegyezik majd a proci fsb-vel). Elkezded 2-3 MHz-es lépésekben emelni az fsb-t, ha valahol fekete képernyőt kapsz, akkor elérted a memória tuning határát (ez kb. 180-190 MHz környékén fog bekövetkezni, a memó gyártójától függően).
A Bartonok a tapasztalatok szerint viszik a 200 MHz fsb-t, szóval nem a proci oldalán lesz a probléma, hanem a Kingston memóknál. Tudomásul kell venned, hogy ezeket 166 MHz-re tervezték és nem 200-ra. 166 fölött már minden MHz ajándék.

3. Az nF2 chipset nem szereti az aszinkron memória beállítást (pl. a proci 200 MHz-et kap, a memória pedig 175-öt), időnkénti fagyásokkal és lassulással reagál az ilyesmire (saját tapasztalat). Ha mégis aszinkron beállítást használsz, akkor ügyelj rá, hogy a %-os leosztás után a memória órajele mindíg szabványos érték legyen (tehát a 200 MHz-es proci fsb-hez pl. 133 vagy 166 MHz memória órajel társuljon).

(#3) r.e.m válasza Kosh Naranek (#2) üzenetére


r.e.m
csendes tag

Kezdem tehát:
1. első körben a memóriákat asszinkron módba tettem és beállítottam nekik a gyári értékeket (166Mhz, 2-2-2-5).
2. Az agp 66Mhz-re volt állítva, fixen.
3. A proci magfesz értéke abszolut gyári beállításon volt (ez ennél asszem' 1,65V).
4. A lap a Cobra Computertől van.

A tuningolásnál két metódusban próbálkoztam:
először a szorzót állítottam 11-ről 12-re. Aztán az FSB-t 166-ról 170-re. Ezek igen kismértékű tuningok (már a pletykák szerint) ezeknél a vasaknál; tulajdonképpen csak igen kíváncsi voltam.

Mielőtt elfelejteném: a többi bios beállítást előzőleg belőttem a vasakhoz (pld. AGP 4X, meg ilyesmi). Ha segítség: az FSB-s húzás után a bios ilyeneket mondott igen tay-jellegű angolsággal (idegesítő, de még nem tiltottam le): ''Your processor may have a problem''. :F

Mink csak két dógot' kerülünk: a sarat meg a munkát...

(#4) r.e.m válasza Kosh Naranek (#2) üzenetére


r.e.m
csendes tag

Ja, igen! Köszönöm, hogy segítesz. Hálám örök! :)

Mink csak két dógot' kerülünk: a sarat meg a munkát...

(#5) Kosh Naranek válasza r.e.m (#3) üzenetére


Kosh Naranek
tag

A hiba üzenet megoldása:

- A biosban a Standard CMOS Setup meüben találsz egy ''Halt On'' menüpontot. Ez nálad valószínűleg ''All Errors''-ra van állítva. Magyarul az alaplap minden rendellenesség esetén hibaüzenetet küld és nem folytatja a POST-olást. Márpedig a szabványostól eltérő órajel (tuning!) is rendellenességnek számít ebben az esetben. Állítsd át ''No Errors''-ra és megszűnik a probléma.

- A másik problémával nincs tapasztalatom lévén nekem XP2700+ (TBred) van és nem Barton. Elképzelhető, hpogy nem tudod az órajelszorzót bizonyos érték fölé emelni (pl. a TBred 1800+ esetén nem lehetett 11,5-nél nagyobb szorzót beállítani), lehet nálad is megvan ez a probléma. Próbáld a 11,5-ös szorzót a HaltOn kikapcsolása után. Ha megy, emeld 12-re a szorzót, ha itt a gép kifekszik, akkor a procid szorzó korlátos és meg kell elégedned az 11,5-ös szorzóval.

- A tuninghoz állíts be 1,75 V VCore feszt, esetleg 1,8 V-ot. Nagyobbat nem érdemes. Amelyik proci +0,1V hozzáadásával nem stabil, az magasabb feszen sem lesz igazán az, viszont nagyon fog melegedni, ami léghűtés mellett szintén a stabilitás ellen dolgozik.

A vásárlási hely csak azért volt fontos, mert szereznem kellene egy ilyen mobót, de eddig nem láttam üzletet, ahol árulták volna.

(#6) Kosh Naranek


Kosh Naranek
tag

Még néhány kérdés:

- Az alaplap mennyibe fájt?
- SEX-re vetted vagy külön megrendelésre? Az árlistájuk ui elég különös, nem látok rajta alaplapokat feltüntetve.

(#7) r.e.m válasza Kosh Naranek (#6) üzenetére


r.e.m
csendes tag

Köszönöm!
Tiszta hülye vagyok, hogy ez nem jutott eszembe.ű
Egyébként a lap 42000-be fájt. Hát nem a legolcsóbb, de többek között ezt ajánlották a CT helyett (nem tudtak újabb revíziót szerezni és attól féltek az is hibás lesz...). Nem SEX volt (vagy nem volt SEX? :) ), hanem egy ismerősömön keresztül intéztük, akinek a cége némileg hatékonyabban kezeli az adókedvezményt (áfa-vissza, ilyesmik). Nem tudom, hogy hivatalos disztributorok-e... asszem' az a titok, hogy az ismerősöm jóba van velük, vagy, mi.

Mink csak két dógot' kerülünk: a sarat meg a munkát...

(#8) r.e.m válasza Kosh Naranek (#6) üzenetére


r.e.m
csendes tag

Az egyik barátom is igen keres egy ilyen vasat... segíteni neki sem tudtam érdemben, mert ebből a motyiból ötöt hozott be a cég dojcselandból, szintén valami előrendeléses dologra - az enyémet hozzácsapták a szállítmányhoz. Az alábbi címen nézz körül, vagy ha van keres kontaktod, akkor célszerübb ha ő kérdez rá. Az említett barátom holnap tervezi, hogy megkeresi őket, majd megírom, hogy mire jutott. Ha talál vasat máshol, azt az infót is megosztom majd.

www.sowah.hu

Mink csak két dógot' kerülünk: a sarat meg a munkát...

(#9) r.e.m válasza Kosh Naranek (#5) üzenetére


r.e.m
csendes tag

Ja, még valami! A szorzólockos dolog... arról tudok, hogy a Bartonoknál 12,5-nél van valami limit, de arról még nem hallottam, hogy Nforce-szal nem lehetett állítani. Van ilyen dúrva athlonos lock is? Ha igen, melyik szériákban? Én elég korán vettem ezt a procit (kb amikor megjelent), a tokozása vörös, nem zöld és a wcpuid szerint stepping 0-os. Tudsz erről valamit?

Mink csak két dógot' kerülünk: a sarat meg a munkát...

(#10) Kosh Naranek válasza r.e.m (#9) üzenetére


Kosh Naranek
tag

Sajnos nem. Bartonnal eddig egyáltalán nem foglakoztam. Igazság szerint nekem az XP2700+-ról már csak a 3200+-ra lenne érdemes váltanom, ehhez viszont le kellene cserélnem a lapomat egy Ultra400 chipesre (nekem csak sima nF2 chip van a Chaintech-en).

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.