Hirdetés

2024. március 28., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#801) A Zéé


A Zéé
addikt

Ugyan dolgom lenne, de nem bírtam ki, átfotóztam egyet :)
Egész jó. Mondjuk kicsit kontrasztosabb lehetne, de lehet hoyg ezen tudok még javítani. Az átfordítás után csak rányomtam egy auto tune-t lightroomban :)

Just a simple Lineman...

(#802) Mhamster válasza A Zéé (#801) üzenetére


Mhamster
tag

[ Szerkesztve ]

Canon AE-1 + Yashica 124 G

(#803) optikus válasza Mhamster (#802) üzenetére


optikus
senior tag

lehet jatszani vele, de a kep teljesen jo atfotozos letere.

Buy books not gear.

(#804) m3ss


m3ss
veterán

eloszedtem mar az elozo tekercsembol par kepet...jo regiek, de asszem megint megtoltom majd filmmel es elmegyunk portrezni...az a vicc h nyitva mintha lenne olyan eles ez a regi canon 50mm mint az en 50 1.8D-m :U jo lenne vhogy magamnak megoldani az ff elohivast lehet tobbet hasznalnam...

https://www.instagram.com/jozsef.beko/

(#805) szarkad333 válasza m3ss (#804) üzenetére


szarkad333
tag

Jó képek...Mivel szkennelted?

Szarkadavid.hu

(#806) m3ss válasza szarkad333 (#805) üzenetére


m3ss
veterán

koszi. nem en scanneltem, kiss foto kecskemet.

https://www.instagram.com/jozsef.beko/

(#807) L4mie válasza m3ss (#806) üzenetére


L4mie
veterán

hát m3ss...a f*szomba :D :D /remélem érted/
analógba se kell csalódni benned.

*hoppá mikor lettem ph függő :D

[ Szerkesztve ]

Dolgok amiket utálok: 1. fórumaláírások, 2. irónia, 3. listák

(#808) spanyoll válasza m3ss (#804) üzenetére


spanyoll
addikt

Ezeket a képeket én már láttam valahol :U
Furi, na mindegy. Majd hozok pár képet én is, bár nem scannelt, hanem gagyi mód házilag fotózott / digitalizáltat :)

"Super perfundo on the early eve of your day."

(#809) m3ss válasza spanyoll (#808) üzenetére


m3ss
veterán

jo a memoriad ;) a masodikat lathatattad, azt meglottem digivel is tavaly telen..meg meg par masik kodos kepet is felraktam akkor, oldal kozepe fele.

https://www.instagram.com/jozsef.beko/

(#810) spanyoll válasza m3ss (#809) üzenetére


spanyoll
addikt

Vicces, mert csak bizonyos dolgokban, úgyhogy szelektívet játszik a drága, de gyűröm, hogy ne így legyen.
Amúgy az elsőt is láttam, legalábbis az maradt meg intenzívebb emlékképként valamiért (nem a hölgyemény miatt, még mielőtt támadás érne :DDD )

"Super perfundo on the early eve of your day."

(#811) m3ss válasza spanyoll (#810) üzenetére


m3ss
veterán

pedig pont az elsot nem hiszem hogy lathattad, nem hiszem hogy felraktam volna...bar lehet mar nem emlekszem :DDD

https://www.instagram.com/jozsef.beko/

(#812) A Zéé


A Zéé
addikt

átfotóztam a teljes tekercset, és van egy problémám. Néhány kocka közepe világosabb, és van egy vonal a jobb szélen, nagyjából ugyanott:
tekercs eleje
közepe
vége
Semmi szabályosság nincs benne, van olyan, ahol 2 egymás utáni kockán is van, meg van olyan is, ahol az előtte levő kockának a bal széle világosabb így sávosan. 36-os tekercsből 6 kocka ilyen, és a negán is látszik.
ez vajon a nega (fomapan 200) vagy a gép hibája? Esetleg a hívásnál tolhattam el valamit?

Just a simple Lineman...

(#813) optikus válasza A Zéé (#812) üzenetére


optikus
senior tag

milyen geppel fenykepeztel?

Buy books not gear.

(#814) A Zéé válasza optikus (#813) üzenetére


A Zéé
addikt

yashica mg-1

Just a simple Lineman...

(#815) optikus válasza A Zéé (#814) üzenetére


optikus
senior tag

hat az kozpontizaras igy a redonyhibat kizarhatjuk. a vilagos foltokra azt mondanm hogy fenyt kapott, erre utal hogy fuggoleges savokban van. de hogy ezt mi csinalja azt ki kell dedukciozni, lehet kazetta hiba, de akar gep tomites. a jobb oldali csikokra azt mondanam hogy vegyszercsik de az hosszaban lenne nem keresztben.
mondjuk a fomapan 200 eleve nagyon tre film, sztem valami hulladekbol csinaljak. nekem idaig egy jo tekercset nem sikerult kifogni belole (roll is xar), reszemrol maradok a 100-as fomanal, meg a 400-as trix-nel. ha valaki nagyon spur akkor vehet meterfilmet foma 100-bol es maganak toltheti. nagy sporolas nem lesz belole, de annyi elonye van hogy olyan hosszut csavarsz be amekkorat akarsz (pl teszthez eleg par kocka). hatranya hogy nincs szamozas a szelen, igy par ev utan mar a fene se tudja sorbatenni a csikokat...

Buy books not gear.

(#816) optikus


optikus
senior tag

sehol senki?
soosban vettem 4 csomag fixirt (1L/csomag), jo regi volt de foliaba van hegesztve, sztem semmi baja, szep kristalyos. ugyanez foma verzioban 1K huf, igy meg volt 190ft... neha erdemes oda benezni mert a filmbuziknak mindig van valami olcso ezaz. :)
ami viszont feltunt, hogy sztem a fokuszfotonal baromira megdragult a foma 100-as kisfilm. legutobb 712 ft/tekiert vettem, most meg a honlapjuk szerint pont 1000 ft (10-es csomagban, szoloban meg dragabb 1130ft). ez nagyon sok, ennyire nem jo film. majd veszek gurigaban vagy ebayrol, nem tudom mire ez a nagy dragitas. :F

Buy books not gear.

(#817) PetAd


PetAd
tag

Üdv
Van valakinek tapasztalata higanyelem helyettesítésével? Vettem pár 675-ös cink-levegő elemet, viszont 1,45V-osak. A fényképező egy KonicaKonica Autoreflex TC , a fénymérője az ASA és a záridő értékének beállítása után az ajánlott rekeszértéket mutatja. Mivel külső fénymérőm nincs és nem is akarok ellőni egy tekercset, ezért egy digitális géppel akartam bekalibrálni, ellenőrizni. A gond az hogy sokszor eléggé más értéket mutatott mindkettő, beltéren lámpák fényénél próbálkoztam. Digit gépen ISO=ASA a filmesen, középre súlyozott átlagra van beállítva a fénymérés.
Kutatgattam a neten és sok helyen azt írják hogy ennyi feszültség eltéréssel alig van hiba, de a saját "méréseim" eléggé ellentmondanak ennek. Volt hogy a digit 22-es rekeszt javasolt, a Konicán pedig 10-es érték volt. Lehet, hogy az eltelt évek alatt ennyire pontatlan lett volna a fénymérő?

(#818) optikus válasza PetAd (#817) üzenetére


optikus
senior tag

ugy probald ki hogy egy nagy homogen egyenletesen vilagitott feluletre iranyitod a gepet. pl szobafalra ahol eg a villany es nagyjabol egyenletesen van kivilagitva. ha azt tapasztalod hogy a gep konzekvensen egy zarido valtasra egy rekesz valtast mond, vagy egy az iso valtasra szinten egy rekeszt vagy zarat mond akkor nagy gond nem lehet. a digitek soxor nem jok fenyt merni mert ok egy kicsit mashogy merik a fenyt es ez adhat nagy elterest is, plane ha temat nezel nem pedig homogen feluletet.
egyebkent ezek a filmes gepek eleg egyszeruek fenymeresi szempontbol, van egy merocella kozepen es az jelez valamit. azt o nem tudja ertelmezni hogy az egy havas taj vagy napsutotte tengerparton egy neger, ezert tapasztalati uton korrigalni kell. a digit masmilyen, az megprobal okos lenni, no meg latod s az eredmenyt (akar elokepen magat a kepet plusz meg hisztogramon is lathatod az eltolodast).

Buy books not gear.

(#819) PetAd válasza optikus (#818) üzenetére


PetAd
tag

Próbálkoztam az éggel, az egész homogén és természetes, de nagyjából 2 FÉ eltérés van a két gép között. És azt vettem észre hogy néha hirtelen vált a filmes gép fénymérője pár rekeszértéket, mintha nem érintkezne rendesen. Az előéletéről nem sokat tudok a gépnek, de valószínűleg keveset használt táskában tartott volt, mert kopás nincs rajta és csak poros volt kicsit. Filmes géppel nincs tapasztalatom, ezért kellene bemérnem a digitálissal.
A fény spektrumára is máshogy reagálnak, többféle lámpával próbálva más az eltérés köztük. Sajnos semmi tapasztalatom nincs filmes fotózással, így valamire támaszkodnom kell a fénymérésnél.

(#820) optikus válasza PetAd (#819) üzenetére


optikus
senior tag

sztem kicsit tulaggodod a dolgot ;)
ne hasznald azt a fenymerot es kesz. van szemed, az eleg. sunny 16 szabaly es csokolom (nezz utana neten).
mikor anno sok sok evvel ezelott elkezdtem filmre fotozni akkor azt se tudtam, hogy van ilyen hogy fenymero. voltak kis rajzocskak az obin, arnyek, felho, napsutes es hasonlok, beallitottam arra es jo lett szinte minden kep. par evig elvoltam igy boldog tudatlansagban, aztan lett egy zenit-e-m, azon mar volt fenymero, szelenes, a tukorhazon kivul, egy tekerovel lehetett a mutatojat beallitani es egy sakalrol leolvasni milyen zar es rekesz kell hozza. nem hiszem hogy sokkal pontosabb volt mint a piktogramos saccmodszer. sokaig hasznaltam, meg diara is fotoztam, es jo lett (azt nem is mondom hogy apam a fel eletet vegigfotozta egy zenit-e-vel, mivel nem volt mas, es azok a kepek is jok lettek). ma is megvannak ezek a diak, nincs veluk semmi baj.
nagyapamnak sosem volt elektronikus fenymeroje, volt egy szurkeekes optikai kukucska meroje (nem tom hirtelen a nevit) azzal mert ha nagyon merni akart. otven evig jo volt neki (mas kerdes, hogy nem is nagyon volt mas, meg nem tellett semmire).

sot mondok meg cziffrabbat, a fenymero csak zavar. ;)
leicak legtobbjeben nincs is fenymero (ltm,m3,m2,m4), sot extremebb esetben a fenymerosbol kiveszik az elemet hogy ne zavarjon (m5,m6,cl). de hogy mi is zavar benne? az, hogy nem a fotozasra koncentralsz hanem a technikara, belenezel azt latod hogy alexpos/tulexpos maris csavargatod, tok feleslegesen, nem az szamit. na ez a pure photography, csak epp nem nikon dslr modon :)
sztem rakj bele egy filmet es fotozzd el. biztos nem lesz tokeletes, de nem baj, lenyeg ugyis a kep. aztan meg mindig lehet venni egy ruszki kezi fenymerot par e ft-ert, no meg sok filmet es gyakorolni ;)

Buy books not gear.

(#821) DBob válasza optikus (#820) üzenetére


DBob
őstag

Fénymérés nélkül Vilia-val, diára...az a kemény :P

(#822) optikus válasza DBob (#821) üzenetére


optikus
senior tag

azert egy ff negat bafuzni nem remenytelen ;)

ma megint vettem egy vacsi uj 5 orsos krokus tankot occoert, szemmel lathatoan sosem jart benne vegyszer... alakul mar a szerko, elkezdtem a sotetkamrat is megcsinalni (valojaban a furdoszobat fenyszigetelem, a csalad nagy oromere).

Buy books not gear.

(#823) PetAd válasza optikus (#820) üzenetére


PetAd
tag

Üdv
Még soha nem fotóztam tükörreflexessel filmre, a digitálisnál is legritkább esetben használtam manuális módot, így soha nem kellett igazán gondolkodnom a beállításokon. Csak itt egy próba majdnem 2k-ba kerülne ha beleszámolom a film, negatívhívás, indexkép árát. A sunny 16 szabály nem tűnik rossznak, már csak fejben kell számolgatni ha az ember más rekeszt akar beállítani. Mivel olyan filmet sikerült vennem 1 hónapja ami decemberben lejár így mindenképpen el kell lőnöm hamar, nem hiszem hogy hűvös helyen tárolták.
Abban igazad van, hogy a technika csak elbizonytalanít, azóta nem tudok dönteni, hogy melyik fénymérőnek higgyek, pedig már rég fotózhattam volna :D

(#824) spanyoll


spanyoll
addikt

Tervezem jövőre valami pöpecebb Nikon filmes váz vételét, de nem igazán tudok választani. Az f3ma lenne a tökély, de arra ugye nem adok ki 120 rongyot valahogy :DDD
Méretben, designban és kialakításban mindenképp ilyet szeretnék, tehát az FE és az FM család jöhet szóba.
FM2 az ami extrán szimpi lenne, de az ahogy nézem max 1mpes záridőt tud (mondjuk a nagyobbat megoldom bulbbal ...). Plusz mellette még szól az is, hogy megy elem nélkül (készüljünk csak a világvégére :DDD ).
Szerintetek is az fm2 a legjobb választás, vagy ennek a családnak van jobb ár-érték arányú tagja?

"Super perfundo on the early eve of your day."

(#825) optikus válasza spanyoll (#824) üzenetére


optikus
senior tag

tolbonyolitjatok az eleteteket, technoztok a helyett hogy fenykepeznetek;)
sztem tok mindegy melyik (mondjuk nikonhoz sem nem ertek) de olyat vennek ami megy elem nelkul, vagy valami mindenutt kaphatoval (lr 44 es klonjai, vagy annak tobbszorose).
lenyeg ugyis az obin van meg a fotoson, vehetsz barmilyen szuper vazat ha obid nincs, vagy nem hasznalod. persze a technozas is jo dolog, nekem is volt tomenytelen sok gepem, de ma mar inkabb fenykepezem. :R

[ Szerkesztve ]

Buy books not gear.

(#826) optikus válasza PetAd (#823) üzenetére


optikus
senior tag

nem tom milyen filmet vettel, de egy honap ide vagy oda nem szamit. lehet az doglott akkor is ha melegben tartottak es meg nincs lejarva, meg tokeletes lejarat utan akar evekig ha jo helyen volt.
a 2khuf hivas sztem eros tulzas, mert ha veszel egy alap ff filmet akkor az megvan max 1khufbol, hivobol meg r09 leosztva par ft (asszem 800ft egy uveggel ami baromi sok tekire eleg).
sztem annak a fenymeronek higgy amelyik jobban tetszik;) most is ugy lottem el egy tekit hogy mertem minden 4-5 kocka utan aztan saccra allitottam a rekeszen, meg lehet azt becsulni hogy epp sotetebb helyen vagy vagy vilagosabban, nem annyira szamit, hanem az hogy lesz e ertelmes dolog a kepen ;)

Buy books not gear.

(#827) spanyoll válasza optikus (#825) üzenetére


spanyoll
addikt

Jaj nem azért venném mert ú így meg úgy, szimplán szerelemből meg mert imádom azt a gépet. Az már csak bónusz, hogy az a széria kb mindegyik tagja ugyanúgy néz ki, ezért kérdeztem, hogy melyiket éri meg a legjobban. Technozásról már majdnem teljesen leszoktam én is :)

"Super perfundo on the early eve of your day."

(#828) optikus válasza spanyoll (#827) üzenetére


optikus
senior tag

nem tom, nem ertek a nikonhoz (igazabol az slr-ekhez), de netem van keresni tudok:) a fotozas csaknorrissza csinalt egy osszehasonlito tablat ezekrol a tipusokrol:
http://www.kenrockwell.com/nikon/fe/fe-fm-comparisons.htm
aztan hogy mi kell neked, meg melyikre van penzed (no meg mi beszerezheto) azt te tudod :F
sztem vedd meg ami a legolcsobb, nagyon nem losz melle. legyen egy jo fixed azt csokolom. ha valamiert keves lenne a vaz, akkor veszel egy masikat, jobbat, ezt meg eladod. ezeken sokat nem lehet bukni, ha nincs hibaja akkor kozel a vasarlasi araert eladod.

az is biztos, hogy mar vagy 3 honapja megy itt a tanakodas mindenfele tech dolgokrol, de ennyi ido alatt mar igen sok dolgot ki lehetett volna probalni, es jo sok filmet elpazarolni :) en ezt teszem, ma is voltunk csaladilag kirandulni, elnyomtam egy fel tekit (raadasul kezi fenymerovel), este hivom is elo...

Buy books not gear.

(#829) spanyoll válasza optikus (#828) üzenetére


spanyoll
addikt

Én közben lövök is, ne aggódj :)
Majd megálmodom, addig meg filmre cseszem a pénzem én is :)

"Super perfundo on the early eve of your day."

(#830) optikus válasza spanyoll (#829) üzenetére


optikus
senior tag

jol teszed. filmre? :)

Buy books not gear.

(#831) spanyoll válasza optikus (#830) üzenetére


spanyoll
addikt

Jaja. Pont most gondolkoztam, hogy kéne még pár tekercs.
Amúgy kotyog egy iciripicirit az obimenetem, tehát a tüköraknába érésnél az obi. Nagyon kevés a játéka, de szerintem nem zavar bele a képalkotásba. REMÉLEM :)

Amúgy akartam kérdezni, hogy megy-e elem nélkül a gépem? Zenit TTL és nem akarok ezért elcseszni akár egy kockát is, hogy kipróbáljam. Gondolom ugye egyértelműen a fényméréshez kell, de a kérdés, hogy anélkül is működik-e...

"Super perfundo on the early eve of your day."

(#832) optikus válasza spanyoll (#831) üzenetére


optikus
senior tag

film = fokuszfoto (bp-en)
nem pontosan ertem mi kotyog, esetleg megprobalhatod meghuzni a csavarokat, az sosem art. amugy valoszinuleg semmit nem szamit (legalabbis a kepen nem valoszinu hogy latsz hibat e miatt).
az osszes csavarmenetes zenit bele ugyanaz az os regi mechanika ami nem igenyel semmi delejt. ezert megy elem nelkul mindegyik. az elem csak a fenymereshez kell. egyebkent a legtobb hasonlo kategorias gep ilyen, a japanok es a nemetek is. sot vannak olyan gepek mint a canon f1, leica m7, stb amik elektronikus zarido vezereltek de ha lemerul az elem, meg akkor is kepesek 1-2 mechanikus zaridore, szoval fenykepezni lehet veluk elem nelkul is.

zenit amugy jo dolog :) persze a maga szintjen. nekem is volt par darab, az elsot meg apamtol kaptam mikor sok evtized zenit-e-zes utan megengedhette maganak hogy vegyen egy canont. nagy vagyalma volt egy fd bajonettes gep. csak ugye akkortajt se penz se lehetoseg nem volt ilyen imperialistakapitalista elfajzott dolgokat beszerezni... 20 evet fenykepezett egy zenit-e vel es egy obival.
aztan persze elromlott az oreg zenit, szethullott a zar. vettem egy 12xp-t, na az maga volt a foldi menyorszag, led-es (!!!!) fenymerovel. micsoda csoda volt hogy led volt benne, dobbenet, ez a ruszki technika :)
az xp-t szerettem, aztan lecsereltem egy praktica mtl-5-re. aszittem jobb, parametereiben az is, de igazabol sosem szerettem, keveset is hasznaltam. akkor fel is hagytam egy idore a fotozassal (azt a luxust nem tudtam megengedni hogy ket gepem legyen egy idoben mivel a praktica miatt az xp-n tul kellett adni, vissza meg mar csak nem lepek, igy allt a szekrenyben a praktica...).
na ja mas vilag volt az, ma mar furan hangzik ez az egesz, hisz a itt az ebay/vatera/jofogas/stb barmit barmikor megvehetsz telleg csak penz kerdes az egesz :)

Buy books not gear.

(#833) spanyoll válasza optikus (#832) üzenetére


spanyoll
addikt

Jó kis történet :)
Akkor nem foglalkozom túl sokat azzal a kotyogással úgy érzem.
Igazából tényleg úgy vagyok most, hogy jaj várok míg vennék egy fm2-t vagy valami és akkor tolni az ipart, de könyörgöm, minek várnék bármire is, amikor van egy tökéletesen működő filmes gépem, hozzá obival, filmmel, mindennel :)

"Super perfundo on the early eve of your day."

(#834) optikus válasza spanyoll (#833) üzenetére


optikus
senior tag

errol van szo:)
milyen filmre?

Buy books not gear.

(#835) spanyoll válasza optikus (#834) üzenetére


spanyoll
addikt

Kodak GOLD 100-as. Nem tudom, hogy mennyire legalja, de kaptam ingyé, van még egy fél tekercs a gépben meg egy full érintetlen 36 expos üresen, aztán ha ellőttem akkor majd körbelesek, hogy az amit megéri betekerni gépbe :)

"Super perfundo on the early eve of your day."

(#836) optikus válasza spanyoll (#835) üzenetére


optikus
senior tag

hat az biztos nem a teteje ;)
aszittem sajat hivasban gondolkodsz.
nekem gold 200-al volt dolgom tavaly (2013) nyaron. nem mondom hogy nem lattam jobb filmet, de szodaval elment.

(iszonyatosan lerontja a ph feltoltese...)

Buy books not gear.

(#837) spanyoll válasza optikus (#836) üzenetére


spanyoll
addikt

Saját hívásban akkor gondolkodnék ha tudnék nagyítani is, de azzal egyelőre nem foglalkozom. Majd ha gazdag leszek és lesz rá időm meg helyem berendezni egy külön sötétkamrát mindennek. Majd akkor :)
Addig meg lab4art :)

"Super perfundo on the early eve of your day."

(#838) jjeahh


jjeahh
nagyúr

hi! régóta tervezem egy filmes gép beszerzését a digitális mellé kisérletezni, játszani, mivel használtan bagóért mennek, és hát akkor már miért ne...most ez a cucc megadta az utolsó lökést, asszem rendelek valamit ebay-ről, amúgy is tele vagyok manuál üvegekkel, oszt ha nem jön be a filmes kattogás, akkor is megéri ennyiért, a polcon jól mutat :D
viszont előtte lenne pár kérdésem, rem valaki tud segíteni: vannak analógban is olyan gépek, amik megoldják ugyanazt, amit egy digit "A" módban tud? tehát belövöm a rekeszt, záridőt stb. a gép megoldja...illetve a film cseréjével sem vagyok tisztában, meg obit is csak sötétben cserélhetek? előhívás egyelőre nem érdekel, házilag barkácsolt "szkennerrel" tolnám fel gépre, kis utómunka, és mehet nyilvánosba.

Fb: facebook.com/n.barni | Insta: instagram.com/n_barna/ | Strava: bit.ly/2HvMboG

(#839) DBob válasza jjeahh (#838) üzenetére


DBob
őstag

Természetesen van ilyen analóg gép. Elég sok.
Canon-ról tudok nyilatkozni, ott a Canon A-1 volt az első ami tudott teljes értékű Av-t, Tv-t, és Program módot. Tehát az expozíció vezérlése már 1978 körül "gyerekjáték" volt. Ami viszont nem annyira egyértelmű, az a fénymérés.

Ma leginkább mátrix-jellegű fénymérést használ mindenki, minden gépen. Ezek sokáig nem voltak elérhetőek analóg gépeken. Leginkább a középre súlyozott volt az elterjedt, szimplán technológiai okokból.

(#840) jjeahh válasza DBob (#839) üzenetére


jjeahh
nagyúr

köszi, középre súlyozott fénymérés sztem nem gond, digit vázon is azt használok

Fb: facebook.com/n.barni | Insta: instagram.com/n_barna/ | Strava: bit.ly/2HvMboG

(#841) optikus válasza jjeahh (#840) üzenetére


optikus
senior tag

rengeteg gepet fox talalni, de az A mod az nem annyira fontos ra fox jonni. belenezel a keresobe es egybol latod nyitni kell e vagy zarni, esetleg a zaridot modositani. ne vegyel bonyi gepet, az a legjobb ami mechanikus es csak a fenymereshez kell elem. autofokusz se fontos, mert a nagy es vilagos keresoben konnyu fokuszalni, foleg ha van meroek es mikroprizma.
nem tudom milyen regebbi uvegeid vannak, de ezek gyartofuggoek, nem lehet keverni oket, nikont nem fox canonra tenni se forditva. nyilvan egy digitnel ahol kicsi az erzekelotavolsag meg nem hasznalja ki az obi (bajonett) adottsagait ott ez nem gond. de filmes rendszereknel ez elegge gyarto fuggo. szoval vagy igazodsz a meglevo obijaidhoz vagy olyat veszel amihez igazitod az obikat. de elsore nem kell sok obi, egy ket fenyeros fix boven jo. m42 egy olcso es jo valasztas, pentaxnak voltak gepei (no meg zenit,praktica a keleti vonalon), az obicsere kicsit maceras mert tekergetni kell. a nikon is jo rendszereket csinalt, de ott mar nagyon meg kell nezni melyik vazon melyik obik mennek, es melyikkel van fenymeres stb. no meg persze ott van meg ezer mas gyarto is, minolta, olympus om, stb-stb.
filmet nagyon konnyu befuzni, ha nem megy youtubeon megnezed, rengeteg video van.
objektivet termeszetesen barmikor cserelhetsz. a film elott mindig ott van a zart redony (plusz a tukor).
a film elohivasrol meg a tobbirol eleg sok szo volt itt a kozelmultban.
hajra vagj bele, mert a sok agyalas csak elbonyolitja a dolgot :)

Buy books not gear.

(#842) jjeahh válasza optikus (#841) üzenetére


jjeahh
nagyúr

ilyen üvegeim vannak:
Helios 44-2 58mm F/2 (m42)
Olympus Zuiko Auto-S 50mm F/1.8 (OM)
Revuenon Special 135mm f/2.8 (m42)
ha lehet ezekhez vennék vázat, eddig pár pentaxot szemelgettem, illetve oly om10-et...picit tartok az analógozástól, de hajt a kíváncsiság, na meg belezúgtam az említett me super keresőjébe, tapintásába, fogásába :D

[ Szerkesztve ]

Fb: facebook.com/n.barni | Insta: instagram.com/n_barna/ | Strava: bit.ly/2HvMboG

(#843) optikus válasza jjeahh (#842) üzenetére


optikus
senior tag

az olympus 2 jegyu gepein az a baj hogy nem lehet allitani a zaridot. kell hozza egy manual adapter nevezetu ize, ami kicsit idetlen (no meg ha nincs benne az alap arban akkor kulon kell vadaszni). bar most megneztem az me supert es mintha azon se lenne zarido.
en azert olyat vennek amin zar+rekesz+iso allithato es van nyitott rekeszes fenymeres. ezt mar egy praktica mtl is tudja, de persze inkabb valami japant.
ezek az obik nem akkora nagy durranasok hogy megkosd magad miattuk. a helios a zenit alapobija (vazzal egyutt par e ftert barmikor megveheto), az oly 1.8-as is alap obi (siman adjak a vazhoz), a 135 2.8 meg egy szokasos dolog, minden gyarto megcsinalta, nagyon nem lehet elrontani.
ha az ebay nem gond akkor korlatlan a valasztek, telleg csak a penztarca dont.

Buy books not gear.

(#844) optikus


optikus
senior tag

sehol senki? csudalkozva lattam hogy a mm-ban lehet venni filmet. igaz egy felet, asszem fuji superiat, igaz ezek szines negak de akkor is. mas kerdes hogy irtozatos ardiffiel, volt amelyik 1 teki tobb mint 2e ft (asszem iso 200-as), de a 400-asbol volt egybecsomagolt 3 teki es az ugyanennyiert (2e ft).
tavaly teljesen veletlenul vettem gold 200-at, szinten ilyen 3 tekis konfigban, az nem volt olyan rossz mint amire szamitottam. persze sajat szkennelessel erdemes feldolgozni mert egyebkent nagyon gagyit rittyentenek belole. :W

Buy books not gear.

(#845) jjeahh válasza optikus (#844) üzenetére


jjeahh
nagyúr

bocs, hogy láma vagyok, de mielőtt gépet vennék, még lenne egy kérdésem :D
ugy-e a film fényérzékeny...szal, ha elkattogtam az összes kockát, mit kell tennem vele, hogy be tudjam szkennelni? vagy így ez túl nyakatekert és értelmetlen? :DDD

Fb: facebook.com/n.barni | Insta: instagram.com/n_barna/ | Strava: bit.ly/2HvMboG

(#846) A Zéé válasza jjeahh (#845) üzenetére


A Zéé
addikt

elő kell hívni :D

(#844) optikus
Müller drogériákban is lehet venni, valami Kodakokat. 400-as Tmax-ot vettem is volna, de csak a helye volt meg, üres volt a sora. kb 3 hónapja a digi gép se nagyon volt a kezemben, nemhogy a filmes. Témát se nagyon találok ilyen időben, meg elég sok más dolog volt. :(

Just a simple Lineman...

(#847) optikus válasza A Zéé (#846) üzenetére


optikus
senior tag

pedig sztem most tok jo ido van fotozni, en a jo idot nem annyira szeretem.
most hogy igy mondod a mullerben valoban volt, de eleg draga meg csak par teki. a mm-ban viszont egy komplett fal tele volt filmel, igaz mind ugyanaz a fuji, tobb fele iso es kiszereles, de valasztek ennyiben ki is merult (hutest elvarni 3e ft/teki mellett meg nem lenne irreal de hat ma mar az a csoda hogy van valami...).

Buy books not gear.

(#848) optikus válasza jjeahh (#845) üzenetére


optikus
senior tag

jaja, elo kell hivni. vagyis hivatni.
reszletesebben, befuzod ellovod. ez meg csak a dolog kisebbik resze. a filmet ki kell venni, ha otomata a geped akkor visszatekeri a kazettaba. ha nem akkor kezzel kell visszacsevelni, ehhez van egy karos kurbli. de ahhoz hogy vissza tudd tekerni, meg ki kell oldani a tovabbitast. erre is tobb megoldas letezik, legtobb gepen alul van egy gomb azt kell benyomni es utana lehet tekerni (van olyan amelyiken a visszatekeres kozben vegig nyomva kell tartani). van olyan amelyiken nem gomb van hanem egy kis kar, azt kell elforditani. ha kint a film akkor a kis kart visszaforditotd vagy az elso felhuzastol visszaugrik, ez igaz a gombra is.

ezutan elo kell hivatni. nem papirkepre gondolok,azt nagyitasnak hijjak. hivast sztem elsore bizd laborra. de laborhivashoz c41-es kidolgozasu filmet vegyel. ilyen a legtobb szines negativ (es letezik egy ket feketefeher is, de ez ritka). ha diat veszel az is jo de az dragabb es a hivasat is keves helyen vegzik (altalaban E6 kidolgozasnak hivjak, mivel ilyen filmbol kevest hasznalnak igy sok laborban lealltak a hivasaval).
ha beadod hivni akkor ugy kerd hogy vagy ne vagjak fel, vagy 6 kockas csikokra vagjak.
a legtobb helyen lehet kerni szkennelest is. cd-n kapod a film melle. nem draga (kb 1200ft) de eleg xar minoseg, sokra nem jo.
ha hagyomanyos ezust alapu filmet akarsz hivatni (pl foma 100, kodak trix, tmax, stb) akkor az nem nagyon fog menni. elvalaljak ugyan de alatalaban nagyon xar lesz a vegeredmeny. mocskos karcos, rosszul hivott stb. mivel azt nem a laborgep csinalja hanem kezzel lotybolik, igy nagyon el szoktak rontani. ez tapasztalat, sajna ez a realitas. ezeket a filmeket hazilag kell elohivni, de eleg egyszeru dolog.

ha van negad (pl valami szines c41-es) akkor kerhetsz papirkepet rola. ez eleg draga moka. raadasul a laboros kedven, vagy a laborgep algoritmusan mulik, milyen szinvilagu es kontrasztu lesz. de olyan nagyon jo nem lesz az se. ennek is tobb oka van, leginkabb az hogy ma mar valodi optikai nagyitast nem csinalniak hanem a laborgep szkennerre olvassa be majd egy levilagito vetiti ra a papirra azt hivjak elo. a bennuk levo szkenner meg eleg gagyi, igy a levilagitas ennel csak gyengebb lesz.

itt tobben irtak a blahanal levo fotologus nevu boltot. lehet hogy erdemes lenne oket kiprobalni mit alkotnak. en a soos foto nevu helyen (a zsinagoga mellett) szoktam hivatni. de csak hivatni. olcsok, gyorsak, de csak c41-et tudnak, a szkenner es a papir is vacak azzal nem kuzdom inkabb magam szkennelem. ettol fuggetlenul erdemes oda ellatogatni mert rengeteg sok hasznalt fotos cuccuk van (honalpjukon is van par dolog de csak toredeke az uzletben levonek).

na roviden ennyit :)

Buy books not gear.

(#849) jjeahh válasza optikus (#848) üzenetére


jjeahh
nagyúr

köszi a részletes csipanyitást, örök hála! :R

Fb: facebook.com/n.barni | Insta: instagram.com/n_barna/ | Strava: bit.ly/2HvMboG

(#850) jjeahh válasza jjeahh (#849) üzenetére


jjeahh
nagyúr

na, előtúrtam pár ősrégi filmet, és kipróbáltam a dslr-el filmszkennelést, az egész úgy néz ki, hogy hátulról megvilágítottam a filmet egy éjjelilámpával, az egész valahogy így néz ki:

a gond az, hogy a kinyomtatott képhez képest a beszkennelt borzalmasan zajos, kontraszt nincs, ha felhúzom még hülyébben néz ki, szal sehogysem sikerül elérni hasonló minőséget, mint a kinyomtatott képen...raw-ban kattogtam, majd lightroomban fehéregyensúlyt állítottam, és a red-green-blue görbékkel matattam, de ha mondjuk zöldes a kép, korrigálok a zöld görbén, akkor elmegy kékbe vagy pirosba...fordítva szintén igaz, nagyon ritkán, nagyon óvatosan sikerül elérni, hogy "normális" legyen a fotó... :( mármint a színek...zaj meg a többi, kopottság stb marad..sztetek mi a gond? én nem csinálok valamit jól, esetleg nem elég erős az éjellilámpa fénye?

Fb: facebook.com/n.barni | Insta: instagram.com/n_barna/ | Strava: bit.ly/2HvMboG

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.