Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#151) g.dani


g.dani
újonc

Üdv!

Érdeklődni szeretnék, hogy a Acer Nitro 5 AN515-42-eseknek milyen a kompatibilitása a Linux-al? Személyes tapasztalat érdekel, interneten nem találtam semmi komoly problémát, ami miatt ne tudnám felrakni.

Másik kérdés: több monitorral használnám, az usb c-je alkamas dokkolóhoz?

Köszönöm a válaszokat :)

(#152) Dhampir válasza g.dani (#151) üzenetére


Dhampir
félisten

Részválasz:

A Ryzen támogatása az adott kerneltől függ, annak kell utánanézni. Pendrive-ról elindul az Ubuntu (18.04) és bejön az asztal.

Tavaly nyáron ez volt a helyzet egy olcsóbb típus esetében.

Elvileg a fejlesztett AMD grafikus megoldások nemsokára elérhetőek lesznek az Ubuntu 18.04.2 hosszan támogatott kiadásban is.

[ Szerkesztve ]

(#153) g.dani válasza Dhampir (#152) üzenetére


g.dani
újonc

Köszi a gyors választ :)

Alaposabban utána olvastam, és sajnos nem alkalmas dokkolásra :O

[ Szerkesztve ]

(#154) janos666


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Van arról valami infó, hogy a 2500U tud-e majd valaha AACS 2.0 DRM-es Blu-Ray lemezt lejátszani, vagy legalább PlayReady 3.0 minősítést kap-e?

Az első alapvetően úgy tudom, hogy SXG-et igényel, de nem tudom, hogy ezek az AMD APU-k tudnak-e ezzel egyenértékű dolgot, amit elfogad majd gyakorlati használatra a DRM "hatóság".

Van egy olyan tippem, hogy ha megfelelne a hardware, mostanra már jött volna a software. Így, hogy lassan itt a következő generáció, még az AMD-nek se annyi érdeke, hogy a kifutó hardware új funkciókat kapjon (ha nem volt előre megígérve, de úgy látom nem volt).

Amúgy egy HP Envy 360x-en agyalok.
Először egyértelműen az AMD-s verzió tetszett meg, mert az a legolcsóbb, és szimpatikus lenne, hogy van némi erő a GPU-ban is (akkor is, ha ~0 percet tervezek rajta játszani).
Illetve érdekes lenne (ha nem is kritérium), ha esetleg sikerülne bekapcsolni a FreeSync-et a beépített kijelzőn. (Olvastam, hogy volt akinek sikerült ilyen notin).
Viszont pont olyasmikre is lenne használva, ahol nem kritérium, de néha jól jönne, ha le tudna játszani (a HDMI 2.0 porton TV-re, nem a beépített monitorra) UHD BD anyagokat, és úgy tűnik ezt ma csak az Intel gen>=7 tudja.

Vagy a "virágbolti" UHD HDR cuccokat lejátssza a 2500U (is HDMI-n)?
Valahonnan úgy rémlik, hogy nem, mert nem a másolásvédelem van feltörve, hanem másolásvédelemmel együtt van lemásolva a lemez, szóval ugyan az a hardware követelmény ahhoz is, mint az eredetihez.
De lehet, hogy tévedek.
Szerk.: Hmm. Lehet, hogy ez kiderül, ha letiltom a Setup-ban az SGX-et az asztali Intel-es gépemen, amin most működik az eredeti és a koppintott anyag is...? :U

[ Szerkesztve ]

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#155) awexco


awexco
őstag

General Usage:
Ryzen™ 7 2700U: 8.1 hours vs. Ryzen™ 7 3700U: 12.3 hours (51% longer)
Video Playback:
Ryzen™ 7 2700U: 6.9 hours vs. Ryzen™ 7 3700U: 10 hours (40% longer)

Ez azért nem lenne baj .

[link]

I5-6600K + rx5700xt + LG 24GM77

(#156) solfilo válasza janos666 (#154) üzenetére


solfilo
veterán

Ez egy elég régi hírből van, nem tudom azóta változott e a helyzet a desktop Ryzen APU-knál:
"...AMD gave a general update simply stating that PlayReady 3.0 support for discrete Vega graphics and Raven Ridge-based APUs remains under development and is planned for future driver releases."

Ez alapján noti fronton sincs, de februárban jönnek az első AMD-s driverek a notis Ryzenekhez, akkor érdemes lesz elolvasni a híreket, hátha lesz benne szó róla, vagy ott megkérdezni.

prohardveren ezt találtam:
"Az AMD ígéretet tett arra is, hogy tavasszal kiadnak egy PlayReady 3.0-t támogató grafikus meghajtót a Raven Ridge SoC APU-hoz és a Windows 10 operációs rendszerhez, amely lehetővé teszi a védett 4K-s tartalmak lejátszását. Ez egyébként a korábban megjelent mobil APU-kra is vonatkozik, csak korábban erről a cég nem beszélt."
Hogy mi lett belőle, nem tudom.

Fura az egész, mert ugye a Polarisra megjött a driver, pedig az öregebb és butább, mint a Vega, vagy a Vega IGP-s APU-k.

[ Szerkesztve ]

solfilo

(#157) Tamarel


Tamarel
senior tag

Elérhető a februári beta csomag, kérdés feltelepül-e?

"Radeon Software Adrenalin Edition 19.2.1 is a notebook reference graphics driver with limited support for system vendor specific features."

[ Szerkesztve ]

(#158) solfilo válasza Tamarel (#157) üzenetére


solfilo
veterán

Nem hinném, a linken nem listázza se a noti, se a desktop APU-kat. Amint jön az első driver, ami megy a notikra, biztos lesz róla hír.

solfilo

(#159) z123456z válasza solfilo (#158) üzenetére


z123456z
senior tag

Ezt miért várjátok annyira, nem vagyok képben. Annyit olvastam, hogy amd driverek is mehetnek majd fel, de az miért lesz jó, jobb?

(#160) solfilo válasza z123456z (#159) üzenetére


solfilo
veterán

Mondjuk azért, mert csomó gyártó nem adta ki az újabb drivereket a notijához, így hiába lenne újabb, maradsz a vásárláskorin, pedig valami újabb játékhoz kéne egy újabb driver, vagy valami bug van, amire már van javítás, csak te nem férsz hozzá a gyártói tiltás miatt.
De csak feltételezem ezeket a gondokat, én desktopon vagyok, ott jöttek eddig is új driverek. :)

solfilo

(#161) z123456z válasza solfilo (#160) üzenetére


z123456z
senior tag

Köszi, így már világos.

(#162) janos666 válasza solfilo (#160) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Végül megvettem korábban említett notit (Envy x360 2500U Vega8), és ilyen szempontból nagyon fura, hogy 9/18/2018 dátumú driver-t és mellé 17.7-es Catalyst Control Panel-t telepít a Windows Update (nem bíztam az előtelepített Win10-ben így, hogy "refurbished" a gép hardverapróról, szóval DD-vel lementettem egy képfile-ba, de aztán legyalultam az SSD tartalmát, hogy felhúzzak egy friss szűz Win-t, a HP weboldala pedig több gépen többféle böngészővel is kifagy, ha sorozatszám/termékszám alapján keresek driver/szoftver csomagot a géphez, terméknév alapján pedig az Intel-es gép cuccait listázza be, szóval egyelőre még a gyártói frissítésekig se jutok el).
Az AMD-s 19.1 WHQL csomagból fel tudod tenni driver-t (kibontva, betallózva az INF-et és Vega 8-at kijelölve a listáról), de a Catalyst panelt nem (pedig ez a régebbi a gépen). Végignéztem az összes telepítőfile-t, de egyik sem az, vagyis gondolom kizárásos alapon az lenne az, ami nem hajlandó így külön települni (van ami azt írja, hogy csak a csomagtelepítőn át telepíthető).

-> Erre most nem segítséget várok (ha nagyon zavarna, amúgy is el kell küldenem a szervizbe a gépet, mert hibás a ventilátora, ott talán felteszik a legújabb gyártói csomagot ha szeretném, ha nem, de ha kérem akkor biztos, de igazából működik a WU-s csomaggal és előbb-utóbb csak betöltődik majd a HP weboldal is), csak a lenti társalgással kapcsolatban ez most tipikus állatorvosi lónak, jó példának tűnt, hogy miért lenne kényelmesebb az AMD-től letölteni és telepíteni.

[ Szerkesztve ]

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#163) Tamarel válasza janos666 (#162) üzenetére


Tamarel
senior tag

Ha 15z, akkor itt a link.
Ha intel ssd, akkor azt mindenképp frissítsd.

(#164) janos666 válasza Tamarel (#163) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

15-cp0001ng. Közben eljutottam a 15-cp0000ng oldalra, és ránézésre ott vannak a cuccai.
Ez a HP csomag is 17.7-es Catalyst panelt telepít, mint ami a WU-n volt. :U
Az Intel-nél már megint döglenek az SSD-k? (Annak idején volt 8Mb-os X25-öm.)

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#165) bossbob válasza janos666 (#162) üzenetére


bossbob
csendes tag

Sajnos akkor neked ugyanaz a rémálom szutid van mint nekem volt még néhány éve az AMD Carrizo-s HP Pavilionnal. Erről már írtam itt korábban, meg van egy egész fórum oldal is a Carrizo-s gépeknek, ahol annak idején részletesen leírtam az egészet.
:W :W :W

Siralmas látni hogy a HP meg az AMD lassan 4 éve már nem nem bírja megoldani a szoftverezetségi bajaikat. Nekem majdnem 1 évet kellett várni mire kiadtak olyan drivert rá ami korrekt volt, de azután már az sem működött a Win10 újabb verziójával. A HP csak az általa kiadott driverekért vállal felelősséget, az AMD aktuális driverje nem települ mind a mai napig, a HP meg csak egy drivert adott ki a laptopra, amikor az a piacra került, azóta meg el van felejtve a modell támogatása.

Én mindezek miatt váltottam Intelre, mert az AMD szoftver támogatottsága nagyon siralmas a mobil fronton. Egyszerűen nem akarják vagy bírják keresztülverni az OEM-eken a driver frissítést, ezért ha az ember megszívta egy rosszul működő elsőgenerációs gyári driverrel, mint ami velem is történt akkor el lehet kezdeni új laptop után nézni. Ugyanis nem fog teljes potenciállal működni gép, akkor meg minek költött rá az ember?

Évek óta van nyitott ticketem az AMD-nél ami szintén el van felejtve.

Nem akarlak elkeseríteni, de naív ábrándjaid se legyenek, hogy majd egyszer megoldódik, de a nap végén a szobában ülsz egy vadiúj laptoppal ami nem működik normálisan.

A magyarok postájától ments meg uram minket! (MPL kivétel ezalól, mivel az külön entitást képez)

(#166) Dhampir válasza bossbob (#165) üzenetére


Dhampir
félisten

az AMD aktuális driverje nem települ mind a mai napig

Érdemes lehet megnézni, hogy például a felhasználóbarát kiadású Ubuntu Linux vagy Linux Mint alatt az AMD által hivatalosan fejlesztett nyílt forráskódú driverrel működik-e, mert előfordulhat, hogy Linux alatt legalább használható lenne.

(#167) solfilo válasza bossbob (#165) üzenetére


solfilo
veterán

Erre megoldást fog hozni pont a nemrég bejelentett AMD driver, ami a notigyártók döntésétől függetlenül települni fog a gépekre az ígéretek szerint.
Gondolom Carrizo ebből kimarad, két generációval ezelőtti már.

[ Szerkesztve ]

solfilo

(#168) janos666 válasza bossbob (#165) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Nekem ez nem akkora újdonság. :(

Egy mára 7 éves Bulldozer + TeraScale HP ProBook 4535s-t vált ez az Envy x360, amihez képest ég és föld a Ryzen + Vega (mondjuk nem is csak a 7 évnyi fejlődés látszik itt meg, hanem kapásból eleve kétszer annyiba került most az újabb, tehát már 7 éve is sokkal gyorsabb gépet kaptam volna 2x annyi pénzért, akkor kisebb lenne a difi kategóriákon belül, de azért valljuk be, igazából akkor is egy hulladék volt az a Llano :((().

Arra a régi gépre mindig feltelepült mindenféle AMD driver (alaplapi chipset, GPU), de a legtöbb szó szerint teljesen kinyírta a Windows-t (Safe Mode se töltött be, vissza kellett állítani a restore point-ot a Win telepítővel boot-olva), míg végül a Win10-re már csak egyetlen driver érkezett, ami csak úgy működött, ha letiltottam a dedikált GPU-t, de ezt nem is sajnáltam (igazából már korábbról le volt tiltva, csak egyszer megnéztem Win10-en esetleg működik-e együtt a kettő), mert olyan fenomenális a design, hogy igazából kb. ugyan olyan gyors a gép az iGPU-val és dGPU-van is grafikában, épp csak talán nem fojtotta le annyira a dGPU a rendszer RAM sávszélt (ami 1 csatornásan érkezett, és sohasem szántam rá magam, hogy bővítsem), de így is, úgy is vérszegény volt a CPU (és GPU) teljesítmény. Már a HD youtube videó lejátszás is kemény dió neki.
Sohasem volt az a gép jó semmi másra, csak a munkára, amire eredetileg szántam (a rá kötött kütyük lassan dolgoznak, és minimális feldolgozást igényeltek, de akkor egyedül az AMD GPU felelt meg arra, amire kellett amiatt, hogy az nVidia GPU általában keresztül van drótozva az Intel-en, ami régen nagyon buta iGPU-val operált). Magáncélra évek óta gyorsabb volt átballagni az emeletes családi ház térben másik sarkába bekapcsolni az asztali játékos gépet, mint elolvasni egy email-t az alvásból felálló notin. :D

Szóval felőlem inkább legyen ritkán driver, mint hogy totál lepusztuljon a rendszer attól, amit felrak a Windows Update, vagy én próbálok meg felügyködni az amd.com-ról letöltve.
Játszani nem fogok rajta, csak munka jellegű használat, és néha magáncélú netezgetés (csak szerettem volna, ha ezúttal nem lenne használhatatlanul lassú már netezésre is 5 éven belül, illetve ugyan azért fémvázas, mert nem akarom pár évente cserélni amiatt se, hogy széthullik a háza, de a kettő ugye együtt kéne, hiába van egyben ha hulla lassú és hiába gyors 10 év múlva, ha darabokban van a szemétdombon).

Az AMD pedig leginkább most is azért AMD, mint legutóbb: nem akartam azzal kínlódni, hogy nVidia dGPU mellett is gyakorlatilag az Intel iGPU-ra van kötve minden, ami elmarad az AMD mögött. Illetve amúgy is jó ötletnek tűnik, hogy ha már az asztali gépem játék miatt mindig Intel (és általában + nVidia), akkor van a környezetemben kétféle gép is (akár pl. olyan esetekre, mint legutóbb is porondon voltak a Spectre/Meltdown sebezhetőségek, olyankor jó tudni, hogy nem minden gépem egy kaptafáról jött).

Persze abszolút igaz, amit írsz, nyilván az lenne legjobb, ha minél tovább minél jobb driver támogatás lenne a gépekre. :K
És való igaz, hogy az utóbbi ~10 év szubjektív tapasztalata számomra is az (némileg asztali fronton is, pl. bányászat miatt volt egy rakat Radeon-om is, néha beraktam őket az asztali gépbe kipróbálni játékra), hogy az Intel, de főleg nVidia ebben ezerszer jobb (mondjuk mikor a Llano-s notit vettem, még olyan volt az Intel is, hogy max 1 évig akart driver-t kiadni az iGPU-ihoz, aztán kb. a "vegyél újat, már kapható az n+1 gen" volt a válasz a support-ra, viszont eleve butább volt az iGPU, szóval kevesebb dolog tudott "elromlani" a Windows és felhasználó progik frissítései közt driver tekintetben, de ma már azért szokott frissítgetni az Intel is, pl. húgom 4-5 éves Haswell gépére is van idei Win10-es driver - igaz, arra az amd grafikus driver is feltelepül szó nélkül, sőt működik is rajta, sohasem pusztult le az a gép szoftveresen, mióta megvan).

[ Szerkesztve ]

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#169) Dhampir válasza janos666 (#168) üzenetére


Dhampir
félisten

A régi ProBookok kiszerelésben sokkal masszívabbnak érződtek a frissebb generációknál.

Vajon a HP ProBook 455 G5 ezen konfigurációja mire lehet elég?

Nem túl gyenge az A9 9420 proci és az integrált R5?

(#170) janos666 válasza Dhampir (#169) üzenetére


janos666
nagyúr
LOGOUT blog

Az a régi ProBoook olyanokat élt túl, hogy pl. hátizsákot felakasztottam fali ruhaakasztóra, aztán a hömpölygő tömeg lesodorta, és a padlón koppant (durván 1.5m magasságból). Egyszer pedig a szomszéd hívott át télen, hogy nézzek neki valamit (net, router, TV, hasonló), csupaszon volt a gép a kezemben, mikor rájöttem, hogy végig jéghártya van a ház előtti betonon, én pedig esés közben elhajítottam magamtól a gépet, hogy a karommal tompítsam az ütközést. Csúszott tovább a jégen, miután felkeltem felvettem és mentem a dolgomra . Egyszer pedig egy kávézóasztalról rántotta le felnyitott fedlappal egy ügyfél kutyája a kábelnek rohanva. Csak a sarkain van kicsi lecsorbulva, de teljesen egyben van, nem recseg/ropog, nem lazult meg semmi, a kijelzőzsanérok is újszerű állapotban vannak (meg se lazultak, jól tartják a kijelzőt, nincs holtterük mozgáskor, nem esik el magától a fedlap).

Ehhez képest az Envy ránézésre/fogásra még tartósabb anyagból van. A minőségi műanyag helyett (ProBook) olyasmi fémváz, mint a Dell Vostro-ké (magnéziumos valami). Ugyanakkor nem vagyok benne biztos, hogy hasonlóan tartós lesz, ha hasonló balesetek érik, mert nagyon vékony is (az egész gép annyira vékony, hogy lehetetlen hogy az belül masszívan merevítgetve legyen, ha ütközéskor hajlítónyomatékot kap, szerintem kicsit meghajlik majd). Na meg a könnyűfém szokásos hátránya, hogy ha valami megkarcolja, akkor jobban meglátszik és zavaróbban érződik a karcolás, mint műanyagon, ami puhább. Ugyan így, hogy leesik, a fém sokkal ridegebb, nem tud úgy rugalmas alakváltozással reagálni, hanem valahol valami elkezd ridegen elpattanni (kiszakad a csavar a menetből, vagy a beltérben reped el könnyebben az alaplap, mikor a fémváz koppan).
Ugyanakkor szubjektíven nagyon szép gép, és a fogása is kellemes (én szoktam hurcolni úgy, hogy csak összehajtom és megfogom, mint egy darab falapot, kívülről szorítva, tapadási súrlódásra hagyatkozva, erre egész jó a textúrája és bevonata --- a Yoga-ké még jobb ilyen szempontból, de azok sokkal hamarabb is kopnak).

Amit hiányolok, hogy az Envy-n nem lehet jelszavazni az SSD-t, de lehet hogy ez csak azért van, mert az "ATA password" volt a régi gépemen, ebben pedig NVMe SSD van, ami nem (S)ATA, szóval talán semmilyen gépben nem lehet ezeket.

---

Én már biztos nem vennék most Ryzen előtti AMD-s gépet. Mai szemmel nagyon gyengék azok a Bulldozer inkarnációk a Sandy Bridge utáni Intel (ami már sokéves) és most az AMD Ryzen CPU-khoz képest.
Ha ma elég is arra, amire kinézed, de nem szoktad sűrűn cserélgetni puszta heccből, akkor sanszos, hogy megbánod a dolgot (nincs benne elég nyers erő), hogy még egész fiatal, nem akar széthullani, de érezhetően lassulgat az évek során és kezd feltartani.
Próbáltam használni több mindenre Bulldozer érás AMD CPU-kat, de gyakorlatilag mindig megbántam, a vacak kis Pentium Intel-ek is lekörözik néha (az egyik gépben konkrétan 4 magos APU-t cseréltem 2 magos Pentium-ra, és érzésre megtáltosodott, pedig "mini szerver jellegű" gép volt, Linux-al, ami ki tudta használni a 4+ magot és szerintem nem kell Microsoft-Intel összeesküvést se keresni a Gentoo-ban).

TV/monitor kalibrálást vállalok. ||| "All right , Thom. But understand this: I do care for you. I care for all the lost souls than end up up here."

(#171) Dhampir válasza janos666 (#170) üzenetére


Dhampir
félisten

Szerintem sem érdemes Ryzen alá menni, főleg akkor, ha gyenge a proci.

Feljebb kúsztak az árak, például a Lenovo IdeaPad 330 Ryzennel, jó tízezerrel drágult néhány helyen.

(#172) awexco válasza Dhampir (#171) üzenetére


awexco
őstag

Most néztem árúkeresőn 100 fajta ryzenes noti van ez azért már haladás .

I5-6600K + rx5700xt + LG 24GM77

(#173) Tamarel válasza janos666 (#162) üzenetére


Tamarel
senior tag

A ccc azért nem létkérdés, de fel tudod tenni ahogy írtam.

(#174) Dhampir válasza awexco (#172) üzenetére


Dhampir
félisten

És abból művészet megtalálni a remélhetőleg tartós és kellő supporttal rendelkező példányokat, a boltok megbízhatóságáról nem is szólván.

(#175) awexco válasza Dhampir (#174) üzenetére


awexco
őstag

Remélhetőleg a driver update be fog válni . Okos húzás ...

I5-6600K + rx5700xt + LG 24GM77

(#176) Dhampir válasza awexco (#175) üzenetére


Dhampir
félisten

Remélhetőleg. :K

Alternatívaként pedig elérhető a független Linuxos driver támogatás.

(#177) awexco válasza Dhampir (#174) üzenetére


awexco
őstag

A lényeg a választékon volt mert kb 1 éve még ennyi sem volt . A 3xxx mobil procis termékek mikortól lesznek elérhetőek ?

I5-6600K + rx5700xt + LG 24GM77

(#178) Dhampir válasza awexco (#177) üzenetére


Dhampir
félisten

Sejtésem szerint kiadásuk az OEM-ektől függ, de tájékozottabbak kijavítanak majd, ha nem így van.

(#179) awexco válasza Dhampir (#178) üzenetére


awexco
őstag

Gyanús , hogy igazad lehet . Fő , hogy jó az irány és bővülés van .
Elvileg a 3xxx es mobil zen-ek elvileg akisi időtartamban lesznek jobbak mint elődjeik .
Remélhetőleg a gyakorlat igazolja az elméletet.
Arra leszek kíváncsi mit hoz a 4xxx -es széria . Mivel szinte 0-át tudni róluk így csak tippelgetni lehet.
-12 ről 7 nm re váltás (talán euv)
- Kérdés hanyas ZEN generációt kapják meg
- milyen integrált vga-t kap ?
- ddr5 ?

De ha nem csak ilyen leporolás szintű frissítést kap akkor az instat get lesz nálam .

I5-6600K + rx5700xt + LG 24GM77

(#180) solfilo válasza awexco (#179) üzenetére


solfilo
veterán

Elég messze még a 4xxx, desktopra is jön előbb a 3xxxG széria. De gondolom az már Zen2 lesz, IGP-ből lesz e Navi, vagy marad Vega, majd kiderül. :)
Feltételezem nem csak leporolják a 3xxx-et, ha az már a 2xxx leporolása az APU-knál. Gondolom kell még teljesíteni egy bizonyos menyiséget GloFo felé, így maradtak 12nm-en a 3xxx APU-k. Zen2-es desktop IGP nélküli procik ugye 7nm-esek lesznek, TSMC-nél készülnek majd.

[ Szerkesztve ]

solfilo

(#181) Kazuma989


Kazuma989
tag

Sziasztok!

Nemrèg vettem egy ilyen laptopot:

/Lenovo IdeaPad 330s/

- Ryzen 3 2200U
- 8GB RAM
- 1TB HDD, + 240GB SSD
- Radeon 540 2GB

Játèkok meglepően jòl futnak rajta, gondolok itt: Fortnite, Far Cry Primal, Dragon Ball Fighter Z, Cs GO,Resident Evil 2.(közepes-magas beállítások)
Egy gond van csak, mikor játszok a dedikált VGA-val, iszonyatosan felmelegszik a gèp.Aida64 szerint volt amikor 85 fok volt.Játèkokban általában 70-80között van.Ez mennyire normális?Vettem alá hűtőpadot de nem sokat segìtett.Èrdemes boltban újra pasztáztatni?Napi kb 1òra játèk szèt cseszheti?Hálòzatròl játszok általában mindìg, aku kìmèlèssel.

[ Szerkesztve ]

(#182) awexco válasza solfilo (#180) üzenetére


awexco
őstag

Igazándiból : Ha a wafer szerződés miatt a 4xxx széria nem marad 12nm -en és megkapja a fejlesztéseket ami a leporolt széria miatt adná magát . Akkor ütős lesz .

[link]

Ez alapján 1 év csúszásban van a mobilszegmens a desktophoz képest.

[ Szerkesztve ]

I5-6600K + rx5700xt + LG 24GM77

(#183) solfilo válasza awexco (#182) üzenetére


solfilo
veterán

Igazából nem a noti van csúszásban, hanem az APU vonal. Azon belül viszont eddig a notis startolt előbb, mint a desktop, lásd 2xxxU procik előbb jöttek notiba, mint a 2xxxG-sek desktopra, most is be van már jelentve a 3xxxU/H széria notira, míg desktop egyelőre nem.

E szerint is elvileg 7nm, akkor gondolom Zen2 a Renoir (4xxx). De ph cikk szerint:

"Maguk az APU-k egyébként egészen szépen fejlődtek, például az AMD Raven Ridge kódnevű megoldása a Ryzen 5 2400G modell égisze alatt nagyjából olyan gyors IGP-vel rendelkezik, mint egy GDDR5 memóriával rendelkező NVIDIA GeForce GT 1030. A javulás tehát tisztán látszik, de úgy néz ki, hogy nem ez lesz a jövő, legalábbis a gyártóknak leadott friss dokumentumok alapján. Az AMD oldalán ugyan nem szűnik meg az APU, viszont például a jövőre szánt Picasso alapvetően egy áttervezett Raven Ridge lesz, míg a 2020-ban érkező Renoir nem pont a teljesítményorientált szegmenst célozza meg, hanem inkább az ultramobil piachoz fog közelíteni. Ettől persze a fejlesztés a maga szintjén megfelelő lesz, csak ez leginkább a 10 watt körüli fogyasztást fogja jelenteni."

Szóval fenti cikk szerint lesz némi irányváltás, s az APU-k helyett ilyen Kaby Lake-G (megy mint az állat) féle cuccok jöhetnek. Ezek notiba is jöhetnek majd, nyilván borsosabb áron, de sokkal nagyobb grafikus teljesítménnyel.

"Azt nem tudni, hogy a tervekből mikor lesz valami. Alapvetően nincs messze a technikai megvalósítás, elvégre a HBM-hez olcsóbb tokozásokon is dolgoznak az érintettek, amely gyakorlatilag megnyitja a lehetőséget a Kaby Lake-G-hez hasonló fejlesztések előtt. Ezek ugyan nem igazán alkalmasak arra, hogy igen komoly, több ezer bites buszszélességű megoldások szülessenek, de egyetlen egy HBM szett belefér, és ez már egy igen jó kezdetet jelent, hiszen HBM3-mal így 512 GB/s-ig is el lehet menni."

Hasonló már AMD-nél is van, Subor Z+, a sebessége abból is jön, hogy GDDR5 RAM van mellette, ahogy Kaby Lake-G-nél is ott a HBM.

"A gép lelke egyébként egy egyedi tervezésű AMD SoC APU, amiben négy darab, összesen nyolc hardveres szál futtatására képes Zen mag található, az IGP pedig egy Vega architektúrára épülő, 24 multiprocesszorból (10 ill 11CU a csúcs jelenleg Ravennél) álló megoldás lesz. A processzorrész 3, míg az integrált grafikus vezérlő 1,3 GHz-en fog üzemelni, míg a megosztott, GDDR5-ös szabványú rendszermemória 8 GB-os kapacitású."

[ Szerkesztve ]

solfilo

(#184) awexco válasza solfilo (#183) üzenetére


awexco
őstag

Ha annyira nem lesz vérszegény a Cpu akkor még jó is lehet. Bár ezek alapján tisztult a kép .

Remélem tudják AMD-nél , hogy mit csinálnak . Az viszont nagyon meglepett , hogy menyit növekedtek noti fronton . Biztos nem kevés pénzükbe fájt , hogy pár model kifejlesztését megtámogassák .

I5-6600K + rx5700xt + LG 24GM77

(#185) solfilo válasza awexco (#184) üzenetére


solfilo
veterán

Biztos jobban fókuszálnak noti frontra most, hogy van mivel, másrészt gondolom a gyártók is hajlandóbbak AMD-re építeni, hogy Intelnél kapacitáshiány van/volt. A drágább procikra fókuszálták a gyártást, így biztos kisebb kapacitás jutott Celeron/Pentium mellett a notis prociknak is.
A változás mindenesetre örvendetes szerintem. :)

solfilo

(#186) bossbob válasza janos666 (#168) üzenetére


bossbob
csendes tag

Én pont ellenkező vasakkal rendelkezem. Vagyis asztaliban AMD, laptopban intel+nVidia. Nekem nagyon jól működik notiban az MX150 a core i5-el! Driverek miegyebek ahogy kell. Win 10 és netezés a iGP-ről megy, de ha elindítok egy játlkot automatikus bekapcsol a dGPU, ahogy kell.

Asztaliban viszont AMD van, de szerencsére ott minden prímán működik, azzal meg vagyok elégedve, épp ezért volt hatalmas csalódás notebook fronton a szörnyű driverezettség.

A magyarok postájától ments meg uram minket! (MPL kivétel ezalól, mivel az külön entitást képez)

(#187) bossbob válasza Dhampir (#166) üzenetére


bossbob
csendes tag

Azóta anyukának lett belőle munkás gép és sajnos 1-2 könyvelő progija miatt, melyek caak windowsra vannak, maradnunk kell azon a vonalon. Egyébként meg már régen kapott volna egy win XP témával módosított Lubuntu 18.04-et vagy azonos Xubuntu-t és dícsérné, hogy gond nélkül megy.

A magyarok postájától ments meg uram minket! (MPL kivétel ezalól, mivel az külön entitást képez)

(#188) Dhampir válasza bossbob (#187) üzenetére


Dhampir
félisten

Érthető, hogy szükséges a MS Windows. :K

(#189) awexco válasza solfilo (#185) üzenetére


awexco
őstag

Lehet a beágyazott procikra is nagy az igény és azért ugrott meg a notis vonal . Azoknak kb uaz a belsejük csak a lábkiosztás más :)

[link]

I5-6600K + rx5700xt + LG 24GM77

(#190) solfilo válasza awexco (#189) üzenetére


solfilo
veterán

Ha már szó volt róla, meg hogy meglegyen itt is a link:
Renoir lehet érkezik 2019. végén a 15W TDP és alatti régióba.

[ Szerkesztve ]

solfilo

(#191) solfilo


solfilo
veterán

pH! hír: Módosítja a mobil gépek támogatását az új Radeon Software

Megjött az első driver (Adrenalin 2019 Edition 19.2.3), ami notigyártótól függetlenül felmegy, tölthető az AMD honlapjáról. Szépen kivárták vele a hónap végét. :)

[ Szerkesztve ]

solfilo

(#192) Dhampir


Dhampir
félisten

Lenovo IdeaPad 330 15ARR notebookon új Radeon Software 25.20.15027.9004 (Adrenalin 19.3.3) telepítés utáni tapasztalatok raider21 fórumtárstól; itt olvasható.

(#193) solfilo válasza Dhampir (#192) üzenetére


solfilo
veterán

Köszi a linket, elég jók a tapasztalatai az új, központi driverrel. :C

solfilo

(#194) raider21 válasza solfilo (#193) üzenetére


raider21
aktív tag

A teljesítménnyel eddig sem volt probléma a januárban kiadott eddig utolsó BIOS óta, igaz úgy még FPU tesztek alatt 3400-3600 Mhz között ingadozott a teljesítmény. Mint laikus azt mondom, hogy a BIOS és az aktuális AMD Radeon Software igen jól működhet együtt, mert most az összes FPU teszt alatt stabilan megvolt 3600 Mhz teljesítmény. ;)

Játékokról nem tudok beszámolni, mert nem játszom, de biztos ott is tapasztalható némi javulás, főleg úgy, hogy a Lenovo féle Radeon VGA driver és szoftver buggosnak tűnt a fórumon többünknek.

[ Szerkesztve ]

raider21

(#195) raider21


raider21
aktív tag

Kvázi kötelező darab Ryzen APU felhasználóknak...:

Az AMD többek között korrigálta a World of Warcraft 8.1.5-ös vagy újabb javítása utáni váratlan, aktív MSAA melletti alkalmazásfagyást, illetve a Radeon RX Vega sorozat esetében a World of Tanks grafikai hibákat generálhatott, ha az grafikai szint minimumra volt állítva. Ezek mellett a cég megoldotta az egérkurzor eltűnésével kapcsolatos problémát, amely a mobil Ryzen APU-kon fordulhatott elő, és szinten az említett hardverrel volt kapcsolatos az a probléma, hogy a Vari-Bright beállítást esetlegesen nem lehetett módosítani.

Hibajavításokat hoz az új Radeon Software

[ Szerkesztve ]

raider21

(#196) ROBREGGAE válasza raider21 (#195) üzenetére


ROBREGGAE
tag

Nem lenne rossz azt sem kijavítani, hogy hardveres gyorsítás esetén nem lehet chromeban meg operában sem videót nézni normálisan, már pedig szükségem lenne rá, mert kikapcsolt állapotban sokkal lassabb a böngésző. Youtube videó is megfagy könnyebben vagy, ha nézem a Digi Online-t beszaggat... Chrome alatt ráadásul a facebook messenger ablakában hülye csíkozódás is előjött, mióta meg van a laptopom.

(#197) solfilo válasza ROBREGGAE (#196) üzenetére


solfilo
veterán

ha az új driverrel is csinálja ezeket, fel kell adni egy ticketet. :)

solfilo

(#198) VÁMpír válasza ROBREGGAE (#196) üzenetére


VÁMpír
aktív tag

ez nem hangzik túl jól..

most gondolkodom egy Ryzen 5 2500 vs Intel Core i5-8250U 1,6 notebookon
akkor ha az ember a fejfájást el akarja kerülni, és a sebesség kevésbé számít, akkor Intel? :F

(#199) bossbob válasza VÁMpír (#198) üzenetére


bossbob
csendes tag

Szerintem maradj még az intelnél, ha nem akarsz kellemetlen bakikba, meglepetésekbe futni.

Papíron persze jobb lenne az AMD, de ha egy olyan gépet akarsz ami minden körülmények között megbízhatóan működik, akkor egyelőre maradj az inteles platformnál.

Remélem hogy az AMD a jövőben nagyobb hangsúlyt fordít majd a támogatásra. Nagyon kéne laptop vonalon is a verseny és a versenyképes MEGBÍZHATÓ alternatíva. Ryzen lapok papíron nagyon jók, de az AMD-nek valahogy nem megy még ez a laptop szegmens a szoftveres bugok meg az új driverek laptop gyártókon való nem elégséges keresztülverése miatt.

[ Szerkesztve ]

A magyarok postájától ments meg uram minket! (MPL kivétel ezalól, mivel az külön entitást képez)

(#200) Dhampir válasza VÁMpír (#198) üzenetére


Dhampir
félisten

Érdemes még a HP notebook topikban is tájékozódni, ha esetleg valamelyik HP gyártotta gép tetszik.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.