Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Processzorok, tuning  »  Amd probléma 90 nanométeren!? (téma lezárva)

Hozzászólások

(#1) gergoke

érdekes hír látott napvilágot, igaz nem itt, hanem a másik nagy hazai hardver oldalon.
szerintem érdemes lenne erről itt is beszélgetni, megvitatni a dolgot.

''A hírek szerint az Intelnek problémái akadtak a 90 nanométeres csíkszélességű, Prescott magos Pentium 4 processzorok hőtermelésével kapcsolatban, azonban úgy tűnik, az AMD-nek is komoly fejfájást okozhat a fejlettebb gyártástechnológiára való áttérés.
A világ második legnagyobb processzorgyártójának partnerei arról számoltak be, hogy a 90 nanométeres csíkszélességgel gyártott Athlon és Opteron processzorok várhatóan 1,2-1,35 Voltos feszültséget igényelnek és fogyasztásuk elérheti a 105 Wattot is, ezért a jövő év második felében megjelenő, K8 magos chipeket támogató alaplapokon változtatásokat kell végrehajtani. Ez elsősorban a Socket939 foglalattal rendelkező alaplapokat érinti, ugyanis a jövőben ilyen kivitelben lesznek elérhető a csúcskategóriás Athlon 64 és Athlon 64 FX lapkák.
Meg nem erősített pletykák szerint az AMD az Athlon 64 4000+, illetve Athlon 64 FX-55 lapkák esetében alkalmazza először a 90 nanométeres csíkszélességű gyártástechnológiát. A vállalat jelenlegi tervei szerint az új technológiával készült processzorok sorozatgyártása legkorábban 2004 második negyedévében indulhat be.''
[L]http://www.hwsw.hu/kepek/hirek/2003/12/amd_power.jpg[/L]

forrás: hwsw
[L]http://www.hwsw.hu/hir.php3?id=23976[/L]

a hír pikantériája ott jelentkezik, hogy eddig mindenki szidta és szapulta az intelt, hogy annyira béna és tehetségtelen, hogy éppen a gyártástechnológia váltásával szív. lehet azért nem úgy van az, mint sokan gondolták mostanában, hogy csak dilettáns és hozzá nem értő mérnökök ülnek az intelnél és a cég a pénzét meg kártyán nyerte... :) de ezen inkább lépjünk túl ez nem visz előre! na meg a hittérítést nem szeretem és nem is kenyerem. :)

ha hihetünk ennek a mostani hírnek -és miért ne hihetnénk, hiszen az AMD partnerektől van az info és a kép is- akkor az amdnek is meg fog gyűlni a baja ezzel. kérdés ők hogy fogják jövőre tartani a terveket és egy esetleges csúszás hogyan befolyásolhatja helyzetet?
szerintem az amd jelenleg folytatott ''hittérítő'' munkája a desktop 64 bit-tel itt tovább csúszhat, esetleg elcsúszhat végleg, feltéve ha az intel tényleg tervezi a 64 bites desktop procit és ő nem csúszik majd vele, mert addigra már lesz működő 90 nanométeres chipgyártása.
[L]http://prohardver.hu/rios3_content.php?mod=10&id=4868[/L]
[L]http://prohardver.hu/rios3_forum.php?mod=40&id=32461[/L]

érdekelne még az is, hogy ez a probléma mitől jön elő a 90 nanométernél. biztos vannak a fórumon olyanok, akik ezt jobban átlátják, jobban benne vannak a chipek gyártási folyamatában (erről persze alap szinten én is tanultam), felépítésükben. őket kérném, hogy adjanak némi infot erről!

persze tudom, hogy ez most csak találgatás mindkét cég és a jövő évvel kapcsolatban, de úgy érzem fontos kérdése a jövőnek.

ja és még valami: nem szeretnék elindítani semmiféle amd vs. intel vitát! aki ilyenre vágyik, az inkább indítson erre saját témát a ''fáradt gőz''-ben!

(#2) Flashcash válasza gergoke (#1) üzenetére


Flashcash
Közösségépítő

Én meg más forrásoknál pont az ellenkezőjét olvastam.
Azaz hogy a működő tesztpéldány AMD64-ek 1MBcache 2Ghz-en 45W-ot fogyasztanak, és elég jól skálázhatóak.

Most a 2Ghz 45W nagyon nem jön össze a 2,6Ghz 105W-al még akkor sem ha tesztpéldány vs. sorozatgyártásban megvalósított prociról beszélünk.

Ettől függetlenül lehet hogy az AMD-nek késik a 0,09mikronos gyártástechnológiája, hiszen nagyon nagy ugrásról beszélünk, amelyhez rengeteg pénzre van szükség, és ez az a tényező amiből az Intelnek sokkal több van. :))

Majd kiderül mi lesz amikor megjelenik.

(#3) Power válasza gergoke (#1) üzenetére


Power
senior tag

Már megint a fizika! :)
A szivárgási áram a probléma neve, ez felelős a 90nm-en tapasztalható nagy hőtermelés miatt.
Most nem akarom nagyon magyarázni inkább beírtam a google-be és ezt adta: :)

''Az alacsony fogyasztás elérésének egyik kulcsfontosságú eleme a szivágási áram csökkentése. A szivárgás (szivárgási áram) a félvezetők lezárt átmenetén létrejövő jelenség, amely szabad elektronok és lyukak kombinációjából származik és nanoamper nagyságrendű. Ez a jelenség az egyik legnagyobb probléma a nagyteljesítményű processzorok tervezésében. A processzorok fogyasztása a működési feszültség csökkentésével mérsékelhető, azonban ahogy a tranzisztorok nyitófeszültsége (az a feszültségszint, amikor a tranzisztor ''bekapcsol'') tart a 0 Volthoz, a szivárgási áram nő és egyre nagyobb problémát okoz. A szivárgási áram elsősorban azért jelent komoly problémát a növekvő komplexitású processzorokban, mert a chipben található összes tranzisztorban jelen van, még azokban is, amelyek az adott időpillanatban nem aktívak -- az aktív tranzisztorok száma adott pillanatban általában 10 százalék körüli. Ezért a szivárgás rendkívüli módon növeli a disszipációt, ráadásul az áramkör bonyolultságával, a tranzisztorszám növekedésével együtt növekszik. A szivárgási áram -- mivel a tápfeszültséggel fordítottan arányos -- egy kisebb csíkszélességű gyártástechnológia bevezetésénél akár két-háromszorosára is nőhet, ezért a jelenség megnyugtató kezelése a kutatók elsőszámú feladata.''

Power

(#4) beeboy válasza Flashcash (#2) üzenetére


beeboy
addikt

és az intelnek több gyártósora van, szóval párhuzamosan tud gyártani különböző technológiát.

Nem vagyok intelligens. Én AMDligens vagyok...

(#5) gergoke válasza Power (#3) üzenetére

köszönöm! :)

hát igen, ahogy mondani szokták a fizika már csak ilyen. nem lehet megba**ni... ;]

(#6) Umbrella válasza Power (#3) üzenetére


Umbrella
tag

Ezert szeretem ezt a fórumot.

(#7) faster válasza gergoke (#1) üzenetére


faster
nagyúr

Azért ez egy kicsit meglepő, nem tudom, mennyire hiteles info. Az AMD a SOI technológiától pont azt reméli, hogy a szivárgó áram nem okoz olyan nagy problémát a 90 nm-es gyártásnál, mint az Intelnek.

(#8) gergoke válasza faster (#7) üzenetére

nézd meg a fényképet. :)
én annak tekintem.

(#9) HiperG


HiperG
addikt

Ez sztem full kamu mert régeóta inkább azt irogatja az AMD hogy sikerült nagyon lecsökkentiük a fogyasztást pl. a 90 nanométer technológiával készülő 2 Ghz-s Opteron 45 Wattot fogyaszt ami nagyon alacsonynak mondható...

[L]http://www.sg.hu/cikk.php?cid=29858[/L]
Ez a hír után ez meg abszolájte kamunak mondható szóval nemhiszem.
Sokak szerint kacsa a dolog... én megvárom az AMD véleményét én bízom a SOI technológiában.

(#10) PNEUM válasza gergoke (#8) üzenetére


PNEUM
aktív tag

Ahogy irtad!
''Meg nem erősített pletykák szerint ....''
Éa ahogy az Intelesek mondták! (No flame) :D
100W egy asztali processzortól rendben van!
Akkor, hol a probléma??!:C

"A gonosz győzni fog, ha a jó emberek nem tesznek semmit" Edmund Burke

(#11) PNEUM válasza HiperG (#9) üzenetére


PNEUM
aktív tag

Köszönöm, hogy belinkelted, és nem nekem kellett!
Egyébként osztom a véleményed!
''...én megvárom az AMD véleményét én bízom a SOI technológiában.''

"A gonosz győzni fog, ha a jó emberek nem tesznek semmit" Edmund Burke

(#12) gergoke válasza PNEUM (#10) üzenetére

ajánlom az elolvasását annak amit én írtam, nem amit bemásoltam.
abban benne van.

(#13) gergoke válasza HiperG (#9) üzenetére

írogatták azt is, hogy az a64 már készen van. elég sokáig majdnem 1,5 évig folyamatosan...
mondjuk az intel sem kutya ezen a téren. p3 1gig vagy akár a mega szívás itanium is csúszott, csúszott... :)

szóval nem kell ezeket a cégeket félteni, ha arról van szó, hogy valami vaporware-el (vagy csak félig kész termékkel) hitegessék a népet és fent tartsák a cég irányába az érdeklődést :D

(#14) gergoke válasza HiperG (#9) üzenetére

elolvastam a supergamezt is.
eléggé ellentétessek a hírek...

az abszolút kamut meg nem hinném el azért. mind az ibmnek és mind az intelnek nagy a tapasztalata a chip gyártásban ezért is nehéz hinni akármelyik oldalnak is, amikor ilyenek a hírek...

persze tudom mátrixos bölcsességekkel minden egyszerűbb: majd az idő meghozza ezt is.

a fő kérdést én ott látom, hogy akár el is csúszhat ezen az amd szépen, lassan és jól felépített desktopra 64 bitet minden kvékernek programja.

(#15) HiperG


HiperG
addikt

Monnyuk az se lenne meglepő ha AMD terjesztené a hírt és néhány nap mulva hivatalosan megváfolná azt...
Elvégre akkor több napig róluk beszéltek :)

(#16) PNEUM válasza gergoke (#12) üzenetére


PNEUM
aktív tag

Nem téged akartalak ledurrogni! :DDD

"A gonosz győzni fog, ha a jó emberek nem tesznek semmit" Edmund Burke

(#17) PNEUM válasza HiperG (#15) üzenetére


PNEUM
aktív tag

''Monnyuk az se lenne meglepő ha AMD terjesztené a hírt és néhány nap mulva hivatalosan megcáfolná azt...''

A másik oldal is folyamatosan ezt teszi! :DD
[L]http://prohardver.hu/rios3_forum.php?mod=40&id=32461[/L]

"A gonosz győzni fog, ha a jó emberek nem tesznek semmit" Edmund Burke

Útvonal

Fórumok  »  Processzorok, tuning  »  Amd probléma 90 nanométeren!? (téma lezárva)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.