Hirdetés

2024. április 20., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Processzorok, tuning  »  AMD FX (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 07:01:58

LOGOUT.hu

AMD FX processzorok topikja
- AM3+ tokozás
- Nyolc, hat, vagy négy mag
- DDR3-1866 RAM támogatás
- Szorzózármentes modellek

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#30151) Lacielvtárs


Lacielvtárs
nagyúr

értem a válaszod és köszönöm
akkor jó
egyre több helyen olvasom azt hogy nem gond amit tapasztalok
tudjátok nem hobbiból figyelgetem, de nem is szeretném hogy egyszer csak behalljon a rendszer
mindig szépítgetem, mindig vigyázok rá
és szeretném használni, nem pedig újat venni :) mielött leég a cpu, vagy elolvad a foglalat

:C :C

[ Szerkesztve ]

"Egy perc hosszúságát az határozza meg hogy a budi ajtó melyik oldalán állsz." ¯\_(ツ)_/¯

(#30152) Pug válasza Jester01 (#30150) üzenetére


Pug
veterán

Továbbra sem érted, hogy nem tudod mennyi a maghőmérséklet... mivel a softwarek melyek olvassák, nem az olvasásis skálájukkal megegyező skálából nyernek ki adatokat... :U

Tehát nem véletlen mikor Aidában kupakhőre (valós, hőmérsékelt mérésére szolgáló szenzor érték alapján) mondjuk 20 fokkal magasabbat ír ki, mint maghőre, mivel a maghőnek köze nincs a valós hőmérsékletre. Teccik érteni ;]

Tehát az a lényeg, hogy azok a software-ek, amivel monitorozod a "maghőt", nem ahhoz a "nem celsius" skála kiolvasáshoz vannak kalibrálva....

[ Szerkesztve ]

Eladó Samsung Galaxy S24 Ultra 512GB titánlila - 3 év gyártói garancia - extrákkal

(#30153) Malibutomi válasza Pug (#30152) üzenetére


Malibutomi
nagyúr

A lényegi probléma inkább az hogy pl az alaplapok ventivezérlése is valós hőmérséklet alapján dolgz(na)ik. Bár a lapok inkább a kupakhőt nézik épp azért több prociban szar a szenzor mint amiben nem...

(#30154) Jester01 válasza Pug (#30152) üzenetére


Jester01
veterán

Azt nem tudom az egyes programok mit csinálnak vele, de szerintem semmit, egyszerűen kiírják. Igen, tévesen odabiggyesztik hogy Celsius fok, de ez igazi hőmérséklet sosem lesz, mivel a mért kiindulási érték eleve nem az. Az is világos, hogy ezért lesz eltérő a valódi fizikai hőmérsékletet mutató kupakhőtől.

De ami a lényeg: bármilyen skálán is van, az AMD a processzorhoz ezen a skálán határozza meg a működési tartományt. Vishera esetén azt mondják, 70 ilyen "virtuális" fok az ajánlott maximum. Amíg ez alatt vagy, a kupakhő teljesen mindegy. (Az Intel egyébként kupakhőben adja meg a maximumot.)

Malibutomi: na igen, azt én is észleltem, hogy a ventivezérlés a kupakhő alapján megy. Mondjuk valamennyire érthető mert ahhoz egyszerűen hardveresen hozzáférnek (esélyes, hogy egy chip a hőmérő és a ventivezérlő), míg a maghőt azt szoftveresen kellene kiolvasgatni. Ami BIOS oldalról leginkább csak SMM használatával lenne lehetséges.

[ Szerkesztve ]

Jester

(#30155) Lacielvtárs válasza Jester01 (#30154) üzenetére


Lacielvtárs
nagyúr

igen, köszönöm neked is a véleményed, mert több helyen is ezt az infót kaptam hogy a magok hője alapján vegyem figyelemben az üzemi hőfokot :)
viszont ezek fényében nincs miért aggódnom, mert a tegnap hőségben sem ment 51-52 fok fölé a magok hője
elvileg, nincs miért aggódnom
bár azt is olvastam hogyha elér egy bizonyos hőfokot ami már káros lenne a cpu-ra nézve akkor vissza veszi alapból az órajelet a cpu
igaz ez szerintetek?

"Egy perc hosszúságát az határozza meg hogy a budi ajtó melyik oldalán állsz." ¯\_(ツ)_/¯

(#30156) Pug válasza Jester01 (#30154) üzenetére


Pug
veterán

Tudtommal az AMD celsiusban adja meg ezt az étéket. :U

Eladó Samsung Galaxy S24 Ultra 512GB titánlila - 3 év gyártói garancia - extrákkal

(#30157) Ribi válasza Pug (#30156) üzenetére


Ribi
nagyúr

Nem lehet celsius, mert idle szinte mindenkinél 20 körüli és alatta értékeket mutat. Hidegben 12 volt nálam.

[ Szerkesztve ]

(#30158) Jester01 válasza Pug (#30156) üzenetére


Jester01
veterán

Lásd BIOS and Kernel Developer's Guide (BKDG) AMD Family 15h Models 00h-0Fh Processors: 2.11.1 The Tctl Temperature Scale

"Tctl is a processor temperature control value used for processor thermal management. Tctl is accessible through D18F3xA4[CurTmp]. Tctl is a temperature on its own scale aligned to the processors cooling requirements. Therefore Tctl does not represent a temperature which could be measured on the die or the case of the processor. Instead, it specifies the processor temperature relative to the maximum operating temperature"

Jester

(#30159) Pug válasza Jester01 (#30158) üzenetére


Pug
veterán

Azt értem, hogy az a skála nem celsius. Viszont a meghatározoty max érték az tudtommal az. Vagyis az AMD specifikációiban celsiusban megadva maga a maximum. És az továbbra is áll, hogy a százalékos értéket a monitorozók gyakran rosszul mérik, százalékban is rosszul, nem tudom így már végre érthetõ-e a probléma a skálával és az arra való támaszkodással. :DDD

[ Szerkesztve ]

Eladó Samsung Galaxy S24 Ultra 512GB titánlila - 3 év gyártói garancia - extrákkal

(#30160) mqm


mqm
senior tag

Olvasgatom a hőmérséklet méréssel kapcsolatos beszélgetéseteket és felmerült bennem egy igen nehezen megfogalmazható kérdés...
Most tulajdonképp akkor mivel is nézzem meg hány fokos a CPU-m terhelés alatt?!
Én az alaplaphoz adott driver-t használom ehhez (asus m5a97). Ez a program helyesen mér akkor? Vagy van ennél hitelesebben mérő program is?

Eladó Seestern 600t karóra: https://hardverapro.hu/apro/seestern_sub600t_doxa_homage/hsz_1-200.html

(#30161) Jester01 válasza Pug (#30159) üzenetére


Jester01
veterán

Ugyanabban a doksiban van hozzá ábra is:

Nem a bal oldali hőmérős értéket adják meg hanem a jobb oldali Tctl_max-ot, hiszen azon a skálán dolgozunk:

Tctl_max is specified in the power and thermal data sheet. Tctl is defined as follows for all parts:
A: For Tctl = Tctl_max to 255.875: the temperature of the part is [Tctl - Tctl_max] over the maximum operating temperature. The processor may take corrective actions that affects performance, such as HTC, to support the return to Tctl range A.
B: For Tctl = 0 to Tctl_max - 0.125: the temperature of the part is [Tctl_max - Tctl] under the maximum operating temperature.

Azt nem értem hogy lehet rosszul mérni, csak ki kell olvasni az adott regisztert. A linux kernel driverről konkrétan tudom, hogy jól csinálja, mert megnéztem :DD

Jester

(#30162) lee56 válasza MiklosSaS (#30142) üzenetére


lee56
őstag

Csak nem mégis vennél ezekből a túlárazott vackokból? :) Jah ha a 6 GHz-et is bírnák simán, akkor nagyobb viszhangjuk lett volna. :)

No Comment

(#30163) lee56 válasza Jester01 (#30161) üzenetére


lee56
őstag

De kicsit mintha túlbonyolítanátok a dolgot, a maghővel nem kell foglalkozni és kész. Úgy is a valós °C értékre kíváncsi mindenki, meg azt is kell lehűteni ez pedig a kupakhő. A 30 fokos szobában 20 fokos maghő meg egy másik univerzumban még talán elmenne, de ebben nem. :)

No Comment

(#30164) MiklosSaS válasza lee56 (#30162) üzenetére


MiklosSaS
nagyúr

A kivancsisag hajt...az a baj hogy a 3770K a vilag legunalmasabb processzorja.

~~~~~~ Privatban NINCS szakmai tanacs! ~~~~~~

(#30165) Pug válasza Jester01 (#30161) üzenetére


Pug
veterán

Mondjuk úgy olvashatja ki rosszul, hogy pl az én lapom esetében a kupakhővel megegyezző és együtt mozgó értékről van szó... :U

Szerk:

Nem program hiba, mive minden monitorozó programnál így van az adott lap esetében és már más usernél is jelentkezett. ;)

Mellesleg a maghőhöz nem társul szenzor, becsült, származtatott érték. Csak úgy megsúgom. :DDD

[ Szerkesztve ]

Eladó Samsung Galaxy S24 Ultra 512GB titánlila - 3 év gyártói garancia - extrákkal

(#30166) Jester01 válasza lee56 (#30163) üzenetére


Jester01
veterán

Éppen erről van szó, hogy pont a maghő számít a processzornak (direkt erre a célra tervezték!), és a valós külső hőmérséklet különösebben nem érdekel senkit. Mit zavar engem ha valahol a külső szenzornál megreked a hő vagy ha idiótán mér, amíg a processzor mag a gyárilag megadott működési tartományban marad.

Abban pedig nincs vita hogy a maghő nem a közismert hőmérséklet, úgyhogy ne gyere itt az univerzumosdival mert az csak akkor lenne érv ha ugyanazon a skálán mérne a kettő.

Pug: akkor az programhiba, nem tudok róla nyilatkozni.

[ Szerkesztve ]

Jester

(#30167) Kingaxxx


Kingaxxx
tag

Sziasztok, olvasgattam...

tulajdon képen ez a processzor 2 magos de 4nek számít?:)

AMD Athlon II X2 250 (2x 3000mhz)

(#30168) DeadMeat válasza Kingaxxx (#30167) üzenetére


DeadMeat
veterán

Nem. Az csak 2 magos, 2 szálas, ha úgy tetszik.

Mar a jovo sem a regi; Powered by beer and crisps!

(#30169) daneeeeee válasza Jester01 (#30166) üzenetére


daneeeeee
aktív tag

Vishera-k TJMax értékével kapcsolatosan eléggé ellentmondásos dolgok vannak fent a neten, a 8350 adatlapján nem tesznek róla említést, egydül a bulldozer adatlapján említenek 61C.
Jobban átgondolva azonban szerintem lehetetlen, hogy ennyi legyen a visherák TJMax-ja hiszen nincs az a hütő ami egy FX-9590-et 5GHz-en 1,55V-on lehűtsön 61C-ra.

Még ezt találtam: ez a cikk az ASUS ROG hivatalos oldaláról származik. A második oldalon szó szerint ezt írják:
"However, you’ll also notice the CPU temperature has increased a lot too; our setup here recorded a delta T of 49°C. This is hot, as expected, but still within the TJMax of the chip though"

a hozzá tartozó kép a második oldal alján.

Na most én ezen 49C deltát nem látok viszont a progi 76C-t mutat ami ezek szerint rendben van?

[ Szerkesztve ]

(#30170) Kingaxxx válasza DeadMeat (#30168) üzenetére


Kingaxxx
tag

De semmivel nincs benne több extra mint a többi 2 magosba? vagy a többi két magos 2 mag 1 szál? :) ez meg 2 mag 2 szál. Bocsi ne nézz hülyének nem igazán értek hozzá .)

(#30171) dergander válasza daneeeeee (#30169) üzenetére


dergander
addikt

Szerinted a 9590est alapon fogják használni? azaz Turbóval,ezek a procik az Xtreme tunningosoknak készülnek akik majd 6 vagy 7 Ghzen vagy akár 8Ghzen fogják csapatni neki,amúgy meg semmi értelme,mert egyrészt nagyon drága másrészt minden 8350 tudja azt.

(#30172) dergander válasza Kingaxxx (#30170) üzenetére


dergander
addikt

Ez csak egy szimpla 2 magos semmi extrára ne várj,ma már kevés a 2 mag,de ha ma nem is fél év mulva biztos

(#30173) ViZion válasza Kingaxxx (#30170) üzenetére


ViZion
félisten

Az 2 mag és 2 szál. Intelnél van HT, azzal kevered. Ez letöltős/netezős proci, játékra, munkára szerény.

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#30174) lee56 válasza Jester01 (#30166) üzenetére


lee56
őstag

Külső szenzor? Már bocs de a processzorról beszélünk, a külső szenzor ez esetben, ami szinte a hűtővel érintkezik, szóval ki a fenét érdekel hogy mi van belül (maghő), ha ott történik a hőátadás, "odakinn".. :U

No Comment

(#30175) Pug válasza lee56 (#30174) üzenetére


Pug
veterán

A CPU-ban van egy nyamvadt hőszenzor, magonkénti szenzor nincs, az ott kiírt értékek származtatott értékek. Csak úgy látszik ez itt már magas. :DDD

De mindenki azt lukizza, amit akar, én már nem tépem tovább a bagólesőm ezzel kapcsoaltban. :N

[ Szerkesztve ]

Eladó Samsung Galaxy S24 Ultra 512GB titánlila - 3 év gyártói garancia - extrákkal

(#30176) lee56 válasza Pug (#30175) üzenetére


lee56
őstag

De tényleg mi értelme volt ezt egyáltálán mérhetővé tenni? Egymagos időkben elég volt egy CPU hőfok is. Arról meg gondoskodjanak a többmagos processzorok tervezői, hogy nagyobb hőingadozások miatt ne károsodjon a lapka aztán kész. De minek ezt kijelezni, főleg ilyen mágikus becsült értékskálákkal, tényleg nem vágom. :)

[ Szerkesztve ]

No Comment

(#30177) =HG= válasza Pug (#30175) üzenetére


=HG=
addikt

+1 :) Már megint a hőfok kérdés ! :N Időről időre visszatér...

(#30149) Lacielvtars: A déli híd az tényleg meleg minden FX-es alaplapon, de nem az melegíti a procidat. Viszont nem árt elkergetni a hőt róla egy venti ráállítással...

[ Szerkesztve ]

(#30178) #21078528 válasza Pug (#30175) üzenetére


#21078528
törölt tag

Igen, egy párszor már én is leírtam itt a fórumon, hogy a maghő kalkulált érték, és minél nagyobb a terhelés a CPU-n, annál pontosabb.
Ami érdekes, előző ASRock+8120 (Bulldozer) kombónál terheléskor is volt különbség a mag és a kupak hőfoka között, a mostani Gigabyte+8350 (Piledriver) kombónál viszont terheléskor max. 1 fok a különbség, tehát lényegesen pontosabb a kalkuláció.

(#30179) Jester01 válasza lee56 (#30176) üzenetére


Jester01
veterán

ki a fenét érdekel hogy mi van belül (maghő), ha ott történik a hőátadás, "odakinn".

A processzort érdekli. Az a külső hőátadás ugyanis azért van hogy a belső hőmérsékletet kordában tartsa. Persze, valamilyen kapcsolatban állnak egymással de ettől még a korlátok a belsőre vonatkoznak ami jelen esetben fontos különbség mivel a kettő között jelentős számérték-beli eltérés lehet. Ráadásul a belső sokkal gyorsabban tud változni ezért nem biztos, hogy jó ötlet lenne a védelmek működését egy külső szenzorra bízni.

És hogy miért mágikus a skála? Azért mert így a linearitásra nem kell figyelni és kalibrálni is csak egy pontra kell.

Kiolvasni éppen azért lehet, hogy tudd vele vezérelni a hűtést.

Kijelezni meg azért "kell" mert a kedves szakértő vásárló minden adatot tudni és állítgatni akar :DD

Jester

(#30180) Lacielvtárs válasza =HG= (#30177) üzenetére


Lacielvtárs
nagyúr

drága Uram
jogos nem írtam ide de 7 db jól és godnosan beállított 12 cm-es venti tekeri a levegőt ki a gépemből és be is
ahogy a nagy könyvben megvan írva
és ahogy fizika órán tanultam :)
a meleg levegő felfelé száll és a hideg levegő meg "nehezebb"
de ebben a melegben nem érdemes tesztelnem úgy látom, mert mindegy, akkor is meleg van a gépben :)
de köszönöm a válaszod :)
:R :R :R

"Egy perc hosszúságát az határozza meg hogy a budi ajtó melyik oldalán állsz." ¯\_(ツ)_/¯

(#30181) Lacielvtárs válasza Jester01 (#30179) üzenetére


Lacielvtárs
nagyúr

maximálisan igazad van
:C :C :C :C :C :C

"Egy perc hosszúságát az határozza meg hogy a budi ajtó melyik oldalán állsz." ¯\_(ツ)_/¯

(#30182) =HG= válasza Lacielvtárs (#30180) üzenetére


=HG=
addikt

A fizika törvényeit egy kicsit felrúgja a házban lévő sok lom ! :D Nem az általános ház hűtésre gondoltam... Pl: egy 8cm-es venti ráállítva a vga tetejére, hogy pofán fújja a déli hidat.. Nekem bejött egy elég problémás Asrock 990Fx extreme3 alaplapon....

(#30183) Lacielvtárs válasza =HG= (#30182) üzenetére


Lacielvtárs
nagyúr

ejha
látod erre nem is gondoltam, no ezek fényében lehet holnap belemókolok egy ilyen vagy ehhez hasonló ventit :)
köszi a tippet, hasznos, felettébb hasznos :)
:C :C :C
:R

"Egy perc hosszúságát az határozza meg hogy a budi ajtó melyik oldalán állsz." ¯\_(ツ)_/¯

(#30184) daneeeeee


daneeeeee
aktív tag

Tapasztaltabb kollégáktól kérdezném az fx 8350-em 4,9GHz-et tud 1,512V-on. Ez mennyire számít jó eredménynek? Az 5GHz-et nektek mekkora feszen abszolválta?

(#30185) dergander


dergander
addikt

Nekem egy lépcsővel feljebb teszem és stabil.

(#30186) dergander


dergander
addikt

Az a poén hogy mindegyik 8350 tudja a 9590 szintjét,felesleges pénzkidobás,viszont egy nagy reklám... AMD a világ első 8 magos 5Ghz procija.

Kiváncsi leszek a 8350 lehet-e majd unlockolni 9590re.

(#30187) Trebron09 válasza dergander (#30186) üzenetére


Trebron09
őstag

"Unlockolni" nem tudsz mit rajta.. mivel ugye ugyanaz, csak az órajele magasabb. (Vagy lemaradtam valamiről? :) )

- Kreatív módon kell áramvonalasítani a stagnáló koncepciót! -

(#30188) Pug válasza dergander (#30186) üzenetére


Pug
veterán

Nem tudja mindegyik és mi a fenét akarsz te "unlockolni"? :DDD :N

Eladó Samsung Galaxy S24 Ultra 512GB titánlila - 3 év gyártói garancia - extrákkal

(#30189) Valkűr


Valkűr
őstag

Még feszt sem kellett hú de megemelnem és megy az 5

[ Szerkesztve ]

iPhone 15 Pro Max, iTab Air 5

(#30190) Pug válasza Valkűr (#30189) üzenetére


Pug
veterán

Értem, csak megjegyzem, hogy sajnos nem mindegyik 8350-es tudja az 5 hihát léggel. Ennyi. ;)
És nem fogom leírni neked újra, hogy max terhelésként az Aida stress test-et a hajadra kenheted. :DDD

[ Szerkesztve ]

Eladó Samsung Galaxy S24 Ultra 512GB titánlila - 3 év gyártói garancia - extrákkal

(#30191) lee56 válasza Pug (#30188) üzenetére


lee56
őstag

Biztos kapott még egy utolsó napszúrást, a hidegfront előtt. :DDD

No Comment

(#30192) Valkűr válasza Pug (#30190) üzenetére


Valkűr
őstag

Én meg nem írom le még 1x, nem volt még olyan eset ahol ezzel a teszttel ne érte volna be a gép, semmi nem tudott igy még kifogni rajta, épp ezért nem látom értelmét a nagyobb tesztnek.. Mert a gép úgy sem fog úgy menni sehol mint pld Prime tesztben...

iPhone 15 Pro Max, iTab Air 5

(#30193) Pug válasza Valkűr (#30192) üzenetére


Pug
veterán

Játékoknál persze hogy nem, hiszen hamarabb VGA limitbe ütközöl, minthogy teljesen megnyomja a CPU-t.

Eladó Samsung Galaxy S24 Ultra 512GB titánlila - 3 év gyártói garancia - extrákkal

(#30194) lee56 válasza Pug (#30193) üzenetére


lee56
őstag

Azért ez sem minden esetbe igaz, attól függ milyen játék, milyen felhasználásban, aki pl versenyszerűen BF3azik nagy 64players pályán, ott lehet hogy a proci fogy el előbb, főleg low grafikán ahogy ott az a menő. :)

No Comment

(#30195) Pug válasza lee56 (#30194) üzenetére


Pug
veterán

Persze, egyértelmű, hogy függ a grafikai beállításoktól és a játéktól, én max grafikából és FHD-ből indultam ki és a viszonylag modernebb játékokból. BF3 C3 stb... :)

Eladó Samsung Galaxy S24 Ultra 512GB titánlila - 3 év gyártói garancia - extrákkal

(#30196) dergander


dergander
addikt

Unlock alatt azt értem hogy a TPD értéket meglehet lőni 220wattra,ilyenre gondoltam de amúgy igaz a nap most rettentő kemény uv-t sugároz :DDD

(#30197) ricshard444 válasza dergander (#30196) üzenetére


ricshard444
veterán

Tudtommal TDP limit nincsen a prociban, mint olyan, laptól és hőtől függ minden hol fogja vissza a procit, nein?

[ Szerkesztve ]

Vannak dolgok...

(#30198) dergander válasza Pug (#30190) üzenetére


dergander
addikt

Azért ez túlzás,nagyon erős hűtő kell(noctua) meg egy bivaly ház. Mindenesetre minden napi használatra felesleges,maximum egy teszt erejéig.
Az aida teszt pedig nudli,volt hogy simán vitte oszt böngészés alatt meghal (mikor 1.18v akartam 4Ghzet)

(#30199) dergander válasza ricshard444 (#30197) üzenetére


dergander
addikt

Fogyasztás korlát van ami a procira 120wattlimit ha eléri jön a szorzólevétel.

(#30200) Jester01 válasza ricshard444 (#30197) üzenetére


Jester01
veterán

Ha az APM-et bekapcsolod akkor van TDP limit, ami egyébként valóban állítható.

Jester

Útvonal

Fórumok  »  Processzorok, tuning  »  AMD FX (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.