Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#6901) Petykemano válasza S_x96x_S (#6899) üzenetére


Petykemano
veterán

Olrak szerint a 2x x4 Pcie kapcsolat téves.
[link]
Hát ez Így érdekes...

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#6902) S_x96x_S válasza Petykemano (#6901) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> Olrak szerint

én úgy értelmeztem, hogy Greymon55 kommentálta Olrak első sematikus ábráját ( amit belinkeltem - és amit Olrak már törölt is. )
olyan kontextussal, ~ "hogy ez nem lesz így jó"

és erre Olrak csinált egy újabb verziót
és most validáltatni akarja Greymon55-el.

Mottó: "A verseny jó!"

(#6903) Yutani válasza S_x96x_S (#6899) üzenetére


Yutani
nagyúr

Bennem felvetődött az a kérdés, hogy X670 chipset esetén két egyfoma chip fogja kiadni a chipsetet, amiből csak egy darab van a B650-es alaplapokon? Vagy két, eltérő kiépítésű chip fogja alkotni az X670-et?

#tarcsad

(#6904) S_x96x_S válasza Yutani (#6903) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> X670 chipset esetén két egyfoma chip fogja kiadni a chipsetet ..
> Vagy két, eltérő ?

az eredeti hír (#6892) alapján - 2 egyformáról szól.
"Meanwhile, the enthusiast X670 platform employs two of these chips (our sources confirm the chips are identical)"

Olrak (első és második ) shematikus ábrája
már ennek a "rész" információnak
a spekulatív értelmezése volt,
hogy hogyan kapcsolódnak ezek a chipek egymáshoz.
---
a Videocardz is lehozta ugyanezt a TomHW -es hírt.
"Such approach will give AMD advantage by enabling easier scaling and flexibility in terms of what connectivity features are available. For the X670 series though, both chiplets manufactured using TSMC N6 process technology, are said to be identical."
---
Még az is lehet,
hogy az új Threadripperben már 3 chipset-et fognak rakni - ebből.
---
ami miatt még sokan aggódnak az a passzív hütés ..
és a több chipletes megoldással ez is könyebb. ( X570 -nél ez probléma volt)

[ Szerkesztve ]

Mottó: "A verseny jó!"

(#6905) Armagedown válasza S_x96x_S (#6904) üzenetére


Armagedown
őstag

Mekkora lesz így a chipset TDPje?

“If you don't read the newspaper, you're uninformed. If you read the newspaper, you're mis-informed.”

(#6906) S_x96x_S válasza Armagedown (#6905) üzenetére


S_x96x_S
őstag

>Mekkora lesz így a chipset TDPje?

konkrét számot nem tudok ..
de a TSMC N6 - valószínüleg nem kér sokat ..
( viszonyításként: az X570 : GF 12nm )

viszont a PCIe Gen5 -nek több kakaó kell.

Mottó: "A verseny jó!"

(#6907) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag


"According to Apacer, the Ryzen 7000 series might support DDR5-5200 memory by default, which is 400 MHz higher than JEDEC specs and what Intel Alder Lake platform supports. The chart also confirms that there is no DDR4 support, and that EPYC Genoa comes with DDR5-5200 support out-of-the box as well. Both of these Ryzen and EPYC platforms are based on AMD Zen4 microarchitecture."

https://videocardz.com/newz/memory-maker-confirms-amd-ryzen-7000-will-support-faster-ddr5-5200-memory-out-of-the-box

Mottó: "A verseny jó!"

(#6908) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

@9550pro/HXL már decemberben megjósolta..

"X670=2xB650👀"
https://twitter.com/9550pro/status/1473228052666925060

Mottó: "A verseny jó!"

(#6909) Petykemano válasza S_x96x_S (#6907) üzenetére


Petykemano
veterán

Kiemelném:
Az Apacer táblázata szerint a Zen4 desktop 2022 H2-ben rajtol. (Egyébként a Genoa-val együtt)
Ebből persze még nem derül ki, hogy Q3 vagy Q4 - jelenthet akár egy szeptemberi rajtot vagy egy decemberi elérhetőséget is.
Egyrészt a pletykák szerint előbb fog érkezni, mint a Raptor lake, ami inkább Q3-as rajtot sejtet, ezen kívül az RDNA3 tapeout dátumok pedig azt sejtetik, hogy Q4-et inkább az fogja betölteni. Én egy olyan Q3-as rajtot valószínűsítenék (mint a Zen3 esetén is volt), amivel elviszik lehengerlik a benchmarkokat, de a termékeket a korábbiaknál drágábban jelentik be, amivel egyrészről magas árrést söpörnek be, másrészt elfedik, hogy a Genoa-ra szánt kapacitások miatt amúgy se tudnának nagyobb piacot lefedni. Aztán Q4-ben jön a raptor lake, ami nagyjából ugyanazt az utat fogja bejárni a piacon, mint az ADL.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#6910) S_x96x_S válasza Petykemano (#6909) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> de a termékeket a korábbiaknál drágábban jelentik be,
> amivel egyrészről magas árrést söpörnek be,

egyértelmű, hogy próbálnak feljebb terjeszkedni az ársávban,
valamilyen prémiumos termékkel
de azért az Intel dömping-áraival is számolni kell,
vagyis túl nagyon nem szállhatnak el az árakkal.

A +25% IPC ; 5Ghz ; AVX512, a gyorsabb DDR5 memória és a Gen5 valószínüleg tarolni fog a prémiumos piacon - és ott a DDR5 ára is kevésbé számít.

Amit sejteni lehet,
hogy lesznek csak Gen4-et tudó procik is AM5 -be,
meg talán más limitációjuk is lesz..
és ezek kaphatnak hasonló árazást mint most a ZEN3 ársávja.

Mottó: "A verseny jó!"

(#6911) Petykemano válasza S_x96x_S (#6910) üzenetére


Petykemano
veterán

> de azért az Intel dömping-áraival is számolni kell,
> vagyis túl nagyon nem szállhatnak el az árakkal.

Én azt gondolom, hogy az AMD első körben legfeljebb ugyanazokat az sku-kat fogja megjeleníteni, mint a zen3 esetén volt. Megkockáztatom, hogy talán még 6 magos se lesz.
Nem biztos, hogy igazam lesz, tévedhetek, de ha az Intel még sokat szerencsétlenkedik a Sapphire rapids-zal, akkor a Genora-ra (épp az általad említettek miatt: +25% IPC ; 5Ghz ; AVX512, a gyorsabb DDR5 memória és a Gen5) még a Milan-nál is nagyobb igény lehet. Tehát szerintem a kapacitás nagyon szűk lesz. Persze az is igaz, hogy elvileg ezúttal az AMD a saját szempontjából cutting-edge gyártástechnológián csak zen4-et és Navi3X-at gyártat (abból is csak a felső osztályt) tehát nem lesz konzol, ami limitálja.

Mindenesetre amit mondani akartam, hogy hát ha és amennyiben tényleg szűkös az AMD N5 gyártókapacitása, akkor ezzel (intel dömping ár) nem nagyon fog tudni mit kezdeni egy ideig Zen4 alapon. A zen3-at tudja olcsón kínálni, vagy Zen3D-t tud bevetni, de nekem azért úgy tűnt, hogy ahhoz, hogy a zen3D-nek legyen érezhető hatása, kell valami $700-1000-os gpu is.

Vagy hát azzal lehet még erőlködni, amit Abu írt az 5800X3D-hez, hogy tulajdonképpen a B2 stepping nem csak gyárthatósági szempontokat javított, hanem az AMD áttervezte a lapkát úgy, hogy jelentősen csökkenjen a fogyasztás (vagy legalalábbis az adott frekvenciához szükséges feszültség) Gondolom, hogy ezek ugyanazok az energiahatékonysági fejlesztések, amiket a Rembrandt is megkapott. Erre lehet akár új sku-t kihozni. (Bár Abu azt írta, hogy ilyen nem fog történni)
Vagy amit még lehet az az, hogy kihoznak egy zen3-at N6-on - gyakorlatilag ami a Rembrandt CPU része. Az lehet, hogy elmenne akár 5.2Ghz-ig is. Azért az is lenne 7-8% egy 5800X-hez képest.

Ha van elegendő N5 kapacitás, akkor ez persze fölösleges szerencsétlenkedés volna.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#6912) S_x96x_S válasza Petykemano (#6911) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> szűkös az AMD N5 gyártókapacitása, akkor ezzel (intel dömping ár)
> nem nagyon fog tudni mit kezdeni egy ideig Zen4 alapon.

szerintem
AM5-re portolni fogják a mostani Ryzen6000-res APU-t,
csak más tokozás kell neki,
és akkor lesz relative olcsó AM5-ös cpu-is.
( ZEN3+ os TSMC 6nm FinFET alapon. )
Ebből már tudnak csinálni 6 magost is.

Az amd-ryzen-7-6800h specifikációjában szerepel is
System Memory Type: DDR5 / DDR5-4800 :K
Memory Channels= 4

Vagyis egy AM5-ös ZEN3+ RDNA2 -es 6nm procival
az alsó középkategóriát le tudja fedni az AMD.
És az is lehet, hogy tesznek a zen3+ -os APU-ra egy 3D VCACHE-t,

Ha nagyon szorítja az Intel az AMD-t,
akkor a ZEN3(+)-os chipletekből egy új io-die -al
tud olcsó 12 -16 magos AM5-ös procikat is csinálni.
de ezt szerintem inkább már a ZEN4-esekkel fedik le.

vagyis AM5-ön
- lesz olcsó 7800 APU ( zen3+,6nm,gen4, 6800 alapon )
- 8,12,16 core-osok meg zen4-el lesznek lefedve ( relative drágábban )

Mottó: "A verseny jó!"

(#6913) S_x96x_S válasza Petykemano (#6911) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> Vagy amit még lehet az az, hogy kihoznak egy zen3-at N6-on -
> gyakorlatilag ami a Rembrandt CPU része.

visszaolvasva .. most veszem észre - hogy ~ugyanezt írtam le -
csak másképpen - min te .
( mivel a Rembrandt = Ryzen 6000 APU )
elnézést a duplázásért... néha keverem a kódneveket .. :R

Mottó: "A verseny jó!"

(#6914) S_x96x_S válasza Petykemano (#6911) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> ami a Rembrandt CPU része.
> Az lehet, hogy elmenne akár 5.2Ghz-ig is.

A Rembrandt most is felmegy gyárilag 5.0 Ghz -re ; ( 35W-al)
vagyis az 5.2 Ghz nem lehetetlen 65W ... 110W -al

AMD Ryzen™ 9 6980HS:
- Max. Boost Clock: Up to 5.0GHz
- Unlocked for Overclocking: No
- Default TDP : 35W
- PCI Express® Version: PCIe® 4.0
- System Memory Type: DDR5
- Memory Channels: 4
egy baja van :
- Max. Memory : 64GB ( remélem ez csak egy mobilos limitáció )

Mottó: "A verseny jó!"

(#6915) Petykemano válasza S_x96x_S (#6912) üzenetére


Petykemano
veterán

> AM5-re portolni fogják a mostani Ryzen6000-res APU-t,
> csak más tokozás kell neki,

Ez egész biztosan meg fog történni. Ezzel mindenki kalkulál, még Abu is megírta: [link]
A Rembrandt (zen3+@N6) összképét viszont egyfelől rontja a Vermeer-hez képest feleakkora cache (Tehát a frekvencia előny épphogy pariba hozza a Vermeer-rel)
másrészt az AM5 a DDR5 miatt magasabb platform költséggel jár.

Amikor én azt mondtam, hogy kihozhatnak egy Zen3-at N6-on, akkor azt a platformköltség figyelembevételével az AM4-hez gondoltam. Egyszerűen azért, mert ha jól tudom, még a Raptor lake sem fog szakítani a DDR4 támogatásával, tehát a alsóbb szegmensek dömpingáras (+alasonyabb platformköltség) intel termékei ellen nem lesz hatásos fegyver, ha az AMD a Rembrandtot kínálja. Persze ez mind azon a feltételezésen alapul, hogy a DDR5 árak a következő negyedévekben még mindig jelentősen meg fogják haladni a DDR4 árakat (Abu erre hivatkozik, hogy miért csak ősszel jelenik meg az AM5 és a Rembrandt)

> És az is lehet, hogy tesznek a zen3+ -os APU-ra egy 3D VCACHE-t,
Ez sokat segítene a játékos felhasználók számára.

> Ha nagyon szorítja az Intel az AMD-t,
> akkor a ZEN3(+)-os chipletekből egy új io-die -al
> tud olcsó 12 -16 magos AM5-ös procikat is csinálni.

Technikailag ez sem kizárt. De én épp abból indultam ki, hogy a DDR5 magas ára miatt lenne praktikus a olcsóbb szegmenseket még 1 esetleg 2 évig AM4-gyel lefedni és azt a kérdést feszegettem, hogy a már minden szempontból olcsónak számító AM4 foglalatba illő processzorok versenyképességét miképp tudná erre az 1-2 évre még természetesen minimális befektetéssel (!) növelni az AMD. Nemrég egy interjúban Lisa Su is azt mondta, hogy az AM4 még velünk marad 1-2 évig.

Bocsánat, tehát nem egy, hanem két szempontot vettem figyelembe:
- szűkös N5 kapacitás
- drágább DDR5 ramok.

Amennyiben csak a szűkös N5 kapacitás áll fenn, akkor igazad lehet, hogy megoldható az alsóbb szegmens lefedése AM5 Rembrandt APU-kal is.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#6916) S_x96x_S válasza Petykemano (#6915) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> Nemrég egy interjúban Lisa Su is azt mondta,
> hogy az AM4 még velünk marad 1-2 évig.

igen ...
vannak pro és kontraérvek újabb AM4 procik kihozatalára,
vagyis nem lehet kizárni semmit se;

Ha a platform tényleg tovább él, akkor szerintem elképzelhető,
hogy egy RDNA2-ös APU-t visszaportolnak,
de a prémium-os szegmens-t szerintem nem kannibalizálják.

de sokszor tévedek :-)

> DDR5

Ránézten a DDR5 árakra ..
és most 2x32GB (=64) DDR5 most ~ 200e Ft
DDR4-ből ~ fele költségből is megvan ugyanez.

De a csúcs DDR4 (2x32=64Gb) memóriák árai is >=130-180-e Ft
körül járnak,
és az alap DDR5-ös ram-ok is relative gyorsak ..

vagyis relative ~+30% árfelár lehet most teljesítmény alapon.
Év végére ( ez a felár) talán lemegy 15%-ra ..
Mindenesetre szokni kell ezeket a ram árakat ..

Én magamnak az "on die ECC"-vel racionalizálom meg ..
hogy miért fizessek felárat.
persze ez nem "full ECC" ..
de mégis több mint ami a sima DDR4-ben van.

Mottó: "A verseny jó!"

(#6917) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

.. Phoenix APU to ship with RDNA3 architecture ..
https://videocardz.com/newz/amd-begins-rdna3-gfx11-graphics-architecture-enablement-for-llvm-project
( amit talán a 2023 CES-en jelentenek be )
ZEN4 / RDNA3 / 16 Compute Units / DDR5 / LPDDR5 / Gen5 / FP8

Mottó: "A verseny jó!"

(#6918) Petykemano


Petykemano
veterán

/EUV vs DUV/
Nincs különösebben köze az AMD-hez, de nagyon informatív videó: [link]
Mivel tudjuk, hogy az EUV használatában a TSMC élen jár, ez megmagyarázza, hogy miért küszködik a gyártástechnológával az Intel és a Samsung is, és miért dobta el a 7nm-t a GF.
És azt is megmagyarázza, hogy a sok EUV layert használó N5 (és N6) gyártástechnológiák miért hozhatnak kiváló eredményt még az N7-hez képest is.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#6919) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

piac / jövő év végén kiéleződik az arm vs. x86 harc.
"Qualcomm’s M1-class laptop chips will be ready for PCs in “late 2023”"
Ha sikeres lesz a rajt, akkor a tablet/notebook piac egy részét
megszerezheti az X86 -tól.
"If the Nuvia chips can match or beat the M1's performance in late 2023, that will still be an impressive improvement relative to current-generation Snapdragon chips. Apple may be one or two generations past the M1 by then, but Qualcomm will have the benefit of competing more directly with Intel and AMD rather than Apple. Catching up to Apple's performance may be difficult, but beating x86 chips on power efficiency could be a more achievable goal."

és valószínüleg később jönnek
a desktop/workstation/server piacra is.

Mottó: "A verseny jó!"

(#6920) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

AMD EPYC with Zen6 architecture is allegedly codenamed “Venice”
( via Moore’s Law is Dead )
- Venice is a >= 2024 product
- "redesigned L2/L3 caches"
- "heavily depend on HBM implementations"
- "probably make use of 3D die stacking technology, so we might be seeing some interesting combinations of large L3 caches and HBM memory working alongside each other."
- "In terms of specs, not much is known, therefore Zen6 might be using a newer socket and support even faster DDR5 memory variants than Turin. What is clear is that the EPYC 7006 series should feature more than 200 cores, which was already rumored for Zen5 based EPYC"

[ Szerkesztve ]

Mottó: "A verseny jó!"

(#6921) Petykemano válasza S_x96x_S (#6919) üzenetére


Petykemano
veterán

A Nuvia ígérete 40-50%-kal magasabb ST teljesítmény volt 33%-os energiafelhasználás mellett.

Az Apple M1 szerintem ebből csak egyszerre egyet teljesít. Tehát vagy harmadakkora fogyasztás mellett hoz ugyanakkora teljesítményt, egyébként meg amennyivel nagyobb IPC-vel rendelkezik, aménnyivel magasabb frekvenciákat elérnek az X86 procik.

Szóval a zen2-höz képest már a zen3 is hozott 15%-ot. Ehhez képest még idén hoz 20-25%-ot a zen4.
Ezzel a 40-50% ST többlet már nem is előny. A fogyasztás persze kérdés.

Viszont 2023 végére várjuk a zen5-öt is. Ami jelen ismereteink szerint széles architektúra, nagy L1-L2 cache segítségével +30% IPC és N3 gyártásttechnológia. Ennek fényében az eredeti Nuvia ígéret már egészen konzervatívnak tűnik.

Az még kérdés, hogy idén milyen tervet.virít az arm, akiből jövőre termék lehet.
Az Apple egyértelmű előnyben van. De ennek egy része azért abból fakad, hogy mindénkinél előbb használják a fejlettebb gyártástechnológiát. Amíg ez megmarad, mindig nagy lesz a távolság teljesítményben vagy fogyasztásban.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#6922) carl18 válasza Petykemano (#6921) üzenetére


carl18
addikt

Végre már valamit láttunk a Zen 6-ról! :R

Ezzel a 40-50% ST többlet már nem is előny. A fogyasztás persze kérdés.

Az AM5 TDP kereje gyárilag 170 watt lesz, talán a 12-16 magos modellek végett tolták ki enyire. De az se kizárt lesz 20-24 magos, attól függ mennyire akarnak az intel ellen minden bevetni.
Jelenleg a Zen 3 /Golden Cove versenyéből ki indulva, a Zen 4 16 mag mellet is elég lehet hogy a 13. generációval szembe szálljon.

Bár emlékeim szerint, az AMD-nek még van tervbe a tovább fejlesztett SMT. 1 magból 4 virtuális szállat csinál, kíváncsi vagyok ez milyen hatékonysággal és mikor kerülne piacra. :U

Bár azért akkár hogy is nézzem, a Zen 2 még mai napig versenyképes ha az emberenek nincsenek super magas elvásásai.

Egy R5-3600 simán meghajt erős kártyákat gond nélkül 1440P alatt is. :R

Én minden esetre várok még 3 évet, és utána talán rá szánom magam a platform váltásra.

Hiába szúr, itt Ryzen a úr!

(#6923) S_x96x_S válasza Petykemano (#6921) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> Viszont 2023 végére várjuk a zen5-öt is.
> Ami jelen ismereteink szerint széles architektúra,
> nagy L1-L2 cache segítségével +30% IPC és N3 gyártásttechnológia.
> Ennek fényében az eredeti Nuvia ígéret
> már egészen konzervatívnak tűnik.

sok minden homályos még.

- a 2022Q4 -ben a Qualcomm is N3-on szeretne gyártani.
- nem lehet tudni, hogy mit fog tudni az első nuvia iteráció

amit tudunk, hogy a Microsoftnak hosszú távú célja van az ARM-el,
- Microsoft és a Qualcomm hosszú ideje együtt dolgoznak.
- Microsoft a Cloud piacon is játszik, ( Azure )
- "Microsoft Server on ARM" -et is régóta fejlesztik. (2017-es hir )

>milyen tervet.virít az arm, akiből jövőre termék lehet.

és ott van még sok más cég
[ pl. az nVidia is a Grace Hopper -el ]

vagyis 2023-2025 egy újabb arm-es áttörés lehet a piacon.

Mottó: "A verseny jó!"

(#6924) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

1.) Mero APU ( "AMD’s low-power APU with RDNA2 graphics.") videocardz: AMD Mero low-power Zen2/RDNA2 APU has spotted running Android OS for Magic Leap AR headset

2.) AMD Zen 5 CPUs Might Get Delayed To 2024-2025 Due To TSMC’s Priority Allocation of 3nm Node To Intel & Apple
( wccftech )

Mottó: "A verseny jó!"

(#6925) awexco válasza S_x96x_S (#6924) üzenetére


awexco
őstag

2 es pont elég érdekes .

I5-6600K + rx5700xt + LG 24GM77

(#6926) hokuszpk válasza S_x96x_S (#6924) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

az Intel komolyangondolta, hogy mindenkinél jobb gyártástechnológiája lesz 2024 -re :D

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#6927) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

TLDR: a bevétek nöttek ; a befektetők boldogak. :-)

"― Record quarterly revenue of $5.9 billion grew 71% year-over-year; Gross margin grew 2 percentage points and non-GAAP gross margin grew 7 percentage points year-over-year ―"

"AMD Reports First Quarter 2022 Financial Results"
https://ir.amd.com/news-events/press-releases/detail/1062/amd-reports-first-quarter-2022-financial-results

"The year-over-year increase was primarily driven by higher server processor revenue and high margin Xilinx revenue. The quarter-over-quarter increase was primarily driven by high margin Xilinx revenue, higher server processor revenue and richer client product mix. "

persze ami a befektetőknek jó .. az nekünk már nem biztos ; szinte nincs semmi az olcsóbb termékekből.
ezt diplomatikusan így fogalmazzák meg:

"Client processor average selling price (ASP) increased year-over-year and quarter-over-quarter driven by a richer mix of Ryzen processor sales."

Mottó: "A verseny jó!"

(#6928) HSM válasza S_x96x_S (#6927) üzenetére


HSM
félisten

"szinte nincs semmi az olcsóbb termékekből"
Én épp azt néztem pár hete, hogy szinte kánaán van jóáras 5000-esekből. Sima 5600, 5600X és 5600G is jóáron, német webshopokban ~200€ körül, de 5500 már van 160 körül, mind raktárról. Mi kell még? :)

[ Szerkesztve ]

(#6929) S_x96x_S válasza HSM (#6928) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> Mi kell még?

annál is olcsóbb: új Athlon és Ryzen 3
persze tudom, jelenleg az Intel a "budget" király ..

Mottó: "A verseny jó!"

(#6930) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

 IanCutress - (ex Anandtech ) -es összesítés:
Dragon Range ... 55W+ -os mobil proci ..
https://twitter.com/IanCutress/status/1521615033926656000

"Well there we go, @AMD Dragon Range replaces the HX market, DDR5. Phoenix in the more traditional H market, LPDDR5 only. Process node not mentioned. Graphics not mentioned."

"Slight correction here. Confirmed with AMD that even though these parts say DDR5/LPDDR5, exact mem support may include other technologies to be announced later. I was a bit hasty in saying 'only'"

Mottó: "A verseny jó!"

(#6931) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

~ "AI-fueled CPU"
"AMD to offer CPUs with Xilinx AI engines in 2023"
https://www.theregister.com/2022/05/04/amd_xilinx_q1_2022_results/
June 9 -én bővebb roadmap-et is kapunk.

Mottó: "A verseny jó!"

(#6932) Petykemano válasza S_x96x_S (#6930) üzenetére


Petykemano
veterán

Gondolom az ugyanaz lesz valójában, mint a desktop, csak jó figyasztású lapkákkal.
Szerintem elsősorban Az IGP.teszi lehetővé.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#6933) S_x96x_S válasza Petykemano (#6932) üzenetére


S_x96x_S
őstag

valami hasonló ..
~ új zen4-es stepping + RDNA3

jövőre már 8 mobil core nem lesz elég az Intel ellen.

viszont ha lesz 16 core ( a Dragon Range -ben )
.. annak már kell 55W+
.. és pariban lehet az 5950x -el.

Mottó: "A verseny jó!"

(#6934) Petykemano válasza S_x96x_S (#6933) üzenetére


Petykemano
veterán

> valami hasonló ..
> ~ új zen4-es stepping + RDNA3

Ezt nem értem. Ha a Dragon Range-re írtad, akkor szerintem a Dragon Range mobil tokozású Raphael. Ahogy a Rembrandt meg fog érkezni AM5 tokozásba, úgy a Raphael is a mobilba. (FP7?)

És ezt az teszi lehetővé, hogy (feltehetőleg) az IOD-ban lesz IGP. Ez alkalmassá teszi high-end notebook eszközbe
- olyanba is, ahol a cpu erő számít és nincs is benne dGPU. Ezt a területet A Cézanne és Rembrandt igazából csak alulról kapargatja.
- és olyanba is, amiben nagyonis van dgPU, amit egyrészt ki kell hajtani, másrészt pedig nem kell megkötni üzemidőben azt a kompromisszumot, hogy a játékon kívüli képet is a dGPU adja és szívja az aksit.

Emlékszel még arra a kérdésre, hogy miért olyan "egzotikus kialakítású" az AM4 kupakja?
Akkor a - szerintem - legközelebbi tipp az volt, hogy dupla tokozás van a kupak alatt.
double substrate setup

~kb így:

Szerintem ez az AM5-ös kupak alatt egy FP7-es szubsztrát van így jön létre ez a két termék egyféle kialakításból. Amit nem tudnak FP7 tokozással eladni, az megy az AM5 szemétledobóba.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#6935) Petykemano válasza S_x96x_S (#6933) üzenetére


Petykemano
veterán

> viszont ha lesz 16 core ( a Dragon Range -ben )
> .. annak már kell 55W+
> .. és pariban lehet az 5950x -el.

Igen, ehhez nem kell más, mint hogy olyan chipletet használjanak, mint az epyc-hez: alacsony fogyasztásút. notebook termék lévén az se feltétlenül baj, ha a boost órajel esetleg 400Mhz-cel alacsonyabb, mint a desktop termék esetén. Másként megfogalmazva, ami egy 65W-os 7950 lehet, mert olyan lapkákból áll, az elmegy 7950HX-ként is 55W-ból. Cserébe ha van V-cache, akkor még arról se kell lemondani mobil környezetben. Talán erre utalt Abu, amikor azt pedzegette, hogy igen, az 5800X3D is tudna menni 35W-ból, de ebből ilyen termék már nem lesz.

Én azt remélem, hogy a kupak alá besúvasztanak az egyik CCD helyére egy RDNA3 chipletet is. Talán annak úgy már lenne megfelelő méretű piaca. Mármint a double subrstrate setup-pal: ami nem megy el FP7-be, azt kiszórják AM5-be. A v-cache (IFC) segítene, hogy a DDR5 sávszél elég legyen egy nagyobb teljesítményre is.
170W TDP meg azért elég sok.
/csuri/

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#6936) Petykemano válasza Petykemano (#6934) üzenetére


Petykemano
veterán

Abu szerint külön lapka:

"Az AMD a Dragon Range-et kifejezetten a játékosoknak szánja, és úgy harangozta be, hogy a mobil piacra szánt processzorok tekintetében az eddigi legtöbb mag, szál és gyorsítótár kerül bele. Úgy tudni, hogy a Dragon Range és a Phoenix által használt lapka eltérő, de az építőkövei valószínűleg megegyeznek, csak előbbiben minden fontosabb részegységből több van."
[link]

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#6937) Petykemano


Petykemano
veterán


bájdövéj arról meg is feledkeztünk, hogy hol meddig tartanak a csíkok.

A Raphael 2022 harmadik harmadától indul. Ez azt jelenti, hogy valóban szeptemberben várható a rajt.
Bár az kétségtelenül elég zavaró, hogy eltérő szélességűek az évek.
Elképzelhető, hogy a 2022-es oszlop szélessége az évből hátralevő részt jelenti. A pixelekből számolva kijön, hogy eltelt az év egyharmada és a slide készültekor (május 3) még az év kétharmada van hátra és ezért a 2023-as oszlop másfélszer szélesebb, mint a 2022.
Ha így nézzük, akkor a hátralevő 8 hónap kb kétharmadának kell eltelnie még, míg rajtol a Raphael. Ami inkább október közepe - november eleje rajtot sejtet.

A másik kettő 2023 elejétől legalább 2023 végéig ér.

Ez azt is jelentheti - amennyiben nem csak titkolózási céllal húzták ki a Raphael csík 2023 végéig -, hogy 2023-ban nem jön Zen5.

[ Szerkesztve ]

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#6938) S_x96x_S válasza Petykemano (#6934) üzenetére


S_x96x_S
őstag

>> ~ új zen4-es stepping + RDNA3
> Ha a Dragon Range-re írtad
> akkor szerintem a Dragon Range mobil tokozású Raphael.

induláskor a Raphael -ben mintha még csak egy pici RDNA2-es lenne,
és csak a ~félévvel később érkező "Dragon Range" -re irnak RDNA3-at.

persze lehet, hogy később már lesznek újabb
"Raphael"-ek is RDNA3 -al is.

> Raphael csík 2023 végéig -, hogy 2023-ban nem jön Zen5.

egy picit homályos ..
de a roadmap csak a 7000-ről szól. ( lásd slide címe )
- és a ZEN5 -már lehet 8000-res is.
- és a 7000/8000 -res lehet átfedésben is.
( a végén hozzák ki a 7000-res budget kategóriát - ami átfedésben lehet a zen5 -el )

persze az itt kifejtett értelmezés egy optimista nézőpont,

Mottó: "A verseny jó!"

(#6939) Petykemano válasza S_x96x_S (#6938) üzenetére


Petykemano
veterán

> induláskor a Raphael -ben mintha még csak egy pici RDNA2-es lenne,

Igen.
> és csak a ~félévvel később érkező "Dragon Range" -re irnak RDNA3-at.

Elnézést, lehet, hogy elkerülte a figyelmem.
Arra emlékszem, hogy az ábrán nem szerepel, hogy milyen grafikával érkezik - ezt Ian Cutress a tweetjében ki is emeli: "Process node not mentioned. Graphics not mentioned."

Mivel nem találkoztam azzal, hogy a Dragon Range RDNA3 lenne, ezért legalábbis ez alapján nem kizárható, hogy a Dragon Range valójában Raphael-H(X) (tehát chipletes cucc)

Mondom, tehát lehet, hogy elkerülte a figyelmem, ezért kérdezem: honnan jött az az infó, hogy a Dragon Range RDNA3 lenne (és a cpu pedig új zen4 stepping)?
Természetesen ha Abu-nak van igaza és ez inkább egy a Phonenix-hez hasonló annak felturbózott változata, akkor lehet RDNA3.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#6940) S_x96x_S válasza Petykemano (#6939) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> Mivel nem találkoztam azzal, hogy a Dragon Range RDNA3

bocsi.
valószínűleg összemosódott a fejemben a Phonix-el ..
amiről tényleg van infó az RDNA3-ról.

nem tudok többet mint te,
és inkább feltételezem, hogy a "Dragon Range" már RDNA3 -as lesz.

mivel ez lesz a "csúcs"
amd:
- "the number one choice for mobile gaming dominance"
- ""highest core, thread, and cache ever for a mobile gaming CPU.""

a TomHW - még annyit ir:
" rumor has it that Dragon Range could potentially sport up to 16 cores,"

vagyis
- ha van remény a 16 magos "Dragon Range" procira.
- akkor a Dragon Range - cpu-s része chipletes lehet
- a chiplet miatt : IO-die -al és (3D) InfinityFabric-al
- és akkor talán a GPU-s része is chipletes lehet
- és erre inkább az RDNA3 lehet ideális.

persze ezek csak olyan vágyvezérelt érvek részemről
és majd 2-3 hónap múlva többet tudunk ..
és köszi a pontosító kérdéseket .. :R

Mottó: "A verseny jó!"

(#6941) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

elemzői/újságirói kérdések az AMD felé
( leirat, angolul )
Advanced Micro Devices, Inc.'s (AMD) CEO Dr. Lisa Su on Q1 2022 Results - Earnings Call Transcript
https://archive.ph/DWkU9

és a prémium szegmensen lesz ezután is a fókusz ..

Dr. Lisa Su: "....We have taken a bit more of a conservative perspective on the PC market. Again, I think the softness is in certain parts of the market, it’s not in all parts of the market and our focus is on where we add the most value in the market and that is in the Premium segments. .... "

Mottó: "A verseny jó!"

(#6942) Armagedown válasza S_x96x_S (#6941) üzenetére


Armagedown
őstag

Ilyen korlátozott gyártókapacitás mellett ez a legjobb döntés

“If you don't read the newspaper, you're uninformed. If you read the newspaper, you're mis-informed.”

(#6943) Petykemano


Petykemano
veterán

AMD to roll out 5nm processors as early as September
(paywall)

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#6944) Devid_81 válasza Petykemano (#6943) üzenetére


Devid_81
nagyúr

Azon a multkori diagramon is mintha Szeptember lett volna a timeline.
Bar nem volt egyertelmu mert 2022 eleve rovidebb volt mint 2023 :DDD

...

(#6945) Petykemano válasza Devid_81 (#6944) üzenetére


Petykemano
veterán

Igen. Azon az ábrán, ha a 2022 oszlopot teljes évnek tekinted, akkor szeptember
Ha a 2022-es oszlopot az idei év hátralevő részének tekinted, amivel a kész oszlop szélessége helyesen aránylik egymáshoz, akkor inkább október-november.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#6946) Petykemano válasza S_x96x_S (#6940) üzenetére


Petykemano
veterán

> és inkább feltételezem, hogy a "Dragon Range" már RDNA3 -as lesz.

Nekem ez most állt össze:
A jelenlegi infómorzsák szerint lesz egy GFX1103 kódszámú RDNA3, ami egy APU [link]

Ha a Dragon Range egy a Phonenix-hez hasonló - feltételezve, hogy az egy monolitikus APU - , csak minden szempontból nagyobb, akkor saját kódnevet kellett volna (vagy kellene a későbbiekben), hogy kapjon.

Persze ez nem szünteti meg az összes bizonytalanságot.
Mert azon kívül, amit én mondtam, elméletileg még mindig lehetséges, hogy a Phoenix és a Dragon Range is chiplet alapú APU, ahol az általuk használt IGP rész megegyezik, csak a a CPU más. Viszont ez ellentmond annak az állításnak, miszerint a legalacsonyabb fogyasztású szegmensekbe csak monolitikus felépítésű chip használható.
Vagy még az lehet, hogy egy teljes értékű Phoenis lapkához hozzá lehet kapcsolni még egy zen4 CCD-t.

Mindenesetre egyelőre úgy tűnik, hogy a Phoenix-től eltérő másik/nagyobb - monolitikus- RDNA3 APU nincs.

[ Szerkesztve ]

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#6947) Petykemano


Petykemano
veterán

Viszont ha már itt tartunk a tévedésemet felhasználva had kérdezzek:

A graviton3 esetén az IO lapkák 55micronos microbump-on keresztül csatlakoznak.

Vajon az AMD miért nem csinált - legalábbis eddig- ilyet?
Úgy rémlik, mintha a 3D hybrid bond kapcsán emlegették volna, hogy az ő 3D megoldásuk mennyivel sűrűbb, de ilyet meg még nem is haszáltak.
Ez is annyira új lenne? Vagy vajon annyira nincs különbség eközött és a szubsztráton átvezetett IF között teljesítmény/fogyasztás tekintetében?

Mármint hogy persze azt értem, hogy ebben a megoldásban nincs SerDes, míg az IF esetén van és ebben az értelemben talán univerzálisabb csatoló. Jól értem?

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#6948) Petykemano


Petykemano
veterán

Van itt egy új benchmark
Kicsit fura, nem vagyok meggyőződve arról, hogy autentikus és ellenőrizni sincs módom.

AMD Eng Sample 100-000000666-20_Y @ 5.21GHz (8 Cores / 16 Threads)
AMD Splinter-RPL (WS22427N BIOS)
AMD GFX1036
AMD Rembrandt Radeon HD Audio

az RPL arra utal, mintha Raphael lenne. A GFX1036 nem tudom milyen designhoz tartozik, csak azt, hogy RDNA2
Viszont az Audio résznél meg Rembrandt-ot ír. De ez lehet amiatt is, hogy megegyezik és a driver így ismeri fel.

A 100-000000665-21_N kódnevet korábban valóban Raphaelként azonosították [link]
A Splinter-RPL platform kifejezésre nincs sok találat sem a google-ben, sem a Geekbench keresőjében
A GFX1036-hez március elsején érkezett driver bejegyzés.

A GFX1036 és GFX1037 új, eddig meg nem jelent azonosítók.

gfx1030 RDNA 2 Sienna Cichlid/Navi21
gfx1031 RDNA 2 Navy Flounder/Navi22
gfx1032 RDNA 2 Dimgrey Cavefish/Navi23
gfx1033 RDNA 2 VanGogh (APU)
gfx1034 RDNA 2 Beige Goby/Navi24
gfx1035 RDNA 2 Yellow Carp/Rembrandt (APU)

Ha feltételezzük, hogy a GFX1036 a Raphael IGP-je, akkor vajon mi lehet a GFX1037?
(Dragon Range?)

[ Szerkesztve ]

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#6949) Petykemano


Petykemano
veterán

Illetve van itt még egy kis finomság a szerverek oldaláról is:
[link]
PEGATRON Lightning
AMD Eng Sample: 100-000000866-01
CPUID: A10F01 (AuthenticAMD)

1MB L2 => Zen4
Microsoft Windows Server 2022 Datacenter (64-bit) => Genoa

Elvileg 1.2Ghz-en hoz 464 pontot GB5-ben. Ami a Megosztó szerint 73.1%-kal alacsonyabb, mint az 5800X. Ez az eredmény egyébként annyira nem tűnik acélosnak. Mármint: nem árulkodó, nem lehet belőle semmit kiolvasni.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#6950) Petykemano


Petykemano
veterán

A RedGamingTech szerint a csúszó és a Intel/Apple által lefoglalt N3 helyett a Zen5 (és az RDNA4) egy custom N4 gyártástechnológán fog érkezni. (N4X - valószínűleg nagyjából ugyanaz, mint amin az nvidia kártyák) [link]

Nem tartom ördögtől valónak a dolgot. A 3D cache hozzáadásával is sikerült - ha nem is általánosságban, de néhány célterületen - igen komoly, generációs előrelépést felmutatni.
Tehát lehet, hogy a Zen5 emiatt esetleg még nem az a Zen5 lesz, amit Zen5.ként vártunk (széles architektúra, nagy L1$) hanem a Zen3-ban debütált, zen4-ben fejlesztett architektúra egy újabb iterációja.
Inteles módon, a bufferek, cache-ek növelésével lehet itt-ott 1-2 százalékot nyerni és ezt az N5=>N4X félgenerációs váltás esetleg meg is engedi.
Mindenesetre amit mondani akarok az az, hogy ha se a node, se az architektúra nem leszegy fullos váltás, a Zen3D példája azt mutatja, hogy attól függetlenül nagyonis lehet akár a packaging vonalon olyan fejlesztést csinálni, ami egy generációváltásnak megfelel.

Egyébiránt teszem hozzá a legutóbbi elmélkedésem azt vázoltam, hogy szerintem a Zen5 legfőbb változtatásai teljes mértékben 3D tokozott L3$ és az L2$ szeletek egyesítése. Ehhez lehet, hogy elég az N4X is.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#6951) Petykemano


Petykemano
veterán

Zen 4 Instruction Based Sampling (IBS)

Samsung 512GB CXL memory module

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#6952) Petykemano


Petykemano
veterán

"RPL has been produced in small quantities.
PHX is about to begin testing.
Navi3 expects to begin package testing next month."
[link]

Nem tudom, hogy ez melyik termék esetén mennyi időt jelent a rajtig.
De a kis mennyiségben gyártott Raphael alkalmas lehet arra, hogy a Computexen bemutassák.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#6953) Petykemano


Petykemano
veterán

/Zen4 - nem biztos információ/

Megjelent kép egy táblázatról, amelyben a 7950X-et 24/48 magos/szálas prociként említik. Olyan $1000-os áron.
[link] [link]

Ennek létezése nem zárható ki.
Ha az AMD tartja magát az IOD felépítésének eddig gyakorlatához, akkor ugye felmerülhetett a kérdés, hogy kvázi 6 db IO lapka van-e összepakolva, amelyben egyenként 2-2 DDR5 csatorna és IFOP van-e, vagy 4db olyan, amiben 3-3?
A kérdést - hogy ezúttal is ugyanazt a megközelítést alkalmazzák-e - persze árnyalja, hogy és akkor a Genoa IO lapkájában van 4/6db olyan IGP, mint a Raphaelben? Vagy akkor az IGP már eleve (3D) tokozva kerülne rá?

Egy ilyen termék némileg magyarázná azt is, hová tűntek a HEDT Threadripperek. (nem a PRO) És magyarázná a 170W-os TDP-t is persze.

Szerintem elég kemény lenne. Mármint ebben a kategóriában az AMD eddig is királynak számított. Igaz, hogy a csutkára húzott Alder Lake megszorongatta az 5950X-et. De azért én nem gondolnám, hogy a Raptor lake-be bekerülő +8 E mag annyival megdobná a MT score-t. Kivéve persze ha az E magokon sokat reszeltek és mondjuk átlag feletti IPC emelkedést hoz.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#6954) Devid_81 válasza Petykemano (#6953) üzenetére


Devid_81
nagyúr

Ha arrebb toljak az IO die-t akkor siman elfer 3 CCD a kupak alatt, nem kizart amugy, hogy ezt meglepik, mert az Intel ellen kellhet ha az MT pontok nagyon szamitanak :K

...

(#6955) poci76 válasza Petykemano (#6953) üzenetére


poci76
aktív tag

Korábban gondolkodtam ezen, és nekem is az lenne a logikus, ha a csúcs 24 magos lenne. Az Alder Lake meglepően erős lett. Egyszálas teljesítményben borzasztó erős, és több szálon is sok esetben versenyképes az 5950X-szel. Ebből könnyen lehet az, hogy egy 16 magos Zen 4 és a Raptor Lake ugyanilyen viszonyban lenne, és ez sokakat az Intel felé fordíthat. Egy 24 magos 7950X több szálon biztosan mindent verne a normál desktop kategóriában.

(#6956) Petykemano


Petykemano
veterán

/Genoa/
- SDCI (Smart Data Cache Injection) Accelerator
- SDXI (Smart Data Acceleration Interface) Accelearator
[link]

Más részletek is érdekesek a Dragon Range-ről, Phoenixről, Storm Peak-ről, Bergamoról.
Zen5-ről, Turinról

Elég feszes rajt dátumokat jelöl meg - legalábbis 2023-ra nézve.
2023 elején kéne megjelennie a Dragon Range-nek, a Phoenixnek és a Storm Peak-nek is.
Ez talán annyira nem meglelő. Addigra talán az Apple átvonul az N3 node-ra és felszabadul az N5 kapacitás.
De a Bergamo is 2023 során jelenik meg.

A Zen5 valószínűleg nem N3, hanem N4P gyártástechnológián készül majd. a 256c/512t sűrűségű Zen5-re épülő Turin szintén 2023 végén kerülne piacra. (valószínűleg sampling to selected customers)
Ha ez igaz, akkor nagyjából ezzel egyidőben tehát 2023 végén, 2024 elején meg kéne jelennie a desktop változatnak is.

A jövőben az AMD termékei, amennyiben képes technológiai fölényt szerezni és megtartani, az árak el fognak szállni, mert az AMD a szűkös kapacitásait mindig igyekezni fog a legmagasabb árszegmensben pénzre váltani.

Én azért reménykedem, hogy az alacsonyabb árszegmensekbe majd lecsorog valami, olcsóbb gyártástechnológián készülve.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#6957) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

@Petykamano Híres lettél :-) :Y Gratula! :K

TomsHW:
"One of AMD's approaching Ryzen 7000 (Raphael) processors has surfaced. Twitter user Petykemano has unearthed the mysterious 5nm chip hidden deep inside the OpenBenchmarking.org database."
https://www.tomshardware.com/news/amd-zen-4-cpu-emerges-with-52-ghz-boost-rdna-2-igpu

Videocardz:
"Source: OpenBenchmarking via Petykemano"
https://videocardz.com/newz/amd-zen4-raphael-8-core-cpu-with-5-2-ghz-clock-speed-and-gfx1036-rdna2-graphics-spotted

Guru3d
"MD's upcoming Ryzen 7000 (Raphael) processor is exposed. On Twitter Petykemano discovered the unknown 5nm chip in the OpenBenchmarking database."

wccftech:
"News Source: @Petykemano"

Mottó: "A verseny jó!"

(#6958) solfilo válasza S_x96x_S (#6957) üzenetére


solfilo
veterán

Ez igen! Gratula Petykemano! :Y :DD:C

solfilo

(#6959) Petykemano


Petykemano
veterán

:R

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#6960) S_x96x_S válasza Petykemano (#6956) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> SDCI (Smart Data Cache Injection) Accelerator
> SDXI (Smart Data Acceleration Interface) Accelearator

ezt berakhatnák a sima desktopos procikba is.

---------------

Közben a Videocardz is kimazsolázta az infókat
"""
AMD Zen4 MLID claims
15-24% IPC Increase (Over Zen 3)
8-14% Clock Increase (Over Zen 3)
28-37% ST Perf Increase (Over Zen 3)
ST-Like or Higher MT Perf Increase (Over Zen 3)
1 MB L2 / 4 MB L3 Per Core (vs 512 KB / 4 MB L3 per Zen 3 Core)
PCIe 5.0 Support (Increased Lanes)
DDR5/LPDDR5 Memory Support (DDR5-5200+)

EPYC Genoa 7004 (~Q4 2022) – A0 Silicon Taped-Out in March, B0 testing is ongoing
Ryzen 7000 ‘Raphael (~2H 2022) – Samples already running, production soon
Ryzen 7000 Dragon Range (~Q1 2023) – Sampling expected this year
Ryzen 7000 Phoenix (~Q1 2023) – Behind Genoa in testing
Threadripper 7000 Storm Peak (~1H 2023) – Planned
"""

Mottó: "A verseny jó!"

(#6961) hokuszpk válasza Petykemano (#6959) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

szépvolt ! remélem csináltál screenshotot, mert úgylátom vészes gyorsasággal eltávolították az openbenchmarking.org adatbázisából a találatot.
-- és most fogalmamsincs mennyi az annyi ;]

[ Szerkesztve ]

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#6962) Petykemano válasza hokuszpk (#6961) üzenetére


Petykemano
veterán

Én nem. Igazából fogalmam sem volt, hogy ez egy ekkora hír lesz. Nekem nincsenek meg a szükséges infóim más forrásból, hogy meg tudjam állapítani, hogy ez valami kamu-e.

De a videocardz csinált. Ők már ebben gyakorlottak.

[ Szerkesztve ]

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#6963) -FreaK- válasza S_x96x_S (#6957) üzenetére


-FreaK-
veterán

Az oszt igen, gratula Petykemano! :C

(#6964) S_x96x_S


S_x96x_S
őstag

kezdenek jobban szivárogni a hírek..

"AMD EPYC “Genoa” and “Turin” rumored to support a new SP6 socket, Genoa-X also planned"
https://videocardz.com/newz/amd-epyc-genoa-and-turin-rumored-to-support-a-new-sp6-socket-genoa-x-also-planned

Mottó: "A verseny jó!"

(#6965) Petykemano válasza S_x96x_S (#6964) üzenetére


Petykemano
veterán

Megérkezik az abu által is többször emlegetett kis--epyc platform.

Mit gondolsz, a TR PRO onnantól kezdve ebből (SP6) deriválódik? Vagy az SP5-ből lesz TR PRO, SP6-ból új életre kel a TR?

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#6966) S_x96x_S válasza Petykemano (#6965) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> Vagy az SP5-ből lesz TR PRO, SP6-ból új életre kel a TR?

inkább ez lehet a valószínűbb
főleg ha az Intellel való verseny felől nézem.

igazából a szegmentálás a túl magas magszám miatt szükséges,
amit már 2 foglalattal nem lehet gazdaságosan lefedni.
és kell egy "középkategória" ...

spekuláció:
az új TR-ek sem 2 csoportba fognak esni ( "PRO" és a "nem PRO" )
hanem többféle teljesen új szegmentáció lesz.
mert pl. ott van a "sötét ló" az Exascale APU ( Zen 4 CPU & CDNA 3 GPU cores )
ami szerintem jó lenne NUC-os kivitelben. ( habár ott ‘SH5’ socket -et emlegetnek )

Mottó: "A verseny jó!"

(#6967) S_x96x_S válasza Petykemano (#6965) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> kis--epyc platform.

max 32 Zen4 core ;
Ha viszont ez igaz, akkor én az AM5-be nem nagyon várok 24 és 32 magos ZEN4-es proci-t.

SP6 ( via Videocardz )
"According to those slides, this socket would support up to 32-core Genoa (Zen4) EPYC processors and up to 64-core Bergamo (Zen4c) series. The power would also be limited to 225W, which is nearly half of what the full SP5 socket can support."

Mottó: "A verseny jó!"

(#6968) Petykemano válasza S_x96x_S (#6967) üzenetére


Petykemano
veterán

"Ha viszont ez igaz, akkor én az AM5-be nem nagyon várok 24 és 32 magos ZEN4-es proci-t."

Hát igen.
Annak látod esélyét, hogy a TR gyorsítókkal különböztesse meg magát a desktop vonaltól?

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#6969) S_x96x_S válasza Petykemano (#6968) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> Annak látod esélyét, hogy a TR gyorsítókkal
> különböztesse meg magát a desktop vonaltól?

én (hosszú távon) a desktop-os és a notebook-os vonalra is várok gyorsítókat.
habár ott szerintem főleg csak az RDNA3 várható ..
( és ami talán alkalmas CDNA fejlesztésre is )

FPGA:
Persze ott van még a XILINX is : https://www.theregister.com/2022/05/09/amd_xilinx_datacenter/
ami szerintem szintén le fog szivárogni.
És ez a fejlesztők miatt is van;
ha "elérhető" a hardver , akkor egyre több programba építik be,
ami jót tesz a szerveres piacnak is.

és valamennyire az AVX-512 is gyorsítónak számít
.. ami szintén lesz a ZEN4-es magokban.

de mintha az SP6-nak elsődlegesen a Low-Cost szerverpiac lenne a célja, amit most az Intel teljesen dominál.
- 70-225W <-----
- 6ch DDR5
- 96Line PCIe Gen5
- 48 CXL v1.1+
- 8Line PCIe Gen3

és ha az AM5 - -170W TDP- jét megduplázzuk, akkor már 340W-nál járunk; és ez már az SP5 területe ..
Vagyis egy rendes csúcsrajáratott (>5GHz) 32 magos Threadripper csak az SP5-ben lesz értelmes döntés - mert akkora a fogyasztása.

az SP6 mintha a mostani inteles XE vonalat próbálná megcélozni - amolyan HEDT -ként.

de amúgy túl sok a nyitott lehetőség ..

Ami még érdekes az az SP3 és az SP6 pont egyező fizikai mérete
Socket SP3 – LGA 4094 - 58.5 x 75.4 mm <----
Socket SP5 – LGA 6096 – 76.0 x 80.0 mm
Socket SP6 – LGA 4844 - 58.5 x 75.4 mm <----
mindha a jelenlegi SP3-as szervertermek fizikai lecserélése is cél lenne, amit a jelenlegi ügyfelek kértek.
Maradnak a rekeszek és a szekrények .. csak új alaplap kerül bele ..
és ide az SP5 már fizikailag nem jó, mert sokkal nagyobb ..
nem mindenki akarja szétbombázni a szervertermet - pár milliméter miatt.

Mottó: "A verseny jó!"

(#6970) S_x96x_S válasza Petykemano (#6956) üzenetére


S_x96x_S
őstag

> Én azért reménykedem, hogy az alacsonyabb árszegmensekbe majd
> lecsorog valami, olcsóbb gyártástechnológián készülve.

valamikor majd igen :O .. de az nem most lesz ..

https://www.theregister.com/2022/05/13/tsmc_samsung_price_hikes/
TSMC, Samsung plan price hikes for chip designers – reports
Nvidia, AMD, Apple et al may be forced to pass cost on to customers


- Samsung is planning to raise prices for chip designers by 15-20 percent this year,
- TSMC is planning price hikes in the single-digit percentages for legacy and advanced chip manufacturing technologies next year. Citing industry sources, Nikkei reported that the price hike will be around five to eight percent

és ha ez igaz..
akkor a DDR5 memóriák árai is csak nagyon lassan sülyednek.
ajajj ...

Mottó: "A verseny jó!"

(#6971) S_x96x_S válasza hokuszpk (#6961) üzenetére


S_x96x_S
őstag

>> ... @Petykemano leak
> mert úgylátom vészes gyorsasággal eltávolították az
> openbenchmarking.org adatbázisából a találatot.

a Phoronix-os Michael - rendszeresen takarítja :-)

https://twitter.com/phoronix/status/1525799384167874563
du. 1:24 · 2022. máj. 15
"As various sites seem to keep talking about it... There was a reported #Zen4 entry people found a few days ago on @OpenBenchmark uploaded by some third party/individual. Unknown why it was uploaded as it's always optional, but in any event I removed it without prompt. 1/
I routinely remove such entries proactively when noticing potentially unannounced hw / other results users likely didn't intend to upload (or asking it to be removed). So no conspiracies & it's opensource so use judgment when things could be potentially fabbed by user ~Michael"

Mottó: "A verseny jó!"

(#6972) Petykemano


Petykemano
veterán

Napvilágot láttak a Raptor Lake cache számai.
Itt is az L2$ növekszik, mint a zen4 esetén.
P: 1.25MB => 2MB
E: 2MB => 4 MB

Már az Alder Lake esetén felmerült, hogy a $300-os 6+4 magos i5 tulajdonképpen eléggé versenyképes az akkor még jóval drágább 8 magos 5800X-szel. Egyesek szerint a 6P + 8e magos - i5 13600K néven és szegmensben várható - Raptor Lake már nagy valószínűséggel gyorsabb ia lesz, mint a 8 magos Raphael. De minimum legalább ugyanannyira versenyképes. [link]

Bár az AMD árait elsősorban nem a desktop piaci verseny, hanem az ide maradó kapacitás szokta meghatározni, de azért marketing szempontból blama lenne épphogy versenyképes terméket érezhetően drágábban megjelentetni.

Arról már volt szó, hogy a 8P+16E magos Raptor lake ellen lehet, hogy nem lesz elég a 16 magos Raphael. Versenyképes - főleg fogyasztásban - éppenséggel lehet, de az Végülis egy presztízskérdés lehet, hogy átengedi- e az AMD a koronát. Ez indokolhatja a 24 magos sku létét.

Feltételezvén, hogy az Intel tartja a szegmensek árazását, az alsóbb szegmens is nyomás alá kerülhet. Nem biztos, hogy egy $300-os 13600K mellett el.lehet adni új platformban $400-500-ért egy 8 magos Raphaelt.

Eddig nem tartottam valószínűnek, de most lehetségesnek tűnik, hogy a versenyhelyzet tényleg arra késztethezi az AMD-t, hogy fölülre betoljon egy 24 magos SKU-t, ami mindent eggyel letol.
Vagyis vagy a Ryzen 5 7600X lehet egy 8 magos oéldány $300-ért, vagy az 5700X utódaként jön a szintén 8 magos Ryzen 7 7700X, de az is $300-ért.
(Mármint persze az árak attól függnek, hogy a 13600K milyen áron jön. Tehát pl a $350 nyitóár sem zárható ki )

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#6973) poci76 válasza Petykemano (#6972) üzenetére


poci76
aktív tag

Örvendetes, hogy van verseny.

(#6974) Petykemano


Petykemano
veterán

Mesa 22.1:
"AMD GFX1036 / GFX1037 support. "
(Raphael IGP)

[ Szerkesztve ]

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#6975) Petykemano válasza poci76 (#6973) üzenetére


Petykemano
veterán

Gondolkodtam.

Ismerve az AMD jelenlegi hozzáállását és rendelkezésére álló kapacitásait szerintem a következő fog történni:

A zen4 előbb jön (Q3), mint a Raptor Lake (Q4), ezért nagy biztonsággal pakolhatja ki az AMD a szokásos felhozatalt akár a kurrens zen3 fölé:
Ryzen 9 7950X - 16c: ~$800-900
Ryzen 9 7900X - 12c: ~$550-600
Ryzen 7 7800X - 8c: $400-450
Ryzen 5 7600X - 6c: $300-350
A magasabb árat lehet indokolni a komoly ST teljesítmény növekedéssel - ami persze tulajdonképpen a mérésekben csak beéri a legerősebb Alder LAke-t, de már csupán 30%-os ST teljesítménynövekedéssel élre ugrik a 7950X megelőzve a brutális fogyasztással hajtott 12900KS-t. Másrészt pedig az IGP-vel.
A valóságban persze az árakat inkább a kapacitás korlátokhoz igazítják.

Aztán megérkezik a Raptor Lake Q4-ben. Potenciálisan visszaveszi a ST elsőséget és szerintem még akkor is esélyes a MT korona elvételére, ha az AMD kitolna egy all-core 5Ghz-es 16 magos procit. (Most én itt részletes számolásokba nem mentem bele, csak nagyvonalakban vázolom az elképzeléseimet)

AdoredTV leakjei alapján tudjuk, hogy a Bergamo és a GenoaX 2023Q1-ben rajtol. TEhát Q4-ben már gyártani kell a 16 magos Zen4c/Zen4D lapkákat és a 3D tokozást is.
(Nem biztos, hogy a Zen4 esetén ugyanazt a megoldást fogják látni, hogy rátesznek a tetejére egy szint L3$ kiterjesztést. Hiszen láthattuk, hogy ennek pozitív hatása azért eléggé korlátozott néhány professzionális alkalmazásra és a játékokra, tehát érdemes lehet gondolkodni valamilyen megoldáson, hogy más területen is hasznosítható legyen

Ez azt jelenti, hogy legkésőbb Q1-ben az AMD meg tud jelentetni a Raptor Lake ellen egy olyan terméket, ami a pletykáltaknak megfelelően 24 magos és
- egyrészről egy 8 magos Zen4 lapkából áll. Ezt lehet cizelllálni egy 3D tokozott L3$-sel a Single/low-thread / Gaming teljesítmény maximalizálására
- másrészről egy 16 magos bergamo Zen4c/Zen4d lapkából a MultiThread teljesítmény maximalizálására.

Ennek a megközelítésnek az előnye az, hogy nem kell azon gondolkodni, hogy vajon a szubsztráton elfér-e 3CCD és hogy az IOD ki tud-e szoglálni 3 CCD-t. Mert úgy lesz a végén 24 mag, hogy csak 2 CCD van. Mégis a lehetőségekhez képest a ST és a MT is ki van maxolva.

Hátránya persze az, hogy ez egy heterogén architektúra. Legalábbis valamivel heterogénebb, mint az eddigi 2CCD-s modellek. De azért azt ne felejtsük el, hogy egy 2 CCD-s sku esetén a szálkezelőnek eddig is tisztában kellett lennie hogy melyik CCD-n vannak a magasabb frekvenciát elérni képes magok. Persze egy tévedés ebben az esetben legfeljebb 5-10%-os teljesítménykülönbségben, vagy ingadozásban nyilvánult meg. a 3D tokozott L3$-sel rendelkező fullos Zen4 magok és az alacsonyabb órajelre optimalizált Zen4c magok között ennél nyilván lényegesen nagyobb különbség is mutatkozhat.
Amennyiben ezt el akarja kerülni az AMD, akkor a 24 mag összejöhet úgy is, hogy vágott Zen4c magokat tesz a CCD-re. De ebben az esetben a Zen4c CCD gyártását nem tudja olyan mértékben sűrűségre optimalizálni, mert ha ennek kell kiszolgálnia a single/low thread igényeket is, akkor nem engedheti meg magának, hogy csak alacsony órajeleket érjen el.

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.