Hirdetés

2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Oliverda


Oliverda
félisten

AMD K10/K10.5 túlhajtási útmutató

Szeptemberben útnak indul az új Athlon II X4 és X3 sorozat. Az AMD elsősorban a value, és a mainstream kategória legalját célozza meg ezekkel a processzorokkal amelyek a korábbi 65nm-es Phenom-ok helyét fogják átvenni az árlistákon. Előreláthatólag a legdrágább modell ára sem fogja meghaladni a 150 dollárt. 95W illetve 45W TDP kategóriás modell is elérhető lesz. Az L3 cache teljesen kikerült ezen processzorokból, így a magméret ~160mm²-re redukálódott az L3 cache-t tartalmazó Deneb/Heka 243 mm²-es méretéhez képest.

!FIGYELEM!

Az Athlon II X3/X4 processzorok kétféle magból készülhetnek. Az eredetileg erre a célre fejlesztett Propus kódnevűből és a már jól ismert Phenom II processzorok alapjául is szolgáló Deneb magból. Ez utóbbiból a (hibás vagy éppen nem hibás) teljes L3 cache (és X3 esetén egy mag) letiltásával hozzák létre az Athlon II X3/X4 processzort. Kis szerencsével ezek az ACC segítségével visszavarázsolhatók teljes értékű Deneb-bé, tehát az L3 cache és az X3 esetében a letiltott mag szerencsés esetekben visszakapcsolható HA Deneb magos példányt fogunk ki. Az eredeti Propus-ból készült Rana (X3) esetében "csak" a letiltott egy mag visszakapcsolására van esélyünk, eredeti Propus esetében pedig értelemszerűen nincs mód semmiféle hasonló varázslatra.

Alaphelyzetben azonos órajel és feszültség mellett a Propus maggal szerelt processzorok az L3 teljes hiányának köszönhetően valószínűleg pár wattal kevesebbet fogyasztanak mint a Deneb magos verziók.

Propus

- Socket AM3 tokozás (AM2/AM2+ kompatibilis*)

- 45 nm SOI gyártástechnológia (immerziós litográfia alkalmazásával)

- natív négymagos kialakitás

- megnövelt IPC (Instructions per Clock)

- Cool'n'Quiet 3.0 energiagazdálkodási mód támogatása

- HyperTransport 3.0 busz támogatása

- Magonkénti saját külön 2x64KB-os L1 és 512KB L2 cache

- C1E (Enhanced Halt State) energiagazdálkodási mód támogatása

- split power planes - Külön választott áramforrás a magoknak és a beépített memóriavezérlőnek

- továbbfejlesztett integrált memóriavezérlő (IMC) - konfigurálható 1x128 (ganged) vagy 2x64 bitre (unganged mode), DDR3-1333 (AM3) és DDR2-1066 (csak AM2+ alaplapokban) szabvány támogatása mellet (DDR3-1600+ egyelőre nem hivatalos támogatása)

*AM2+ (és néhány sima AM2) foglalatos alaplapok DDR2-es modulok mellett és megfelelő BIOS frissítés után (az AM2 további korlátozások mellett), kezelik az új processzorokat (ez modell és gyártó függő!!).

AMD Athlon II X4 6xx (4-Mag 4x512KB L2, Propus)

AMD Athlon II X3 4xx (3-Mag 3x512KB L2, Rana)

(A Rana a Propus egyik magjának letiltásával készül!)

Athlon II X4 series (4 cores/45nm/Propus/Socket AM3)

・Athlon II X4 630 (2.8GHz/L2 512KB*4/95W)
・Athlon II X4 620 (2.6GHz/L2 512KB*4/95W)
・Athlon II X4 605e (2.3GHz/L2 512KB*4/45W)
・Athlon II X4 600e (2.2GHz/L2 512KB*4/45W)

Athlon II X3 series (3cores/45nm/Rana/L2 512KB*3/Socket AM3)

・Athlon II X3 435 (2.9GHz/ L2 512KB * 3/95W)
・Athlon II X3 425 (2.7GHz/ L2 512KB * 3/95W)
・Athlon II X3 405e (2.3GHz/L2 512KB * 3/45W)
・Athlon II X3 400e (2.2GHz/L2 512KB * 3/45W)

(Várhatóan a lista a jövőben még bűvülni fog.)

Egy korai kezdetleges teszt az Athlon II X3 420-ról: [link]

[ Módosította: Thrawn ]

"Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."

(#2) Oliverda


Oliverda
félisten

Athlon II X4 620 vs. Core 2 Q8200

Azért egy X4 810 még belekerülhetett volna vagy egy downclock-olt 945 v. 955.

"Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."

(#3) Tibicsucsu válasza Oliverda (#2) üzenetére


Tibicsucsu
aktív tag

Zsír!!!
Jó lenne ha mindkettőből lenne később BE!

A PhII 945 es az Athlon II X3 is a 95W TDP osztályba került. Ennyire nem számít az L3 hiánya és a letiltott mag?

(#4) Oliverda válasza Tibicsucsu (#3) üzenetére


Oliverda
félisten

BE nem hiszem hogy lesz Athlon-ból.

Azért kerültek a 95W-os osztályba mert a 45 és 65-os kategóra az energy efficent "e" és azok némileg feláras termékek. Tehát ez inkább marketing mintsem valóság de majd meglátjuk ha lesznek fogyasztásos tesztek.

"Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."

(#5) elfelejtette


elfelejtette
veterán

Végre!
Csak már a kezemben tarthatnám! Tutira jól megcibálnám a bajszát...

"Nagyon jó dolog fontosnak lenni, de még fontosabb dolog jónak lenni."

(#6) Tom5


Tom5
addikt

Érdekesek ezek a 4-magos procik. Kíváncsian várom a további teszteket. Főleg az érdekel, hogy ahol nem számít a 4-mag ott mennyivel lesz lassabb mint 250 X2. Jah és mikor jelenik meg?

mod - jah és jó első hsz. Köszönjük szépen!

[ Szerkesztve ]

(#7) Oliverda válasza Tom5 (#6) üzenetére


Oliverda
félisten

Pl. az USA-ban már pár napja kapható a 620. [link]

"Főleg az érdekel, hogy ahol nem számít a 4-mag ott mennyivel lesz lassabb mint 250 X2."

Bizonyos helyeken biztosan lassabb lesz már csak azért is mert az X2 250-ben 1MB L2 cache található magonként ebben pedig a fele (512KB/mag).

[ Szerkesztve ]

"Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."

(#8) Tom5 válasza Oliverda (#7) üzenetére


Tom5
addikt

A régebbi X2-nél ugye nemvolt számottevő különbség az 512 ill 1MB L2 cache között. Kíváncsi leszek itt mi a helyzet. Nekem igazából egy ilyen jönne be: ・Athlon II X4 650 (3.0GHz/L2 512KB*4/95W) :U

(#9) elfelejtette válasza Oliverda (#7) üzenetére


elfelejtette
veterán

Akkor úgy tűnik, hogy tényleg az X3 710 lesz a jobb választás, mint ahogyan a múltkor ajánlottad, ha azonos árat feltételezünk. :R

"Nagyon jó dolog fontosnak lenni, de még fontosabb dolog jónak lenni."

(#10) Oliverda válasza Tom5 (#8) üzenetére


Oliverda
félisten

Éppen számottevő nem volt de azért akadt különbség.

3800+ (2x512) vs. 4000+ (2x1MB)

Mondjuk architektúrától is függ hogy mennyit számít a cache méret.

3.0GHz-es (egyelőre) nincs tervben. Mintha viszont 2.9-es 635-től már olvastam volna...

elfelejtette: Én 720-ra emlékszek.

[ Szerkesztve ]

"Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."

(#11) Tom5 válasza Oliverda (#10) üzenetére


Tom5
addikt

Meglátjuk a tesztek mit mutatnak, ha jó áron lesz ez lesz életem első 4 magos procija. :)

(#12) elfelejtette válasza Oliverda (#10) üzenetére


elfelejtette
veterán

Igaz. Tényleg X3 720-ról volt szó! :R
Üdv.

"Nagyon jó dolog fontosnak lenni, de még fontosabb dolog jónak lenni."

(#13) boeing


boeing
senior tag

Nekem is a amd x4-es ez elsö négymagosom,jó teljesitmény és super árr.Phenom II X4 955.

(#14) Bluegene


Bluegene
addikt

fincsik kiváncsi vagyok egy PH-s tesztre, hogyan viszonyul a phenom1hez és phenom2-höz

a phenom1nél tuti gyorsabb, már csak a magasabb órajele miatt is
sztem olcsón fogják ezeket mérni :)

Siemens S65-re való adatkábelt keresek! egyszeri Szoftverfrissítésre! Írj megbeszéljük ha van elfekvőbe/kölcsön neked!

(#15) g@bo válasza Oliverda (#2) üzenetére


g@bo
nagyúr

hát, itt ott jobb, van ahol kikap. 2,33 vs 2,6 ghz.

nem rossz, de a büszkeségtől se dagadhat a melly, ár kérdése... mi lesz.

(#16) Bluegene válasza g@bo (#15) üzenetére


Bluegene
addikt

igen, de az AMD 3,6ghzig húzható, egy Q8200 azok legtöbbje 3-3,2ghz-ig, sőt van akinek csak 2,8at megy

ergo sokkal jobb egy Q8200-nál :K , és még olcsóbb is

Siemens S65-re való adatkábelt keresek! egyszeri Szoftverfrissítésre! Írj megbeszéljük ha van elfekvőbe/kölcsön neked!

(#17) Oliverda válasza g@bo (#15) üzenetére


Oliverda
félisten

8:5 arányban jobb az X4, ráadásul 24 dollárral olcsóbb is (~5K).

Az órajel meg nem számít. Ami fontos az az ár a számítási teljesítmény és a fogyasztás.

"Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."

(#18) g@bo válasza Oliverda (#17) üzenetére


g@bo
nagyúr

az ár... ami a jövöhéten kiderül. számitási teljesitményt meg ne firtassuk. :DDD

95w, mennyi lehet valójában?

(#19) Oliverda válasza g@bo (#18) üzenetére


Oliverda
félisten

Pont most vették le, de a newegg-en 126 dollárba került eddig. Q8200 - $150

Az itthoni árhoz pedig kiindulásnak itt van ez.

"Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."

(#20) elfelejtette válasza Oliverda (#19) üzenetére


elfelejtette
veterán

Ez egyre szebb... :C

Egyébként a hivatalos bemutató mikor van/volt/lesz?

"Nagyon jó dolog fontosnak lenni, de még fontosabb dolog jónak lenni."

(#21) Oliverda válasza elfelejtette (#20) üzenetére


Oliverda
félisten

Tudtommal 16. Bemutató nem lesz, ilyeneknek nem szoktak nagy feneket keríteni. Lejár az NDA, kijönnek a tesztek és megjelennek a polcokon a procik. Kb. ennyi.

"Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."

(#22) elfelejtette válasza Oliverda (#21) üzenetére


elfelejtette
veterán

Nem szoktak nagy feneket keríteni? Akkor az i5-nek miért kellett? Ja hogy ez "csak" ájemdé?

"Lejár az NDA, kijönnek a tesztek és megjelennek a polcokon a procik."
Ezt így kellene, lehetőleg egy napon belül! :C

"Nagyon jó dolog fontosnak lenni, de még fontosabb dolog jónak lenni."

(#23) Oliverda válasza elfelejtette (#22) üzenetére


Oliverda
félisten

Na jó de az egy komplett platform ez meg "csak" egy proci. Amúgy nyilván az AMD dönti el hogy mekkora hírverést csinál de szerintem ők most inkább az új ATI kártyákra fókuszálnak.

"Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."

(#24) Bluegene


Bluegene
addikt

az a baj túlságosan kívánatzosak ezek az Athlon X4-ek

sztem 20K alá fog esni az áruk, teljesítménybe ellenfélnek a Q9300-ast mondanám, azt lehet olyan 3,4-ig húzni, az AMD-t 3,6ig és natív négymagos

Siemens S65-re való adatkábelt keresek! egyszeri Szoftverfrissítésre! Írj megbeszéljük ha van elfekvőbe/kölcsön neked!

(#25) HERR Z válasza Bluegene (#24) üzenetére


HERR Z
veterán

most 25k körüli árral nyit a 620, a kisebbek majd olcsóbbak lesznek
viszont...teljesítménytől nem vagyok elpukkanva, B46-B50 jobb, csak bele kell nyúlni

(#26) Bluegene válasza HERR Z (#25) üzenetére


Bluegene
addikt

ez csak bevezető ár, pár hét/1-2 hónap és 20-22K lesz

jövő augusztusba már 12K-ért dobálják, no majd én akkor újítok :D , újítanék, de egyenlőre gyűjtök :))

addig elég a kétmagos, én szerintem nem is tudnám kihasználni a négymagot, ott pörögnének üresen

Siemens S65-re való adatkábelt keresek! egyszeri Szoftverfrissítésre! Írj megbeszéljük ha van elfekvőbe/kölcsön neked!

(#27) Oliverda válasza HERR Z (#25) üzenetére


Oliverda
félisten

Viszont ezekbe nem kell belenyúlni ráadásul még ACC-s lap sem kell hozzá, ha pedig minden áron Deneb magos verzióra vadászik valaki akkor azt már a kupakról kiszúrhatja. Ráadásul a lapkákon a cache a jóval kisebb komplexitás miatt általában ritkábban hibás mint egy vagy két mag, ergo nagyobb esély van arra hogy sikeresen vissza lehet kapcsolni.

[ Szerkesztve ]

"Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."

(#28) g@bo


g@bo
nagyúr

mire jó a propusnál, a nativ 4 mag? értem ezalatt, ok, hogy egy lapkán van, de L3 hiján mit profitál... memvezérlő...

(#29) Oliverda válasza g@bo (#28) üzenetére


Oliverda
félisten

Mi az hogy mire jó? :D

Inkább az a kérdés hogy hol és mikor jelent hátrányt az L3 hiánya...már ahol jelent.

L3 nélkül

L3 bekapcs

Amúgy pont az L3 hiánya miatt lesz majd érdemesebb a Propus mellé DDR3-at pakolni.

"Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."

(#30) g@bo válasza Oliverda (#29) üzenetére


g@bo
nagyúr

lehetne 2 db x2 240 összetákolva pl.

(#31) Oliverda válasza g@bo (#30) üzenetére


Oliverda
félisten

Nem alkalmas rá a mag és még lassabb is lenne ha egyáltalán össze lehetne rakni.

"Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."

(#32) Pítőr


Pítőr
aktív tag

Az árgépen már elég olcsón lehet venni az X4 620-at, és lehet lesz ez még ólcsóbb is. ;) (nem reklám)

http://phmegbizhatosag.atw.hu/phtabla.php?nev=P%EDt%F5r

(#33) CHIPman válasza Pítőr (#32) üzenetére


CHIPman
nagyúr

Az mmm azt írta múltkor, hogy nincs a nagykerekben, 2 hét múlva tudnak hozni

Eladó Thrustmaster TCA Sidestick Airbus Edition - hardverapro.hu/tag/chipman

(#34) Bluegene válasza Pítőr (#32) üzenetére


Bluegene
addikt

23K?

pár hét és 20K alatt lesz :K

túl jó vétel, ez már kényeztetés :))

Siemens S65-re való adatkábelt keresek! egyszeri Szoftverfrissítésre! Írj megbeszéljük ha van elfekvőbe/kölcsön neked!

(#35) Oliverda


Oliverda
félisten

Some may be pleasantly surprised by the performance without L3 when running DDR3. My results so far seem to be much closer between deneb and propus than that of Chinook's.

My suspicion is two reasons:

DDR2 800 vs DDR3 1333
1600Mhz memory controller Vs 2000Mhz

Without L3, faster access to RAM most likely results a higher performance "scaling" with memory+IMC speed than an L3 equipped model.

Tehát ehhez a procihoz elég jól fog jönni a DDR3. Szinte kötelező lesz ha valaki teljesen ki akarja majd hajtani a benne lévő potenciált.

"Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."

(#36) elfelejtette válasza Oliverda (#35) üzenetére


elfelejtette
veterán

Érzitek, ahogy az AMD lassú rutinos, mozdulatokkal nyalja ki a seggünket? :DDD
Bocs, de már tényleg ez az érzésem...
Mondjuk örülök, hogy végre elértük azt, hogy emberi áron meg lehet kapni egy IGAZÁN jó, és hosszabb távon is elegendő gépet.
(Athlon X4: ~25k, HD4850 1GB: ~28k, 500GB HDD: ~15, Alaplap: ~15k, 4GB RAM: ~16k, Ház+Táp: ~16k, ODD: ~5k, Össz: 120k)
Köszönjük AMD! :R

[ Szerkesztve ]

"Nagyon jó dolog fontosnak lenni, de még fontosabb dolog jónak lenni."

(#37) g@bo válasza elfelejtette (#36) üzenetére


g@bo
nagyúr

vegyél intelt, ottvan pl az e8400, olcsó, és szakit... ;)

remélem a jövöhéten bejön a nakkerekbe a propus, mert a helye megvan...

(#38) elfelejtette válasza g@bo (#37) üzenetére


elfelejtette
veterán

"vegyél intelt, ottvan pl az e8400, olcsó, és szakit... "
Ja. 40k-ért szakítson is... :(((
Annyiért inkább veszek AM2+ PhenomII X4 940-et, az lealázza az E8400-at. :C

"Nagyon jó dolog fontosnak lenni, de még fontosabb dolog jónak lenni."

(#39) DeckardCain válasza Oliverda (#35) üzenetére


DeckardCain
senior tag

Nem rossz, főleg ha a 620 árát nézzük. Azért kíváncsi leszek a hivatalos tesztekre, hogy mennyire fogja visszafogni a ddr2.
Valahogy ramot nem szeretnék cserélni, elég lesz a lap+cpu, ha rá tudom magam venni, és akkor nem kellene sokat rádobni a mostani lapra és cpu-ra főleg, hogy 425-ön gondolkodok.

[ Szerkesztve ]

(#40) elfelejtette válasza DeckardCain (#39) üzenetére


elfelejtette
veterán

A procit biztosan nem fogják visszafogni a ramok, max. az alkalmazásokat, de nem a ramok a legszűkebb keresztmetszet, ami visszafogja a gépet. Egy normálisabb DDR2-es ram elég, a lényeg, hogy a Command Rate 1T legyen!

[ Szerkesztve ]

"Nagyon jó dolog fontosnak lenni, de még fontosabb dolog jónak lenni."

(#41) nandon


nandon
tag

Ez most komoly? Athlon II X3/X4 készül Denebből is? Talán az energia-takarékos változatok (600e, 605e) esetében is előfordul, hogy nem a Propus mag az alapjuk? Szerintem 45W alá menni 1V (üzemi) magfesz fölött egyelőre csak a Propus mag képes. Akkor ez a "CADAC AD" karaktersor jelenti azt, hogy Propus mag van benne? Minden Athlon II X3/X4-re vonatkozik ez a dolog?

RISC86 Power

(#42) robika88


robika88
tag

mi a véleményetek a tesztről??

(#43) Bluegene válasza robika88 (#42) üzenetére


Bluegene
addikt

Ach ja! ;)

Siemens S65-re való adatkábelt keresek! egyszeri Szoftverfrissítésre! Írj megbeszéljük ha van elfekvőbe/kölcsön neked!

(#44) adorjant válasza robika88 (#42) üzenetére


adorjant
senior tag

eléggé vegyesek az eredmények,mondjuk azt nem értem,miért a 9450 és 9550et szerepeltetik a tesztben,a 955-ről nem is beszélve :)
egy q8200 vagy q9400 elfért volna mellette,a reálisabb kép érdekében

(#45) nandon válasza robika88 (#42) üzenetére


nandon
tag

Szerintem nem sikerült rosszul ez a K10.5 arch. Az összehasonlításban meg tényleg jól látszik, hogy kiemelkedő (lesz) az ár/teljesítmény aránya.

RISC86 Power

(#46) Oliverda válasza elfelejtette (#40) üzenetére


Oliverda
félisten

Az órajelet tuningnál biztosan nem fogja vissza viszont a számítási teljesítményt L3 híján visszafoghatja a DDR2. Azért írtam hogy ezek mellé a legideálisabb egy 1333/CL6 vagy 1600/CL7 DDR3 páros lesz mert ezek sávszélben és késleltetésben is verik az 1066/CL5 DDR2-t. CR 1T 1066-os DDR2 pedig nincs viszont az imént említett két DDR3 1T-re vonatkozik.

robika88: Elég gyenge eresztés... vehették volna a fáradtságok egy AM3-as teszthez is.

Amúgy elvileg hivatalosan holnap kerülnek ki a procik és talán lesz 640 is (3.0GHz). Tehát a normálisabb tesztek is remélhetőleg holnap várhatóak.

"Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."

(#47) elfelejtette válasza Oliverda (#46) üzenetére


elfelejtette
veterán

Ennyire lassabb? És ezt lehet számszerűsíteni is?
Amúgy nézegettem a PhenomII X2 topicban a linkelt EVEREST memória sebesség méréses képeket, és azokon az alapórajeles PhenomII L3 sebessége kb. ugyanannyi volt. mint egy 1100MHz körüli DDR2 sebessége. Persze egy húzott procinál már jóval magasabb, azt a sebességet produkálta, mint a DDR3 1500MHz környékén.

"Nagyon jó dolog fontosnak lenni, de még fontosabb dolog jónak lenni."

(#48) g@bo válasza Oliverda (#46) üzenetére


g@bo
nagyúr

nagykerben, se híre se hamva... még az i5 750 is előbb ott figyelt.

vegyes a kép, 2.6 hgz.... kis tuning kell neki, és jobban röfög. ezért az árért meg egész kellemes.

(#49) elfelejtette válasza g@bo (#48) üzenetére


elfelejtette
veterán

Szerintem nem lesz rossz, vagy kevés ez a 2.6GHz. Vagy nekem legalábbis biztosan nem lenne kevés. Belőném a procit alapórajelen 1.1V körüli feszre, rá egy ultrahalk hűtő, és kész a néma gép négy maggal!

"Nagyon jó dolog fontosnak lenni, de még fontosabb dolog jónak lenni."

(#50) Oliverda válasza elfelejtette (#47) üzenetére


Oliverda
félisten

Majd a tesztek számszerűsítik, de nem 1% lesz a különbség az szerintem biztos. Mivel ugye az L3 teljesen kiesik ezért nagyon lesarkítva az L2 cache után már egyből a RAM következik és főleg ha 4 mag dolgozik egyszerre akkor nem mindegy hogy milyen gyorsan férnek hozzá a RAMhoz.

"...az alapórajeles PhenomII L3 sebessége kb. ugyanannyi volt. mint egy 1100MHz körüli DDR2 sebessége"

Szerintem valamit benézhettél. 1066/CL4

Egyedül olvasásban van hozzá közel, írásban már bő 50%-kal jobb az L3, másolásban is veri, hát a késleltetésről már ne is beszéljünk ami jól láthatóan az L3 értékének többszöröse.

"Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.