Hirdetés

2024. április 18., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) szacsee


szacsee
nagyúr

Sokszor felvetődik az a kérdés a fórumokon is, hogy meddig bírja egy alaplap.
Általában ha egy konfiguráció bemondja az unalmast, akkor táp, alaplap, hdd, vagy ram modul szokott az örök vadászmezőkre költözni.
Sajnos a felgyorsult, profit orientált világunkban egyre több silányabb minőségű terméket dobnak piacra a gyártók és ezen termékek a felhasználó által tervezett életciklus vége előtt jóval bemondja az unalmast.
Hasonló topik nyílt már, ahol HDD-k statisztikáit gyűjtik, így arra gondoltam, hogy nyitok egyet az alaplapoknak is. Ha egy 0km-es deszka nem indul, az manapság sajnos előfordulhat, kérlek a jelenlegi dühöd ne ebben a topikban éld ki, ha ilyen deszkával összefutsz. Nyugodtan leírhatod ha bebizonyosodik, hogy az alaplap valóban hibás volt, hogy milyen hibajelenséget produkált, milyen típus, de lehetőleg indulatoktól mentesen.
Előfordul, hogy egy gép takarítása közben összefutsz egy matuzsálemmel, ami meghökkentően idős és működőképes, erről is beszámolhatsz, ha szerinted kirívóan hosszú élettartamot tud magáénak az alaplap.
Egy elromlott alaplap nem csak önmagában létezik, így sokat segít a tájékozódásban, ha leírod milyen tápegység, processzor és hűtési rendszer volt a gépben. Sokszor egy rosszabb minőségű tápegység, vagy egy gyengén szellőző ház is lehet egy alaplap halálának okozója sajnos. Minél több a tapasztalat, annál pontosabb képet kapunk, hogy mely gyártók termékei közül körülbelül mennyi ideig lehet számolni az életciklussal. Esetleges típushibákra, vagy hamarabb elromló szériára is fény derülhet.

Eddig környezetemben előfordult és mai napig működő alaplapok:

Asus P4P800-E (2004), 2,8Ghz Northwood P4
FX5200, Codegen 400-as táp (orosz rulett rulez), Coolermaster CPU hűtő, 92mm-es hátsó ház ventilátor

Asus Cusl-2C, 1Ghz P3 (2000-es évek eleje)
Radeon 9200, Codegen 350, Titan CPU hűtő, 92mm-es hátsó ház ventilátor

Asus Tusl, 1,2Ghz Celeron (2000-es évek eleje)
Radeon 9500, Delta 350W, Titan CPU hűtő, nuku házventi (felső tápos ház)

Elromlott alaplapok:
Asus M2N32SLi Deluxe: (élt 6 évet), Chieftec 350, Zalmann CPU hűtő, 92mm-es hátsó ház ventilátor
Radeon X1600Pro

Abit ST6R (élt 3 évet)
Coolermaster CPU hűtő, Radeon 9600, 1400Mhz Celeron, Codegen 400W

[ Szerkesztve ]

(#2) dagatt83


dagatt83
csendes tag

Nekem egy ASUS P4P800-VM alaplapom van és 2003-as kiadású amit a mai napig használok minden gyári benne a kivéve a procc mert azt kicseréltem meg a RAM mert az eredeti meghalt amit akkor raktak bele.és még mindig kifogástalan. :R :R

(#3) djdaniel válasza szacsee (#1) üzenetére


djdaniel
senior tag

jó ötlet volt ez a topic :R
videokártyáknak is kellene egy ilyen topic :U

(#4) dagatt83


dagatt83
csendes tag

Tegnap találtam a fészerben gy komplett P-1 este kitakarítottam és megy.win 98 van rajta. :Y

(#5) Cifu


Cifu
nagyúr

A saját tapasztalatok, amik még élénken élnek az emlékekben:

Egyértelműen pozitív tapasztalatok:

Abit NF7-S (2004), a mai napig működik, igaz keveset használjuk már. Anno régi nagy kedvencem volt a SoundStorm miatt (a DD Live! elődje, gyakorlatilag 5.1-es digitális hangot nyom ki az optikai kimenetén).

ASUS P5P800 (2005), ősöreg, de még húzza, szülői gépben teszi a dolgát.

MSI K9N Platinum (2006), ma is használatban van, strapaíró, elnyűhetettlen fajta.

Gigabyte EP45-DS3 (2008), ma is él és virul, egyedüli problémám vele az volt, hogy az idióta marketingesek anno kitalálták, hogy milyen poén, ha matricákat ragasztanak a PCI-Express és memória csatlakozókra. Ezek tökéletes eltávolítása sajnos snicerrel volt lehetséges, ami egy kabaré... lenne, ha az ember nem egy drága, vadiúj alaplapon gyakorolná...

Vegyes tapasztalatok:

MSI K8N Neo (2005), detto öreg, működött még tavaly, de már púposodott pár kondi, ezért nyugdíjaztam. Amíg használtam, a legtöbb fejfájást a déli híd aktív hűtése, illetve annak elképesztő zaja okozta (Zalman Nb-47 volt a megoldás az ilyen és hasonló problémákra, akkoriban jópár alaplapon volt szükség erre a beavatkozásra).

MSI Z77A-G43 (2012): Ez egy friss tapasztalat, itt írtam róla, gyakorlatilag egy Bios frissités ölte meg, ami látszólag sikeresen lezajlott. A Bios frissités oka az volt, hogy MSI Live Update általi teljes (bios és driver) frissités komoly zavarokat okozott az erőben, és brutális lagokat a Windows, de még az UEFI működésében is. A Bios frissitésig az UEFI nem volt tökéletes, rendesen tuningolni csak a Control Centerből tudtam, Windows alól. Viszont tény, hogy onnan probléma nélkül sikerült mindent megoldanom...

Abit BH6 (talán 1998?): Az öreg motorosok biztos ismerik, anno talán az ország legnépszerűbb deszkája volt, olcsó, viszonylag jó. Néha voltak vele anomáliák (a haveromé a kezeim között füstölt el sajna), de összeségében azért elment.

Negatív tapasztalat:

Abit BX6 (talán úgy 2000 körül?): Szintén egy népszerű deszka volt, de az enyém másfél évig húzta (aztán rögtön elfüstöltem egy másikat), egy barátomé meg két és fél év után adta be a kulcsot.

ASUS P4V8X-X (2003?): Nagyon megbántam, hogy hagytam magam rábeszélni, sok gondom volt vele (ramokat nem kezelte rendesen), és kevesebb, mint egy évet húzott.

A tapasztalatokhoz még hozzá tenném, hogy úgy 2002-től már csak márkás tápokat használok, miután egy Codegen elfüstölte a BX6 utódjának szánt másik BX6-ost.

[ Szerkesztve ]

Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

(#6) Nohusz válasza szacsee (#1) üzenetére


Nohusz
újonc

Nekem egy ASUS P5E alaplapom van, amit 2009 óta használok, és a mai napig működik. Ma már kb. a 45000-ik óráját futja, de még mindig annyira jól működik, hogy a Core 2 Quad Q9550 procimat 2,83GHz-ről, 3,57GHz-ig húzom, és még ezt is bírja. Szerintem bírná tovább is, csak a proci hűtőm gyenge hozzá. Alapból volt a gépemben egy Geil DDR2 800MHz-es 2GB-os RAM modul, és ehhez vettem még három modult, így ma már 8GB-al pöfög ez a csoda. Mellette van egy MSI GTX 1060 6GB-os videókártyám, egy Adata 120GB-os SSD-m, meg egy 1TB-os Samsung merevlemezem(amit lassan le kellene cserélnem mert csak 5400 RPM-es), ami szintén 2009 óta van a gépben. A táp nem teljesen tudom, hogy milyen minőségűnek számít, de nekem eddig nem volt vele semmi bajom. Ez egy HKC USP5565 565W-os táp. A géppel rendkívül meg vagyok elégedve, csak lassan ideje lecserélni a procit, mert a komolyabb játékokkal már nehezebben bírkózik meg. A Q9550 helyett egy i5-8400-at tervezek venni, egy B360-as alaplappal, meg egy 2666MHz-es 8GB-os RAM modult. Ez ha minden jól alakul nyár végére meg is lesz. Maximum 100000Ft lesz, de megfelelő ismerettséggel akár 75000Ft környékén is kijöhetek, ha szerencsém van.

(#7) Nambervan


Nambervan
csendes tag

Heló!

Nekem annyi problémám lenne, hogy egyszer csak leállt a gépem. Nem indult újra. azután leszedtem a videókártyát, winchestereket és csak a proci a táp az alaplap és memória maradt bent. Beindult, de kijött a füst a proci foglalat mellett lévő alkatrészekből. Nem a prociból, hanem amellől. Szóval az alaplapból. megnéztem a procit, semmi égésnyom, de az alaplapnak eléggé amperszaga van. Na most akkor gondolom teljesen tönkrement. Vagy még lehet rajta segíteni?
Nem merem visszatenni a procit mert lehet tönkreteszem.

Valaki tud nekem segíteni?

[ Szerkesztve ]

Üdvözlettel: Bence Tel: +36705882757

(#8) smithie85


smithie85
csendes tag

Sziasztok! Van én nekem egy lga775-ös deszkám(ASUS P5KPL-VM alaplap + Core2 Duo E7500 proci), működött faszán kb 1 napig, aztán semmilyen billentyűzetet nem ismert fel, bios-ba sem tudok belépni, próbáltam ps2-es és usb-s bill.-el is, valamint egy vezetéknélkülivel is. Windows eszközkezelőben látja, de nem müxik.
Itt egy kép a hibáról, ezt írja ki indításnál.:
[imgw]https://kepkuldes.com/images/5721adb3672b2c3e1a19626dd8045c81.jpg[/imgw]

(#10) robekraptor


robekraptor
tag

Sziasztok. Van egy hp 625ös régebbi fajta laptopom, ami egyik napról a másikra úgy döntött, hogy soha többé nem ad életjelet magáról. Bekapcaológomb világít, a caps lock melletti led 5x.felvillan és minden sötét marad, a hűtőventilátor is áll. Rákerestem a problémára, alaplap halál. Gondoltam vesztenivalóm nincs szétbontom az egészet, max a kukába rakom. Alaplapot kivettem, leszedtem róla mindent ami mozdítható volt, a műanyagokat amik nem mozdúltak, pedíg betekertem alufóliával. Ezután 110fokon előmelegített sütőben 30 percet sütöttem :DDD Hagytam kihülni, majd össteszereltem az egész laptopot. Láss csodát, hiba nélkül megy, jobban mint eddíg. Szerintem valami forrasztás adta meg magát aminek nem kellett volna, és a meleg hatására ugye most újra lett forrasztva minden. Örülök, hogy belevágtam ilyenbe, szerintem a halott alaplapoknál, mielőtt az ember újat akar keresni, egy próbát megér a sütő!

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.