Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Adsl-es kérdés(ek) (téma lezárva)

Hozzászólások

(#1) SaNyEe


SaNyEe
aktív tag

hello mindenkinek.

Arról lenne szó, hogy vennék otthonra egy ADSL-t hozzá egy routert és a haverok között 3 felé elosztanám.
A kérdéseim a következők:
-ha 3-an használjuk egyszerre a vonalat akkor mennyire lassulhat be
-a szolgáltató rájöhet-e arra hogy 3-an használjuk a vonalat
-és, hogy akkor mennyire lassul le a hozzáférés ha mondjuk az egyik
srác épp letölt valami masszívat és a másik kettő szörfözik vagy játszik
Egyszóval megéri ez vagy sem :F ?

-- end of transmission --

(#2) JaniS válasza SaNyEe (#1) üzenetére


JaniS
senior tag

1. Annyira lassul le, ahogy éppen osztoztok a sávszélességen (tudom, hülye válasz, de a kérdés sem jobb :) )
2. Elvileg igen, gyakorlatilag nem.
3. Többszálú letöltés keményen le tudja nyomni a többiek szörfözését, ajánlott ilyenkor korlátozni a többszálú letöltés sebességét a download manager-rel.

JaniS

(#3) SaNyEe


SaNyEe
aktív tag

Ha már itt tartunk milyen routert ajánlanátok?
max 30e

-- end of transmission --

(#4) kamikaze boci


kamikaze boci
őstag

Játék és letöltés együtt nem nagyon megy.

Vannak olyan szolgáltatók, akik nem foglalkoznak vele, ha megosztod az ADSL-t. Valójában még egyáltalán nem találkoztam olyannal, akit ezért felelősségre vontak. De mindez csak beállítás kérdése.

A többit nem tudom, én egy gyengébb géppel osztok.

egyéb állatfajták

(#5) WN31RD válasza SaNyEe (#3) üzenetére


WN31RD
addikt

Ha pl. linuxos routerrel osztod a netet, akkor meg lehet oldani, hogy a letöltések ne fogják le többi forgalmat, mindenkinek egyenlően legyen szétosztva a sávszélesség, a feltöltések ne fogják le a letöltéseket, stb.
De persze kell hozzá némi szakértelem. Ha van kedved ilyennel foglalkozni, akkor nézd meg a következő doksit:
[L]http://www.tldp.org/HOWTO/ADSL-Bandwidth-Management-HOWTO/[/L]
Vagy magyarul:
[L]http://tldp.fsf.hu/HOWTO/ADSL-Bandwidth-Management-HOWTO-hu.html[/L]

''... we as consumers want our content free (as in Freedom) and if we don't get it, we'll take our content free (as in beer).''

(#6) WN31RD válasza WN31RD (#5) üzenetére


WN31RD
addikt

Csak egy kis ízelítő abból, hogy mire képes a Linux+QoS:

1.
ADSL kapcsolat, QoS nélkül
sávszélességkorlátozás nélküli letöltés ftp-vel, kb. 49 KB/s
ping idő: round-trip min/avg/max = 582.4/743.3/922.3 ms

2.
ADSL kapcsolat, QoS-sel
sávszélességkorlátozás nélküli letöltés ftp-vel, kb. 46 KB/s
ping idő: round-trip min/avg/max = 29.8/64.8/110.3 ms

;]

''... we as consumers want our content free (as in Freedom) and if we don't get it, we'll take our content free (as in beer).''

(#7) gromble_ziz


gromble_ziz
aktív tag

Üdv.

inkább az gáz, ha fel is töltesz ..., de megesett az is hogy csak lefelé szedtem, és a többiek panaszkodtak, hogy még ph-t se lehet olvasgatni, mert olyan lassan jön ..., de azóta már leszedtem a netet, és most már szépen elférünk egymás mellett
- CS-s tapasztalat: érdemes akkor játszani mikor senki sem tölt, még az is zavaró olykor, hogyha csak 1-2 másodpercig tölt pl 40K-val ... az életveszélyes :)
- álltalános tapasztalat: megosztani érdemes, mert 70K/sec-es sebességgel 5,1GB-t lehet leszedni egy nap ... ennyit még letörölni is sok, nem hogy kiszanálni

sok szerencsét hozzá :C

Ha meg akarod nevettetni Istent, mesélj neki a terveidről...

(#8) gromble_ziz válasza WN31RD (#6) üzenetére


gromble_ziz
aktív tag

nem akarod a win-es QoS-t is letesztelni??? :)) Plíííz :)

Ha meg akarod nevettetni Istent, mesélj neki a terveidről...

(#9) WN31RD válasza gromble_ziz (#8) üzenetére


WN31RD
addikt

Nem. :t

De most komolyan: Mire gondolsz? Mert pl. az XP-ben levő QoS szolgáltatás, legjobb tudomásom szerint, semmi ilyesmit nem tud, bár igazából nem értek hozzá. De routernek/tűzfalnak amúgy is sokkal jobb a Linux, szvsz.

''... we as consumers want our content free (as in Freedom) and if we don't get it, we'll take our content free (as in beer).''

(#10) JaniS válasza WN31RD (#6) üzenetére


JaniS
senior tag

384/64 kb/s-os ADSL kapcsolatra vonatkoznak az értékek? (Gondolom igen, mert a többszálú letöltéseknél WinXP alatt is ez a maximum.)
Egyenlően szétosztott sávszélesség pontosan mit takar: mindenki kap egy max. limitet vagy terheléstől függően ez a minimum, amit megkap, de lehet nagyobb is (pl. egyedül használja éppen)?
WinXP QoS mellett milyenek a leírt értékek (ha esetleg tudod)?

Köszönöm!

JaniS

(#11) WN31RD válasza JaniS (#10) üzenetére


WN31RD
addikt

Igen, 384/64-es ADSL. (Az otthoni kapcsolatomon néhány perce mért értékeket írtam be.)

Az egyenlően szétosztott sávszélesség azt takarja, amit beállítasz neki. Minden egyes gépre meg lehet adni, hogy mennyi a minimum sávszélesség, ami jár neki, és azt is, hogy ha van fennmaradó sávszélesség (a többi gép nem használja ki), akkor maximum mennyit kaphat, és azt is meg lehet adni, hogy a fennmaradó sávszélességet milyen sorrendben osztja szét a gépek között.

Pl. 384 kbit/s-es kapcsolat és 3 gép esetén általában a legértelmesebb konfiguráció:
128 kbit/s min, 384 kbit/s max minden gépnek, és ugyanazon a prioritáson vannak (tehát a a maradék sávszélességen egyenlően osztoznak).

A WinXP QoS-sét nem ismerem, de legjobb tudomásom szerint az ilyet nem tud, csak a helyi gépen bizonyos programok számára tart fenn sávszélességet, vagy valami hasonló.

''... we as consumers want our content free (as in Freedom) and if we don't get it, we'll take our content free (as in beer).''

(#12) JaniS válasza WN31RD (#11) üzenetére


JaniS
senior tag

Kösz szépen!

JaniS

(#13) Arius válasza WN31RD (#6) üzenetére


Arius
aktív tag

igen, ez nagyon jó, csak sajna arra nyújt megoldást, hogy játék és letöltés (mondjuk)...arra nem, hogy játék és játék és játék (2-3 gépen egyszerre)...

Kevés vagy, mint Celeronban az L2 cache ;)

(#14) WN31RD válasza Arius (#13) üzenetére


WN31RD
addikt

Miért ne nyújtana megoldást a játék-játék-játék felállásra?
Próbáltad ilyennel, és nem megy, vagy csak feltételezed, hogy nem megy? (Én nem szoktam játszani, tehát nem próbáltam.)

''... we as consumers want our content free (as in Freedom) and if we don't get it, we'll take our content free (as in beer).''

(#15) Arius válasza WN31RD (#14) üzenetére


Arius
aktív tag

elolvastam a magyar leírást abból gondoltam (lehet rosszul). nem próbáltam még ilyet, csak tervezem. prioritásokat adsz a csomagoknak a leírás szerint, hogy melyik mehet ki előbb...nos a játéknak ugyanaz lesz a prioritása, akkor tehát ugyanaz mintha nem adnál neki semmit...nem?

Kevés vagy, mint Celeronban az L2 cache ;)

(#16) WN31RD válasza Arius (#15) üzenetére


WN31RD
addikt

Nem, mert közben azt is beállítod, hogy a forrás/cél gépek alapján is szűrjön, és pl. egyenlően ossza szét a sávszélességet a 3 gép között.

''... we as consumers want our content free (as in Freedom) and if we don't get it, we'll take our content free (as in beer).''

(#17) Arius válasza WN31RD (#16) üzenetére


Arius
aktív tag

Á értem :) Csak erről nem olvastam semmit a leírásban :) Mondjuk a szkriptet nem olvastam végig soronként, ott lehet benne van.

Kevés vagy, mint Celeronban az L2 cache ;)

(#18) Arius válasza WN31RD (#16) üzenetére


Arius
aktív tag

Te milyen disztrib-en csináltad meg? Én Mandrake 9.1-en szeretném.

Kevés vagy, mint Celeronban az L2 cache ;)

(#19) WN31RD válasza WN31RD (#16) üzenetére


WN31RD
addikt

Ha jól emlékszem, ez nincs benne az ADSL Bandwidth Management Howto-ban, de nem túl nehéz megcsinálni.

[OFF]
Egy időre eltűnök netközelből... a továbbiakra majd később válaszolok.
[/OFF]

''... we as consumers want our content free (as in Freedom) and if we don't get it, we'll take our content free (as in beer).''

(#20) WN31RD válasza Arius (#18) üzenetére


WN31RD
addikt

Debian Woody ;]
De biztos megy más Linuxszal is. :P

''... we as consumers want our content free (as in Freedom) and if we don't get it, we'll take our content free (as in beer).''

(#21) Arius válasza WN31RD (#20) üzenetére


Arius
aktív tag

Oké...azért ha leszel megírhatnád hogy, s mint kell ezt megoldani, nembaj ha szájbarágós stílusban, mert nem vagyok nagy linuxos :)
mailben is jöhetne, adatlapomon szereplő mailcímre. Előre is köszi :)

Kevés vagy, mint Celeronban az L2 cache ;)

(#22) .:GoliBali:. válasza SaNyEe (#1) üzenetére


.:GoliBali:.
aktív tag

Nekem is otthon az van és sztem vedd meg.
Amúgy a kérdéseidre a válasz:
1. osztozok a vonalon, és az használja jobban, akinek nagyobb szüksége van rá
2. Rájöhet, de nem csinál semmit, mert ha többen vagytok fenn a hálón, akkor sem jön gyorsabban a net.
3. erre már válaszoltam az első válasszal

#!/bin/perl -sp0777i<X+d*lMLa^*lN%0]dsXx++lMlN/dsM0<j]dsj $/= unpack( 'H*' , $_ ); $_ = `echo 16dio\U$k"SK$/SM$n\EsN0p[lN*1 lK[d2%Sa2/d0$^Ixp"|dc`;s/\W//g;$_=pack('H*',/((..)*)$/)

(#23) WN31RD válasza Arius (#21) üzenetére


WN31RD
addikt

Valójában nem túl bonyolult pl. az ADSL B. M. H.-ban levő myshaper scriptet átalakítani többgépes üzemmódra. Ha egész egyszerűen megsokszorozod a HTB classeket és minden gép forgalmát külön csoportba szűröd, akkor menni fog. Megpróbálom viszonylag (amennyire az időm engedi) szájbarágósan leírni:

3 gép esetén pl. a következőt kell csinálni:

A következő sorban (a biztonság kedvéért) átírod a default 26-ot:
tc qdisc add dev $DEV root handle 1: htb default 26
pl. erre:
tc qdisc add dev $DEV root handle 1: htb default 300

# Ezután a sor után kell beszúrni a következőket
tc class add dev $DEV parent 1: classid 1:1 htb rate ${RATEUP}kbit

# Itt megcsináljuk a 3 fő class-et a gépeknek
tc class add dev $DEV parent 1:1 classid 1:100 htb rate $[$RATEUP/3]kbit ceil ${RATEUP}kbit
tc class add dev $DEV parent 1:1 classid 1:200 htb rate $[$RATEUP/3]kbit ceil ${RATEUP}kbit
tc class add dev $DEV parent 1:1 classid 1:300 htb rate $[$RATEUP/3]kbit ceil ${RATEUP}kbit

# Itt szétválogatjuk az egyes gépekhez tartozó forgalmat
#tc filter add dev $DEV parent 1:1 prio 0 protocol ip u32 match ip src 192.168.1.2/32 flowid 1:100
#tc filter add dev $DEV parent 1:1 prio 0 protocol ip u32 match ip src 192.168.1.3/32 flowid 1:200
#tc filter add dev $DEV parent 1:1 prio 0 protocol ip u32 match ip src 192.168.1.4/32 flowid 1:300

Ezek után az összes következő alakú sort:
tc class add dev $DEV parent 1:1 classid 1:20 htb rate $[$RATEUP/7]kbit ceil ${RATEUP}kbit prio 0
Átírod a következőre:
tc class add dev $DEV parent 1:100 classid 1:120 htb rate $[$RATEUP/3/7]kbit ceil ${RATEUP}kbit prio 0

Majd megháromszorozod őket ilyen módon:
tc class add dev $DEV parent 1:100 classid 1:120 htb rate $[$RATEUP/3/7]kbit ceil ${RATEUP}kbit prio 0
...
tc class add dev $DEV parent 1:200 classid 1:220 htb rate $[$RATEUP/3/7]kbit ceil ${RATEUP}kbit prio 0
...
tc class add dev $DEV parent 1:300 classid 1:320 htb rate $[$RATEUP/3/7]kbit ceil ${RATEUP}kbit prio 0
...

A következő sorokat is átírod:
tc qdisc add dev $DEV parent 1:20 handle 20: sfq perturb 10
erre:
tc qdisc add dev $DEV parent 1:120 handle 120: sfq perturb 10
Majd az előzőhöz hasonlóan megháromszorozod őket.

Ugyanezt eljátsszuk a szűrőkkel is:
tc filter add dev $DEV parent 1:0 prio 0 protocol ip handle 20 fw flowid 1:20
helyett:
tc filter add dev $DEV parent 1:100 prio 0 protocol ip handle 20 fw flowid 1:120
És háromszorozás...

Ezzel meg is van a kifelé menő forgalom gépenkénti szűrése. Persze lehetne ezt sokkal elegánsabban megoldani, pl. valami rendes shell scripttel, de arra nincs időm, hogy most ilyet összerakjak.
Külön figyelni kell arra, hogy ha a routeren vannak szerver processzek, pl. web proxy, stb., akkor azoknak a forgalmát is szabályozni kell. Erre sem tértem ki a fentiekben.

A befelé menő adatforgalom szabályozása majd a következő részben... :)
(Esetleg megpróbálhatod a fentiek alapján magadtól összehozni... :P)

''... we as consumers want our content free (as in Freedom) and if we don't get it, we'll take our content free (as in beer).''

(#24) WN31RD válasza WN31RD (#23) üzenetére


WN31RD
addikt

Ehh... Írnom kéne egy konfigurálható ''ADSL osztás több gépre QoS-sel'' scriptet, aztán hadd használja a jónép (a myshapert nem is lenne nehéz átalakítani).
Na majd ha időm (+ kedvem) lesz rá. :DDD)

''... we as consumers want our content free (as in Freedom) and if we don't get it, we'll take our content free (as in beer).''

(#25) Arius válasza WN31RD (#24) üzenetére


Arius
aktív tag

Na ha ezt +teszed, jóleszel nálam egy sörre, vagy ilyesmi :)):DD

Kevés vagy, mint Celeronban az L2 cache ;)

(#26) amargo válasza WN31RD (#24) üzenetére


amargo
addikt

hello!
erre én is vevő lennék!
OFF
azóta össze raktam itthon a servert, minden jól megy rajta!
ON
csak ez a net megosztás nekem is kéne! (van egy ismerősöm aki megtudja csinálni nekem.. csak nem szeretném ilyenekkel ide ugrasztani)
:))

“The workdays are long and the weekend is short? Make a turn! Bike every day, bike to work too!”

(#27) DrSoul válasza SaNyEe (#1) üzenetére


DrSoul
őstag

A megosztással kapcsolatban csak annyit hogy minden szolgáltató máshogy áll ehhez a kérdéshez.Egy ismerősöm mesélte hogy megkérdezte upc-t hogy megoszthatja-e és azt mondták neki hogy no,no vegyél még egy csomagot....Én a Datanetnél vagyok. Megkérdeztem és azt mondták hogy én fizetek ugyhogy azt csinálok amit akarok.Jelzem nálam 4 felé van megosztva a net.Ha tesóm fent töltöget másik meg szörfözget nekem kb 20k val tölt.Játék sem vészas attól függ mondjuk mit küldesz.Én Diablo 2-vel nem szenvedtem.

Mindig az X jelöli a pontot...

(#28) Memphis válasza SaNyEe (#1) üzenetére


Memphis
tag

A megosztással kapcsolatban csak annyit hogy minden szolgáltató máshogy áll ehhez a kérdéshez.Egy ismerősöm mesélte hogy megkérdezte upc-t hogy megoszthatja-e és azt mondták neki hogy no,no vegyél még egy csomagot....Én a Datanetnél vagyok. Megkérdeztem és azt mondták hogy én fizetek ugyhogy azt csinálok amit akarok.Jelzem nálam 4 felé van megosztva a net.Ha tesóm fent töltöget másik meg szörfözget nekem kb 20k val tölt.Játék sem vészas attól függ mondjuk mit küldesz.Én Diablo 2-vel nem szenvedtem.


Ezt én akartam csak a bátyám volt bejelentkezve szal az elöző az az én nevem ben ment szóval ha valaki nem ért egyet és anyázni akar azt nekem tegye :)

Ha ma nulla CELSIUS fok van és holnap kétszer olyan hideg várható, hány CELSIUS fok lesz holnap? :D (bezártam a kiskaput)

(#29) hobizoli válasza SaNyEe (#1) üzenetére


hobizoli
nagyúr

EtherFast® Cable/DSL Router with 4-Port Switch:

Linksys BEFSR41

[L]http://www.linksys.com/products/product.asp?grid=34&scid=29&prid=561[/L]

:C



hobizoli

több drón kell ;P

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Adsl-es kérdés(ek) (téma lezárva)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.