Hirdetés

2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1476) Bubu79


Bubu79
addikt

Üdv Liksoft!

Egy ismerősöm gépénél kiderült, hogy a BOOT-olási problémáját a rendszervinyó ( Samsung SP1213N Rev.A, 120GB ) okozza.
A vinyót a gép nem ismeri fel, IDE detect közben megáll ( fagy ).

A drive vizsgálatakor először az tűnt fel, hogy meglepően csendes, mondhatni hangtalan - mint kiderült, ezt valószínűleg a lemez forgató motor ( spindler? ) aktív sztrájkja okozza - egyszerűen nem forog.

A saját gépemben lévő, szintén 120GB-os Samsung, de SP1203N vinyón elvégezve néhány mérést ( az azonos áramkör részek között ) leginkább arra az óvatos következtetésre jutottam, hogy a motor vezérlő HA13627 - Hitachi - IC hibája okozhatja a gubancot.

A feltételezést az alábbi mérési eredményekre alapozom, melyek egy olcsó, ámde szvsz megbízható műszerrel ( Maxwell MX 25 302 ) realizálódtak.

Sajnos nincs fényképező gépem, ezért megpróbálom leírni a mérési helyzetet...

A motor NYÁK-hoz kapcsolódó csatlakozóján négy vezető sáv van, balról jobbra 1,2,3,4.
Ellenállásmérést végeztem a motoron, lecsatlakoztatott vezető sávval - ezek eredményei a következőek:

****************1-2 1-3 1-4 2-3 2-4 3-4
Saját vinyó:** 2 2 2 3,6 3,6 3,6 ohm a fenti lábak között
Vizsgált vinyó: 1,8 1,8 1,8 3,2 3,2 3,2 ohm a fenti lábak között


Ez alapján óvatosan azt merném állítani, hogy a motor nem menetzárlatos.

Működés közben feszültség mérést végeztem az egyes lábak és a föld között -a saját vinyónál minden lábnál 5,96V-ot mértem, míg a vizsgáltnál 5,87V-ot.
Ez után ellenőriztem a vezérlő IC-k hőfokát a műszerhez kapott hőelemmel, a saját vinyónál 42celsiust mértem, míg a vizsgáltnál csak 32-t.

Arra a következtetésre jutottam ( nem tartom kizártnak, hogy tévesen :B ), hogy valószínűleg az IC kimenete nem a megfelelő négyszögjellel hajtja meg a motort a vizsgált vinyónál, hanem egyszerűen egyenfeszt ad neki - sajnos oszcilloszkóppal nem volt lehetőségem ellenőrizni...

A kérdésem az lenne, hogy van-e valamilyen tipped arra, hogy mit lehet esetleg kezdeni a meghajtóval - igazából még garanciális a drive ( 1 év még van a 3 év gariból ). A gazdája többszöri kérésre esm mentette le az adatait róla, de most szeretné visszakapni őket - azt hiszem az ígyjárás esete forog fent, bár az '' én megmondtam ''-ot nem sütöttem el neki, mert így is elég feszült volt...

Az elektronikán egyébként semmilyen sérülést nem láttam, látszólag rendben van...

A meghajtón a motor csaktlakozója alatt nagyjából egy feszültség stabilizátor kapcsolás található, ezt is megmértem mindkét vinyónál, a kimenetén kis eltéréssel egyforma feszt mértem ott is - a sajátnál 2,12V-ot, a vizsgáltnál pedig 2,1V-ot A vizsgált meghajtónál egy L5973A IC-vel felépített kapcsolás ( 2A kimeneti terhelhetőségű step down regulator ), míg a sajátomon egy két hatlábú SMD-ből álló, számomra ismeretlen kapcsolás építi fel...

Válaszodat előre is köszönöm :)


Még véletlenül sem sikerült rendes táblázatot csinálnom :B :((

[Szerkesztve]

"In the mist | dark figures move and twist | was all this for real | or just some kind of hell | 6-6-6 the Number of the Beast | Hell and fire was spawned to be released" - Iron Maiden: The Number of the Beast

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.