Hirdetés

2024. április 24., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  Adatarchiválás video recorderrel? (téma lezárva)

Hozzászólások

(#1) Zed


Zed
tag

Üdvözletem!

Néhány évvel ezelőtt azt olvastam valahol, hogy video recorderrel megoldható lenne a számítógépes adatarchiválás. :)
Ha valaki hallott erről, kérem írja meg, hogy mit is tud róla!

Várom válaszaikat, hozzászólásaikat!

Tisztelettel, Zed

[Szerkesztve]

"A munka nem farok, effektíve állhat napokig..."

(#2) eper-fa válasza Zed (#1) üzenetére


eper-fa
aktív tag

huh. ilyet még nem hallottam. de lenne egyből két ötletem. inkább le se írom őket... :DDD

''A puszta ötlet még el sem kezdett gondolkodni azon, hogy adjon-e esélyt önmagának arra, hogy felbukkanjon a fejemben.'' (from Galaxis útikalauz...)

(#3) hezso válasza Zed (#1) üzenetére


hezso
aktív tag

Hát ez engem is érdekelne.
Sztem videokimenetes kártyával+tvtunerrel megoldható lenne.
Már csak valakinek egy jó szoftvert kéne írni. És még meg is gazdagodna :)

(#4) Zed válasza eper-fa (#2) üzenetére


Zed
tag

Ez nem vicc!
Komolyan beszéltem, illetve írtam.

"A munka nem farok, effektíve állhat napokig..."

(#5) WN31RD


WN31RD
addikt

Valamikor nagyon régen egy Amigás ismerősöm csinált ilyet. Ha jól emlékszem, kábé 300 MB-ot tudott egy videókazettára menteni, ami akkoriban soknak számított.
Sajnos azon kívül, hogy megerősítem, hogy létezik ilyesmi, többet nem tudok segíteni.

''... we as consumers want our content free (as in Freedom) and if we don't get it, we'll take our content free (as in beer).''

(#6) eper-fa válasza Zed (#4) üzenetére


eper-fa
aktív tag

én se viccből írtam.
majd minnyá kifejtem

''A puszta ötlet még el sem kezdett gondolkodni azon, hogy adjon-e esélyt önmagának arra, hogy felbukkanjon a fejemben.'' (from Galaxis útikalauz...)

(#7) Zed válasza WN31RD (#5) üzenetére


Zed
tag

Végre egy hozzászóló, aki meg tud erősíteni! :)
Köszönöm!
Eddig azt hitték szerintem, hogy most szöktem a diliházból. :DDD

"A munka nem farok, effektíve állhat napokig..."

(#8) eper-fa válasza hezso (#3) üzenetére


eper-fa
aktív tag

no igen. igazából én is hasonlóra gondoltam. az adatokat úgy kéne kiírni, h fekete-fehér képet küldeni ki a kazettára, ugye az egyik az 1, a másik a 0. ez idáig jó is, de:
- kell írni egy progit, ami az adatot tényleg a megfelelő képpé alakítja, és azt real-timeban küldi ki a kártyának
- ki kell találni, h mi az a forma, amiben a legkiseb a veszteség (mert ugye ez nem éppen egy tökéletes metódus, rossz a szalag minősége, rossz a kimeneté, minden rossz)
- kell írni egy progit, ami visszafejti az adott képeket, real-time, jó hibafelismerő képességgel rendelkezi, stb.
és nem tudok róla, h van ilyen, pedig biztos van

''A puszta ötlet még el sem kezdett gondolkodni azon, hogy adjon-e esélyt önmagának arra, hogy felbukkanjon a fejemben.'' (from Galaxis útikalauz...)

(#9) hezso válasza eper-fa (#8) üzenetére


hezso
aktív tag

Én is erre gondoltam. De rosszul látod egy picit. Nem csak fekete és fehér van.
Van egy kiló szín. És ezzel még töb adatot lehetne besűríteni.

(#10) Zed válasza eper-fa (#8) üzenetére


Zed
tag

off
Ez a ''no igen.'' a diliháznak szólt???????
on

"A munka nem farok, effektíve állhat napokig..."

(#11) eper-fa válasza Zed (#10) üzenetére


eper-fa
aktív tag

nem. és mint láttad, az üzenetem az előtt írtam, h te elküldted a diliházast. még akkor is, ha az enyém van később

''A puszta ötlet még el sem kezdett gondolkodni azon, hogy adjon-e esélyt önmagának arra, hogy felbukkanjon a fejemben.'' (from Galaxis útikalauz...)

(#12) eper-fa válasza hezso (#9) üzenetére


eper-fa
aktív tag

igen. erre igazából nem gondoltam. uakkor ezzel párhuzamosan a hibák száma is nőni fog a tárolás és az adattovábbítás pontatlansága miatt. ettől függetlenül 10-20, esetleg akár több száz színt sztem is gond nélkül fel lehet használni, uakkor ez egy újabb, bonyolultabb kódolást és dekódolást jelent.

''A puszta ötlet még el sem kezdett gondolkodni azon, hogy adjon-e esélyt önmagának arra, hogy felbukkanjon a fejemben.'' (from Galaxis útikalauz...)

(#13) Zed válasza eper-fa (#11) üzenetére


Zed
tag

Bocsesz! Azt a hozzászólást (#08) hezsonak címezted.
:)):)):))

Egyébként lemaradt a smiley.
Most pótolom.
:):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):):)

[Szerkesztve]

"A munka nem farok, effektíve állhat napokig..."

(#14) hezso


hezso
aktív tag

Ha jól tippelek akkor annyi adatot lehetne max kimenteni egy 4órás kazira, amennyi egy 4órás vhs minőségű avi file nagysága. Nem?

(#15) eper-fa


eper-fa
aktív tag

arra azonban még nem találtunk választ, h van-e ilyen progaram. mert ha megírásra vár, akkor nem fogod egyhamar így menteni az adataidat

meg ami még bennem kérdés:
- kb mennyi adatot lehet így tárolni, igen kis veszteséggel?
- mennyire gáz ennek a videonak a (de)kódolása? félek, h elég bika vas kel. vagy mégsem?... :F

''A puszta ötlet még el sem kezdett gondolkodni azon, hogy adjon-e esélyt önmagának arra, hogy felbukkanjon a fejemben.'' (from Galaxis útikalauz...)

(#16) eper-fa válasza hezso (#14) üzenetére


eper-fa
aktív tag

nem. mint egy 4órás tömörítetlen film nagysága. imho

''A puszta ötlet még el sem kezdett gondolkodni azon, hogy adjon-e esélyt önmagának arra, hogy felbukkanjon a fejemben.'' (from Galaxis útikalauz...)

(#17) hezso


hezso
aktív tag

Csak itt az a baj, hogy ha akár 1bit is elállítódik, akkor annyi.... :((( Mert pl egy hangfile-ban ez kibírható, de egy játégprogram installjában nem biztos.

(#18) hezso válasza eper-fa (#15) üzenetére


hezso
aktív tag

Hát minnél több jel van 1mp-ben, annál húzósabb.

(#19) Zed


Zed
tag

Na megyek. Körbelesek a Neten.
Lehet, hogy mákom lesz és meglelem a kapcsolást.
Majd jövök!

"A munka nem farok, effektíve állhat napokig..."

(#20) eper-fa válasza hezso (#17) üzenetére


eper-fa
aktív tag

igen. márpedig 100% h nem lehet pontosan megcsinálni.
de pl ha 8 órányi tömörített videot fel lehet venni így egy 4 órás kazira, az jó, csak kurva bonyolult ahhoz, h bárki is használja...
igazából nem látom értelmét a dolognak. 5e forintért veszel egy 10gigás wnyót, és minden szempontból jobb...

''A puszta ötlet még el sem kezdett gondolkodni azon, hogy adjon-e esélyt önmagának arra, hogy felbukkanjon a fejemben.'' (from Galaxis útikalauz...)

(#21) eper-fa válasza hezso (#18) üzenetére


eper-fa
aktív tag

mmint a kódolás? igen, erre én is rájöttem, de mondjuk. francsetudja 10 színel pl?

''A puszta ötlet még el sem kezdett gondolkodni azon, hogy adjon-e esélyt önmagának arra, hogy felbukkanjon a fejemben.'' (from Galaxis útikalauz...)

(#22) vfo7


vfo7
senior tag

A VHS-videómagnó kb. 3MHz video-sávszélességet produkál. Ez a sávszélesség kb. olyan adatmennyiségnek felel meg, mint ha tömörítetlen avi-ban capture-elsz egy DV-kameráról. Tehát elvben többszáz GB-nyi adatot lehetne rögzíteni egy 3 órás VHS-kazetta videosávjára, ha egy megfelelő programmal az adatfolyamot át lehetne alakítani olyan jelsorozattá, amit a VHS videojelként észlel és úgy dolgoz fel. Úgyhogy elvben nincs akadálya a dolognak, csak program kell hozzá. A hátrány viszont az, hogy az adatokhoz csak lassan lehet hozzáférni, mert a szalagot ide-oda kell tekerni, így a dolog kizárólag archiválásra és nem munkára lehet alkalmas.

Aki csak a lábával siet, hibázik.

(#23) hezso válasza eper-fa (#20) üzenetére


hezso
aktív tag

négy óra az 14400sec
ha minden másodpercbe beleférne 1mega, az elég szép lenne.
Az azt jelenti hogy 1048576 byte /sec ami nem is oylan elképzelhetetlen ha azt vesszük hogy egy TV felbontása kb. 640*480 körüli lehet.

(#24) hezso válasza vfo7 (#22) üzenetére


hezso
aktív tag

A 3MHz video sávszélesség mit jelent? 3 000 000keppont/sec?

[Szerkesztve]

(#25) pojakcs


pojakcs
senior tag

Létezett ilyen valóban a ''hőskorban'', még a 386-486 korszakban. Valami spéci kártya kommunikált a videóval, ha jól emlékszem. Közelebbről nem ismertem, olvastam csak róla, magyar fejlesztés volt. Nem terjedt el, túlhaladta a lehetőségeit a technika.

Üdv: Csaba

(#26) eper-fa


eper-fa
aktív tag

hát. nem is tudom. érdekes a dolog. ha tudnék eléggé programozni, biztos nekiállnék poénból. :) (ha vki nekiáll, szóljon, szivesen segítenék)

ha azt nézzük, a hezso által felvázolt mennyiség ~12giga. ez mgé mindig nem vetekedhet egy winyóval (a sok probléma miatt), de arra már alkalmassá teszi, h egy eszmefuttatást nyomjunk róla. ehhez kell 1mega/sec. a tv felbontása. úú. vmi 700akármennyiszer (758?) 500vmennyi. 700*500al számolva ez 350000 pixel. ha minden pixelen egy bitnyi infot tárolunk, akkor az ennyi bit, ami még messze nem 1 mega ha jól számolom. de ha minden pixelen el tudnánk tárolni 10 bitet (különböző színekkel), még az is alig fél mega/sec. persze lehet h elszámoltam. de ez max 7giga/órás kazetta. és a 7 gigát csak 3 óra altt lehet visszanyerni. hát elég gáz sztem. és még nem is beszéltünk a hibákról...

''A puszta ötlet még el sem kezdett gondolkodni azon, hogy adjon-e esélyt önmagának arra, hogy felbukkanjon a fejemben.'' (from Galaxis útikalauz...)

(#27) eper-fa válasza hezso (#24) üzenetére


eper-fa
aktív tag

azt biztos nem
a képpont /sec az a képméret1*képméret2*fps

''A puszta ötlet még el sem kezdett gondolkodni azon, hogy adjon-e esélyt önmagának arra, hogy felbukkanjon a fejemben.'' (from Galaxis útikalauz...)

(#28) hezso válasza eper-fa (#26) üzenetére


hezso
aktív tag

Várjunk.
700*500=350 000.
Ez eddig rendben. Ha most másodpercenként 10 felvillanással számolunk az már 350 0000 . És ez már több mint elég.

#22 is kb 3MHz videosávszélességről beszélt.

(#29) eper-fa válasza pojakcs (#25) üzenetére


eper-fa
aktív tag

ma már nem is kell külön kártya. ez pl előny
csak az akkori progi forrását kéne megszerezni

''A puszta ötlet még el sem kezdett gondolkodni azon, hogy adjon-e esélyt önmagának arra, hogy felbukkanjon a fejemben.'' (from Galaxis útikalauz...)

(#30) eper-fa válasza hezso (#28) üzenetére


eper-fa
aktív tag

jaaj, basszus tudtam, h elszámolom. azt kihagytam, h 20fps. :)

''A puszta ötlet még el sem kezdett gondolkodni azon, hogy adjon-e esélyt önmagának arra, hogy felbukkanjon a fejemben.'' (from Galaxis útikalauz...)

(#31) pojakcs válasza eper-fa (#29) üzenetére


pojakcs
senior tag

Nem hiszem hogy érdemes vele foglakozni a mai technológiai lehetőségek ismeretében. Nehézkes és adatbiztonság szempontjából sem elégséges megoldás. Jóval egyszerűbb és elterjedtebb egy CDRW.

MI A RÁK AZ A MOD?????
Elolvastam az alapelveket ,de nem lettem okosabb. :(

Üdv: Csaba

(#32) hezso válasza eper-fa (#30) üzenetére


hezso
aktív tag

Na jó. Akkor most el lehet kezdeni nagyerőkkel keresni, hátha találunk egy progit, ami erre való.

Ha valamelyikünknek kéne megírni, hát az húzósabb lenne. Biztos nem 2óra rá dekódoló algoritmust írni. Mert a bekódolás még haggyán. De a visszafejtés... Hát az problémás. Már csak a szinek felismerése miatt is. Na meg 2lehetőség van.
Az egyik hogy real-time dekódolás, de ez elég húzós lehet. A másik, hogy először felteszi a hdd-re a videot, majd nekiáll színek szerint dekódolni. Ez hamarabb lehetséges sztem.

(#33) Vertic


Vertic
aktív tag

Ez nem hülyeség, én láttam is ilyet működni egy havernál, kb. 8-9 éve. Valami orosz gyártmányú PCI kártya vezérelte a videot - ezt a kártyát már akkor is szinte lehetetlen volt beszerezni azt mondta a srác. Egy infra jeleket adó optikai szállal emulálta a távirányítót úgy vezérelte a videot, és tök jól működött. Arra már nem emlékszem pontosan, hogy mennyi adat fért rá egy kazettára, de több GB az biztos (4GB rémlik valamiért, de lehet, hogy több volt).

[Szerkesztve]

'' ... tehát háromig számolj, és ameddig számolsz az három legyen ... ''

(#34) hezso válasza pojakcs (#31) üzenetére


hezso
aktív tag

Ebben nem értek egyet veled. Én mindíg is szerettem az ilyen térdemen összerakott dolgokat. Már csak a kíváncsiság szempontjából is kipróbálnám.

(#35) pojakcs válasza hezso (#34) üzenetére


pojakcs
senior tag

Igazad van. Én is barkácsolós ember vagyok, de itt a befektetett energia nem áll arányban a kapott eredménnyel. Kb. mintha ismét feltalálnád a kőbaltát. :)) Sarkított a hasonlat, de valami ilyesmiről van szó.

Üdv: Csaba

(#36) Zed


Zed
tag

Szomorú vagyok! :(
Nem találtam semmit. :O

Fájó szívvel, de lemondok a dologról. :O

Sziasztok!

"A munka nem farok, effektíve állhat napokig..."

(#37) pojakcs válasza Zed (#36) üzenetére


pojakcs
senior tag

Azért lehet erről talaálni valamit, a gugli csodákra képes. :))
backup+videorecorder 5020 találat.
Pl. itt van egy leírás: [L]http://www.stuartcheshire.org/rants/VideoBackup.html[/L]

Üdv: Csaba

(#38) Matr x


Matr x
aktív tag

Szuper! Friss!

Ez a '96os leírást olvasva sok érdekességet tudhatunk meg...325 kb/sec az most jó? Főleg, hogy cd-t írni 16*-osan 2400 kb/sec (ezt szinte mindenki tudja, na meg egyik legbiztosabb írási mód).

Egy RW ára (700mb) 450Ft (kicsit régebben volt....
Egy vidikazi 800Ft. Lehet számolni, mi a jobb.

Ja, és visszaolvasni is hogyan fogod a haverál?:)

Mindenhonnan csak zubog a sz@r, már nem is győzünk elállni alóla... --- ''Aztán egymásra ne lődözzetek!'' - Muterom paintball előtt

(#39) karib


karib
addikt

Valóban volt ilyen régen, de nem volt elterjedt. Azóta meg eljárt felette az idő. Mondjuk otthoni barkács projektnek biztos izgalmas :)

Department of Redundancy Department

(#40) Vertic válasza Matr x (#38) üzenetére


Vertic
aktív tag

''That makes 17 megabytes per minute, storing 2.7 GB on a 160 minute VHS tape.''
tehát egy 240 perces kazettára 4GB fér rá (jól emlékeztem :) ). Ez mittomén kb annyiba kerül, mint egy-két CDRW, tehát nyilván sokkal olcsóbb a videokazettás megoldás (kb ötödannyi talán).
De azt is nézni kell, hogy nem ma találták ezt ki, az akkori viszonyok között ez baromi jó és olcsó megoldásnak számított... és kb. a 2x CD olvasó sebességével működik folyamatos olvasásnál. '96-ban azért ez nem elhanyagolható még. Persze ma már szar mint állat :DDD

[Szerkesztve]

'' ... tehát háromig számolj, és ameddig számolsz az három legyen ... ''

(#41) eper-fa


eper-fa
aktív tag

akkor programozót keresünk az adott feladatra. tesztelők már vannak :DDD
sőt, még az elven sem kell gondolkodnia ;]

''A puszta ötlet még el sem kezdett gondolkodni azon, hogy adjon-e esélyt önmagának arra, hogy felbukkanjon a fejemben.'' (from Galaxis útikalauz...)

(#42) hezso válasza Vertic (#33) üzenetére


hezso
aktív tag

A kártya neve ARVID-1051 amiről írtál.
Most is gyártanak hasonlókat, pl:
[L]http://www.danmere.com/backerindex.htm[/L]

De nem értem minek külön kártya. Nem egyszerűbb a tvkimenetes videokari+tvtuner -es módszer?
És ami még érdekes, a fenti linken lévő cucc is csak fekete-fehéren rögzít. Nem értem mért hagyják ki a színeket. Talán túl bonyolult a dekódolás?

(#43) L3zl13 válasza hezso (#28) üzenetére


L3zl13
nagyúr

Amiről ti beszéltek a TV felbontása, nem pedig a videóé.
A VHS felbontása jóval kissebb mint a TV-é. Pontos adatokat viszont nem tudok fejből.

Aki hülye, haljon meg!

(#44) L3zl13 válasza Vertic (#40) üzenetére


L3zl13
nagyúr

Nem is beszélve az LP-ről. Ami azóta minden jobb videó támogat, és a kazetták minősége sokat javult, tehát szerintem LP-ben is használható lenne.



[Szerkesztve]

Aki hülye, haljon meg!

(#45) hezso válasza L3zl13 (#44) üzenetére


hezso
aktív tag

Már tudjuk:
320x240 video at 30 frames per second

(#46) Zed válasza hezso (#42) üzenetére


Zed
tag

Azta!
Micsoda eszmefuttatás kerekedett ebből a topicból.:)
Nem tudtam, hogy ennyi szaki rohangál a PH!-n. :)
Köszi a linket!

De hol lehetne ilyet lőni? :DDD




[Szerkesztve]

"A munka nem farok, effektíve állhat napokig..."

(#47) hezso válasza Zed (#46) üzenetére


hezso
aktív tag

Szerintem már csak a #42-esben lévő cégtől.
De én jobban örülnék egy házilag írt proginak, ami tvtunert+graf kártya kimenetét kezeli. Nézd meg a linket, ott azt hiszem ár is van.

(#48) bitfarkas


bitfarkas
őstag

Ha ezt a dolgot meg kéne csinálni, csakis digitális rögzítési rendszerrel, azaz mini DV-vel, vagy D8-al fognék hozzá.
Itt az adatok korrekt kezelése és mozgatása (hibajavítás?) is megoldott. Az átviteli sebesség 3,8 MB/sec, a tárolókapacitás nagyobb biztonságú sebességnél 14,5 Gigabyte, a kevésbé biztonságosnál ennek a duplája. A gond csak az. hogy az adatbitek számára szükséges helyet csökkenti a frémstruktúra kialakítása, mert a kamera, dv-magnó csak ezeket a struktúráju jeleket fogadja.
A visszakeresés néhányszáz megabyte pontossággal gyorstekeréssel belőhető, azaz a leghosszabb hozzáférés sem több, mint egy-két perc. (Normál videomagnónál ez is kicsit több.)
Na ez hogy tetszik?:DDD

(#49) neduddki válasza WN31RD (#5) üzenetére


neduddki
nagyúr

Hi!

Nekem is egy esmerosom amigaval csinyata esztet:-)) sajnois ene tobbet nem is tudok rola

udv

neduddki

https://facebook.com/bestwax.eu, mailto: bestwax.eu@gmail.com hamarosan: www.bestwax.eu a lustasag fel egesseg, en tejjesen egesseges akarok lenni

(#50) Márton válasza bitfarkas (#48) üzenetére


Márton
nagyúr

Uraim!

A megoldas letezik, DV es D8 kazik eseteben.
A csoda neve: DV Streamer

Mar letoltottem, csak meg idom nem volt kiprobalni.

Egy kis leiras:
http://www20.tomshardware.com/storage/20030912/index.html

Emlékszem, mikor meglátogattam a vidéken élő nagymamámat, azt mondta: "fiam, egy napon még emberek fogják pazarolni az idejüket arra, hogy elolvassák amit írsz"

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  Adatarchiválás video recorderrel? (téma lezárva)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.