Hirdetés

2024. március 28., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Peta


Peta
csendes tag

Üdv! Problémám a következő: Random időnként a gépem lefagy. Ha szól vmi hang, akkor csak erős sipolás marad utánna. Eseménynaplóban a következőt találom minden fagyás után:

AMLI: Az ACPI BIOS nem engedélyezett IO-portcímről (0x71) próbál olvasni, amely a(z) 0x70 - 0x71 védett címtartományba esik. Ez a rendszer instabil működéséhez vezethet. Technikai segítségnyújtásért forduljon a rendszer szállítójához.

Szóval, ez mi? ACPI vmi energiatakarékos izé, amit ha bios szinten kikapcsolok, akkor a windózom már indulásnál lefő.
Volt már ilyen problémám másik lappal, akkor kapott új tápot, és úgy tűnt jó, de azt a lapot le kellett cserélnem.

Segítsetek! :O

(#2) Norbo03 válasza Peta (#1) üzenetére


Norbo03
őstag

Hát ha vlmi nem engedélyezett és nem tod mi az akkor csinálj sztem egy CMOS cleart és megoldódik a problem.

(#3) Cloud_s válasza Peta (#1) üzenetére


Cloud_s
aktív tag

Felhozom, mert a HDD-s topikban úgy tűnik senki sem tudja a választ...:)

A helyzet a következő:
Az asztali gépem (adatoknál) nem állítja le szabványosan a vinyókat, ha DOS-ból, vagy akár a BIOS-ból kikapcsolom simán a power gombbal. Ezt egy régi laptop HDD-vel vettem észre, ami nagyon csúnya hangot ad ilyenkor, ugyan olyat, mintha kirántanám a a gépet a 220-ból. Win XP-ben történő leállításnál lehet hallani, ahogy leparkolja a fejet, majd csak ezután pörgeti le, tehát itt semmi probléma.
Nem hinném, hogy ez a régi/hangos vinyó lenne a hiba, mert a normál asztali vinyóval is ezt csinálja, csak az nem ad ilyen csúnya hangot (ezért nem is vettem észre), de a fejet ez sem parkolja DOS-os kikapcsnál, nála is ugyanolyan, mintha lekapcsolnám a tápot.

A kérdés az, hogy mennyire normális ez? Lehetséges lenne, hogy az újabb gépek már csak a Windowsos leállításnál ''figyelnek oda''? Vagy csak nekem kezeli rosszul a dolgot az alaplapom/BIOS-om?
Hozzátartozik még, hogy három notebookot is kipróbáltam (kettő régi és egy új), és mindegyik szabályosan állítja le a HDD-t, ha a Win-en kívül kikapcsolom. Másik asztali géphez nem jutottam, neten érdemi infót nem találtam...

(#4) Gitros válasza Cloud_s (#3) üzenetére


Gitros
aktív tag

DOS nem kapcsolja ki. Ez így normális. DOS-ból ugye ''kilépni'' sem lehet...

Uff Gitros voltam...

''Számítógéppel sokkal gyorsabban megoldjuk azokat a problémákat, amik a számítógép nélkül nem is léteznének.''

(#5) Cloud_s válasza Gitros (#4) üzenetére


Cloud_s
aktív tag

De az ACPI az ACPI. Előírja, hogyan kell lekapcsolni a HDD-ket, és nem úgy, hogy lekapjuk róluk a áramot.:) És mivel az alaplapom ACPI kompatibilis, elvárható lenne, hogy így viselkedjen Win nélül is, vagy nem?... Mondom, csak a laptopokból tudok kiindulni, azok Win nélkül is szabályosan állítják le a vinyót.

(#6) Gitros válasza Cloud_s (#5) üzenetére


Gitros
aktív tag

Win lekapcsolja... Linux is lekapcsolja. DOS nem kapcsolja le... HDD diag programoknál van olyan lehetőség, hogy most akkor zavard ki a HDD fejét a parkolópályára és nyomd meg a power-t, de a DOS egyszerre csak egy dolgot tud futtatni, magyarul csak akkor küldi el a vinyót aludni, ha Te kéred rá.
Még 386-oson kotnyeleskedtem, azon volt ilyen progim.

Uff Gitros voltam...

''Számítógéppel sokkal gyorsabban megoldjuk azokat a problémákat, amik a számítógép nélkül nem is léteznének.''

(#7) Cloud_s válasza Gitros (#6) üzenetére


Cloud_s
aktív tag

Ok, akkor elfogadom, hogy ez van...:)
Bár akkor azt nem értem, a laptop miért tudja megcsinálni.

(#8) Cloud_s


Cloud_s
aktív tag

Várjunk csak! 386-on még nem is volt ACPI! Ott tényleg csak annyi volt a kikapcs, mintha kihúztad volna a konnektorból, de egy ''modern'' géptől elvárható lenne, hogy ne így legyen. :DDD

[Szerkesztve]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.