Hirdetés

2024. április 20., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2014-04-10 13:26:04

LOGOUT.hu

Processzor - VGA párválasztó topik

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#1) ricshard444


ricshard444
veterán

Ez a téma mindig egy nagyobb rést hagyott a fórum életében, mert konkrét (még futó) hely nincs, ahol megvitathatná az ember, hogy mégis mi a helyzet a túlspilázott CPU limit témában

Alap elvárás, hogy normális hangnemben beszélgessetek, saját tapasztalatokra hivatkozva.
A kiemelés oka egyszerű: az még sosem segített senkinek, ami úgy kezdődött, hogy "úgy hallottam".
Tehát tessék a tapasztalatoknál maradni, elfogultság nélkül (az AMD semmire nem jó szintű kommenteket hanyagoljátok).
A játszhatóságot mindenki máshogy méri, ezért a kérdező figyelmét hívnám fel, hogy a következők szerint járjon el:

1: Milyen játékokhoz kellene
2: Mi az elképzelésed árban és te melyik modellre gondoltál
3: Tuningolsz e
4: Mi az elvárt sebesség (minimum és átlag fps)
5: Mennyire zavar, ha 5-15% összességében megmarad tartaléknak a kártyában (CPU limit)
6: Milyen hosszú "közös életet" tervezel vele

Példa:

Sziasztok, új gépet rakok össze, már csak az alaplap és a CPU hiányzik, egy GTX 770 kerülne bele, de nem tudom milyen procit vegyek.

Sorban válaszolva:

1: a legújabb és régebbi játékokhoz is, például Battlefield 4, Thief, Metro LL, Planetside 2
2: úgy 50.000 Ft környéke lenne az a keret amit szánnék rá, AMD vagy Intel témában nem vagyok otthon
3: minimális tuning lehet lenne, de nem szeretném nyúzni a cuccokat
4: nagyjából az amire a kártya képes, tehát 50+ átlag fps mindenképp legyen meg
5: nem zavar, de azért ne legyen gond a futási sebességgel.
6: 2-3 évre tervezek a konfiggal

Válaszként ennek megfelelően reagáljatok a kollégára és ne kezdjetek felesleges vitákat.
Persze sokan lesznek, akik csak úgy beesnek, hogy "GTX 650 + AMD X4 kihajcsae?", de próbáljátok szépen lekezelni ezt is, azzal nem segítetetek semmit, ha kiröhögitek, hogy ez nem ilyen egyszerű vagy, hogy "az a proci már régi, nem lehet vele normálisan játszani", mert utóbbi egyenesen félrevezető.

Fordított esetben, ha mondjuk VGA-t szeretnél újítani, a mostani procid mellé, ugyanez a felállás érvényes.

Kellemes fórumozást és átgondolt, ésszerű kérdéseket/válaszokat kívánok mindenkinek.

[ Szerkesztve ]

Vannak dolgok...

(#2) h1mpi


h1mpi
nagyúr

Ment a kedvencekbe :R

Eladó újszerű Edifier MR4: https://hardverapro.hu/apro/edifier_mr4_hangfal_elado_garis_2025_01_ig/friss.html

(#3) Montesantos


Montesantos
senior tag

szintén kedvencekbe :)

Gabi

(#4) ricshard444


ricshard444
veterán

Helyes, indítsátok be és tartsátok is életben ezt a helyet.

Hatalmas potenciált látok a témában, ha megfelelően kezelitek, csak jöjjetek sokan :)

Vannak dolgok...

(#5) h1mpi


h1mpi
nagyúr

Akkor fel is dobom a labdát. Szerintetek egy GTX780/780Ti-hez milyen cpu szükséges játékra full hd-ban?
Mondjuk 20%-ot lehet tuningolni. Ne legyen cpu limit és két évet bírjon ki. :)

[ Szerkesztve ]

Eladó újszerű Edifier MR4: https://hardverapro.hu/apro/edifier_mr4_hangfal_elado_garis_2025_01_ig/friss.html

(#6) Th1sN04ll


Th1sN04ll
senior tag

Jelenleg munkára, és szabadidőre egyaránt Intel az erősebb! Persze meg is kéri az árát! De ugyanakkor szerintemaz AMD meg apukbak alkot nagyot, egyén valogatja szerintem!

(#7) h1mpi válasza Th1sN04ll (#6) üzenetére


h1mpi
nagyúr

Igen, de mi az a minimális cpu, ami lightos tuningal kihajt egy mai csúcskategóriás vga-t játékok alatt. Fontos bench score nem döntő tényező!

Eladó újszerű Edifier MR4: https://hardverapro.hu/apro/edifier_mr4_hangfal_elado_garis_2025_01_ig/friss.html

(#8) ricshard444 válasza h1mpi (#5) üzenetére


ricshard444
veterán

Jogos, a felbontás kérdését kihagytam, de a kollégák majd megkérdik nagy valószínűséggel.

A kérdésedre válaszolva:

Processzor limit mindenképp lesz valahol, esetleg egy 6 magos 5GHz-s cuccal nem lenne sehol, de a realitás talaján maradva, inkább úgy fogd fel, hogy bőven elég a 100/67 fps-s érték a kártya által maximálisan produkálható 122/78 helyett.

Ha ilyen VGA-val tolod, akkor biztos max beállítások mellett szeretnél érvényesülni a digitális világban, ergo egy 4500+-n járatott Sandy procival már jó vagy, az ár és fogyasztás kérdése érdekes téma lehet, túl kevés pontot adtál meg, így csak pusztán erőre lehet hivatkozni ;]

Lásd az én konfigom: Bloomfield 4200-n, majdnem mindenhol jó vagyok, de azért egy BF3 Multi olyan limites, hogy csak na, ezért egy Sandy/Ivy 4500 körül már tényleg felhőtlen lenne az új játékok 90%-ban.
HT-s prociban gondolkodj, ha 2 évre vennéd.

Hogy mi lenne a minimális szint amivel simán eljátszanál, ilyen VGA-val...: 4GHz-s Ivy már simán jó.

[ Szerkesztve ]

Vannak dolgok...

(#9) Rabbitf_24 válasza ricshard444 (#8) üzenetére


Rabbitf_24
őstag

Tehát akkor egy 780Ti-t egy 4,4-re húzott 3770K az esetek 90%-ban kihajt rendesen?

(#10) h1mpi válasza ricshard444 (#8) üzenetére


h1mpi
nagyúr

Köszi ezt úgy kérdeztem, mintha január lenne, amikor konfigot építettem. Akkor a 4770K nem túlzás a Ti-nek :))

Eladó újszerű Edifier MR4: https://hardverapro.hu/apro/edifier_mr4_hangfal_elado_garis_2025_01_ig/friss.html

(#11) ricshard444 válasza Rabbitf_24 (#9) üzenetére


ricshard444
veterán

Rendesen: nem befolyásolja a játékélményt

Szóval igen, nagyon túllihegett ez a téma, ezért is szükséges ez a topik, hogy végre a valóságot lássátok és ne költsetek feleslegesen 100k-t procikra.

Vannak dolgok...

(#12) csabsz13


csabsz13
aktív tag

sziasztok!
jó ötlet a topic, talán összegyűlik itt a nép és a tapasztalat, ami annyi VGA-s és CPU-s topicban kóvályog jelenleg! :K

én most fejeztem be a gépem update-jét és az eredményt tesztelgetem (lassan, de biztosan).
i5-4670K proci és R9-290 non-x, custom hűtős párosom van. ezzel kapcsolatos kérdésekre majd próbálok én is tapasztalat alapján válaszolgatni.
no. ez a CPU biztos, hogy kihajcsae a 290-et, főleg ha 4,2Ghz-en megy a proci, de azért így is látok gyakran 85-90 % feletti CPU terhelést.

a kérdésem az lenne, hogy honnan tudom 100% biztonsággal megállapítani azt, hogy egyes beállításoknál (pl. gyári CPU és VGA vagy gyári CPU és tuning VGA vagy tuning CPU és tuning VGA) hogy a rendszernek éppen melyik eleme az, amelyik elmarad a másiktól?

AMD Ryzen 2600x 3.6GHz - BE QUIET! Shadow Rock Slim - MSI B450 Tomahawk - KINGSTON HyperX Predator 32GB DDR4 3200MHz - ZOTAC RTX2070 AMP! EXTREME - FSP Aurum Gold 550M - Bitfenix Merc Alpha

(#13) Rabbitf_24 válasza ricshard444 (#11) üzenetére


Rabbitf_24
őstag

Köszönöm a választ. A topic tényleg hiánypótló. :K

(#14) h1mpi válasza csabsz13 (#12) üzenetére


h1mpi
nagyúr

Szerintem ha naplózól a gpu-z ben és naplózod a cput is game alatt egyből látszik, ha a vga még menne de cpu limitbe ütköztél.

Eladó újszerű Edifier MR4: https://hardverapro.hu/apro/edifier_mr4_hangfal_elado_garis_2025_01_ig/friss.html

(#15) csabsz13 válasza h1mpi (#14) üzenetére


csabsz13
aktív tag

naplózás az van. tehát egy GPU-z és egy HwINFO pl elég is ehhez?

de pontosan miből kell ezt lássam? ha a GPU usage pl. folyamatosan 100% és a CPU 85-95 között, akkor az GPU limit és ennyi a történet?
vagy a kérdésem alapján fordítva: ha a CPU folyamatosan 100% usage-t mutat, akkor biztos a CPU limit? mutat egyáltalán folyamatosan ennyit vagy a nálam tapasztalt folyamatos 90% feletti érték már CPU limitet mutat (miközben egyébként a GPU usage is 100%-on van)?

AMD Ryzen 2600x 3.6GHz - BE QUIET! Shadow Rock Slim - MSI B450 Tomahawk - KINGSTON HyperX Predator 32GB DDR4 3200MHz - ZOTAC RTX2070 AMP! EXTREME - FSP Aurum Gold 550M - Bitfenix Merc Alpha

(#16) h1mpi válasza csabsz13 (#15) üzenetére


h1mpi
nagyúr

A GPU ha 99%-on megy és a cpu kevesebb az a normális. Ha előbb lesz a cpu 100% és a gpu pl. csak 85%, akkor limitbe ütközött.

Eladó újszerű Edifier MR4: https://hardverapro.hu/apro/edifier_mr4_hangfal_elado_garis_2025_01_ig/friss.html

(#17) Th1sN04ll válasza h1mpi (#7) üzenetére


Th1sN04ll
senior tag

Függ a felbontástól is! 1440p ben meg szerintem húzni sem kell! De egy non K i5 eleg gamelni szerintem!

(#18) h1mpi válasza Th1sN04ll (#17) üzenetére


h1mpi
nagyúr

Full hd-t vesézzük a legtöbben ott nyomják.

Eladó újszerű Edifier MR4: https://hardverapro.hu/apro/edifier_mr4_hangfal_elado_garis_2025_01_ig/friss.html

(#19) Th1sN04ll válasza Th1sN04ll (#17) üzenetére


Th1sN04ll
senior tag

HT mint olyan benchekre munkára jó a gamek semmit nem profitallnak belőle! Fhd vagy az alatt is eleg egy 4.2 ghz procibanezt meg huteni is lehet és nem szignifikans a fogyasztas anyira.

(#20) Xirtam


Xirtam
veterán

Hiánypótló topic. :R

(#21) h1mpi válasza Th1sN04ll (#19) üzenetére


h1mpi
nagyúr

Talán egy 4670K@4.2ghz a legjobb választás ár/érték arányban is.

Eladó újszerű Edifier MR4: https://hardverapro.hu/apro/edifier_mr4_hangfal_elado_garis_2025_01_ig/friss.html

(#22) Th1sN04ll válasza h1mpi (#21) üzenetére


Th1sN04ll
senior tag

Így van, illetve AMD részről mert ugye van aki azt vesz/szeretne egy fx 6 magos esetleg 8 magos húzva!

(#23) joshua7 válasza Th1sN04ll (#19) üzenetére


joshua7
veterán

Benchre sem feltétlen.Ahol csak az órajel számít, ott jobb a 2c/2t, mint a 4c/8t. Főleg, hogy előbbin nagy eséllyel még magasabb az elérhető frekvencia is. Pl 3dmark05 és visszafelé.

Semper Fi

(#24) gbors válasza ricshard444 (#1) üzenetére


gbors
nagyúr

jé, de ismerős ez a kép :D

jó ötlet a topik, ahogy elnézem, már gyűlnek is bele a hozzászólások, és már fel is merült a kérdés, hogy hogyan lehet megállapítani, hogy kiehajcsae. én a következőt javaslom:
1. a kérdéses játékban / játékokban készíteni kell egy mérést a megcélzott beállításokkal (felbontás, minőségi beállítások, CPU és rendszermemória órajel, VGA órajelek)
2. ezután ugyanezt a mérést el kell végezeni úgy, hogy a VGA-n mind a core, mind a memória-órajel 10%-kal alacsonyabb (pl. 1000 MHz core és 1500 MHz memória esetén le kell menni 900 MHz-re és 1350 MHz-re)
3. ha az eredményként kapott FPS-értékek között 9-10% körül van a különbség, akkor a CPU sebessége elég a VGA-hoz (pl. 70 FPS helyett 63.5 FPS)
4. ha ennél kevesebb (pl. 70 FPS helyett 68 FPS), akkor a CPU (vagy ritka esetben a platform valamelyik másik eleme) korlátoz - minél kisebb a különbség, annál jobban (fenti példában már nagyon)

Pedro... amigo mio... ma is konzervvért iszunk! Kár lenne ezért a tehetséges gyerekért...

(#25) ricshard444 válasza gbors (#24) üzenetére


ricshard444
veterán

Igen, a te Logout cikkes képed adta ki :P

A kihajcse útmutatód jó azoknak, akik most kóstolgatnák a témát. :K

Volt ilyen topik, de 2007-ben elhullott :(

Vannak dolgok...

(#26) Howkeddlee válasza ricshard444 (#25) üzenetére


Howkeddlee
senior tag

Jó ötlet volt ez a topik! :R

(#27) Areturus


Areturus
tag

Na utoljára :P Custom hűtéses 290-hez ha nem akarok 100 ezret költeni Intel oldalon (70 ezer a 4770k + 30 ezer valami értelmesebb lap) akkor egy AMD FX8320-50 kis tuninggal elfogadható 8 szálas alternatívaként a szörnyeteg mellé fullhd-ra? Tudom, hogy egy Ivy, vagy Haswell jobban vinné de most részben budgeten vagyok a vga után. Vagy nagyon cinkes, s inkább jobb lenne gyűjteni majd Intelbe fektetni?

[ Szerkesztve ]

(#28) ricshard444 válasza Areturus (#27) üzenetére


ricshard444
veterán

Inkább költesz 50 + 25k-t? ;]

3-4 szálat kihasználó játékok sokkal jobban pörögnek a kék oldalon, az 1 magra jutó teljesítmény miatt.
Az FX-k sok szálon villantanak néha, de sok AMD tulaj váltott 3770K-ra például és volt örömóda rendesen.

Én még X6 korszak ---> i7 váltást léptem meg, és hasonlóan jó élményekkel zártam az egészet.

Vannak dolgok...

(#29) Televan74


Televan74
nagyúr

Nekem lenne egy olyan kérdésem ,hogy elég sok helyen olvasom hogy VGA kihajtásához elég a 3770K -t 4,2-4,3 Ghz -n futtatni . Elég lenne a 280X -hez is?

Kösz a topik nyitásért.Jó ötlet volt.

[ Szerkesztve ]

Amikor nincs remény! Jusson eszedbe nincs isten, csak én!

(#30) ricshard444 válasza Televan74 (#29) üzenetére


ricshard444
veterán

Nem lenne problémád :K A VGA limit sokkal nagyobb szerepet játszana 1080p-s monitor mellett.

Vannak dolgok...

(#31) Ubran


Ubran
tag

Kedvencekben a helye :)

(#32) ricshard444


ricshard444
veterán

Nagyon örülök, hogy mások is hiánypótló topikként látják, sok embernek adhat hasznos tippet a jövőben itt összegyűlő közösség.

Vannak dolgok...

(#33) csabsz13 válasza gbors (#24) üzenetére


csabsz13
aktív tag

na ez pont az amit kérdeztem! ez egy nagyon egyszerű és pontos metódus!
így lemérve az ASUS R9 290 DC2OC-t gyári órajelen (1000/1260) és az i5-4670k procit gyári órajelen (3.8GHz turboval), azt kaptam, hogy a Tomb Raiderben 8%-ot csökken csak az FPS, Metro LL-ben pedig 7%-ot.
Ma este még csinálok 1-2 mérést (Batman AC, Dirt3, Bioshock Inf.) gyári CPU órajelen és aztán megnézem mit kapok, ha felviszem 4.2GHz-re az órajelet!

AMD Ryzen 2600x 3.6GHz - BE QUIET! Shadow Rock Slim - MSI B450 Tomahawk - KINGSTON HyperX Predator 32GB DDR4 3200MHz - ZOTAC RTX2070 AMP! EXTREME - FSP Aurum Gold 550M - Bitfenix Merc Alpha

(#34) Ubran


Ubran
tag

Erre kivancsi lennek en is :)

(#35) Sasa 111 válasza csabsz13 (#12) üzenetére


Sasa 111
tag

Hali!
Nem találtam választ a kérdésedre, ezért is tőled kérdezném egy új konfig összeállításához az alábbiakat.
Tapasztalatod szerint, az Intel Core i5-4670K egy viszonylag komolyabb (Még csak tervezett Noctua NH-D14) hűtővel ki tud maximálisan hajtani egy R9 280X 3GB-os kártyát főleg játékban, de minden egyéb komolyabb (még én sem tudom milyen, pld.: CAD, videoszerkesztés, stb) felhasználói programot?
Miné több, de legalább 3-5 évre tervezem a konfigot, később nem lesz rá keretem.
Köszi előre is a választ!
Üdv,!

(#36) h1mpi válasza Sasa 111 (#35) üzenetére


h1mpi
nagyúr

4770K-t vegyél az biztosabb hosszú távon..

Eladó újszerű Edifier MR4: https://hardverapro.hu/apro/edifier_mr4_hangfal_elado_garis_2025_01_ig/friss.html

(#37) Sasa 111 válasza h1mpi (#36) üzenetére


Sasa 111
tag

Hát igen, csak most még elég húzós az ára.
Várható árcsökkenés mostanában proci téren?

(#38) -Solt- válasza Sasa 111 (#35) üzenetére


-Solt-
veterán

Ha a VGA-t később nem akarsz cserélni, akkor elég lesz a 4670K.

www.smart-bus.hu

(#39) Sasa 111 válasza -Solt- (#38) üzenetére


Sasa 111
tag

Világos!
Köszi!

(#40) csabsz13 válasza csabsz13 (#33) üzenetére


csabsz13
aktív tag

no, akkor a GPU és mem órajel -10%-os csökkentő metódussal mért eredményeim ASUS 290 DC2OC (1000/1260) + i5-4670K (gyári turbóval, 2 mag 3,8 GHz, 1 mag 3,7 GHz, 1 mag 3,6 GHz) esetében (mennyivel csökkent az átlagos FPS):

Batman AC: -7,5%
Bioshock Infinite: -7,05%
Dirt3: -2,1%
MetroLL: -7,11%
Tomb Raider: -8%

ezek szerint a rendszer jelenlegi CPU sebességen a CPU által limitált, tehát növelni kell a 3,8 GHz-et.

AMD Ryzen 2600x 3.6GHz - BE QUIET! Shadow Rock Slim - MSI B450 Tomahawk - KINGSTON HyperX Predator 32GB DDR4 3200MHz - ZOTAC RTX2070 AMP! EXTREME - FSP Aurum Gold 550M - Bitfenix Merc Alpha

(#41) csabsz13 válasza csabsz13 (#40) üzenetére


csabsz13
aktív tag

no, akkor a GPU és mem órajel -10%-os csökkentő metódussal mért eredményeim ASUS 290 DC2OC (1000/1260) + i5-4670K (most már húzva 4.2 GHz minden magra, adaptive fesz 1.184V) esetében (mennyivel csökkent az átlagos FPS):
Batman AC: -9,67%
Bioshock Infinite: -8,12%
MetroLL: -8,2%
Tomb Raider: -10,36%

ezek szerint a rendszer jelenlegi CPU sebességen a már nem CPU limitált (vagy csak alig-alig).

szóval bizonyítottnak lehet venni, hogy egy i5-4670k, 4.2 GHz-en kihajcsae az AMD R9 290-et alapórajelen?

AMD Ryzen 2600x 3.6GHz - BE QUIET! Shadow Rock Slim - MSI B450 Tomahawk - KINGSTON HyperX Predator 32GB DDR4 3200MHz - ZOTAC RTX2070 AMP! EXTREME - FSP Aurum Gold 550M - Bitfenix Merc Alpha

(#42) Rendo84 válasza Sasa 111 (#35) üzenetére


Rendo84
senior tag

Tökéletesen ki fogja hajtani az i5-4670K a vga-t 4,2- 4,4 Ghz-en. Sőtt, szerintem az 1-2 év múlva érkező vga-kal is tökéletesen meg fog birkózni.
Az i7, 2 kártyás rendszernél lenne számottevően előnyösebb, egyébként teljesen felesleges pénzkiadás.
Ezzel a konfiggal 5 évig, biztosan kényelmesen megleszel. :K

[ Szerkesztve ]

(#43) ricshard444


ricshard444
veterán

Ezért hívtam fel a figyelmet a bevezetőben, hogy tapasztalatokra támaszkodjatok elsősorban.

Az, hogy 4770K-t ajánlotok egy effektíve több, mint 2 éves GPU mellé..."enyhe" túlzás.
Olyanok válaszolgassanak, akik tapasztalták már legalább a kártya erejét, sokszor abból adódik a probléma, hogy annak, aki badarságokat beszél, alsó vagy középkategóriás kártyája van és aránytalanul méri fel a drága kártyák erejét, ezáltal zavar keletkezik a matrixban és elindul egy lavina.

Szóval továbbra is átgondoltan.

Vannak dolgok...

(#44) h1mpi válasza ricshard444 (#43) üzenetére


h1mpi
nagyúr

Én a CAD és a videoszerkesztés miatt ajánlottam neki a 4770K-t, mert azokban gyorsabb illetve a 4670K nem HT-s.

[ Szerkesztve ]

Eladó újszerű Edifier MR4: https://hardverapro.hu/apro/edifier_mr4_hangfal_elado_garis_2025_01_ig/friss.html

(#45) h1mpi válasza ricshard444 (#43) üzenetére


h1mpi
nagyúr

Jó az új skined :C

Eladó újszerű Edifier MR4: https://hardverapro.hu/apro/edifier_mr4_hangfal_elado_garis_2025_01_ig/friss.html

(#46) ricshard444 válasza h1mpi (#45) üzenetére


ricshard444
veterán

Köszi :)

Azt tudja valaki, hogy az Arma 3 látóhatár kimaxolásához milyen proci kell az 50-60 fps-hez?

A procim 35fps-re képes a dombokon, 4000-re húzva és ennek megfelelő növényzet kirajzolással.

[ Szerkesztve ]

Vannak dolgok...

(#47) -Solt- válasza ricshard444 (#46) üzenetére


-Solt-
veterán

Nem létezik olyan CPU! :D Nekem a 4770K-vak 4GHz-n, maximális grafikai beállítások mellett olyan 1500m az a látótáv, ahol fixen megvan a 60 FPS. :)

www.smart-bus.hu

(#48) Xirtam válasza -Solt- (#47) üzenetére


Xirtam
veterán

Huzzad csak azt a cpu-t még. Nehogy már 4Ghz-en jártassad. abban a lapkában egy K-s procit. Adjá neki!!!!!!! :D :DDD

(#49) -Solt- válasza Xirtam (#48) üzenetére


-Solt-
veterán

4.4Ghz a max, az meg annyira minimális pluszt hoz, hogy nincs értelme... :) Egy kupakolás segítene a dolgon, de még nem szántam rá magam... :)

www.smart-bus.hu

(#50) h1mpi válasza -Solt- (#49) üzenetére


h1mpi
nagyúr

Ne kupakolj, mert jön a refresh és a kupakolt cpu semmit se fog érni :U

Eladó újszerű Edifier MR4: https://hardverapro.hu/apro/edifier_mr4_hangfal_elado_garis_2025_01_ig/friss.html

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.