Hirdetés

2024. március 29., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  80gb 2mb maxtor vs 120gb 8mb samsung (téma lezárva)

Hozzászólások

(#1) Gáborka


Gáborka
tag

A címben említett két vinyó van a gépemben, és a sebességükkel kapcsolatban szeretnék tanácsot kérni tőletek.

a leosztás a következő:
Primary Master: Maxtor 6Y080L0 (Y3HH6VRE) 2mb 2 partíció 40 Gb H, I
Primary Slave: Rack
Secondary Master: Dvd író
Secondary Slave: semmi

SATA: SAMSUNG SP1213N (0788J1FWB14101) 8mb 3 partíció 40Gb C, D, E

a rendszer a Samsungon van.
A másolás során vettem észre, hogy a maxtor majd 2x gyorsabb.
C, D és E között a másolás értéke (Total com 6.0 mérése, nem tom mennyire lehet pontos) cca 25000kbytes/s és a végére lemegy 12000re
Samsungról maxtorra a másolás kb 39000 és a végére 32000.
Minden esetben egy 733Mb nagyságú filét másoltam.

A smsungra az AIDA ata100, bios ata100 a www.samsunghdd.com pedig ata133 ír.Sulinetes hdd, lehet hogy azért volt annyi amennyi, mert télleg csak ata100-as?
Melyik a lényegesebb: ata100 vs ata133 vagy 2mb vs 8mb?

Előre is köszi a hozzászólásokat.

(#2) Flashcash válasza Gáborka (#1) üzenetére


Flashcash
Közösségépítő

Az teljesen normális hogy ha vinyón belül másolsz akkor sokkal lassabb lesz mert az író-olvasófejnek állandóan ugrálnia kell a két terület között.
Amikor pedig egyik vinyóról a másikra másolsz akkor mindkét vinyónál folyamatos az írás-olvasás, ezért gyorsabb.

(#3) Gáborka


Gáborka
tag

Erre én is gondoltam, el is fogadom magyarázatképpen.
Ha a maxtorról másolok Samsungra 30000 a fent nevezett érték.Ezekszerint ez már a samsungon múlik, és fordítva azért gyorsabb, mert a maxtor gyorsabban ír?

(#4) karib válasza Gáborka (#1) üzenetére


karib
addikt

ATA133 nem annyira lényeges, a 8 MB cache-nek van több gyakorlati haszna.

Department of Redundancy Department

(#5) karib válasza Gáborka (#3) üzenetére


karib
addikt

Elvileg az írás-olvasási sebességnek meg kell egyezni egy HDD-nél, sőt statisztikusan az írás talán hajszállal gyorsabb is lehet. Szerintem a Samsung a gyorsabb HDD a kettő közül.

Az sem mindegy, hogy melyik partíción próbálkozol, mert ahogy befelé haladsz a korongon, egyre lassul a HDD. Tehát az első partíción nagyobb (korong külső szélénél) nagyobb sebességet tudsz elérni.

Department of Redundancy Department

(#6) Gáborka


Gáborka
tag

Elméletileg a samsungnak kéne gyorsabbnak lennie, de a számok nem ezt támasztják alá.

(#7) Gáborka


Gáborka
tag

Jaaa... és tudna valaki egy megbízható megoldást, hogy megtudjam ata100 vagy ata133-as a samsung?

(#8) Flashcash válasza karib (#5) üzenetére


Flashcash
Közösségépítő

Az írási sebesség általában kisebb mint az olvasási sebesség az ide vinyóknál.
Éppen ezért a legtöbb gyártó csak olvasásra vonatkozó sebességadatokat ad meg.
Írásnál a fejpozicionálási idő ált. 1 ms-al nagyobb mint az olvasáshoz megadott érték, és a lineáris átviteli sebesség is kisebb.

Ebben a konkrét esetben a Samsung lesz lassabb. A Samsung vinyóknak nagyon jó az olvasási sebességge, az elérési időben is a jobbak közé tartoznak, egy gyenge pontjuk van az írási sebességük ami valamivel alacsonyabb mint a többi gyártóé.

A samsungok átlagos írási sebessége 22Mbyte/sec, ugyanez ennél a Maxtornál kb. 26,5Mbyte/sec.

[Szerkesztve]

(#9) karib válasza Flashcash (#8) üzenetére


karib
addikt

Hol láttál ilyen adatot?

Eddig én is azt hittem, hogy az írás sokkal lassabb, de a LostCircuits cikksorozata ezt szépen kitárgyalja, hogy valójában mérési hibáról van szó, pontosabban a HDTach nem jól méri az írást.

Az átlagos átviteli sebesség érték pedig pláne csalóka.

Ajánlom figyelmedbe a cikkeket:

[L]http://www.lostcircuits.com/hdd[/L]

Nem mondom, hogy mindent értek benne, de nagyon alaposnak és szakszerűnek tűnik. Alig várom a folytatást...

Department of Redundancy Department

(#10) karib


karib
addikt

Végre kitolta a StorageReview a Samsung P80 cikkét. Hát, mit mondjak - őszintén szólva ennél többet vártam. Egyelőre a Hitachi 7K250 a legtutibb HDD ma. Azért nem rossz, nálam is két ilyen 120-as Samsung csücsül.

Bár nagyon kíváncsi lennék, hogy a csúcsmodellek (amiket a SR tesztel) és a kisebb kapacitásúak teljesítménye hogy viszonyul egymáshoz. Lehet, hogy komoly eltérések vannak, ki tudja. Akkor meg az egész egy sorozatból egyet tesztelünk metodikát megette a fene...

Department of Redundancy Department

(#11) TudorVigyor válasza karib (#10) üzenetére


TudorVigyor
aktív tag

''Akkor meg az egész egy sorozatból egyet tesztelünk metodikát megette a fene...''
Tokeletesen igaz, sajnos. Az pedig kulonosen szep, amikor egy bizonyos modell (tehat azonos tipus es kapacitas, ugyanaz a modellnev) tobb kulonbozo kivitelben keszul (ilyen volt, ha jol emlekszem, a 40GB-os Deskstar 180GXP, sot a korai szerias DiamandMax9-esek is), es nem is tudtad, melyiket veszed.

''HDTach nem jól méri az írást''. Ez pontosan hol van? Olyat mar hallottam, hogy rosszul hasznaltak a HDTach-ot...

Gaborka:
Ha nem is HDTach-olunk, de le tudnad merni masodpercben a fajlmasolast C -> C, C->H, H->C es H->H particiokon? Sokat segitenel, mert en is fontolgattam egy ilyen Samsung beszerzeset. De ha nagyon lassu, akkor maradnek a Seagate-eknel, az is lassan ir, de HALK.


[Szerkesztve]

(#12) karib válasza TudorVigyor (#11) üzenetére


karib
addikt

HDTach írási mérésének elemzése:

[L]http://www.lostcircuits.com/hdd/hdd3/2.shtml[/L]

A HDTachot általában úgy használják rosszul, hogy az általa kapott maximális lineáris átvitelt veszik abszolút teljesítménynek, pedig ez csak egy, a mindennapi használat során nem is annyira kimagaslóan fontos paraméter.

Átlagos átvitel problémájának elemzése:

[L]http://www.lostcircuits.com/hdd/hdd3[/L]

Department of Redundancy Department

(#13) Flashcash válasza karib (#9) üzenetére


Flashcash
Közösségépítő

Én nem írtam le egy szóval sem a HDtach nevét, főleg nem írási teljesítménnyel kapcsolatban. Ha HDtach-al tesztelsz egy 8MB cache SATA vinyót asszem kb. 2X gyorsabb írási sebességet fog mérni mint egy ugyanilyen tipusú 2MB cache PATA vinyónál. :)

Ez így van a valóságban ahogy írtam, a legtöbb gyártó nem ad meg adatokat az írási teljesítményre csak az olvasásra, mert ezek jóval kedvezőbbek.
Én ezt még egy vinyók működésével foglalkozó oldalon olvastam, a rövid magyarázat annyi volt hogy az írásnál pontosabb pozicionálás szükséges, a lineáris írási sebesség pedig kapcsolatban van a lemez átmágnesezési idejével.
De ez nem 100%, már régen olvastam erről. :)

Elővettem most egy Hitachi 7K250 leírást néhány adat ebből:
Full stroke seek time:
Function: Typical (ms), Max (ms)
Read: 14.7, 17.7
Write: 15.7, 18.7

Mechanical positioning performance:
Command type: Typical (ms), Max (ms)
Read: 8.2, 9.2
Write: 9.2, 10.2

(#14) karib válasza Flashcash (#13) üzenetére


karib
addikt

Ez teljesen logikusnak hangzott számomra is eddig, de a LostCircuits cikkében felhozott érvvel nehezen tudok vitatkozni: ahhoz, hogy (jelentősen) lassabban írjon, mint olvasson, ahhoz íráskor lassabban kellene pörögjön a HDD, mivel alapvetően a forgási sebesség határozza meg egy adott szektorra eső írási-olvasási időablak nagyságát.

Department of Redundancy Department

(#15) Gáborka válasza TudorVigyor (#11) üzenetére


Gáborka
tag

A file mérete 701MB

C ->C: 33 mp
C ->H: 16,5mp
H ->H: 46,3mp
H ->C: 17 mp

ebből az jött ki, hogy nem olyan lassú.Egyébként én még nem hallottam a hangját ennek vinyónak, a maxtor néha kapar, mint macska az üvegajtón, de ezt néma kusban van.


!!!!Valaki az ata100 vs ata133 problémára? !!!!


HDTach mire jó?Esetleg azt is rátolom......
Ma megyek pénzügyből vizsgázni, tehát csak utána + elmondjátok mit kéne nézni, és honnan letölteni.

köszi a hozzászólásokat. :)

(#16) karib válasza Gáborka (#15) üzenetére


karib
addikt

Samsung tényleg ATA133-at mond és buffer-host átvitelre is 133 MBit/sec-et ad meg, tehát valszeg nem csak elírták a marketingesek. Igazából nincs nagy jelentősége, csak nagyon de nagyon kihegyezett esetekben (sok iciripiciri fájl mozgatása a vezérlő és a cache között).

HDTach egy elterjedt tesztelőprogram, de csak tájékozódni jó, az összes eredményét nem kell mindig komolyan venni. Az olvasási sebességmérés számodra talán érdekes lehet, az írási rész mint említettük hibás.

Department of Redundancy Department

(#17) Flashcash válasza karib (#14) üzenetére


Flashcash
Közösségépítő

Nem volt még időm megnézni amit belinkeltél, de mindenképpen elolvasom majd.
Miért ne tudnál vitatkozni velük?
Miért kellene lassabban forognia ahhoz hogy lassabban írjon?
Nálam ez nem evidens, szerintem elég nagy a különbség a lineáris írási és olvasási sebesség között ahhoz hogy ez a feltételezés ne álljon meg.

Szerintem a vinyógyártók erősen az olvasásra optimalizálnak, maga a firmware, cache, buffer-ek kezelése is okozhat sebességkülönbséget a két mód között.

(#18) karib


karib
addikt

Egy érdekes adat a Samsung speckókból:

Component Design Life: 5 years

Vajon ez másoknál hogy áll...?

Department of Redundancy Department

(#19) karib válasza Flashcash (#17) üzenetére


karib
addikt

A HDD fix sebességgel forog, tehát ugyanannyi időd van írni, mint olvasni. Nem időzhetsz tovább az írással, mert kiforog a fej alól a korong, és akkor meg mi van? A szektor írását nem hagyhatod félbe, hogy hopp, körbefordulok egyszer, és majd a következő körben befejezem. Még ha megtehetnéd, akkor is hatalmas veszteség lenne, ha minden szektort kétszer kellene meglátogass, mire megírod.

A cikkben szereplő ATTO benchmarkkal szépen ki is mutatják, hogy eleinte épp hogy hajszállal gyorsabb is az írás, de a lényeg az, hogy nagyságrendileg azonos.

Persze az eltérést én is mindig készpénznek vettem, pl. hogy a másolási idő egy lassabb és gyorsabb HDD között a lassabbról gyorsabbra másoláskor lesz kisebb, mert akkor a lassabb HDD olvas és a gyorsabb ír. De elvileg hasonló időnek kell kijönni - majd kipróbálom egyszer, előszedek valami régebbi HDD-t.

Mindenképp olvasd végig, jó cikkeknek tűnnek, és MS nem szokott a levegőbe beszélni, eléggé érti, amiről beszél (vagy legalábbis úgy tűnik, de a RAM-okról is meggyőző cikkei vannak).

Department of Redundancy Department

(#20) Flashcash válasza karib (#19) üzenetére


Flashcash
Közösségépítő

Pontosan így működik, ha teszteled a drive-ot pl. egy digitalizáló programmmal folyamatosan növeled az írási sebességet és emlékim szerint valahol 20-26mbyte/sec környékén elszáll a hdd és nem tudja tartani az iramot.
De ez nem azt jelenti hogy minden szektornál túlforog a vinyó hanem mondjuk minden 4. megírása után.
Nálam ez úgy jön le hogy olvasásnál ugyanakkora idő alatt több művelet elvégzésére képes a drive mint írásnál. (az hogy ennek pontosan mi az oka optimalizáció,pozicionálás egyéb okok az nem egyértelmű)

(#21) shtml válasza Flashcash (#20) üzenetére


shtml
őstag

A régebbi HDD-knél formatáláskor volt egy ''interleave'' opció is, amely épp arra szolgált, hogy a géped (és az IDE interface) sebességének függvényében beállíthasd a szektorok sorszámát úgy, hogy ne közvetlenül egymás mellett legyenek az egymást követó sorszámú szektorok.

Ilyenkor az egy trackben fizikailag egymást követő szektorok sorszáma így nézhetett ki (1-es interleave esetén):

01 21 02 22 03 23 04 24

A fej felírta az 1-es szektort. Az írás nem elég gyors ahhoz, hogy azonnal elkezdhesse a 2-est, de túl nagy időveszteség lenne, ha egy egész fordulatot kellene várnia rá. Ezért kap egy szektornyi időt a felkészülésre (ez idő alatt fordul el a fej alatt a 21-es szektor), majd amikor alá fordul a 2-es szektor, már készen áll az írásra.

[Szerkesztve]

A szak­ember olyan barbár, akinek tudatlansága nem terjed ki min­denre. (Stanislaw Lem: Az Úr hangja)

(#22) TudorVigyor


TudorVigyor
aktív tag

Flashcard:
Az interleave befolyasolja az olvasasi sebesseget is, gondolom.

Flashcard:
Atmagnesezesi ido:
Egyetertek!
A Deskstar 7k250 specifikacioja szerint 90000 (!?) sav van inchenkent a feluleten. Na konnyen elkepzelheto, hogy nem lehet egymas utan azonnal felirni a szomszedos savokat. Gondold el, az elemi magnes meg nem allt be iranyba, kozben mar irod a szomszed savot, tehat ujabb magneses ter eri, ki tudja, hol all le az a szerencsetlen magnes.

A tobb recording surface-el szerelt drive-okban persze elobb fejvaltas van, utana savvaltas. De tudjatok mit, most kezd osszeallni a kep, miert nagyobb a savsuruseg a tobb lemezes meghajtokban (a fenti deskstar eseten 1 lemezes konfig: 87 KTPI, 3 lemez: 93.5 KTPI).

Lassabb savpozicionalas:
Nagyon egyetertek. A MR es GMR fejegysegekben kulon iro es olvaso fej van. A GMR eseten csak az olvaso fej Giant, az iro nem, tehat nyilvan pontosabban kell pozicionalni, amikor azt hasznaljuk. A nem IBM/Hitachi eszkozokben raadasul iras kozben a savtartast servo jelekkel oldjak meg, amit fejpozicionalasnal be kell olvasni, es ez idobe kerul.


http://www.lostcircuits.com/hdd/hdd3/2.shtml annyibol vedheto, hogy a valos hasznalatot (kis blokkmeret, gyakori fejpozicionalas - mondjuk a FAT irasara/olvasasara) a HDTach meres nem szimulalja. Az oldal egyebkent az iras/olvasas fizikai sebessegenek viszonyarol nem mond sokat, hiszen egy raid 0 tombon(!!!) mer, es persze az oprendszerrel is szamolni kell.


Gaborka:
Koszonom az adatokat. A C->C es H->H masolas kozti tulzott merteku elteres miatt szerintem nem vonhatunk le kovetkezteteseket a ket vinyo sebessegere. Hogy mi okozza, persze jo lenne tudni. Hard drive clutter?
A maxtor fejmozgasa tenyleg hangos (bar van rajta acoustic management). De ami engem zavar, az az alapzaja. A Seagate alapzajat (7200.7) elnyomta a prochuto es a tapventillator (tehat szinte nem volt kulonbseg akozott, hogy vinyoval vagy nelkule inditottam el a gepet), de a Maxtor (Diamondmax9) hangosabb, fluid bearing motor ide vagy oda.



[Szerkesztve]

(#23) TudorVigyor


TudorVigyor
aktív tag

Ezer bocs Flashcash a flashcard-ert. :O
Raadasul az interleave-es dolgot shtml-nek szantam, nem Flashcash-nek.



[Szerkesztve]

(#24) Lacika79


Lacika79
tag

Helló!

Van nekem egy igen nagy problémám. Most próbálom feléleszteni a tegnap vásárolt Samsung SP1213N 120 GB 8 Mb Cache vinyómat. De sajnos nem akarja az igazságot. Úgy kezdődik az egész, hogy az alaplap (ABIT NF7) CHS,ATA100 módban ismeri fel. Ez még talán jó is lenne, de amint felraknám rá az XP-t, az első űjraindulásnál, mikor már vinyóról kellene bootolnia, csak áll,. és kész. Akárhová Jumperolom, akármit állítok rajta, egyszerűen nem megy. Valakinek van valami ötlete?

MSII + Canamp + DT880 250 Ohm

(#25) Szuri válasza Gáborka (#7) üzenetére


Szuri
tag

AIDA32 megmondja, hogy milyen ATA szabványt használ.

(#26) karib válasza Lacika79 (#24) üzenetére


karib
addikt

Érdekes, nekem egy ilyen van Abit AN7-tel, minden gond nélkül fut. BIOS-ban load fail-safe defaults, a kábelen csak egy HDD legyen, esetleg kábel cserebere. Nem tudom, mi lehet a gond...

Department of Redundancy Department

(#27) TudorVigyor válasza Lacika79 (#24) üzenetére


TudorVigyor
aktív tag

CHS mód: 504 MB max (1024 cylinders)!

(#28) karib válasza TudorVigyor (#27) üzenetére


karib
addikt

Hoppá, nagyon sasszemű vagy. Tényleg, LBA módban kellene mennie! Itt lehet a probléma...

Department of Redundancy Department

(#29) Gáborka válasza Lacika79 (#24) üzenetére


Gáborka
tag

Nekem szintén ez az alaplap van hozzá, és nekem is csak ata100-nak ismeri fel, viszont gond nélkül bootol.Próbáltam SATA átalakítóval i és azzal is minden gond nélkül megy.
HDD Auto Detection nem ismeri fel?

(#30) Barton válasza karib (#4) üzenetére


Barton
senior tag

Főleg ha egy 100 MB-os fájlt másolsz mi ?:C

(#31) Barton válasza karib (#4) üzenetére


Barton
senior tag

Főleg ha egy 100 MB-os fájlt másolsz mi ?:C

(#32) TudorVigyor válasza Barton (#31) üzenetére


TudorVigyor
aktív tag

Mondjuk egy 650 megas fajl adminisztralasa a FAT-tablakban (raadasul 2 peldanyban) 4KB-os clustermeret mellett lehet, hogy bele sem fer egy 2 MB pufferrel szerelt eszkoz (hasznos) pufferebe. Bevallom, ez saccra ment, de kiszamolhatod pontosan. Na ok, extrem esetrol beszelek, es elsosorban az oprendszer gyorsitotar fog ebben az esetben tehermentesiteni.

Ha belevesszuk, hogy a drive cache alacsonyabb szintu (=hardverhez kozelebbi) funkciokra is hasznalhato lenne, mint az oprendszer gyorsitotar (mondjuk egy teljes sav tarolasa, mielott azt tenylegesen ki is irnank), akkor latjuk, hogy a 2MB (hosszu fajlok eseten is) keves lehet.


[Szerkesztve]

(#33) Lacika79


Lacika79
tag

Na végre megoldódott a probléma, és valóban a CHS kavart be. Csak ezt először nnem vettem észre. De mostmár működik tökéletesen. Jah, és én sem értem, miért csak ATA100-nak ismeri fel, mikor a Samsung oldalán is, és mindenhol ATA133-nak írják.

MSII + Canamp + DT880 250 Ohm

Útvonal

Fórumok  »  Adattárolás  »  80gb 2mb maxtor vs 120gb 8mb samsung (téma lezárva)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.