Hirdetés

2024. április 23., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  44kHz vs. 48kHz (téma lezárva)

Hozzászólások

(#1) guest


guest
veterán

Egy barátommal érdekes kérdésen vitatkozunk.
Érdemes-e egy audio CD-n található anyagból 48kHz-es PCM WAV file-t készíteni majd ebből konvertálni tömöríteni tovább mondjuk MP3-ba.
Szerintem hallható a különbség a 44kHz és a 48kHz között. Viszont a CD-n eleve 44kHz-es a hang nem ?
Akkor felülmintavételezve sem lesz jobb mintha 44kHz-en grabbelem ?

Vannak ilyen tapasztalataitok ?
Hozzászólás, vélemény, ötlet ?

prohardver vendég

(#2) Parci válasza guest (#1) üzenetére


Parci
HÁZIGAZDA

A CD-n eleve 44kHz-en van a hang, az biztos. Valószínűleg nem éri meg a vesződséget, bár előfordulhat, hogy a 48kHz-en megadott jelből finomabban tud interpolálni és/vagy becsülni tömörítésnél.

Egy próbát megér, ha nem hallasz semmit, felejtsd el, imho.

dicranum scoparium + genista pilosa = :)

(#3) guest


guest
veterán

A legjobb emberi fülek 20kHz fölött tuti biztos, hogy semmit sem érzékelnek, tehát elméletileg a 22kHz és 24kHz közötti tartomány semmi ember számára hasznos információt nem hordoz!
DE! Az MP3 tömörítési hibája(?) miatt nem hasznája ki a rendelkezésre álló sávszélességet, hanem a legfelső 10-15%-ot üresen hagyja akkor is, ha 320 kbps-sel tömöríted be. Vagyis ha ki akarod használni a 20 kHz fölötti sávszélességet is (feltéve, hogy a CD-n egyáltalán kihasználták), akkor érdemes __lehet__ felmintavételezni 48 kHz-re, hogy legyen tartaléka. De akkor sem fogod hallani a külömbséget! Anatómiai képtelenség lenne.

prohardver vendég

(#4) guest


guest
veterán

Na várjunk csak, én nem a hang freqvenciájáról bezséltem, hanem a minatvételezési freqvenciáról, a kettő nem ugyanaz ! A mintavételezés azt jelenti, hogy az adott hanghullámból milyen sűrűn veszünk adatot, maga a hang freqvenciája az adott.

prohardver vendég

(#5) Parci válasza guest (#3) üzenetére


Parci
HÁZIGAZDA

Ez a nem hallom dolog sem egyértelmű imho... mi sokat szórakoztunk azzal, hogy középiskolában megmondtuk, hogy mikor tesz fel a zenetanár komolyzenét CD-n, és mikor LP-n.

És, ha nem is mindenki, de majdnem mindig eltaláltuk haverjaimmal!

Egy harang, vagy egy gong kiütése egyszerűen nem szól túl jól CD-n (pedig nem 300Ft-os, DDD-s CD-kről volt szó)!

A 20kHz igaz, de a 44kHz-en digitalizált, 3 pontos interpolációnál már 20kHz alá megy a tartomány. Maradjunk abban, hogy hallgassuk meg a 96kHz-et is, én sokat várok tőle :)

dicranum scoparium + genista pilosa = :)

(#6) Adi


Adi
senior tag

Az MP3-hoz kapcsolódva: szerintem az Ogg Vorbis teltebb hangot ad vissza és a magas tartomány is kevésbé lefojtott ugyanolyan bitrátán. De ez persze szubjektív.

ldm start-reconf primary

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  44kHz vs. 48kHz (téma lezárva)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.