Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 03:51:35

LOGOUT.hu

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#51001) tibbike01 válasza solfilo (#51000) üzenetére


tibbike01
őstag

Töltsd le a user manualt és abban nézd meg.

(#51002) solfilo válasza tibbike01 (#51001) üzenetére


solfilo
veterán

Azon túl vagyok, nincs egyik hangfal manualjában sem, hogy mekkora.

solfilo

(#51003) alphamooncam válasza Logapeti (#50998) üzenetére


alphamooncam
őstag

"Ez például megteszi?"

Jelen állapotában nem. Nagyon nem !

Gyakorlatilag elejétől a végéig torzít, mint állat a jelentős túlvezérlésből kifolyólag ;)

Megjegyzem -18dBFs nominális szint mellett én közel 11dB-lel vettem vissza jelszintet. (Kék "karikák")

Így már jó! :K

A fáziskorrelációs műszert pirossal "karikáztam" be.

Amíg zöld mezőben van, addig jó. Minél hosszabb a zöld csík, annál jobb!

A korábbi linkelt mű több helyen nulla szinten, és alatta (barna mezőben) mozgott lejátszás közben. Ez nem jó. :(

[SleepyTime] ingyenes :DD

Cső

Retteg a szegénytől a gazdag s a gazdagtól fél a szegény. Fortélyos félelem igazgat minket s nem csalóka remény.

(#51004) lezso6 válasza alphamooncam (#51003) üzenetére


lezso6
HÁZIGAZDA
LOGOUT blog

Na, azért nem kéne fullba tolni...

Maga a master tényleg szar, de nem torzít, nincs túlvezérlés. Az a probléma, hogy agyon van kompresszálva. Amint a nő megszólal, bizonyos pillanatokban extrém kompresszió hallható, ami tönkreteszi a realizmusát a zenének, mesterkélt lesz. Illetve a közepén a hangosabb hangszeres résznél is ez a probléma.

Világos, a loudness wart nem szeretjük. De azért a ló túlsó oldalára sem kell esni. Nem attól lesz jó, hogy a mágikus program nagy zöld csíkot mutat. Hallani kell. Ha ez nem megy, akkor tökmindegy mit hallgatsz. Azt a -11 dB-es korrekciót meg remélem nem gondoltad komolyan. Ha torzítana, akkor a halkítástól nem lenne kevésbé torz. :D

[ Szerkesztve ]

A RIOS rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait.

(#51005) keménygödör válasza Logapeti (#50998) üzenetére


keménygödör
tag

Szokásos, mai, trendi, borzalmasan túl limiterezett (kompresszorozott), "mastering". Inkább keress valami '90-es évek közepe előtti lemezt.

(#51006) lezso6 válasza keménygödör (#51005) üzenetére


lezso6
HÁZIGAZDA
LOGOUT blog

Annyira azért nem trendi már, mert stream-szolgáltatók büntetik a túl hangos anyagokat.

A RIOS rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait.

(#51007) alphamooncam válasza lezso6 (#51004) üzenetére


alphamooncam
őstag

OK ! Azt én is érzékeltem, hogy agyon van kompresszálva, de én nem DAW-val nyomulok, hanem egy VST-vel spékelt Foobarral, ami azért egy kis odafigyeléssel, gyakorlással pár éves hifitudománnyal elvileg már bárkinek elsajátítható.

Nem tudom Te mivel mérted, de nálam így nézett ki a dolog.

"Azt a -11 dB-es korrekciót meg remélem nem gondoltad komolyan. Ha torzítana, akkor a halkítástól nem lenne kevésbé torz."

Annyit tettem, hogy a többiek is értsék, hogy a jelszintet ( gyakorlatilag végig feküdt VU méter, és ezzel együtt kiégette a szemem túlvezérlést visszajelző "led" a szemem ) realtime visszavettem közel 11dB.-el ( nem a hangerőből ), és így már azokkal jelszintekkel, feszültséggel dolgozhatott, amire tervezték. A letöltött fájlhoz nem nyúltam.

Ezzel együtt jelentősen csökkent a hallható torzítás is. Nálam. ;)

P.S.: A bal oldali VU méter alatt van egy kis In-Out Meter kapcsoló.

Az előző képen azt a jelszintet láthatod, amit én állítottam be.
A mostanin pedig a bejövő jelszintet.

[ Szerkesztve ]

Retteg a szegénytől a gazdag s a gazdagtól fél a szegény. Fortélyos félelem igazgat minket s nem csalóka remény.

(#51008) keménygödör válasza lezso6 (#51006) üzenetére


keménygödör
tag

Nem streamelek, a CD masterek sajnos most is bömbölnek...

(#51009) lezso6 válasza keménygödör (#51008) üzenetére


lezso6
HÁZIGAZDA
LOGOUT blog

Nem mondtam, hogy nincs már loudness war, csak leáldozóban van. Amúgy meg simán mehet ugyanaz a master CD-re, mint streamre. Pénzkidobás kétfélét csinálni.

A RIOS rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait.

(#51010) keménygödör válasza lezso6 (#51009) üzenetére


keménygödör
tag

Hiába, sajnos semmit sem érzékelek belőle. :( Természetesen, úgy is szokták, ahogy írod. De ha már szóba került, és találtál is valami biztatót (elektronikus műfajból), amit már az új szabványokhoz mastereltek, alig várom, hogy láthassam hallhassam.

(#51011) lezso6 válasza alphamooncam (#51007) üzenetére


lezso6
HÁZIGAZDA
LOGOUT blog

Én a fülemet használtam, ugyanis olyanannyira brutális kompresszió van az anyagon, hogy hallható (azoknak, akik picit értenek hozzá). Amúgy meg nem kell DAW, egyszerűen csak megnyitod bármivel, ami hullámformát mutat, s akkor rögtön látni, hogy agyon van kompresszálva, de torzítás nincs.

Ha nálad torzít, ott valami gond van, mert maga a szám nem torzít. Ha jól látom ez valami DSP-s cucc, tehát módosítod vele a zenét, akkor emiatt torzíthat nálad. Ez egyébként nem ajánlott. A VU méter meg vagy hülyeséget mutat vagy nem a bejövő jelet mutatja, ugyanis digitálisan nem lehet 0 dB felett a jelszint.

A RIOS rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait.

(#51012) Cs1csó válasza keménygödör (#51005) üzenetére


Cs1csó
félisten

Akkor a "forrás" a szar?

(#51013) lezso6 válasza keménygödör (#51010) üzenetére


lezso6
HÁZIGAZDA
LOGOUT blog

A legtöbb elektronikus műfajnak a része az agresszív kompresszió. Ez kb olyan, mintha azt mondanád mondjuk egy szürrealista festőnek, hogy "Mi ez a fasság?! Fess már normális dolgokat!".

[ Szerkesztve ]

A RIOS rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait.

(#51014) keménygödör válasza lezso6 (#51013) üzenetére


keménygödör
tag

Erről van szó, tehát sajnos nincs leáldozóban pl. bőven loudness war előtti (nem mai) elektronikus műfajok "remastereinek" tekintetében sem (szerencsére ezeknél ott a régi hallgatható kiadás), ami persze már művész/kiadó/mérnök függő is, és tisztelet az esetleges kivételeknek.

(#51015) keménygödör válasza Cs1csó (#51012) üzenetére


keménygödör
tag

Mondjuk úgy, ebben a konkrét forrásban alkalmazott mastering eszközök is pont, hogy erősen ellene dolgoznak mindannak, amit ő hallani szeretne.

(#51016) alphamooncam válasza lezso6 (#51011) üzenetére


alphamooncam
őstag

[link]

A VST "analóg" jelszintet mutat, azért VU mérő, és az egy, ha nem a legjobb az ingyenesek közül, és nem igaz, hogy nem hallod hogy torzít. Jelentősen magasabb feszültséget kap, mint amire tervezték, és ne mond azt, hogy ez így jó. :P

Oktatóanyagból kivágva:

Gain staging minden szinten!
A decibelekről szóló sorozat előző részeiben részletesen is olvashatunk a Gain Staging-ről (jelszint kezelés), ezért itt most csak pár szóban elevenítem fel az ismereteket. A lényeg az, hogy minden az audio láncunkban lévő egység a neki megfelelő jelszintet kapja meg, ne keletkezzen sehol sem túlvezérlés, vagyis nem kívánatos jel torzulás. Ez a 0VU jelszint. Ebbe nem csak a kompresszorok, EQ-k, stb. tartoznak bele, de maga a keverőpult a sávokkal, a csoport és effekt buszokkal és a master busszal együtt.



Egyenlőséget minden sávnak!
A keverést kezdjük azzal, hogy minden sáv bemeneti jelszintjét az általunk választott referencia szintre (0VU) állítjuk. Ez az európai szabvány (EBU) szerint -18dBFS.


...





Az általam talált legjobb ingyenes plugin ami nem csak trim/gain funkciót tud hanem korrekt, kalibrálható VU metert is tartalmaz (és ezek mellett még sok egyéb hasznos funkcióval is büszkélkedhet), az a Sleepy-Time Records Stereo Channel pluginje. Elérhető 32 és 64 bites változatban, VST2 és VST3 formátumban. Ingyenesen, regisztráció és mindenféle feliratkozások nélkül letölthető innen:

Stereó változat: http://www.vst4free.com/free_vst.php?id=1216
Monó változat:
http://www.vst4free.com/free_vst.php?id=1215

Retteg a szegénytől a gazdag s a gazdagtól fél a szegény. Fortélyos félelem igazgat minket s nem csalóka remény.

(#51017) keménygödör válasza Logapeti (#50998) üzenetére


keménygödör
tag

A fázisprobléma - hangszórói szempontból - a rossz vertikális (nem koaxiális hangszórók esetén) és horizontális hallgatói elhelyezkedésből adódhat.

[ Szerkesztve ]

(#51018) PuMbA válasza keménygödör (#51010) üzenetére


PuMbA
titán

YouTube-on én frászt kapok az olyan videóktól, amiket olyan hangosra csinálnak, hogy a potmétert a DAC-omon addig kell letekernem, hogy már csak az egyik hangfal szól. Ilyen 1% körülire. Ja és olyan videókat is, amiken szinte csak beszéd van, ennyire felnyomnak. No comment.

[ Szerkesztve ]

(#51019) Toncsi válasza alphamooncam (#51016) üzenetére


Toncsi
aktív tag
LOGOUT blog

Tök jó, hogy kevered az analóg felvételt a digitális lejátszással...
Digi lejátszásnál nincs +akármennyi decibel, mert a 0 a legmagasabb. Ezért hülyeség, amit a VU metered mutat, mert nem mehetne +-ba.
0-nál beüti a fejét a szinusz és torzítás lép fel.

(#51020) lezso6 válasza alphamooncam (#51016) üzenetére


lezso6
HÁZIGAZDA
LOGOUT blog

Ez ordas bullshit, ezek szerint nem érted hogy működik a dolog. :O Te digitálisan zenét játszol le a gépeden, nem pedig analóg módon keversz meg masterelsz. Ez a VST arra van, hogy ha valaki egy DAW-ban egy-egy csatornán VU méterrel lássa, hogy mikor van az adott referenciaponthoz képest túlvezérlés. Itt nincs értelme semmilyen analóg jelről beszélni. Nincs olyan, hogy -16 dB-tól felfelé torzít a digitális jel.

A RIOS rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait.

(#51021) Logapeti válasza alphamooncam (#51003) üzenetére


Logapeti
tag

Köszi! Azért is kérdeztem, mert ezt a felvételt én is furcsának és kifejezetten hangosnak találtam - nem jó hallgatni, abban megegyezhetünk. Viszont mégis, különböző láncokon különböző, a témánkba vágó dolgokat éltünk meg: volt olyan lánc, amin egymáshoz képest tűntek szétesettnek a zenészek, volt olyan, ahol simán dög lassúnak tűnt az egész, egyszerűen nem ment annyira előre, amennyire kellett volna, és volt, ahol agilis, feszes, frankó volt. Különösen annál a résznél jött ez át, ahol a zongoraszóló beindul (1:25). Akkor mégis meg lehet érezni ezt a különbséget egy amúgy szarul kevert felvételen is? Vagy nem lehet, és beképzeltük? :)
Megjegyzem, egy hallgatási sessionön belül éltük ezeket meg egy-egy komponens cseréje után. Nem a hangfal volt az.

A programot köszi, letöltöm, és kicsit tanulmányozom!

(#51022) Logapeti


Logapeti
tag

Na még erről az egy felvételről mondjátok meg légyszi, hogy szerintetek jó felvétel-e, kíváncsi vagyok - aztán vége a gyereknapnak, tudom :D (vigyázat, mp3!)

Illetve szívesen fogadok szerintetek jó felvételeket, szeretném őket meghallgatni.

[ Szerkesztve ]

(#51023) keménygödör válasza PuMbA (#51018) üzenetére


keménygödör
tag

Ebben elbújt egy lehetséges megoldás SPL mérő nélküli bal-jobb egyensúly "bekalibrálásra". :)

(#51024) cooi11


cooi11
senior tag

Sziasztok!
nagyon jó hangja van a Tannoy 802 párnak! 2x100w
De milyen hangja van a KRK ROKIT RP 10-3 G4 2X300w-nak?
Kedvencem
Szerintem ez mindent elárul.

[ Szerkesztve ]

(#51025) alphamooncam


alphamooncam
őstag

OK srácok!

Az a helyzet, hogy én DSP láncot használok, Foobar alatt.

Az ajánlott VU métert azért használom, hogy a következő VST-t, jelen esetben egy csőszimulátort, szinezőt a neki szükséges jelszinttel tudjam ellátni, kvázi digitálisan keverek.

Ennek ellenére tényleg kicsit kevertem dolgokat, kösz hogy szóltatok, de ez a felvétel akkor is torzít, és nem az egyébként jó minőségű pluginok miatt.

Mindenesetre átnézem újra a jelszint kezelést, és a lánc végén vissza fogja kapni a 16 bites 0dBFS jelszintet.

Toncsi: Kérlek olvasd el újra amit írtam. Az analóg VU-t modellezi a VST, és ott van egy +3dB-es fejtér.

Logapeti:

Nehari, de mi kb. nem ugyanazon nyelven beszélünk, és nem igazán értem amit mondani szeretnél.

Úgy gondolom, hogy ott kellett volna lennem Veled, hogy magam is megtapasztaljam, mert azokat a leírásokat, amiket használsz én nem értem. Mégegyszer bocs.

Retteg a szegénytől a gazdag s a gazdagtól fél a szegény. Fortélyos félelem igazgat minket s nem csalóka remény.

(#51026) Bodz válasza cooi11 (#50949) üzenetére


Bodz
Topikgazda

Egyik ma kapható műszaki cikknek sem adnék ennyi időt. De amúgy tudja a fene pontosan mennyit bír majd ki. :)

(#51027) Logapeti válasza alphamooncam (#51025) üzenetére


Logapeti
tag

No problem, azért kösz a befektetett energiát.

(#51028) keménygödör válasza Logapeti (#51022) üzenetére


keménygödör
tag

Ez mindjárt más, csak szerezd be lossless.

(#51029) keménygödör válasza cooi11 (#51024) üzenetére


keménygödör
tag

Ezt lezso majd részletesen kifejti, ha jól emlékszem neki voltak ilyen vagy előd dögjei. Ugye jó nagy helyiségbe kerülnének?

[ Szerkesztve ]

(#51030) cooi11 válasza keménygödör (#51029) üzenetére


cooi11
senior tag

5x5 sarok kanapé mind a négy falon ajtó ablak
aránylag üres de jó az akusztika mert nem visszhangzik
a végébe döglök a kanapén és lobogok.
Elmondhatatlanul feldobja a napom.

(#51031) cooi11


cooi11
senior tag

5x5m szoba, végébe a sarok kanapé.

(#51032) PuMbA válasza cooi11 (#51031) üzenetére


PuMbA
titán

Ott jól kiemelődik a mély :) Érzed, hogy a szoba közepén kevesebb, mint a kanapén leülve, nem?

[ Szerkesztve ]

(#51033) cooi11 válasza PuMbA (#51032) üzenetére


cooi11
senior tag

Csak a kanapén hallgatom, egérrel irányítom a tascam szoftvert.
Az állványról mászik le a hangfal.

[ Szerkesztve ]

(#51034) PuMbA válasza cooi11 (#51033) üzenetére


PuMbA
titán

:F Akkor nem jó az állvány felső tálcájának az anyaga. A hangfalnak atom stabilan kell állnia, hogy semmiféle oda nem illő rezgés ne keletkezzen.

[ Szerkesztve ]

(#51035) norba69 válasza PuMbA (#51034) üzenetére


norba69
senior tag

Nekem azóta nem mászkálnak a tannoyok, amióta kétoldalas ragasztóval leragasztottam a szivacsot a tartóhoz, és a tannoyokat a szivacsokhoz :)

(#51036) cooi11 válasza PuMbA (#51034) üzenetére


cooi11
senior tag

Ezen gondolkodom!
Megvárom a választ.
És azt ragasztom le amelyik fent lesz.

(#51037) PuMbA válasza cooi11 (#51036) üzenetére


PuMbA
titán

Meghallgatod valahol és kiderül, hogy milyen a hangja :) Másnak úgy is más az ízlése, szóval az, hogy valakinek tetszik az semmit sem jelent. A Watt-ok nem számítanak, mert ezek a stúdió monitorok mind 110dB SPL körüli maximális hangnyomást tudnak.

[ Szerkesztve ]

(#51038) cooi11 válasza PuMbA (#51037) üzenetére


cooi11
senior tag

Szuper.
Nagyon köszönöm a választ.

(#51039) alphamooncam válasza alphamooncam (#51025) üzenetére


alphamooncam
őstag

Nem hagyott nyugodni a tegnapi vitánk, a kritika a Foobar beállításaimmal kapcsolatban.

A fenti kép a Foobar beépített ReplayGain szolgáltatásában javasolt értéket mutatja.

Én ezt korábban -11dB-re állítottam fülre -18dBFS nominális szint mellett.

Mindkét beállítás szerint az eredeti jelszint jelentősen túlvezérelt, amit én torzításként éltem meg.

Ezzel még nem elégedtem meg, ezért a REW-el készítettem egy referencia jelszintű hangmintát.

Ezt betöltve ellenőrizni tudtam a megfelelő nominális szintet Sleepytime Stereo Channel pluginje
-17dBFS-nél mutatta a 0-a szintet.

Következtetés.

Foobar beépített ReplayGain szolgáltatása véleményem szerint nem pontos, 1-2dB-el magasabb szintre engedi a jelszintet a kívánatosnál, de ezzel együtt még mindíg hasznosnak gondolom a használatát, ha valaki nem akar kézi beállításokkal vacakolni.

A -18dBFS nominális szintbeállításom nem volt elég pontos, 1dB-es hibahatárt soknak tartok, ezért -17dBFS szintet gondolom a helyes nominális kimenő jelszintnek.

Lezso6 és Toncsi !

Légyszives nézd át a gondolatmenetemet, és ha valamivel nem értesz egyet kérlek jelezd !

[ Szerkesztve ]

Retteg a szegénytől a gazdag s a gazdagtól fél a szegény. Fortélyos félelem igazgat minket s nem csalóka remény.

(#51040) keménygödör válasza alphamooncam (#51039) üzenetére


keménygödör
tag

Nálam pl. teljesen kikapcsolt a replaygain, egyrészt mert nem akarok semmi letöltöttbe beletaggelni, másrészt úgyis albumokat hallgatok, harmadrészt pedig MINDENKÉPPEN az eredeti dinamikatartományában (és masterével) akarok hallani mindent, és csak az interfészen állítok hangerőt. (Az egyetlen kívétel az ABX comparator amikor az összehasonlíthatóság érdekében be van kapcsolva a simple track gain.)

Az hogy esetleg valami analóg csőszimulátor DSP plugin neked adott bementi RMS-t vár el, és ha nem azt kapja, akkor "torzít", ugye nyilván teljesen más lapra tartozik.
Ahogy a loudness war mastering miatt (már akiknek ugye) "túl magas" eredeti RMS is, annak minden élvezhetőségre káros következményével együtt.

[ Szerkesztve ]

(#51041) alphamooncam válasza keménygödör (#51040) üzenetére


alphamooncam
őstag

Én sem használtam eddig a beépített ReplayGain szolgáltatást, pontosan azért mert nem bíztam annak a minőségében.

Én megbízom Bruckner Viktor ajánlásában, és ezért használtam és fogom továbbra is használni az általa ajánlott VST-ket, és a beépített ReplayGaint is csak magam megnyugtatására végett használtam.

Elvileg a szkennelés után számhoz, albumhoz tartozó címkébe ( nem nyúl a felvételhez) elmenthető az általa ajánlott érték, amit aztán vagy használsz, vagy nem, egy mozdulattal kikapcsolható az RG.

"MINDENKÉPPEN az eredeti dinamikatartományában (és masterével) akarok hallani mindent..."

Nem vagyok meggyőződve arról, hogy az RG használata megváltoztatja a dinamikatartományt.

"Az hogy esetleg valami analóg csőszimulátor DSP plugin neked adott bementi RMS-t vár el, és ha nem azt kapja, akkor "torzít", ugye nyilván teljesen más lapra tartozik."

Ha nem használnék más plugint csak arra használnám Stereo Channel-t, hogy a megfelelő jelszintet tudjam a DAC-ba-küldeni, már megérte !!!

Retteg a szegénytől a gazdag s a gazdagtól fél a szegény. Fortélyos félelem igazgat minket s nem csalóka remény.

(#51042) keménygödör válasza alphamooncam (#51041) üzenetére


keménygödör
tag

A letöltött fájlokhoz sem akarok egyáltalán nyúlni, ezért írtam, hogy nem is tagelnék replaygaint. (A minőségével egyébként nem nagyon lehet probléma a foobar számítási szélessége miatt, a szintje meg más lapra tartozik, van már jó sok hangossági megállapodás, szabvány.)

Mit változtat a replaygain vagy a pluginod!?

Én pedig éppen hogy pontosan az eredeti digitális jelszintet akarom a DAC-ba küldeni.

[ Szerkesztve ]

(#51043) alphamooncam válasza keménygödör (#51042) üzenetére


alphamooncam
őstag

"Én pedig éppen hogy pontosan az eredeti digitális jelszintet akarom a DAC-ba küldeni."

Sok helyről, különböző minőségű felvételeim vannak. Értelemszerűen különböző jelszintekkel.

Szerintem hiba szabványosnál magasabb feszültséggel terhelni a DAC-ot, mint amire tervezték.

A hangerő gombot/tekerentyűt meg szükség esetén lehet használni az erősítőn/előerősítőn, azért van... ;)

[ Szerkesztve ]

Retteg a szegénytől a gazdag s a gazdagtól fél a szegény. Fortélyos félelem igazgat minket s nem csalóka remény.

(#51044) keménygödör válasza alphamooncam (#51043) üzenetére


keménygödör
tag

Nincs szó analóg feszültségről DAC esetén, hiszen mondjuk pl. 16/44,1 PCM-et kap USB-n keresztül (esetemben bitre pontosan azt, ami a CD-n illetve az audio fájlban van). A DAC kimeneteitől már lehet jelentősége a feszültségnek, attól függően, milyen viszonyban vannak egymáshoz képest a DAC kimeneti és a monitor bemeneti (éppen beállított) "szintjei" de leginkább gainjei/trimjei.

(Ha pedig a különböző minőség alatt azt érted, hogy analóg forrásból digitalizált felvételeid is vannak, akkor ott kellett ügyelnie az illetékes elkövetőnek, hogy se clipping se túl alacsony ne legyen.)

Ahogy már írtam én csak az interfészen állítok hangerőt.

[ Szerkesztve ]

(#51045) alphamooncam válasza keménygödör (#51044) üzenetére


alphamooncam
őstag

Érdekes amit mondasz. Én csak ugatom a villamosságtant, úgyhogy mindent elhiszek elsőre amit mondanak, aztán ellenőrzöm, ha fontos.

Egyébként tőlem meg ott állítasz hangerőt, ahol csak akarsz. Azzal, hogy itt most beszélgetünk én is tanulok, na mindegy.

Miért fontos az ajánlott jelszintek betartása?

"Minden hangtechnikai eszköznek van egy optimális működési jelszintje, amire a készüléket tervezték. Ha nagyon lemegyünk ezen szint alá, akkor az alkatrészek zaja túlságosan erősen hallatszik, ha nagyon meghaladjuk, akkor túlságosan igénybe vesszük (túlterheljük) az alkatrészeket, ami akár meghibásodáshoz is vezethet. Túlterheléskor a bevezetett szinusz jel csúcsai levágódnak, hiszen az alkatrészek már nem képesek a megnövekedett jelszintet átvinni. Minél nagyobb a terhelés, annál inkább eltorzul a jelünk, végül gyakorlatilag egy négyzethullámmá alakul. Eközben úgynevezett felharmonikusok jönnek létre, amik zenei felhasználás esetén bizonyos szintig kívánatosak lehetnek, főleg ha kordában tartjuk őket. Digitális rendszer túlvezérlésekor szintén jelentkezik a jelvágás (és vele együtt a felharmonikusok kialakulása is), viszont a digitális jelet nem hallhatjuk, amíg nem alakítjuk át analóggá, hogy a hangszóró membránja mozogni kezdjen. Ezen átalakítás folyamán viszont nem kívánatos a torzítás, mert ez már nem "kellemes" a fülnek, ugyanis nem felharmonikusok, hanem "kattogások, pattogások, recsegés" keletkezik. Ezért digitális rendszerben mindenképpen kerülni kell minden olyan túlvezérlést, ami a digitál-analóg átalakítás során átlépné a megengedett jelszintet!"

[link]

Retteg a szegénytől a gazdag s a gazdagtól fél a szegény. Fortélyos félelem igazgat minket s nem csalóka remény.

(#51046) keménygödör válasza alphamooncam (#51045) üzenetére


keménygödör
tag

Ezekkel tisztában vagyunk mindannyian akik reagáltunk. A reakciónk lényege az volt, hogy a fájlokban ilyen értelemben nincs clipping (torzítás).

Csupán csak megjegyzésként: így is lehet négyszögesedett szakasz formájában 0 dBFS alá "normalizálva", ha a mérnök barom volt, vagy úgy ítélte meg (a használt eszköze), hogy a hallható szint alatt marad az időtartama. Fém (bevonatú) sugárzókkal azok is nagyon jól kihallhatók egyébként.

A lényeg az volt, hogy "ugyanott" állítok hangerőt mint te, a DAC "output levelt", a monitorok (erősítő) gainje fixre van ugye evidensen beállítva, de a digitális domainben békén hagyom a hangot.

[ Szerkesztve ]

(#51047) keménygödör válasza alphamooncam (#51045) üzenetére


keménygödör
tag

Egyébként tényleg hallhatsz torzítást, ha az analóg részeden valami a túlterhelési határa közelében dolgozik. A -17 dBFS RMS "referencia" szintedre redukált lejátszás esetén még épp peekben sem üti meg azt a szintet az analóg jel, de ha off a plugin és a forrás RMS meghaladja a -17 dBFS-t, már igen.

[ Szerkesztve ]

(#51048) alphamooncam válasza keménygödör (#51046) üzenetére


alphamooncam
őstag

"Ezekkel tisztában vagyunk mindannyian akik reagáltunk. A reakciónk lényege az volt, hogy a fájlokban ilyen értelemben nincs clipping (torzítás)."

OK! De ez ebben a formában most először hangzott el. Szerintem.

Foobarnak nem néztem utána, de úgy tudom, hogy egy 32bites lebegőpontos belső jelfeldolgozás esetén 1500dB a plafon. Még szép, hogy nincs clipping...

"A lényeg az volt, hogy "ugyanott" állítok hangerőt mint te, a DAC "output levelt", a monitorok (erősítő) gainje fixre van ugye evidensen beállítva, de a digitális domainben békén hagyom a hangot."

Szerintem nem ugyanott állítunk jelszintet. Nálam a Foobar fix 100%-on küldi a DAC-ba a jelet, és ha jól értem Te a Lexiconba (DAC-ba) ismeretlen ( esetleges ) szintre állítva küldöd jelet.

A kettő között a különbség, hogy én még véletlenül sem tudom torzításba vinni a zenét, addig nálad, ellenőrzés nélkül akár 110-120 vagy akármennyi % is lehet, attól függően, hogy annak a zenének amit éppen lejátszol eltolta-e a készítője jelszintjét.

A monitorok bemeneti jelszintje hogy jön ide? Vagy -10 vagy +4dB. Szabványos, legalábbis a A JBL-jeimen max ez a két lehetőség van.

Tényleg nem akarok rádtukmálni semmit, csak nem értem miért.

Megnéztem egy jó minőségű felvételen mennyit változik a hangosság ( LUFS ), -3, 0, és +3dB-es jelszint csökkenés-növekedés esetén.

-3dB nél 26 LUFS ( LRA 11.0 LU)
0dB-nél 25,9 LUFS ( LRA 10.7 LU)
+3db-nél 25,9 LUFS ( LRA 10.7 LU)

értékeket kaptam.

Én ezt úgy értékelem, hogy érdemben nem befolyásolta a dinamikát ( GR ) az hogy a Foobaron belül VST-vel állítottam be a jelszintet.

[ Szerkesztve ]

Retteg a szegénytől a gazdag s a gazdagtól fél a szegény. Fortélyos félelem igazgat minket s nem csalóka remény.

(#51049) OPiiPO válasza alphamooncam (#51045) üzenetére


OPiiPO
addikt

Nézd, hamár úgyis belinkelted a teljes cikket akkor miért másoltál be még egy oldalt is belőle képekkel? Akit nem érdekel ez a thread, azt csak zavarja :R

"Felesleges szigetelni a nyílászárókat, ha az ereszcsatornán szökik a meleg."

(#51050) alphamooncam válasza OPiiPO (#51049) üzenetére


alphamooncam
őstag

Röviden: Igazad van ...

Hosszan: Fontosnak éreztem felhívni a figyelmet erre az ALAP dologra, amit minden zenekedvelőnek tudnia kéne. De csak szerintem, és kérlek bocsássátok meg ezt nekem. :R

Retteg a szegénytől a gazdag s a gazdagtól fél a szegény. Fortélyos félelem igazgat minket s nem csalóka remény.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.