Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) sMogyi86

Kérlek emlékeztessen valaki: Miért érik ezek meg? :F

"A félelem az elme gyilkosa."

(#2) Acélfarkas


Acélfarkas
senior tag

Intel féle i226-V-k azok a 2,5 gigabites portok? ;]

"Nem kérdőjeleztem meg, hogy hülyeséget mondasz!"

(#3) nexwo


nexwo
őstag

#2 Acélfarkas
Lehet tévedek, de a 10 G portokkal kevesebb gond van nem?
Az is tudja a 2.5G-t, és a sima hibás 2.5G újratervezési költségeit is meg spórolná :D

Vagyis jobb lenne ez egy 10G portal :D


#1 sMogyi86
Mert az embert emlékezteti hogy egy mezei gépet összerakni olcsóbb :D

[ Szerkesztve ]

Cuccok: https://de.pcpartpicker.com/list/fRPZ34

(#4) Acélfarkas válasza nexwo (#3) üzenetére


Acélfarkas
senior tag

Tudtommal a 10 G portokkal nincs olyan probléma, ami a 2,5-eket sújtja.

"Nem kérdőjeleztem meg, hogy hülyeséget mondasz!"

(#5) zetor2000 válasza nexwo (#3) üzenetére


zetor2000
senior tag

Kevés gép van, ami 16 meghajtót kezel. Ha meg kezel, akkor nem biztos, hogy ekkora. Vagy elfér benne ennyi memória, ésatöbbi. Vagy mire mindent is tud, ott van, hogy "ez bzmeg készen van..." :)fene keccsöljön. :) Ja, meg ez hotswap. Ilyesmi fiókok nem nagyon vannak PC házban. Meg ehhez van support jól, és általában működik is.

[ Szerkesztve ]

Ez a dal a lelkünk közötti híd kövei között a malter közötti szeretetet átitató áldás közötti békesség.

(#6) bteebi


bteebi
veterán

Azért az 550 W-os tápot sokallom. Legyen benne 16 db tárhely, meghajtónként 15 W (erősen felfelé kerekítve), az akkor 240 W. Plusz a 3 venti, meg a saját tárhelye, némi vezérlő, meg az Atom. Azok együtt akár benyelhetnek 300 W-ot is, vagy wtf??? Háztáji NAS-nak egy fix 2-300 W-os fogyasztás 24/7-ben már egy kicsit overkill. Persze a 12/16 tárhely is.

Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

(#7) #72042496


#72042496
törölt tag

Szép nagy, nekem elég lenne a jobb felső negyede is a 4 x 2,5" bay-jel. :D

(#8) nexwo válasza bteebi (#6) üzenetére


nexwo
őstag

Szokás mondani, hogy jobb a táp hatásfoka 50-60% körül használva.

Cuccok: https://de.pcpartpicker.com/list/fRPZ34

(#9) bteebi válasza #72042496 (#7) üzenetére


bteebi
veterán

Nekem meg az alsó fele azzal a 8 db 3,5"-os hellyel. De 6-nál kevesebb alá nem adnám, maximum a backup NAS-nak. De arra majd jó lesz a mostani 4 rekeszes, régebbi, valamivel gagyibb ASUSTOR.

Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

(#10) Reggie0 válasza sMogyi86 (#1) üzenetére


Reggie0
félisten

Igy eleg egy benabb rendszergazda, akinek a berkoltsegen rohogve ki lehet sporolni ennek az arat.

(#11) devil-k


devil-k
nagyúr

Túlárazott. Okés, itt az ember nem a hardvert fizeti meg (annyira), de azért na...

- mozi bolondéria -

(#12) emvy válasza sMogyi86 (#1) üzenetére


emvy
nagyúr

Mert mukodnek, keves munkaval, meg van par beepitett szolgaltatasuk, amiket kicsit maceras magadnak osszehozni.

En egy HP Microserver G8 + TrueNAS-t csereltem egy Qnap-ra (Ryzen-es). A Qnap-on is ZFS tombok vannak, ami jo benne:
- kicsi es csondes, elfer benne 4 NVMe SSD meg 6 HDD
- van rajta jo videorogzito (otthoni kamerakhoz)
- van rajta tok jo felhos backup
- minden masra ott a Portainer

Nezegettem, h mennyiert lehetne hasonlo cuccot osszerakni kezzel, es nem igazan olcsobb.

while (!sleep) sheep++;

(#13) L3zl13


L3zl13
nagyúr

Szerintem egy ilyen, komolyabb 16 diszkes rendszerhez manapság nem lenne elvárható lenne a 10 Gb vagy inkább 2x10 Gb net.

Aki hülye, haljon meg!

(#14) bteebi válasza L3zl13 (#13) üzenetére


bteebi
veterán

Teljesen jogos. De biztos vehetsz hozzá (legalább) egy 10 gigás kártyát, valószínűleg kb. 150-200 ezerért... :U

Mondjuk 2×2,5 Gbit már nem olyan rossz, feltéve ha tudja/bírja stabilan és tartósan. (Ami egyébként valószínűleg nem áll fenn.)

Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

(#15) emvy válasza bteebi (#14) üzenetére


emvy
nagyúr

Most vettem 10GBe kartyat a Qnap NASomba, 85 euro volt.

> Mondjuk 2×2,5 Gbit már nem olyan rossz, feltéve ha tudja/bírja stabilan és tartósan. (Ami egyébként valószínűleg nem áll fenn.)

Miert ne tudna? A hattertar a szuk keresztmetszet, jellemzoen.

Egyebkent szerintem pont ezert a 10GBe altalaban felesleges, mert nem birjak a diszkek. SSD tombhoz jo lehet.

[ Szerkesztve ]

while (!sleep) sheep++;

(#16) L3zl13 válasza emvy (#15) üzenetére


L3zl13
nagyúr

Van a cuccban 2 nvme hely ha jól láttam, és a 4 2,5-ös slot ideális SATA SSD-knek.
Szóval szerintem ki tudná használni a 10Gbitet.

Aki hülye, haljon meg!

(#17) emvy válasza L3zl13 (#16) üzenetére


emvy
nagyúr

Jaja, plusz PCIe-be meg rakhatsz extra SSD-ket.

while (!sleep) sheep++;

(#18) bteebi válasza emvy (#15) üzenetére


bteebi
veterán

85 euró? :YVóv, az nem is annyira sok. :K

"Miert ne tudna? A hattertar a szuk keresztmetszet, jellemzoen."

Mert szar a vezérlő, és nem bírja a nagy tempót és/vagy dobálja a kapcsolatot? Ha nem így van, akkor oké.

Mondjuk a stabil ~3-600 MB/s-hez egy RAID0(-szerű) rendszer kell, és/vagy SSD-k. Nagy file-ok esetében azért ez max. 6 HDD-vel megoldható.

Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

(#19) emvy válasza bteebi (#18) üzenetére


emvy
nagyúr

> Mert szar a vezérlő, és nem bírja a nagy tempót és/vagy dobálja a kapcsolatot? Ha nem így van, akkor oké.

A legolcsobb TP-Link 10Gbe kartyaban (ami nekem is van) is a tok standard Marvell Aqtion NIC van, teljesen jol mukodik. Nekem az alaplapra integralt is ilyen, teljesen jo.

> Mondjuk a stabil ~3-600 MB/s-hez egy RAID0(-szerű) rendszer kell, és/vagy SSD-k.

Igen, nekem a hazi hobbi NAS-ban van 2x1 TB SSD ami csak read cache + ZIL (egy PCIe kartyan), plusz majd lesz 2x2 TB SSD az appoknak (a ket NVMe slotban), a HDD-k sima RAIDZ1-ben vannak, szoval azok nem tudnak tobbet, mint 250 MB/s. A read cache-nek hasznalt Crucial P2-k sem tudnak 600-700 MB/sec-nel tobbet a halozaton keresztul.

while (!sleep) sheep++;

(#20) L3zl13 válasza emvy (#19) üzenetére


L3zl13
nagyúr

Mostanában volt hír arról, hogy gond van az Intel 2,5Gbites vezérlőkkel. Szerintem erre gondolt.

Aki hülye, haljon meg!

(#21) bteebi válasza L3zl13 (#20) üzenetére


bteebi
veterán

Igen, arra (is). De talán korábban is voltak problémák más 2,5 Gbites vezérlőkkel is. Kész röhej amúgy. Gbit már van tizenvalahány éve, a 2,5 Gbit meg még ma is kb. nagy dolognak számít, ráadásul gyakran nem is működik rendesen... :U Ma már minimum 2, de inkább 5 Gbites portoknak kellene lenniük mindenen (már amin van Ethernet csatlakozó), de legalábbis a legalább középkategóriás routereken és NAS-okon minimum.

Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

(#22) Reggie0 válasza bteebi (#21) üzenetére


Reggie0
félisten

Mar reg SFP+-nak kene lennie mindenen.

(#23) bambano válasza emvy (#15) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

egy seagate exos18-cal meg lehet tömni egy 2.5 Gbps-es ethernetet.
ha ebbe a lomba raksz 12 darabot, akkor a háttértár 30 gigát fog tudni elméleti maximumként szekvenciális olvasáshoz.
tehát több kliens és jbod esetén akár már az xsfp is kevés lehet, qsfp kell.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#24) L3zl13 válasza Reggie0 (#22) üzenetére


L3zl13
nagyúr

Kis, otthoni/otthoni irodai cucc esetében nem érzem annyira létjogosultságát az SFP-nek.
De a hírben szereplő terméken valóban hasznos lenne.

Aki hülye, haljon meg!

(#25) Magnat válasza sMogyi86 (#1) üzenetére


Magnat
veterán

Nézz utána, mit tud a szoftver és megérted.

̿' ̿'\̵͇̿̿\з=(◕_◕)=ε/̵͇̿̿/'̿'̿ ̿

(#26) zetor2000 válasza L3zl13 (#24) üzenetére


zetor2000
senior tag

Ha jól nézem a hátlapját, van neki 2 kártyahely. Oda pont van SFP-s Qnap megoldás.
Gyanítom, nem véletlen, hogy nem olyat tettek bele, hanem sima gébicet. Ha kell a nagyobb sebesség, megoldható, csak extra felár. De akkor van akár 10gbit is.

Ez a dal a lelkünk közötti híd kövei között a malter közötti szeretetet átitató áldás közötti békesség.

(#27) zetor2000 válasza bteebi (#21) üzenetére


zetor2000
senior tag

Szerintem vállalati szinten nem akar senki hálózatoto cserélni. 2.5 / 5 Gbithez a sima draút nem túl ideális - vagy csak egy adott hosszig. Én nem merném rátenni a nagyesküt, hogy egy "random" Cat5E megfelel, inkább Cat6/6e, amit ehhez kéne húzni. Ha meg nekiesik az ember, akkor már leginkább Cat7, az nem sokkal drágább, de kicsit jövőállóbb. Persze erre a végszerelvények is drágábbak, és ezt nem szeretnék meglépni, hogy a mai ~1gbitet, ami a Mancika irodai gépe, meg a folyosói nyomtató csatlakozásához kell és bőven elég neki meg még sok is, leváltsák egy "feleslegesen" drága és nem kihasznált technológia miatt.

Gépteremben más, ott kell ~1-2 tálca ide-oda, 24-96 port, azt jónapot, 1-2 500 méteres dob bőven elég. 100 végpont pont egy zacskó, még marad is 4 rontani, azt jónapot. Vagy ha már, akkor optika, az elég sávszélességbarát.

Ez a dal a lelkünk közötti híd kövei között a malter közötti szeretetet átitató áldás közötti békesség.

(#28) Reggie0 válasza L3zl13 (#24) üzenetére


Reggie0
félisten

Szerintem mindenhol lenne. Igy az ember tudna magaval vinni a portjait, tudna kulon cserelni, ha villamtol vagy valamitol megserul, stb.. Csak elonye lenne. Ja es a hardvergyartonak is jobb lenne, mert nekik olcsobb lesz az eszkoz.

(#29) bambano válasza Magnat (#25) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

Mit tud?
persze lehet, hogy helyesebb lenne azt kérdezni, hogy mit tud, amit egy sima debian nem?
van rajta egy csicsás webes menedzsment felület, mindenki eldönti, hogy az neki jó vagy sem.
azon túl nem tud semmit, amit ne lehetne kézzel összerakni egy sima pc-s hardveren, csak sokkal jobban.

azt fizeted meg, hogy kivettél a csomagolásból egy dobozt, bedugod, működik, néha rommá törik hálózaton. :)

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#30) L3zl13 válasza Reggie0 (#28) üzenetére


L3zl13
nagyúr

"Csak elonye lenne."
A user számára felár az eszköz + SFP modulok együttes ára, szóval nem igaz, hogy csak előnye van.
Másrészt legtöbb Home user, vagy kis, otthoni iroda felhasználó számára az egyszerű out-of-the-box felhasználhatóság az elsődleges az SFP-vel való bonyolítás pedig minden csak nem ez.

A hírben szereplő eszköz viszont nem olyan amit sima otthoni felhasználásra vesz az ember, tehát ez esetben már értelme a dolognak.

Aki hülye, haljon meg!

(#31) #72042496 válasza Reggie0 (#28) üzenetére


#72042496
törölt tag

Optikát mivel lehet szerelni ha elnyírja vagy megtöri valami a kábelt? Vagy csak ha méretre akarom vágni. Többször kellett ilyen miatt új csatlakozót krimplenem a rézkábelekre, és elég jó, hogy ennek minimális eszköz- és időigénye van.

Sok otthoni kütyühöz ráadásul a Fast Ethernet is elég, kameráknál meg pl. a PoE lehet praktikus, így elég fura nekem ez az "optikát mindenhova" dolog.

[ Szerkesztve ]

(#32) Reggie0 válasza #72042496 (#31) üzenetére


Reggie0
félisten

Nem csak optika van SFP-n.

#30 L3zl13: Miben mas ez, mint a cserelheto processzor? Azt sem akarja a home user cserelgetni, ellenben megis nagy az ellenszenv az integralt alaplapokkal, legalabbis ha megnezed itt a forumon. Na kb. ugyanez. A flexibilitas es javithatosag mindig elony, meg ha csak a kisebbsegnek erzi ezt kozvetlen elonynek.

[ Szerkesztve ]

(#33) Magnat válasza bambano (#29) üzenetére


Magnat
veterán

Én mondjuk a másik táborban vagyok (Synology), de kb minden nasos hír alatt az első 10-ben tuti van egy poszt "fél óra alatt összekattingatom linux alatt" v vmi hasonló tartalommal.
Debianban van pl filekezelő, fotókezelő, médiaszerver, kameraszerver, cloud sync (kb 20 féle cloudszolgáltatóval ), chat, snaphotot kezelő backup, vpn szerver és mindezekhez kliens Androidra, Ios-re, Windowsra? És ha van, hány munkaóra a teljes funkcionalitást összerakni? Nem kétlem, h a legtöbb dolgot meg lehet oldani, de tutira több lesz a vége ha sok dologra van szükséged ... plusz mennyien értenek a linuxhoz, programoznak Windowsra, Ios-re és Androidra is?

̿' ̿'\̵͇̿̿\з=(◕_◕)=ε/̵͇̿̿/'̿'̿ ̿

(#34) bambano válasza L3zl13 (#30) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

az sfp+ csatlakozós hálózati kártyák ára lényegesen alacsonyabb, mint a hagyományos csatlakozósoké. tehát nem feltétlenül drágább 10 gigát így használni. a giga nyilván drágább, de azt minden vacak tudja.
a másik probléma, hogy nagyobb távolságra a rezes 10 gigához már komolyabb áram kell, ezért minden 10 gigás cucc fűt, mint állat.

a privát magánvéleményem az, hogy vagy rezes giga, vagy optikás és dac-es 10 giga.

"Másrészt legtöbb Home user, vagy kis, otthoni iroda felhasználó számára az egyszerű out-of-the-box felhasználhatóság az elsődleges": ezt nem is vitatom, az ilyeneket húzzák le a nas gyártók 1 millára, mint ez is.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#35) bambano válasza #72042496 (#31) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

"Optikát mivel lehet szerelni ha elnyírja vagy megtöri valami a kábelt?": átlag soho körülmények között semmivel, veszel másikat oszt jónapot.
én már rezet se szerelek, megveszem a kész kábelt. egyébként az alapján, amit itthon tapasztaltam, az optika nem is annyira sérülékeny.

egyébként van már könnyen szerelhető optika is, a hozzá való eszköz sem olyan nagyon drága, nem feltétlenül kell már hegeszteni. Persze mindehhez tegyük hozzá, hogy az átlagjózsinak a rezes szerelés se megy és nem kifizetődő.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#36) bambano válasza Magnat (#33) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

ami a qnap-ben van, az gyakorlatilag mind sztenderd linuxos szoftver. a qnap alap oprendszert nem fejleszt, felhasználói felületet fejleszt.
mindenki döntse el maga, hogy okleveles kettősklikkelő vagy cli huszár. a magam részéről sírok a webes admin felületektől, nem mellesleg kiváló lehetőséget biztosítanak a nas feltörésére.

a másik, hogy a qnap tud egy nagy rakás dolgot, amire egyáltalán nincs szükségem. chat nasra? minek? a másik, hogy ahova ezt szánják, oda nem kell hotswap diszk. vagy ott van a kamerarögzítője. tök frankó, csak 1-2 kamerán túl már licenszdíj-köteles.

a qnap lemezes dolgait drbd-vel meg lvm2-vel csinálja, standard linux cuccok, debianban is van. vpn szervert se csináltak, openvpn és wireguard szokott lenni, de nem azért van qnap-hoz wireguard kliens androidra, mert a qnap megcsinálta, hanem azért, mert a wireguardosok megcsinálták, ezért debianhoz is van, ugyanaz, mint qnaphoz.

nézzünk pár forintot:
ha az a teljesítmény elég, amit egy átlag qnap nas szokott tudni, akkor az asrock j5040-es alaplapja már túlteljesít, rammal együtt nincs 100 rugó. egy rendesebb ház, pl. fractal design node 304 vagy jonsbo n1 az 50 rugó körül van, táp, egyéb firlefrancok, mondjuk 220 rugó körül megáll a hardver. NEKEM ez a qnap os nem ér meg 750+ ezret.

de ha ez nem elég, akkor 300k alatt vehetsz egy rendesebb mitx alaplapot, meg egy i7-13600k-s procit, 120-130k körül rendes adag ramot. Az egész ezen a qnap árának a feléből megvan, és akkor nem atom procin nyomorogsz, hanem egy modern, viszonylag takarékos desktop procin. vagy raksz bele 12700t-t, <40 watt tdp és még mindig 20 thread.

de mondhatnám azt is, hogy nagyságrendileg 270 rugóból megvehetsz egy asrockrack alaplapot (nem asrock, asrockrack) [link] , amin van 2 gigás meg 2 10 gigás ethernet, ip kvm, raksz bele egy 5xxx ryzent, 128 giga ecc ramot, belerakod egy 8-as grandiába, esetleg veszel bele fsp dual tápot, és akkor nagyvállalati szintű szervert kapsz, és még mindig nem érted el azt az egy gurigát, amibe ez a cucc kerül.

aki nem akar sokat kalapálni, az összeránt valami vasat, feltol rá egy truenast, vagy ilyesmit, és kaphat klikkelős konfigot. nem szoktam ilyennel foglalkozni, úgyhogy konkrét termékneveket nem írok, van topicjuk itt is.

még annyit: nemrét upgradeltem a saját házi szerveremet. volt szabadidőm, elég sok időt el tudtam tölteni doksik olvasásával. nekem 12700t-m lett, pedig egy rakás qnapot megnéztem, elolvastam, vertem rá a nyálam, és mindig az lett a vége, hogy megláttam az árát...

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#37) #72042496 válasza Reggie0 (#32) üzenetére


#72042496
törölt tag

Azt nem tudtam, ill. nem volt a fejemben, pedig láttam is már átalakítókat. Viszont a kérdésem a nem optikai alternatívára is ugyanúgy áll, mennyire egyszerű és olcsó szerelni?

A processzorhoz képest is éppen azt tartom egy alapvető különbségnek, hogy a legtöbb otthoni eszközben az Ethernet (ha egyáltalán van rajta és nem csak Wifin megy már) egy faék egyszerű, filléres tétel.

#35 bambano
A fali aljzatokat itt is a villanyszerelő szerelte, csak megkértem, hogy hozzon már egy krimpelő + teszter szettet, mert hasznos lesz. Az is lett, a lengőkábelekhez jól jött. Nem mindenki áll neki szerelni, persze, de mégis előnyös, hogy ha kell, akkor egyszerűen és olcsón hozzá lehet nyúlni.

[ Szerkesztve ]

(#38) L3zl13 válasza Reggie0 (#32) üzenetére


L3zl13
nagyúr

Érdekes példa. Nézzük csak meg a NAS-ok közül hányban van cserélhető processzor.
Vagy mondjuk egy macbookban?

Hoztam fel 2 ellenpéldát arra amiben nem előny. -> A "flexibilitas es javithatosag mindig elony" állítás téves.

Aki hülye, haljon meg!

(#39) emvy válasza bambano (#36) üzenetére


emvy
nagyúr

A Node 304 meg tarsai szerintem nem jo osszehasonlitasi alap, mert kevesebb funkciot tudnak. Nyilvan ha neked nem kell 16 diszk meg hotswap, akkor neked nem eri meg, de masnak meg lehet, hogy kell.

Nekem pl. TS673A van itthon. kb. 700 euroert vettem. Volt benne gyarilag 8GB RAM, egy negymagos Ryzen V1500B proci (azt hiszem), 6 hotswap hely, 2 NVMe, 2 PCIe slot, 2x2.5Gbe ethernet. Ennyibol nem nagyon tudtam volna hasonlot osszerakni. A HP Microserver kb. 100e korul ment a hasznaltpiacon, de abban sokkal gyengebb volt a CPU, plusz kevesebb a tarhely. A hasznalt rackes szerverek hangosak es/vagy sokat fogyasztanak.

Tettem bele meg RAM-ot (40 GB van benne) meg par extra dolgot (10Gbe LAN, cache SSD-k), igy van egy csondes, keveset fogyaszto hazi szerverem, szerintem tok rendben van. A Ryzen V1500B meg teljesen eleg (nekem). Neztem embedded lapokat, de nem jott ki a matek ennyire jora.

while (!sleep) sheep++;

(#40) bteebi válasza Reggie0 (#22) üzenetére


bteebi
veterán

Háát... az azért szerintem egy kicsit overkill lenne. De mindenképp lehetne reális alternatíva, ha nem csillióért van.

#27: Azt hiszem a CAT7 már érdemben drágább, és nem sokkal jobb, mint a CAT6a (600 vs. 500 MHz). A CAT6a az arany középút, nem (nagyon) sokkal drágább a CAT5e-nél. Viszont már elég gyors (10G), szerintem nagyon sokáig elegendő a legtöbb helyre, és "csak" gyorsabb portokat igényel. A CAT7 alapvetően felejtős, a CAT8 pedig egészen más világ. Iszonyat drága, és 0 kompatibilitás.

[ Szerkesztve ]

Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

(#41) L3zl13 válasza bambano (#34) üzenetére


L3zl13
nagyúr

"az sfp+ csatlakozós hálózati kártyák ára lényegesen alacsonyabb, mint a hagyományos csatlakozósoké"
Igen, de az összehasonlítási alap az alaplapra fixen integrált csatlakozó.
Ahhoz képest mindig drágább lesz.

"ezt nem is vitatom, az ilyeneket húzzák le a nas gyártók 1 millára, mint ez is"
1. Cserébe lehet megspórol 10x ennyit éves szinten egy linuxhoz és hardverhez értő rendszergazdán.
2. Még nem láttam olyan épített 4 fiókos NAS-t amit szivesen kitettem volna a nappalimba látható helyre. Szóval SOHO kategóriában még ez is szerepet játszik.

Aki hülye, haljon meg!

(#42) bteebi válasza zetor2000 (#27) üzenetére


bteebi
veterán

A CAT7 tud 100G-t, de csak 15 méterig, drágább, és másmilyen csatlakozót igényel. A CAT6a viszont RJ45-ös, és tud 10 gigát 100 méterig. Szerintem nem kérdés, hogy sokkal jobban megéri arra cserélni. 10 Gbps-t nem egyszerű kiszolgálni se, SATA 3-as SSD-k is már csak RAID0-ban tudnák.

Tegyük hozzá, a valós 1 Gbps irodai környezetben a legtöbb helyre bőven elég. Backupnál nyilván lehet szűk keresztmetszet, de akkor oda építsenek ki 10G-s vonalat.

Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

(#43) emvy válasza bteebi (#42) üzenetére


emvy
nagyúr

Rovidtavon (10 m-ig) meg a Cat5e is tudhat 10G-t egyebkent.

while (!sleep) sheep++;

(#44) Magnat válasza L3zl13 (#41) üzenetére


Magnat
veterán

"Cserébe lehet megspórol 10x ennyit éves szinten egy linuxhoz és hardverhez értő rendszergazdán." - ebben is van ráció, mondjuk annyiban meg igazat adok bambanonek, h a közép- és nagyvállalati kategóriában a nasok által nyújtott szolgáltatások nagyon nagy része felesleges abban a tekintetben, h úgyis külön lesz kezelve pl a céges weblap, a kamerarendszer, meg a fileszerver szerepkör ... nem mondom, h nem tudom elképzelni h pl ez a vas valakinek megérje, de én inkább a soho vonalon látom ezeknek a hasznát igazán, ahol a harmad ennyibe kerülő 2-4 fiókos verziók mozognak, meg ott azért jóval kisebb a difi is árban abszolút értékben egy hasonló teljesítményű épített vas meg egy nas között, és plusz 150k-ért tényleg nem fog senki céges szinten nekiállni tákolni a szoftvert. Meg persze minden az igényektől meg a rendelkezésre álló tudástól függ, mert ha pl csak egy fileszerverre van szükség, akkor tényleg érdemes elgondolkodni egy bármilyen épített rendszeren, ha van aki be tudja röffenteni ... de ha meg nincs ilyen ember a cégnél, ráadásul annyi hely van az irodában ahol éppen elfér egy 2 lemezes nas, akkor mégis az utóbbi lehet a befutó ... jó sok aspektusa lehet egy ilyen problémának :)

̿' ̿'\̵͇̿̿\з=(◕_◕)=ε/̵͇̿̿/'̿'̿ ̿

(#45) bteebi válasza emvy (#43) üzenetére


bteebi
veterán

Az is igaz, de én azért arra nem építenék. Persze ha az infrastruktúra adott, és bírja, akkor oké, de ha már fejlesztés van, akkor én inkább a biztosra mennék. Egy méter CAT6a kábel kb. 250-300 Ft, szóval az a 10 méter az anyagköltségen 2500-3000 Ft. (De egy valamire való cég megvesz egy-két 300 méteres dobbal, abba meg belefér ±10 m.) A Cat5e kábelt meg fel lehet használni máshol is. Ha másra nem kell, hát szárítókötélnek jó lesz.

#44: Mondjuk az is igaz, hogy egy sokkal kevesebb lemezes, gyengébb hardverrel kevesebb fícsört tudó NAS se tizedennyibe kerül. Egy valamire való 6-8 lemezes NAS is kb. 3-400 ezer Ft, ha nem több.

[ Szerkesztve ]

Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

(#46) emvy válasza bteebi (#45) üzenetére


emvy
nagyúr

Persze, én házi célra használom, ez volt a fiókban, kipróbáltam, megy :)

while (!sleep) sheep++;

(#47) bteebi válasza bambano (#23) üzenetére


bteebi
veterán

"ha ebbe a lomba raksz 12 darabot, akkor a háttértár 30 gigát fog tudni elméleti maximumként szekvenciális olvasáshoz."

Szekvenciális olvasáshoz igen, de random íráshoz, vagy kis file-ok írásához nem. Persze néhány száz MB/s-re még akár akkor is futhatja, a feladattól nagyon erősen függően.

Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

(#48) bambano válasza emvy (#39) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

a ts-673A jelenleg az iponban kis kerekítéssel 419 rugó, nagyjából 1050 euró.
+ 40 rugó a 10g-s kártya
a 8 gigás qnap ram 68450 forint, 32-est nem találtam, de ez alapján nem két fillér.

szóval ha meg akarom ismételni a produkciódat itthon, az alsó hangon 700 rugó.
kösz nem.

ennek a nasnak egy előnye van, hogy x86 és ennek ellenére viszonylag kicsi a fogyasztása. de a j5040-es procinak ehhez képest is fele ennyi, és nagyjából ennyi fogyasztást el lehet érni 12.gen t-s intel procival.

szerk: a node304 annyival tud kevesebbet, hogy nem hotswapes. azért otthonra ne kelljen már hotswap. de az is 6 rekeszes, mint ez.

[ Szerkesztve ]

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#49) bambano válasza L3zl13 (#41) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

"Cserébe lehet megspórol 10x ennyit éves szinten egy linuxhoz és hardverhez értő rendszergazdán.": ezt nem vitatom, ezért mondtam, hogy akiknek dobozból kivehető megoldás kell, azokat húzza le a qnap.
Nekem a melóban vannak hasonló szolgáltatásaim, számomra annyira tökmindegy hogy n vagy n+1 szervert konfigurálok be vi-jal...

"Még nem láttam olyan épített 4 fiókos NAS-t amit szivesen kitettem volna a nappalimba látható helyre": ez csak tájékozatlanság, ezen tudunk segíteni :) dögivel vannak htpc házak, amik sokkal szebbek, mint bármelyik qnap vagy synology nas. a jonsbo n1 is jól néz ki, de már említettem a 8-as grandiát, az ezeknél sokkal szebb (szálcsiszolt alumínium előlap, stb.) vagy van a 10-es grandia, azt még nem fogtam a kezemben, mert az még új.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#50) bambano válasza Magnat (#44) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

még mindig emlegetném, hogy a truenas és társainak a beröffentése nem nagy találmány. aki egy alap qnap nas-t össze tud hozni, az egy truenast is.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.