Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Panther


Panther
HÁZIGAZDA

Hali!

Szeretnénk csinálni egy 100MBites UTP-s hálózatot. A gépek 3 külön helyen vannak, rendre 10, 4 ill. 4 gép az egyes épületekben. Az egyik csoporthoz még hozzácsapunk egy szervergépet, ez internetet és egyéb adatokat fog megosztani. A kérdés: hogyan kéne megoldani a hálózatot? Addig rendben van hogy minden gépbe megy egy 10/100-as hálókártya, és épületenként egy HUB/Switch vagy mifene... na de a kettő közül melyik? És milyen? Üzleti hálózat lesz, szóval megbízható kéne hogy legyen. Az épületek között minél kevesebb kábelnek kéne mennie, pl. 1-2 épületek között egy, és 2-3 épületek között is egy. Az épületek egymáshoz képest 400 méteren belül vannak. Szóval hogyan csináljuk?

Köszi!
Panther

[ RIOS Release 5 – multiportal engine by Panther ]

(#2) Panther


Panther
HÁZIGAZDA

Ja, még a szerverrel kapcsolatban is lenne pár kérdésem:
Először is milyen oprendszer legyen rajta? Én Windows 2000 Server-re gondoltam, mert a suliban is ez van és elég jól konfigurálható pl. fájlmegosztás/jogosultságok terén, meg stabil is. Vagy van ennél jobb Windows XP? Mert a szervergép nem lesz azért olyan nagyon gyenge, szóval akár az is elfutna rajta, kérdés kell-e? Tűzfalra, netmegosztó programra (csak HTTP, FTP, e-mail) ötlet?

Aztán magával a géppel kapcsolatban: szerintetek milyen konfig legyen? RAID mirroring szerintem kéne, mivel fontos adatbázisok lesznek rajta, striping talán nem (100-as háló úgysem tud többet 10MB/s-nél, ahhoz meg nem kell). Enermax/Chieftec táp? Érdekelne még hogy milyen DDR alaplapot ajánlotok 1800-as Northwoodhoz/TBredhez? Mindkettőre várok választ, ugyanis egyenlőre csak az árajánlat készül, és benne lesz mindkettő.


LÉÉCCI VALAKI!!! :O

[ RIOS Release 5 – multiportal engine by Panther ]

(#3) WN31RD válasza Panther (#2) üzenetére


WN31RD
addikt

Nem vagyok igazán illetékes szerver témában, de szerintem erősen gondolkodj el a Linuxon. Nem véletlenül használják azt szerverekben inkább, mint Windowst. Valószínűleg nehezebb lesz beállítani, de ha egyszer megvan, kevesebbet fogsz szívni vele.
A Windows XP-t különösen nem ajánlom oda, ahol a megbízhatóság fontos, mert sokkal kevésbé kiforrott rendszer (biztonsági hibák, stb.), mint a Windows 2000. Használtam mindkettőt, igaz, nem szervernek, és elég egyértelmű a különbség. Az XP tele van egy halom új szolgáltatással, ami szerverekhez jórészt fölösleges, viszont a rendszer komplexitását lényegesen megnöveli, tehát a hibák előfordulásának az esélye is nagyobb. Ráadásul a Microsoft bizonyította már, hogy ha fel is fedeznek valamilyen hibát, azt képesek hetekig elhallgatni, mert nekik valamiért úgy előnyösebb.
A netmegosztást a Linuxok alapban tudják kernelből, gyorsan, biztonságosan és hatékonyan. Routert, NAT-routert, bármit lehet csinálni belőlük.

''... we as consumers want our content free (as in Freedom) and if we don't get it, we'll take our content free (as in beer).''

(#4) Panther válasza WN31RD (#3) üzenetére


Panther
HÁZIGAZDA

Na igen csakhogy Linuxról egyenlőre gőzöm sincs, ezt a munkát meg meg is kéne csinálni... úgyhogy nincs időm most kitanulni. Esetleg a Hub/Switch témához tudsz valami jót mondani? Vagy Intel / AMD alaplaphoz? Kábelek max. hosszúságához? :)

[ RIOS Release 5 – multiportal engine by Panther ]

(#5) Walentino


Walentino
csendes tag

Szia!
1.:
Switch, mert a hubra azonos sebessegu drotokat lehet csak rakni.
2.:
400 m-t nem visz at a 100Mb/sec-es utp, optikai kabel kell majd.
3.: Keress valakit, aki megcsinalja, mert nem lehet minden hibat a windowsra kenni, bar szokas. Jol beallitani nehezebb a wint-t mert nem hagyja magat;)

(#6) Walentino válasza Panther (#4) üzenetére


Walentino
csendes tag

Ja, es a netmegosztast _ne_ csinald windows-zal, veszelyes! Sose rakd a fo szerverre a netmegosztast! Szabo Balint: Linux konyvet ajanlom kezdesnek, ha ilyesmivel akarsz foglalkozni.

(#7) kgb


kgb
tag

hasznalj Novellt! Az hagyja magat, viszont draga! :)

(#8) killer


killer
tag

Ciao!

Úgy tudom, de ennek még utána nézek, nehogy baromságot mondjak, hogy a mezei Cat5-ös UTP kábel max 100m-t tud áthidalni repeater nélkül, így egyet közbeiktatva már 200m :). Vannak jobb minőségű kábelek, amik akár 300m-t is képesek áthidalni, ám az még mindig nem 400m. Nem szabad elfelejteni, hogy egy kábel esetén az egy pontban elhelyezett gépek összessége kap majd 100Mbitet a másik pontig, tehát aktív, nem csak netes felhasználás esetén igen lassúcska lehet, és rengeteg lesz a csomagütközés. Amit javasolni tudok (ahogy ezt máshol megoldják), az az üvegkábel, viszont ez nem olcsó..., és a sima 10/100as HUB nem használja ki, de mivel üzleti megoldás lesz, lehet, hogy megéri. Ha gondolod utána nézek, hogy is van ez pontosan.

mnx

(#9) kgb


kgb
tag

Neked Gigabit Ethernetre van szukseged!

(#10) WN31RD válasza Panther (#4) üzenetére


WN31RD
addikt

Legyen switch, mint ahogyan azt már előttem mondták is, mert nem sokkal drágább, viszont gyorsabb.
Alaplapot nem akarok ajánlani, szerintem keress rá, és biztos találsz egy halom topicot egy halom alaplapról. Válassz olyat, amit szinte mindenki stabilnak és megbízhatónak tart, de ne foglalkozz a sebességével. Szervernél ± néhány % rohadtul nem számít, a stabilitás viszont igen.

''... we as consumers want our content free (as in Freedom) and if we don't get it, we'll take our content free (as in beer).''

(#11) Walentino válasza killer (#8) üzenetére


Walentino
csendes tag

A gond ott van, hogy a max atmeroje 100Mbtes halozatnak (repeaterrel) 210m.
Nem csak a kabelen mulik, a minimalis csomagmereten is az ieee 802.3-as szabvanyban sokat lehet errol olvasni:)
Gigabiten is 100m a limit.

(#12) killer


killer
tag

Ja és mégegy. Szerintem nem célszerű a file és net servert egy gépbe applikálni. Az előzőre összepakolsz egy ''ütősebb'' gépet, akár még windowsal is, a másodiknak pedig egy tök költséghatékony, vagy használt akármi is megteszi, természetesen Linuxszal. A file server összeállításánál fel kell mérni, hogy hány gép fogja ténylegesen használni, és mekkora adatokat fognak mozgatni. Elképzelhető, hogy szóba kerül majd SCSI-s megoldás, hogy ki tudja szolgálni az igényeket, ami szintén nem olcsó játék, de valamit valamiért. Szuerintem pontosabban kellene tudni, hogy mi kell és mire, akkor jobban lehetne mérlegelni mi kell/mi nem.

mnx

(#13) WN31RD válasza WN31RD (#10) üzenetére


WN31RD
addikt

A szervernél a ± néhány százalék azért nem számít, mert úgyis viszonylag nagy ráhagyással méretezed a szervered teljesítményét, nehogy gond legyen ebből. Ugye?

''... we as consumers want our content free (as in Freedom) and if we don't get it, we'll take our content free (as in beer).''

(#14) kgb


kgb
tag

en ugy hallottam hogy a CAT6 kicsit tobbet is at tud vinni...

(#15) killer válasza Walentino (#11) üzenetére


killer
tag

Pontosan ezért akarok utánanézni :) Uncsitesóméknál 900m van üvegkábellel áthidalva, tehát valahogy biztosan megoldható, nem hiszem, hogy ott 100m a limit.

mnx

(#16) kgb


kgb
tag

Holnap utana nezhetek. + van 1-2 baratom aki ilyeneket epit ki

(#17) kgb


kgb
tag

uveg meg a rez nem ugyanaz!

(#18) Walentino válasza killer (#15) üzenetére


Walentino
csendes tag

Igazad van, uvegen a limit nagyobb, utp-re ertettem, bar nem fogalmaztam megfeleloen

(#19) Panther


Panther
HÁZIGAZDA

Az a baj hogy ezeknél pontosabb infó nincs! :( Csak optikai kábellel lehet megoldani?

[ RIOS Release 5 – multiportal engine by Panther ]

(#20) Walentino válasza killer (#15) üzenetére


Walentino
csendes tag

2 km-t is at lehet hidalni mulimode szallal is full-duplex kapcsolattal, ugyhogy azzal nem nagyon lesz gond, csak a teljes topologiat ismerni kene, lehet, hogy csak 2 helyen kell uvegszalas kapcsolattal is rendelkezo switch.
10Mbit-en egyebkent 500 m-t is at lehet hidalni

(#21) Walentino válasza Panther (#19) üzenetére


Walentino
csendes tag

Nem, mikrohullammmal,radioval es infraval is, de olyannal meg nem kerultem kapcsolatba. Optikai a legegyszerubb, ha ennel tobbet nem tudsz a helyrol, de nem olcso:(

(#22) Panther


Panther
HÁZIGAZDA

Amúgy eredeti terv szerint 100-as háló lett volna mindenütt mert az már elég gyors, viszont még olcsó is. Akkor nem kell switch?

[ RIOS Release 5 – multiportal engine by Panther ]

(#23) Panther válasza Walentino (#21) üzenetére


Panther
HÁZIGAZDA

Ez a ''nem olcsó'' egész pontosan mit jelent? :)
Amúgy akkor lehet hogy 10-es háló lesz... koaxra gondoltál vagy UTP-re az 500m-nél? Melyiknél mennyi a limit?

[ RIOS Release 5 – multiportal engine by Panther ]

(#24) Walentino válasza Panther (#23) üzenetére


Walentino
csendes tag

http://www.csot.com/ethernet/10Base5.htm

google a baratod:)))

Ez meg vastag, randa, es meg ilyet sem lattam. Vastag koax, elmeletileg 500m-ig jo.
En az optikaira szavaznek.
2x70e az optikai modul a switch-ekbe (ha csak 2 pont kozott kell optikai)+2*100e kb. a switch-ek, de ezt csak nagísagrendileg kell erteni,regen neztem arlistat (Vizsgaidoszak:(()

(#25) Panther válasza Walentino (#24) üzenetére


Panther
HÁZIGAZDA

Hííí az naggyon húzós :O

[ RIOS Release 5 – multiportal engine by Panther ]

(#26) Panther


Panther
HÁZIGAZDA

2 repeatert nem lehet használni?

[ RIOS Release 5 – multiportal engine by Panther ]

(#27) Panther


Panther
HÁZIGAZDA

Ja és még valami:
Ha a szerverben lesz 2 hálókártya, és az egyik felé megy belőle 150m kábel (repeaterrel), a másik épületbe meg mondjuk 90m, akkor a két ''alhálózat'' megoldható hogy lássa egymást? (Win2000 Serverrel - tényleg, ilyet hol lehet venni??)

[ RIOS Release 5 – multiportal engine by Panther ]

(#28) Pötyi


Pötyi
őstag

Szóval a szerverben két hálókártya, ebből ágazna el a két szegmens:

Egyik hálókártya például: 10.0.0.1
Ezen az ágon a gépekben a beállított gateway 10.0.0.1 lesz

Másik hálókártya pld: 10.0.0.2:
Itten meg 10.0.0.2 lesz a gépeknek a gateway

Ha a munkacsoport neve ugyanaz, illetve az IP cimek subnet maskjai megegyeznek, illetve a szerverben az úgynevezett routolás engedélyezve van a, akkor a két szegmens gépei igenis látni fogják egymást!

Van még kérdés?

QNX is cool!

(#29) Panther


Panther
HÁZIGAZDA

Na én most lelépek netről, légyszi írjatok, segítseteeek!

[ RIOS Release 5 – multiportal engine by Panther ]

(#30) Sipi válasza Panther (#1) üzenetére


Sipi
addikt

A 400 m;ter nagyon sok rézszálas megoldáshoz. Az ilyen messze lévő épületek között mindenképpen üvegszál kell. És mindenképpen switchet hasznlálj, a HUB már semmire sem jó. (Állandó csomagütközéseid lesznek.)

Van olyan switch, amiben üvegszálas port és 10/100-as UTP is van. Árban húzós, de ez van. Viszonylag olcsó, de megbízható típus pl. a Summit. Az üvegszálas 1GB-es. Ez kell is, mert az épületek közti teljes forgalom átmegy rajta, ráadásul ha kevés kábel kell, hurkokat nem tudsz kialakítani, így pl. ha a 4-es épületben van az Internet csatlakozás, az összes többi épület kifele irányuló forgalma átmegy majd az üvegszálakon. De ha nem gyors a kinti kapcsolat, elég lesz így is.

Szervernek nézz a fórumon valami stabil lapot. Külön SCSI csatolót és külön RAID-vezérlőt tegyél bele. Ha biztonságos és még gyors adatátvitelt akarsz, RAID5, de ehhez minimum 3 vinyó kell. Ha ez sok, elég a sima tükrözés is.

A hálózatos dolgokra tényleg kell egy külön Linux szerver. A SuSe-nak van pl. egy CD-s hálózati installja, amin fenn van minden hálózati dolog, ami kellhet (mail server, router, megosztás, stb). Grafikusan, webes felületen is állítható.

10-es hálót ne használj, iszonyú lassú lesz. Az épületeken belül 100-as UTP madzagolás elég, pl. 24 portos switcheket veszel, máris kb. 22 gép rámegy. De olcsóbb, ha 4, 8 vagy 12 portosat veszel (plusz üvegszál!), és a portokra HUB-okat dugsz. De akkor figyelni kell, hogy olyan gépeket köss egy HUB-ra, amelyek más feladatot végeznek. Pl. két titkárnői gépet, akik ugyanazokat a file-okat, stb. érik el szinte mindig, ne tegyél egy HUB-ra, mert szinte csak csomagótközést fognak generálni, és lelassul az egész alhálózat.

A switchekből így első ránézésre olyan kell, amelyek routerek is egyben, mert külön épületek gondolom eltérő osztályokat is jelentenek (könyvelés, stb.). Ez sajnos drágító tényező. Esetleg meg lehet próbálni nem routoló switchet venni mindenhova, de akkor túl nagy lesz a forgalom minden switchen, nehéz konfigurálni, és nem biztos, hogy elég IP cím lesz a gépeknek.

Ha kérdésed van, írj!

Sipi

Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

(#31) zrubi


zrubi
senior tag

Nem akarok megsérteni senkit, de ezt ilyen hozzáértéssel ti PÉNZÉRT fogjátok másnak megcsinálni?!

Nem lennék a helyükben.

zrubi.hu

(#32) Pötyi


Pötyi
őstag

és nem biztos, hogy elég IP cím lesz a gépeknek.

Hát, egy belső hálón IP cím az tutti lesz elegendő, valszeg arra gondoltál, hogy elegendő szabad port az aktív eszközökben...
:DD

QNX is cool!

(#33) TitiRii


TitiRii
senior tag

ajajj..
na akkor kezdem:
100mbit kültéren hivatalosan ftp kábelen mehet csak(cat6 dupla szigetelt árnyékolt kábel) hivatalosan 100méter lehet a 2 pont között a táv(130 nekünk még vitt) tehát középre be tudsz rakni egy swichet akkor is csak 200-260 méter a max hatótáv.
ide sajnos a köv felálások valameike jó:
otikai kábel az épületek között az épületen belül 10-100 vagy 1000 lan is akár
nem tudom az épületek fizikai elhejezkedését de értelem szerüen csillag pontosra érdemes csinálni, igy kell a leg kevesebb kábel. a csilag közepe a servernél legyen,(ha tényleg ien fontos adatokat is tárol akkor célszerü egy külön szervert vagy router venni amiről a többi gép eléri az internetet, de a servert igy internet felöl nem lehet elérni(ha csak nem akarjátok))
a felálás akkor tehát igy néz ki:
minden épületben egy optikai-10-100(esetleg 1000) swich. ez anyit takar hogy van neki optikai portja(általában uplinkhez) és 4-8-...32 sima utp portja
az utp be bedugdosod a gépeket minden épületben az optikai kábeleket meg 1 központi optikai swichbe(4 portos elég) igy az épületek össze lesznek kötve, épületen belül 100 de akár 1000 mbitel is ha szükséges, épületek 1mással meg optikai kábelen. ez nagyon drága megoldás de nagy távolságoknál az egyetlen gyorsalternativa.
van 1 másik olcsobb de lassab is:
rádios (wireles) teknologia.ez maximum 11mbit/s re képes. de x sugaru hatokörben müködik x userel.
atol függ hogy oldod meg.. célszerü 1 központi aces pointot venni ami elég nagy teljesítményü és sok usert ki tud szolgálni, és a gépekbe a wlan kártyákat. az aces point szintén nem olcso, de csak 1 kell belőle és 400 méteres körben bárhol hozzá lehet férni a hálozatról8akár noote bukal mozoghatsz is eme területen.
A baj csak az hogy pont e miett szinte bárki rá tud csatlakozni a hálozatra aki elég közel jut hozzá egy wlan kártáyval :(
ezért itt a biztonságot nehezebb kivitelezni.
sajnos ez a 2 alternativa van. a többi még etől is drágább

Akinek kell valami, vagy akar valamit munka időben keressen az itt megadott telefonszámon! Köszönöm.

(#34) Sipi válasza zrubi (#31) üzenetére


Sipi
addikt

Bocs, de ezt most kinek szántad, és pontosan mire reagáltál?

Sipi

Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

(#35) TitiRii válasza Sipi (#34) üzenetére


TitiRii
senior tag

sztem nem neked. hanem a topik nyitonak :)))
érted már?
ha már elválasz valamit abol lehet feltételezni hogy tudod is hogy kell csinálni, nem ''mayd este körbe kérdezem a forumon''
de hát valahól el kell kezdeni.. csak ezt fordítva szokták. elöbb kérdeznek, és utána válalnak melót. és nem fordítva.

Akinek kell valami, vagy akar valamit munka időben keressen az itt megadott telefonszámon! Köszönöm.

(#36) zrubi válasza Sipi (#34) üzenetére


zrubi
senior tag

Ja bocs.

erre akartam reagálni:
(#19) Panther


És azért, mert sajnos én is dolgoztam olyan helyen (rövid ideig) ahol ez volt a hozzáállás:

''Ha sok pénzt adnak érte, akkor elvállaljuk. Ja nem értünk hozzá?? Nem baj megcsináljuk.''

És ettől valahogy feláll a hátamon a szőr is.

zrubi.hu

(#37) zrubi válasza zrubi (#36) üzenetére


zrubi
senior tag

Ha nem erről van szó akkor sorry, de nagyon úgy néz ki.
És ha igy van akkor én ezt személy szerint mélységesen elítélem.

zrubi.hu

(#38) Mik^


Mik^
tag

Igy nem lehet halozatot epiteni :) Tudni kellene pontosan hogy:
1. mi lesz a halozat feladata? (emil, web, kutatas, jatek :)
2. az epuleteket min. latni kell ahhoz hogy mondjon valamit az ember
3. az epuletek kozti tavolsagot is latni(tudni) kell hogy mit hasznaljunk (lehet: UTP, uveg, radio, infra, levegoben, foldben)
4. ha ul sok epulet/gep van akkor kell e router?
5. file servernek mi lesz a feladata?

most csak ennyi jutott eszembe...

(#39) Sipi válasza zrubi (#36) üzenetére


Sipi
addikt

Hm, teljesen igazad van. Valahogy elsiklottam a topikindító sorok felett...:)

Egyszerűbb lenne egy hozzáértő (nagyobb) céggel felméretni az egészet, és majd ők megcsinálják. Így legalább lehet hova fordulni, ha baj van. OK, hogy drágább, de legalább tutira menni fog. Épületek közti hálózatot megvalósítani (rendes routinggal, miegymás) elég húzós dolog. Ráadásul az üvegszál miatt elég drága is. Akkor pedig már nem mindegy, hogy 1,5 milliós switch kell, vagy elég a 150 ezres is. A rossz választás pedig iszonyú sokba kerül...

Itt az a gond, hogy sok egymásraépülő komponenst kell megtervezni. Ha egy nem megy jól, az egész hálózat vele dől. Ez nem egyemberes munka. (Szerencsére, különben nem élnének meg a számtech cégek...:)

Sipi

Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

(#40) Panther


Panther
HÁZIGAZDA

Na, itt vagyok.
Igazából az van, hogy ez nem egy nagy számtech cégnél lesz, leginkább azt mondhatom rá, hogy 3 kisebb iroda, amikben van pár gép. Eddig az adatokat kb. floppyn hurcolgatták egyik épületből a másikba. És most akarnak egy hálózatot a gépek közé, internettel. Még nem a miénki a munka, csak az árajánlatot kezdjük írni. A legnagyobb gáz, hogy nem lehet semmit megnézni, hogy mi milyen messze van egymástól, hogy vannak a gépek, egyáltalán milyenek (486? P4?).... Szóval nekünk is sokkal könnyebb dolgunk lenne ha odamehetnénk, szétnéhetnénk, beszélhetnénk az igazi megrendelőkkel, de mi alvállalkozók leszünk csak annál a cégnél aki a munkát elvállalja. Értünk a hálózatépítéshez (én így érzem eléggé), csak ilyet, hogy több épület között, ekkora távolságokkal, kültéren, és ráadásul ilyen kevés infóval, még nem csináltunk.

[ RIOS Release 5 – multiportal engine by Panther ]

(#41) Panther


Panther
HÁZIGAZDA

Tompo levelére:

''Mire lesz használva a hálózat?'' - gépek közti adatcsere, netmegosztás.
''Milyen sebessgü kellene?'' - 100 MBit elég.
''Hol megy a kábelezés (épületen belül, kívül, mihez van kötve kint, légvezeték vagy már meglévő vezetékhez...)?'' - nem tudom, ez nem a mi dolgunk lesz, ezt majd a fővállalkozók oldják meg. De levegőben fog menni nagy valószínűséggel.
''Milyen netet kellen megosztani, csak fileserver lenne? mailserver stb... nem?'' - Na ez sincs az információk között, sajnos. De remélhetőleg azért valami rendesebb bérelt vonalat vagy állandó, szélessávú kapcsolatot. HTTP, FTP, E-mail (POP3+SMTP) megosztás kell.

[ RIOS Release 5 – multiportal engine by Panther ]

(#42) TitiRii válasza Panther (#40) üzenetére


TitiRii
senior tag

már meg ne sértőgy.
de ha elégé értesz hozzá akkor tök mindegy mekkora hálozatot építesz..
addig kislemezeken furikázták ? akkor gondolom nem tul nagy adatokat kellene másolgatni ugyhogy 10 mbit is elég lenne.
söt most merészet mondok. lehet a legolcsobb az lenne ha 4 adslt venének :)
igy is össze lenének kötve és internet is lenne mindenhol..
mellesleg szvsz eddig a wlan a legolcsobb megoldás ekkora területere. a legtöbb közepes minőségü acces point 1000 méteres körben hozzá férhető, igy elképzelhető hogy elég lenne egy low end is ami 500 méter-8-16 gépet tud kezeleni, és az épületekbe meg egy swichet és ezt kötni wlanra.
mellesleg addig nem lehet árajánlatot adni mig nem látod a hejsziont és a gépeket.
486 okra nem hogy hálózatot, de internetet is kissé nehéz , sőtt felelsleges varászolni mert használhahatlanúl lassú lesz.
mi sose szoktunk semmit mondani mig nem látyuk a helyet, a gépeket , és nem szamélyesen a cégel beszélünk, hogy mik az igényeik.

Akinek kell valami, vagy akar valamit munka időben keressen az itt megadott telefonszámon! Köszönöm.

(#43) Panther válasza TitiRii (#42) üzenetére


Panther
HÁZIGAZDA

Hát én is ezt mondom folyton hogy oda kéne menni és MEGNÉZNI két szép szememmel hogy mi van ott... de hátt...

Amúgy nem mindegy mekkora a hálózat, mert ha eddig csak akkorákat csináltál ahol 1-2 egymás melletti szobában volt 5-8 gép, és egyetlen hub megoldott mindent, kellett egy szerver netmegosztással és kész, akkor ez azért elég nagy különbség... mi kis cég vagyunk, mondhatni ilyen méretű hálózatban ''kezdők''. Valahol el kell kezdeni. Senki nem születik úgy hogy mindent tud.

[ RIOS Release 5 – multiportal engine by Panther ]

(#44) Panther


Panther
HÁZIGAZDA

Na amúgy van elképzelés is, 100Mbites UTP-vel, mindjárt láthatjátok is.
Kérdéseim:
(Igazából leginkább azt nem tudjuk hogy mik a határok kábelhosszúságban.)
- A switchek/hubok erősítik is a jelet? (Jelalakot, jelszintet helyreállítják? A 100 m az a megszakítás nélküli kábel max. hosszúsága, ha jól értettem az eddigieket. Utána kell vmi ilyen erősítő, ahonnét újraindul a 100 m.)
- Mekkora a max távolság 100 MBites UTP-nél a két (köztük levő teljes kábelhossz tekintetében) legtávolabbi gép között a jelet folyton (pl. repeaterekkel) erősítve? (Az átvitel jelalak, jelszint és futási idő függése mikor ütközik ki? Hány méternél? Mert a jelalak/jelszint helyreáll a repeaternél, de ezt meddig lehet csinálni?)
- Még egy apróság: a hubok/switcek egymással összekötése ugyanúgy történik mintha egy géphez kötnénk őket, csak crosslink kábellel, ha jól tudom. Ugye?

Íme a terv (mindenütt 100MBites UTP lenne):

[ RIOS Release 5 – multiportal engine by Panther ]

(#45) TitiRii


TitiRii
senior tag

hát neharagugy de gözöd nincs a hálozatokról. és igen valahol el kell kezdeni, pl a suliban...
a rajzal csak anyi a gond. hogy a 4 termet is közvetlen a 2 terem swichére kéne kötni.
ez lenne a csilag közepe, ide kéne uplinkelni az összes swichet(sima kábel is jó, a terem1/3/4 swicheknek az uplink portyát bedugod a terme 2 1-2-3 portyába, a file servert 4 be de a net servert nem a file servere kötöd, hanem azt is a központi swichre...
azt még nem irtad mien netet kellene megosztani, mire lenne használva anet, ahogy elnézem azért itt lesz ugy 24-36 vagy több gép, erre adsl kevés, max adsl 3(1500k vonal) de az már nem kis pénz..
+ a servere mien oprendszert veszel? mert ügye cégeknél nem csak lemásolom azt jo van. jogtiszta kell.
linux tönyire ingyens, vagy 10 körül mozog,
win 2000 server meg rakat pénz...
+ a file server..
érdemes file serverre linuxot, net servere routert venni arra nem kell oprendszer.

Akinek kell valami, vagy akar valamit munka időben keressen az itt megadott telefonszámon! Köszönöm.

(#46) TitiRii válasza TitiRii (#45) üzenetére


TitiRii
senior tag

még anyit hozzá hogy érdemes lenen a terem 2 gépet külön swicel leválasztani, és akkor lenne egy swich ami csak össze köti a helységeket. és minden teremnek lenne egy ami a gépeket köti össze.
amit te rajzoltál azzal csak az a baj ha pl a terem 4 gépei mind el akarák érni az internetet, vagy rosszab a terem 1 et.
át kell verekedniük magukat ezért a terem 3 terem2 terem1 swichen amiken szintén megy az adat forgalom, ha netre akarnak menni akkor a file server 2 lan kártyáján is ami elég szük keresztmetszet.
ha nagyon sok gép van egy teremben(több mint 109 akkor érdemeseb olyan swichet venni ami gigabit uoplinkel van , igy a termek gigabiten lesznek össze kötve, a termeken belül marad a 100 mbit.
de lehet hogy minderre nincs is szükség. mint irtad a kisflopys megoldást hivatott felváltani + internet.
erre szvsz egy 10 mbit is elég. anyit a w lan is kivisz, vagy 100 mbit hálozat(uplink is 100 mbit ) igy termeken belül 100 mbit lesz de ha nagyon sokan akarnbak külsö eszközt elérni ugy csöken kfele a sebeség, 10 gépnél max 10 mbitre ügye /gép ha mind a 10 100% használni akarja a 100 mbitet, pl másolás.
mindenféle képp a megbizóval kéne beszélni:
mien gépek vannak
mien igények vannak
és mien a fizikai elrendezés.
magyarul ne vegyél 1 ferrarit oda ahová 100 roller kéne..

Akinek kell valami, vagy akar valamit munka időben keressen az itt megadott telefonszámon! Köszönöm.

(#47) killer válasza Panther (#41) üzenetére


killer
tag

Ne haragudj, de kicsit off leszek, valszeg bal lábbal keltem fel:

- Autókereskedő vagyok, szeretnék egy autót.
- Milyen típusra gondolt?
- Hát pontosan semmit se tudok.
- De mégis, milyen elképzelései vannak?
- Legyen piros.
- De az a színére utal, nem az elvárásokra.
- Én autókereskedő vagyok (!), tehát legyen piros.
(...)
- És mire akarja használni az autót?
- Amire szokták használni.
(...)
- Tessék uram: 4576 autót találtam Önnek, ez mind piros...
- És én most hogyan válasszak 4576 autó közül?
- Maga az autókereskedő...

Lehet kövezni, de elég viccesnek találom az egészet. Először még én is komolyan vettem, de kezd valami vicchez hasonlítani. Ha találgatnom kéne, zsebpénzt akarsz legombolni 3 pici könyvelőirodától, vagy a haverokkal összehozni a tutit. Semmit sem tudsz az építendő hálózat elvárásairól? Te csak alvállalkozó vagy, a fővállalkozó meg Teri néni a sarki közértből? Semmiről sem tudsz semmit, de tervezgetni akarsz, az optikai cumót meg rögtön túl drágának tartod... Kicsit sántít a dolog. Lehet, hogy később elnézést fogok kérni és kiröhögöm magam, de most így látom...

Azért valami értelmeset is: mindenképpen keress egy hozzáértő ''szakembert'', aki megcsinálja a meló rádnézve nehéz részét valamennyi %ért. Úgy gondolom innen is többen jelentkeznének. És ez lehet egy ember is, 20-30 gép nem egy nagy etvasz.

mnx

(#48) TitiRii válasza killer (#47) üzenetére


TitiRii
senior tag

ezzel valahol egyet értek.
külömben is ha a cégnek aki elválalta, nincs ienről szaképesítése akkor hogy válalhata el? ha meg vsann akkor hol a képzet munka erő?:)
majd mikor körül néz a srác hogy egy swichnek is mien ára van. rá fog ébredni hogy ezt nem 100 ezrekben mrik. hanem olyan pár millios nagyságrendben..
hiszen ha már csak a kábelt számoljuk..
1 méter ftp 100 ft +áfa általában..
400méter + a gépekhez a kábel..
kb 600-700 méter gépszámtól függetlenü csak a kábel
+ az ajzatok, dugaszok
1 ajzat 1000 ft(1450 a dupla)
1 végződés 25-30 ft
+ a törésgátló :)
fali vésések, müanyag ház, kültéri vezetés, stb..
a swicheket ha gayit vesz meghal ekkora méretnél..(pl planet 15-20e ft os shoho kategoria, ez opthonra lanra kiválóan alkalmas.. másra nem) ien helykre teljes wire spedd kell minden portra, ha csak 8 portos kéne minden terembe akkor isa 250-300+áfa/db *5 de ahogy elmondta lehet 16 os kell
a server is kb egy 200 meglesz
a router meg ugy 100

Akinek kell valami, vagy akar valamit munka időben keressen az itt megadott telefonszámon! Köszönöm.

(#49) TitiRii válasza TitiRii (#48) üzenetére


TitiRii
senior tag

de ha végképp elakadsz vele. mi szivesen elválaljuk :)
ha kell a komplet gépark cseréjét is, szofver frisitésekkel, uj számítógép asztalokkal stb, teljesen kompleten ugymond kulcs készen agyuk az irodákat esztétikusan is jól kivitelezve(nem csak log a menyezetről az utp azt dugd be :)
tényleg nem tudom mien cég de ha cég biztos kell neki nyomtatni,
ezt hogy gondoltad megoldani

Akinek kell valami, vagy akar valamit munka időben keressen az itt megadott telefonszámon! Köszönöm.

(#50) TitiRii


TitiRii
senior tag

most hogy ujra elolvastam a topic elejét..
eddig 3 hejségről volt szó 10 4 4 gépről
a rajzon már 4 hejség + serverek vannak kicsit több kliensel...
akkor most mi kell pontosan?

Akinek kell valami, vagy akar valamit munka időben keressen az itt megadott telefonszámon! Köszönöm.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.