Bevezetés
A Xiaomi sorra jelenteti meg az újabb és újabb telefonokat szinte az összes kategóriában. Hogy ez jó-e, vagy nem, azt mindenki döntse el maga (szerintem nem jó, hosszútávon semmiképpen).
A legújabb középkategóriás telefon a boszorkánykonyhából a Redmi Note 4X. Sokak szerint ez inkább visszalépés a Redmi Note 3 Pro-hoz képest, mert a SoC valamivel gyengébb a telefonban. Azzal már senki nem foglalkozik, hogy 14 nanométeres a gyártástechnológia, ezáltal a fogyasztása sokkal jobb és a melegedésnek, throttlingnak még a fogalmát sem ismeri a Snapdragon 625, ezért a mindennapi használatban nem lehet különbséget tenni a két telefon teljesítménye között.
Ezzel a teszttel szeretném megmutatni, hogy egyáltalán nem rossz választás a készülék.
Kezdjük szokás szerint a specifikációkkal.
Támogatott hálózatok:
2G sávok: GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 és SIM 2
3G sávok: HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100
LTE sávok: LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500)
A készülék méretei: 151 x 76 x 8.5 mm
Tömeg: 165 g
SIM: Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by)
Kijelző: IPS, 5.5" (~72.7% screen-to-body ratio), FullHD felbontás (~401 ppi)
Operációs rendszer: MIUI 8.0 Global (jelenleg Android 7.0-val tesztelem)
SoC: Qualcomm MSM8953 Snapdragon 625 (8x 2.0 GHz Cortex-A53)
Memória:
Tárhely: 32/64 GB eMMC (MicroSD-vel bővíthető)
RAM mérete: 3/4 GB RAM
Főkamera: 13 MP, f/2.0 Sony IMX 258, PDAF, dupla-LED, 1.12 µm pixelméret, videó 4K@30 fps
Előlapi kamera: 5 MP S5K5E8, f/2.0
Vezeték nélküli kapcsolat: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/, dual-band, Bluetooth v4.2, A2DP, LE
GPS: A-GPS, GLONASS, BDS
Vezetékes kapcsolat: USB v2.0, MicroUSB csatlakozó
Akkumulátor: 4100 mAh
Választható színek: szürke, arany, fekete, rózsaszín, ezüst, világoskék
Külső
Hozzám egy aranyszínű tesztpéldány érkezett. Igaz, én szürkét szerettem volna, de az arany színnel sincs problémám, hiszen a Xiaomi tálalásában inkább nevezném elegánsnak, mint kihívónak a felhasznált színárnyalatokat.
Az összeszerelés minősége példás, mint ahogy azt már megszokhattuk a márka összes készülékénél a legolcsóbbtól a legdrágább telefonig.
A kütyü a szokásos Redmi stílusjegyeket viseli az elő- és a hátlapon is. Nézzük meg alaposabban.
A telefon előlapján alul a 3 kapacitív gomb kapott helyett (háttérvilágítás van), míg felül a beszédhangszóró, az 5 megapixeles Samsung előlapi kamera, a szenzorok és az RGB értesítési LED teljesítenek szolgálatot.
A telefon hátlapján alul a Mi logó, míg a felső harmadban a 13 megapixeles Sony IMX 258 kamera, a dupla LED-es villanó és az (egyébként nagyon gyors) ujjlenyomat-olvasó (Goodix) található.
A jobb oldalon a felső harmadban, könnyen elérhető, kényelmes pozícióban a hangerőszabályozó és a kikapcsoló gombok helyezkednek el. A gombok nyomáspontja kényelmes, nem zörögnek, nem lötyögnek.
A bal oldalon a SIM tálca található, amely fogad Micro- és Nano SIM-et is. SD kártyával bővíthető a telefon.
A telefon tetején a 3,5 mm-es jack csati, a másodlagos mikrofon és az infra helyezkedik el.
Alul a microUSB port, és két hangszórórács található, amelyek közül csak az egyik rejt magában hangszórót, a második alatt az elsődleges mikrofon bújt el.
A telefon minden apró részlete nagyon alaposan kidolgozott. A fém unibody ház prémium érzetet ad, viszont egy kicsit csúszósnak éreztem. Az ujjlenyomatokat, maszatokat nem gyűjti.
A Xiaomi egy FullHD IPS panelt használt fel, amely nagyon jó minőségű, a színek szépek és a betekintési szögek is nagyon rendben vannak. A fényerő erős, valamint sötétben is megfelelően visszavehető, így nem fogja kiégetni a retinánkat.
Az előlapi üveg egy 2.5D lekerekítést kapott a széleken, szokás szerint ez nagyon jól néz ki, kellemes külsőt kölcsönöz a Note 4X-nek.
A betekintési szögek jók, szokás szerint jó minőségű IPS panellel van dolgunk.
Multimédia, MIUI
A telefon fő kamerája egy Sony IMX 258-as 13 megapixeles szenzort kapott f/2.0 apertúrával, PDAF autofókusszal 1.12 µm pixelmérettel és dupla LED-es villanóval megtámogatva.
Szerintem az elvárható minőséget teljesíti, amit ebben az árkategóriában megszokhattunk. A képek jó fényviszonyok mellett élesek, a színek rendben vannak, viszont amint romlanak a fényviszonyok, előjön a zajosodás és nehezebb a fókuszálás is néha.
A nagy képre kattintás után a Flickr album megnyílik:
Szerintem ezért az árért tökéletes a telefon által nyújtott minőség.
A kamerában található manual mód, de sajnos csak fehéregyensúly és az ISO szabályozható kézzel.
A hangszóró a telefon alján található, hangos, de a minőségét inkább átlagosnak mondanám. A beszélgetés minősége nagyon jó, én is jól hallok mindenkit, engem is jól hallanak.
Fülessel szépen szól a telefon, ha nem tetszene a hangszín, akkor a beépített opciókkal személyre szabható.
A telefon először gyári China Stable MIUI 8-cal érkezett, de szerencsére a taiwani MIUI fórumon találtam hozzá Nougat alapú Global ROM-ot.
(A teszteket még 6.0 alatt készítettem)
Szerintem a MIUI-t senkinek sem kell bemutatnom, így nem szeretnék túl mélyen belemenni a részletekbe. A rendszer szokás szerint gyors és sokoldalú, valamint nagyon mélyen testre szabható.
Hardver
A telefon lelke egy Snapdragon 625-ös SoC, amelyben 8 darab 2.0 GHz-es Cortex-A53 mag teljesít szolgálatot egy Adreno 506-os grafikus gyorsító mellett.
Az SD 625 már a Qualcomm 14 nanométeres csíkszélességgel készített rendszermegoldásai közé tartozik, így kisebb a fogyasztás és a hőtermelés is.
Nem tudtam annyira terhelni a telefont, hogy akár picit is langyosabbnak érezzem a kelleténél a fémházat. Nagyon jó munkát végeztek a Qualcommnál.
Tény, hogy papíron gyengébb a teljesítménye, mint a Note 3 Pro-nak volt, de a valós, hétköznapi teljesítményt egyáltalán nem nevezném rossznak, arról nem is beszélve, hogy az egyébként takarékos SD 650-hez képest itt további fogyasztáscsökkenés tapasztalható.
A készülék kétféle változatban is elérhető, ami a háttértár- és memóriakonfigurációkat illeti. Nálam a 3/32-es változat teljesített szolgálatot.
Adatkommunikáció, üzemidő, összegzés
A hozzám érkezett tesztkészülék adatkommunikáció terén sem vall szégyent. Bluetooth 4.2, kétsávos Wi-Fi és gyors LTE hálózati támogatás jellemzi. B20 sajnos nincsen.
A GPS modul a szokásos A-GPS, GLONASS, BDS támogatással rendelkezik. Wi-Fi és SIM nélkül a megszokottnál picit lassabban pozícionált, de utána stabilan tartotta a jelet.
A készülék hardvere az AnTuTu által részletezve:
A telefont egy 4100 mAh kapacitású telep látja el árammal, amire talán már lassan rámondhatjuk, hogy a Xiaominál ez számít természetesnek.
Itt fel is tehető a kérdés, hogy a többi gyártónak ez miért nem jut eszébe? Hiszen manapság nagyon fontos a multimédia, az adatkapcsolat és a telefon az életünk részévé vált. Ha lemerül napközben, az néhány kellemetlen órát jelenthet akár számunkra.
Itt ilyentől nem igazán kell tartani, hiszen a Snapdragon 625 párosítva egy ekkora teleppel, csodákra lehet képes.
Először is készítettem egy PcMark Work 2.0 akkutesztet, ahol a telefont izzasztotta hosszú órákon keresztül a program. Wi-Fi, Bluetooth kapcsolat folyamatosan aktív volt, a fényerő manuális 50%-ra volt állítva, viszont a SIM kártyát kivettem, hiszen egy bejövő hívás bármikor megzavarhatta volna a futó tesztet.
Elég impresszív! Aki kíváncsi rá, hogy az övé hogyan teljesít a Note 4X-hez képest hasonló beállítások mellett, az alkalmazást itt találja.
A mindennapos használat alatt is rendben volt a fogyasztás. Sajnos az utóbbi időben nincs túl sok szabadidőm merülésig nyomkodni a telefont (bár nem tudom, kinek van napi 10-12 órája telefont nyomogatni...), így egy hosszabb készenlét alatt átlagos használat melletti értékeket fogjuk látni.
Az (számomra) átlagos használat: napi 0,5-1 óra telefonbeszélgetés, böngészés, szociális média, e-mail-ek küldése és reggelente edzés közben 1-1,5 óra zenehallgatás BT fülessel.
Ha megnézzük a képeket, akkor jól látható, hogy valami oknál fogva a rendszer nagyon fogyasztott. Nem tudom, mi lehetett a fő fogyasztó, de valami beragadhatott. Ennek ellenére a fenti használat mellett én azt gondolom, hogy ez egy szép eredmény, főleg egy új béta rendszertől.
Összegzés
Összességében a telefont az 1 hetes használat alatt nagyon megkedveltem, és jelenleg ebben az árkategóriában (185$), ha akarnék, sem tudnék jobbat ajánlani.
A MIUI szép és gyors, a kamera a kategóriában hozza a szintet, az akkuidő briliáns és az összeszerelés tökéletes!
A Xiaomi hozta a kötelezőt és egy profin összerakott készüléket tett le ismét az asztalra.
Részemről különösen ajánlott minősítést kap! Ha nem tévedek, idén ez a teló lesz a középkategóriás slágertermék.