Thinkpad T61: az öreg igáslóban rejlő lehetőségek

Kb. 20.000 forinttal és némi munkával sikerült kitolni a szolgálati idejét az öreg harcosnak.

Bevezető

Jelen bemutató tárgya a cím után nem túl meglepő módon egy Thinkpad T61 lesz. A gépet 2011-ben vettük a páromnak. Viszonylag alap konfigurációval bírt a gép, de remekül használható volt az elmúlt években. Idén viszont már számos esetben kompromisszumossá vált a használata, így felmerült a kérdés: hogyan tovább?

Két út körvonalazódott: a gépfejlesztés vagy a gépvásárlás. Végül az érzelmi kötődés a régi géphez, eldöntötte a kérdést. Plusz az is a régi gép mellett szólt, hogy alapvetően nem volt semmi baja csak hát kicsit elmúlt felette az idő...Tehát ha kis befektetéssel használhatóbbá tehető akkor fölösleges a gépcsere.
Megszületett a döntés. Nem utolsó sorban a gépfejlesztés folyamata szórakoztató volt számomra. Már régóta szerettem volna egy ilyen gép átépítést csinálni és most az indok is megvolt hozzá.

Külső

Íme néhány kép, a T61 jelenlegi külső állapotáról. A gyártási idő 2007 november.
Az általánosnak mondható "thinkpad kopások" felfedezhetőek a sarkokon. A zsanér meglepő módon csak mostanában kezdte el a lötyögés szindrómát mutatni. Szerencsére csak alig érezhető.






Az előbb említett használati jelektől eltekintve elég jó állapotban van. Főleg, ha visszagondolok egy korábbi laptopomra, ami még a konzumer rétegből lett választva. Az 2-3 év után rosszabbul nézett ki mint ez közel 9 év után.

Belső

Amikor 2011-ben vásároltuk eléggé kipakolt verziót kértünk. Amiből volt saját azt nem kértük hozzá, de ami benne volt az alap működéshez az is a minimum volt, így állt össze az alap 5 éve:

CPU: Intel Core 2 Duo T7300
RAM: 2x1GB
HDD: 500GB WD Blue (5400rpm)
VGA: Intel integrált vezélő X3100
Kijelző: 14,1"
Felbontás: 1280x800
WLAN: Intel 4965agn
Akku: -
Optikai meghajtó: -

Erről a gépről futott évekig a torrent kliens, ami 7/24-es üzemet jelentett. Ezen felül net, Office, YouTube, olvasás...stb.

Most nézzük, milyen upgrade lehetőségek vannak és végül mi lett belőle.

CPU: A legerősebb CPU, amit fogadni tud, a T9500. A vásárlás pillanatában azonban ezt kb. 8-9 ezer forintért lehetett beszerezni. Ezt ár/érték arányban túlzásnak éreztem az után, hogy a T9300-at már kicsivel 5 ezer forint felett be lehetett szerezni. Teljesítményben viszont alig marad el tőle. Így a választás a T9300-ra esett. Ez a korábbihoz hasonlóan egy kétmagos processzor, de a Merom helyett már a Penryn magra épült. Ezen kívül a magonkénti max. frekvencia 2.5 GHz az előző 2.0 GHz helyett.

RAM: Ez viszonylag egyszerű volt. 2x2GB került bele. Ez egy másik elfekvőben lévő T61-ből került bele. A maximális 2x4GB bár nagyon mozgatta a fantáziám végül mégsem került bele. Sajnos ennek a szettnek az ára 15-20 ezer körül mozog. Mivel a felhasználás nem indokolta ezt a bővítést és mivel a gép értékéhez viszonyítva is magas összeg lett volna ezért ez kimaradt...Egyelőre. Mert egy 4+2-es felállás szerintem még tudna lendíteni rajta.

HDD: Már régóta le akartam venni a torrent terhét erről a gépről. Egy NAS beszerzésével ez sikerült is, így nem volt indokolt a nagy tárterület megtartása és amúgy is SSD-re akartam tenni a gépet a beszerzési döntéstől függetlenül. Ez szintén volt itthon elfekvőben korábbi gépbontásból, egy 240GB-os Corsair Force 3 személyében.

WLAN: Az elején ezt nem terveztem cserélni. De a Thinkpad topikban Tim82 fórumtárs számolt be arról, hogy X220-as gépében cserélte a meglévő WLAN kártyát egy Intel 7260AC (HMW) típusra. Mint ahogy a nevéből is sejthető ez egy sokkal frissebb típus és nemcsak az N szabvány esetén gyorsabb de már ismeri az aktuális AC szabványt is. A kártyáról most bővebben nem írnék, de a beszerzésről és a beszerelésről érdemes informálódni. Amikor én vettem, akkor kb. 5500 forint volt a beszerzési ára.
Különösebb problémával én nem találkoztam, csak betettem a régi helyére, és az aktuális 18.40-es driver telepítésével már működött is. A sebességről annyit, hogy egy TP-Link WDR3600-as routerrel van használva és a 120/10-es UPC net csont nélkül átjön, azonos helységből. Az olvasás/írási sebesség a NAS-ról ami gigabites kábelen lóg, 20-22 MB/s.

Akku: Nos, ez már nagyon időszerű volt. Sajnos a hiánya miatt egy BIOS frissítés is váratott magára, de erről lentebb. Egy szerencsés pillanatban sikerült az aprón kilőni egy 9 cellás Sanyo akkut ami 94%-os állapotban van. Ami 7 ezer forintba került. Figyelembe véve az akkuhelyzetet általában, szerintem egy elég jó üzlet volt.

Optikai meghajtó: Ezt nem a mostani felújítás kapcsán szereztem be, hanem pár éve már bekerült a gépbe. Jelentősége nincs, mert nincs használva jelenleg. Korábban volt ugyan, de manapság inkább a gép merevségét hivatott tartani. A pontos árra nem emlékszem de 2 ezer volt talán... Csak a pontosság kedvéért említettem meg.

BIOS: Az akku bekerülésével teljesült a frissítés feltétele. Így a már régóta ismert 2.29 verzióra épülő Middleton modbios került a gépre. Ennek jelen esetben 3 hasznos hozadéka volt. A SATA II mód az SSD sebességére (szekvenciális) volt jó hatással, a thermal sensing a Penryn magos CPU hibaüzenet nélküli indulására megoldás. A whitelist kiütése pedig a WLAN cseréjét tette lehetővé.

Hűtés: Az idő a hűtésen is nyomott hagyott. Egyrészt a ventilátor a szokásos elöregedés jeleit mutatta. Zörgött-csörgött már alacsony fokozaton is nem ám ha felkapcsolt. Ez egészen a végstádiumig fajult ahol is a 'fan error' indítási hibaüzenet mellett lehelte ki a lelkét. Egyéb jó tulajdonságai mellett itt is megfigyelhető volt a tipikus Thinkpad tulajdonság. Rogyásig van hozzá alkatrész az eBay-en, és ha már megvan, akkor azt könnyen be is lehet szerelni. Szóval az új ventilátor kemény 1300Ft-ot kóstált ingyenes szállítással. Közvetlenül nem számolom ide egy korábbi vásárlásból adódóan volt itthon Arctic Cooling MX-4 hővezető paszta. Szóval ha már lebontottam akkor full takarítást és friss pasztát kapott a hűtés. ( Itt kiemelném a lamellák közötti alapos tisztítás fontosságát.)

Összegzés

A bemutató elérkezett a végére. Íme a kialakult gép:
CPU: Intel Core 2 Duo T9300 Ára: kb 5500 Ft
RAM: 2x2GB Ára: elfekvőben volt
SSD: 240GB Corsair Force 3 Ára: elfekvőben volt
VGA: Intel integrált vezérlő X3100
Kijelző: 14,1"
Felbontás: 1280x800
WLAN: Intel 7260AC (HMW) Ára: kb. 5500 Ft
Akku: 9 cellás Sanyo 94%-os kondícióval Ára: 7000 Ft
Ventilátor: eBay-ről egy új Ára: 1300 Ft

A kis T61 kapott még egy kis szoftveres adalékot ami a komfortosabb napi használatban jön jól. A TPFC-t szerintem nem kell bemutatni, amivel tényleg csak indokolt esetben és a megfelelő fokozaton kapcsol be a ventilátor. A másik az RMClock, amivel elég eredményesen sikerült alulfeszelni a CPU-t. Ennek eredménye, hogy maximális komplex terheléssel a hőmérséklet 60-63 fokon tetőzik a környezeti hőmérséklettől függően.

A gép több mint 2 hónapja üzemel Windows 10-zel a fedélzetén. Azonkívül, hogy a boot idő 15-20 másodperc és a rendszer anomáliáktól mentesen kellően gyorsan üzemel mást nem tudok elmondani róla. Stabil és problémamentes. Kb 1-2 újraindítást kap hetente amúgy sleepbe van téve éjszakára.

Most pedig egy kis értékelés. A gépre költött összeg ~20 ezer volt összesen. Biztos vagyok benne, hogy van olyan, aki szerint ez az összeg nem érte meg. Az elején azt jósoltam, hogy a végén így fogom gondolni én is. De nem így történt.

A sebességbeli ugrás elképesztő UX szempontból. Bár a rendszerindítás nem volt kiemelten lassú, de kellemes, hogy pikk-pakk ott van minden. Az SSD-nek köszönhetően általánosan a program indítások és a böngészés sebessége javult sokat. YouTube videóknál tetten érhető az erősebb CPU jelenléte. Ugyanakkor a hűtés cseréjével és a szoftveres optimalizálással egy hűvös mégis halk gépet kaptunk. A hálózati kapcsolat stabilitása és gyorsasága is javult az új kártyával. Mostanában Java tanulás is bekerült a felhasználási szokások közé. Erre a IntelliJ IDEA Community Edition választottuk. Szerintem csak kifejezetten nagy projektek build-je esetén lenne érezhető a lemaradása, de azt meg amúgy sem a laptopon kell futtatni, így ezen a területen is jól szerepel a gép.

Összességében sikerült kitolni a szolgálati idejét az öreg harcosnak.

Gépcsere esetén biztos, hogy a 20-as szériát preferáltam volna. De valószínűleg azt sem kaptam volna meg olyan kiszerelésben, hogy ne nyúltam volna hozzá. Az elfekvőben lévő SSD oda is bekerült volna a WLAN-al együtt. Ezen felül biztosan veszek egy 2x4GB-os kitet. Akárhogy számolom ez esetben legalább 80 ezerrel számolhatunk ami 4-szeres többlet de annyival nagyobb előrelépést nem jelent. Mondom ezt úgy, hogy egy T420-tól átülve az alap dolgokban nem tapasztalok számottevő különbséget.

Ettől függetlenül aki most lendületet kapott ezen írástól és lelkesen lapozná az aprót egy olcsó jól használható gép miatt, annak inkább nem ajánlom. Ha a gép árát is hozzá kéne számolni akkor már más típusok sokkal életképesebb alternatívát jelentenek. Ez annak éri meg akinek már ott van a gépe, és szeretné egy kis befektetéssel jobbá tenni. Nekik viszont mindenképp érdemes elgondolkodni rajta.

Azóta történt

  • Lenovo ThinkPad T430 2018-ban?

    Avagy mire jó egy változatos beltartalommal elérhető, masszív productivity laptop hat év után?