Bevezető
„Várjunk csak, ez itt a jövő... Hol vannak a modern csúzlik?”
Szóval vízipuska... Csak egy kicsit másképp :)
Valamikor 2018-ban kezdődött a sztori Kickstarter projektként (25 perc alatt összekalapolták a zsét), és 2020-ban öltött testet, amikor is megjelent az első Spyra.
Én is valamikor akkortájt „találkoztam” vele először, talán YouTube-on vagy valami cikkbe botlottam bele, pontosan már nem emlékszem. Egy évvel később, 2021-ben megjelent a második verzió, a SpyraTwo.
Ott már eléggé sok videót, tesztet néztem meg, mire meggyőztem magam, hogy nem kell ez nekem! :D
Aztán el is érkeztünk 2023. tavaszához, amikor megjelent a 3gen, vagyis a SpyraThree. Eléggé kellemes darabot hoztak össze.
Ééés itt csapott meg igazán az érzés, hogy kell egy ilyen cucc. A kisfiam is már 6,5 éves, szóval jó ürügy lesz a rendeléshez :D Viccet félretéve, bár én is nagyon kíváncsi voltam, hogy mit tud a világ legjobb vízipuskája, de a kölyöknek tényleg szerettem volna adni valamit, ami nem igazán jön szembe... Úgy hiszem sikerült.
Egyébként gyártanak még egy akkumulátor nélküli, pumpás kivitelt, Spyra LX néven, meg pár kiegészítőt is. Napszemüveg, összecsukható víztartály (base), ahonnan újratöltheted a Spyra-t. Mondjuk tényleg nem rossz, egy vödörrel sétálni kevésbé vagány.
A képen a Base és az LX egyszerre látható.
Rendelés
Azért itt még nem volt ez a rendelés teljesen eldöntve, mégpedig leginkább az ára miatt. A Spyra hivatalos oldalán (eu.spyra.com) akció nélkül a 3gen 170 EUR, ami az erős forintunknak is köszönhetően nagyjából 65-70 ezer körül mozog. Hát szóval hoppá. Viccesen még a feleségemet is megkérdeztem, hogy szerinte mennyire férne bele a családi költségvetésbe egy 170 eurós vízipuska?! Válaszként adott arckifejezését nehéz lenne szavakba önteni :)
Viszont ennél a résznél nem nagyon szeretnék leragadni. Mindenki döntse el maga, hogy egy vízipuskáért sok-e ennyi pénz vagy sem. Szerintem sok, még akkor is, ha a legjobb vízipuskáról beszélünk.
Nézelődtem Alin is, hátha van valami komolyabb koppintás, mondjuk minimum félpénzért :) Mondanom sem kell, vannak, de egyik sem győzött meg. A nyár meg már kopogtatott. Itthon is kapható egyébként a Spyra, de a gyártó hivatalos oldalán szereplő áraknál is húzósabb összegek repkednek.
Deee, június közepe környékén jött egy akció, 149 euróra csökkent az ár, illetve egy 5%-os kupont is találtam valahol, így a vége valami 141 EUR lett, ami akkori árfolyamon 52800 Ft volt.
Ez is sok? SokK, de ez van. :D
Szóval a gyártó oldalán kiválasztottam egy piros SpyraThree-t, és remegő kézzel nyomtam a rendelés gombra...
Csak az asszony meg ne tudja!!! :D Mármint, egy darabig meg ne tudja... Hiszen pár napnál tovább ezt nem igazán lehet titokban tartani. Előbb-utóbb megjelenik a futár egy kibebanagy dobozzal és a meglepetés erejével, akkor bizony színt kell vallani.
Fura, de tökugyanaz a meglepetés másként hat a feleségre és a fiúgyermekre. Ki érti ezt? ;)
Persze saját finanszírozás volt, úgyhogy...
Szóval a pakk Németországból jön, közvetlenül a Spyra gyártójától. Trükközni nem kell, postáznak hozzánk is, így a dolgok ezen része egyszerű. A szállítás 100 EUR fölött ingyenes.
Kicsomagolás
DHL nyomkövetést kapott, majd pár nap és meg is érkezett a csomag, postás hozta.
Van súlya, mondjuk ez várható volt. A doboz egyszerű, lényegre törő, néhány infóval.
Kinyitva pedig elénk tárul a piros Spyra 3gen.
A dobozban van egy angol / német nyelvű használati útmutató, az elején egy QR kód, amit ha beolvasunk, letöltődik egy multilengidzs doksi, 20 másik nyelven felül a magyar is megtalálható benne.
A leírás szerint a termék használata 14 éves kor alatt tilos! Hmmm. Akkor a 6,5 éves fiam ennek a fele sincsen.
A puska súlya nagyjából 2,2 kg üresen, töltve inkább a 3-at karcolja, szóval lehetne ez az egyik ok, miért nem való kisebbeknek. De az igazság inkább az, hogy valamennyi ész azért nem árt ehhez. A puska, a rajta szereplő felirat szerint 34,8 psi nyomással dolgozik. Az majdnem 2,5 bar. Közvetlen közelről nem kellemes egymásra lövöldözni, és ha valakit szemen találnak, abból baj is lehet. Úgyhogy a szülői felügyelet mindenképpen ajánlott.
A dobozban még van valami cetli (passz, akit nagyon érdekel, szívesen lefotózom), illetve egy piros Type-C kábel, Spyra felirattal. A vezeték talán 1 méter lehet, nem tudom, nem mértem, nem használtam. Van itthon elég kábel.
Kézbe véve a 3-ast, tényleg eléggé rendben van a súlya. Ahogy a Blöffben is mondta Golyóálló Borisz:
„Jó ha súlya van, a megbízhatóság jele. Ha nem működik, ütni is lehet vele.”
A kinézete is több, mint oké. Bár az első Spyra óta ez a rész nem túl sokat változott, csak reszeltek rajta
itt-ott, de részemről nem is baj, tetszik ez a dizájn. Az anyaghasználat remek, nincs gagyi hatása. A fogása is rendben van, inkább kétkezes a cucc.
És így fest a 6,5 éves fiam kezében:
De jöjjön végre a lövölde. :)
Teszt
A puska markolatának alján van egy bekapcsoló gomb és egy gumi ajtóval védett Type-C port.
Töltés közben a puskán található kijelző mutatja hány százaléknál tart a folyamat.
Az akkumulátor a leírás szerint 2000 mAh-ás, 14,4 V-os, maxra töltve kb. 2200 normál lövést tud. Szóval nem kell túl gyakran fali dugaszt keresni. Egy-egy lövés nagyjából 30 ml vizet jelent.
Ezeken felül van még egy mód választó kapcsoló (ami a 3gen sajátja), és a ravasz.
Nézzük a ravaszt. Miután bekapcsoltuk a puskát, a kijelző %-ban mutatja, mennyi víz van benne.
Alap esetben ez 00.
Jöhet egy tiszta csapvízzel teli vödör vagy lavór (vagy a Base röpke 30 euróért), majd a puskát a rajta lévő max jelzésig a vízbe merítjük, és a ravaszt előre toljuk.
Tehát nem meghúzzuk, hanem előre kell kattintani. Ekkor kezd el dolgozni az elektromos pumpa, ami nagyjából 10-15 mp alatt felszívja (nagy nyomással beletolja) a vizet (kb. 700 ml) a tartályba. A kijelző közben szépen mutatja is, hol tart a folyamat. Ha 100%-ra szippantotta magát, akkor magától leáll. Utána... :) Jöhet a lövés. Cél és tűz! Viszont itt már nem mindegy, hogy a 3-as kapcsoló melyik állásban van.
- League Mode:
Ez az egyetlen, amivel az előző Spyra generációk dolgoztak. Egymás után gyorsan mindössze 3 lövést lehet leadni, aztán a rendszer 1-2 mp-re letilt, de ezt egy kis 3 ikonos jelzés is mutatja a kijelzőn. Ez a Spyra hivatalos viadalainak a módja.
Viszont ez a mód még tud egy olyat is, hogy ha nyomva tartjuk a ravaszt pár másodpercig -egy kattogó hang, majd annak megszűnése kíséri a folyamatot – aztán elengedjük, akkor egy nagyobb adag víz távozik a puskából. PowerShot.
- Burst Mode:
Egyszer megnyomjuk a ravaszt és automatikusan – gyorsan – hármat lő a puska. BammBammBamm.
- Open Mode:
Folyamatosan nyomkodva a ravaszt, korlátok nélkül pár másodperc alatt ki lehet lőni a tárat... vagy a ravaszt nyomva tartva, folyamatosan lövéseket ad le a gép, amíg ki nem fogy a muníció.
Pár infó még. Ha a lövöldének vége, mielőtt elrakjuk pihenni a Spyra-t, le kell üríteni a tartályát. Tehát amikor már nem tudunk többet lőni vele, 00 van a kijelzőn, akkor lefelé tartjuk a puskát és nyomva tartjuk a ravaszt. Így még némi víz távozik a szerkezetből, és a procedúra végén két vonal jelenik meg a kijelzőn.
Illetve még egy, a Reset. Ha valami nyűg van a puskával (nem szív vizet, nem tölt, stb...), nyomva kell tartani a bekapcsoló gombot nagyjából 5 mp-ig. Akkor a kijelzőn megjelenik két szögletes zárójel, ekkor a puskát lefelé kell tartani, és meghúzni a ravaszt. Némi víz itt is jöhet, és az esetleges hibakódot is törli, ha volt.
Összegzés, végszó
És a lényeg... tényleg jó fíling. :) Mondjuk az egymásra lövölde a legjobb. KATT
Közelről van ereje a cuccnak, szóval a fejre lövést mellőzni érdemes. Nem csoda, hogy szemüvegben szokták nyomni a nagyok. Az üres alu dobozokat rendesen behorpasztja.
Méretes darab, de a kisfiam is elbánik vele, és bár 14 év az alsó korhatár, egy nem túl szeleburdi 6-7 évesnek azért már oda lehet adni, persze szülői felügyelettel.
A képek semennyire sem adják vissza a hangulatát, egy jobb videó már inkább, de azért érdemes élőben kipróbálni, tényleg jópofa csúzli.
Közben belefutottam egy eléggé komoly klónba is, Xiaomi Mijia Pulse water gun néven fut. Durván koppintás szagú, de kinézetre (LED fények, kijelző) azért újítást is hozott.
A Spyra Three Specifikációi:
Súlya üresen 2,2 kg, vízzel töltve 2,9 kg
Töltés Type-C porton
Akkumulátor 2000 mAh 14,4V (2200 normál lövés)
Automata vízfelszívás kb. 10-15 mp alatt
Tartály nagyjából 700 ml
Egy töltéssel (akku) 2200 normál (30 ml) lövés
Nyomás 34,8 PSI
3 játék mód
Köszönöm, hogy elolvastátok.
Remélem tetszett a Spyra, és megcsapott kicsit titeket is az érzés... Nemsokára jön a nyár, és talán beruháztok egyre.
Bármi kérdésetek felmerülne, szívesen válaszolok rá...