Következmények
A cirkáló elvesztése után az argentin flotta visszavonult a támaszpontjaira és semmilyen részt nem vett a konfliktus későbbi eseményeiben. A haditengerészet minimális szerepe a hadjárat további részében a juntán belüli hitelesség és befolyás jelentős csökkenéséhez vezetett.
Mivel hordozó fedélzetről így nem indultak repülők a brit flotta támadására, azt szárazföldi telepítésű gépekkel oldották meg, ami - természetesen - jelentősen csökkentette a hatótávolságukat, valamint a britek az argentin partokhoz küldhették a nukleáris meghajtású tengeralattjáróikat, lefogva a hajóforgalmat és korai riasztásként a légitámadásokra.
A 2000-es évek elején aztán valakinek sikerült felvetnie a kérdést: nem volt-e háborús bűn a Conqueror támadása? (Pfff...) A Buenos Aires-i svájci nagykövetségen keresztül az argentin kormánynak küldött üzenetben kilenc nappal az elsüllyedés előtt az Egyesült Királyság világossá tette, hogy többé nem tekinti a 200 mérföldes tilalmi zónát a katonai fellépés határának.
2003-ban a Belgrano utolsó kapitánya, Hector Bonzo elmondta: a cirkáló nem nyugat felé tartott, hanem manőverezett a tilalmi zóna mentén. Szerinte minden olyan felvetés, mely szerint a tengeralattjáró elárulta a háborúzás szabályait, teljesen rossz és a tengeralattjáró a kötelességét teljesítette, és e véleménye mellett egész életében kitartott.
A háború 74 napig tartott, teljes brit győzelemmel zárult. A junta Argentínában elvesztette a befolyását és a következő évben már demokratikus választásokat írtak ki az országban. A győzelem Thatchernek földcsuszamlásszerű győzelmet hozott a következő választásokon és megmentette a Királyi Haditengerészetet a feloszlatástól (erre voltak javaslatok a háború előtt).
Hirdetés
Brit veszteségek
Május 4-én a HMS Sheffield romboló Exocet találatot kapott: 20 ember meghalt, 24 megsérült, a tűz pedig deformálta a hajót. A britek remélték, hogy a hajó elég csábító célpont lesz az argentin tengeralattjáróknak, amiket aztán levadászhatnak helikopterről, de ez nem következett be. Ezután megpróbálták a hajót Ascension-re vontatni, de május 10-én, Falklandtól keletre vontatás közben elsüllyedt.
HMS Sheffield
By Hugh Llewelyn from Keynsham, UK - HMS Sheffield, CC BY-SA 2.0
A HMS Ardent fregattot május 21-én kilenc bomba találta el és elsüllyedt, szintúgy a HMS Antelope, amelynek fedélzetén fel nem robbant bombákat próbáltak hatástalanítani. Május 28-án a britek elvesztették az Atlantic Conveyor nevű szállítóhajót is egy Exocet-találat után, amelyen sok helikopter és felszállópálya-építéshez nélkülözhetetlen felszerelés volt.
Atlantic Coveyor, útban Falkland felé
By DM Gerard - Private collection, CC BY-SA 2.5
Igen különös a HMS Coventry romboló pusztulása. A hajót a HMS Broadsword kíséretében rendelték ki, hogy elriasszák az ellenséges repülőket a partraszállási területtől. A hajókat négy repülő vette célba: a Broadsword-re ledobott két bomba egyike talált, de detonálás nélkül lepattant a hajóról és a tengerbe esett; a Coventry elfordult, hogy kisebb profilt mutasson a támadó gépek felé - a ledobott bombák elsüllyesztették a hajót. Eredetileg a Coventry feladata volt a nagy hatótávolságú légvédelem, de a Sea Dart rakéták nem találtak célba, így a Broadsword Sea Wolf rendszerére maradt a védekezés feladata. Mivel a Coventry nem tudott stabil célzárat találni az alacsonyan berepülő argentin gépeken, a Broadsword rendszere leállt. Miközben a Coventry elfordult, hogy kisebb célpontot nyújtson, keresztbe állt a Broadsword kilövési területén, így a fregatt nem tudott lőni.
A süllyedő HMS Coventry
Kép forrása
Az argentin támadó gépek alacsonyan berepülve elkerülték a brit radarokat, ugyanakkor az alacsonyan kioldott bombáknak nem volt idejük élesíteni magukat, így sok brit hajó maradt felszínen, amik akár el is süllyedhettek volna, ha az események máshogy alakulnak.
Egyéb akciók és a háború vége
Természetesen a konfliktus során a diplomácia is próbált utat találni magának. Az ENSZ, a szomszédos országok, a britek próbáltak valamit letenni az asztalra. Jellemzően a junta elutasított minden ajánlatot, pedig a britek még abba is beleegyeztek volna, hogy az ENSZ felügyelje a szigetet, amíg a diplomácia dönt a szigetek hovatartozásáról, bevonva ebbe Argentínát is, noha a megszállás előtt argentin állampolgár nem lakott ott.
A britek bevetették az SAS-t és az SBS-t is mind a kontinensen, mind a szigeteken. A kontinensen a cél az Exocet-raktárak felrobbantása volt, de a szárazföldi argentin erők vadásztak rájuk, így ezt a célt nem sikerült elérni. A szigeteken ezek az erők szembe kerültek különleges argentin alakulatokkal és végül legyőzték a megszállókat.
1982. június 14-én a harcoló felek tűzszünetet kötöttek, Margaret Thatcher pedig bejelentette a tárgyalások megkezdését az argentin megadásról.