Hirdetés

Öreg platform nem vén platform

Egy képekkel illusztrált eszmefuttatás arról, hogy miért építettem LGA2011-re új PC-t 2019-ben?

A koncepció

Valamikor a nyár folyamán kezdett kikristályosodni a felismerés, hogy az i7-6700T és 16 GB RAM édeskevés virtualizálni, így kell valamit keríteni sok RAM-mal és legalább ilyen erős procival.

Vettem sorra a lehetőségeket, de ha sok RAM kell nem aranyáron, akkor csakis a DDR3-as RDIMM modulok jöhetnek számításba. Azok pedig leginkább szerverekben használatosak, esetleg néhány munkaállomásban. El is indultam ezen a vonalon. Az opciók:

Szerver: Anno volt egy 1U magas szerverem, mert hirtelen kellett valami olcsón, amiben van 2 db PCI foglalat. A feladatát ellátta, de nem való az ilyesmi lakótérbe. Hangos és helyet sem könnyű neki találni a kialakítása miatt.

Munkaállomás: nem olyan zajos, mint a szerver, majdnem úgy néz ki, mint egy mezei PC. De jól tartják az árukat és többségük elég öreg.

Épített PC: Akkor keressünk csak alaplapot. Na, azok annyira nem drágák, ellenben használtak, vagy Kínában vannak, így még vámolni kell őket, és RAM foglalat is legfeljebb csak 4 db van, többnyire 2. A használtakat elvetettem, nem igazán van közöttük 5 évnél fiatalabb (de az átlag inkább 6-7). Ennyi idős SOHO termékekben nem bízom.

Akkor építsünk

Időnként pörgettem az ebay-t 2011-es alaplapok után kutatva, akkor bukkantam rá sosem használt tartalék két foglalatos alaplapra Fujitsu Celsius R930-hoz.

Nem szabvány méret, de nagyjából EE-ATX-nek tűnt. Ami a nagyobb gond, hogy a tápcsatlakozója saját szabvány, mind a 3.

A Google és az internet népének hála, elég sokat meg lehetett tudni a Fujitsu saját 16 pin-es megoldásáról, és a méréseim is azt bizonyították, hogy ezen az alaplapon is az van, elkezdhettem átalakítani a tápot hozzá. De ne szaladjunk ennyire előre, még csak az alaplap van meg.

Kiderült, hogy nem elég rájönni a tápcsatlakozók bekötésére, ekkora alaplapnál meg kell azt is oldani, hogy elérjen oda.

Mire mindent végigmértem, befutottak a RAM-ok is.

Javarészt miattuk indult az egész, 8x8 GB RAM + 1 db ráadás.

Mibe fog ez beleférni...

Ami szemre EE-ATX-nek tűnt (347 x 330 mm), az valójában inkább 400 x 350 mm körül van. Ezzel a PC házak min. 98%-a ki is esett, a maradék beszerezhetetlen és/vagy megfizethetetlen.

Mivel erősen kilátásban volt némi modding, RGB LED helyett fúróval és fűrésszel (máshogy semmi elérhetőbe nem fért volna be az alaplap), olyan házat kellett találnom, ami elviseli az ilyesmit. A már nagykorú Chieftec kiváló erre a célra.

Mod-ra fel!

Műanyag elemek leszerelve, ház kimosva, körbemérve, elvileg a matek kijön és az alaplap pedig be.

A 3.5-ös és 5.25-ös helyek útban voltak, és manapság szükség se nagyon van rájuk.

Egy sablonnal átmértem az alaplap rögzítőpontjait a házra, majd kifúrtam őket. 6 db-ra újra volt szükség, a többi egyezett a gyáriakkal.

Ha már tele van forgáccsal a nappali, update-elem a szellőzést is. Gyárilag 2 db 80 mm-es ventilátornak volt hely. Az utóbbi majd 20 évben jelentősen megnőtt a hardware-ek teljesítményfelvétele, így jobbnak láttam bevágni egy 140 mm-est.

Most ugrik a majom a vízbe

Lássuk, hogy mutat a házban. Az utólagos rögzítési pontok nem is sikerültek rosszul. Így összesen van 12 db, elmozdulni azt biztosan nem fog.

A hűtőnél kicsit izgultam, mert számolgatás alapján kiadta a magassága, de az adatok fele adatlapokról származott, amik néha elég jelzésértűék.

Befér, rögzíteni is lehet, még a ház oldalát is fel lehet tenni. Simán megérte, hogy 3 felmosásból sikerült csak összeszedni az összes forgácsot.

Design

Mert az is kell. Oké, megszabadultam a sínektől, hogy elférjen az alaplap, de kellene valamit kezdeni azzal a nagy lyukkal az előlapon. Leszereltem egy DVD-író és egy CD-olvasó előlapját, majd beragasztottam az előlapba.

A ház kinézetéhez nem nyúltam. Leszámítva, hogy a takarítás során elveszett a power és HDD LED elől a kis átlátszó műanyagok egyike, így a szimmetria miatt kiszereltem a másikat is. Ez a ház így tökéletes, a műanyag elemen van szellőző. Így igazi sleeper kinézete van, már ha ez értelmezhető egy PC-nél.

Teszt

Időközben befutottam a kábelek is, amivel végre beépíthetem az egészet a házba, mivel a táp gyári kábelei túl rövidek voltak.

Jahh és a második proci is, így lehet végre tesztelni élesben.

Ennek annyira nem örültem. Itt kiütközött a Fujitsu és az ATX szabvány ideológiai különbsége (itt az alaplapon van a táp, a perifériáknak is az állítja elő a 3,3 és 5 V-os tápot).

Két CPU ide vagy oda, a tápnak specifikáció szerint bírnia kellene a terhelést. De mivel az SSD-t az 5 V-on leszámítva minden terhelés 12 V-on jelentkezett, a táp pedig nem a modern csak 12 V-ot állítunk elő, majd step-down konverterekkel a többit, így csak egyben tudja szabályozni az ágakat (oké a 3,3 V-nak rendszerint van kiegészítő szabályozásra, de ő most nem játszik). Amelyiken nincs terhelés, ott nő a feszültség, amelyiken van, ott esik. Szegény táp pedig próbál úgy dolgozni, hogy egyik ág se térjen el a specifikációtól, így megy a verseny, hogy majd a 12 V miatt kapcsol le, mert túl alacsony a feszültség, vagy az 5 V-on megemelkedő miatt.

Kábelek

Mivel a konfig lényegében semmivel sem kompatibilis, így le kellett gyártani hozzá a tápkábeleket is.
A végére egészen belejöttem. Először azt hittem, hogy az SN-48B fogóval van a gond, mert biztos nem véletlen, hogy töredékébe került, mint a nevesebb társai. Önmagában nem lett volna vele gond, a nagyon vékony lemezből készült csatlakozókkal vigyázni kellett, ne gyűrje a pofa.

Igen, elég cingárnak tűnnek a kábelek. Azok is, AWG 20-as, van belőlük bőven, minden CPU-nak és az alaplap egyéb részeinek 6-6 db, tehát összesen 18 db kábel szállítja a 12 V-ot.

De azért jól fognak mutatni a házban.

Az új kábelfürtök bekötése. Eddig hősiesen helytállt a kis 350 W-os FSP, de amint lehet, cserélni kell majd.

Kész

Megbosszulta magát a kivágott kivágott 3,5"-os sín, de végül is a modern házaknál is itt van az SSD. Bár gyanítom, nem kétoldalú ragasztó és az oldallap tartja.

Egyben van, működik, de azért pár finomítás még ráfér.

Ami belekerült:
Alaplap: Fujitsu D3118
CPU: E5-2630 v2 x 2
RAM: 8 x 8 GB PC3-12800 DDR3 RDIMM
GPU 1: GTX 1050
GPU 2: NVS 450

Vagy mégsem

Mivel a GTX 1050-en nem volt elég kimenet a monitoroknak és a projektornak, így beszereztem mellé egy Quadro NVS 450-et. Annak persze előtte nem néztem utána, hogy fognak-e együtt működni. A generációs különbség akkora, hogy ha felkerül az egyik drivere, a másiké eltűnik, így egyszerre nem sikerült őket működésre bírni.

A megoldást, egy jó áron érkező ventihibás RX 580 hozta 5 db kimenettel. Mivel az egyik ventilátora nem ment, annak cseréjéhez le kellett bontani a teljes hűtését. Amiből végül csak a borda került vissza, a gyári műanyag burkolat és ventik helyett kapott a valamire még jó lehet dobozból egy 92 és egy 120 mm-es PWM-es házhűtőt.

Ha már úgyis előkerült a forrasztó, rákötöttem a házhűtő vezérlését is a kártyára, mivel a SpeedFan nem támogatja az alaplapot, így vagy ez, vagy a fix fordulat.

Persze ekkorra a projekt kezdete óta hűen szolgáló 350 W-os FSP táp kevés lett. Került a helyére egy combosabb moduláris táp, ahhoz persze megint kellett új kábeleket gyártani. A fekete csatlakozókat visszafordították még Kínában, de már nem érdekelt, milyen színű, csak építhessem be.

Jelenlegi felállás, számok és konklúzió

Alaplap: Fujitsu D3118
CPU: E5-2630 v2 x 2
RAM: 8 x 8 GB PC3-12800 DDR3 RDIMM
GPU: XFX RX 580 8 GB

Úgy fest, ez marad a végleges felállás. A ház hátuljába is akartam venni valami nagyobb ventit, de nem igazán volt hely sokkal nagyobbnak, talán még 2 db 92 mm-es elfért volna. Volt bent ideiglenesen 2 db 80 mm-es venti, de a hangjuk sokkal nagyobb volt, mint a hasznuk. Lehet megpróbálkozok majd egy pár PWM-essel, amit majd a videokártya szabályoz, de nélkülük sincs nagy meleg.

A félpasszív táp teljes terhelés alatt sem indítja be a ventijét. A procihűtőknek van olyan huzata, hogy érezni a rácsnál a ház végében. A ház elejébe került 140 mm-es ventilátor pedig szolgáltat annyi friss levegőt, hogy mindenkinek elég.

A Cinebench R20 eredmények alapján a nyers erőre lehet következtetni. Játékteszteket nem futtattam, nem volt mit, az RX 580 valószínűleg az unalomba fog belepusztulni.

Egy AMD Ryzen 5 3600 több szálon, 10-15%-kal erősebb, egy szálon 125%-kal. Utóbbit jobban érezni, mint előbbit.

Költségek:
Alaplap 32.000 (91€) (új, volt egy 20%-os kupon rá, https://www.ebay.com/itm/372623726255)
RAM 22.000 (70$)
procik 21.000
hűtők 15.000
ház 5.000
káb.+cs. 10.000
Összesen:105.000

Ennyiből kijött egy akkor 6 éves platform egy jó minőségű új alaplappal, összesen 12 maggal 24 szállal és 64 GB RAM-mal. Vállalható többszálas, de szerény egyszálas teljesítménnyel. Játszani biztos nem ezt választottam volna, egy 3. generációs Ryzen 5, egy egyszerűbb alaplappal, 16 GB RAM-mal nagyjából ennyibe van, és sokkal jobb arra a feladatra.

A processzorok kiválasztásakor az ár/érték arány mellett csak az volt szempont, hogy ne legyen túl alacsony az órajel. Ha kevés lenne a teljesítményük, két irányba is lehet fejleszteni. A magok számát meg lehet duplázni, közel azonos órajel mellett. Azonos magszám mellett másfélszer ekkora órajelű típusok is elérhetőek.

Fogyasztás... hát igen... az van. Főleg ITX konfig után megrázóak a számok. Idle 75 W körül, Furmark CPU és GPU burn 375 W. Ennek legalább a fele az RX 580 érdeme.

Ha az ember elképzeléseihez passzol az alacsonyabb egyszálas teljesítmény, a sok RAM és a kalandvágy, nem teljesen veszett ügy az LGA2011.

Ezt a kis irományt bacsis 4 magról 8 magra váltottam és Xeon E2667 V2: Amikor beszív a 8mag varázsa című írása inspirálta.

Azóta történt

Előzmények