NuPhy Kick75 - egy új irányvonal a moddolható billentyűzetek világában?

Már semmi akadálya nem volt egy low és high profile között variálható billentyűzet, azaz a Kick75 létrejöttének.

Bevezető

Ahogy szokták mondani, "evés közben jön meg az étvágy"; nos ez nálam sincs másképp, ha műszaki és IT cuccokról van szó, pláne ha egy adott márkával kapcsolatban egy vagy több pozitív tapasztalatom van.

Nem egész három hete használtam a NuPhy Air75 V2-met, amikor is beesett a levelező fiókomba egy promóciós levél a NuPhy Kick75 közelgő megjelenése kapcsán. Első blikkre nem tulajdonítottam sok jelentőséget a high profile kialakítású billentyűzetnek, tekintve, hogy nekem akkor a low profile megoldások voltak éppen terítéken.

Mindenesetre elolvastam a promo anyagot, amiben szemet szúrt, hogy ez egy low és high profile között oda-vissza variálható megoldás lesz, és ezt a műveletet otthon is el tudja végezni a felhasználó, amennyiben rendelkezik egy minimális technikai tudással és kézügyességgel.

Fontos megemlíteni, hogy a low profile kapcsolók esetén sajnos nincs egységesítve a kapcsolók lábkiosztása, ezért bizonyos gyártók a párhuzamos megoldást, míg más gyártók a merőleges megoldást alkalmazzák. A lábak fizikai elhelyezkedésének eltérése pedig már csak "hab a tortán".


Lofree x Kailh Hades switch párhuzamos lábkiosztással


NuPhy x Gateron Aloe switch merőleges lábkiosztással

Miért probléma ez? Legfőképp azért, mert így jóval limitáltabb lehetősége van az embernek akár egy mezei kapcsoló cserével személyre szabnia a low profile billentyűzetét. Többek közt ez az oka annak, hogy az Air75 V2-be a legnagyobb bánatomra nem tudom berakni a fenti Kailh Hades kapcsolókat.

Hirdetés

Oké, oké, de ennek mi köze a Kick75-höz? Csupán annyi, hogy a NuPhy a Gateron-nal karöltve arra jutott, hogy szükséges lenne egy olyan low profile kapcsolót gyártani, ami kompatibilis az összes standard kialakítású PCB-vel, azaz lábkiosztásban és minden más paraméterben meg kell egyezzen egy normal switch-el. Ennek az eredménye lett a Gateron Low-Profile 3.0 Nano kapcsoló család. Ennek köszönhetően pedig már semmi akadálya nem volt egy low és high profile között variálható billentyűzet, azaz a Kick75 létrejöttének.


NuPhy x Gateron Low-Profile 3.0 Red Nano


NuPhy Raspberry


Akko Starlit


NuPhy x Gateron Low-Profile 3.0 Red Nano a NuPhy Raspberry mellett

A fentiek tudatában úgy voltam vele, hogy egy próbát mindenképp megér a dolog, ezért befizettem az 1 dolláros deposit-ot, hogy lehetőségem legyen pre-order-ben megrendelni a billentyűzetet, aminek a napja február 20-al érkezett el.

Mivel a deposit befizetés miatt további 10 dollár kedvezményt kaptam a billentyűzet árából, a kiegészítők árából további 30%-ot valamint a szállítási díjból is lejött 30 dollár, így az egész rendelés a billentyűzettel és a hozzá rendelt kiegészítőkkel együtt megállt 174,49 dollárból.

- NuPhy Kick75 Low- Profile: 99$
- Swappable Kit from Low to High: 19$
- Wrist Rest: 19$
- Deskmat: 19$
- Shipping: 18.49$

Csomagolás, tartozékok

Csomagolás tekintetében az eddig megszokott dizájnnal ellentétben egy sima karton dobozban érkezik mind a billentyűzet, mind pedig a hozzá tartozó kiegészítők. Az egyetlen design elem a dobozokon a Kick termékpaletta "ismertető jelének" számító négyzet, iksz, három vonal és kör.


Kick75 billentyűzet és a low to high cserekészlet csomagolása


A deskmat és a wrist rest csomagolása

A billentyűzet doboza a megszokottaktól eltérően valamivel kevesebb extra kiegészítőt rejt, mint a korábbiakban rendelt Air75 V2 és Halo75 V2 esetében. Megkapjuk a szokásos szürke-türkiz USB-A to USB-C kábelt, a szintén szürke-türkiz switch/keycap puller kombót, a 2.4GHz-es USB vevőt, 6 db cserekupakot a dedikált Mac és Win gombok cseréjéhez, egy matrica csomagot és a használati utasítást. Ami viszont kimaradt, az az 1-1 db switch minta, a stilizált macskafej szimbólummal ellátott keycap valamint a műanyag porvédő takaróelem.

A billentyűzet mellé rendelt deskmat felsőrészének anyaga szövet, az alja pedig gumi. A szélei varrottak, színe világosszürke, díszítés gyanánt pedig a korábban említett négyzet, iksz, 3 vonal és kör szimbólumok ismétlik egymást valamivel sötétebb szürke árnyalatban, valamint az alsó felén egy részen citromsárga, piros, kék és zöld színben. Méreteit tekintve 900x400x4 mm.

A mindennapi használat során semmilyen különbséget nem érzek az eddig használt Razer Pro Glide XXL-hez képest, ugyanazokat lövöm meg Warzone-ban ezen is, mint a Razeren.


NuPhy Kick Deskmat

Következő kiegészítő a csuklótámasz, amely színeiben korrelál az előbb bemutatott deskmat színeihez.


NuPhy Kick Wrist Rest

Ahhoz, hogy kompatibilis legyen, mind a low, mind pedig a high profile kialakítással, a gyártó egy egyszerű, de mégis nagyszerű megoldással két részből gyártotta le. Amennyiben alacsony profilú billentyűzettel szeretnénk használni, akkor elég csak kiemelnünk a felső, nagyon puha, memóriahabos, műbőrrel bevont betétet a műanyag aljából. A két rész közötti biztos kapcsolatot 4 darab mágnes biztosítja.


NuPhy Kick Wrist Rest felső fele


NuPhy Kick Wrist Rest alsó fele

Végezetül pedig elérkeztünk az utolsó és talán legérdekesebb kiegészítőhöz, ami nem más, mint a low profile-ról high profile-ra történő átalakítást lehetővé tevő cserekészlet, ami az alábbiakat tartalmazza:

- 1 db High profile felső keret
- 1 db High profile plate foam
- 1 db tartalék IXPE switch foam
- 1 db knob rátét
- 1 db csavarhúzó szár
- 2 db torx fej


NuPhy from Low to High cserekészlet

Külső kialakítás

Kiemelve a dobozból az első szó ami az eszembe jutott, hogy RETRÓ. A szolidan áttetsző polikarbonát felső burkolattal, a lekerekített szélekkel valamint a fehér, szürke, citromsárga, piros, zöld és kék színekkel teljesen a 90-es évek eleji érzést hozta vissza bennem.


Kick75 a gyári Wrist Rest társaságában

Ez az érzés tovább erősödött, amikor megfordítottam és megláttam a szintén polikarbonát alsó burkolat közepén egy Super Mario szintre eléggé hasonlító grafikát, valamint egy Pokeball-al igencsak nagy hasonlóságot mutató grafikai elemet. Persze pont annyira lett csak módosítva a komplett grafika, hogy a Nintendo ügyvédei ne tudjanak keresetet benyújtani.


Teljes retró hangulat

Napokig motoszkált a fejemben és nem hagyott nyugodni, hogy ugyan honnan olyan ismerős nekem ez a szín kombináció mire végre beugrott, hogy szinte ugyanezeket a színeket alkalmazta anno a SNES - Super Famicom is! Ezen felismerés tudatában már összeállt a kép, hogy miért is keltett bennem tudat alatt olyan kellemes, gyerekkori emlékeket a billentyűzet.


A méltán híres SNES - Super Famicom

De térjünk vissza a jelenbe. A billentyűzet alján találjuk a gumírozással ellátott, extra dőlést biztosító, kihajtható lábakat, amelyek használatuk esetén 12 fokos dőlésszöget biztosítanak. Mivel a klaviatúra kialakítása kissé döntött, ezért a lábak használata nélkül is egy alap 6 fokos dőlésszöggel kell számolnunk. Természetesen nem maradhattak el a csúszásgátló gumilábak sem, amelyek jelen esetben kék színben pompáznak.

A tasztatúra hátsó fertályán találhatjuk a a Win/Mac mód, a Vezetékes/Vezeték nélküli mód módválasztó csúszkáit, a 2.4GHz-es dongle mágneses tároló rekeszét valamint a vezetékes módhoz és a töltéshez használatos USB-C csatlakozót.


A retró hangulat itt is folytatódik

Keycap, belső felépítés és switch-ek

Billentyűzet kiosztás szempontjából most egy kissé szellősebb 75%-os ANSI kiosztást kapunk egy knob-al megfejelve a jobb felső sarokban.

Mivel a billentyűzetet mind low profile, mind pedig high profile variánsban is lehetőségünk van megrendelni ezért két féle keycap készlettel érhető el:

- Low profile esetén nSA kialakítással; itt mind a legmagasabb, mind pedig a legalacsonyabb pontja a kupakoknak 5.5 mm; anyagukat tekintve pedig double-shot PBT-k

- High profile esetén mSA kialakítással; itt a legmagasabb pontjuk 11.7 mm, míg a legalacsonyabb pontjuk 7 mm a kupakoknak; anyagukat tekintve pedig double-shot PBT-k


nSa és mSa

Belső felépítés tekintetében az alábbi rétegekből áll a klaviatúra, fentről lefelé haladva:

- PC plate
- Plate foam
- IXPE switch foam
- vékony PET plasztik réteg
- PCB, gasket mount rögzítéssel, délre néző LED kialakítással
- PCB foam
- vastagabb szilikon, ami a billentyűzet ház teljes alsó részét kitölti

Mivel a Kick75-ből a low profile verziót rendeltem meg, ezért nem volt kérdés, hogy maradva a lineáris vonalon a NuPhy x Gateron Low-Profile 3.0 Red Nano switch-re fog esni a választásom. A lineáris Red verzión kívül elérhető még a taktilis Brown, a szintén lineáris Silver valamint a csendes-lineáris Blush is.


A Low profile switch felhozatal

A fent említett low profile switcheknek természetesen léteznek a normál méretű változataik is, szinte ugyanazzal a technikai paraméterekkel, csupán a Nano helyett Max névre hallgatnak.


És a High profile switch felhozatal

Természetesen a PCB kezeli az összes Cherry style kapcsolót, ezért a switch csere-berék lehetőségének tárháza szinte végtelen.

A stabilizátorok low profile esetén a PCB-be, míg high profile esetén a PC plate-be vannak elhelyezve és természetesen mindegyik előre meg van kenve a gyártó által.

A felhasznált alkatrészek végeredményben az alábbi hangzást adják a billentyűzetnek.

Csatlakozási módok, RGB, akku és szoftver

Csatlakozás szempontjából a vezetékes, Bluetooth és 2.4GHz-es mód támogatott. Bluetooth tekintetében egyszerre maximum három BT képes eszközt tudunk a Kick75-höz csatlakoztatni. A 2.4GHz-es kapcsolat, a ma már alapnak számító 1000Hz-es polling rate-el rendelkezik. Operációs rendszer tekintetében, mind a macOS, mind a Windows, mind pedig a Linux támogatott.

Természetesen itt sem maradhat el az RGB színkavalkád, külön-külön gombkombinációkkal tudjuk állítani a kupakok, valamint a jobb oldalon található 75% felirattal ellátott mágneses díszbetét alatti színeket és effekteket.

Az akkumulátor üzemidejével kapcsolatban kissé kacifántos a történet, ugyanis a Kick75 kétféle szoftveres támogatással érhető el.

Amennyiben a NuPhyIO variánst választjuk, akkor egy 2500 mAh-s akkut kapunk, ami kikapcsolt világítással 360 órányi, míg bekapcsolt világítással 61 és 90 óra közötti üzemidőt biztosít a gyártó állítása szerint.

Ha a VIA/QMK variánst választjuk, akkor egy 4000 mAh-s akkut kapunk, de az üzemidőről ebben az esetben nem adott konkrét adatokat a gyártó. Tippem szerint az üzemidő megegyezhet vagy valamivel több lehet, mint a Halo75 V2 üzemideje, ami kikapcsolt világítás mellett 307 óra, míg teljes csillám póni módban 9 és 91 óra közötti akkuidőt biztosított, függően attól, hogy milyen erősségűre volt állítva a fényerő.

A tasztatúra programozása a fent említett NuPhyIO vagy a VIA/QMK webes felületén érhető el. Mivel én a VIA/QMK variánssal rendelkezem, ezért csak arról tudnék nyilatkozni, de úgy gondolom azt nem kell bemutatni senkinek, itt végtelen variációs lehetőségünk van arra, hogy testre szabjuk az eszközünket.

Az átalakítás

Nem kellet sok idő belátnom, hogy teljesen felesleges két low profile kialakítású billentyűzetet tartanom, ezért úgy döntöttem, hogy átalakítom a Kick75-öt high profile-ra. Ehhez viszont szükségem volt kapcsolókra, valamint keycap készletre is.

Mivel a párom Halo75 V2-jében lévő NuPhy Raspberry kapcsolók teljes mértékben elnyerték a tetszésemet, ezért végül azt rendeltem a Kick75-höz is.


NuPhy Raspberry technikai adatok

Keycap szett tekintetében pedig a The EM Lab-re esett a választás.


NuPhy The EM Lab keycap szett

Már majdnem leadtam a rendelést, amikor tudatosult bennem, hogy szükségem lesz egy tompított hangú space keycap-re is, ezért gyorsan a kosárba dobtam egy narancssárga NuPhy GhostBar-t is.


NuPhy GostBar

A csomag elég hamar megérkezett, és még aznap este hozzá is láttam az átépítési műveletnek, aminek a folyamatát az alábbi képeken lehet nyomon követni. A kissé sötét képekért elnézést kérek, esti órákban végeztem a műveletet.


Szétszedés előtti, még Low profile állapot


Keycap-ek levéve


Red Nano switch-ek eltávolítva


A hat darab gasket mount közül az egyik, valamint a még low profile plate foam a PC plate alatt


Akku és az USB-C daughterboard csatlakozása a PCB-be. Itt azért csuklottak a tervezők,
mert annyira rövidre hagyták a kábeleket, hogy az összeszerelésnél
alig tudtam visszadugni őket a helyükre


Base plate a vastag szilikon betéttel és a 4000 mAh-s akkuval


Ezek már az összeszerelés lépései, főszerepben a High profile plate foam-al


A Raspberry switch-ek a helyükön


Knob rátét, hogy a magasság stimmeljen a high profile keycap-ekkel


A végeredmény a The EM Lab keycap szettel és a GhostBar space-el

Az átalakítás folyamata körülbelül 2 órát vett igénybe. Egyetlen egy tényező volt, amire nagyobb odafigyelést kellett fordítani, az pedig a stabilizátorok áthelyezése a PCB-ből a PC plate-be, de természetesen az átszereléshez kapott használati utasítás ebben is segített.

Összegezve úgy gondolom, hogy aki egy minimális technikai érzékkel is rendelkezik és megvannak otthon a szükséges eszközei, akkor minden gond nélkül el tudja végezni ezt a műveletet. Az egyetlen dolog, ami valamivel nagyobb türelmet igényel az a kábelek visszadugása a csatlakozóikba, mert valamiért nagyon rövidre hagyták őket, mintha milliméterre kiszámolták volna, hogy mennyi kell. Ettől függetlenül teljesen jó élménynek ítélem meg az egész folyamatot, de azért napi rendszerességgel nem csinálnám.

Végül pedig, itt egy videó, hogy milyen hangja lett a billentyűzetnek az átalakítást követően.

Összegzés

Mindent összevetve úgy gondolom, hogy egy érdekes koncepcióval állunk szembe a Kick75 kapcsán. Nagyon jó ötlet, hogy a felhasználó a saját otthonában tudja low és high profile valamint high és low profile között alakítgatni a billentyűzetét, de valljuk be, ha egyszer valaki megépítette a számára szükséges magasságú klaviatúráját, akkor igen csekély arra az esély, hogy akár 2-3 hónap múlva átépítse azt.

Ami viszont pozitív hozománya lehet a dolognak az az, hogy végre talán a low profile switch-ek esetén is egységesítve lesz minden, így minden gyártó minden switch-e és PCB-je kompatibilis lesz egymással.

Eddig még nem tettem róla említést, de a gyártó elérhetővé tette több alkatrész (pl.: knob, oldalsó zöld díszítő elem, stb.) .stp file-jait, így ezek birtokában bárki tud egyedi megoldásokat 3D nyomtatni amennyiben szeretne.

Pár példa a teljesség igénye nélkül:

- Nuphy Kick 75 keyboard volume knob Mario Pipe
- Nuphy Kick 75 (low profile) round volume knob
- Nuphy Kick75 Phone and Tablet Stand with Holes

Végezetül pedig, hogy kiknek ajánlanám ezt a billentyűzetet? Tulajdonképpen mindenkinek, de legfőképp azoknak, akik szeretnek egy kicsit mélyebbre elmerülni a modding világában, vagy csak kedvelik a kicsit egyedibb megoldásokat.

Persze az élet nem áll meg, újabb promóciós levél érkezett nemrég, szóval lehet, hogy az Air75 V2-m hamarosan nyugdíjba vonul.

Megjegyzés!
Billentyűzetes körökben bár a legtöbb esetben a normal profile kifejezést használjuk, mivel a NuPhy high profile-ként hivatkozott a normal kiépítésre ezért én is ezt a megnevezést alkalmaztam a cikk írása során. Ettől függetlenül a High profile jelen esetben a Normal profile-t jelenti.