Előszó, tesztkörnyezet
Frissítés (2011-08-05): Kiderült, hogy a Broadcom driver által telepítet codec is képes valós 1080 felbontásban dekódolni a tartalmat, csupán alapértelmezetten le van tiltva ez a lehetőség. További részletek itt: [link]
Frissítés: Peti85 fórumtárs felhívta a figyelmemet arra, hogy megjelent nemrég egy verzió a Splash Pro programból, amelynek egyik újítása hogy valós 1080p felbontásban dekódolja Broadcom Crystal HD-val a videókat. Magam is kipróbáltam és nem csak, hogy maximális képminőséget ad vissza, de a váltott soros DVB-T mintát is hibátlanul és teljes pompájában képes lejátszani. Ez a program sajnos nem ingyenes, hanem $20 az ára, de van 30 napos próbaverzió belőle.
Előszó, tesztkörnyezet
Régóta érzem a mobilitás hiányát az asztali gépem mellett ülve. Mivel a hordozható gépek árban felül- teljesítményben viszont alulmúlják helyhez kötött rokonaikat, így elsősorban kiegészítő szerepet szántam leendő notebook-omnak.
Ebből következik, hogy nem a komoly teljesítmény, hanem inkább a mobilitás volt a főbb szempont. Semmi kedvem sem volt 15.6"-os XVGA (manapság divatosan 768p vagy HD néven is futó) kijelzővel szerelt, nehéz, de legalább törékeny notebook-hoz. Először a netbook-ok közt nézelődtem, de gyorsan rá kellett jönnöm, hogy nem találni legalább 720p felbontású matt kijelzős, elegendő memóriával szerelt, jó akkuidős, HD videó lejátszására képes netbook-ot a választékban. [2010 karácsonya előtt járunk időben, csak 2011 nyarára jelentek meg a Brazos alapú netbook-ok, amelyek már jó alternatívát nyújthatnak, pl Thinkpad x120e.] Talán egy-két sub-notebook jellegű gép már közelítette az igényeimet, de másodlagos, ritkán használt gépre nem voltam hajlandó annyit költeni, mint amennyibe azok kerültek. Ezután találkoztam egy átlag-gyenge netbook árán hirdetett Thinkpad T61-es géppel, amely nehéz, de legalább masszív.
Konfiguráció:
Model: Lenovo T61 - 7661-CH8
Kijelző: 14.1", 1440x900, matt
CPU: T7100 1.8GHz, 2 mag, 35W TDP
GPU: Intel X3100 / GM965 Express
Memória: 2x2GB DDR2
Merevlemez: Samsung 320GB HM320JI
Akku: 6 cella, 56Wh
HD decoder: Broadcom Crystal HD BCM70015
A tesztet elsősorban Windows 7 alatt végeztem, de néhány kritikusabb kérdés miatt több operációs rendszert is kipróbáltam, bizonyítási esélyt adva a különböző driver-ek és rendszerek számára. Ezzel a módszerrel jobban megkülönböztethettem a hardver esetleges problémáit az operációs rendszer nyűgjétől.
A tesztben használt operációs rendszerek:
- Windows 7 Professional x64
- Windows XP SP3 Professional x86
- Linux: XBMC Live, ha sikerül beüzemelnem
Mindig felvetődik a kérdés hasonló témáknál, hogy mi értelme a HD lejátszásnak egy netbook vagy akár egy nem túl nagy felbontású kijelzővel szerelt notebook esetén. Szeretném ezt már most rövidre zárni néhány példával:
- Egy videó megnézésénél ne kelljen már figyelni, hogy az milyen felbontású vagy kódolású, csak működjön és kész.
- A kisgépek is rendelkeznek valamilyen videó kimenettel, ami általában képes akár 1080p kép kiadására is (kivéve a szoftveresen lebutított atom-ba integrált gma 3150 d-sub-ja).
- A DVB-T adást miért ne nézhetnénk mobil gépen? (Erről még lesz szó.)
- Meglévő netbook vagy nettop, esetleg régebbi notebook is jó kompromisszumot jelenthetne egyszerűbb házimozi rendszer alapjául, ha bírna a videókkal.
A következő oldalon megismerkedünk azzal az eszközzel, amely lehetővé teszi a Full HD lejátszást gyengébb eszközökön.
Broadcom Crystal HD, technikai részletek, driver
Broadcom Crystal HD, technikai részletek
Nos, az előbb bemutatott gép már elég erős processzorral rendelkezik ahhoz, hogy akár 1080p felbontású h264/AVC vagy flash videókkal is boldoguljon. Ez alapvetően igaz, de ez esetben a processzor már teljesítőképessége határán mozog, ami komolyabb hő és zaj előállításával jár. Ez olyannyira jellemző, hogy más komolyabb számításokkal járó feladat mellett biztosan nem lenne zökkenőmentes a filmnézés. Itt került a képbe a Broadcom által már jóideje elkészített Crsystal HD dekóder.
Többször hallhattunk már a Prohardver lapjain is A Broadcom Crystal HD dekóderről. Leggyakrabban netbook vagy notebook alaplapjára integrált formában, néha bővítőkártyaként szerepelt:
- A Broadcom és az Adobe megoldja a netbookok legnagyobb gondját
- Broadcom HD videó dekódoló az új generációs Atom platformhoz
Láthattunk már vidám összehasonlító videót is arról, hogy mennyit dob egy rendszer multimédiás képességén a dekóder chip.
Mondhatnánk, hogy közismert eszközről van szó, de ha alaposabban körülnézünk, akkor rá kell jöjjünk, hogy szinte mindegyik róla készült bemutató olyan mint egy reklám: szubjektív, dicsőítő, de gyakorlati tapasztalatoktól mentes. Közel két éve jelent meg a Crystal HD, de tudomásom szerint azóta sem született olyan teszt/bemutató, amely az előnyeit és a hátrányait is tapasztalatokkal igyekezne alátámasztani. Ezen most változtatni fogunk.
Nézzük miről van szó.
Balról az első generációs BCM70012 látható, amely még több chip-ből állt össze. Már ennek sem kellett szégyenkeznie a képességei tekintetében:
Memory-to-memory video decode
Multi-standard HD video decoder
- H.264/AVC HP at L4.1 1080i/p, 40 Mbps
- SMPTE VC-1 AP at L3 1080i/p, 40 Mbps
- H.264/AVC HP at L3.2 720p
- H.264/AVC HP at L3.0 480i
- MPEG-2 MP @ ML
- MPEG-2 MP @ HL
Uncompressed video output
- YUV 4:2:0/4:2:2
- NV12/YUY2/UYVY YCbCr format support
- SD, 720p, 1080i, 1080p support
Strong media security
- AES encryption and decryption engine
- Encrypted elementary stream compressed input
- Firmware verification via digital signature
A jobbról látható BCM70015 az újabb modell, amely még kompaktabb mérettel és további finomításokkal szolgál:
- H.264/AVC High Profile@Level 4.2 up to 40 Mbps
- VC-1 Advanced Profile@Level 3 up to 45 Mbps
- VC-1 MP@HL, VC-1 SP@ML, WMV9
- MPEG-2 MP@LL, ML and HL at up to 80 Mbps
- DivX® 3.11, 4.1, 5.X, 6.X, XviD
- MPEG-4 Part 2 SP & ASP
- AVS 1-P2 Jizhun Profile, Level 6.0
One HD and one SD (HD+SD PIP) simultaneously
Up to 16 QCIF, 10 CIF, or 4 SD streams simultaneously
Capable of 1.2X HD decode (with no secondary stream)
Resolutions up to 1920x1088
Ezek a paraméterek az eszközt árusítók leírásából származnak, a hivatalos oldal szűkszavúbb e tekintetben. A száraz adatok szépen hangzanak, a hardver lehet hogy tényleg képes erre, hamarosan feltárjuk, hogy a gyakorlatban mit tapasztalunk ebből a csodából. Folytatás a 3. oldalon.
Szerk.: Az AzureWave hivatalos adatlapja a VD-ME920H kártyáról: [link]
Nem volt még szó az árakról
Viszonylag gyakran belebotlani olyan külföldi fórumhozzászólásokba, amelyek 2009 vége és 2010 eleje között születtek és a BCM70012 csábító 20-30 USD (4-6eFt) áráról szólnak, esetleg még lejárt ebay aukció linkeket is tartalmaznak. No ennek a jó világnak sajnos vége. Szerk.: újabban ismét $20 $15 körül kapni a régebbi, de korlátozottabban használható modellt: [link]. Manapság sajnos inkább 45 USD (8eFt+ 12fFt+) áron látni az ebay hirdetéseket, de volt ez már 70 is. Viszonylag kevés azok száma is, akik szállítanak Magyarországra. Az évkezdésre némileg megcsappantak a készletek és az árak is feljebb szöktek, talán mostanában kezdenek visszatérni a december eleji árszintre és mennyiségre. Sajnos Európából inkább még magasabb áron hirdetik. Nekem EMS kézbesítéssel körülbelül 60 USD áron sikerült beszereznem (tőle).
Beépíthetőség
A képekből már kiderült, hogy Mini PCI Express csatlakozású kártyákról van szó. Ilyen csatlakozó már legalább 2-3 éve része a notebookok alapfelszereltségének. Azonban gyakori, hogy csupán egyetlen ilyen kártyahely található a gépben, amelyet általában a wifi kártya már el is foglalt. Ilyenkor nincs más lehetőség, mint oda tenni a Crystal HD-t és mondjuk egy olcsó külső wifi megoldással pótolni a gyárit. Szerencsére a T61 notebook-om rendelkezik második kártyahellyel is, de a biztonság kedvéért whitelist mentes bios-t tettem rá (link), ugyanis az üzleti sorozatú gépeknél szokás a behelyezhető hardverek eszköz- és gyártóazonosító szerinti szűrése.
Nano 802.11n wifi dongle:
"occó, kici, kínai"
Driver és használat
A gyorsító nem DXVA kompatibilis, azaz teljesen más módon közelíti meg a videó dekódolását, mint a videokártyák. A drivere telepítésekor egy filtert (codec-et) telepít, amely a szoftverek számára éppen olyan, mint egy ffdshow vagy más codec-csomag. A különbség abból adódik, hogy a dekódolást ez esetben nem szoftveres úton - a cpu erejével - végzi, hanem a gépbe helyezett kártyán lévő dekóder chip által. Emiatt előfordulhat, hogy kedvenc lejátszó programunkat át kell állítani, hogy ne a saját belső codec-jét használja, hanem a Broadcom Video Decoder filtert.
A Windows-os driver telepítése egyszerű, csak nyomogatni kell a tovább gombot. Viszont hiába telepítjük a 64bit-es változatot a 64bit-es rendszerünkre, a felkerülő filter akkor is csak 32bit-es, ami azt jelenti, hogy ezen a rendszeren is csak 32bit-es programokból érhetjük el a gyorsítását. Persze a legtöbb programnak létezik 32bit-es változata, de rögtön mondok egy fájó ellenpéldát: 64bit-es Windows Vista / 7 rendszeren nem tudjuk használni a Windows Media Center alkalmazásból. . Frissítés: A 3.6.9 -es driver már 64bites codec-et is telepít, élő dvb-t adáshoz a SmartDVB program jobban tudja használni, mint a Media Center.
A teszteknél a legfrissebb 3.5.0-ás driver-t használtam. Némi plusz információt szolgáltat a benne lévő Status Info (DTS_info.exe) alkalmazás, amely az óra mellé ülve mutatja, hogy éppen használja-e valami az eszközt.
Ha már így belejöttünk, akkor érdemes megemlítenem, hogy a Broadcom Video Decoder beállításait nem érjük el a Start menüből, se a vezérlőpultból. Úgy tudjuk változtatni a paramétereit, ha futtatunk egy olyan programot, ami az általa használt filterek beállításaihoz hozzáférést enged. Persze a módosításokat is csak akkor jegyzi meg a rendszer, ha adminisztrátor módban indítottuk el a videójátszó programot.
A sok negatívum után azért fontos elmondanom, hogy a linux alá nyílt forráskódú a driver és bárki letöltheti, módosíthatja. Ja igen, a kártya firmware-jét a driver tölti fel, ahogyan a Broadcom wifi és 3G kártyáknál is megszokhattuk... és persze a firmware zárt és bináris formában érhető csak el. Másolásvédett (eredeti Blu-ray) anyag lejátszását csak Windows alatt támogatja, ezt a részt kihagyták a linux-os driver/firmware csomagból.
Folytatódjon most már a beígért tapasztalati tesztekkel az írás.
CPU terhelésre gyakorolt hatás
CPU terhelésre gyakorolt hatás
Nézzük meg, hogy boldogul a videótartalmakkal a Broadcom Crystal HD különböző környezetben. Ennek mérésére a processzor százalékban megadott terheltségét használom, azonban a videók különböző pontjain nagyobb eltérések is lehetnek, ezért közelítőlegesen az átlagos terhelést próbáltam megadni.
Szoftveres környezet
A mérésekhez a Media Player Home Cinema 32bit 1.5.0.2827 (MPC) változatát használtam, amelyet saját belső codec-e és a Broadcom codec segítségével is harcba hívtam. Az MPC videokimenetének beállításai "alapértelmezés" értékre voltak állítva. Emellett a Windows 7 beépített codec-ének használatával szereplő Windows Media Player 12 (WMP) adja a másik referenciaértéket a lehetséges szoftveres problémák kiszűrésére.
Frissítés: A Splash Pro 1.8 lejátszót is próbára tettem, nem kis eredménnyel. Tökéletes sebességgel viszi mindegyik tesztvideót, mindegyik folyamatos, éles és hibátlan volt kivéve az L5.1-es "killa samle", ami képhibás és az mpeg2-es "HD testpatterns" videó, amely darabosnak nézett ki. A lejátszásból képkockát nem tudtam kimenteni, de teljesen azonosnak látszott a szoftveres dekódolás minőségével. A táblázat frissítve.
Arról, hogy segíti -e hardveres gyorsítás a lejátszást egy DTS_info.exe nevű kis program tájékoztat minket. Crystal HD használatakor jelet, míg nélküle
ikont láthatunk az óra melletti területen. A Prohardveres tesztvideók segítségével végeztem a méréseket.
Jelmagyarázat a táblázatokhoz:
*: akadozás lejátszás közben
**: nincs vagy szétesik a kép
***: másik codec-et használt a lejátszó, mint amit tesztelni szerettem volna
****: összeomlott a program
T7100-as processzor és az intel X3100 GPU
Mint látható a rendszer nem minden videóval boldogul el, ha a processzor órajele 800MHz-re korlátozott, így ezzel a gyengébb gépek korlátait is szimulálhatjuk. Teljes sebesség mellett a "killa sample" kivételével minden videó folyamatosan játszható volt. Úgy tűnik az MPC jobban gazdálkodik az erőforrásokkal, de ez nem mindig olyan sikeres, mint ahogy a számok mutatják: az alacsony órajelű tesztekben 70% terhelés mellett akadozott néhány videó. Úgy tűnik a "ts" fájl lejátszásával problémái vannak ezen verziónak, akinek erre van szüksége, az megpróbálkozhat az újabb béta változatokkal, amelyek fellelhetőek a neten.
Az energiagazdálkodás maximum akkumulátor idő (cpu = 800MHz) és maximum teljesítmény (cpu = 1800MHz) beállításait hívtam segítségül, hogy állandó órajelen maradjon a processzor. Erre azért van szükség, mert a terhelés % értéke mindig az aktuális órajelhez értendő.
BCM70015 Broadcom Crystal HD dekóder
Hogy igazán megmutathassa tudását és ne csak 0 közeli értékeket kapjak, így minden esetben 800MHz-es CPU sebességen futottak a próbák. A videók többsége még így is nagyon kevés erőforrást emésztett fel MPC alatt. Az "xvid 720p" és a "killa sample" paraméterei túlmutatnak a kártya hivatalos képességein: az előbbit akadozva játszotta, utóbbit pedig lepasszolta. A WMP most is valamivel vehemensebben állt a feladathoz, valószínűleg azért mert EVR üzemmódot használ, ami kicsit jobban megdolgoztatja a rendszert. Úgy tűnik a Quicktime720p videó formátumát nem annyira szereti az MPC, mert nincs más oka ilyen mértékű terhelésre. Az 1080i formátumú tv felvétel lejátszása is sikerült, azonban a kép minősége hagy kívánnivalót maga után. Erre még később visszatérünk.
Frissítés: Splash Pro lejátszóval az "xvid 720p" videó és az 1080i AVC is hibátlanul lejátszható minimális processzorterheléssel. Annyi megjegyzést még hozzá kell fűznöm, hogy a Splash Pro beállításainál ki kell kapcsolnom a váltott sorosság megszüntetését, mert úgy tűnik ezt a kártya hardverből megoldja. Ha mégis az alapértelmezett bekapcsolt állapotban marad, az csak ront a minőségen. Lehetséges, hogy emiatt csúnya a Broadcom driverrel települő filtert használva a kép, mert a már hardveresen progresszívvé alakított képen végez még egyszer átalakítást.
A jó öreg Windows XP is előkerült és úgy tűnik teljesen azonosan viselkedik mindkét operációs rendszeren az MPC.
Próbálkoztam Ubuntu 11.04 és XBMC Live 10.1 alatt is tesztekkel, de nem vagyok meggyőződve arról, hogy tényleg használta a Broadcom kártyát, így egyelőre nem tudok erről adatokkal szolgálni.
Frissítés: Próbálkozom az XBMC Windows alatti változatával is, csak sajnos az aktuális stabil változat és a napi teszt változat is gyorsan lefagy, ha használni szeretném vele a Broadcom kártyát.
Bár említették a kártya árusai az adataik közt több stream párhuzamos lejátszását, de úgy tapasztaltam, hogy Windows alatt egyszerre, csak egy videóhoz van lehetőség a tehermentesítésre.
Nézzük meg hogyan befolyásolja ez az akkuidőt.
Akkuidő Crystal HD mellett
Akkuidő Crystal HD mellett
Szóval pihen a proci ha dolgozik a dekóder, de mennyire látszik ez meg a laptop üzemidején?
Fogtam egy Windows 7-et, amelyet kiegyensúlyozott energiagazdálkodásra állítottam, hogy a processzora 800MHz és 1800 (2000) MHz között szabadon mozoghasson. A kijelző fényerejét levettem minimumra, talán kicsit túlzás, de nem akartam hogy más részegységek magasabb fogyasztása eltompítsa a lényeget. A bluetooth-ot letiltottam, de a wifi működött, bár nem kapcsolódtam vele sehová.
Kiválasztottam a Prohardveres tesztvideók közül találomra egy durvábbnak látszót:
x264_1080p@9.7Mbps.mkv 9.7 Mbps L4.0
Ezt a beépített Windows Media Player 12 segítségével folyamatosan ismételgetve játszattam a géppel, egészen addig amíg az ki nem kapcsolt. Hogy miért ezt használtam? Mert kivételesen nagyon jól sikerült, jól összhangban van a rendszerrel a lejátszó. A Media Player Home Cinema is képes hasonló eredményeket hozni, de nagyon beállítás és akár verziófüggő is lehet a viselkedése.
Thinkpad T61
Amint látható máris találtunk egy komoly érvet a Broadcom Crystal HD használata mellett: mégpedig az akkumulátor üzemidejére gyakorolt kellemes hatását. Erősebb, kisebb fogyasztású processzor esetén talán nem ekkora a különbség. A gépben lévő t7100-as intel processzor 35W TDP-vel rendelkezik, ami nem kevés. Tisztán processzor erőből szinte folyamatosan magas volt a terheltsége, amely erősen megrövidítette a gépem üzemidejét. A hardveres dekódolás viszont kényelmesen elvolt a legkisebb fogyasztású processzorsebességgel is.
Majdnem 60%-kal nött meg a gép üzemideje, ami nem kis eredmény. Persze a statisztikában az a szép, hogy bármit be lehet vele jónak állítani, ezért célszerű számszerűsíteni is a különbséget: 51 perccel tovább működött a gép hardveres gyorsítás mellett. Azt is mondhatnám, hogy egy sorozatrésznyivel tovább, ha ez elterjedtebb mértékegység lenne.
Valószínűleg egy hardveres gyorsítás nélkülöző atom cpu-val szerelt gépen is komoly különbségek jönnének ki, bár ott legfeljebb 720p felbontású videóval lehetne tesztelni, esetleg kétmagos változata talán már boldogulna 1080p-vel is. (Később talán kiegészül az írás egy alap 1.6-os atomos netbook teszttel is.)
Nézzük milyen minőségű a gyorsítás.
Képminőség
Képminőség
Frissítés: Splash Pro lejátszóval hardveres gyorsítás mellett alacsony processzor terheléssel is olyan képminőséget érhetünk el, mint amire a szoftveres dekódolás képes. Még a váltott soros 1080i AVC és az "xvid 720p" minták is hibátlanul mentek. Csak a "killa sample" és a "HD testpatterns" videó estén figyelhető meg képminőség probléma. Az oldal további részén amikor a Broadcom kártya képének minőségéről beszélek, akkor annak driver-ében lévő "Broadcom Video Decoder" filter képminőségére kell gondolni. Ha továbbfejlesztik ezt a Broadcom-nál, akkor megszűnhetnek a problémák más programok esetén is.
Frissítés (2011-08-05): Kiderült, hogy a Broadcom driver által telepítet codec is képes valós 1080 felbontásban dekódolni a tartalmat, csupán alapértelmezetten le van tiltva ez a lehetőség. További részletek itt: [link]
Miután láttuk mennyi terhet képes levenni a központi egység válláról a hardverrel támogatott videó dekódolás, nézzük meg azt is, hogy milyen minőség mellett történik mindez. A kis képek a látványosabb különbséget emelik ki, de egyben linkelik a teljes felbontású összehasonlító képet. A nagy kép több MB méretű is lehet, ahhoz hogy jól látszódjanak a részletek teljes méretben érdemes csak vizsgálni őket. A szoftveres referencia képekhez ez esetben a VLC player 1.1.10-es verzióját használtam, míg a Broadcom által dekódolt képeket a Media Player Home Cinemából mentettem. Egy dolog feltűnt ez utóbbival kapcsolatban: EVR kimenet módban vízszintesen elnyújtja kissé a képet. Későn vettem észre, hogy a programnak van képkocka mentés menüpontja :-) Szerencsére ez a lényeget nem befolyásolja.
Quicktime_720p@14Mbps.mov
A játékelőzetes videó minkét esetben teljes pompájában látszott, gyakorlatilag nincs különbség a kétféle dekódolás között. Ha nagyon szigorú vagyok, akkor egy pici fényerőkülönbség azért van.
BDAV_1080p@8Mbps.m2ts
Az autóverseny elég látványos videó. Ha nagyon keressük a különbséget, akkor észrevehetjük, hogy kissé mintha részletgazdagabb lenne a szoftveres változat. Nem sikerült elkapni pontosan ugyanazt a képkockát, de azért látszik, hogy a logó élesebb vlc-vel nézve.
VC-1_1080p@8Mbps.wmv
A Windows Media formátumot sem veti meg a kártya. Nem mondanám túl részletgazdagnak a videót, így különbséget sem nagyon venni észre. Kissé talán más a színárnyalat, de megfelelőnek tűnik az eredmény.
MPEG_1080i@6.5Mbps.ts.mpeg DVB-T h264 AVC
Elérkeztünk a problémásabb formátumokhoz. A kártya nincs túl jó viszonyban a váltott soros feldolgozással. Nem is az a lényeg, hogy vízszintesen szétcsúszások vannak, hisz ez természetes velejárója ennek a módnak, a szoftveres lejátszásnál is jelentkezne, ha nem lenne bekapcsolva annak javítása. Nagyobb probléma, hogy durván darabos a kép. Bár maga a videó csak fel van skálázva 1080i-re, de a Duna logó ilyenkor is teljes pompájában és maximális részletezettséggel kellene hogy látszódjon. Mivel a digitális földfelszíni adást ilyen formátumban sugározzák, így sajnos nagy mínuszt jelent ez a hiba, hiszen éppen ez lehetne az egyik érv a kártya használata mellett.
Frissítés (2011-08-05): Kiderült, hogy a Broadcom driver által telepítet codec is képes valós 1080 felbontásban dekódolni a tartalmat, csupán alapértelmezetten le van tiltva ez a lehetőség. További részletek itt: [link]
Frissítés: A Splash Pro lejátszó esetén nem jelentkezik ilyen probléma.
Elővettem egy teszt videót, amelyet korábban a fórumokon találtam. Jól látszik, hogy teljes felbontáson az egymás utáni sorokban fekete és fehér vonalaknak kellene követnie egymást. Ehelyett a Broadcom esetén elveszik rengeteg információ. Lejátszó programtól és beállítástól függően villogó lüktető hatást vált ki a képernyőn a fekete és fehér sorok vibrálása.
A problémák oka
Frissítés: A Splash Pro lejátszó eredeti felbontásában képes a Broadcom kártyával dekódolni a videókat. Az itt olvasható kritika a driver-rel együtt kapott Broadcom Video Decoder codec-et illeti.
Nade mi okozza a vibráló és darabos váltottsoros képet valamint azt, hogy kevesebb részlet látható a BCM70015 által dekódolt videókon? A megoldás nagyon egyszerű: csal a dekóder a felbontással. Ez valószínűleg tudatosan van így, a fejlesztők nem bízhattak abban, hogy az 1x PCIe sávszélessége elegendő lesz a FullHD képanyag visszaadására.
Videokártyák esetében biztosan nem okozna problémát a PCIe 1x sávszélessége sem, hiszen ott az erősen tömörített anyag utazik csak a kártya felé, a feldolgozás eredménye már nem kerül vissza a rendszerbe, hanem a képernyőn jelenik csak meg. A dekóder kártya esetében vissza kell küldeni a tömörítetlen képadatot, hogy azt a lejátszó program kiküldje a videokártyának. Ha kicsit utána számolunk megkapjuk mekkora sávszélesség igény jelentkezhetne: 1920*1080*30kép*3byte = 178 MBájt/másodperc... ácsi, de hiszen ez belefér a PCIe 1x v1.x 250MBájt/másodperc elméleti sávszélességébe. Sőt, valójában nem RGB hanem YUY2 formátumban küldi a kártya az eredményt, ami csak 2 bájt adatot jelent képkockánként, így 120MBájt/másodperc körüli lenne a valós sávszélességigény. Remélem ezt a korlátot csak a firmware vagy a driver okozza, hiszen ennek feloldásával megszűnne a minőségi problémák nagy része.
Formátumváltás dekódoláskor
Ahogy a táblázatból látható, minden 720 sornál magasabb videó esetén alacsonyabb felbontásban kapjuk meg az eredményt a BCM70015-től. Az 1080p videók esetén 720p kimenetet kapunk, ami némi részletvesztést okoz, de a notebook saját kijelzője egyébként sem olyan nagy felbontású, hogy ott ezt észrevehessem. Nagy méretű monitorra kötve sem látszik nagyon a minőségvesztés, ha progresszív formátumot játszunk le, de azért jobb lenne, ha 1:1 képpont méretben történne a feldolgozás.
Más a helyzet a váltott soros tartalom esetén. Az átméretezés eltorzítja a félképeket, és darabos lesz az eredmény. A dekóder beállításainál próbálkozhatunk a váltott soros mód megváltoztatásán, de az eredmény rossz vagy még rosszabb lesz.
Vigyázni kell a beállításokkal is, ugyanis csak a lejátszóprogramokból érjük el ezt a felületet. Ha úgy sikerül elállítani, hogy nem töltődik be többé a dekóder filter, akkor csak a Crystal HD driver újratelepítésével férünk hozzá megint.
Végül összegezzük a tapasztalatokat.
Összegzés, kinek ajánlható a Crystal HD
Összegzés, kinek ajánlható a Crystal HD
Alapvetően jó és hiánypótló céleszköz lenne a Broadcom Crystal HD. Valóban képes tehermentesíteni a gépet és ezáltal az akkus üzemidő meghosszabbítására is alkalmas. Kompatibilis az aktuális Windows változatokkal és linux alatt is munkára fogható. Csodálkozom, hogy nem terjedt el jobban a buta atomok korában.
Eddig nem említettem, de az Apple TV tulajdonosok körében is népszerű ugyanis linux és XBMC segítségével képessé tehetik eszközüket 1080-as videók lejátszására (a videokimenet 720p, de a folyamatos lejátszás a lényeg). Egészen aktív közösség gyűlt a téma köré:
http://forum.xbmc.org/tags.php?tag=broadcom+crystal+hd
A pozitívumok mellett azért vannak hátrányai is. Nagyon meglátszik az eszköz támogatásán, hogy nem végfelhasználóknak, hanem OEM partnereknek készült. A driver-re ráférne további fejlesztés és jobb szoftveres körítés. Jó lenne a lejátszással kapcsolatos hibákat orvosolni. Állítólag a hardver képes lenne Level5-ös videók lejátszására is, talán a közösség majd megoldja ennek támogatását is.
Frissítés (2011-08-05): Kiderült, hogy a Broadcom driver által telepítet codec is képes valós 1080 felbontásban dekódolni a tartalmat, csupán alapértelmezetten le van tiltva ez a lehetőség. További részletek itt: [link]
Frissítés: Spash Pro (fizetős) lejátszóval valós 1080-as felbontáson és hibátlanul képes lejátszani a kártya szinte minden videót, ami Level 4.2 profilnál nem durvább. Egyelőre mással nem sikerült ezt reprodukálni, de igazolódott, hogy a kártya képes rá, még a firmware is megfelelő csak a Broadcom Video Decoder filter-t kellene kicsit még fejleszteni, hogy mindenféle programmal jól működjön, ami képes külső codec használatára.
Tetszik
Kiknek ajánlható:
- Olyan gépeknek - elsősorban laptopoknak -, amelyeknek van mini pcie csatlakozója de se a processzoruk se a videokártyájuk nem elég modern a zökkenőmentes lejátszáshoz. Az ilyen gépek akkus üzemidejét is javíthatjuk vele. Bár nem tértem ki rá, de a kártya a flash (10.2) videók lejátszásába is besegít, így folyamatosabb youtube lejátszást is biztosíthat Windows alatt.
- Annak aki rendelkezik Splash Pro licensszel Windows alá.
- Állítólag régebbi (inteles) Mac Mini is alkalmassá tehető vele 1080p lejátszásra OSX alatt az XBMC segítségével: [link], crystalhd-for-osx
- AppleTV készülék számára is kedvelt bővítés, itt is az XBMC segít: [link]
Kiknek nem ajánlott
- Az olyan régi gépek, amelyek nem rendelkeznek mini pcie foglalattal alkalmatlanok a használatára. Előfordulnak olyan gépek is ahol a második mini pcie valójában kizárólag USB kapcsolatot biztosít, általában ezeket 3G modemhez lehet csak használni, ilyen foglalatban nem működőképes a kártya, mivel valós pcie-re van szüksége.
- Asztali gép esetén általában olcsóbb és használhatóbb egy viszonylag modern, de alapszintű videokártya beszerzése (Geforce 8400+, Ati 4xxx+) amely szintén képes hardveres dekódolásra.
- DVB-T adás vételéhez a jelenlegi driver-rel nem szerencsés választás a rossz 1080i képminőség miatt. Sajnos a Splash Pro nem képes DVB-T adás vételére, az ingyenes Splash Lite amivel tévézhetünk pedig nem támogatja a Broadcom kártyát. Amíg nem adnak ki olyan változatot ami egyszerre DVB-T és BCM7001x kompatibilis, addig nem garantált a jó minőségű tévénézés.
- Olyan gépbe felesleges tenni, amelynek a GPU-ja támogatja a hardveres dekódolást. Lassan terjednek az AMD Fusion-os gépek, a régebbi sorozatok közt akad ION-os netbook is, talán hamarosan az intel is rákényszerül arra, hogy ne butított videokártyát integráljon az atom processzoraiba.