Hirdetés

Kompakt vs. léghűtés – Elemek harca

Verdikt

Zárt gépház:

A léghűtést sokkal jobban befolyásolta a levegő hőfoka, de tapasztalatom szerint zárt házas, a gépház tetejébe felrakott radiátor, custom VGA hűtés esetén jócskán megdobja a CPU hőfokokat, hiszen a meleg felfelé száll, ez általában a radin keresztül megy ki, a VGA melegének nagy része, míg léghűtő esetében a gépház teteje szabadon marad, ez általában kiszívhatja az opcionális 2 ventilátoron felül a meleget.

Nyitott gépház:

Így készült a teszt is, hogy a gépház befolyása az eredményekkel szemben minimálisra redukálódjon.
A kompakt víz fellélegzett, a léghűtőt is befolyásolta hosszabb terhelés során, de effektíve elhanyagolható mértékben.

Amit láttatok, az a szimpla hűtési teljesítmény, az AVC némán tudja ilyen körülmények között hozni a szélzajos toronyhűtőt, ami már önmagában bravúr egy kvázi ismeretlen gyártótól.

Valós felhasználás:

Az előbb említett elrendezés okozza a problémát sok gépház esetében.
Egy komolyabb tesztben feltüntetik a gépházban mért hűtési teljesítményt is, ezt kettő dolog miatt vetettem el:
- a kompakt víz hűtési hatásfoka drasztikusan romlott custom hűtéses VGA esetében.
- a második dolog pedig, hogy objektíven kellett megpengetnem a teljesítmény húrjait, de ez nem megy egy alapjaiban kicsi és hűtésileg gyengén közepeset nyújtó gépházzal, ami egy idő után mindenképp meleget okádó kemence lesz.

Midi gépházban, ilyen szellőzéssel, mint amilyen nálam van (Zalman Z11 gépház), nem referencia, nagy hőt termelő kártya esetében kifejezetten nem ajánlom (ezt a fajta) a kompakt vizet.
2 ventilátor mellett 10 perc játék után +10 fokot nőtt az idle hőmérséklete a CPU-nak, mert a radiátorok folyamatosan kapták a meleget, a 2 tornyos léghűtés ezt lekezeli, már csak azért is, mert így opcionálisan a gépház tetejébe (ahol a radiátor alapból lenne) tehetünk ventilátorokat, ezáltal a meleg levegőt kihúzzák ott is.
2-2 légkavaró mellett, „szendvicsbe” rakva, ami megoldaná a gyors és megfelelő légmozgást a radinak, már jócskán megnő a helyigénye a kis kompaktnak, ezáltal elvész az egyetlen pozitívuma.
Ha nagy, szellős gépházad van, ahova akár előre vagy hátulra is befér a 240 vagy 360-s radiátor, akkor nagyon jó alternatívája lehet egy nagy léghűtőnek.

Értékeljünk:

Összességében engem meggyőzött az összetákolt kis kompakt, a csövek rugalmasságával és hosszúságával akadtak problémáim, de ez még orvosolható.
Sokat szerelek, így nálam, kis gépházban sokat számít az a tér, ahol tudok mozogni.
A pumpa nem tűnik masszív darabnak, az élettartama is kérdéses és a durva hűtési teljesítményhez ez is kér egy nagyobb helyet a gépházban (2-2 ventilátor).

A léghűtő mellett három fontos érv és ellenérv szól:

- Komoly teljesítmény mellé nagy helyigény is jár
- Szereléskor csak az útban van
- Semmi nem mehet tönkre benne, a ventilátor cserélhető, tehát amíg fel tudod játszani az alaplapodra, addig hű társad lesz

Extraként megnéztem, hogy a léghűtés életképes e passzívan, ezzel a processzorral

Három feltételnek kell érvényesülnie egy passzív CPU hűtés esetében:

- Keveset fogyasztó CPU
- Nagy hűtőborda és a célnak megfelelő kialakítás
- Jó házszellőzés

Utóbbi feltétel esetében felmerül a kérdés, hogy mi értelme van így egy passzív hűtésnek, ha a gépházban forognak a ventilátorok.
A válasz egyszerű: semmi, a passzív hűtésnek, csak teljesen passzív gépben van értelme, ezért is emeltem ki másképpen az utolsó pontot, mert igazából az opcionális.

A borda méreteiből adódva bíztam benne, hogy az alulfeszelt, 2800 MHz-s órajelet azért megfogja.
Ez így történt, de 85 fok körül tanyáztak a magok 8 perc Aida után és csak tovább emelkedtek, így kijelenthető, hogy alkalmatlan egy körülbelül 60-70W-ra leszorított CPU-t nyáron megfogni 100% terhelés mellett, netezés és filmnézés mellett azért bőven kielégíti a processzor igényeit.

Azóta történt

Előzmények